وردپرس ۵.۳ | در وردپرس ۵.۳ چه ویژگی هایی اضافه شده است؟

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 13, بهمن, 1398
وردپرس ۵.۳ : پیش بینی می شود وردپرس ۵.۳ در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹ منتشر شود. این آخرین نسخه وردپرس است که در سال ۲۰۱۹ منتشر می شود و با پیشرفت های چشمگیری روانه بازار خواهد شد. ما توسعه وردپرس را از نزدیک دنبال کرده ایم و نسخه بتا را امتحان می کنیم تا ویژگی های جدیدی را که در راه است را امتحان کنیم. وردپرس ۵.۳ در این نسخه با ویژگی های جدید ، بهبود ویرایشگر بلوک و بروزرسانی رابط کاربری همراه است. همچنین بسیاری از موارد بهبود پشت صحنه برای توسعه دهندگان نیز وجود دارد. در این مقاله آنچه را که در وردپرس ۵.۳ منتشر می شود را به همراه تمامی ویژگی ها و اسکرین شات به شما نشان خواهیم داد. توجه: می توانید با استفاده از افزونه وردپرس Beta Tester ، نسخه بتا را در کامپیوتر خود و در محیط لوکال هاست امتحان کنید .( نصب وردپرس در لوکال هاست ) وردپرس ۵.۳ هنوز در دست توسعه است ، به این معنی که ویژگی های آن هنوز هم می توانند تغییر کنند و ممکن است به نسخه نهایی تبدیل نشوند. با این مقدمه ، اجازه دهیدبریم یه نگاه به آنچه در وردپرس ۵.۳ خواهد آمد بیندازیم.

قالب وردپرس پیشفرض جدید در وردپرس ۵.۳

وردپرس ۵.۳ با یک قالب پیش فرض جدید وردپرس به نام بیست بیست (Twenty Twenty) یا ۲۰۲۰ ارائه می شود. این قالب زیبا توسط Anders Norén طراحی شده است و مبتنی بر چاپلین ، یک قالب وردپرس رایگان است که پیشتر در فهرست دایرکتوری WordPress.org منتشر شده است. ظریف ترین قسمت این قالب جدید تایپوگرافی است. این قالب جدید با فونت Inter (فونت typeface) همراه است که در عرضهای مختلف (بولد ، ایتالیک ، اکسترا بولد) ارائه می شود. این فونت برای عناوین واقعاً خوب کار می کند و باعث برجسته تر و واضح تر شدن آنها می شود. همچنین در صفحه های کوچکتر مانند موبایل عالی به نظر می رسد.

وردپرس 5/3 با یک قالب پیش فرض جدید وردپرس به نام بیست بیست (Twenty Twenty) یا 2020 ارائه می شود

قالب ۲۰۲۰ به کاربران این امکان را می دهد تا از ویرایشگر بلاک وردپرس نهایت استفاده را ببرند و برای پست ها و صفحات خود طرح بندی محتوائی شگرف ایجاد کنند.

طرح پست وبلاگ در قالب بیست و بیست

این قالب شامل یک کاور و یک قالب تمام عرض برای نوشته ها و برگه های وردپرس است. دو منوی ناوبری در بالا ، یک منوی برای لینک های شبکه های اجتماعی در پایین و دو منوی جداگانه برای صفحه نمایش های تلفن همراه وجود دارد. این قالب دارای یک طرح ستونی منفرد است ، به این معنی که در سمت چپ یا راست مطالب شما هیچ نوار کناری وجود ندارد. با این حال ، این قالب شامل دو ناحیه برای ویجت در پایین است. و بله ، با تمام افزونه های صفحه ساز گرافیکی وردپرس نیز کار می کند.

طراحی و بروز رسانی رابط کاربری در وردپرس ۵.۳

وردپرس ۵.۳ تغییرات زیادی در ظاهر کلی رابط کاربری وردپرس ارائه می دهد. این تغییرات زیاد نیستند و ممکن است برخی از کاربران به هیچ وجه متوجه این تغییرات نشوند. با این حال ، ظاهری منسجم‌تر نسبت به قبل دارد.

طراحی و بروز رسانی رابط کاربری در وردپرس 5/3

تغییرات بسیار جزئی بوده و بیشتر هدف بهبود رابط کاربری پیشخوان وردپرس بوده است و هدف در اینجا بهبود تضادهای رنگی در زمینه ها و دکمه های فرم ، اضافه کردن یک پالت رنگ جدید و ترکیب ظاهری و ظاهر ویرایشگر و بقیه صفحه های پیشخوان وردپرس است.

همچنین باعث بهبود دسترسی به بخش پیشخوان وردپرس می شود و آن را به یک تجربه خوب برای همه کاربران تبدیل می کند.

بلوک های جدید و بهبود رابط کاربری گوتنبرگ در وردپرس ۵.۳

تغییرات زیادی در ویرایشگر بلوک گوتنبرگ در وردپرس ۵.۳ وجود دارد. گذشته از ارتقای چندین بلوک موجود در گوتنبرگ و افزوده شدن چند بلوک جدید ، رابط کاربری و تجربه کلی و کار با انیمیشن های جدید و نکات بصری نیز بهبود می یابد.

استفاده از چند بلوک  ( بلوک Group )

اکنون می توانید گروه هایی از بلوک ایجاد کرده و به عنوان گروه آنها را تغییر داده و استفاده کنید که این باعث راحتی شما در طراحی صفحات مختلف خواهد بود.

بلوک Group در وردپرس 5/3

می توانید یک بلوک گروهی را به سادگی اضافه کنید و بلوک های جدید را داخل آن اضافه کنید ، یا می توانید بلوک های موجود را در یک گروه بکشید و رها کنید یا در صورت تمایل آنها را گروه بندی نکنید. این به شما امکان می دهد چندین مورد بلوک را به عنوان یک گروه مجزا قابل استفاده مجدد ذخیره کنید ، بنابراین می توانید یک رنگ پس زمینه را در گروه اعمال کنید ،یک مورد را قبل یا بعد از گروه وارد کنید و آن را داپلیکیت (duplicate) کنید.

کار با بلوک های گروهی در وردپرس 5/3

بهبود بلوک درج تصویر و امکانات جدید در آن

اکنون بلوک افزودن تصویر به شما امکان می دهد سبکی را برای تصاویر انتخاب کنید. در حال حاضر ، دو سبک را برای قرار دادن تصاویر می توانید انتخاب کنید: پیش فرض و ماسک دایره (Circle mask).

بهبود بلوک درج تصویر و امکانات جدید در آن در وردپرس 5/3

بهبود بلوک ستون و امکانات جدید در آن

بلوک ستون در گوتنبرگ وردپرس ۵.۳ تغییرات زیادی داشته است و امکانات جدیدی به آن افزوده شده به طوری که با استفاده از آن می توانید تعداد ستون ها را به راحتی مشخص کنید و در مرحله بعدی عرض هر کدام از ستون ها را کاستومایز کنید.

بهبود بلوک ستون و امکانات جدید در آن

شما تنها باید یک بلوک جدید را در صفحه خود قرار دهید و با استفاده از تنظیمات بلوک ستون ، تعداد ستون ها و عرض هر کدام را مشخص کنید. (این واقعا فوق العاده است اینطور نیست ؟!)

بهبود بلوک جدول و امکانات جدید آن

وردپرس ۵.۳ بالاخره با رفع یکی از مشکل های اساسی هر وبمستر یک کار فوق العاده انجام داد و آن هم برطرف کردن اشکالات بلوک جدول در گوتنبرگ و افزودن ویژگی های جدید به آن. اکنون می توانید سبک ها را انتخاب کرده و نوارهایی را به ردیف های جدول خود اضافه کنید.

بهبود بلوک جدول در وردپرس 5/3 و امکانات جدید آن

شما در بلوک جدول بهبود یافته در وردپرس ۵.۳ می‌توانید، به راحتی تعداد سطر و ستون را تعیین کنید، همچنین می توانید برای جدول هدر و فوتر قرار دهید، همچنین دو قالب اصلی برای نمایش جدول ارائه شده است که می توانید از هر کدام که مایل بودید استفاده کنید و در آخر هم قادر هستید به آسانی رنگ پس‌زمینه جدول های خود را انتخاب کنید.

بهبود بلوک دکمه و امکانات جدید

اگر از کاربران آکادمی وبکیما باشید مقاله ساخت دکمه Call To Action در وردپرس را مطالعه کرده اید، خوب ما در آن مقاله به شما آموزش دادیم که چگونه بدون کدنویسی دکمه های Call To Action زیبایی را برای سایت خود بسازید حال با بهبود بلوک دکمه در وردپرس ۵.۳ حتی می توانید دکمه های حرفه ای تر و زیباتری بسازید.

بهبود بلوک دکمه و امکانات جدید در وردپرس 5-3

همچنین شما در بلوک دکمه جدید در وردپرس ۵.۳ می توانید تعیین کنید که لینک شما در یک تب جدید باز شود و حتی می توانید ویژگی نوفالو ( “rel=”nofollow ) را به لینک های خود برای سئو وردپرس اضافه کنید که این فوق العاده است.

بهبود بلوک نمایش آخرین پست ها

در حال حاضر بلوک نمایش آخرین پست ها لیستی از آخرین نوشته های سایت را قرار می دهد ، اما در وردپرس ۵.۳ بلوک نمایش آخرین پست ها به شما اجازه می دهد تا خلاصه نوشته ها را وارد کنید همچنین می توانید طول نمایش خلاصه را از تنظیمات به راحتی کنترل کنید.

بهبود بلوک نمایش آخرین پست ها در وردپرس 5.3

با این حال هنوز هم تصاویر شاخص نوشته ها را نمایش نمی دهد.

سایر تغییرات قابل توجه در ویرایشگر بلوک

همانطور که می دانید ویرایشگر جدید وردپرس به زبان های جاوا اسکریپت و PHP نوشته شده است. اینکه بتوان این ویرایشگر را سریع و قابل استفاده برای تمامی کاربران وردپرس نگه داشت واقعا کار بزرگی است. تیم ویرایشگر بلوک در وردپرس ۵.۳ توانسته است آن را بسیار سریع تر کند. آنها ۱٫۵ ثانیه از زمان بارگذاری را هنگام آزمایش با ۱۰۰۰ بلوک و ارسال ۳۶،۰۰۰ کلمه کوتاه کرده اند.

بلوک جدید برای قرار دادن شبکه های اجتماعی در گوتنبرگ

وردپرس ۵.۳ در ویرایشگر گوتنبرگ خود بلوکی جدید برای قرار دادن لینک شبکه‌ های اجتماعی طراحی کرده و شما با استفاده از آن می توانید به راحتی لینک های شبکه اجتماعی خود را به صفحات خود اضافه کنید.

بلوک جدید برای قرار دادن شبکه های اجتماعی در گوتنبرگ وردپرس 5.3

شما به راحتی می توانید آیکون های شبکه های اجتماعی خود را در صفحات و نوشته های سایت خود قرار دهید و دیگر نیازی به نصب سک افزونه اضافه برای این کار ندارید.

بهبود آپلود تصاویر در وردپرس ۵.۳

اگر از کاربران وردپرس باشید حتما تا به حال برای آپلود تصاویر با حجم بالا به مشکل خورده اید و می دونید که بارگذاری تصاویری که کیفیت بالا و حجم زیادی دارند در وردپرس کار مشکلی هست و اکثر اوقات در میانه راه آپلود با شکست مواجه می شود. حال در وردپرس ۵.۳ این مشکل برطرف شده و اگر هم در وسط بارگذاری ، آپلود تصویر با شکست مواجه شود، وردپرس دیگر دوباره ابتدا آپلود را شروع نمی کند بلکه از همان جایی که آپلود قطع شده بود کار بارگذاری را ادامه می دهد. بنابراین در وردپرس ۵.۳ شما می توانید هر چقدر که دلتان بخواهد تصاویر با کیفیت در صفحات سایت تان استفاده کنید. همچنین ویژگی چرخش تصاویر هم در این نسخه وردپرس اضافه شده است.

تأیید آدرس ایمیل مدیر وردپرس

در حال حاضر ، شما فقط می توانید به صفحه تنظیمات »عمومی بروید و آدرس ایمیل پیش فرض مدیر سایت وردپرس را تغییر دهید. این آدرس ایمیل بسیار مهم است زیرا وردپرس بازنشانی گذرواژه و سایر ایمیل های اعلان را به آدرس ارسال می کند. به همین دلیل در وردپرس ۵.۳ امکان تائید ایمیل قرار داده شده تا از این به بعد برای تغییر آدرس ایمیل اصلی سایت باید این آدرس ایمیل توسط مدیر قبلی تائید شود.

تأیید آدرس ایمیل مدیر وردپرس 5.3

گزارش سلامت سایت در وردپرس ۵.۳

ویژگی Site Health در وردپرس ۵٫۱ معرفی شده است. این اساساً به صاحبان وب سایت کمک می کند تا در مورد عملکرد و مسائل و کانفیگ امنیتی وردپرس که ممکن است روی سایت آنها تأثیر بگذارد ، توجه داشته باشند. وردپرس ۵.۳ تغییراتی را در ویژگی سلامت سایت ایجاد کرده است. ویژگی سلامت سایت هم اکنون به صورت درصد میزان سلامت سایت وردپرس را نشان می‌ دهد، اما در وردپرس ورژن ۵.۳ به صورت ‘Should be improved’ و ‘Good’ نمایش داده خواهد شد.

گزارش سلامت سایت در وردپرس 5.3

شما هنوز هم می توانید با مطالعه مقاله ۱۲ نکته برای بدست آوردن امتیاز ۱۰۰درصد در سلامت سایت وردپرس نمره ۱۰۰ درصد در سلامت سایت خود بگیرید.

سایر تغییرات در وردپرس ۵.۳

وردپرس ۵.۳ پیشرفت های بسیاری را برای توسعه دهندگان به ارمغان می آورد. در زیر برخی از مواردی که در وردپرس نسخه ۵.۳ تغییر خواهند کرد را قرار دادیم. از تغییرات وردپرس در نسخه ۵.۳ ، تغییر نحوه جلوگیری از ایندکس سایت توسط گوگل و دیگر موتورهای جستجو است ، تا به امروز وردپرس یک گزینه دارد که با فعال کردن آن وردپرس یک کد را در فایل robots.txt سایت قرار می دهد و همین باعث جلوگیری از ایندکس شدن سایت می شود. اما تعدادی از کاربران وردپرس گزارش داده اند که در مواردی حتی با فعال بودن این گزینه سایت شان ایندکس شده و گوگل تگ نو ایندکس در فایل robots.txt را ندیده است برای همین قرار است ایندکس نشدن سایت از راه های دیگری صورت بگیرد. بحث این موضوع را می توانید در تیکت دنبال کنید.( # ۴۳۵۹۰ ) نسخه آینده وردپرس همچنین به صورت کامل با PHP 7.4 سازگار خواهد بود. # ۴۷۴۴۱ ، # ۴۷۷۰۴ ، # ۴۷۷۴۶ ، # ۴۷۷۴۶ ، # ۴۷۷۸۳ ) وردپرس ۵.۳ با عملکرد بهتر و عملکرد منطقه و تاریخ منطقه همراه خواهد بود که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا از آنها در پروژه های خود استفاده بهینه تر کنند. جزئیات را ببینید ) اضافه شدن دکمه تغییر حالت نمایش رمز عبور نمایش / مخفی کردن ، از نسخه جدید در صفحه های ورود به سیستم وردپرس در دستگاه های تلفن همراه و دسک تاپ در دسترس خواهد بود. ( # ۴۲۸۸۸ )

تغییر حالت نمایش رمز عبور در وردپرس 5.3

تغییرات در وردپرس شبکه در وردپرس ۵.۳

اگر از وردپرس شبکه برای ساخت شبکه ای از سایت ها یا دادن یک سرویس وبلاگ دهی به کاربران تان استفاده می کنید ، این تغییرات و پیشرفت ها در وردپرس شبکه در نسخه ۵.۳ را بسیار دوست خواهید داشت. هم اکنون در نسخه جدید توسعه دهندگان می توانند سایتها را براساس وضعیت فیلتر کنند ( # ۳۷۳۹۲ ، # ۳۷۶۸۴ ) هم اکنون و در نسخه جدید وردپرس شبکه _  Multisite نسخه پایگاه داده را به عنوان متا ( # ۴۱۶۸۵ ) ذخیره می کند.

جمع بندی

در انتها امیدوارم که با خواندن این مقاله اطلاعات کافی را از ویژگی ها و امکانات جدید وردپرس ۵.۳ بدست آورده باشید ، خواهش می کنم در بخش دیدگاه های سایت به ما بگویید که از کدام ویژگی ها خوشتان آمده و به نظرتان حسابی بدرد بخور خواهد بود. ممنون از همراهیتون 😉 منبع : wpbeginner ، wordpress.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

آغاز تابستان مبارک! از 23 تا 63٪ تخفیف ویژه... فقط تا ساعت 12 امشب...بزن بریم!
+