فشرده سازی کد های سایت برای افزایش سرعت

فشرده سازی کد های سایت برای افزایش سرعت

منتشر شده در تاریخ : 14, دی, 1400

سرعت سایت یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن دقت داشته باشید و در واقع اگر به آن دقت نداشته باشید هم کاربران ناراضی زیادی خواهید داشت و هم از نظر سئو اصلا نمی‌توانید خوب پیش بروید چرا که این سرعت سایت یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های سئو است که باید دقت بسیار ویژه‌ای به آن داشته باشید و در غیر این صورت مشکلات بسیار زیادی برای شما به وجود خواهد آمد، یکی از فاکتور‌های مهمی که باید به آن دقت داشته باشید فشرده سازی کد‌ های است که بسیار مهم می‌باشند. پس تا انتهای این مقاله از سری مقالات آموزش وردپرس و آموزش سئو همراه وبکیما باشید.

فشرده سازی کد های سایت

همان‌طور که می‌دانید سایت شما از یک‌سری فایل‌هایی که کد نویسی شده‌اند ایجاد شده است و در واقع طبق آن‌ها در حال فعالیت است، اما تا‌کنون فکر کرده‌اید که ممکن است این کد نویسی به صورت بهینه نباشد و تا به حال عواقب آن‌را در نظر گرفته‌اید، قطعا خیر چرا که بسیاری از افراد هستند که اصلا از اهمیت آن برخوردار نیستند و نمی‌دانند که چقدر مهم است و باید مورد توجه خود قرار دهند.

در واقع این فایل‌‌ها چه برای قالب‌های شما باشد و یا چه برای افزونه‌‌های شما توسط یک‌سری افراد و تیم‌های مخلتف کد نویسی شده‌اند و این که کد نویسی آن‌ها بهینه بوده است یا خیر بسیار مهم است، ممکن است این کد نویسی توسط افراد غیرحرفه‌ای انجام شده باشد و یا افرادی بودند که برای این که طرح زیبایی خود را از دست ندهد دیگر به کد ها دست نزده‌اند و اصلا بهینه سازی بر روی آن‌ها انجام نشده است.

اما اصلا شما این اشتباه نکنید و باید دقت داشته باشید که این کد‌ها و فایل‌هایی که در سایت شما هستند باید به صورت کامل بهینه سازی شوند و در غیر این‌صورت اصلا سایت خوبی نخواهید داشت و سرعت سایت شما بسیار کاهش خواهد داشت.

فشرده سازی کد های سایت برای افزایش سرعت

یکی از دوستان ما که در زمینه طراحی وب فعالیت دارد همیشه این مورد را تاکید می‌کند که اغلب کد نویس‌ها برای این که طبق چهارچوب خود پیش بروند اصلا دیگر کد‌ها را در جهت بهینه سازی تغییر نخواهند داد و این باعث خواهد شد که کد‌ها خیلی خوب نوشته شوند اما اصلا بهینه سازی نشوند و این عدم بهینه سازی در نهایت باعث می‌شود که سرعت سایت به کلی نابود شود.

پیشنهاد می‌کنیم که در این مقاله با ما همراه باشید تا به صورت کامل به شما توضیح دهیم چگونه می‌توانید بهینه سازی سایت خود را انجام دهید و در واقع فشرده سازی کد‌های سایت را بتوانید به بهترین شکل ممکن انجام دهید، در این مقاله سعی داریم تمام روش‌هایی که شما می‌توانید بهینه سازی سرعت سایت خود را انجام دهید را توضیح می‌دهیم تا هر کدام از راه‌ها را که خواستید مورد استفاده قرار دهید و اصلا محدودیتی هم برای استفاده از ابزار‌ها نداشته باشید.

چرا باید کد‌های سایت را بهینه سازی کنیم؟

این سوال شاید برای بسیاری از شما بسیار پیش بیاید که اصلا چرا باید فایل‌های سایت را بهینه سازی کنیم و این مورد دقیقا چرا مورد نیاز است، در واقع بسیاری از افراد هستند که به دلیل نداشتن آشنایی با کد نویسی خیلی حساسیت بر روی این مورد دارند و فکر می‌کنند که با این که کد‌های سایت با مشکل مواجه خواهند شد.

اما اصلا نگران نباشید چرا که شما نیاز نیست اصلا دانش کد نویسی داشته باشید و می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن و با یک‌سری از ابزار‌ها کد‌های سایت خود را بهینه سازی کنید، ما سعی کردیم که ساده‌ترین راه‌ها و کاربردی‌ترین آن‌ها را به شما پیشنهاد دهیم تا بتوانید بهینه سازی را انجام دهید.

اما دلیل اصلی که باید این کار را انجام دهید این است که شما در سایت خود ممکن است افزونه‌های زیادی داشته باشید و یا یک قالب سنگین در سایت خود نصب کرده باشید که حتی اگر تیم طراح آن حرفه‌ای هم بوده باشد قطعا یک‌سری مشکلات در کد نویسی آن‌ها وجود دارد که باعث می‌شود قالب به مراتب سنگین‌تر باشد و این سنگینی هم باعث کاهش سرعت شما خواهد بود.

چرا باید کد‌های سایت را بهینه سازی کنیم؟
چرا باید کد‌های سایت را بهینه سازی کنیم؟

دقت داشته باشید که بسیاری از سایت‌ها بوده‌اند که تا قبل از بهینه سازی فایل‌های خود بسیار سرعت کمی داشته‌اند و بعد از بهینه سازی توانسته‌اند که این سرعت را تا چند برابر افزایش دهند و فعالیت خود را پر قدرت‌تر ادامه دهند.

توجه: حتی اگر خود شما دانش کد نویسی دارید بهتر است همین اول مقاله به سراغ بهینه سازی کد‌ها به صورت دستی نروید و اول مقاله را به صورت کامل مطالعه کنید و بعد از مطالعه اکر خواستید این کار را انجام دهید، چرا که شما اگر دانش کد نویسی هم داشته باشید ممکن است باعث یک‌سری مشکلات شوید و بعدا سایت شما نابود شود.

آموزش فشرده سازی کد های سایت

فایل‌های سایت‌های وردپرسی و سایز سایت‌ها بسیار زیاد هستند چرا که هر کدام از آن‌ها یک سری وظیفه و کد را در خود دارند که مهم هستند و باید دقت داشته باشید که از آن‌ها به خوبی نگهداری کنید و در غیر این‌صورت ممکن است با حذف حتی یک فایل سایت شما به صورت کامل از بین برود و یاد حداقل دچار مشکلات زیادی شود.

در این بخش از مقاله می‌خواهیم شروع کنیم روش‌های زیادی را برای فشرده سازی کد‌های سایت ارائه دهیم پس حتما این بخش را به صورت کامل مطالعه کنید.

نکته: قبل از بهینه سازی کد‌های سایت بهتر است یک بک آپ از سایت خود دریافت کنید تا بعدا با بروز مشکل بتوانید سایت خود را به ساده‌ترین شکل ممکن بازگردانی کنید و از این بابت بعدا به مشکل بر نخورید.

1. افزونه‌های فشرده سازی کد های سایت

در اولین اقدام می‌توانید از یک‌سری افزونه استفاده کنید تا بتوانید با استفاده از آن افزونه‌ها فایل‌های سایت خود را بهینه سازی کنید و اصلا هم نیاز ندارید که در این روش دانش کد نویسی داشته باشید و یا خیلی زیاد به مباحث تخصصی تر مسلط باشید و خیلی ساده می‌توانید با استفاده از یک سری افزونه که معرفی می‌کنیم سایت خود را بهینه سازی کنید.


فشرده سازی کد های سایت با wp rocket

افزونه راکت وردپرس یکی از بهترین افزونه‌هایی است که شما با استفاده از آن می‌توانید به بهترین شکل ممکن سرعت سایت خود را افزایش دهید، این افزونه قابلیت‌های بسیار زیادی دارد و یکی از بهترین قابلیت‌های آن فشرده سازی کد های سایت است.

این افزونه به صورت کلی برای افزایش سرعت سایت انجام می‌شود و بسیار هم در این زمینه قدرتمند است که قطعا هر سایتی نیاز دارد از آن استفاده کند تا سرعت را افزایش دهد، این افزونه با توجه به متد‌هایی که از قبل در آن تعریف شده به صورت کامل کد‌های سایت شما را مانند کد‌های Html,js,css, را برای شما بهینه سازی کند.

فشرده سازی کد های سایت با wp rocket
فشرده سازی کد های سایت با wp rocket

دقت داشته باشید که بهینه سازی با استفاده از این افزونه بسیار حرفه‌ای انجام می‌شود و این بهینه سازی بدان معنا نیست که تغییر در استایل سایت شما ایجاد می‌شود و در واقع سایت شما با هیچ تغییری مواجه نمی شود و فقط افزونه با استفاده از روش های خاصی بهینه سازی کد ها را انجام می دهد.

اگر قصد دارید این افزونه را به صورت کاملا رایگان دریافت کنید، می‌توانید به سراغ خواندن مقاله (دانلود رایگان افزونه فارسی wp rocket) بروید که در آن به صورت کامل به شما درباره قابلیت‌های این افزونه هم توضیح داده‌ایم و می‌توانید بیشتر با آن آشنا شوید.


فشرده سازی کد های سایت با Autoptimize

افزونه Autoptimize هم یکی از بهترین مواردی است که می‌توانید با استفاده از بهینه سازی سایت خود را انجام دهید و سرعت سایت خود را افزایش دهید، دقت داشته باشید که این افزونه قدرت بسیار زیادی در این زمینه دارد و شما می‌توانید با استفاده از آن به صورت رایگان به سراغ افزایش سرعت سایت خود بروید.

فشرده سازی کد های سایت با Autoptimize
فشرده سازی کد های سایت با Autoptimize

این افزونه به صورت رایگان در مخرن وردپرس قرار دارد و تا کنون تعداد نصب بالایی هم توانسته است دریافت کند که همین موضوع نشان دهنده خوب بودن افزونه می‌باشد، پیشنهاد می‌کنیم که اگر سایت تازه تاسیس و کوچکی دارید از این افزونه استفاده کنید و بهینه سازی کد های سایت خود را با استفاده از این افزونه انجام دهید چرا خود این افزونه حجم زیادی هم ندارد و همین موضوع باعث می‌شود که شما بهتر روند افزایش سرعت سایت را انجام دهید.

این افزونه قابلیت‌های بسیار زیاد است و به دلیل این که خیلی جامع است، ما سعی کردیم جامع‌ترین آموزش آن‌را در سایت وبکیما با عنوان (آموزش بهینه سازی سایت با افزونه Autoptimize) قرار دهیم و می‌توانید با استفاده از آن آموزش به بهترین شکل ممکن بهینه سازی سایت خود را انجام دهید.


فشرده سازی کد های سایت با Litespeed cache

لایت اسپید کش یکی دیگر از افزونه‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آن بهینه سازی بخش‌های مختلف سایت خود را انجام دهید، دقت داشته باشید که این افزونه قابلیت‌های بسیار زیادی دارد و اغلب برای سایت‌هایی استفاده می‌شود که بر روی سرور‌های لایت اسپید میزبانی می‌شوند اما اگر بخواهید برای سایر سایت‌‌ها هم استفاده کنید اصلا مشکلی نخواهید داشت و می‌توانید از آن استفاده کنید.

فشرده سازی کد های سایت با Litespeed cache
فشرده سازی کد های سایت با Litespeed cache

این افزونه به شما این امکان را خواهد داد که کد های js,html,css را به ساده‌ترین شکل ممکن بهینه سازی کنید و از این بابت اصلا محدودیتی نداشته باشید.

دقت داشته باشید که این افزونه به صورت رایگان در مخزن وردپرس وجود دارد و می توانید بدون هیچ هزینه‌ای آن‌را دانلود و نصب کنید؛ اگر بعد از دانلود و نصب افزونه متوجه تنظیمات آن نشدید می‌توانید مقاله (آموزش افزونه litespeed cache) را در سایت وبکیما مطالعه کنید و به صورت کامل به این افزونه مسلط شوید.

این افزونه‌هایی که تا این بخش مقاله به شما معرفی کردیم به صورت کامل به شما این امکان را خواهند داد که سایت خود را به بهترین شکل ممکن بهینه سازی کنید و از این بابت هیچ مشکلی نداشته باشید، در ضمن اگر به هر دلیلی نتوانستید از این افزونه‌ها استفاده کنید، می‌توانید مقاله (بهترین افزونه های افزایش سرعت سایت وردپرس) را مطالعه کنید تا بتوانید با استفاده از افزونه‌هایی که معرفی کردیم قالب‌های سایت خود را بهینه سازی کنید و در واقع کد نویسی بهینه‌تری داشته باشید.


بهترین ابزار‌های آنلاین فشرده سازی کد های سایت

همان‌طور که گفته شد در این بخش از مقاله می‌خواهیم روش های مختلفی را برای فشرده سازی کد های سایت به شما ارائه دهیم که هر کدام از آن‌ها می‌توانند مزایا و معایب خود را داشته باشند، اگر شما جزو دسته افرادی هستید که نمی‌خواهید از افزونه‌های زیادی در سایت خود استفاده کنید، می‌توانید از یکی سری ابزار‌های آنلاین هم استفاده کنید تا بتوانید کد‌های سایت خود را به بهترین شکل ممکن بهینه سازی کنید.

در این بخش از مقاله به صورت کامل به ما همراه باشید تا بهترین ابزار‌هایی که برای فشرده سازی کد‌ های سایت هستند را به شما معرفی کنیم و شما بتوانید با استفاده از این ابزار‌ها به بهترین شکل ممکن هر نوع کدی که در سایت دارید را بهینه سازی کنید.

بهینه سازی کد‌های css با csscompressor.com

کدهای css دقیقا برای استایل‌های سایت شما هستند که باید دقت زیادی بر روی آن‌ها داشته باشید چرا که ممکن است به صورت اصولی و بهینه اجرا نشده باشند و در واقع در زمان کد نویسی خیلی زمان زیادی برای بهینه سازی آن‌ها گذاشته نشده باشد، به همین دلیل باید حتما آن‌ها را در سایت خود بهینه سازی کنید که اغلب این کد‌ها در سایت‌های وردپرس در فایل style.css هم هستند که نگهداری این فایل بسیار مهم است.

توجه: قبل از انجام هر کاری بهتر است یک‌بار از سایت خود بک آپ بگیرید و از کد‌های همان فایلی که می‌خواهید بهینه سازی کنید یک نسخه ذخیره داشته باشید تا بتوانید در زمان بروز مشکل سریعا آن‌را کنترل کنید و سایت خود را به حالت اول بازگردانی کنید.

csscompressor.com یکی از بهترین ابزار‌های آنلاینی است که می‌توانید با استفاده از آن بهینه سازی کد‌های css را انجام دهید، این ابزار قدرت بسیار زیادی دارد و شما فقط نیاز است که از کد‌های سایت خود یک کپی بگیرید و در این ابزار قرار دهید تا ابزار نسخه بهینه آن‌را به شما تحویل دهد.

استفاده از این ابزار به صورت رایگان است و اصلا نیاز نیست هزینه‌ای برای آن بپردازید، در ضمن برای افرادی که نمی‌خواهند افزونه‌ای برای بهینه سازی کد‌ها در سایت نصب کنند بسیار مناسب است و می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بهینه سازی کد‌های javascript با toptal.com

toptal.com یکی از ابزار‌هایی است که شما می‌توانید با استفاده از آن به بهترین شکل ممکن کد‌های جاوا اسکریپت سایت خود را بهینه سازی کنید، دقت داشته باشید که شما برای استفاده از این ابزار باید کد‌های js خود را پیدا کنید و بعد از پیدا کردن آن‌ها را در  ابزار قرار دهید تا در نهایت خیلی سریع نسخه بهینه آن‌ر‌ا دریافت کنید و آن را جایگزین کد‌های اصلی سایت خود کنید.

دقت داشته باشید که برای این مورد هم باید حتما از فایل و کد‌های خود بک نسخه بک آپ داشته باشید تا بتوانید در صورت بروز مشکل آن‌را خیلی سریع و ساده کنترل کنید.

بهینه سازی کد‌های html با htmlcompressor.com

همان‌طور که می‌دانید کد‌های html ساختار هر سایتی هستند و باید دقت ویژه‌ای هم به آن داشته باشید، اگر کمی با این زبان آشنا باشید می دانید که آن یکی از زبان‌های پایه کد نویسی در سایت است و خیلی پیچیده نیست، اما اصلا هم نباید آن‌را دست کم بگیرید چرا که اگر آن‌ها بهینه سازی نشوند ممکن است سرعت سایت شما بسیار کاهش داشته باشد.

ابزار htmlcompressor.com یکی از بهترین مواردی است که می‌توانید با استفاده از آن بهینه سازی کد‌های html سایت خود را انجام دهید و حتی می‌‌توانید با استفاده از این ابزار مشکلاتی که در این کد‌ها وجود دارد را هم پیدا کنید و آن‌ها را رفع کنید.

خیلی خوب تا این بخش از مقاله هم ابزار‌های مورد نیاز برای بهینه سازی کد‌های سایت را شناختید و می‌توانید با استفاده از هر روشی که گفتیم کد‌های سایت خود را بهینه سازی کنید و از این بابت اصلا محدودیتی نداشته باشید.

دقت داشته باشید که تمام ابزار‌های معرفی شده با توجه تجریبات استفاده از آن‌ها انتخاب شدند و در واقع ما سعی کردیم بهترین موارد را به شما معرفی کنیم.

جمع بندی

به صورت کلی کد‌های سایت بسیار مهم و حساس هستند و باید خیلی بر روی آن‌ها حساسیت زیادی داشته باشید، در این مقاله سعی کردیم تمام روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها فشرده سازی کد‌های سایت را انجام دهید، البته برای افزایش سرعت سایت بسیاری دیگر از کار‌ها را باید انجام دهید که مهم هستند اما این مورد را حتما باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کاملی را نسبت به موضوع مقاله کسب کرده باشید، در ضمن هر سوالی درباره این مقاله دارید می‌توانید از طریق نظرات با ما در ارتباط باشید تا سریعا شما را راهنمایی کنیم.

به این محتوا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − هفده =