حذف افزونه های اضافه برای افزایش سرعت

حذف افزونه های اضافه برای افزایش سرعت

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 5 دی 1402

اکثرا وب مستر‌ها و مدیران سایت‌های وردپرسی یک مشکل اصلی که در سایت هایشان وجود دارد، این است که افزونه‌های زیادی را در سایت خود نصب کرده‌اند و در نهایت این موضوع باعث می‌شود که سرعت سایت بسیار کاهش داشته باشد و از نظر امنیتی هم بسیاری از خطر‌‌‌‌‌‌‌های امنیتی آن‌ها را تهدید می‌کند، پس این موضوع را حتما باید در نظر بگیرید تا بتوانید افزونه‌هایی که در سایت نیاز ندارید را حذف کنید و سرعت سایت خود را از این طریق هم افزایش دهید.

بسیاری از افراد بوده‌اند که به ما مراجعه کردند که سایت آن‌ها را یک بررسی داشته باشیم تا متوجه شوند سایتشان چرا سرعت خوبی ندارد، به هر حال ممکن است مشکلات زیادی وجود داشته باشد و ما بسیاری از موارد را بررسی کردیم که در نهایت متوجه شدیم تعداد 64 افزونه در سایت او نصب بود و در واقع همین موضوع باعث شده بود بسیار درخواست‌های زیادی برای سرور سایت ارسال شود و حجم سایت هم زیاد شده بود که بر روی سرعت سایت تاثیر بسیار بدی گذاشته بود.

البته این بدان معنا نیست که فقط افزونه‌ها بر روی سرعت سایت تاثیر‌گذار باشند و شما باید دقت داشته باشید که بسیاری از موارد را هم باید بررسی کنید تا سرعت سایت شما حفظ شود، دقت داشته باشید که فقط یکی از فاکتور‌های مهم حذف افزونه‌های اضافه است که در این مقاله از سری مقالات آموزش وردپرس و آموزش سئو می‌‌خواهیم به صورت کامل به شما توضیح دهیم که آن‌ها را حذف کنید.

چه افزونه‌هایی در سایت ما اضافه هستند؟

خیلی خوب شما شاید اصلا ندانید چه افزونه‌هایی در سایت اضافه است و نمی‌دانید که چه افزونه‌هایی را باید حذف کنید، این موضوع خیلی ساده سایت چرا که شما باید دقت داشته باشید هر نوع افزونه‌ای که در سایت استفاده نمی‌شود باید در سایت شما حفظ شود و شما نیاز به آن نخواهید داشت اما در این‌باره بیشتر به شما توضیحاتی را به شما ارائه خواهیم داد تا بتوانید به صورت کامل در این باره اطلاعات کسب کنید و بعد از آشنایی کامل به سراغ حذف افزونه‌ها بروید.

مرحله اول: از سایت خود بک آپ دریافت کنید

در مرحله اول باید به صورت کامل یک بک آپ از سایت خود دریافت کنید، به هر حال مشکلات زیادی ممکن است با حذف افزونه‌های اضافه پیش بیاید و اگر از سایت خود بک آپ نداشته باشید ممکن است برای همیشه سایت را از دست دهید، پس می‌توانید در اولین مرحله با استفاده از هاستینگ خود یک فول بک آپ از سایت دریافت کنید.

قبل از حذف افزونه های اضافه از سایت خود بک آپ دریافت کنید
قبل از حذف افزونه های اضافه از سایت خود بک آپ دریافت کنید

اگر نتوانستید بک آپ هم از سایت دریافت کنید، بهتر است به میزبان خود اطلاع دهید تا یک نسخه بک آپ به صورت کامل به شما ارائه دهد؛ البته اگر می‌خواهید به این مورد مسلط شوید می‌توانید مقاله (بک آپ گیری از وردپرس) را از طریق وبلاگ وبکیما مشاهده کنید و ما در آن مقاله و ویدیو به صورت کامل به شما توضیح داده‌ایم که چگونه می‌توانید از وردپرس بک آپ دریافت کنید.

مرحله دوم: شناسایی افزونه‌های اضافه سایت

خیلی خوب بعد از این که به صورت کامل یک بک آپ از سایت خود دریافت کردید، نیاز است که به بخش افزونه‌های خود از طریق پیشخوان وردپرس و یا هاست بروید تا بتوانید با استفاده از لیستی که در دسترس دارید بتوانید افزونه‌های خود را یک‌بار بازبینی کنید و بعد از بازبینی متوجه شوید که دقیقا چه افزونه‌هایی مورد نیاز است شما است و باید چه افزونه‌هایی را در سایت خود حذف کنید.

شناسایی افزونه‌های اضافه سایت
شناسایی افزونه‌های اضافه سایت

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید سایت مورد نظر ما تعداد 14 افزونه دارد که فقط 7 مورد از آن فعال هستند و این یعنی 7 افزونه دیگر به صورت کامل مورد نیاز نیستند و اصلا در سایت استفاده نشده‌اند، به همین دلیل ممکن است همین افزونه‌های غیر‌فعال بر روی سرعت سایت بسیار تاثیر منفی بگذارند و سریع‌تر باید آن‌ها را حذف کنیم.

به صورت کلی افزونه‌هایی که غیر‌فعال هستند به این معنی می‌باشد در هیچ بخش سایت کاربردی ندارند و باید آن‌ها را حذف کنیم، توجه داشته باشید که اگر هر وقتی نیاز به افزونه‌ای در سایت‌تان نداشتید باید حتما آن‌را غیر‌فعال و بعد حذف کنید، اگر افزونه را غی‌فعال کنید کافی نیست و فقط دیگر در پیشخوان وردپرس نمایش داده نمی‌شود اما اگر آن‌را حذف کنید به صورت کامل از هاست هم حذف خواهد شد و دیگر اصلا آن‌را نخواهید داشت که بعدا دوباره آن‌را نیاز داشته باشید می‌توانید آن‌را نصب کنید و از آن استفاده کنید.

البته فقط افزونه‌های غیرفعال نیستند که باید حذف کنید بلکه افزونه‌های زیاد دیگری هم ممکن است در سایت داشته باشید که اصلا به آن‌ها نیاز نداشته باشید، در واقع افزونه‌هایی هستند که در سایت شما فعال می‌باشند و شما در هیچ بخش سایت از آن‌ها استفاده نکرده‌اید و باید به حذف آ‌ن‌ها هم بپردازید.

برای مثال یکی از افزونه‌هایی که همیشه سایت‌ها بسیار از آن استفاده می‌کنند، افزونه‌های فرم ساز است که در واقع افراد و مدیران سایت قطعا چند مورد از افزونه‌های فرم ساز را در سایت نصب کرده‌اند و فقط یکی از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، همین موضوع باعث می‌شود که سرعت سایت بسیار کاهش داشته باشد چرا که همه این افزونه‌ها یک حجم خاصی دارند و ممکن است درخواست‌هایی را برای سرور ارسال کنند که در نهایت باعث خواهد شد سرعت سایت بسیار کاهش داشته باشد.

یکپارچه سازی افزونه‌ها

یکی از بهترین کار‌هایی که می‌توانید انجام دهید تا افزونه‌های کمتری داشته باشید، این است که می‌توانید افزونه‌های خود را یکپارچه سازی کنید، این یکپارچه سازی افزونه‌ها می‌تواند کمک کند که شما سایت بسیار سبک‌تری داشته باشید، برای مثال اگر از افزونه‌های آزمون ساز استفاده می‌کنید و بیشتر از یک افزونه آزمون ساز دارید بهتر است آن‌ها را یکی کنید.

حتی اگر با هر افزونه یک‌بار آزمون با نوع مختلفی ساخته‌اید، باید سعی داشته باشید که آزمونی شبیه به همان مورد را در افزونه دیگر هم بسازید تا افزونه اول را حذف کنید، برای این که این مورد را بهتر انجام دهید، باید دقت داشته باشید که کدام افزونه قابلیت‌های بیشتری دارد، هر کدام از افزونه‌ها قابلیت بیشتری داشت را باید در سایت خود نگه دارید و افزونه دیگر را از سایت حذف کنید تا بتوانید با استفاده از آن بیشترین بهره را ببرید.

ما در سایت‌های زیادی این یکپارچه سازی افزونه هارا انجام داده‌ایم و شاهد این بودیم که سرعت سایت به صورت خیلی عجیبی افزایش زیادی داشت و همین موضوع در نهایت باعث شد که دیگر نیاز نباشد کار‌های خیلی زیاد دیگری هم انجام دهیم.

توجه: اگر می‌خواهید این یکپارچه سازی افزونه‌ها را انجام دهید، بهتر است از اطلاعات هر کدام آن‌ها یک‌بار بک آپ دریافت کنید تا در صورت وجود مشکل بتوانید آن‌را بازگردانی کنید و سایت شما دچار مشکل نشود.

استفاده از ابزار‌های آنلاین

یکی از روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن افزونه‌های سایت خود را کاهش دهید، این مورد است که از ابزار‌های آنلاین استفاده کنید، در واقع یک‌سری از افزونه‌ها هستند که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید برای مثال تصاویر را بهینه سازی کنید و یا می‌توانید با استفاده از آن‌ها آزمون ایجاد کنید و… برای این که دیگر از افزونه‌های آن‌ها استفاده نکنید و آن‌ها را حذف کنید می‌توانید از ابزار‌های آنلاین استفاده کنید.

برای مثال دیگر نیاز نیست برای بهینه سازی تصاویر سایت خود افزونه نصب کنید و می‌توانید با استفاده از ابزار‌های آنلاین بهینه سازی تصاویر را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و در نهایت آن‌ها را در سایت قرار دهید، در ضمن ابزار‌های آنلاین در برخی از موراد ممکن است بسیار کاربردی‌تر و بهتر هم باشند چرا که قدرت زیادی دارند و فشاری هم بر روی سرور شما نخواهند گذاشت.

حذف فایل های افزونه در دیتابیس

شاید این موضوع خیلی برای شما آشنا نباشد، اما بسیار مهم است و باید به آن دقت بسیار بسیار ویژه‌ای داشته باشید، شما وقتی از طریق پیشخوان وردپرس و یا هاست خود یک افزونه را حذف می‌کنید، به خیال خود کاملا افزونه را از سایت خود از بین برده‌اید و دیگر نمی‌تواند بر روی سایت شما تاثیر‌گذار باشد.

اما اصلا این‌طور نیست و در واقع باید دقت داشته باشید که برخی از این افزونه‌ها برای ذخیره کردن اطلاعات سایت نیاز دارند از دیتابیس شما استفاده کنند و در دیتابیس شما یک‌سری جدول ممکن است ایجاد کنند.

برای مثال افزونه ووکامرس یکی از افزونه‌هایی است که بر روی سرعت سایت شما تاثیر بسیار منفی خواهد گذاشت و حتی بعد از حذف کردن آن هم ممکن است اصلا نتوانید سرعت سایت خود را درست کنید اما وقتی هر جایی را جستجو می‌کنید هیچ نشانی از ووکامرس پیدا نمی‌کنید، اما اصلا اشتباه نکنید چرا که این افزونه در دیتابیس شما یک‌سری جدول ایجاد می‌کند که شما باید آن‌ها را هم حتما حذف کنید.

حذف جدول افزونه‌های حذف شده در دیتابیس

خیلی خوب در این بخش به شما توضیحاتی ارائه خواهیم داد تا بتوانید هم به صورت دستی و هم با استفاده از افزونه جدول‌های اضافه را در دیتابیس خود حذف کنید تا افزونه نصب شده به صورت کامل در سایت شما حذف شود و بعدا به مشکل نخورید.

برای این که بتوانید به بخش جدول‌های دیتابیس خود مراجعه کنید، باید phpmyadmin را از طریق پنل کنترل هاست اجرا کنید تا از طریق آن بتوانید تمام جدول‌های دیتابیس را در دسترس داشته باشید و بتوانید به سادگی اضافه‌های آن را حذف کنید.

حذف جدول افزونه‌های حذف شده در دیتابیس
حذف جدول افزونه‌های حذف شده در دیتابیس

بعد از وارد شدن به phpmyadmin با صفحه بالا روبه‌رو خواهید شد که می‌توانید تمام جدول‌های موجود در دیتابیس را در دسترس خود داشته باشید، همان طور که مشاهده می‌کنید، یک سری از این جدول‌ها با نام woocommerce هستند و در واقع این بدان معنا است که برای ووکامرس هستند و ووکامرس آن‌ها را ساخته است، باید دقت داشته باشید که به صورت کامل آن‌ها را حذف کنید.

توجه: دیتابیس شما بسیار مهم است و اصلا نباید آن‌را دست کم بگیرید و در واقع هر مشکلی اگر برای آن به وجود آید ممکن است سایت شما به صورت کامل نابود شود، پس برای این مورد بهتر است قبل از هرگونه تغییرات یک بک آپ از دیتابیس خود دریافت کنید.

نکته: همه افزونه‌ها در دیتابیس شما جدول ایجاد نمی‌کنند و در واقع نباید انتظار داشته باشید که در دیتابیس شما برای هر افزونه جدول‌های مختلفی وجود داشته باشد و اگر افزونه‌ها جدول نداشتند اصلا نگران این مورد نباشید.


جمع بندی

همان‌طور که چندین بار هم گفته شده سرعت سایت بسیار مهم است و باید دقت ویژه‌ای به آن داشته باشید، در این مقاله قصد داشتیم بخش حذف افزونه‌های اضافه را برای افزایش سرعت سایت به شما آموزش دهیم تا شما بتوانید با استفاده از این توضیحات افزونه‌های اضافه سایت خود را به بهترین شکل ممکن حذف کنید و سرعت سایت خود را افزایش دهید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!