200 فاکتور مهم سئو و بهینه سازی سایت

200 فاکتور مهم سئو و بهینه سازی سایت

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 24 فروردین 1403
باید لاگین کنید!

200 فاکتور مهم سئو و بهینه سازی سایت: در برخی مقالات سایت های خارجی مطالبی منتشر کرده اند که گوگل برای رتبه بندی سایت ها از فاکتور های سئو استفاده می کند و برای هر سایت در نتایج گوگل از این ۲۰۰ نکته و فاکتورهای سئو استفاده می کند.

در این مقاله می خواهیم فاکتورهای سئو که مهمترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل به شمار می روند را برای شما به دقت بازگو کنیم. پس اگر می خواهید سئوی سایت تان بهبود یابد و سایت تان در نتایج گوگل رتبه های خوبی را کسب کند حتما معیار های سئو گفته شده در این مقاله از سری مقالات آموزش سئو را رعایت کنید.

فاکتورهای سئو

سئو و افزایش رنک گوگل به چه صورت است؟ توجه داشته باشید که برخی از این فاکتورهای سئو کاملا ثابت شده یا از سوی گوگل تایید شده هستند و برخی از این ۲۰۰ نکته سئو گفته شده در این نوشته برای سئوکاران جهان بحث برانگیز هستند با این حال در تمامی منابع مهم سئو در جهان از این فاکتور سئو صحبت شده شده است و این معیار ها را مهمترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل بیان کرده اند، تا با کمک آن ها بتوانید وب سایت خود را در بالاترین رتبه ها در جستجوگر گوگل قرار دهید.

فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت

200 فاکتور سئو برای رنک گوگل
200 فاکتور سئو برای رنک گوگل

سئو (SEO) اهمیت فراوانی دارد و یک متخصص بهینه سازی سایت باید دانش بالایی در این زمینه داشته باشد. (اگر نمی دانید سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو چیست پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله سئو چیست؟ را مطالعه کنید تا یک دید کلی از سئوی سایت داشته باشید.) گوگل حدود ۲۰۰ فاکتور سئو را برای رتبه بندی وب سایت ها در نظر دارد که این فاکتور ها متغیر هستند و همیشه در حال آپدیت و به روز رسانی می باشند. سوال مهم و قابل اهمیت این است که آن ۲۰۰ فاکتور سئو چه هستند؟

فاکتورهای نام دامنه در سئو و رنک گوگل

200 فاکتور سئو - فاکتورهای نام دامنه در رنک گوگل
200 فاکتور سئو – فاکتورهای نام دامنه در رنک گوگل

نام دامنه یک سایت یکی از مهمترین بخش های آن است، اگر بتوانید از همان ابتدای راه اندازی کسب و کار اینترنتی تان یک نام دامنه خوب و بهینه برای سئو و مرتبط با حوزه کاری تان ثبت کنید کمک بزرگی به سئوی سایت خود کرده اید. عواملی مانند : عمر دامنه ، وجود کلمه کلیدی در دامنه، قرارگرفتن کلمه کلیدی در ابتدای دامنه ، مدت زمان ثبت دامنه، کلمه کلیدی در ساب دامین، تاریخچه دامنه، EMD یا تطابق نام دامنه، عمومی یا خصوصی بودن اطلاعات دامنه، جریمه شدن مالک دامنه و پسوند دامنه از عوامل مهم رنک گوگل بر اساس نام دامنه است که در ادامه هر کدام از آن ها را به صورت مفصل تر توضیح داده ایم.

عمر دامنه

مت کاتس

مت کاتس رئیس سابق بخش وب اسپم گوگل به صورت غیر مستقیم از اهمیت عمر دامنه ها در این ویدیو می گوید:

” تفاوت بین دامنه ای که ۶ ماهه است یا یک ساله در حقیقت اونقدر زیاد نیست. “

به عبارتی دیگر او از عمر دامنه سخن می گوید و بر این باور هست که هر چه عمر دامنه بیشتر باشد و قدیمی تر باشد اهمیت آن نیز برای گوگل بیشتر خواهد بود. در نتیجه بهینه سازی سایت ها با دامنه های قدیمی تر بسیار راحت تر است البته به شرط اینکه دامنه در گوگل اسپم نشده باشد.

وجود کلمه کلیدی در دامنه

قرارگرفتن کلمه کلیدی در نام دامنه چندان ثمر بخش نیست اما اگر وجود داشته باشد بهتر است و تقریبا یک سری سیگنال های مثبتی را برای گوگل خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

قرارگرفتن کلمه کلیدی در ابتدای دامنه

همان طور که گفتیم وجود کلمه کلیدی در دامنه باشد بهتر است و دقت داشته باشید که نتیجه آن زمانی بیشتر خواهد شد که کلمه کلیدی حتما در ابتدای نام دامنه قرار گیرد.

مدت زمان ثبت دامنه

لوگوی گوگل

طبق بررسی هایی که درمورد مدت زمان ثبت دامنه صورت گرفته است، زمانی که یک دامنه را ثبت کردید سعی کنید مدت زمان ثبت دامنه را چندین سال انتخاب کنید که این عمل باعث می شود گوگل متوجه شود که وب سایت و فعالیت شما اهمیت بیشتری داشته نسبت به زمانی که یک دامنه را ۶ماهه یا یک ساله ثبت می کنید. اگر مقاله ای برای مطالعه بیشتر در این رابطه می خواهید می توانید به مقاله عمر دامنه از سایت searchenginejournal مراجعه کنید.

کلمه کلیدی در ساب دامین – Sub Domain

بهتر است برای مقاله ها یا صفحه هایی که می خواهید رتبه بالایی داشته باشد برای آن ها از Sub Domain یا همان زیر دامنه استفاده کنید و  حتما از کلمه کلیدی در زیردامنه ها استفاده شود. این فاکتور طی تحقیقات تیم Moz به دست آمده است.

قدرت بالای ساب دامنه
قدرت بالای ساب دامنه

تاریخچه دامنه

اگر دامنه ای را خریداری می کنید که قبل از آن فعال بوده و چندین سال در یک حوضه کاری خاصی فعالیت می کرده، از این به بعد هم باید در همان حوضه فعالیت کند و انتقال یک دامین از یک حوزه کاری به یک حوزه کاری کاملا متفاوت و بی ربط عمل عکس را در بهینه سازی خواهد داد. مشاهده ویدیویی در این رابطه

EMD یا تطابق نام دامنه

برای گوگل مهم هست که هر وب سایتی که در زمینه خاصی کار خود را آغاز می کند، نام دامنه آن سایت نیز مرتبط و پیرو خدمات و حوزه کاری وب سایت باشد. به روز رسانی EMD

به روز رسانی EMD
به روز رسانی EMD

عمومی یا خصوصی بودن اطلاعات دامنه

متس کات

مت کاتس گفته است :

whois یا همان اطلاعات شخصی شما که در زمان ثبت دامنه وارد می کنید نیز برای گوگل مهم می باشد. شما دو مورد پیش رو دارید یکی این که این اطلاعات را از دید عموم مخفی کنید و دوم این که قابل نمایش برای همه باشد. زمانی که اطلاعات رو شخصی و از دید مفخی می کنید گوگل حساس می شود و احساس می کند شما در فکر اسپم هستید که این عمل را انجام داده اید. برای اینکه متوجه شوید در حال حاضر اطلاعات  whois نام دامنه تان به چه صورت است می توانید از سایت  who.is استفاده کنید.

جریمه شدن مالک دامنه (یک فرد اسپمر نباشید)

مالکیت و اطلاعات مربوط به مالک دامین برای گوگل مهم است. زمانی که یک فرد دامنه را اسپم کند و تصمیم به خرید دامنه دیگری بکند حساسیت گوگل به آن دامنه را بیشتر می کند. زیرا گوگل آن فرد را به عنوان یک اسپمر شناخته است و هر دامین دیگری به نام آن ثبت شود زیر ذره بین گوگل خواهد رفت.

پسوند دامنه

برای هر منطقه و کشوری پسوند دامین هایی وجود دارد که اگر تمرکز شما بهینه سازی برای کاربران همان کشور است بهتر  است که از پسوند همان کشور استفاده کنید.


فاکتورهای صفحه محتوا در سئو

200 فاکتور سئو - فاکتورهای صفحه محتوا در سئو
200 فاکتور سئو – فاکتورهای صفحه محتوا در سئو

وجود کلمه کلیدی در تگ Title

اگر کلمه کلیدی را که می خواهید در آن رنک گوگل بگیرید را در عنوان صفحه یا نوشته و مطلب خود بکار ببرید می توانید بازخوردهای بسیار مثبتی را از گوگل دریافت کنید.

وجود کلمه کلیدی در تگ Title
وجود کلمه کلیدی در تگ Title

کلمه کلیدی در ابتدای تگ Title

به گفته سایت Moz یک عنوان مناسب برای هر صفحه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یک عنوان برای سئو زمانی بهینه می شود که کلمه کلیدی مورد نظر خود را در ابتدای عنوان بکار ببرید.

کلمه کلیدی در متای توضیحات

با توجه به راهنمای وبمستران گوگل وجود کلمه کلیدی در متای توضیحات برای گوگل چندان مهم نیست. اما نوشتن توضیحات مناسب با استفاده از کلمه کلیدی می تواند بر روی افزایش کلیک کاربران تاثیر زیادی داشته باشد.

کلمه کلیدی در تگ H1

تگ H1 برای عنوان بندی مطالب استفاده میشود. گوگل بسیار به این تگ اهمیت می دهد. حال بهترین کار این است که کلمه کلیدی خود را در این تگ استفاده کنیم.

کلمه کلیدی در تگ H1
کلمه کلیدی در تگ H1

استفاده از کلمه کلیدی در محتوا

زمانی که شما می خواهید یک صفحه را برای یک کلمه بهینه کنید باید آن کلمه را چندین بار در متن و محتوای آن صفحه به کار ببرید. با این عمل به گوگل نشان میدهیم که آن مطلب برای آن کلمه نوشته و بهینه شده است. مراجعه به این مطلب برای اطلاعات بیشتر

طول محتوا

بر اساس این مقاله از سایت بک لینکو ، سعی کنید هر مطلب و پستی که داخل سایت قرار میدهید در طولانی ترین حد خود باشد. تجربه نشان داده است که محتوای طولانی گسترده تر است و گوگل یک محتوا که از ۱۵۰۰ کلمه تشکیل شده را به محتواهایی با کلمه کمتر از آن ترجیح میدهد. تلاش کنید که کلمات هر مطلبتان حدود ۲۰۰۰ کلمه باشد.

طول محتوا از 200 فاکتور سئو
طول محتوا از 200 فاکتور سئو

فهرست مطالب

سعی کنید در هر نوشته یک فهرست برای عناوین مطلب تان قرار دهید. با این کار کاربران و بازدیدکنندگانی که مطلب سایت را مطالعه می کنند، مطلب شما را درک می کنند و رضایت شان جلب میشود که نتیجه آن حضور بیشتر آن ها در سایت شما خواهد بود.

فهرست مطالب از فاکتورهای رتبه بندی گوگل
فهرست مطالب از فاکتورهای رتبه بندی گوگل

تراکم کلمه کلیدی

سعی نکنید که تنها یک بار از کلمه کلیدی در سایت استفاده کنید و تلاش نکنید که چندین بار هم از آن استفاده کنید. زمانی که تراکم کلمه کلیدی زیاد شود گوگل آن مطلب را از ۱۰۰ نتایج اول خود بیرون میاورد.

از LSI کمک بگیرید

زمانی که موضوعی را داخل گوگل سرچ میکنید و یک سری نتایج ظاهر میشود در پایین نتایج یک سری موضوعات دیگری هم وجود دارد که مربوط که موضوع سرچ شماست و گوگل آن ها را به شما پیشنهاد میدهد زیرا تعداد دفعاتی که آن ها سرچ شده اند زیاد بوده. به این موضوعات LSI کلمات کلیدی گفته  میشود که شما میتوانید مطالب زیادی راجب آن موضوعات نوشته و کاربران زیادی را جذب کنید.

کلمه کلیدی و LSI

کلمات کلیدی خود را جستجو کنید و LSI های مربوطه را بیابید و برای آن ها مطلب بنویسید.

عمیق بودن مطالب

سعی نکنید که یک مطلب راجب یک موضوع خاص که مدام در تمامی پاراگراف ها به آن اشاره کنید بسازید! مطالبتان هرچه عمیق تر و گسترده تر باشد گوگل بیشتر آن ها را دوست خواهد داشت. اگر برای یک موضوع مطلبی مینویسید تمامی موضوعات پیرامون آن را نیز پوشش دهید.

عمیق بودن مطالب از فاکتورهای رتبه بندی سئو و گوگل
عمیق بودن مطالب از فاکتورهای رتبه بندی سئو و گوگل

سرعت، سرعت و سرعت

اگر در بهینه سازی سایت، محتوا پادشاه است سرعت صفحات هم وزیر است! سرعت هر صفحه ای از سایت خود را بررسی کنید و آن را به بالاترین سرعت ممکن خود برسانید. بدانید که سرعت لود صفحات هم برای گوگل و هم برای کاربران بسیار مهم است. برای این کار می توانید از ابزار سرعت سنج گوگل استفاده کنید.

سرعت سایت از فاکتورهای رتبه بندی گوگل
سرعت سایت از فاکتورهای رتبه بندی گوگل

سرعت بارگذاری در گوگل کروم

گوگل کروم یک نرم افزار مرورگر وب می باشد که توسط کمپانی گوگل ساخته شده است. و گوگل ممکن است از اطلاعات گوگل کروم سرعت سایت شما را از مورد بررسی قرار دهد. پس مطمئن شوید که سایت شما در مرورگر کروم نیز سریع است. سرعت بار گذاری در گوگل کروم

استفاده از AMP

AMP فناوری جدیدی است که باعث بهینه سازی سایت شما در نسخه موبایل می شود. استفاده از AMP می تواند روی رتبه بندی سایت شما در نسخه موبایل تاثیر زیادی داشته باشد.

یکسان بودن محتوای صفحه

انطباق محتوا، اگر عنوان صفحه ، عناوین پاراگراف ها ، مطالب نوشته شده ، تصاویر و ویدئو های یک صفحه با یکدیگیر یکسان و مرتبط باشند مطمئن باشید رتبه سایت شما افزایش میابد.

الگوریتم مرغ مگس خوار

با ورود الگوریتم مرغ مگس خوار در رتبه بندی نتایج گوگل، نتایج جستجو دقیق تر و معنا محوری شده است. پس تلاش کنید تا بر روی کلمات کلیدی معنایی کار کنید نه سطحی.

محتوای تکراری

محتوا و مطلب تکراری (از قبل وجود داشته باشد) باعث افت رنک شما میشود. حتی زمانی که کمی به اصلاح آن بپردازید در کل فایده ای ندارد و گوگل به شدت مخالف محتوای کپی پیس می باشد. زمانی که مطلب جدیدی در گوگل ایندکس میشود برای گوگل مهم هست و بعد از آن همان مطلب با کمی تغییر در سایت های دیگر مشاهده کند آن را نادیده میگرد زیرا مطلب اصلی، مطلبی هست که قدیمی تر بوده. پس محتوای جدید و دسته اول بنویسید.

Rel = Canonical

زمانی که محتوایی در یک صفحه ایجاد می کنید و در صفحات دیگر همان محتوا با کمی تغییر وجود داشته باشد. یه آن duplicate content یا محتوای تکراری گفته میشود. و باید در آن محتوا از تگ Rel = Canonical استفاده کنید تا از جریمه گوگل در امان باشید.

بهینه سازی تصویر

برای بیهنه سازی تصاویر لازم است ابتدا تصاویر را فشرده سازی و کم حجم کنید، که در این مقاله از گوگل به صورت کامل توضیح داده شده است. و سپس تگ های title=”” و Alt=”” برای تصاویر قرار دهید که کلمه کلیدی داخل آن ها درج می شود. شما می توانید از سایت tinypng برای بهینه سازی بسیار حرفه ای و سریع تصاویر سایت خود استفاده کنید کار با این سایت بسیار ساده است تنها کافیست به این سایت مراجعه کنید و سپس تصاویری که می خواهید بهینه کنید را در آن آپلود کنید سپس نسخه بهینه شده را مجدد دانلود کنید و در سایت خود استفاده کنید.

بروز بودن محتوا

الگوریتم گوگل کافئین بر روی بروز بودن محتوا و سایت شما حساس است. زمانی می توانید از جانب گوگل کافئین خیالتان راحت باشد که سایتتان را با مطالب جدید و ناب مدام بروز کنید.

بروز بودن محتوا از فاکتورهای رتبه بندی گوگل
بروز بودن محتوا از فاکتورهای رتبه بندی گوگل

مقدار به روز رسانی محتوا

منظور از بروزرسانی محتوا تغییر چند کلمه و اصلاح یک اشتباه نیست! سعی کنید یک سری بخش ها به مطالب قدیمی تان اضافه یا حذف کنید تا واقعا مطلبتان به روز شود.

تاریخ بروز رسانی صفحه

تاریخ به روز رسانی هایی که داخل سایت تان انجام میدهید، تاریخ مطالب جدید که داخل سایتتان قرار میدهید برای گوگل مهم است. سعی کنید در روز ها و فواصل تاریخی مشخصی سایتتان را منظم و زنده نگه دارید.

برجسته کردن کلمات کلیدی

طبق گفته ahrefs.com در این مقاله برای این که به گوگل بفهمانیم که صفحه A برای کلمه کلیدی A نوشته و بهینه شده است. سعی کنید که کلمه کلیدی را در ۱۰۰ کلمه اول مطلبتان استفاده کنید و از تکرار بیش از حد آن خودداری کنید.

کلمه کلیدی در تگ های H2 , H3

تگ های عناوین باعت میشود گوگل راحت تر بتواند آن صفحه را درک کند. سعی کنید در تگ های H2 , H3 مطالب تان از کلمه کلیدی استفاده کنید. در حقیقت جان مولر این موضوع را بیان کرده است.

لینک های خروجی

تجربه نشان داده که هرچه تعداد لینک های خروجی یک صفحه بیشتر و کیفیت آن ها پایین تر باشد (یعنی به سایت های بی کیفیت و مبتدی لینک بدهید)، به بهینه سازی سایت شما آسیب میزند.

موضوع لینک های خروجی

الگوریتم Hilltop : برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط و حاوی اطلاعاتی مفیدتر به گوگل کمک می‌کند. برای افزایش رتبه صفحه سایت سعی کنید از آن صفحه به سایت های معتبر و مرتبط با موضوع محتوای همان صفحه لینک بدهید. زیرا الگوریتم Hilltop موضوع لینک های خروجی را بررسی میکند.

املا و گرامر

گرامر و املا در تولید محتوا اهمیت بالایی دارد. غلط املایی در مطالب ممنوع.

محتوای سندیکال

حتما محتوا هایی که تولید میکنید از صفحه اصلی به آن لینک دهید تا سریعتر ایندکس شود.

بهینه سازی برای موبایل

هر سال که می گذرد نسخه موبایل وبسایت ها بیش از پیش مهم شده و اگر سایت خود را برای موبایل طراحی و بهینه نکنید (Responsive) بیش از ۶۰درصد کاربران گوگل را از دست خواهید داد!

قابلیت استفاده از تلفن همراه

تلاش کنید تا صفحات سایت تان به راحتی و سریع در موبایل ها و تبلت ها باز شود. زیرا بخش زیادی از کاربران گوگل از تلفن همراه وارد سایت شما می شوند.

محتوای پنهانی در موبایل

محتوای مخفی در موبایل حجم بیشتری را به خود میگیرد نسبت به محتوای قابل مشاهده. پس بهتر است از مخفی کردن محتوا در موبایل اجتناب کنید. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه حتما این ویدیو را مشاهده کنید.

محتوای تکمیلی

استفاده از محتوای اضافی در کامل شدن مطالب سایت شما تاثیر مثبتی دارد. مانند استفاده از : نرخ ارز، ماشین حساب، دستورالعمل های تعاملی، رتبه بندی ها و…

محتوای پنهان شده در تب ها

به گفته گوگل که در این مقاله از سایت seroundtable به آن پرداخته شده است، محتوایی که در تب ها پنهان می شوند احتمال دارد که از دید خزنده ها پنهان بماند و نادیده گرفته بشوند. پس ریسک نکنید و محتوای مهم و اصلی صفحات را در تب ها قرار ندهید.

تعداد لینک های خروجی

به گفته گوگل تعداد پیوند یا لینک های خروجی زیاد می تواند تاثیر منفی برای سایت شما داشته باشد.

استفاده از فایل های رسانه ای

تصاویر و فیلم ها و دیگر عناصر چند رسانه ای می تواند کیفیت محتوای شما را افزایش دهد و تاثیر متبتی داشته باشد.

استفاده از فایل های رسانه ای از 200 فاکتور سئو
استفاده از فایل های رسانه ای از 200 فاکتور سئو

تعداد لینک های داخلی

تعداد لینک دادن به یک صفحه از سایر صفحات داخلی اهمیت آن صفحه را در گوگل بالا میبرد.

کیفیت لینک های داخلی

طبق این مقاله از سایت موز صفحات داخلی سایت که صفحات داخلی دیگر که Page Rank بالایی دارند لینک بگیرند اثر بیشتری دارد.

لینک های شکسته

وجود تعداد بسیار زیادی لینک شکسته در یک صفحه نشان دهنده مرده بودن آن صفحه است که تاثیر منفی خواهد داشت. برای این منظور می توانید با استفاده از سرچ کنسول گوگل لینک هایی که با ارور ۴۰۴ مواجه شده اند را شناسایی کنید.

سطح خواندن

شکی نیست که گوگل سطح خواندن صفحات وب را برآورد می کند. سعی کنید که به راحتی و در سادگی تولید محتوا انجام دهید و در تولید محتوا از تکنیک های SEO کلاه سیاه و غیر اخلاقی استفاده نکنید.

سطح خواندن از 200 فاکتور سئو
سطح خواندن از 200 فاکتور سئو

لینک های وابسته

وجود لینک های وابسته به سایت تاثیر منفی ندارد. اما اگر تعداد این لینک ها زیاد شود گوگل واکنش نشان داده و شما را یک سایت نازک و وابسته قلمداد میکند.

اشتباهات HTML

زمانی که کار طراحی سایت را به یک فرد ناشی بدهید که از اصول SEO چیزی نداند سایت شما با خطاهای html روبر میشود. برای تست خطاهای سایت خود می توانید از وب سایت خوب w3c استفاده کنید و برای ساخت یک سایت با کیفیت مناسب با اصول SEO می توانید به تیم طراحی سایت وبکیما درخواست بدهید.

قدرت دامنه یا دامین اوتوریتی

سایتهایی که دامنه قدرتمندی دارند می توانند بالاتر از سایتهایی که دامنه ضعیفی دارند قرارگیرند. Domain Authority، قدرت یک دامنه است که برای تست قدرت دامنه ها میتوانید از پلاگین mozbar در گوگل کروم استفاده کنید.

قدرت دامنه یا دامین اوتوریتی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل
قدرت دامنه یا دامین اوتوریتی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل

Page Rank

Page Rank دیگر منسوخ شده و جای خود را به Page Authority داده است که قدرت صفحه می باشد. قدرت صفحات یک سایت متفاوت می باشد و آن صفحه ای که Page Authority بالاتری داشته باشد رتبه بهتری دارد.

طول URL

بررسی ها نشان داده که طولانی بودن آدرس یک صفحه می تواند سرعت و اهیمت خزنده های گوگل را کاهش دهد. پس سعی کنید برای صفحات سایت خود از url های انگلیسی و کوتاه استقاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به این مقاله از سایت ahrefs مراجعه کنید.

طول URL از 200 فاکتور سئو
طول URL از 200 فاکتور سئو

مسیر URL

یک صفحه نزدیک به صفحه اصلی قدرت بیشتری دارد نسبت به صفحه ای که جایگاه عمیقی در معماری سایت دارد.

ویرایشگرهای انسانی

اگرچه هرگز تأیید نشده است ، گوگل در حال ساخت سیستمی که به ویرایشگران انسانی اجازه می دهد تا بر SERP ها تأثیر بگذارند می باشد.

Although never confirmed, Google has filed a patent for a system that allows human editors to influence the SERPs

دسته بندی ها

صفحاتی که دارای دسته بندی هستن و زیر دسته به حساب میایند نسبت به صفحاتی که فاقد دسته بندی هستن برای گوگل مهم تر و تاثیر گذارتر هستند.

تگ های وردپرس

با توجه به این مقاله از  yoast.com توسط برچسب زدن به هر مقاله می توانید آن ها را مرتبط کنید. یعنی مطالب یک گروه را به یکدیگر مرتبط کنید و این سرعت ایندکس و توجه گوگل را افزایش می دهید.

کلمه کلیدی در URL

گوگل اخیرا اعلام کرده که وجود کلمه کلیدی در URL به صورت اندک در افزایش رتبه آن صفحه تاثیر دارد. مقاله مرتبط

رشته URL

گوگل توسط رشته URL دسته بندی صفحات را خوانده و مشخص میکند و این که دسته بندی ها وجود داشته باشند به شکل منظم و ساده یک امتیاز مثبت برای SEO سایت شما خواهد بود.

رشته URL از 200 فاکتور سئو
رشته URL از 200 فاکتور سئو

منابع

در مقاله ای که به منابع معتبر در آن اشاره می شود نشانه کیفیت آن مقاله است. بهتر است در موقع نوشتن مطالب سایت به منابع آن مطالب لینک دهید و با این کار گوگل به شما بیشتر اهمیت دهد.

لیست ها

استفاده از لیست ها یا همان لیست استایل ها ( UL) در نوشتن یک مطلب باعث کاربر پسندتر شدن آن مطلب می شود و مطمئنا گوگل نیز آن را می پسندد.

اولویت در sitemap.xml

برای افزایش اهمیت یک صفحه در سایت می توانید آن صفحه را در sitemap.xml در اولویت قرار دهید. مطمئن باشید گوگل به آن صفحه اهمیت بیشتری می دهد.

لینک های خروجی بیش از حد

طبق گفته های گوگل تعداد زیاد لینک خروجی در صفحه هم کیفیت آن page را کاهش می دهد و هم باعث ایجاد حواس پرتی خواننده می شود.

تعداد کلمات کلیدی دیگر برای رتبه بندی

زمانی که یک صفحه برای چندین کلمه کلیدی بهینه سازی و رتبه بندی شود. در این حالت لینکی که قدرت بیشتری دارد به گوگل نشان داده خواهد شد.

عمر صفحه

مطالب قدیمی که بروزرسانی شود نسبت به مطالب جدید  از دید گوگل مهم تر می باشد. پس سعی کنید مطالب قدیمی تان را با اضافه کردن بخش های کلی بروزرسانی کنید.

کاربرپسند

کاربرپسند بودن یک صفحه و انجام تکنیک های یوزر فرندلی برای ایجاد رابط کاربری صحیح از دید گوگل پنهان نمی ماند و رتبه بهتری به آن میدهد نسبت به سایتی که یوزر فرندلی نیست.

پارک کردن دامین (Domains Parked)

پارک کردن دامین کنار یک دامین اصلی باعث کاهش رنک میشود. طبق یک آپدیت گوگل از سال ۲۰۱۱ به بعد پارک کردن دامنه منسوخ شده و اگر نیاز دارید به این کار از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید.

محتوای مفید

گوگل نیز مانند انسان ها تفاوت یک محتوای مفید و غیر مفید را می تواند مشخص کند. پس تلاش کنید یک محتوای کامل و کابردی, دارای تصویر و ویدیو، عنوان بندی مناسب و اشاره به منابع درست و مرتبط را تولید کنید که من بعید می دونم در این صورت صفحه اول را از دست بدید.


فاکتورهای سایت در سئو

200 فاکتور سئو - فاکتورهای سایت در رنک گوگل
200 فاکتور سئو – فاکتورهای سایت در رنک گوگل

تولید محتوا منحصر به فرد

گوگل اعلام کرده که از بابت جریمه کردن سایت هایی که وابسته هستند و توانایی تولید محتوای منحصر به فرد را ندارند خوشحال است. طبق این گفته اهمیت تولید محتوای جدید و ناب که مختص خودتان است افزایش میابد.

صفحه تماس با ما

گوگل اعلام کرده که سایت هایی را که اطلاعات تماس کامل از خود دارند را بر سایت هایی که فاقد این اطلاعات هستند ترجیح می دهد. پس همین الان یک صفحه تماس با حاوی اطلاعات کامل جهت برقراری تماس و همچنین یک فرم تماس با ما ایجاد کنید.

Domain Trust / TrustRank

TrustRank یک عامل بسیار مهم در رتبه بندی سایت ها است که در این فرآیند دامنه سایت هایی که مورد اعتماد بیشتری از سمت کاربران باشد پس برای گوگل هم مورد اعتماد خواهید بود و این عمل بر روی رتبه بندی آن تاثیر بالایی دارد. پس هر کاری برای جلب اعتماد کاربران می توانید انجام بدهید.

معماری سایت

یک معماری ساده و منظم سایت باعث رضایت ربات های گوگل و همچنین کاربران سایت تان خواهد شد. ربات های گوگل مدام در سایت شما می خزند و سایت شما را مانیتور می کنند تا بتوانند نتایج بهتر و دقیق تری به کابران خود نمایش دهد. حال اگر معماری سایت شما توسط طراحان سایت خبره طراحی شود این ربات ها سریعتر صفحات سایت را ایندکس کرده و سایت شما را یک سایت ایده آل معرفی میکنند.

به روز رسانی سایت ها

به روز رسانی محتوا و مطالب سایت حتی زمانی که یک مطلب جدید منتشر کرده اید از نظر بسیاری از موتورهای جستجوگر یک نوآوری مثبت معرفی میشود. گوگل سایت هایی را که مدام به روز شود را دوست دارد. سعی کنید سایت خود را زنده نگه دارید.

نقشه سایت

زمانی که نقشه سایت خود را بسازید و به گوگل معرفی کنید باعث می شود تا گوگل از طریق نقشه سایت، سایت شما را راحت تر و سریعتر بخواند و ایندکس کند.

زمان آنلاین بودن سایت

آفلاین بودن سایت یا خرابی سرور که باعث کند شدن یا از دسترس خارج شدن سایت شما شود نتیجه منفی بر روی رتبه بندی شما خواهد داشت. پس انتخاب یک هاست یا سرور مناسب در سئو بسیار مهم است.

محل سرور

با توجه به بررسی های صورت گرفته موقعیت جغرافیایی سرور بر روی سایت شما تاثیر می گذارد به ویژه برای سئو محلی، پس حتما از سرورهای داخل ایران استفاده کنید. شاید این مقاله به دردتان بخورد : ۱۰ شرکت هاستینگ برتر ایران

گوای امنیتی SSL

گوای امنیتی SSL یا همان HTTPS که باعث افزایش امنیت و کدینگ سایت شما می شود. به شکل بسیار خوبی در بهبود رتبه سایت تاثیر خواهد داشت.

گوای امنیتی SSL از فاکتورهای رتبه بندی سئو
گوای امنیتی SSL از فاکتورهای رتبه بندی سئو

شرایط خدمات و حریم شخصی صفحات

وجود این دو صفحه در وب سایت شما باعث معتبر شدن وب سایت نزد گوگل و همچنین کاربران سایت میشود.

اطلاعات متا تکراری روی سایت

یکسان بودن متای عنوان و متای توضیحات در صفحات و مطالب سایت یک امتیاز منفی در سایت شما به حساب می آید. شما می توانید با استفاده از سرچ کنسول گوگل این خطا ها را شناسایی و مشکلات را رفع کنید.

نان ریزه ها (Breadcrumb)

نان ریزه ها در کاربرپسند کردن سایت نقش مهمی دارند. به خصوص این که به صفحات سایت شما نظم می دهند و سایت را نشانه گذاری می کنند که این برای گوگل مهم است که شما سایت خود را طبقه بندی می کنید.

نان ریزه ها (Breadcrumb) از فاکتورهای رتبه بندی سئو
نان ریزه ها (Breadcrumb) از فاکتورهای رتبه بندی سئو

بهینه سازی موبایل

امروزه بهینه سازی سایت برای موبایل یکی از واجبات رتبه بندی در گوگل می باشد و گوگل سایت هایی را که به این امر واجب بی اعتنایی می کنند را رتبه شان را کاهش می دهد.

استفاده از یوتیوب

حتما ویدیو هایتان را در سایت بزرگ یوتیوب به اشتراک بگذارید. یوتیوب برای گوگل مهم است.

قابل استفاده بودن سایت

کاهش زمان لود سایت می تواند سایت شما را راحت تر و سریع تر در دسترس قرار دهد. یکی از عوامل رتبه بندی عدم سنگین بودن سایت می باشد.

گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول گوگل

پیکربندی این دو برنامه روی سایت می تواند اهمیت سایت و کسب و کار اینترنتی شما را برای گوگل بالا ببرد و جدا از آن می توانید با استفاده از آن ها سایت خود را مانیتورینگ و بررسی نمایید. برای اطلاعات بیشتر این ویدیو را مشاهده کنید.

شهرت سایت (برندسازی)

این که برند سایت خود را از طریق تبلیغات گوناگون مشهور می کنید و کاربران در گوگل مدام به دنبال سایت شما می گردند و نام سایت تان را در گوگل جستجو می کنند، نشان دهنده اهمیت و شهرت سایت شماست که این مورد برای گوگل بسیار حائز اهمیت است.


فاکتورهای بک لینک در سئو

200 فاکتور سئو - فاکتورهای بک لینک در رنک گوگل
200 فاکتور سئو – فاکتورهای بک لینک در رنک گوگل

لینک های قوی

تاثیر دریافت لینک قوی و با کیفیت بسیار بیشتر از سایر لینک هاست.

تعداد لینک دامنه های ریشه

منظور از دامنه ریشه، دامنه های اصلی سایت ها هستند نه دامنه صفحات یک سایت. سعی کنید از سایت های مختلف بک لینک بگیرید به جای این که از یک سایت بک لینک های مختلف بگیرید.

تعداد لینک دامنه های ریشه از 200 فاکتور سئو
تعداد لینک دامنه های ریشه از 200 فاکتور سئو

تعداد IP های جداگانه

دریافت لینک از سایت های مختلفی که به شما ارتباط دارند و در حوضه کاری شما فعالیت می کنند باعث افزایش رنک سایت شما می شود.

تعداد بک لینک های صفحات

تعداد کل صفحات لینک ها حتی زمانی که از دامنه های مشابه باشد بر روی رتبه بندی تاثیر دارد.

لینک متنی

لینک متنی یعنی زمانی که در یک سایت، کلمه کلیدی موردنظر را نوشته و آن را لینک میکنیم به صفحه مورد نظر سایت خود. این مدل از لینک بیلدینگ تاثیر بهتری دارد زیرا برای خزنده های گوگل همه چیز مشخص است و به راحتی لینک ها و کلمات کلیدی را درک میکنند.

تگ Alt

این تگ برای لینک های تصویری عمل میکند. شما می توانید تصاویر را لینک دهید به صفحات سایت خود و alt تصاویر را کلمات کلیدی خود قرار دهید.

بک لینک از دامنه های edu. یا gov.

این دامنه ها چون مخصوص سایت های آموزشی و معتبر در حوزه آموزش هست و به صورت کلی گوگل به این وب سایت ها اهمیت بالایی می دهد و اگر لینکی از آن ها دریافت کنید رتبه خوبی خواهید داشت.

قدرت دامنه بک لینک

به گفته infolab.stanford.edu ، سعی کنید از سایت هایی بک لینک دریافت کنید که Domain Authority بالایی دارند.

قدرت صفحه بک لینک

سعی کنید از صفحاتی بک لینک دریافت کنید که Page Authority بالایی دارند.

پیوندهایی از رقبا

اگر بتوانید از رقبایتان بک لینکی دریافت کنید اهمیت خوبی برای گوگل دارد.

بک لینک از سایت های حوزه کاری خود

گوگل زمانی به سایت شما اعتماد می کند تا به سایت هایی که در حوزه کاری شما وجود دارد لینک بدهید یا بک لینک بگیرید. در این صورت مورد اعتماد گوگل واقع خواهید شد.

لینک بد

به گفته searchenginewatch.com لینک های بی کیفیت به بهینه سازی سایت شما صدمه میزند.

پست مهمان

سعی کنید در سایت ها به صورت مهمان پست و یا کامنت بگذارید تا با این کار به سایت خود لینک دهید اما از تکرار بیش از حد این کار و قراردادن پست ها و کامنت های طولانی خود داری کنید.

لینک ها از تبلیغات

در سایت هایی که تبلیغات می دهید می تواند لینکی که برای آن قرار می دهید یک بک لینک مناسب به حساب بیاید.

قدرت صفحه اصلی

قدرت صفحه اصلی از سایر صفحات بیشتر است به همین دلیل تلاش کنید از صفحه اصلی سایت ها لینک دریافت کنید.

لینک نوفالو “rel=”nofollow

در حقیقت این موضوع یکی از بحث برانگیز ترین موضاعات در سئوی سایت است. سخن رسمی گوگل در این باره این است که :

“به طور کلی ، ما لینک های نوفالو را دنبال نمی کنیم.”

لینک ها دو حالت دارند. یا فالو هستن یا نوفالو. لینک های نوفالو لینک هایی هستند که به گفته گوگل خزنده ها به آن ها اهمیت نمی دهند و هیچ تاثیری ندارد. اما دریافت لینک های نوفالو از سایت های بزرگ تاثیر دارد.

تنوع لینک ها

سعی نکنید از یک منبع لینک های مختلف و زیادی بگیرید. سعی کنید از منابع مختلف لینک های مختلف بگیرید تا گوگل شما را اسپمر شناسایی نکند.

سایر کلمات در اطراف لینک

سعی نکنید برای دریافت بک لینک، تنها یک واژه را لینک کنید به سایت خود بلکه یک پاراگراف و جمله نوشته که مربوط و حاوی کلمه کلیدی مورد نظر باشد و سپس آن کلمه کلیدی را لینک کنید چون گوگل کلمات قبل و بعد آن را بررسی می کند.

لینک های متنی

بک لینکی که درون یک مطلب کامل و واقعی وجود داشته باشد ارزشش بسیار بیشتر است تا یک کلمه که در یک صفحه خالی لینک شده است.

ریدایرکت ۳۰۱ بیشتر از اندازه به صفحه

بک لینک های برگشتی از ریدایرکت های ۳۰۱ باعث افت رنک گوگل می شوند.

لینک های متنی داخلی

با استفاده از لینک کردن کلمات در داخل سایت باعث می شوید تا صفحات را به یکدیگر ربط بدهید و قدرت صفحات را گسترده تر کنید.

عنوان متن لینک

عنوان متن ها همان هایی هستن که زمانی که روی یک متن موس را نگه می دارید ظاهر میشوند. اگر کلمه کلیدی را لینک میکنید سعی کنید عنوان آن را نیز همان کلمه کلیدی قرار دهید که یک امتیاز مثبت در لینک سازی محسوب می شود.

بک لینک از دامنه های سطح بالا

تلاش کنید از دامنه های سطح بالا و مهم لینک بگیرید که بسیار مهم است مثل دامنه های de ، .cn ، .co .uk.

موقعیت لینک در محتوا

لینک هایی که در پایان مطالب از یک صفحه دریافت میکنید ارزشش بیشتر از لینک هایی هست که در ابتدای یک مطالب دریافت کنید.

موقعیت لینک در محتوا از فاکتورهای رتبه بندی در گوگل
موقعیت لینک در محتوا از فاکتورهای رتبه بندی در گوگل

محل لینک در صفحه

لینکی که در خود صفحه وجود داشته باشد بسیار قدرتمندتر از لینکی است که در فوتر یا سایدبار (پایین یا کنار صفحه) وجود داشته باشد.

لینک دامنه مربوطه

دریافت یک  لینک از یک سایت مربوط به سایت شما و در حوزه کاری شما بسیار موثر تر است تا سایت های متفاوت با زمینه کاری سایت خود

لینک صفحه مربوطه

دریافت یک لینک از صفحه ای که مربوط به صفحه سایت شما می باشد نیز تاثیر بالایی دارد.

کلمه کلیدی در عنوان

گوگل بسیار دوست دارد که شما از محتوایی لینک بگیرید که کلمه کلیدی موردنظرتان در عنوان آن محتوا وجود داشته باشد.

سرعت لینکدهی مثبت

دریافت بک لینک مناسب و قوی با تعداد کم در کوتاه ترین زمان ممکن را لینکدهی مثبت میگوییم که که باعث افزایش رتبه سایت (منبع: seroundtable )می شود.

فاکتورهای رتبه بندی گوگل
فاکتورهای رتبه بندی گوگل

سرعت لینکدهی منفی

سرعت لینکدهی که کاهش پیدا کند سرعت افزایش رتبه سایت نیز کم میشود و در اکثر مواقع نتیجه منفی می دهد.

دریافت لینک از منابع

الگوریتم Hilltop نشان می دهد که دریافت بک لینک از سایت هایی که یک منبع در خصوص حوزه فعالیت سایت شما محسوب می شود یک امتیاز مثبت خواهد بود.

سایت های قدرتمند

تلاش کنید از سایت های که قدرت بیشتری دارد و مورد تایید گوگل می باشند لینک دریافت کنید زیرا نتیجه بهتری کسب خواهید کرد.

سایت ویکی پدیا

اگر چه لینک های دریافتی از سایت ویکی پدیا به صورت نوفالو می باشند ولی تاثیر بسیار بالایی دارد و اگر بتوانید لینکی از آن بگیرید در آن کلمه به صورت کامل در صفحه یک یا دو  قرار خواهید گرفت.

رویداد مشترک

در یک محتوا لینک هایی که قرار میدهید در واقع به گوگل معرفی می کنید که آن محتوا در خصوص چه چیزی میباشد. پس سعی کنید لینک های صفحات سایت تان مناسب با موضوع همان صفحه باشد. مقاله مرتبط با این فاکتور از ۲۰۰ فاکتور سئو.

لینک های مرتبط در مقالات
لینک های مرتبط در مقالات

عمر بک لینک

طبق بررسی های انجام شده لینک های قدیمی تر تاثیر بیشتری نسب به لینک های جدید دارند.

لینک های سایت های واقعی

دریافت لینک از وب سایت ها تاثیر بیشتری دارد نسبت به دریافت لینک از وبلاگ ها

لینک پروفایل

دریافت لینک از پروفایل ها تاثیر مثبتی دارد به خصوص که نام پروفایل را کلمه کلیدی قرار دهید.

تبادل لینک

تبادل لینک یکی از روش های قدیمی برای لینک سازی است که امروزه تاثیری در افزایش رتبه سایت ندارد و دیگر منسوخ شده است. مقاله مرتبط با این فاکتور از ۲۰۰ فاکتور سئو.

لینک های محتوایی توسط کاربر

گوگل می تواند شناسایی کند که در یک وب سایت آیا مدیر وب سایت لینکی را برای شما قرار داده است یا کاربران به صورت کامنت یا وبلاگ نویسی، لینکی را قرار داده اند.

 لینک های ۳۰۱

لینک هایی که ریدایرکت میشوند تاثیر کمتری نسبت به لینک های مستقیم دارند.

استفاده از Schema.org

Schema.org بر روی رتبه بندی سایتتان تاثیر دارد.

استفاده از Schema.org
استفاده از Schema.org

سایت پیوند

سایت های پیوند مرتبط باعث افزایش اعتماد گوگل به شما می شود.

تعداد لینک های خروجی از صفحه

لینک گرفتن از صفحاتی که تعداد لینک های خروجی انگشت شماری دارد نسبت به صفحاتی که صد ها لینک خروجی دارند بسیار بهتراست و این بک لینک ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

انجمن ها

دریافت لینک از انجمن ها یکی از راه های لینک سازی به شمار می رود. اما به دلیل وجود اسپم های فراوان در فروم ها امروز تاثیر زیادی برای گوگل نخواهد داشت.

تعداد کلمه محتوای بک لینک

دریافت یک لینک از یک محتوای ۱۰۰۰ کلمه ای ارزش بسیار بیشتری دارد تا یک لینک از یک محتوای ۲۵ کلمه ای

کیفیت محتوای بک لینک

دریافت بک لینک از یک محتوای غنی و با کیفیت ارزش بسیار بالاتری دارد نسبت یه یک محتوای ناقص و ضعیف

پیوندهای سایت

توجه داشته باشید که پیوندهای سایت در زمان فشرده سازی یک لینک واحد در نظر گرفته میشوند.


فاکتورهای تعامل کاربر در سئو و رنک گوگل

200 فاکتور سئو - فاکتورهای تعامل کاربر در رنک گوگل
200 فاکتور سئو – فاکتورهای تعامل کاربر در رنک گوگل

الگوریتم رنک برین RankBrain

بسیاری معتقد هستند که الگوریتم رنک برین RankBrain بررسی می کند که چگونه کاربران با نتایح وب سایت ها ارتباط برقرار می کنند، تا مناسب با نتایح بدست آمده سایت ها را در نتایج گوگل رتبه بندی کند.

نرخ کلیک وب سایت

به گفته سایت neilpatel در این مقاله سایت هایی که کلیک بیشتری بر روی آن انجام می گیرد، سایت ایده آل تری هست و رتبه بیشتری را در گوگل برای خود می گیرد.

نرخ کلیک وب سایت از فاکتورهای رتبه بندی سئو
نرخ کلیک وب سایت از فاکتورهای رتبه بندی سئو

نرخ حضور کاربر در سایت

کاربران در وب سایت بسیار مهم است. کاربرانی که مدت زمات بیشتری را داخل سایت شما بمانند رضایت گوگل را جلب می کنند و زمانی که کاربران سایت شما را در کمتر از یک دقیقه مشاهده و خارج شوند سقوط سایت تان حتمی است. می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله Why You NEED to Raise Organic CTR’s مراجعه کنید.

میزان بانس ریت

به گفته semrush.com زمانی که میزان نرخ کلیک و نرخ حضور در وب سایت بالا باشد سایت شما کیفیت بالایی دارد اما اگر نرخ کلیک بیشتر از نرخ حضور باشد سایت شما، سایت ایده آلی نیست.

میزان بانس ریت از 200 فاکتور سئو
میزان بانس ریت از 200 فاکتور سئو

ترافیک مستقیم

سایت هایی که تعداد زیادی ترافیک مستقیم دارند نسبت به سایت هایی که ترافیک مستقیم کمتری دارند بسیار با ارزش تر هستند.

ترافیک تکراری

سایت هایی که بازدید کننده تکراری دارند و کاربران بارها برای رفع نیازهای خود به سایت از راه های مختلف سر می زنند از سمت گوگل حائز اهمیت هستند.

چسبیدن

کاربران به دنبال نتایجی هستند که کاربردی و غنی باشد. زمانی که کلیک کنند داخل سایت شما و به نتیجه ای نرسند به سرعت سایت شما را می بندند و وارد نتایج دیگر میشوند که این سبب میشود آن نتایج بالاتر و سایت شما پایین تر بیاید.

فاکتور های رتبه بندی سئو
فاکتور های رتبه بندی سئو

سایت های مسدود شده

مسدود شدن سایت ها دیگر از سمت گوگل انجام نمیشود. اما مسدود شدن سایت ها بر روی رتبه آن تاثیر منفی دارد.

نشانک های کروم

نشانک های کروم ، سایت هایی که توسط مرورگر کروم ذخیره شوند برای گوگل مهم می شود. زیرا آن وب سایت کیفیت و مطلب غنی داشته که توسط کاربران ذخیره شده است. برای اینکه بدانید مرورگر گوگل کروم چه داده هایی را برای گوگل میفرستد پیشنهاد می کنم مقاله What Data of Mine Does Chrome Send to Google را مطالعه کنید.

تعداد نظرات

در یک صفحه ای که تعداد زیادی نظرات کاربران وجود دارد نشان گر این است که مطلب ارزشمندی بوده و این مورد برای گوگل حائز اهمیت است. در حقیقت گوگل گفته است که در نظرات به ما در رتبه بندی کمک می کند.

زمان خاموش

گوگل توجه زیادی به زمان خاموش وب سایت ها دارد. زمان خاموش سایت ها زمانی هستند که کاربران کمترین میزان حضور در سایت شما را دارند. حضور کم کاربران نشان دهنده ی خاموش بودن سایت شماست.


فاکتورهای قوانین الگوریتم های خاص سئو و گوگل

200 فاکتور سئو - فاکتورهای قوانین الگوریتم های خاص گوگل
200 فاکتور سئو – فاکتورهای قوانین الگوریتم های خاص گوگل

وب سایت زنده

طبق گفته nytimes.com، گوگل صفحات جدید را برای جستجو های خاصی را تقویت می کند.

پرسش و پاسخ نشانه تنوع است

وجود سیستم های پرسش و پاسخ در وب سایت باعث میشود کلمات کلیدی گوناگون را بهینه کنید.

تاریخچه مرورگر کاربران

گوگل تاریخچه مرورگر کاربران را بررسی میکند و سایت هایی که در تاریخچه مرورگر کاربران بیشتر جلوه کند برای گوگل مهم تر میشوند.

تاریخچه جستجو کاربران

طبق گفته theverge.com، اگر موردی را در موتور گوگل جستجو کنید و وارد وب سایت A شوید، برای بار بعد همان مورد را جستجو کنید وبسایت A بالاتر از همه سایت ها به شما نشان داده میشود.

قطعات ویژه

بر اساس مطالعه semrush.com گوگل، وب سایت ها را بر اساس : http، قالب بندی، قدرت صفحه و طول محتوا رتبه بندی می کند.

هدف جغرافیایی

گوگل اولویت سایت ها را بر اساس موقعیت جغرافیایی و سئو محلی نشان می دهد.

جستجوی ایمن

محتوای با کیفیت و بی کیفیت بدون جستجوی ایمن ارزش بالایی ندارند. بهترین کار استفاده از SSL در وب سایت است.

حلقه های گوگل پلاس

امروزه اثر گوگل پلاس بر رتبه بندی سایت ها کمتر شده است. اما بهتر است نویسندگان از آن برای به اشتراک گذاری مطالب استفاده کنند.

استاندارد های کلمه کلیدی

سایت های “YMYL” سایت هایی هستند که به مسائل سلامتی و مالی تاثیر می گذارند. این نوع سایت ها دارای کیفیت دامنه بالایی هستند.

شکایات DMCA

طبق گفته techcrunch.com ، شکایات گوگل باعث کاهش رتبه سایت میشود.

تنوع دامنه

آپدیت های بزرگ در صفحات وب سایت باعث ایجاد لینکدهی گسترده تری میشود و نتیجه آن تنوع لینک های ارسالی و دریافتی میشود.

جستجوهای معاملات

گاهی مواقع گوگل یک سری مطالب مربوط به جستجوی کلمه کلیدی را نمایش می دهد. مثلا برای خرید بلیط هواپیما، تاریخ پرواز را نمایش را نشان میدهد.

جستجوهای معاملات از 200 فاکتور سئو
جستجوهای معاملات از 200 فاکتور سئو

جستجوهای محلی

اغلب در جستجو های محلی، اولویت با وب سایت هایی است که در موقعیت جغرافیایی جستجوگر قرار دارد.

جستجوی محلی از فاکتورهای سئو
جستجوی محلی از فاکتورهای سئو

جعبه داستان های برتر

اغلب داستان های برتر به عنوان اولیت در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شود.

جعبه های استوری از 200 فاکتور سئو
جعبه های استوری از 200 فاکتور سئو

اولویت نام تجاری بزرگ

بعداز بروز رسانی وینس، اهمیت نام های تجاری بزرگ برای گوگل دو چندان شد و برند ها برای گوگل جایگاه مخصوص و بالاتری دارند.

نتایج خرید

گاهی اوقات گوگل نتایج خرید محصولات که شامل تصویر، نام و قیمت محصول می باشد را در اولیت نمایش می دهد.

نتایج خرید از 200 فاکتور سئو
نتایج خرید از 200 فاکتور سئو

نتایج عکس

در بعضی مواقع نتایج نشان داده شده شامل تصاویر وب سایت ها می باشند که در اولیت قرار می گیرند.

نتایج تخم مرغ عید پاک!

در زمان های جشن عید یک سری جوایز و هدایایی را در یک سری محصولات پنهان می کردند تا مخاطب به صورت ناگهانی با آن روبرو شود طوری که انتظار آن را نداشته باشد که به نام تخم مرغ عید پاک معروف شده است. گوگل هم در ۲۰ درصد مواقع همین کار را برای کاربران خود انجام می دهد. به این صورت که یک سری نتایجی را در یک سری زمان ها محدود در اولیت قرار می دهد تا کابران با آنها روبرو شوند تا طرز برخورد کاربران با آن سایت را بررسی کند.

نمایش یکه دامنه در صفحات نتایج گوگل

با توجه به مقاله searchengineland.com گوگل مدعی شده که امروزه وب سایت ها فقط می توانند یک نتیجه از محتوای خود را در صفحات گوگل نمایش دهند. و این که عنوانی را در گوگل سرچ کنیم و با چندین نتایج که مربوط به یک سایت شود دیگر مواجه نخواهیم شد.

حذف سایت های اسپمر

گوگل تاکید کرده که با برور رسانی الگوریتم جدیدشان، سایت هایی که اسپم زیادی میکنند و می خواهند که گوگل را فریب دهند از نتایج گوگل حذف خواهند شد و این مورد از قبل نیز جدی تر شده است.


فاکتورهای برندینگ در سئو

200 فاکتور سئو - فاکتورهای برندینگ در سئو
200 فاکتور سئو – فاکتورهای برندینگ در سئو

لینک نام تجاری

سعی کنید برند خود را لینک کنید به وب سایت تان، این برای گوگل مهم است و تاثیر مثبتی را خواهید گرفت.

جستجوی برند

اگر کاربران نام تجاری سایت شما را سرچ کنند این به گوگل نشان می دهد که برند سایت شما یک برند واقعی است.

جستجوی برند + کلمه کلیدی

به نظر شما افراد کلمه کلیدی مورد نظرشان را به همراه برند شما جستجو می کنند؟! به عنوان مثال : “آموزش وردپرس وبکیما” یا “آموزش طراحی سایت از وبکیما ”. طبیعتا زمانی که کلمه کلیدی به همراه برند بیاید سایت مربوط به شما اولویت خواهد بود اما زمانی که برند شما نباشد، این برای افزایش رنک سایت های دیگر موثر خواهد بود.

صفحه فیس بوک

داشتن صفحه فیس بوک مرتبط با مطالب وب سایت شما تاثیر بالایی در برندینگ سایت دارد. سعی کنید در صفحه فیس بوک دنبال کننده های علاقه مند به مباحث سایت تان را جمع آوری کنید و مطالب غنی و کاربردی برای آنان تولید کنید.

صفحه توییتر

توییتر هم تاثیر بالایی دارد و مانند صفحه فیس بوک از توییتر هم استفاده کنید.

صفحه لینکدین

لینکدین هم تاثیر زیادی دارد و مانند صفحه فیس بوک و تویتر از لینکدین هم استفاده کنید.

نویسندگان معروف

از سال ۲۰۱۳ به بعد گوگل تاکید کرد که نویسندگانی که پروفایل های آنلاین دارند از سوی گوگل تایید شده خواهند بود و گوگل به پروفایل و مطالب آنان توجه بیشتری میکند.

واقعی بودن پروفایل شبکه های اجتماعی

طبق گفته گوگل، یک شبکه اجتماعی با ۱۰ هزار دنبال کننده و پست های فراوان همراه با بروز رسانی های روزانه نسبت به یک حساب کاربری با ۱۰ هزار دنبال کننده و ۲ پست اشتراکی و خاموش تفاوت بسیاری دارید و میتوان تشخیص دهد که کدام اصل و کدام فیک هستند.

نمایش برندها در جعبه داستان

معمولا برند های بزرگ و معروف در قسمت جعبه داستان بالا در نتایج گوگل در اولیت قرار میگیرند.

نام تجاری نامشخص

نام تجاری غیر مرتبط، برای وب سایت هایی که زمینه کاری آن ها قابل تشخیص هستند، یک امتیاز منفی برای آن ها قلمداد خواهد شد.

محل کسب و کار

کسب و کار های واقعی دفتر دارند. گوگل از داده های موقعیت مکانی استفاده میکند تا متوجه شود که آیا کسب و کارتان واقعی است یا خیر.


فاکتور های اسپم داخل سایت در سئو

فاکتور های اسپم داخل سایت در سئو
فاکتور های اسپم داخل سایت در سئو

مجازات گوگل پاندا

الگوریتم گوگل پاندا طی آخرین به روز رسانی خود اعلام کرده که وب سایت هایی که تولید محتوای ضعیفی دارند از نتایج گوگل حذف خواهند شد.

لینک بی کیفیت

لینک دادن به سایت های بی کیفیت نشانه کیفیت پایین سایت شما است و عکس آن نیز نشانه اهمیت و مرجعیت سایت شما خواهد بود.

تبلیغات منحرف

گوگل به صورت رسمی اعلام کرده که سایت هایی که تبلیغات منحرف کننده و فیک نمایش می دهند از سوی او جریمه خواهند شد. این میتواند حتی شامل موردی مثل این که عنوان صفحه در مورد آیفون است اما زمانی که داخل سایت می روید مطالب درمورد کسب ثروت میلیاردی می باشد.

Popups

گوگل دوست ندارد سایت هایی که شامل پاپ هایی هستند که به صورت کامل کل صفحه را میپوشاند نمایش دهد.

بهینه سازی بیش از حد

بهینه سازی بیش از حد بر روی وب سایت یکی از نشانه های سئو کلاه سیاه است و نتیجه آن جریمه گوگل می باشد. که شامل استفاده بیش از حد کلمه کلیدی، چیدمان نامناسب آن ها، بک لینک فراوان و… می باشد برای اینکه سایت تان را بیش از اندازه بهینه سازی نکنید مقاله نحوه جلوگیری از بهینه سازی بیش از حد وب سایت شما را از سایت neilpatel مطالعه کنید.

پاپ آپ تمام صفحه از 200 فاکتور سئو
پاپ آپ تمام صفحه از 200 فاکتور سئو

محتوای مفید

طبق گفته گوگل در این مقاله ، سایت هایی که محتوای غنی و مفید تولید می کنند با سایت هایی که محتوای بی کیفیت و ناقص تولید میکنند قابل شناسایی است و با این نوع سایت ها برخورد می کند.

صفحات دروازه

گوگل از سایت هایی که صفحات دروازه دارند متنفر است و دوست دارد کاربران با کلیک بر روی مطلب هدفشان به نتیجه نهایی برسند. اما اگر صفحه شما صفحات بی ربط دیگری را نمایش دهد جریمه تان می کند.

تبلیغات و آگهی ها

وجود آگهی های تبلیغاتی زیاد در صفحات سایت باعث نارضایتی کاربران و گوگل خواهد شد.

مخفی کردن لینک های وابسته

با مخفی کردن لینک های وابسته به گوگل نشان می دهید که در حال انجام سئو کلاه سیاه هستید و نتیجه آن واکنش منفی از سمت گوگل خواهد بود.

الگوریتم فرد (Fred)

از سال ۲۰۱۷ گوگل الگوریتم فرد را توسعه داد. وظیفه این الگوریتم گوگل پیدا کردن محتوای با ارزش است که کاربران از طریق آن بتوانند مشکل خود را حل کنند و به پاسخ سوال خود برسند.

IP سرور اسپم

سروری که IP آن از سوی گوگل اسپم شناخته شده احتمال دارد که تمام سایت هایی که روی آن سرور پیاده شود نیز برای گوگل اهمیت پایینی داشته باشند.

متا تگ های اسپم

هنگام ایجاد متا تگ در سایت خود سعی کنید که از تگ های توصیفی استفاده نکنید زیرا گوگل احتمال می دهد شما در حال اسپم کردن هستید و شمارا مجازات خواهد کرد.


فاکتورهای اسپم خارج از سایت

200 فاکتور سئو - فاکتورهای اسپم خارج از سایت
200 فاکتور سئو – فاکتورهای اسپم خارج از سایت

هجوم لینک ها

دریافت لینک های بسیار زیاد که به صورت ناگهانی به سایت شما لینک داده شوند نشانه اسپم جدی سایت شما خواهد بود.

پنالتی پنگوئن

پنگوئن نام یکی از الگوریتم های گوگل می باشد و زمانی که لینک های بی رویه دریافت کنید شما را جریمه و از نتایج گوگل حذفتان می کند.

لینک های زیاد ولی کم کیفیت

یکی از دلایل اسپم لینک های کم کیفیت می باشد. سعی کنید لینک های کم دریافت کنید ولی کیفیت بالایی داشته باشد. هر چه قدرت دامنه لینک ها بیشتر باشد و امتیاز اسپم آن ها پایین تر باشد کیفیت آنها بالاتر است.

ارتباط لینک های دریافتی

گوگل پنگوئن به لینک هایی که از سایت های غیر مرتبط با سایت خود دریافت می کنید واکنش نشان میدهد. سعی کنید اگر لینک های غیر مرتبط دریافت می کنید تعداد کم و باکیفیت باشد و در آن صفحه که می خواهید لینک تان را قرار دهید در مورد سایت تان توضیح مفصلی ارئه کنید.

گوگل سندباکس

زمانی که سایت های جدید و نوپا شکل میگیرند و تعداد زیادی بک لینک دریافت می کنند با گوگل سندباکس مواجه می شوند. گوگل سند باکس سایت شما را به صورت موقت از نتایج گوگل محدودتان می کند. زیرا هیچ دلیلی ندارد سایتی که به تازگی ساخته شده است لینک های فراوانی را دریافت کند.

ماه عسل گوگل

گوگل موقتا رتبه بندی خود را تغییر میدهد تا کیفیت سایت های پایین تر را بررسی کند و پس از اتمام ماه عسل گوگل نتایج را به صورت کلی با توجه به بررسی های بوجود آمده مرتب کند.

 رد کردن بک لینک ها (Disavow)

ممکن است تعداد زیادی بک لینک و کیفیت پایین آن ها سایت شما را مخرب کرده باشند. برای خلاص شدن از آن ها و جلب رضایت گوگل میتوانید از Disavow backlinks استفاده کنید تا بک لینک هایتان را حذف کند.

درخواست بازنگری

یک درخواست بازنگری می تواند که رضایت گوگل را دوباره جلب کند و از اسپم و جریمه های گوگل نجات یابید. برای بررسی و درخواست بازنگری جریمه های گوگل به سرچ کنسول مراجعه کنید.

لینک های موقت

گوگل در مقابل پاک شدن لینک ها و موقتی بودن آن ها واکنش منفی نشان می دهد و اثر منفی روی سایت شما خواهد داشت.

پیوندهای مقالات و مطبوعات

گوگل لینک هایی که در مقالان و مطبوعات ، دایرکتوری ها و خبرگذاری ها به سایت خود می دهید را بررسی میکند و بر روی آن ها حساس است.


جمع بندی

برای کسب رتبه های عالی در موتورهای جستجو مخصوصا گوگل باید ۲۰۰ فاکتور سئو که در بالا خواندید را برای بهینه سازی سئوی سایت خود انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ۲۰۰ فاکتور سئو می توانید به منابعی که در زیر قرار دادیم مراجعه کنید. ممنون از همراهیتون 😉

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

 1. علی میگوید:

  عالی و کامل بود

 2. میکاییل کوین میگوید:

  آیا لینک هایی که در این مقاله به سایت های خارجی منبع داده شده بود , no follow بودند ؟
  برای لینک به سایت منبع خارجی چه نکاتی را باید مد نظر داشت ؟
  با تشکر

  • پشتیبانی میگوید:

   اگر توجه کنید، تمام لینک های خروجی آکادمی وبکیما نوفالو هستند، معمولا لینک منبع اگر فالو باشد بهتر است، در نظر داشته باشید که برای لینک به منابع، اولا به منابع معتبر لینک بدید، ثانیا سعی کنید با نام برند آن منبع لینک بدید و به هیچ وجه با کلمه کلیدی آن صفحه چه به فارسی و چه به انگلیسی، لینک ندید، فقط نام برند یا با کلماتی مثل “منبع،اینجا، این لینک و …” لینک بدید.

 3. میکاییل کوین میگوید:

  بسیار عالی و مختصر مفید

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!