تم فارست چیست؟ فروش در مارکت های Envato و ThemeForest

تم فارست چیست؟ فروش در Envato و ThemeForest

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 10 اسفند 1402

تم فارست چیست؟ Themeforest یکی از وب سایت های مرجع فروش قالب است که در آن می توانید خرید و فروش قالب های وب سایت را داشته باشید، بسیاری از دانشجویان دوره های طراحی سایت وبکیما، در مورد آموزش طراحی قالب وردپرس و نحوه ی فروش آن در سایت تم فارست سوال می پرسند که آیا ایرانیان قادر به فروش محصولات در وب سایت تم فارست_ ThemeForest هستند؟ در این مقاله به تمام سوالات مهم شما پاسخ داده می شود، به منظور کسب اطلاعات بیشتر با این مقاله از سری مقالات آموزش وردپرس ما همراه باشید.

تم فارست چیست؟

Themeforest یکی از بزرگ ترین وب سایت های بین المللی فروش قالب در دنیا می باشد، البته فعالیت این وب سایت صرفا برای فروش قالب وردپرس نبوده بلکه در زمینه فروش قالب Joomla، Html، دروپال و غیره فعالیت دارد اما به دلیل اینکه سایر موارد ذکر شده از موضوع اصلی ما خارج است فقط در خصوص قالب وردپرس توضیح خواهیم داد.

صفحه اصلی سایت تم فارست | تم فارست چیست
صفحه اصلی سایت تم فارست

Themeforest به عنوان یک مارکت پلیس شناخته می شود و زمانی که در رابطه با یک MarketPlace صحبت می کنیم متوجه می شویم که صرفا فروش قالب وردپرس نیست بلکه شما می توانید هر محصولی را در آن فروشگاه قرار دهید، به عبارت ساده تر مارکت پلیس یعنی فروشگاهی که هر فروشنده ای قادر است محصولات خود را در آن قرار داده و در اختیار دیگران بگذارد، بنابراین Themeforest محصولی را برای فروش نداشته و فقط پورسانت خود را از فروشندگان قالب دریافت می کند.

مجموعه مارکت‌های شرکت انواتو Envato

صفحه اول سایت انواتو
صفحه اول سایت انواتو

شاید در کنار نام تم فارست اسم انواتو و به انگلیسی Envato را به وفور شنیده باشید، انواتو شرکت مادر تم فارست _ ThemeForestبوده که علاوه بر تم فارست مارکت های دیگری مانند کد کنیون، VideoHive، گرافیک ریور، Audio Jungle و غیره را مدیریت می کند، بنابراین نباید این موضوع را فراموش کنید که سایت تم فارست بخشی از شرکت Envato می باشد و به همین دلیل است که در زمان استفاده از وب سایت تم فارست باید به عضویت Envato.com در بیایید.

تاریخچه شرکت انواتو

با توجه به موارد ذکر شده بالا متوجه شدیم که تم فارست _ Themeforest به عنوان زیر مجموعه شرکت انواتو به حساب می آید و شرکت Envato علاوه بر مدیریت تم فارست وب سایت های دیگری هم به عنوان زیر مجموعه تحت نظر خود دارد.

شرکت های زیر مجموعه انواتو
شرکت های زیر مجموعه انواتو

شاید این موضوع کمی عجیب به نظر برسد اما در سال 2016 به دلیل حجم کاری بسیار بالا بیشتر از هفت میلیون کاربر از خدمات شرکت انواتو استفاده کردند و در سال 2015 شرکت Envato به عنوان جالب ترین شرکت برای خانم های شاغل انتخاب شد.

چگونه در تم فارست محصول خود را ثبت کنم؟

به طور کلی اگر قصد دارید یک محصول جدید در وب سایت Themeforest ثبت کنید باید به نکات و موارد زیر توجه داشته باشید که در ادامه قوانین و استانداردهای تم فارست را بررسی می کنیم، پس با ادامه مقاله تم فارست چیست همراه ما باشید.

استانداردهای تم فارست

مارکت پلیس تم فارست برای ثبت محصول و فروش آن به کاربران خود قوانین و استانداردهای سخت گیرانه ای را قرار داده است که در زیر برخی از آن ها را لیست کرده ایم:

نباید قوانین GPL را فراموش کنید

یعنی در هنگام فروش قالب باید فایل متنی با پسوند txt ارائه شود که شامل فایل GPL1 است، درون این فایل قوانین مربوط به نحوه استفاده و انتشار محصولات Themeforest باید وجود داشته باشد، لازم به ذکر است که برای فروش قالب وردپرس نیاز به انجام چنین کاری نمی باشد چرا که تم فارست به صورت خودکار آن را اضافه می کند.

فایل‌های استفاده شده در پروژه را بررسی کنید

در برخی موارد ممکن است که از یک افزونه پرمیوم برای در اختیار گذاشتن قابلیت بیشتر در وردپرس استفاده کردید، برای تایید محصول و عدم مشکل در تم فارست نیازمند لایسنس و حق فروش افزونه خریداری شده هستید، به عنوان مثال اگر بخواهید افزونه صفحه ساز المنتور پرو را در قالب خود قرار دهید باید نسخه Extend افزونه المنتور پرو را خریداری کنید.

ساخت یک فایل راهنمای استفاده از محصول

پیشنهاد می کنیم برای محصولاتی که می خواهید در تم فارست برای فروش قرار دهید، حتما یک فایل راهنمای استفاده هم قرار دهید، با این کار تعداد تیکت هایی که از سمت خریداران ارسال می شود، بسیار کمتر خواهد شد.

پشتیبانی از محصولات

یکی دیگر از قوانین مهم برای کار و کسب درآمد از تم فارست، پاسخ به تیکت های ارسالی خریداران محصولات تان است، شما باید سعی کنید، تیکت ها را در سریع ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت پاسخ دهید، با این کار مشتریان شما، برای محصولاتی که از شما خریداری کرده اند، امتیاز بالا و کامنت های خوب ثبت می کنند و همین موضوع باعث افزایش فروش شما خواهد شد.

آپلود فایل در سایت تم فارست

حال به مهم ترین بخش کار یعنی بارگذاری فایل در سایت Themeforest رسیدیم، همانطور که خدمت شما عرض کردیم برای اینکه از خدمات تم فارست استفاده کنید در مرحله‌ی اول باید در سایت Envato یک حساب کاربری داشته باشید اما متاسفانه به دلیل تحریم ها از چندی پیش تم فارست آی پی های ایرانی را مسدود کرده و قادر به انجام چنین کاری نیستیم.

تحریم ایرانیان توسط شرکت انواتو! | تم فارست چیست
تحریم ایرانیان توسط شرکت انواتو!

تحریم ایران توسط انواتو!

اما نباید نگران این موضوع شد چرا که ایرانیان همیشه برای هر مشکلی یک راه حل پیدا می کنند و استفاده از سایت تم فارست از این قاعده مستثنی نیست 😉، ایرانیان با استفاده از روش های خلاقانه و مبتکرانه توانستند تحریم ها را دور زده و از سایت مذکور استفاده نمایند، در حال حاضر چندین فروشگاه بزرگ قالب و پرفروش در سایت تم فارست وجود دارند که ایرانی می باشند، البته از ذکر نام آن ها به دلیل دور زدن تحریم ها معذوریم چرا که قصد نداریم برای این دوستان مشکلی پیش بیاید.

چگونه تحریم‌های انواتو را دور بزنیم؟

برای اینکه بتوانید تحریم ها را دور بزنید باید از ابزار مخصوصی برای تغییر آی پی استفاده کنید که نشان دهد شما خارج از کشور ایران فعالیت می کنید، سپس باید یک حساب ارزی در خارج از کشور داشته که انجام چنین کاری نیازمند اقامت دائم یا موقت می باشد.

به طور معمول Themeforest به حساب هایی که فروش چندانی ندارند مشکوک شده و چنین اکانت هایی را مسدود می کنند اما اگر موفق شوید فروش بالایی را در این وب سایت تجربه کنید شانس بسیار زیادی برای ادامه کار و عدم انسداد خواهید داشت.

پس از دور زدن تحریم‌ها

پس از اینکه موفق به دور زدن تحریم ها شدید باید منتظر وب سایت تم فارست باشید تا ایرادات محصول شما توسط این سایت اعلام شود و اگر مشکلی در فایل های ارسالی وجود داشت باید خطاهای آن را برطرف نمایید، Themeforest با هیچ سایتی قابل مقایسه نیست چرا که Envato و تم فارست راه هایی برای پیدا کردن ایراد و خطای محصولات دارند که در هیچ شرکتی پیدا نخواهد شد، همین امر باعث شده که محصولات ثبت شده از کیفیت بسیار خوب و مرغوبی برخوردار باشند.

فروش محصولات تم فارست در سایت شما

شاید از خود بپرسید که ما می توانیم محصولات مورد نظر را از سایت تم فارست خریداری کرده سپس در وب سایت خود محصولات را فارسی کرده و به فروش بگذاریم، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که انجام چنین کاری با توجه به قوانین شرکت تم فارست امکان پذیر نبوده و شما حق فروش محصولاتی که می خرید را ندارید.

به طور کلی برخی از محصولاتی که مجموعه Themeforest ارائه می دهد تحت لایسنس 100% GPL بوده که نمایانگر عدم مشکل فروش از نظر سازنده می باشد و شما می توانید محصولاتی که از نظر فروشنده و تم فارست منعی ندارند به فروش بگذارید. توجه داشته باشید که برخی از محصولات با لایسنس های متنوعی در تم فارست به فروش می روند.

لایسنس های افزونه روولوشن اسلایدر
لایسنس های افزونه روولوشن اسلایدر

برای مثال افزونه روولوشن اسلایدر که یکی از پرفروش ترین افزونه های ساخت اسلایدر در کدکنیون است، دارای 2 مدل لایسنس است، لایسنس اول که همان نوع معمولی می باشد؛ و با خرید این لایسنس شما قادر هستید که از آن فقط در یک سایت استفاده کنید؛ اما نوع دوم لایسنس این افزونه، نوع Extended است، با این توصیف که می توانید با تهیه این لایسنس از این افزونه در محصولات خود مثل قالب های وردپرس استفاده کنید؛ اما باز هم نمی توانید آن را برای فروش قرار دهید!

قوانین لایسنس های افزونه روولوشن اسلایدر | تم فارست چیست
قوانین لایسنس های افزونه روولوشن اسلایدر

پس الان هر کدام از سایت هایی که این افزونه و افزونه و قالب هایی مشابه را برای فروش قرار داده اند، 100 درصد قوانین کپی رایت را نقض کرده اند و حق سازنده این محصولات را رعایت نمی کنند. اگر تم فارست اکانت های اینگونه افراد را شناسایی کند، بلافاصله اکانت آنها را مسدود می کند.


جمع بندی

در انتها امیدوارم که مقاله تم فارست چیست برای شما مفید واقع شده باشه، هر گونه سوالی در رابطه با این مقاله دارید در انتهای همین مقاله و در بخش دیدگاه ها مطرح کنید؛ تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشیم، ممنون از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید😉

4.3/5 - (7 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

 1. محمد میگوید:

  سلام وقت بخیر چنتا سوال داشتم
  1. آیا باید با نام واقعی ثبت نام کنم؟ اگر بله متوجه نمیشن از ایران هستم؟
  2. میشه اول فایل رو ارسال کنم و بعد از اطمینان از تایید دنبال کار مالیاتی در یک کشور خارجی برم؟
  3. من قصد دارم برای تغییر آی پی با ریموت دسکتاپ وارد بشم آیا وی پی ان با آی پی ثابت هم شدنی هست؟
  4. آیا آی پی کشوری که وارد میشم باید حتما با کشوری که میخوام مالیات رو از اونجا رد کنم یکی باشه؟
  5. در قالبم از افزونه پریمیوم استفاده کردم، میتونم اول مطمئن شم قالب تایید میشه و بعد لایسنس افزونه رو تهیه کنم؟
  ممنون از شما

  • پشتیبانی میگوید:

   درود بر شما، دقت کنید که قوانین تم فارست برای کشور ما بسیار سخت گیرانه است و در هر بخش که به یک نفر شک کنند بلافاصله حساب رو مسدود می‌کنند، برای اطلاعات بیشتر به خود سایت تم فارست مراجعه کنید.

 2. مارال میگوید:

  سلام روزتون بخیر
  چگونه بدون خرید کردن رایگان از تم فارست قالب دانلود کنیم؟

  • پشتیبانی میگوید:

   با سلام، از خود تم فارست که نمی تونید به صورت رایگان دانلود کنید! شما می تونید از سایت هایی که قالب ها و افزونه ها را به صورت رایگان برای دانلود قرار می دهند، استفاده کنید و قالب ها و افزونه های وردپرس را به صورت رایگان دانلود کنید، اما باید توجه داشته باشید که برخی سایت ها درون قالب ها و افزونه ها کدهای مخرب قرار می دهند، و ممکن است که سایت شما را هک یا ویروسی کنند، به همین دلیل توصیه می شود که فقط از سایت های معتبر محصولات مورد نیاز خود را دانلود یا خرید کنید. برای اطلاعات بیشتر ویدیوی => آشنایی با انواع قالب های وردپرس + روش دانلود رایگان قالب ها را مشاهده کنید.

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!