آموزش افزونه wp rocket

آموزش افزونه Wp Rocket از 0 تا 100

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 31 تیر 1401

سرعت سایت همیشه مهم بوده و است چرا که این سرعت سایت بر روی سئو بسیار تاثیر گذار است و در واقع شما همیشه باید سعی داشته باشید که سایت سرعت مناسبی را داشته باشد تا هم تاثیر مثبتی برای سئو شما داشته باشد و هم کاربران شما هم خیلی سریع‌تر می‌توانند محتوا سایت را مشاهده کنند و همین باعث رضایت‌مندی کاربران خواهد بود، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای افزایش سرعت سایت وردپرسی انجام دهید این است که از افزونه‌های افزایش سرعت استفاده کنید که یکی از بهترین آن‌ها افزونه wp rocket است و قابلیت‌های بسیار زیادی دارد که در این مقاله می‌خواهیم به‌صورت کامل آموزش افزونه wp rocket را به شما ارائه دهیم تا بتوانید سرعت سایت خود را افزایش دهید.

دقت داشته باشید که افزونه‌های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد و شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید افزایش سرعت وردپرس را داشته باشید اما اگر بخواهید یکی از بهترین آن‌ها را انتخاب کنید قطعاً انتخاب شما باید افزونه راکت وردپرس باشد که دقیقاً عملکردی مانند موشک برای سایت شما را دارد و می‌تواند سرعت سایت را تا چند برابر افزایش دهد.

یکی از دوستان من این افزونه را در سایت فروشگاهی خود نصب کرده بود که بعد از نصب و تنظیم کردن آن متوجه شده بود سرعت نه تنها افزایش نداشته است، بلکه یک کاهش سرعت هم در سایت تجربه کرده بود و همین موضوع باعث شده بود که نسبت به این افزونه خیلی بی‌اعتماد شود، اما بعد از بررسی‌های متوجه شدیم که تنظیمات به درستی انجام نشده بود و همین موضوع باعث شده بود که سرعت اصلاً افزایش نداشته باشد.

با توجه به این که افزونه wp rocket خیلی جامع است و قابلیت‌های بسیار زیادی دارد، شما باید حتماً بر روی تنظیمات آن دقت زیادی داشته باشید تا بتوانید با تنظیم کردن درست آن سایت را به درستی بهینه‌سازی کنید و در نتیجه افزایش سرعت هم داشته باشید، حتماً تا انتهای این مقاله را ما همراه باشید تا با آموزش افزونه wp rocket بتوانید به این افزونه بسیار حرفه‌ای مسلط شوید و در هر سایتی خواستید از آن استفاده کنید.

افزونه wp rocket چیست؟

قبل از آموزش دادن بهتر است که یک توضیحی درباره این افزونه به شما دهیم تا با این افزونه آشنا شوید و بعد از آشنایی بتوانید به سراغ نصب و راه‌اندازی آن بروید، اگر خیلی ساده بخواهیم افزونه را معرفی کنیم باید بگوییم که موشک سایت شما خواهد بود و می‌تواند سرعت سایت شما را به‌صورت خیلی حرفه‌ای افزایش دهد.

افزونه wp rocket چیست؟
افزونه wp rocket چیست؟

افزونه wp rocket برای بهینه‌سازی سایت و مدیریت کش استفاده می‌شود که در حال حاضر هم به عنوان یکی از محبوب‌ترین افزونه‌ها در این زمینه شناخته می‌شود و در واقع می‌توانید با استفاده از آن تقریباً هر قابلیتی را برای افزایش سرعت سایت وردپرسی داشته باشید و هیچ محدودیتی را با آن تجربه نخواهید کرد.

البته این افزونه بسیار عالی به‌صورت رایگان عرضه نشده است و شما باید آن‌را به‌صورت پولی خریداری کنید، اما برای اطلاع از نحوه دانلود رایگان می‌توانید مقاله (دانلود رایگان افزونه فارسی wp rocket) را در وبلاگ وبکیما مطالعه کنید.

برخی از قابلیت‌های افزونه wp rocket

افزونه راکت وردپرس قابلیت‌های بسیار زیادی دارد که شما با این امکانات می‌توانید سرعت سایت را به بهترین شکل ممکن افزایش دهید، در این بخش از مقاله برخی از این قابلیت‌ها را به شما معرفی می‌کنیم تا نسبت به این افزونه آشنایی بیشتری داشته باشید.

مدیریت کش در وردپرس

یکی از بهترین قابلیت‌هایی که شما با استفاده از این افزونه خواهید داشت و می‌توانید با استفاده از آن افزایش سرعت را هم داشته باشید، مدیریت کش سایت وردپرسی است که این افزونه به بهترین شکل ممکن این قابلیت را به شما خواهد داد، اگر هنوز افزونه‌‌‌ای را برای مدیریت کش وردپرس ندارید می‌توانید از طریق این افزونه آن‌‌را داشته باشید.

البته اگر از افزونه دیگری برای مدیریت کش استفاده می‌کنید بهتر است یا آن‌را برای کش انتخاب کنید و یا آن‌را در سایت نصب کنید تا بتوانید از این ویژگی افزونه راکت استفاده کند تا دچار تداخل باهم نباشند.

بهینه‌سازی فایل‌های CSS, JS, HTML

همیشه کدهای سایت بر روی سرعت تاثیر بسیار زیادی دارند و باید به این مورد دقت ویژه‌‌‌‌ای داشته باشید، اگر قصد دارید کد فایل‌های کد نویسی شده سایت خود را بهینه‌سازی کنید این افزونه به شما کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن بهینه‌سازی را انجام دهید تا افزایش سرعت داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم که این کار را حتماً در سایت خود انجام دهید چرا که با توجه به تجریبات و تحقیقاتی که داشتیم بسیار تاثیر زیادی را بر روی سرعت سایت خواهد داشت.

بهینه‌سازی دیتابیس وردپرس

دیتابیس یکی از بخش‌های اساسی سایت شما است که باید حساسیت بسیار زیادی را بر روی آن داشته باشید چرا که اطلاعات تمامی کاربران و خود سایت شما در آن ذخیره می‌شود، وقتی که سایت شما بزرگ می‌شود و در واقع اطلاعات زیادی را داشته باشید و یا افزونه‌های زیادی را نصب کرده باشید اطلاعات اضافه زیادی ممکن است در آن وجود داشته باشد که باید آن‌ها را حذف کنید و در غیر این‌صورت کاهش سرعت خواهید داشت.

یکی از قابلیت‌های بسیار خوب افزونه راکت وردپرس همین مورد است که می‌توانید بهینه‌سازی دیتابیس وردپرس را داشته باشید و خیلی ساده می‌توانید بهینه‌سازی دیتابیس را داشته باشید.

فعال کردن قابلیت Lazy Load

Lazy Load یکی از قابلیت‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آن افزایش سرعت را بسیار عالی تجربه کنید، یکی دیگر از قابلیت‌هایی که می‌توانید با استفاده از افزونه wp rocket داشته باشید، اضافه کردن قابلیت Lazy Load در وردپرس است.

در کل این افزونه قابلیت‌های بسیار زیادی دارد که می‌تواند برای شما مناسب باشد و با آن‌ها می‌توانید سرعت سایت را بهتر کنترل کنید.

آموزش افزونه wp rocket

خیلی خوب به بخش اصلی مقاله رسیدیم جایی که می‌خواهیم به‌صورت کامل آموزش افزونه wp rocket را به شما ارائه دهیم تا بتوانید با استفاده از این افزونه سایت وردپرسی خود را مانند یک موشک پر سرعت کنید.

قبل از شروع اموزش باید از طریق بخش افزونه‌ها و با کلیک بر روی گزینه افزودن، افزونه راکت را در سایت خود نصب کنید.

آموزش افزونه wp rocket
آموزش افزونه wp rocket

بعد از نصب افزونه یک بخش دقیقاً مانند تصویر بالا از طریق منو تنظیمات سایت شما در دسترس خواهد بود که می‌توانید آن را با عنوان wp rocket در سایت خود مشاهده کنید، این بخش دقیقاً تمامی امکانات و تنظیمات مربوط به این افزونه را به شما نمایش خواهد داد که می‌توانید با هر گزینه‌‌ای یک‌سری موارد را در سایت فعال و یا غیرفعال کنید.

اولین موردی که در این افزونه مشاهده خواهید کرد، بخش پیشخوان است که یک‌‌سری اطلاعات پایه درباره افزونه را به شما ارائه می‌دهد و می‌توانید از طریق منو سمت چپ صفحه پاک‌سازی کش را در سایت خود انجام دهید.

آموزش افزونه wp rocket بخش کش

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌هایی که می‌توانید آن‌را تنظیم کنید، همین بخش کش سایت است که در واقع با استفاده از آن قادر خواهید بود یک‌سری تنظیمات جزئی را نسبت به کش سایت داشته باشید تا از این طریق افزایش سرعت را هم تجربه کنید

آموزش افزونه wp rocket بخش کش
آموزش افزونه wp rocket بخش کش

همان‌‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید گزینه‌های زیادی در این بخش وجود ندارد و شما می‌توانید با استفاده از گزینه‌های موجود سایت کش را مدیریت کنید که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

کش موبایل

با توجه به این که نسخه موبایل سایت شما بسیار مهم است و درصد زیادی از بازدید کنندگان سایت موبایلی هستند باید دقت داشته باشید که این نسخه موبایل یک بخش کش داشته باشد تا بتوانید افزایش سرعت را برای کاربران موبایلی هم داشته باشید.

با فعال کردن کش موبایل خیلی ساده می‌توانید این قابلیت را فراهم کنید و افزونه به‌صورت هوشمند این کش را نگهداری می‌کند.

کش کاربر

اگر می‌خواهید کش کاربران لاگین شده به سایت را فعال کنید تا آن‌ها نیاز نباشد که خیلی زیاد در سایت درخواست برای ورود ارسال کنند و سرور را مشغول نکنند، می‌توانید گزینه کش کاربر را در سایت خود فعال کنید که بسیار هم کاربردی است.

طول عمر کش

شما نمی‌توانید به‌صورت همیشگی کش را نگهداری کنید چرا که یک حجم بسیار عظیمی خواهد شد و می‌تواند بر روی سایت شما تاثیر منفی داشته باشد به همین دلیل باید یک طول عمر کش را تعیین کنید که از طریق بخش طول عمر کش می‌توانید این قابلیت را داشته باشید.

البته به گفته خود افزونه اگر این مقدار را بر روی 0 قرار دهید به‌صورت نامحدود کش سایت نگهداری می‌شود که پیشنهاد می‌کنیم این کار را نکنید و بهتر است که یک محدودیتی برای آن قرار دهید، برای مثال می‌توانید آن‌را بر روی 10 ساعت قرار دهید.

آموزش افزونه wp rocket بخش بهینه‌سازی فایل

بهینه‌سازی فایل همان‌طور که در سری مقالات آموزش وردپرس و آموزش سئو به شما توضیح داده‌ایم، یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌توانید با انجام دادن آن سرعت را افزایش دهید و در واقع تاثیر بسیار زیادی هم بر روی سرعت خواهد داشت، اگر قصد دارید بهینه‌سازی فایل‌ها را انجام دهید باید بخش بهینه‌سازی فایل را در افزونه راکت خیلی با دقت تنظیم کنید و در غیر این‌صورت برای شما نتیجه بخش نخواهد بود.

آموزش افزونه wp rocket بخش بهینه‌سازی فایل
آموزش افزونه wp rocket بخش بهینه‌سازی فایل

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید این بخش دارای تنظیمات زیادی است که می‌تواند کمک کند شما به تفکیک بهینه‌سازی فایل‌ها را انجام دهید.

بهینه‌سازی فایل‌های CSS

در بخش فایل‌های CSS می‌توانید به فشرده‌سازی فایل‌های CSS و یا همان استایل سایت خود را انجام دهید که بسیار مهم است، این بخش در واقع سه مورد دارد که می‌توانید با آن‌ها نسبت به فعالیت سایت بهینه‌سازی را انجام دهید.

 1. فشرده‌سازی فایل‌های CSS: برای فشرده کردن فایل‌های css باید بر روی همین اولین گزینه کلیک کنید تا بتوانید این فایل‌ها را در سایت خود فشرده کنید، البته دقت داشته باشید که این کار ممکن است تغییراتی در ظاهر سایت شما به‌صورت جزئی داشته باشد و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم قبل از فعال سازی آن یک بک آپ از سایت خود و یا فایل‌های Css دریافت کنید.
 2. ادغام فایل‌های CSS: اگر می‌خواهید این بهینه‌سازی فایل‌های css را به‌صورت خیلی بیشتر انجام دهید می‌توانید آن‌ها را باهم ادغام کنید که باز هم این مورد ممکن است تغییراتی را در سایت شما به وجود آورد پس قبل از انجام به دریافت بک آپ از سایت بپردازید.
 3. فایل‌های CSS مستثنی شده : هر کدام از فایل‌هایی که می‌خواهید بهینه‌سازی نشود را می‌توانید در این بخش وارد کنید تا اصلاً مورد فایل‌های بهینه‌سازی شده شما قرار نگیرد.
 4. بهینه‌سازی تحویل CSS: از طریق این گزینه هم می‌توانید یک سری استایل‌های کلی را در سایت حذف کنید که پیشنهاد می‌کنیم اصلاً از آن استفاده نکنید و به‌صورت پیش‌فرض آن‌را قرار دهید.

بهینه‌سازی فایل فایل‌های جاوا اسکریپت

فایل‌های جاوا اسکریپت در سایت‌های وردپرسی قالب‌ها بسیار نقش زیادی دارند و باید حتماً آن‌ها را بهینه‌سازی کنید، با استفاده از گزینه‌های بخش فایل‌های جاوا اسکریپت می‌توانید یک سری گزینه‌ها و تنظیمات را در دسترس داشته باشید و این بهینه‌سازی را انجام دهید تا این‌سری فایل‌ها هم در سایت شما فشرده شوند.

 1. فشرده‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت: با استفاده از این گزینه می‌توانید قابلیت بهینه‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت را در سایت خود فعال کنید که این افزونه به‌صورت حرفه‌ای آن‌را انجام می‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود که سایت شما بعد از بهینه‌سازی هیچ مشکلی نداشته باشد.
 2. ادغام فایل‌های جاوا اسکریپت: این گزینه هم دقیقاً در همان بخش css وجود داشت که با فعال کردن آن می‌توانید فایل‌های جاوا اسکریپت را باهم ادغام کنید تا بتوانید حجم آن‌ها را به مراتب کمتر کنید و یک افزایش سرعت داشته باشید.
 3. مستثنی کردن فایل‌های جاوا اسکریپت: اگر نمی‌خواهید در یک سری از فایل‌های سایت بهینه‌سازی شوند می‌توانید از طریق این کادر آدرس آن‌ها را وارد کنید تا دسترسی افزونه به آن‌ها محدود باشد.
 4. تاخیر اجرای جاوا اسکریپت: این گزینه می‌تواند یک قابلیت را در سایت فعال کند که وقتی کاربر سایت را مشاهده می‌کند همه فایل‌های سایت به‌صورت یک‌جا برای کاربر لود نشوند و این فایل‌ها تیکه‌تیکه با تاخیر برای کاربر لود شوند که همین موضوع می‌تواند به سرعت سایت بسیار کمک کند، حتی در این بخش هم می‌توانید یک سری فایل‌ها را مشخص کنید که با تاخیر لود نشوند و دقیقاً در همان زمان بارگذاری کاربر لود شوند که باید آدرس آن‌ها را در کادر مربوطه قرار دهید.

خیلی خوب تنظیمات این بخش هم در سایت تمام شد و فقط کافی است شما از طریق دکمه ذخیره تغییرات این تنظیمات را در سایت خود ذخیره سازی کنید.

آموزش افزونه wp rocket بخش رسانه

رسانه‌ها در وردپرس بسیار مهم هستند و باید بر روی آن‌ها نظارت دقیقی داشته باشید که از طریق بخش رسانه افزونه wp rocket می‌توانید یک سری امکانات را مربوط به آن داشته باشید.

آموزش افزونه wp rocket بخش رسانه
آموزش افزونه wp rocket بخش رسانه

همان‌‍طور در تصویر بالا مشاهده می‌کنید قابلیت‌های خوبی را برای بخش رسانه در اختیار ما قرار داده است که باید از آن‌ها استفاده کنیم.

 1. فعال‌سازی برای تصاویر: اگر قصد دارید بهینه‌سازی تصاویر سایت شما به‌صورت خودکار توسط این افزونه انجام شود، می‌توانید این گزینه را فعال کنید تا این افزونه هر وقت تصویری را که در سایت آپلود می‌کنید را بهینه‌سازی کند و بعد در سایت آن‌را قرار دهید، کمتر کسی است که از این قابلیت استفاده کند اما بسیار عالی است و تاثیر بسیار زیادی را برای سرعت سایت خواهد داشت و باید به این مورد دقت داشته باشید.
 2. فعال سازی برای آی‌فریم‌ها و ویدیوها: اگر در سایت خود ویدیو دارید و یک‌سری آی فریم‌ها را دارید می‌توانید از طریق این گزینه بهینه‌سازی را برای آن‌ها هم فعال کنید.

 خیلی خوب این بخش هم دیگر تنظیمات خاصی ندارد و می‌توانید ذخیره تنظیمات را انجام دهید و به سراغ بخش بعدی بروید.

آموزش افزونه wp rocket بخش پیش بارگذاری

بخش پیش بارگذاری یکی دیگر از موارد مهمی است که باید آن‌را به درستی تنظیم کنید، این به شما این امکان را می‌دهد تا یک سری پیش بارگذاری را برای فونت‌ها و بخش‌های مختلف سایت خود فعال کنید تا کاربران سریع‌تر بتوانند سایت شما را مشاهده کنند.

آموزش افزونه wp rocket بخش پیش بارگذاری
آموزش افزونه wp rocket بخش پیش بارگذاری

در بخش پیش بارگذاری قسمت‌های مختلفی وجود دارد که باید تک به تک آن‌ها را در سایت خود تنظیم کنید تا نتیجه مثبتی داشته باشد و در ادامه با ما همراه باشید تا این موارد را به‌صورت کامل به شما توضیح دهیم.

 1. پیش بارگذاری کش: اگر می‌خواهید پیش بارگذاری را برای کش سایت خود فعال کنید و می‌خواهید کاربران کش شده شامل این پیش بارگذاری شوند می‌توانید این گزینه را فعال کنید.
 2. لینک‌های پیش بارگذاری: این قابلیت باعث می‌شود که شما در زمان پیش بارگذاری به بهترین کاربر وقتی بر روی لینک موس خود را می‌برد قبل از کلیک بر روی آن پیش بارگذاری فعال می‌شود تا در زمان لود آن صفحه خیلی سریع‌تر بتوانند اطلاعات آن‌را مشاهده کنید.
 3. پیش دریافت درخواست DNS: با استفاده از این قابلیت می‌توانید سرعت سایت را در نسخه موبایل برای فایل‌های خارجی سایت خود افزایش دهید که بسیار مهم است و حتماً باید از آن بهره ببرید.
 4. پیش بارگذاری فونت‌ها: از طریق این کادر حتماً باید آدرس فونت‌های سایت خود را قرار دهید تا با استفاده از آن پیش بارگذاری را برای فونت‌ها هم فعال کنید.

آموزش افزونه wp rocket بخش فوق پیشرفته

یک بخش فوق پیشرفته در این افزونه وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید که خیلی تنظیمات حرفه‌ای را نسبت به کش سایت خود داشته باشید و می‌تواند کمک کند که شما کش سایت را خیلی بهتر کنترل کنید.

آموزش افزونه wp rocket بخش فوق پیشرفته
آموزش افزونه wp rocket بخش فوق پیشرفته

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید می‌توانیداز طریق یک‌سری کادرها صفحاتی که می‌خواهید کش نشوند را کنترل کنید و یک‌سری تنظیمات این چنینی داشته باشید که تمامی آن‌ها به شما دقیق توضیح داده شده است به همین دلیل دیگر ما سعی می‌کنیم به سراغ بخش‌های دیگر برویم تا بتوانید با استفاده از بخش‌های دیگر هم تنظیمات بهتری را برای این افزونه داشته باشید.

آموزش افزونه wp rocket بخش پایگاه داده

بخش پایگاه داده یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید حتماً آن‌را تنظیم کنید چرا که این بخش برای دیتابیس سایت شما است و حتماً می‌تواند برای سرعت سایت تاثیرگذار باشد، با استفاده از بخش پایگاه داده می‌توانید امکاناتی را در دسترس داشته باشید تا بهینه‌سازی دیتابیس را انجام دهید.

آموزش افزونه wp rocket بخش پایگاه داده
آموزش افزونه wp rocket بخش پایگاه داده

خیلی خوب باید شما هم به بخش پایگاه داده مانند تصویر بالا بروید تا بتوانید با استفاده از این تنظیمات هم بتوانید افزایش سرعت را داشته باشید.

 1. پاک‌سازی نوشته: از طریق این گزینه می‌توانید تعیین کنید که پیش نویس های خودکار، نوشته‌های داخل سطل زباله و بازبینی‌ها را در سایت را حذف خواهید کرد و این موارد باعث نخواهند شد که دیتابیس مشغول باشد.
 2. پاک‌سازی دیدگاه‌ها: اگر می‌خواهید دیدگاه‌های اسپم و یا نظراتی که در سطل زباله قرار دارند را حذف کنید، می‌توانید از این طریق این مقادیر را کنترل کنید تا دیگر در دیتابیس شما ذخیره نشوند.
 3. پاک‌سازی داده‌های گذرا: یک‌سری اطلاعات هستند که به‌صورت موقتی در سایت شما قرار می‌گیرند و آن‌ها در دیتابیس شما ذخیره می‌شوند، می‌توانید با فعال کردن این گزینه خیلی ساده آن‌ها را حذف کنید.
 4. پاک‌سازی پایگاه داده: با فعال کردن این گزینه تمامی جداول دیتابیس شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و افزونه آن‌ها را بهینه‌سازی می‌کند و همین موضوع هم باعث می‌شود دیتابیس خیلی سبک‌تر شود.

آموزش افزونه wp rocket بخش شبکه تحویل محتوا CDN

یکی از مهم‌ترین کارهایی که شما باید انجام دهید این است که از cdnها استفاده کنید و بسیار تاثیر زیادی هم برای سرعت سایت دارد، یکی از قابلیت‌های بسیار عالی این افزونه سازگاری با cdnهای مختلف است که بهترین مورد هم برای این افزونه کلودفلر می‌باشد و شما می‌توانید با استفاده از این کلودفلر یک شبکه توزیع محتوا عالی داشته باشید.

آموزش افزونه wp rocket بخش شبکه تحویل محتوا CDN
آموزش افزونه wp rocket بخش شبکه تحویل محتوا CDN

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید گزینه‌های زیادی در بخش تحویل محتوا قرار دارد که با استفاده از این گزینه‌ها خیلی ساده می‌توانید سایت خود را به cdn متصل کنید، دقت داشته باشید که تنظیمات این بخش خیلی ساده است و اصلاً پیچیدگی خاصی ندارد.

دقت داشته باشید که خود افزونه راکت هم یک cdn به‌صورت پیش‌فرض دارد که می‌توانید از آن هم استفاده کنید و بهتر است از همان کلودفلر استفاده کنید.

جمع بندی

افزونه wp rocket به‌صورت کلی می‌تواند برای بهینه‌سازی سایت شما بسیار مناسب باشد و می‌توانید با استفاده از آن سرعت بالایی را برای سایت خود رقم بزنید، در این مقاله سعی داشتیم آموزش افزونه wp rocket را به شما ارائه دهیم تا بتوانید با استفاه از این آموزش به بهترین شکل ممکن سایت خود را پر سرعت کنید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کافی را درباره آموزش افزونه wp rocket کسب کرده باشید، در ضمن هر سوالی درباره این مقاله دارید می‌توانید از طریق نظرات با ما در میان بگذارید تا سریعاً شما را راهنمایی کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!