سایز استوری و پست اینستاگرام (ابعاد استاندارد پست‌ها در اینستاگرام)

اندازه کاور لایو و پست اینستاگرام (اینفوگرافیک)

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 29 تیر 1402

قطعا می‌توان گفت که شبکه اجتماعی اینستاگرام در حال حاضر محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در ایران و جهان است، دیگه الان فکر نمی‌کنم شما شخصی را بشناسید که پیج اینستاگرام نداشته باشد!  اینجا هستند تا بمانند. طبق اطلاعاتی که اینستاگرام منتشر کرده است، اینستاگرام در ماه بیش‌تر از یک میلیارد کاربر فعال دارد و طول یک روز بیش‌تر از 500 میلیون استوری منتشر می‌شود! باورتان می‌شود؟! بیش‌تر از 500 میلیون!

جالب است بدانید که استوری اینستاگرام یک ترند جهانی است و بعید به نظر می‌رسد که حالا حالاها از محبوبیت آن کاسته شود، شما در استوری پیج اینستاگرام‌تان می‌توانید مطالبی مثل: نظرات مشریان راضی، نمایش محصولات به صورت خلاقانه، برندسازی و … را منتشر کنید. بنابراین متداول‌ترن سوالات همه افراد برای ساخت پست و استوری اینستاگرام موارد زیر است:

 • سایز استوری اینستاگرام
 • سایز پست اینستاگرام
 • سایز استوری اینستاگرام در فتوشاپ
 • سایز استوری هایلایت
 • سایز استوری عکس
 • و ….

خب حالا در این مقاله تصمیم گرفتیم که یک بار برای همیشه پاسخ سوالات بالا را بدیم، حال اگر می‌خواهید با سایز استوری و پست در اینستاگرام آشنا شوید و برای پیج اینستاگرام‌تان استوری و پست‌های جذاب طراحی کنید، اما نمی‌دانید که سایز مناسب آن‌ها چیست، ادامه مقاله را با دقت مطالعه کنید.

سایزهای استاندارد عکس و فیلم در اینستاگرام

در حال حاضر شما می‌توانید در 3 سایز مختلف پست‌های تصویری و ویدیویی خود را در اینستاگرام منتشر کنید:

 • سایز مربع
 • سایز افقی
 • سایز عمودی
نوع پستنسبت ابعادسایز استاندار (پیکسل)
پست مربع (عکس)1:11080×1080
پست افقی (عکس)1.91:1 – 16:9608×1080
پست عمودی (عکس)4:51350×1080
استوری عمودی (عکس)9:161920×1080
استوری افقی (عکس)1.91:1 – 16:9608×1080
کاور هایلایت1:12000×2000
سایز کاور IGTV1:1.55654×420
اندازه تصویر پروفایل1:1180×180
پست مربع (ویدیو)1:11080×1080
پست افقی (ویدیو)1.91:1 – 16:9608×1080
پست عمودی (ویدیو)4:51350×1080
ویدیو IGTV (عمودی)9:161920×1080
ویدیو IGTV (افقی)16:91080×1920
سایز لایو اینستاگرامسرعت اینترنتسرعت اینترنت

اندازه و سایز کاور لایو اینستاگرام

در حال پخش زنده یا لایو در اینستاگرام، شما به‌طور مستقیم و به صورت زنده با مخاطبان و دنبال‌کنندگان خود در ارتباط هستید. از این قابلیت می‌توانید برای دریافت نظرات، پیشنهادات، شکایات و ایده‌های مخاطبان استفاده کنید. همچنین، لایو اینستاگرام می‌تواند برای معرفی خدمات و محصولات شما به سایر کاربران مؤثر باشد و به عنوان یک ابزار قوی جهت تبلیغ و تبادل اطلاعات در اختیارتان قرار گیرد. این اجازه را می‌دهد که به صورت زنده و بدون محدودیت تعداد بازدیدکننده، محتواهای خود را به اشتراک بگذارید.

مهم است به‌خاطر داشته باشید که با ذخیره لایو به عنوان IGTV، امکان به اشتراک‌گذاری آن در حساب کاربری‌تان وجود دارد. ابعاد استاندارد لایو اینستاگرام از نسبت ۹:۱۶ و با اندازه ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ پیکسل مطابقت دارد و حتماً باید محتوا به صورت عمودی ضبط و نمایش داده شود.


سایز استوری اینستاگرام

ابعاد استاندارد استوری اینستاگرام 1920×1080 است یعنی سایز تصویری که می‌خواهید برای استوری اینستاگرام طراحی کنید، باید طول 1080 پیکسل و ارتفاع 1920 پیکسل داشته باشد، این یعنی نسبت ابعاد تصویر باید 9:16 باشد، توجه کنید که اگر می‌خواهید ویدیو عمودی در استوری منتشر کنید دقیقا باید ابعاد ویدیو به همین ترتیب باشد یعنی نسبت 9:16 داشته باشد، حال اگر می‌خواهید ویدیو را به صورت افقی منتشر کنید دقیقا باید همین ابعاد را برعکس کنید، یعنی ابعاد 1080×1920 پیکسل و نسبت 16:9 داشته باشد.

اندازه محتوای استوری در اینستاگرام
اندازه محتوای استوری در اینستاگرام

ابعاد کاور هایلایت اینستاگرام

اگر می‌خواهید در پیج اینستاگرام خود برخی از استوری‌ها را ذخیره یا به اصطلاح اینستاگرامی، هایلایت کنید، نیاز هست که برای هر هایلایت یک کاور جذاب طراحی کنید، خب حالا به نظر شما سایز کاور هایلایت چند است؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که سایز کاور هایلایت 2000×2000 پیکسل و با نسبت 1:1 است و این یعنی اینکه شما می‌توانید هر تصویر مربعی شکل را به عنوان کاور هایلایت استفاده کنید.


سایز پست اینستاگرام

هر چقدر اینستاگرام محبوب‌تر می‌شود، امکانات آن هم بیش‌تر می‌شود، در ابتدای کار اینستاگرام فقط می‌توانستید یک نوع تصویر را در پیج خود منتشر کنید و آن هم پست‌های مربعی بود، نه از استوری خبری بود و نه حتی می‌توانستید ویدیو منتشر کنید! بنابراین در ادامه این مقاله می‌خواهیم انواع ابعاد پست اینستاگرام را بررسی کنیم.

اندازه محتوای عکس در اینستاگرام
اندازه محتوای عکس در اینستاگرام

ابعاد استاندارد پست مربع در اینستاگرام

برای انتشار پست‌های مربع باید طول و عرض تصویر خود را یکسان در نظر بگیرید تا به شکل مربع باشند، بنابراین نسبت استاندارد برای پست مربع اینستاگرام 1:1 است و استانداردترین سایز هم 1080×1080 پیکسل است، شما می‌توانید پست‌های مربعی شکل را هر ابعاد مربع شکل دیگری هم طراحی کنید، اما اگر کوچکتر از این سایز پست‌تان را طراحی کنید ممکن است که در زمان بارگذاری کیفیت تصویر پایین باشد، چون خود اینستاگرام هم در نهایت سایز تصویر آپلودی را به نسبت تنظیمات دیتای کاربر کاهش می‌دهد تا سرعت بارگذاری تصاویر برای کاربرانی که اینترنت ضعیف‌تری دارند هم خوب باشد.


سایز پست‌های عمودی در اینستاگرام

برای انتشار پست‌های عمودی باید تصاویر خود را با نسبت 4:5 طراحی کنید، بهترین سایز هم برای پست‌های عمودی 1350×1080 پیکسل است. توجه کنید که می‌توانید همین ابعاد را در ۲ ضرب کنید و پست عمودی خود را با ۲ برابر این ابعاد طراحی کنید، فرقی نمی‌کند فقط باید نسبت 4:5 را رعایت کنید تا تمام محتوای داخل تصویر به زیبایی نمایش داده شود.


ابعاد پست‌های ویدیویی در اینستاگرام

حال در ادامه می‌خواهیم ابعاد پست‌های ویدیویی را بررسی کنیم، همان‌طور که در بالا و در جدول ابعاد پست‌های اینستاگرام مشاهده کردید، ابعاد پست‌های ویدیویی با پست‌های تصویری هیچ فرقی نمی‌کند و فقط همانند تصاویر نسبت آن‌ها را رعایت کنید.

اندازه محتوای ویدیویی در اینستاگرام
اندازه محتوای ویدیویی در اینستاگرام

سایز پست ویدیو مربعی در اینستاگرام

برای سایز پست‌های ویدیویی باید حتما نسبت 1:1 را رعایت کنید و استانداردترین سایز ویدیو 1080×1080 پیکسل است. بنابراین همانند پست‌های عکس باید در پست‌های ویدیو، طول و عرض پست برابر باشند.

مشخصات پست ویدیویی در اینستاگرام

اگر می‌خواهید یک ویدیو را پست کنید باید ویدیوی شما مشخصات زیر را داشته باشد:

 • ویدیو باید 30 فریم بر ثانیه باشد
 • حداکثر زمان ویدیو در هر پست 60 ثانیه باشد
 • زمان ویدیو نباید کمتر از 2 ثانیه باشد
 • نهایت حجم فایل 4 گیگ باشد

حال اگر می‌خواهید در بخش پست‌های اینستاگرام ویدیو آپلود کنید باید مشخصات بالا را رعایت کنید و یک نکته مهم که حتما سعی کنید سایز ویدیو را در ابعاد استاندارد که در بالا به آن اشاره کردیم منتشر کنید تا بعد از انتشار از کیفیت آن کاسته نشود.

نکته: اگر می‌خواهید ویدیوهایی بیشتر از 60 ثانیه را در اینستاگرام قرار دهید، 2 راه دارید، اگر ویدیو کمتر 600 ثانیه است می‌توانید آن را به 10 بخش 60 ثانیه‌ای تقسیم کنید و به صورت پست‌ اسلایدی منتشر کنید، و اگر زمان ویدیو بیش‌تر است، آن را در بخش IGTV اینستاگرام منتشر کنید.


ابعاد پست ویدیویی افقی در اینستاگرام

اگر می‌خواهید پست ویدیویی افقی منتشر کنید، ویدیوی شما باید با نسبت 1.91:1 و حداکثر 16:9 باشد، سایز استاندارد هم 608×1080 پیکسل است، اگر موبایل خود را به صورت افقی بگیرید و فیلم‌برداری کنید، در حقیقت دارید با نسبت 16:9 فیلم‌برداری می‌کنید و این یعنی این‌که می‌توانید آن ویدیو را به صورت پست ویدیویی افقی در اینستاگرام منتشر کنید.


ابعاد پست ویدیویی عمودی در اینستاگرام

اگر می‌خواهید یک پست ویدیویی عمودی منتشر کنید باید ویدیوی خود را با نسبت 4:5 بسازید و سایز استاندارد آن هم 1350×1080 پیکسل است.


سایز استاندارد IGTV اینستاگرام

در ابتدا که قابلیت IGTV به اینستاگرام اضافه شد، فقط انتشار ویدیوهای عمودی امکان‌پذیر بود، اما هم‌اکنون می‌توانید ویدیو‌های افقی را نیز در IGTV منتشر کنید، ابعاد استاندارد IGTV به صورت زیر است:

 • نسبت استاندارد ویدیوهای IGTV به صورت عمودی 9:16 و سایز آن 1920×1080 است
 • نسبت استاندارد ویدیوهای IGTV به صورت افقی 16:9 و سایز آن 1080×1920 است
اندازه محتوای IGTV در اینستاگرام
اندازه محتوای IGTV در اینستاگرام

سایز کاور پست IGTV اینستاگرام

اگر می‌خواهید برای پست‌های IGTV کاور طراحی کنید باید با نسبت 1:1.55 و سایز استاندارد 654×420 پیکسل کاور خود را طراحی کنید.


ابعاد لایو در اینستاگرام

در حال حاضر ابعاد لایو در اینستاگرام قابلیت شخصی‌سازی ندارد، و شما نمی‌توانید یک سایز مشخص را برای لایو در نظر بگیرید، بنابراین نیازی نیست نگران ابعاد لایو در اینستاگرام باشید چون خود پلتفرم اینستاگرام بر مبنای سرعت اینترنت شما سایز و کیفیت لایو را تنظیم می‌کند، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که موبایل خود را به صورت عمودی بگیرید و لایو خود را شروع کنید!


اینفوگرافیک ابعاد پست‌ها در اینستاگرام

برای راحتی شما عزیزان در رابطه با ابعاد پست‌های مختلف در اینستاگرام یک اینفوگرافیک جامع طراحی کردیم که در زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید:

اینفوگرافیک ابعاد پست‌ها در اینستاگرام
اینفوگرافیک ابعاد پست‌ها در اینستاگرام

جمع‌بندی

در انتها امیدواریم که مقاله سایز استوری و پست اینستاگرام، مورد پسند شما قرار گرفته باشد، هر گونه سوالی در رابطه با ابعاد پست‌های مختلف در اینستاگرام دارید در پایین همین مقاله و در بخش دیدگاه‌های سایت مطرح کنید تا خیلی زود پاسخ‌تون رو دریافت کنید، ممنون از شما که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

5/5 - (3 امتیاز)

نظرات در “اندازه کاور لایو و پست اینستاگرام (اینفوگرافیک)

 1. محمد میگوید:

  خسته نباشید
  من پیج دارم تازه کار هستم و میخوام آنباکس چند ابزار خودمو بصورت افقی از بالا فیلم برداری کنم و در پیج ام قرار بدم (بصورتی که کل میز مستطیلی ام دیده بشه ) لطفا راهنمایی کنید .

  با تشکر از مرجع قدرتمند وبکیما

  • پشتیبانی میگوید:

   برای این کار باید از 3 پایه‌های دوربینی استفاده کنید که قابلیت قرار گیری میله وسطی در حالت T نسبت به سه پایه را داشته باشد تا بتوانید به راحتی از میز خود به صورت کامل فیلم‌برداری کنید.

   • محمد میگوید:

    بله تشکر اما منظور من این بود اگر افقی فیلم برداری کنم در پست اینستاگرام کامل دیده نمیشه چون شنیدم که ابعاد پست یک در یک هست . آیا راه حلی وجود داره که بصورت افقی پست بزارم ؟

   • پشتیبانی میگوید:

    می‌توانید در IGTV اینستاگرام فیلم افقی قرار دهید، همچنین می‌توانید بعد از فیلم‌برداری با نرم‌افزار پریمیر ویدیو را در ابعاد دلخواه ادیت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!