فعال سازی کش مرورگر در وردپرس

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 31 تیر 1401

سرعت سایت هم برای مدیران سایت‌ها بسیار مهم است و هم برای کاربری که سایت را مشاهده می‌کند اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد چرا که کاربران هخمیشه دوست دارند خیلی سریع و ساده اطلاعات را مشاهده کنند و وقتی که سایت شما را بارگذاری می‌کنند بسیار مشتاق هستند که سریعا به همان خواسته خود از سایت برسند اما وقتی که سرعت سایت پایین باشد این اتفاق نخواهد افتاد و کاربر سایت را ترک می‌کند، یکی از مواردی که باید در سرعت سایت به آن دقت داشته باشید، فعال سازی کش مرورگر در وردپرس که بسیار می‌تواند بر روی سرعت سایت تاثیرگذار باشد و با استفاده از آن قادر خواهید بود تا چند برابر افزایش سرعت هم تجربه کنید.

ما در سری مقالات آموزش وردپرس و آموزش سئو خیلی زیاد به افزایش سرعت سایت اشاره کرده‌ایم و موارد زیادی را هم برای این مورد به شما توضیح دادیم که بتوانید با استفاده از آموزش‌های ما افزایش سرعت سایت را برای خود داشته باشید، در این مقاله هم قصد داریم به سراغ یکی از مواردی که شاید خیلی برای شما مطرح و مهم نباشد اما اهمیت بسیار زیادی دارد برویم، موضوع اصلی که می‌خواهیم در این مقاله به آن اشاره کنیم و آن‌را آموزش دهیم، فعال سازی کش مرورگر در وردپرس است که تاثیر بسیار خوبی را بر روی سرعت سایت خواهد گذاشت.

افراد زیادی هستند که این موضوع را خیلی جدی نمی‌گیرند و یا اصلا فکر می‌کنند تاثیر زیادی ندارد اما اصلا این‌طور نیست و در واقع با توجه به بررسی‌های انجام شده و پروژه‌هایی که انجام داده‌ایم متوجه شدیم با استفاده از این قابلیت می‌توان سرعت سایت را تا چند برابر افزایش داد.

ما یک کاربر داشتیم که تمام آموزش‌های افزایش سرعت سایت را به خوبی دنبال کرده بود و همه مواردی که توضیح داده بودیم را به خوبی و بدون هیچ مشکلی انجام داده بود اما سرعت سایت به اندازه‌ای که باید می‌شد نبود و بسیار مشکلات زیادی داشت؛ اما بعد از مدتی که به او گفتیم باید کش مرورگر را در سایت خود فعال کند دیگر مشکل سرعت سایت رفع شد و بسیار هم سرعت خوبی را برای وب سایت خود رقم زد.

کش مرورگر یا browser caching چیست؟

شاید بعد از این توضیحات ذهن شما درگیر این موضوع شده باشد که اصلا کش مرورگر چیست و دقیقا چه تفاوتی در سایت ایجاد می‌کند و چه مزیت‌هایی را می‌تواند برای شما داشته باشد، در این بخش مقاله سعی داریم به صورت مختصری کش مرورگر را به شما معرفی کنیم تا بعد از آشنایی با آن به سراغ آموزش فعال سازی کش مرورگر در وردپرس برویم و با این ترفند افزایش سرعت سایت را داشته باشیم.

دقیقا اگر بخواهیم خیلی ساده این موضوع را توضیح دهیم باید بگوییم کش مرورگر بعد از بازدید اول هر کاربر تمام فایل‌ها، تصاویر، محتوا‌ها و… را در حافظه کش مرورگر کاربر ذخیره می‌کند که این ذخیره سازی هم به صورت خیلی سریع و بدون اطلاع کاربر انجام می‌شود، زمانی که اتفاق خواهد افتاد کاربر در بازدید بعدی خیلی با سرعت بیشتری سایت شما را می‌تواند مشاهده کند و از محتوا سایت شما استفاده کند.

این قابلیت هم‌اکنون توسط بسیاری از سایت‌های ایرانی و خارجی در حال استفاده است و هیچ مشکلی هم ندارد و تنها می‌تواند سرعت سایت را افزایش دهد که البته تاثیر کوچکی هم ندارد و خیلی تاثیر گذاری آن می‌تواند بر روی سرعت سایت زیاد باشد.

کش مرورگر یا browser caching چیست
کش مرورگر یا browser caching چیست؟

البته دقت داشته باشید که با فعال‌سازی این کش مرورگر در سایت خود کاربر نیاز نیست که اطلاعات سایت را ذخیره کند بلکه سایت شما است که به مرورگر کاربر این دستور را ارسال می‌کند تا تمامی اطلاعات را درون کش خود ذخیره‌سازی کند و بعد از ذخیره‌سازی هم برای لود سایت در یک زمان دیگر از همان اطلاعات استفاده کند.

البته یک مبحث دیگر هم به نام کش سایت داریم که آن هم بر روی سرعت سایت شما تاثیرگذار است و می‌تواند برای سرعت لود سایت بسیار به شما کمک کند که به آن هم قطعا نیاز خواهید داشت اما حتما باید کش مرورگر را با کش سایت جدا کنید و باید هر دو را در سایت خود انجام دهید.

فعال سازی کش مرورگر در وردپرس

کش مرورگر در وردپرس می‌تواند هم به روش کد نویسی انجام شود و هم می‌توانید از یک‌سری افزونه‌ها برای آن استفاده کنید که هر دو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند ویژگی‌ها و معایب خاص خود را داشته باشد که البته ما در این بخش قصد داریم هر دو را به شما معرفی کنیم و بر حسب نیاز هر کدام را که خواستید استفاده کنید.

فعال سازی کش مرورگر با کد نویسی

اولین روشی که می‌توانید خیلی سریع و ساده کش مرورگر را در سایت خود داشته باشید، استفاده از یک‌سری کد‌ها در فایل‌های سایت است، برای این کار بهتر است به هاست خود بروید و فایل htaccess را پیدا کنید و بعد از یافتن این فایل می توانید قطعه کد زیر را در آن اضافه کنید که این قابلیت برای شما فعال شود.

#Customize expires caching start – adjust the period according to your needs
FileETag MTime Size
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain text/html text/xml text/css application/xml application/xhtml+xml application/rss+xml application/javascript application/x-javascript
ExpiresActive On
ExpiresByType text/html “access 600 seconds”
ExpiresByType application/xhtml+xml “access 600 seconds”
ExpiresByType text/css “access 1 month”
ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
ExpiresByType text/javascript “access 1 month”
ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
ExpiresDefault “access 1 month”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
ExpiresByType image/png “access 1 year”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
ExpiresByType image/gif “access 1 year”
#Expires caching end

این قطعه کد به شما کمک می‌کند که خیلی ساده این قابلیت را در سایت داشته باشید و اصلا هم نیاز نیست که خیلی برای فعال‌سازی این قابلیت بسیار خوب در سایت خود کار‌های خیلی زیادی را برای آن انجام دهید.

توجه: بهتر است که قبل از هرگونه تغییر در سایت خود یک نسخه بک آپ از سایت دریافت کنید تا در زمان وقوع مشکل بتوانید سایت را به حالت قبلی بازگردانی کنید و از این بابت مشکلی را نداشته باشید.

خیلی خوب تا این بخش با روش کد نویسی آن آشنا شدید و می‌توانید از طریق این روش کش مرورگر را در سایت خود فعال کنید که قابلیت بسیار خوبی هم است.

افزونه‌های کش مرورگر در وردپرس

شما علاوه بر این کمه می‌توانید برای این موضوع کد نویسی داشته باشید، می‌توانید از یک‌سری افزونه‌های مربوطه هم استفاده کنید تا این قابلیت را در سایت خود فعال کنید که در این بخش مقاله می‌خواهیم 3 مورد از آن‌ها را به شما معرفی کنیم تا اگر نتوانستید از روش کد نویسی استفاده کنید با استفاده از افزونه‌ها بتوانید این قابلیت را برای سایت خود فعال کنید.

افزونه کش مرورگر وردپرس LiteSpeed Cache

یکی از بهترین افزونه‌های کش که می‌تواند به شما کمک کند که هم کش مرورگر را مدیریت کنید و هم می‌توانید کش سایت را به بهترین شکل ممکن پاک کنید و مدیریت خوبی را نسبت به این مسائل داشته باشید.

افزونه کش مرورگر وردپرس LiteSpeed Cache

این افزونه به صورت رایگان در مخزن وردپرس وجود دارد و تا‌کنون تعداد نصب بسیار زیادی هم دریافت کرده است که اگر سایت شما بر روی سرور لایت اسپید باشد می‌توانید خیلی بهتر سرعت خود را با استفاده از این افزونه افزایش دهید.

در ضمن اگر قصد دارید درباره این افزونه اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ می‌توانید مقاله (آموزش افزونه LiteSpeed Cache) را در وبلاگ وبکیما مطالعه کنید و هم این افزونه را بیشتر بشناسید و هم بتوانید با آموزش ارائه شده آن‌را برای سایت خود فعال‌سازی کنید و به تنتظیمات آن بپردازید.


افزونه کش مرورگر wp rocket

یکی از افزونه‌های دیگری که می‌تواند امکانات زیادی را برای سرعت سایت به شما ارائه دهد و با یکی از قابلیت‌های آن می‌توانید مدیریت کش را در سایت داشته باشید، افزونه راکت وردپرس است که بسیار سرعت را افزایش خواهد داد و می‌توانید مدیریت کش سایت را با آن داشته باشید.

افزونه کش مرورگر wp rocket
افزونه کش مرورگر wp rocket

این افزونه به عنوان محبوب‌ترین پلاگین افزایش سرعت وردپرس شناخته می‌شود که افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند، که البته این افزونه به صورت پولی هم عرضه شده و برای این که بتوانید از آن استفاده کنید نیاز است که هزینه‌ای را بپردازید.


افزونه مدیریت کش مرورگر در وردپرس W3 Total Cache

یکی دیگر از افزونه‌های بسیار عالی که می‌توانید با استفاده از آن مدیریت کش مرورگر را در سایت خود داشته باشید، افزونه W3 Total Cache است که بسیار قابلیت‌های خوبی دارد و با استفاده از آن می‌توانید هر نوع قابلیت‌هایی را برای کش سایت خود داشته باشید.

افزونه مدیریت کش مرورگر در وردپرس W3 Total Cache
افزونه مدیریت کش مرورگر در وردپرس W3 Total Cache

این افزونه جزو پلاگین‌های رایگان مدیریت کش در وردپرس است و در واقع شما می‌توانید به صورت رایگان آن‌را از مخزن وردپرس دریافت کنید که از این طریق توانسته است بیش از 1 میلیون نصب فعال دریافت کند که تا به امروز به عنوان یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های مدیریت کش می‌باشد.

خیلی خوب تا این بخش از مقاله هم با 3 مورد از بهترین افزونه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها کش مرورگر را در سایت خود فعال کنید آشنا شدید، البته دقت داشته باشید که افزونه‌های بسیار زیادی هستند در این زمینه فعالیت می‌کنند و می‌توانند مناسب شما هم باشد و به همین منظور اگر می‌خواهید با بهترین افزونه‌های کش وردپرس آشنا شوید بهتر است مقاله (بررسی بهترین افزونه های کش وردپرس) را در وبلاگ وبکیما مطالعه کنید و ما در آن مقاله تمامی موارد را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داده‌ایم.

آیا واقعا کش فعال سازی کش مرورگر در وردپرس الزامی است

این مورد به هیچ وجه الزامی نیست و در واقع ممکن است شما دوست نداشته باشید که سایت برای کاربران کش شود، اما باید دقت داشته باشید که می‌تواند بر روی سرعت سایت شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد و همین موضوع می‌تواند آن‌‌را پر اهمیت کند.

پیشنهاد ما این است که حتما از آن استفاده کنید تا متوجه شوید چقدر بر روی سرعت سایت تاثیرگذار است و چقدر می‌تواند برای شما مناسب و مفید باشد، قبل از فعال کردن این قابلیت می‌توانید از سرعت سایت خود یک نسخه تست بگیرید و بعد از انجام این کار هم یک تست سرعت دیگر داشته باشید تا متوجه تاثیر فوق‌العاده آن شوید.

نکته: اگر از افزونه‌ها برای فعال کردن آن استفاده می‌کنید، نیاز است که تنظیمات را خیلی درست و اصولی انجام دهید تا بتوانید تاثیر خوبی از آن ببینید چرا که افراد زیادی بوده‌اند با تنظیمات اشتباه باعث شده‌اند سرعت سایت خیلی بدتر هم شود و تاثیر زیادی برای آن‌ها نداشته است.

جمع بندی

در کل کش مرورگر بسیار عالی است و می‌تواند به شما کمک کند سرعت سایت خود را از چیزی که هست بسیار بیشتر کنید و رشد خوبی داشته باشید، اما دقت کنید که باید این قابلیت با استفاده از روش‌های گفته شده خیلی خوب انجام شود و نباید خیلی ساده از کنار آن بگذرید؛ ما سعی داشتیم در این مقاله شما را کاملا با مفهوم کش مرورگر آشنا کنیم و در نهایت هم یک راهنمای جامع برای فعال سازی کش مرورگر در وردپرس ارائه دادیم تا بتوانید با استفاده از این آموزش کش مرورگر را در سایت وردپرسی خود هم فعال‌سازی کنید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کافی را نسبت به موضوع مقاله کسب کرده باشید، در ضمن هر سوالی نسبت به این مضووع مقاله دارید می‌توانید از طریق نظرات همین مقاله با ما در ارتباط باشید تا سریعا شما را راهنمایی کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!