استفاده از CDN در وردپرس

استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN) در وردپرس

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 24 فروردین 1402

شبکه‌های توزیع محتوا شاید نام آشنایی برای شما باشد و تا حالا با آن‌ها کار نکرده باشید، اگر یک وبمستر هستی قطعا نیاز به این شبکه‌های توزیع محتوا و یا همان CDN ها خواهید داشت چرا که تاثیرات بسیار زیادی بر روی سایت شما دارند و قطعا نیاز دارید که با استفاده از آن سایت خود را پیشرفت دهید و یک‌سری امکانات دیگر هم با استفاده از آن‌ها برای سایت خود داشته باشید که البته بسیار هم برای شما کاربردی خواهند بود.

همان‌طور که در سری مقالات آموزش وردپرس و آموزش سئو خیلی به این مسئله تاکید کردیم که سرعت سایت بسیار مهم است و باید به آن دقت داشته باشید، می‌خواهیم در این مقاله به یکی دیگر از مواردی که بر روی سئو و سرعت سایت شما تاثیر بسیار زیادی دارد بپردازیم، تا بتوانید با استفاده از این مقاله سرعت سایت خود را تا چند برابر افزایش دهید.

شاید تا این بخش از مقاله خیلی متوجه موضوع اصلی نشده باشید، ما در این مقاله قرار است که به صورت کامل درباره شبکه توزیع محتوا (CDN) اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم تا بتوانید با استفاه از CDN در وردپرس بتوانید سرعت سایت خود را خیلی بهتر کنید و در واقع یک قدم دیگر هم برای افزایش سرعت سایت خود برداشته باشید.

دقت داشته باشید که در این مقاله تماما با این شبکه‌های توزیع محتوا آشنا خواهید شد و حتی بهترین شبکه‌های توزیع محتوا که شما می‌توانید از آن‌ها در سایت وردپرسی خود استفاده کنید را به شما معرفی می‌کنیم که دیگر نیاز نباشد خارج از این مقاله به دنبال شبکه‌های توزیع محتوا باشید و مناسب‌ترین را برای خود انتخاب کنید، پس حتما تا آخر این مقاله را با ما همراه باشید.

CDN یا همان شبکه توزیع محتوا چیست؟

خیلی خوب همان‌طور که اول مقاله هم گفتیم اگر وبمستر باشید قطعا نام این شبکه‌های توزیع محتوا به گوش شما خورده است و تقریبا با آن‌ها آشنایی نسبی را دارید، اما ممکن است فرد تازه کاری باشید و خیلی در این زمینه اطلاعات نداشته باشید، پس ما قصد داریم در همین بخش اول مقاله یک‌سری توضیحات کامل درباره CDN ارائه دهیم تا به صورت کامل با آن‌ها آشنا شوید و بعد به سراغ بهترین آن‌ها می‌رویم تا بتوانید از آن‌ها در سایت وردپرسی خود استفاده کنید.

اگر بخواهیم خیلی ساده درباره CDN به شما اطلاعات را ارائه دهیم، باید بگوییم که شبکه‌های توزیع محتوا یا همان (Content Delivery Network) به یک‌سری از پلتفرم‌ها گفته می‌شود که در واقع سرور‌های متعددی را که خیلی قدرتمند هستند در سراسر نقاط جهان دارند، شما وقتی که سایت خود را در این پلتفرم‌ها عضو می‌کنید و تنظیمات مربوطه را انجام می‌دهید، این CDN در سرور‌هایی مختلف خود یک نسخه را به صورت Cache نگهداری می‌کند.

 CDN چیست؟
CDN چیست؟

بعد از نگهداری این کش، وقتی که کاربران سایت شما را در گوگل جستجو می‌کنند و به سایت شما مراجعه می‌کنند، خیلی ساده این پلتفرم موقعیت جغرافیایی کاربر را شناسایی می‌کند و با توجه به همان موقعیت جغرافیایی اطلاعات سایت را از نزدیک‌ترین سرور به همان کاربر نمایش خواهد داد، به این صورت کاربر دیگر نیاز نیست که منتظر باشد درخواست او به سرور اصلی برسد و بعد پردازش شود.

خیلی ساده‌تر به این صورت خواهد بود که سایت شما در سرور‌های مختلفی به صورت پراکنده کش می‌شود و نسبت به موقعیت جغرافیایی کاربران از نزدیک‌ترین سرور سایت برای آن‌ها ابل نمایش خواهد بود.

درک کردن کارکرد این شبکه‌های توزیع محتوا بسیار ساده است و اگر متوجه نشده‌اید فقط کافی است یکبار دیگر متن را با توجه بیشتری مطالعه کنید که به سادگی آن پی ببرید، البته دقت داشته باشید که از نظر ما کاربران خیلی این شبکه‌های توزیع محتوا فرایند ساده‌ای  دارند و در واقع پشت این کار‌های انجام شده یک سیستم خیلی پیچیده‌‌ای ممکن است وجود داشته باشد که امنیت بسیار فوق العاده‌ای دارد.

البته این فقط یکی از کاربرد‌های اصلی شبکه‌های توزیع محتوا است و در واقع فقط یکی از دلیل‌های استفاده از CDN در وردپرس است که بسیاری دیگر از مزیت‌ها هم دارد و در ادامه بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم.


پیشنهاد ویژه: استفاده از CDN ایرانی میزبان کلود

استفاده از CDN ایرانی میزبان کلود

با توجه به تغییرات اخیر در شبکه اینترنت داخلی و عدم حضور کلود فلر در ایران به دلیل وجود تحریم ها، یکی از راه حل ها خرید CDN میزبان کلود است؛ پس از فعالسازی رایگان این CDN می توانید از کشینگ هوشمند، SSL رایگان، فشرده سازی فایلها، ماژولهای امنیتی و بسیاری دیگر بهره مند شوید.

خرید CDN


چرا باید از CDN در وردپرس استفاده کنیم؟

خیلی خوب با توجه به تمام توضیحاتی که دادیم ممکن است هنوز قانع نشده باشید که چرا باید از شبکه توزیع محتوا استفاده کنید اما اصلا نگران نباشید چرا که در این بخش از مقاله بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد و شما را بیشتر با مزیت‌های آن آشنا می کنیم.

در واقع اصلی‌ترین دلیلی که شما باید از شبکه توزیع محتوا استفاده کنید، این است که می‌توانید سرعت سایت را تا چندین برابر افزایش دهید، همان که در توضیح کارکرد این شبکه‌ها بیان کردیم، وقتی که هر کاربر به سایت شما مراجعه می‌کند، سایت شما از نزدیک‌ترین سرور برای او نمایش داده خواهد شد که همین موضوع در نهایت می‌تواند موجب افزایش سرعت سایت شما شود.

چرا باید از CDN در وردپرس استفاده کنیم؟
چرا باید از CDN در وردپرس استفاده کنیم؟

استفاده از CDN در وردپرس به صورت کلی برای شما نیاز است و حتما باید از آن استفاده کنید چرا که علاوه بر سرعت هم می‌توانید امنیت سایت خود را افزایش دهید و یک‌سری امکانات را در دسترس داشته باشید که همان امکانات می‌توانند سایت شما را بسیار بهتر کنند.

برخی از مزیت‌های استفاده از CDN در وردپرس

به صورت کلی این شبکه‌های توزیع محتوا مزیت‌های بسیار ویژه‌ای دارند و همین مزیت‌ها باعث می‌شود که شما از آن‌ها استفاده کنید، در این بخش از مقاله سعی می‌کنیم برخی از مزیت‌هایی که CDN ها برای شما خواهند داشت را معرفی کنیم تا بیشتر بتوانید درباره آن‌ها اطلاعات داشته باشید.

ایجاد پایداری در دسترسی به محتوا

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از شبکه‌های توزیع محتوا این است که می‌توانید یک پایداری بسیار خوبی را برای دسترسی به محتوا سایت خود ایجاد کنید و در واقع افراد دیگر اصلا با بارگذاری سایت شما مشکلی نخواهند داشت.

برای مثال اگر یک سایت فروشگاهی داشته باشید سرعت برای فردی که می‌خواهد یکی از محصولات شما را در سایت مشاهده کند بسیار زیاد خواهد بود و علاوه بر سرعت هم به دلیل این که سایت شما در سرور‌های مختلفی کش شده است دچار قطعی نخواهد بود و بسیار سایت پایداری خواهید داشت.

کاهش فشار ترافیک بر روی سرور اصلی

سرور اصلی شما به هر حال یک منبع خاصی دارد و در واقع ممکن است تعداد بازدید شما بسیار زیاد شود که این بر روی سرور شما فشار بزرگی خواهد گذاشت، اما با CDN این مشکل را نخواهید داشت و در واقع به دلیلی این که یک نسخه کش شده از سایت شما در دسترس است دیگر ترافیک فشار زیادی بر روی سرور اصلی نخواهد گذاشت و این بسیار برای شما و سروری که در حال میزبانی سایت بر روی آن هستید مناسب می‌باشد.

مقابله با حملات DDos

حملات دیداس که اصولا توسط هکر‌ها بسیار انجام می‌شود، ممکن است خیلی سریع باعث شوند که سایت شما از دور خارج شود و سریعا از کار بی‌افتد، اما اگر از شبکه توزیع محتوا استفاده کنید قطعا این مشکل را نخواهید داشت و می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن جلوی این حملات را بگیرید و سرعت سایت خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کنید.

این مزیت بسیار عالی است و در واقع بسیاری از سایت‌های محبوب هستند که فقط بخاطر همین مزیت از CDN استفاده می‌کنند که به هر حال اهمیت خاصی دارد و شما هم باید به آن توجه زیادی به آن داشته باشید.

این موارد برخی از مزیت‌های استفاده از cdn بودند که ما به شما معرفی کردیم که البته بسیاری از مزیت‌های دیگر هم دارد که نمی‌خواهیم بیش از این مقاله را طولانی کنیم تا به تمام مباحث دیگر هم برسیم.

بهترین سرویس‌های CDN برای وردپرس

سرویس‌های بسیار زیادی برای ارائه CDN وجود دارند که در واقع شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها سایت خود را متصل به یک شبکه توزیع محتوا کنید و از مزیت‌های آن بهره ببرید، اما با توجه به اینکه بسیاری از افراد می‌خواهند بهترین سرویس‌ها را انتخاب کنند تا به مشکلی هم بر نخورند، در این بخش از مقاله بهترین موارد را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید با استفاده از آن‌ها به بهترین شکل ممکن سرعت سایت خود را افزایش دهید.

سرویس توزیع محتوا Cloudfare

کلود فلر یکی از بهترین شبکه‌های توزیع محتوا است که شما با استفاده از آن می‌توانید سرعت سایت خود را افزایش دهید، دقت داشته باشید که این سرویس قابلیت‌های بسیار زیادی دارد و با توجه به قدرتمند بودن می‌تواند تمام نیاز شما را رفع کند.

دقت داشته باشید که این سرویس توسط سایت‌های بسیار زیادی استفاده می‌شود و در واقع سایت‌های ایرانی زیادی هستند که برای توزیع محتوا آن را انتخاب کرده‌اند که همین موضوع باعث شده محبوبیت آن بسیار افزایش یافته باشد.

این سرویس توزیع محتوا به صورت رایگان هم عرضه شده است اما بدان معنا نیست که شما می‌توانید از تمام پلن‌های آن رایگان استفاده کنید و در واقع شما می‌توانید از پلن پایه و رایگانی که دارد خیلی ساده استفاده کنید و سایت خود را به یک شبکه توزیع محتوا متصل کنید.

سرویس توزیع محتوا Cloudfare
سرویس توزیع محتوا Cloudfare

به صورت پلن پایه‌ای که دریافت می‌کنید و به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد، یک‌سری محدودیت‌ها در استفاده دارد اما اگر یک وب سایت کوچک و تازه تاسیس دارید که خیلی بازدید کننده زیادی ندارید، بهتر است از همان پلن پایه شروع کنید تا در صورت رشد کسب‌و‌کار بتوانید آن‌را با هزینه به نسبت کمی ارتقا دهید.

به صورت کلی این سرویس مزیت‌های بسیار بی‌نظیری را برای شما خواهد داشت و شما با استفاده از آن تقریبا هیچ محدودیتی نداردی و حتی نسخه رایگانی که از خود هم ارائه می‌دهد بسیار پر کاربرد و پر از قابلیت‌های متنوع خوب است که پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن استفاده کنید.

این سرویس خیلی قابلیت‌های زیادی دارد و در واقع قطعا می‌تواند یکی از مهم‌ترین مواردی باشد که می‌توانید از آن استفاده کنید، اگر قصد دارید از این سرویس استفاده کنید و اطلاعات بیشتری هم نسبت به آن داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله (تنظیم CDN رایگان کلودفلر در وردپرس) را در وبلاگ وبکیما به صورت کامل مطالعه نمایید تا بتوانید درباره این سرویس توزیع محتوا هم اطلاعات بیشتری داشته باشید و هم با استفاده از آموزش آن‌را در سایت خود نصب و راه‌اندازی کنید.


سرویس توزیع محتوا stackpath

یکی دیگر از سرویس‌هایی که به صورت خیلی حرفه‌ای کار می‌کند، سرویس و یا شبکه توزیع محتوا stackpath است که قابلیت‌های بسیار بی‌نظیری دارد و در واقع شما با استفاده از آن می‌توانید به بهترین شکل ممکن توزیع محتوا سایت خود را انجام دهید.

البته دقت داشته باشید که این سرویس به صورت رایگان عرضه نمی‌شود و شما برای این که بتوانید آن‌را برای خود داشته باشید نیاز است که به صورت پایه و پلن اولیه هزینه 10 دلار را در ماه پرداخت کنید و در غیر این صورت برای شما استفاده از آن امکان نخواهد داشت.

یکی از مزیت‌های بسیار عالی این سرویس هم ارائه SSL رایگان به سایت شما است که همین مزیت می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد و با استفاده از آن قادر خواهید بود امنیت و اعتبار سایت خود را هم افزایش دهید.

سرویس توزیع محتوا stackpath
سرویس توزیع محتوا stackpath

حتی شما با استفاده از این سرویس می‌توانید به صورت دقیق ترافیک خود را بررسی کنید و یک اطلاعات بسیار دقیقی را از این طریق خواهید داشت که بسیار مهم است و هر مدیر سایت می‌تواند با استفاده از این اطلاعات، یک‌سری برنامه‌های درست برای بهینه سازی سایت داشته باشد که در نهایت باعث می‌شود فروش سایت افزایش پیدا کند.

پیشنهاد ما این است که اگر سایت شما کوچک است بهتر است از همان سرویس توزیع محتوا رایگان کلود فلر استفاده کنید و استفاده از stackpath برای شما مناسب نخواهد بود چرا هزینه‌ای را هرچند جزئی از شما دریافت می‌کند و ممکن است پرداخت این هزینه برای شما اصلا نه صرفه اقتصادی داشته باشد و نه نیاز به تمام آن خدمات داشته باشید.


سرویس توزیع محتوا keycdn

یکی دیگر از مواردی که در لیست ما قرار می‌گیرد، استفاده از سرویس keycdn می‌باشد که در واقع شما از استفاده از آن می‌توانید به بهترین شکل ممکن سرعت سایت خود را حفظ کنید و با استفاده از امکانات بسیار عالی که دارد امنیت و بخش‌های سایت دیگر خود را در بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

سرویس توزیع محتوا keycdn
سرویس توزیع محتوا keycdn

سرویس رایگان این شبکه توزیع محتوا به صورتی است که می‌توانید در پنج منطقه را به صورت رایگان از توزیع محتوا آن استفاده کنید و نیاز نیست هیچ هزینه‌ای برای آن‌ها بپرداید اما اگر بخواهید در سراسر دنیا توزیع محتوا شما انجام شود می‌توانید با هزینه‌ای بسیار جزئی این مورد را هم برای خود خریداری کنید تا توزیع محتوا سایت شما به بهترین شکل ممکن انجام شود.

این سرویس هم به شما SSL رایگان را ارائه خواهد داد و می‌توانید از آن استفاده کنید که البته یک‌سری قابلیت‌هایی هم برای شما به صورت رایگان ارائه می‌دهد که می توانید با استفاه از آن‌ها امنیت سایت خود را افزایش دهید که این موضوع بسیار مهم است.


شبکه توزیع محتوا Sucuri

یکی دیگر از شبکه‌های توزیع محتوا که شما با استفاده از آن می‌توانید امنیت و سرعت سایت وردپرسی خود را تا چند برابر افزایش دهید، استفاده از Sucuri می‌باشد که در واقع این افزونه یکی از بهترین پلاگین‌های امنیتی وردپرس هم می‌باشد و این تیم توسعه دهنده آن به عنوان یکی از فعال‌ترین و بروز‌ترین تیم‌های امنیتی تحت وب شناخته می‌شوند.

شبکه توزیع محتوا Sucuri
شبکه توزیع محتوا Sucuri

شما با نصب این افزونه می‌توانید این سرویس توزیع محتوا هم برای خود داشته باشید که در واقع با این روش هم امنیت سایت خود را بسیار افزایش می‌دهید و هم از نظر سرعت سایت تاثیر بسیار خوبی را خواهید گذاشت.

البته دقت داشته باشید که استفاده از این CDN کاملا به صورت پولی است و در واقع شما سالانه باید 199 دلار پرداخت کنید تا بتوانید از آن یک سال کامل استفاده کنید و قابلیت‌هایی که دارد را به صورت کامل در دسترس داشته باشید.


خیلی خوب دوستان تا این بخش از مقاله هم ما سعی داشتیم بهترین سرویس‌های ارائه دهنده شبکه توزیع محتوا را به شما معرفی کنیم تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید و سرعت سایت خود را افزایش دهید که یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید برای افزایش سرعت سایت خود داشته باشید پس عجله کنید.

جمع بندی

به صورت کلی سرویس‌های توزیع محتوا بسیار عالی هستند و قطعا استفاده از CDN در وردپرس می‌تواند برای سرعت سایت شما بسیار تاثیر مثبتی داشته باشد که ما پیشنهاد می‌کنیم این کار را حتما انجام دهید و دقت داشته باشید که بهترین مورد را برای کسب‌و‌کار خود انتخاب کنید تا بتوانید تاثیر سرعت و امنیت را به وضوح ببینید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کاملی را هم نسبت به موضوع مقاله کسب کرده باشید، در ضمن هر سوالی دارید می توانید از طریق نظرات با ما در ارتباط باشید تا سریعا شما را راهنمایی کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!