اصول انتخاب نام دامنه مناسب

راهنمای انتخاب نام دامنه مناسب – چگونه نام دامنه انتخاب کنیم؟

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 17, اردیبهشت, 1399

اصول انتخاب نام دامنه مناسب :
سلام به همراهان همیشگی آکادمی کسب و کار اینترنتی وبکیما ! با مقاله اصول انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت در خدمت شما عزیزان هستیم.

انتخاب بهترین نام دامنه برای وب سایت اولین چالش هر مدیر سایتی است، نام دامنه مناسب برای سایت به قدری اهمیت دارد که اگر بتوانید نام دامنه ی خوبی را برای سایت خود انتخاب کنید در همان ابتدای کار خود با کمی تلاش به نتایج خوبی در موتور های جستجو دست پیدا خواهید کرد.

نام دامنه سایت هویت کسب و کار شما خواهد بود پس در انتخاب آن هوشمندانه عمل کنید ما در این مقاله ، به اصول انتخاب نام دامنه مناسب و همچنین ۱۲ نکته مهم را برای انتخاب بهترین نام دامنه می پردازیم، پس ابتدا این مقاله را تا انتها بخوانید سپس برای خرید دامنه اقدام کنید .

12 اصل برای انتخاب نام دامنه مناسب

در ادامه 12 نکته مهم برای انتخاب یک نام دامنه مناسب را لیست کردیم:

 1. از پسوند مناسب استفاده کنید.
 2.  از کلمات کلیدی کسب و کارتان استفاده کنید.
 3. انتخاب نام کوتاه برای انتخاب بهترین نام دامنه
 4. تلفظ و حفظ آسان دامنه
 5. منحصر به فرد و قابل اعتماد بودن دامنه
 6. ساده بودن در تایپ
 7. استفاده نکردن از حروف دوگانه
 8. نام دامنه را خیلی مخصوص انتخاب نکنید.
 9. تحقیق برای حق کپی رایت
 10. استفاده از ژنراتورها برای انتخاب بهترین نام دامنه
 11. استفاده از نام منطقه
 12. سرعت عمل در ثبت بهترین نام دامنه
ثبت بهترین دامنه برای سایت
اصول انتخاب نام دامنه مناسب

خب بریم تا هرکدام از این نکات  برای انتخاب بهترین نام دامنه را با جزئیات بیشتر بیان کنیم:

۱- استفاده از پسوند مناسب برای انتخاب نام دامنه مناسب

اگر یه جستجوی ساده برای انواع پسوند دامنه بکنید خواهید دید که پسوند های بسیار زیادی با کاربرد های مختلف ساخته شده اند که چند نمونه از آنها را در زیر آورده ایم:

agency. app. band. business.
cheap. center. academy. actor.
camera. company. coffee. city.
domains. discount. dentist. credit.
education. expert. events. computer.
finance. exchange. engineer. email.
gift. gallery. furniture. fitness.
house. host. guide. graphics.
life. lawyer. institute. industries.
ninja. network. media. market.
press. pizza. pictures. photos.
services restaurant. repair. recipes.
support. software social. shoes.
town. tools. technology. systems.
vision. university. today. training.
xyz. world. wiki. website.
site. tours. top. zone.

همانطور که دیدید امروزه برای اکثر کسب و کارها یک پسوند دامنه ساخته شده مثلا اگر شما یک سایت در حوزه وکالت می خواهید بسازید پسوند lawyer مناسب است همچنین به موتورهای جستجو برای درک حوزه کسب و کار اینترنتی تان کمک خواهد کرد.

بهترین نام دامنه با پسوند com.

بعداز همه این صحبت ها در مورد پسوند دامنه اینو خدمت تون عرض کنم که برای انتخاب نام دامنه مناسب ، پسوند دامنه com. همچنان بهترین انتخاب برای هر نوع سایتی است و هنوز هم معتبرترین پسوند دامنه به حساب می آید.

اگه دقت کرده باشید خود شما هم وقتی دنبال آدرس یک سایت می گردید به طور خودکار com. را به آخر آن اضافه می کنید همچنین در اکثر کیبورد های موبایل های هوشمند دکمه com. را به طور خودکار برای درج یک آدرس اینترنتی دارند .

۲- استفاده از کلمات کلیدی کسب و کارتان برای انتخاب نام دامنه مناسب

برای انتخاب نام دامنه مناسب باید از کلمات کلیدی در حوزه کاری خودتان استفاده کنید مثلا اگه کارتان طراحی لوگو است دامنه tarahilogo گزینه بسیار خوبی خواهد بود و مهمتر اینکه اگه از کلمات کلیدی در نام دامنه استفاده کنید از همان اول باعث بهبود رتبه سایتتان در نتایج موتورهای جستجو شده اید.

به احتمال خیلی زیاد کلمات کلیدی حوزه کاریتان را قبلا ثبت کرده اند ! پس باید کمی خلاقیت به خرج بدهید و یه کلمه ای به اول یا آخر آن اضافه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید .

۳- انتخاب نام کوتاه برای انتخاب نام دامنه مناسب

همانطور که سعی می کنید کلمات کلیدی را استفاده کنید باید مراقب باشید که نام دامنه از حد مجاز بلند تر نشود، نام دامنه کوتاه خیلی کاربر پسند تر است و در حافظه همه می ماند .

اگر نام دامنه خیلی بلند باشد در زمان تایپ دامنه در مرورگر احتمال اشتباه تایپی بیشر شده و باعث از دست رفتن ورودی های سایت می شود.

پیشنهاد ما استفاده از حداکثر ۱۵ حرف برای بدست انتخاب نام دامنه مناسب است، نام های بلندتر از ۱۵ حرف خیلی زود فراموش می شوند.

۴- تلفظ و حفظ آسان از ویژگی های نام دامنه مناسب

بهترین نام دامنه نامی است که بشود خیلی راحت آن را به خاطر آورد اگر شما از کلمات کلیدی استفاده کنید و همچنین نام را کوتاهتر از ۱۵ حرف نگه دارید اما نشه به راحتی آنرا بخاطر سپرد این دامنه مناسبی نخواهد بود.

تاکنون میلیون ها دامنه اینترنتی به ثبت رسیده که ضرورت استفاده از نامی به یادماندنی و جذاب را بیشتر می کند زمانیکه انتخاب نام دامنه مناسب را انجام دادید کردید حتما از نظرات دیگران برای جذاب و تاثیر گذاربودن نام بهره ببرید.

۵- منحصر به فرد و قابل اعتماد بودن دامنه

انتخاب نام دامنه مناسب یعنی اینکه نام دامنه باید برای هر سایتی باید منحصر به فرد باشد، اگر دامنه ای منحصربه فرد انتخاب کنید کاربرانتان هیچ وقت شما را فراموش نخواهند کرد.

برای مثال نام سایت Amazon.com یک نام جذاب، به یاد ماندنی و منحصر به فرد است در نظر بگرید که اگر نام این سایت BuyBooksOnline.com بود! فکرکنم منظورمو متوجه شدید 😉

از همه مهمتر برای انتخاب نام دامنه مناسب باید نامی برای دامنه خود انتخاب کنید که در آینده که کسب و کارتان رونق گرفت و خواستید کارتان را کسترش دهید، از همان نام دامنه به عنوان برند خود استفاده کنید تا در کارتان سریع تر پیشرفت کنید .

۶- ساده بودن در تایپ

یکی دیگر از نکات خیلی مهم، برای داشتن بهترین نام دامنه، سادگی در تایپ دامنه است .

به عنوان مثال اگر از اصطلاحات عمومی مانند U به جای YOU و  یا استفاده از اعداد به جای حروف مانند استفاده از ۴ به جای for یا کلماتی که به طریق مختلف نوشته می شوند استفاده کنید، مطمعنا ترافیک زیادی را از دست خواهید داد.

مقاله صدف بیوتی کیست؟ ۳ راز موفقیت صدف بیوتی در اینفلوئنسری اینستاگرام را از دست ندهید.

۷- استفاده نکردن از حروف دوگانه برای انتخاب نام دامنه مناسب

استفاده از نام هایی که از پشت سرهم قرار گرفتن چند حرف مشابه تشکیل شده تا از یک کلمه کلیدی که قبلا برای دامنه ای دیگر خریداری شده استفاده کنند کار هوشمندانه ای نیست .

برای مثال همان طراحی لوگو را در نظر بگیرید مطمعنا اگر بخواهید دامنه tarahilogo را خریداری کنید در دسترس نخواهد بود چون یک نفر دیگر قبلا آن را خریداری کرده است.

اما اگر به عنوان مثال بیایید و از کلمه tarahiloogo در نام دامنه استفاده کنید بهترین نام دامنه ای را انتخاب نکرده و کار هوشمندانه ای نکرده اید چون فقط کافیه کاربران سایتتان یه حرف o را تایپ نکنند آنوقت کاربرانتان را دودستی تقدیم رقیبتان کرده اید !

۸- برای انتخاب نام دامنه مناسب ، نام دامنه را خیلی مخصوص انتخاب نکنید

اگر نام دامنه سایت را خیلی مخصوص انتخاب کنید اگر بعد ها بخواهید کمی کارتان را گسترش دهید کاری دشوار و غیر حرفه ای خواهد بود.

در نظر بگیرید می خواهید وبسایتی در مورد گل ها داشته باشید و نام دامنه را goleroze انتخاب کرده اید، چنانچه بعد ها بخواهید در رابطه با بقیه گل ها مطلب بنویسدید کاری حرفه ای نخواهد بود.

البته این مثالی ابتدایی برای پی بردن به مفهوم موضوع بود در عمل خیلی بدتر از این خواهد بود ! باید برای انتخاب نام دامنه مناسب کمی به خودتان زحمت بدهید!

۹- تحقیق برای حق کپی رایت

قبل از انتخاب نام دامنه مناسب خودتان حتما مطمعن شوید که نامی که دارید انتخاب می کنید قبلا توسط شرکت یا شخصی دیگر به عنوان یک برند یا علامت تجاری به ثبت نرسیده باشد تا بعدا دجار عواقب قانونی آن نشوید و بابت آن کلی از کار و برنامه تان عقب بیوفتید.

این را هم در نظر داشته باشید که برای داشتن بهترین نام دامنه به هیچ عنوان در نام دامنه خود از نام دامنه ای دیگر استفاده نکنید چون عملا آن دامنه را برای صاحب آن دامنه ثبت می کنید !

برای مثال اگر نام دامنه mygoogle.com را ثبت کنید شرکت گوگل خیلی راحت از راههای قانونی دامنه را از شما خواهد گرفت.

۱۰- استفاده از ژنراتورها برای انتخاب نام دامنه مناسب

همانطور که قبلا گفتیم در حال حاضر بیشتر از ۳۶۰ میلیون دامنه اینترنتی به ثبت رسیده و این یعنی اینکه در بیشتر کلمات کلیدی و اکثر کسب و کارها دامنه های خاص و خوب به ثبت رسیده که کار را برای انتخاب نام دامنه مناسب و خوب سخت کرده است برای همین سایت های ژنراتور دامنه ساخته شده اند که کار را برای ما آسان کنند.

یکی از قدیمی ترین این ژنراتور ها سایت خوب Nameboy است که با استفاده از آن ایده های نابی برای ثبت بهترین نام دامنه بدست می آورید به زودی مقاله ای کامل در رابطه با این ژنراتور های دامنه منتشر خواهیم کرد، که هم اکنون در مقاله => Top 22 Best Domain Name Generators می توانید به 22 ژنراتوری حرفه ای برای انتخاب نام دامنه مناسب دسترسی داشته باشید.

۱۱- استفاده از نام منطقه برای انتخاب نام دامنه خوب

اگر کسب و کارتان به صورت محلی است و مربوط به یک منطقه یا شهری خاص است، می توانید نام محله یا شهر را در نام دامنه خود استفاده کنید تا در موتور های جستجو در آن محله و شهر در صفحات اول باشید.

برای مثال شما می خواهید برای یک رستوران در شهر مشهد یک نام دامنه انتخاب کنید خوب مطمعنا اگر نام مشهد را در دامنه داشته باشید شما یک نام دامنه مناسب را انتخاب کرده اید و هر مشتری که در این منطقه در گوگل به دنبال رستوران باشد سایت شما در نتایج اول خواهد بود.

۱۲- سرعت عمل در ثبت دامنه

در آخرین نکته از مقاله انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت، در نظر داشته باشید همین لحظه که دارید دنبال نامی مناسب برای دامنه می گردید صدهانفر دیگر هم مانند شما به دنبال بهترین نام دامنه هستند پس وقت را هدر ندهید و به محض اینکه نامی مناسب کارتان را پیدا کردید سریعا نسبت به ثبت آن اقدام کنید.

آپدیت مقاله انتخاب نام دامنه خوب در تاریخ ۷ خرداد ۹۸

یکی از مهمترین گزینه ها برای انتخاب بهترین نام دامنه اینه که نامی که برای دامنه انتخاب می کنید باید در آینده قابلیت برند شدن داشته باشه، چون بعد از پیشرفت در کارتون قطعا به یک نام برند نیاز خواهید داشت چه بهتر که از همان ابتدا به این گزینه مهم فکر کرده باشید.

پس حتما نام دامنه را طوری انتخاب کنید که در آینده ای نزدیک به نام کسب و کار اینترنتی تان و برند شرکت تان تبدیل شود به این میشه گفت انتخاب نام دامنه مناسب برای یک کسب و کار اینترنتی !

مقاله افزایش رتبه الکسا | آموزش 7 روش کاهش رتبه الکسا سایت را از دست ندهید.

جمع بندی

خب امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشه و با استفاده از آن بتوانید یک نام دامنه مناسب و به یاد ماندنی را برای کسب و کار اینترنتی خود انتخاب کنید.

اگر شما هم نکته ای می دونید که در این مقاله به آن اشاره ای نشده در قسمت دیدگاه ها بیان کنید تا به مقاله اضافه بشه که هم ما و هم دیگر کاربران سایت استفاده کنند. ممنون از همراهیتون 😉

نظرات در “راهنمای انتخاب نام دامنه مناسب – چگونه نام دامنه انتخاب کنیم؟

 1. ابوالفضل میگوید:

  سپاس از مقاله های پرمحتوا و کاربردیتون بنده بدنبال طراح برای کسب و کارمون بودم و قبلش میخاستم خودم اطلاعاتی داشته باشم مرسی از اینکه خیلی خلاصه و مفید این همه اطلاعات رو در اختیارمون گذاشتین

  • پشتیبانی میگوید:

   خوشحالیم که محتوای سایت وبکیما به شما کمک کرده است، امیدواریم بتوانید هرچه سریع‌تر یک کسب‌وکار فوق‌العاده راه‌اندازی کنید.

 2. حمید میگوید:

  سلام
  بنظر شما کدوم سایت بهترین مرجع برای خرید یه دامنه آزاد شده آی آر هست برای اینکه کسی نتونه زودتر از ما اون دامنه رو رزرو کنه؟

  • پشتیبانی میگوید:

   باسلام، بهترین سایت برای خرید دامنه‌های IR وب‌سایت nic.ir یا همان ایرنیک است.

 3. مرتضی میگوید:

  سلام آقای عبدی .
  مطالب مفید و کاربردی بودند ممنونم بابت این که این موضوع را به اشتراک گذاشتید.
  لطفا پیج اینستاگرامتون رو ارسال کنید تا شما را دنبال کنم و از مطالب خوبتون استفاده کنم

  • پشتیبانی میگوید:

   با سلام و احترام، بسیار خوشحالیم که مطالب سایت برای شما کاربردی بوده است، برای فالو کردن پیج اینستاگرام وبکیما، فقط کافیست نام “وبکیما” را در اینستاگرام جستجو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *