رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس

رفع خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده وردپرس

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 17 مرداد 1402

رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس: وردپرس اصولا اغلب یک‌سری از مشکلات را دارد که این مشکلات ممکن است فعالیت شما را برای مدت نامشخصی متوقف کند و نتوانید به خوبی سایت خود را مدیریت کنید، این مشکلات متعدد هستند و هر کدام از آن‌ها هم راه‌کار‌های مختلفی برای رفع شدند دارند، البته این مشکلات همگی به دلایلی مختلفی هم به وجود می‌آیند که باید به دنبال منبع مشکل باشید تا بتوانید آن‌ها را رفع کنید.

یکی از مشکلاتی که در وردپرس اصولا به وجود خواهد آمد و خیلی از افراد خیلی درگیر آن می‌شوند، خطای پایگاه داده هنگام نصب وردپرس است که البته این مشکل فقط در هنگام نصب وردپرس هم به وجود نخواهد آمد و ممکن است گاهی اوقات بعد از مدتی که سایت را مدیریت کرده‌اید و فعالیت داشتید به وجود‌آید، حتما در مقاله آموزش رفع خطای پایگاه داده هنگام نصب وردپرس از سری مقالات آموزش وردپرس با ما همراه باشید.

این مشکل دقیقا زمانی برای من پیش آمد که در یکی از پروژه‌ها در حساس‌ترین زمان مدیریتی سایت خودم بودم و در حال تبلیغات بودیم که بعد از چند ساعت متوجه شدم با توجه به همه تبلیغات، سایت ما اصلا اجرا نمی‌شود و همان موقع بود که به فکر راه چاره افتادم، روش‌های مختلفی را تست کردیم که هر کدام از آن‌ها به نحوی می‌توانستند استفاده شوند.

چرا مشکل عدم اتصال به پایگاه داده به وجود می‌آید؟

در اول کار باید به سراغ این مورد برویم که اصلا چرات خیلی از مواقع این مشکل به وجود می‌آید، پس قبل از شروع راه‌حل‌ها باید منبع این مشکل را مشخص کنیم تا بهتر با آن آشنا شوید و آن‌را بشناسید.

چرا مشکل عدم اتصال به پایگاه داده به وجود می‌ آید؟
چرا مشکل عدم اتصال به پایگاه داده به وجود می‌آید؟

اصلی‌ترین دلیل این که این مشکل به وجود می‌آید، دیتابیس شما است و باید به سراغ بررسی ارتباط آن بروید تا بررسی کنید که کدام بخش دیتابیس مشکل دارد که سایت نمی‌تواند با آن ارتباط برقرار کند، اغلب مواقع رمز عبور دیتابیس به مشکل می خورد و این مشکل پیش‌ خواهد آمد و به همین دلیل است که باید آن‌را بررسی کنید تا بتوانید مشکل را رفع کنید.

رفع خطای پایگاه داده هنگام نصب وردپرس

اولین موقعی که ممکن است با این مشکل مواجه شوید خطای پیاگاه داده در نصب وردپرس است که این موضوع دقیقا همان اول کار پیش خواهد آمد و قبل از این که فعالیت سایت را شروع کرده باشید با این مشکل مواجه خواهید شد.

 رفع خطای پایگاه داده هنگام نصب وردپرس - مشکل عدم اتصال به پایگاه داده
رفع خطای پایگاه داده هنگام نصب وردپرس – مشکل عدم اتصال به پایگاه داده

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید بعد از وارد کردن اطلاعات دیتابیس در هنگام نصب وردپرس با این خطا مواجه شده‌ایم که خود وردپرس هم 3 راهکار اصلی را به ما ارائه می‌دهد و باید به آن‌ها دقت داشته باشیم تا بتوانیم خیلی سریع این مشکل را را رفع کنیم، که البته 2 راهکار اصلی هستند که باید آن‌ها را بررسی کنیم چرا که اغلب این راه کار‌ها برای ما مشکل ساز هستند و… خیلی کارآمد نیستند.


بررسی اطلاعات دیتابیس

همان‌طور که می‌دانید دیتابیس یک نام، نام کاربری و رمز عبور دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید خیلی ساده وردپرس را به پایگاه داده خود متصل کنید، در واقع تمام دیتابیس‌ها این‌طور هستند و باید این اطلاعات را داشته باشید تا بتوانید این اتصال را انجام دهید، شما وقتی می‌خواهید برای خود در هاست دیتابیس بسازید قطعا تمام این اطلاعات را به دلخواه خودتان انتخاب می‌کنید.

وقتی که وردپرس را نصب می‌کنید باید این اطلاعات را به صورت کامل بررسی کرده باشید، این اطلاعات با کوچک‌ترین اشتباه اگر وارد شوند اتصال بین وردپرس و دیتابیس شکل نخواهد گرفت و نمی‌توانید آن را به سایت متصل کنید، حتما رمز عبور خود را بررسی کنید و یا در صورت نیاز می‌توانید حتی ان را هم تغییر دهید و یک بار دیگر آن‌را تست کنید.

نکته: در نگهداری اطلاعات دیتابیس باید خیلی کوشا باشید چرا که این اطلاعات خیلی مهم هستند و با لو رفتن این اطلاعات تمام سایت شما ممکن است خیلی ساده توسط فرد دیگری نابود شود.


دیتابیس در هاست و سرور میزبان درست کار نمی کند!!

یکی دیگر از مواردی که وجود دارد این است که دیتابیس در هاست و یا سروری که دارید استفاده می‌کنید برای میزبانی سایت، به درستی کار نمی‌کند و باید این موضوع را بررسی کنید که کارکرد دیتابیس دقیقا چگونه است، برخی اوقات میزبان‌ها استفاده از آن‌را محدود می‌کنند و این موضوع می‌تواند دلیلی برای منبع این مشکل باشد.

حتما این موضوع را با میزبان خود مطرح کنید تا آن‌ها هم در هاست شما این موضوع را بر طرف کنند، حتی ممکن هم است که هاست شما امکان ساختن دیتابیس و یا میزبانی از آن‌را نداشته باشد و باید این موارد را تماما با میزبان خود بررسی کنید تا بعدا با مشکل مواجه نشوید. بعد از بررسی کردن این موارد قطعا سایت شما دچار مشکل نخواهد بود و می توانید این مشکل را در هنگام نصب وردپرس از بین ببرید.

رفع مشکل Error establishing a database connection در وردپرس

خیلی خوب در بخش قبلی مقاله به این موضوع پرداختیم که چرا وردپرس در زمان نصب این مشکل را دارد و باید چگونه آن‌را رفع کنیم، اما در این بخش به بعد مقاله به بررسی منبع این مشکل در زمانی که سایت ایجاد شده است بپردازیم تا اگر شما هم سایتی دارید و از قبل درست کار می‌کرده است اما الان دچار مشکل است بتوانید آن‌را سریعا به حالت قبلی بازگردانی کنید.

رفع مشکل Error establishing a database connection در وردپرس
رفع مشکل Error establishing a database connection در وردپرس

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، این ارور برای وب سایت ما ایجاد شده است و این مورد را هم باید پیگیری کنیم، برای پیگیری این مورد هم باید به سراغ فایل wp-config.php برویم و این مورد را بررسی کنیم.

تغییر اطلاعات دیتابیس در وردپرس
تغییر اطلاعات دیتابیس در وردپرس

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید در این فایل می‌توانید طی 4 لاین خط اطلاعات دیتابیس خود را وارد کنید و یا اطلاعات دیتابیس خود را مشاهده کنید، باید در این بخش مشاهده کنید که پسورد دیتابیس شما به درستی وارد شده باشد و از این بابت مشکلی وجود نداشته باشد.

اگر هر وقت رمز عبور دیتابیس خود را تغییر دادید باید از طریق این فایل هم رمز عبور را عوض کنید تا به مشکل بر نخورید و سایت روال عادی خود را داشته باشد.

define( ‘DB_NAME’, ‘نام دیتابیس’ );

define( ‘DB_USER’, ‘نام کاربری دیتابیس’ );

define( ‘DB_PASSWORD’, ‘رمزعبور دیتابیس’ );

define( ‘DB_HOST’, ‘localhost:3306’ );

باید اطلاعات شما دقیقا مانند کد بالا در این فایل وارد شود و فقط باید به این کدها دست بزنید و دقت داشته باشید که جز این موارد چیز دیگری را اصلا تغییر ندهید، در ضمن دقت داشته باشید که این فایل بسیار مهم است و اطلاعات دیتابیس شما در آن قرار دارد پس هرگز آن را برای کسی ارسال نکنید و دسترسی آن هم برای کسی باز نکنید.


جمع بندی

امیدوایم از خواندن مقاله رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس لذت برده باشید و اطلاعات کامل را دریافت کرده باشید، در ضمن هر سوالی در این‌باره دارید می‌توانید از طریق نظرات با ما در میان بگذارید.

4/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!