تغییر دامنه یا نام سایت وردپرس

تغییر دامنه سایت در وردپرس

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 3 مرداد 1402

دامنه سایت عضو بسیار مهم  هر سایت است که باید در انتخاب آن خیلی دقت داشته باشید، در واقع اگر خیلی در این مورد حساس نباشید ممکن است بعدا نام سایت خود را عوض کنید و به همراه آن باید دامنه هم تغییر دهید، حالا فکر می‌کنید که اگر بخواهید دامنه سایت خود را تغییر دهید باید سایت را از اول طراحی کنید؟ خیر اصلا این‌طور نیست! در واقع اگر بخواهید نام و دامنه سایت خود را تغییر دهید باید یک فرایندی را طی کنید تا این دامنه در سایت تغیر کند و از این بابت مشکلی نداشته باشید، در این مقاله از سری مقالات آموزش سئو قصد داریم به صورت کامل به شما توضیح دهیم که چگونه می‌توانید دامنه سایت خود را تغییر دهید.

نکته: بعد از تغییر دامنه سایت باید یک سری موارد را به خوبی انجام دهید تا از طریق گوگل نمره منفی نگیرید پس حتما این مقاله را کامل مطالعه کنید تا بتوانید اطلاعات را دریافت کرده و به درستی دامنه خود را تغییر دهید.

نحوه تغیر دامنه سایت

خیلی خوب چندین مرحله برای تغییر دامنه سایت وجود دارد که باید آن‌ها را انجام  دهید، البته باید دقت داشته باشید که تعویض دامنه سایت از طریق هاست شما اول باید انجام شود تا بتوانید پروسه تغییر دامنه را انجام دهید، در واقع هاستینگ‌ها یک دامنه اصلی دارند و یک قابلیتی هم اصول دارند که می‌توانید دامنه جدید به آن‌ها اضافه کنید و در واقع با استفاده از یک هاست می‌توانید چندین سایت را میزبانی کنید.

اصولا تغییر دامنه اصلی را باید به میزبان خود یک تیکت پشتیبانی ارسال کنید تا برای شما این کار انجام شود، اما این مورد را هم باید بدانید که در برخی از هاستینگ‌ها می‌توانید خودتان دامنه را در سایت تغییر دهید و باید در اصل این راهکار را پیدا کنید اما اصولات تیکت برای پشتیبانی ارسال کنید دامنه اصلی سایت شما تغییر خواهد کرد، پس این مورد را بدانید و قبل از این که تیکت بزنید و دامنه اصلی سایت خود را تغییر دهید باید مراحل زیر را به صورت کامل در سایت انجام دهید تا آدرس سایت به خوبی تغییر کند و مشکلی از این بابت نداشته باشید.


تغییر دامنه یا نام سایت در وردپرس

خیلی خوب اصلی‌ترین موردی که باید انجام دهید تا بتوانید دامنه خود را انتقال دهید، این است که دامنه سایت وردپرسی خود را از طریق پیشخوان تغییر دهید، این موضوع بسیار مهم است و در واقع اگر آن‌را انجام ندهید ممکن است بعد از انجام کلی کار سایت کاملا با مشکل مواجه باشد.

برای تعویض دامنه در وردپرس نیاز است که به پیشخوان وردپرس بروید و از طریق تنظیمات بر روی عمومی کلیک کنید تا بتوانید به بخش تغییر دامنه دسترسی داشته باشید و از این طریق دامنه خود را تغییر دهید.

تغییر دامنه در وردپرس
تعویض دامنه در وردپرس

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید از طریق کادرهای مشخص شده باید دامنه خود را تغییر دهید، در واقع کادر اول آدرس پیشخوان وردپرس است و در کادر دوم هم آدرس اصلی ریشه سایت را باید وارد کنید که اصولا هر دو آن‌ها باید یکی باشد و به صورت پیش فرض هم همین‌طور است.

البته اگر به هر دلیلی این آدرس را نتوانستید مورد دسترس خود قرار دهید می‌توانید از طریق دیتابیس هم این آدرس را تغییر دهید و از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد، این موضوع هم باید در جریان داشته باشید که در دیتابیس هم کار ساده‌ای است اما اگر از این طریق توانستید آن‌را تغییر دهید خیلی می‌تواند راحت‌تر باشد چرا که در دیتابیس باید به دنبال کتاب‌خانه این بخش باشید تا آن‌را پیدا کرده و بعد آن‌را تغییر دهید که در ادامه آن‌را هم به شما توضیح خواهیم داد.

 تغییر دامنه سایت با دیتابیس
تعویض دامنه سایت با دیتابیس

برای این که بتوانید به بخش پرونده‌های دیتابیس خود دسترسی داشته باشید کافی است به phpmyadmin هاست سایت بروید و از این طریق بر روی دیتابیس مورد نظر کلیک کنید تا تمام بخش‌های آن به شما نمایش داده شود و بتوانید آن‌ها را برای خود ویرایش کنید.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید در دیتابیس بخش‌های مختلفی وجود دارد و باید دقت داشته باشید که اشتباهی آن‌ها را حذف نکنید که بسیار مهم هستند و با هرگونه اشتباه سایت خود را نابود خواهید کرد، این دیتابیس بخش حساسی از سایت است و همیشه سعی داشته باشید که از آن یک بک آپ جداگانه داشته باشید.

آموزش تغییر دامنه سایت از طریق دیتابیس
آموزش تعویض دامنه سایت از طریق دیتابیس

در دیتابیس خود باید بر روی wp-option کلیک کنید تا بتوانید آدرس سایت را از این طریق تغییر دهید، همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید همان دو کادر اول برای تغییر آدرس سایت است و می‌توانید از آن طریق خیلی ساده و سریع آدرس سایت خود را تغییر دهید، در هر صورتی که نتواستید به بخش پیشخوان سایت خود دسترسی داشته باشید از این طریق می‌توانید به بهترین شکل ممکن آن‌را تغییر دهید بدون این که به پیشخوان دسترسی داشته باشید.

خیلی خوب بعد از انجام این کار‌ها تماما آدرس سایت تغییر کرده است و خیلی ساده توانستید که دامنه جدیدی را برای سایت خود داشته باشید، البته این انتهای کار نیست و باید بسیاری دیگر کار‌ها انجام دهید تا توسط گوگل جریمه نشوید و بتوانید کاهش بازدید‌ها را به حداقلی برسانید.


تغییر آدرس سایت در گوگل کنسول

یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که باید بعد تغییر دامین داشته باشید تغییر آدرس سایت در گوگل کنسول است، گوگل کنسول بسیار مهم است و اگر آن‌را تغییر ندهید ممکن است به کلی کاربران سایت فعلی خود را از دست دهید و نتوانید به خوبی فعالیت خود را ادامه دهید، برای تغییر دامین هم این گوگل کنسول قابلیتی را فراهم کرده است تا بتوانید خیلی سریع و ساده آن‌را در سیستم فراخوانی کنید و از این بابت مشکلی نداشته باشید.

تغییر آدرس سایت در گوگل کنسول
تغییر آدرس سایت در گوگل کنسول

برای تغییر آدرس در گوگل کنسول نیاز است که اول یک‌بار دیگر دامنه جدید را در گوگل کنسول اضافه کنید و از طریق Settings بر روی change of address کلیک کنید تا از این طریق می‌توانید دامنه را تغییر دهید، توجه داشته باشید بعد از این که دامنه را از این طریق تغییر می‌دهید باید ریدایرکت 301 هم داشته باشید که به صورت کامل اعتبار دامنه انتقال دهید.

خیلی خوب بعد از این مورد هم باید دقت داشته باشید که در هر ابزاری سایت خود را قبلا اضافه کردید باید آن‌ها را هم تغییر دهید تا در استفاده از آن‌ها مشکل نداشته باشید.


کاهش بازدید سایت بعد از دامنه

بعد از تغییر دامنه سایت یک سری تغییرات در سایت به وجود خواهد آمد که باید به آن‌ها دقت داشته باشید و خیلی حساسیت نسبت به آن نداشته باشید و بعد از مرور زمان آن رفع خواهد شد.

کاهش بازدید سایت یکی از این مشکلات است که بعد از تغییر دامنه به وجود خواهد آمد، در واقع وقتی دامنه سایت را تغییر می دهید افرادی که آدرس قبلی دامنه شما را می‌دانستند، قاعدتا سایت شما را پیدا نخواهند کرد و همین باعث می‌شود که دیگر نتوانستند جزو بازدید کننده‌های سایت شما باشند.

البته فقط همین مورد هم نیست و وقتی که آدرس سایت را تغییر می‌دهید رتبه‌های گوگل هم که دارید از بین می‌رود و همین ورودی‌های گوگل هم از دست می دهید که این مورد هم به مراتب باعث می‌شود بازدید سایت خیلی کمتر شود.


سوالات متداول

خیلی خوب این موارد تماما مربوط به تغییر دامنه سایت بود و اگر به خوبی آن‌ها را رعایت کرده باشید توانسته‌اید دامنه خود را به بهترین شکل ممکن تغییر دهید و از این بابت مشکل نداشته باشید، حالا در ادامه یک سری سوالات متداول که توسط کاربران خیلی پرسیده شده است را بررسی و پاسخ می‌دهیم تا اگر شما هم این سوالات را دارید بتوانید به جواب مد نظر خود برسید.


بعد از تغییر دامنه باید از صفر شروع کنیم؟

یک سری از افراد از ما پرسیده بودند که بعد از تغییر دامنه باید سایت را از صفر شروع کنیم و تمام فعالیت از صفر خواهد بود؟ اما نه اصلا این‌طور نیست و باید فقط دامنه را تغییر دهید و نیاز نیست که مثل همان اوایل کار خود همه چیز را از صفر شروع کنید.


برای تغییر دامنه نیاز است سایت را بازطراحی کنیم؟

شاید فکر کرده باشید که بعد از تغییر دامنه نیاز است که سایت را باز طراحی کنید و تمام بخش‌های سایت را دوباره طراحی کنید، اما اصلا این‌طور نیست و تمام بخش‌های سایت باقی خواهد می‌ماند و فقط کافی است که دامنه را طبق آموزش‌های داده شده به صورت کامل تغییر دهید و از این طریق همان سایت را با دامنه جدید داشته باشید.


تغییر دامنه بر روی سئو تاثیر دارد؟

اصلی‌ترین موردی که هیمشه افراد باید به آن دقت داشته باشید سئو است که شاید شما هم این سوال را داشته باشید که بعد از تغییر دامنه سئو سایت از بین می‌رود یا خیر، اصلا این‌طور نیست و شما با انتقال اعتباری که دارید خیلی ساده می‌توانید دوباره به همان جایگاه قبلی مانند دامنه قبلی خود برسید و از این بابت اصلا نگرانی نداشته باشید.


جمع بندی

در این مقاله سعی داشتیم به صورت کامل درباره خرید تغییر دامنه سایت اطلاعاتی ارائه دهیم تا بتوانید با استفاده از این آموزش تغییر نام سایت و یا همان دامنه سایت را انجام دهید و از این بابت اصلا مشکلی نداشته باشید، دقت داشته باشید که باید برای تغییر دامنه به صورت کامل اصول را انجام دهید تا بعدا با مشکل مواجه نشوید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کامل را به دست آورده باشید، در ضمن هر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید از طریق نظرات مقاله با ما در میان بگذارید تا سریعا شما را راهنمایی کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)

نظرات در “تغییر دامنه سایت در وردپرس

  1. معماری میگوید:

    سلام و ارادت. ممنون. قسمت کنسول میرم میگه باید وریفای کنی. میگه این متن رو کپی کن برو توی dns پیست کن. کجای دی ان اس باید پیست کرد؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!