راه‌اندازی وردپرس با داکر (Docker)

راه‌اندازی وردپرس با داکر (Docker)

منتشر شده در تاریخ : 15 دی 1402

راه‌اندازی وردپرس با داکر: اجرای وب سایت های وردپرسی می تواند شامل استفاده از تعداد زیادی از تنظیمات و وابستگی های نرم افزاری برای تولید محصولات با کیفیت بالا باشد. خوشبختانه، Docker محصولی است که راه حلی برای راه اندازی سریعتر و روان وردپرس ارائه می دهد. Docker بیش از یک ماشین مجازی، کانتینرهایی را برای توسعه وب سایت های وردپرس در کنار سایر برنامه ها و نرم افزارها فراهم می کند. در این مقاله، از سری مقالات آموزش وردپرس نگاهی خواهیم داشت به اینکه کانتینرها دقیقاً چه هستند و چگونه بر توسعه تأثیر می گذارند.

آشنایی با Docker برای وردپرس: راهنمای جامع کانتینرها

نصب وردپرس هیچ پیاده روی در پارک نیست و تهیه یک وب سایت وردپرس می تواند بسیار زیاد باشد. از نظر توسعه وب، کانتینرها واحدهای استاندارد نرم افزاری هستند که کد شما و همه وابستگی های آن را بسته بندی می کنند، بنابراین استقرار وردپرس بسیار آسان تر می شود. ظروف متعدد همچنین امکان انجام این کار را از یک محیط به محیط دیگر امکان پذیر می کند. 

در حالی که Docker نوعی مجازی سازی است ، با ماشین های مجازی معمولی (VMS) متفاوت است. در حالی که ماشین‌های مجازی فضای گرانبهایی را مصرف می‌کنند، و سیستم عامل میزبان را به فضای کاربر برای هر برنامه اضافه می‌کنند، توسعه کانتینری آن را در همه کانتینرها به اشتراک می‌گذارد.

زیبایی واقعی Docker این است که بدون توجه به چه نوع سیستم عامل ، همان کار را اجرا می کند. علاوه بر این ، شما می توانید بسیاری از ظروف Docker را روی دستگاهی اجرا کنید که در غیر این صورت با همان تعداد VM ها مبارزه می کند. شما همچنین لازم نیست نگران هیچ یک از خطاهای توسعه محلی باشید که گاهی اوقات می تواند ایجاد کند. این به عنوان معمای “اما روی ماشین من کار می کند” در توسعه برنامه شناخته می شود.

شروع کار با Docker و WordPress

Docker محصولات مختلف زیادی دارد که با هم ترکیب می شوند و مجموعه ای قدرتمند از ابزارهای توسعه دهنده را ایجاد می کنند. با دانلود رایگان نسخه انجمن: می‌توانید با Docker Engine کار کنید.

برای دانلود موتور باید یک حساب Docker ایجاد کنید. سپس می‌خواهید با مستندات «شروع به کار» Docker آشنا شوید. شما هشت نسخه مختلف Docker را برای انتخاب خواهید داشت. برای این مثال، ما Docker Desktop برای Mac را دانلود می کنیم:

برای دانلود موتور باید به حساب Docker خود وارد شوید. علاوه بر این، باید مطمئن شوید که برنامه پایانه روی رایانه خود آماده کار هستید.

استفاده از کانتینر برای وردپرس (با داکر)

برای استفاده از کانتینرهای Docker برای توسعه یک وب سایت وردپرس به صورت محلی، از یک برنامه Docker دیگر نیز استفاده خواهید کرد. ما در یک لحظه نحوه نصب Compose را توضیح خواهیم داد، اما مهم است بدانید که این ابزار برای تعریف و اجرای برنامه های چند کانتینری در Docker استفاده می شود.

مرحله 1: Compose را نصب کنید

قبل از شروع به کار با Docker، باید مطمئن شوید که Compose را نصب کرده اید. اگر از Docker Desktop برای Mac یا Windows استفاده می‌کنید، Compose از قبل نصب شده است:

اگر روی لینوکس کار می‌کنید، باید از ترمینال برای اجرای دستورات نصب استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که Compose به موتور Docker وابسته است. برای مشارکت در هر گونه توسعه وردپرس، باید هر دو را نصب کنید. 

نوشتن از فایل YAML Ain’t Markup Language (YAML) برای پیکربندی همه موارد شما استفاده می کند. خدمات اپلیکیشن این یک روش انسان پسند برای ارائه سریال سازی داده ها است و با تمام زبان های برنامه نویسی کار می کند. در این صورت فایل YAML اطلاعات پایگاه داده لازم را برای وردپرس تنظیم می کند.

مرحله 2: پروژه را تعریف کنید

پس از نصب Docker Engine و Compose، می‌توانید شروع کنید در اولین پروژه توسعه وردپرس خود. باید با استفاده از دستور make directory: یک دایرکتوری جدید و خالی پروژه ایجاد کنید

mkdir new_wordpress/

دایرکتوری که راه اندازی کرده اید زمینه توسعه شما خواهد بود و فقط شامل موارد ضروری از جمله فایل docker-compose.yaml شما خواهد بود. در مرحله بعد آن فایل را ایجاد می کنیم.

در مرحله بعد، می توانید با استفاده از دستور زیر به دایرکتوری جدید خود بروید: 

cd new_wordpress/

اکنون در دایرکتوری پروژه جدید خود خواهید بود و آماده شروع به کار خواهید بود. 

مرحله 3: یک فایل Docker برای YAML ایجاد کنید

اکنون، باید یک فایل docker-compose.yaml جدید ایجاد کنید. این کار نصب جدید وردپرس شما و پایگاه داده MySQL لازم را ایجاد می کند. فایل شما شامل تمام اطلاعات وردپرس و پایگاه داده شما، از جمله پورت ها، پایگاه های داده، نام هاست و رمزهای عبور لازم است.

فایل YAML شما چیزی شبیه به این خواهد بود: 

version: '3.3'

services:
   db:
     image: mysql:5.7
     volumes:
       - db_data:/var/lib/mysql
     restart: always
     environment:
       MYSQL_ROOT_PASSWORD: somewordpress
       MYSQL_DATABASE: wordpress
       MYSQL_USER: wordpress
       MYSQL_PASSWORD: wordpress
   wordpress:
     depends_on:
       - db
     image: wordpress:latest
     ports:
       - "8000:80"
     restart: always
     environment:
       WORDPRESS_DB_HOST: db:3306
       WORDPRESS_DB_USER: wordpress
       WORDPRESS_DB_PASSWORD: wordpress
       WORDPRESS_DB_NAME: wordpress
volumes:
    db_data: {}

شایان ذکر است که حجم‌های Docker حاوی داده‌های ثابت هستند، و ممکن است بخواهید برای به‌روزرسانی کامل به مستندات مربوط به حجم‌ها مراجعه کنید. .

مرحله 4: ساخت پروژه

اکنون که فایل YAML را پیکربندی کرده اید، باید دستوری را اجرا کنید که تمام تصاویر مورد نیاز را وارد کرده و پروژه وردپرس شما را راه اندازی می کند. از داخل فهرست پروژه خود، دستور زیر را اجرا خواهید کرد: 

docker-compose up -d

اکنون باید ببینید که Docker در MySQL و Word. تصاویر را فشار دهید

شایان ذکر است که صفحات تصویر Docker Hub حاوی اطلاعات ارزشمند زیادی در مورد ظروف MySQL و WordPress هستند: 

اینها را راهنمای مرجع همه در یک خود با دستورات مفید برای تصویر ظرف در نظر بگیرید. آنها ارزش نشانه گذاری برای استفاده بعدی را دارند.

مرحله 5: به نصب وردپرس خود دسترسی پیدا کنید

از آنجایی که این سایت را به صورت محلی نصب می‌کنید، باید به جای اسکریپت معمولی WordPress /install.php از پورت مشخص شده در فایل YAML خود استفاده کنید. از آنجایی که در مثال خود از Docker Desktop برای Mac استفاده می کنیم، از https://localhost به عنوان آدرس IP و درگاه باز https://localhost:8000 استفاده می کنیم. این پورت تعیین شده در فایل YAML شما بود.

اگر قبلاً وردپرس را نصب کرده باشید، احتمالاً اکنون در یک منطقه آشنا خواهید بود و می توانید فرآیند “نصب معروف پنج دقیقه ای” را تکمیل کنید: 

شاید لازم باشد چند دقیقه به Docker فرصت دهید تا تصاویر را به طور کامل بارگیری و مقداردهی اولیه کند، اما پس از آن می توانید برای تکمیل مراحل نصب استاندارد به WordPress در یک مرورگر دسترسی داشته باشید. . 

توصیه می‌شود که پس از تکمیل نصب، «خاموش و پاکسازی» را نیز انجام دهید. برای انجام این کار، می توانید از دستور Docker ‘down’ استفاده کنید. اگر از Docker استفاده می‌کنید، چیزهای زیادی درباره توقف، کشتن و توقف کانتینرها باید بدانید، بنابراین ارزش دارد بیشتر بخوانید در مورد موضوع.

استفاده از وردپرس و داکر برای لوکال و Production

اکنون که یک تصویر وردپرس را به صورت لوکال ایجاد کرده اید، ممکن است تعجب کنید که چگونه می توانید از همان تصویر در سرور تولید استفاده کنید. برخی از مراحلی که به تازگی انجام داده اید یکسان خواهند بود، اما باید ابتدا یک مخزن خصوصی در Docker Hub ایجاد کنید. 

برای اینکه کانتینر داکر وردپرس خود را به مرحله تولید ببرید، باید از حساب داکر خود استفاده کنید و تصویر را به یک مخزن خصوصی فشار دهید. از آنجا، می‌توانید همان مراحلی را که قبلاً انجام دادیم دنبال کنید، اما با تغییر اطلاعات پورت در فایل YAML، تصویر را از مخزن خود مستقیماً به سرور تولید خود می‌کشید. 


جمع بندی

در نهایت، اگر به دنبال بهبود گردش کار توسعه خود هستید، Docker ابزاری عالی است که می توانید در کیت منابع خود داشته باشید. این ابزار پشتیبانی مفید زیادی را نیز ارائه می دهد. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!