طراحی UI چیست؟ + اصول اصلی طراحی UI را بدانید!

طراحی UI چیست؟ اصول اصلی طراحی UI را بدانید!

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 4 آبان 1402
باید لاگین کنید!

به نظر شما طراحی UI چیست؟ تا چه میزان با واژه UI آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید که طراحی UI از چه اهمیتی برخوردار است؟ در طراحی سایت دو واژه بسیار مهم UI و UX کاربرد بسیار زیادی دارند و افراد در اکثر مواقع این دو واژه را اشتباه به کار می‌برند. امروز در این مقاله می‌خواهیم در مورد جنبه‌های مختلف رابط کاربری UI و اهمیت و کاربرد آن صحبت کنیم؛ بنابراین اگر می‌خواهید بدانید طراحی UI چیست؟ با این مقاله از سری مقالات آموزش UI و UX از آکادمی وبکیما همراه باشید.

طراحی UI چیست؟ + مفهوم رابط کاربری

برای همه افراد استفاده راحت از هر محصولی مهم است. شما وقتی با یک محصول مواجه می‌شوید، می‌خواهید کارایی آسانی داشته باشد تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. به عنوان مثال اگر روی در دستگیره وجود نداشته باشد، شما نمی‌توانید از آن استفاده کنید و یا تا زمانی که یک رایانه صفحه نمایش نداشته باشد، نمی‌توانید انواع محتوا را در آن ببینید؛ بنابراین همه محصولات باید قابلیت استفاده داشته باشند. رابط کاربری نیز همین منظور را می‌رساند، شما به واسطه رابط کاربری که برای سایت و اپ طراحی شده است، می‌توانید از آن استفاده کنید.

UI مخفف User Interface Design

رابط کاربری از گذشته تا به الآن با عنوان UI مخفف User Interface Design وجود داشته است. این اصلاح در عصر کامپیوتر و رسانه‌های دیجیتال نقش پر رنگ‌تری به خود گرفته و در حال حاضر کاربران رابط کاربری UI را به عنوان ابزاری برای ایجاد ارتباط بین انسان و انواع ماشین می‌شناسند. با رونق گرفتن فضای وب و استفاده روز افزون مردم از کامپیوتر و سایر رسانه‌های دیجیتال، رابط کاربری UI پیشرفت زیادی کرد و شکل جدی‌تری به خود گرفت. رابط کاربری استفاده آسان از هر محصولی را برای کاربران فراهم می‌کند.

نحوه فرم دهی و جایگذاری المان‌ها در طراحی UI

یک کارشناس و متخصص طراح UI از زمانی پروژه را آغاز می‌کند، درباره قرار دادن المان‌ها روی صفحات سایت برنامه ریزی می‌کند. قرار گرفتن دکمه‌ها، چگونه نشان دادن خطاهای سایت و نمایش گزینه‌های اصلی از مهم‌ترین کارهایی است که طراح UI انجام می‌دهد تا زمانی که کاربر وارد سایت می‌شود، احساس خوبی داشته باشد و بتواند در صفحات مختلف سایت حضور پیدا کند.

کاربران یک سایت و یا اپلیکیشن به واسطه این فرم‌ها و المان‌ها می‌توانند از بخش‌های متنوع سایت استفاده کنند. در غیر این صورت اگر هر کدام از این المان‌ها وجود نداشته باشد، این سایت کارایی نخواهد داشت. از آن جایی که برخی از افراد ممکن است طراحی UI را با طراحی گرافیک اشتباه بگیرند، در ادامه مقاله به تفاوت بین این دو پرداخته‌ایم.


تفاوت بین طراحی گرافیک و طراحی UI چیست؟

با توجه به کاربرد واژه طراحی برای اجرای رابط کاربری UI، در برخی از مواقع، رابط کاربری به عنوان زیر شاخه‌ای از دیزاین هنری محسوب می‌شود. در حال حاضر در بهترین دانشگاه‌های جهان مانند دانشگاه ام آی تی، طراحی رابط کاربری به عنوان یکی از شاخه‌های علوم کامپیوتری تدریس می‌شود. در این بخش از مقاله تصمیم داریم تا درباره تفاوت طراحی گرافیک Visual Design یا طراحی بصری با رابط کاربری و طراحی UI بیشتر صحبت کنیم.

تفاوت بین طراحی گرافیک و طراحی UI چیست؟
تفاوت بین طراحی گرافیک و طراحی UI چیست؟

طراح رابط کاربری کیست؟

شخصی که به عنوان طراح UI، روی پروژه‌های مختلف عناصر رابط کاربری را پیاده سازی می‌کند، باید به اصول و دانش گرافیک اندکی تسلط داشته باشد. با وجود این، باید بدانید هدف مهم او طراحی یک اپلیکیشن یا سایت نخواهد بود. بلکه او سعی می‌کند با تولید یک محصول بستری را فراهم کند که مخاطبان بتوانند به راحت‌ترین شکل ممکن از آن استفاده کنند. در واقع طراح UI با استفاده از اصول مهم گرافیکی و زیبایی‌شناسی محیط جذاب و کاربری ساده‌ای را برای کاربر فراهم می‌کند.

به عنوان مثال، برای این‌که گزینه یا المان در سایت برای کاربر جذابیت داشته باشد، طراح UI ترجیح می‌دهد که هنگام طراحی آن‌ها از رنگ‌های خاص و زیبا استفاده کند. برای این‌که این موضوع را به خوبی درک کنید، بهتر است وارد برخی از سایت‌هایی که شکل و ظاهر بدی دارند، بشوید. این‌گونه سایت‌ها معمولاً رنگ‌ بندی شلوغ و نامنظمی دارند و طراحی منوی آن‌ها با پیچیدگی‌هایی همراه است که قطعاً شما را سردرگم خواهد کرد.

کاربران از حضور در این سایت‌ها به هیچ وجه احساس رضایت ندارند. آن‌ها سایت‌هایی را ترجیح می‌دهند که بتوانند به راحتی از بخش‌های مختلف آن استفاده کنند و از مطالعه محتواها و دیدن تصاویر آن‌ها لذت ببرند. سایت‌هایی که دچار هرج و مرج هستند به مرور زمان ترافیک خود را از دست می‌دهند.

در حقیقت منظور از طراحی گرافیک حرفه‌ای، یعنی کاربر پس از ورود به سایت یا اپلیکیشن از فضای زیبای آن لذت ببرد، اما منظور از طراحی UI حرفه‌ای یعنی کاربر بتواند به سادگی از سایت و نرم افزار استفاده کند.


اصول اصلی طراحی UI چیست؟

اصول اصلی طراحی UI چیست؟
اصول اصلی طراحی UI چیست؟

پیش از آن که بخواهیم مراحل طراحی رابط کاربری یا طراحی UI را روی سایت پیاده سازی کنیم، باید ببینید که مهم‌ترین اصول طراحی UI چیست؟ طراحی حرفه‌ای UI برای این‌که تمامی مراحل را به درستی انجام دهد، باید به پنج اصل مهم پیرامون رابط کاربری توجه داشته باشد:

  • رعایت ساختار
  • رعایت سادگی
  • قابلیت دیده شدن
  • اصل بازخورد
  • اصل انعطاف پذیری

پنج اصل مهمی هستند که طراح UI هنگام پیاده سازی جزئیات روی سایت یا اپ باید رعایت کند.


رعایت ساختار در طراحی UI

توجه به ساختار در طراحی رابط کاربری یا طراحی UI یعنی هدفمند بودن و معنا داشتن رابط کاربری. زمانی‌که رابط کاربری به صورت هدفمند و کاملاً برنامه ریزی شده ارائه شود، ساختار آن برای کاربران روشن و شفاف خواهد بود. در نتیجه کاربران به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند و نیازهای خود را رفع کنند. در طراحی رابط کاربری از ربط دادن چیزهای بدون مفهوم به یکدیگر خودداری کنید. یکی از نکاتی که رعایت آن به ساختار کاربری شما کمک می‌کند، ایجاد دسته بندی بر اساس یک نظم مشخص است.

دسته بندی شما باید به شکلی باشد که کاربر در تشخیص بخش‌های مختلف سایت دچار مشکل نشود و بتواند به راحتی محتوای مورد نظر خود را پیدا کند. اگر ساختار رابط کاربری شما در بهترین حالت قرار داشته باشد، همواره با استقبال کاربران از سایت مواجه خواهید بود.

اصل سادگی در طراحی رابط کاربری

اصل پدیداری یا قابل دید بودن در طراحی UI

با وجود این‌که پیشرفت فناوری و تکنولوژی در ابزارهای دیجیتال، سلیقه برخی از افراد را به پیچیده بودن جذب می‌کند، اما در حال حاضر آن چیزی که به محصول معنا می‌دهد، سادگی است. اگر دقت کرده باشید، نمونه‌های موفق گوشی‌های موبایل و انواع سایت‌ها، اصل سادگی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. هر چقدر محصول شما ساده‌تر باشد، کاربر از کار کردن با آن بیشتر لذت می‌برد او می‌داند که از کار با دستگاه مورد نظر خسته نخواهد شد، چرا که همه چیز برایش روشن است، حتی می‌تواند بزرگ‌ترین کارهای پیچیده را با استفاده از آن محصول انجام دهد.

رابط کاربری محصول شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطب هنگام ورود به سایت، اطمینان حاصل کند که تمامی کارهای او قابل انجام است. او باید بتواند پیچیده‌ترین فرآیندها را در کوتاه‌ترین زمان و به ساده‌ترین شکل انجام دهد. هر چقدر که تکنولوژی پیچیدگی‌هایی داشته باشد، بهتر است شما با طراحی کاربری آسان، کاربران را به هدف خود برسانید.

نمونه‌های موفق بسیار زیادی در دنیای وب وجود دارند که از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های پیچیده و پیشرفته‌ای برخوردار هستند، اما تنها با چند کلیک شما را به اهداف خود می‌رسانند و نیازهایتان را بر طرف می‌کنند. یکی از مهم‌ترین نمونه‌هایی که عملکرد بسیار موفقیت آمیزی را در این چند سال به همراه داشته است، سیستم عامل ویندوز می‌باشد. اصل سادگی در تمام نسخه‌های این سیستم عامل دیده می‌شود، ساده بودن رابط کاربری در آخرین نسخه‌های این سیستم عامل، محبوبیت آن را میان کاربران افزایش می‌دهد.

اصل پدیداری یا قابل دید بودن در طراحی UI

یکی از اصول بسیار مهم در طراحی UI یا طراحی رابط کاربری قابل مشاهده شدن است. موضوع مهمی است که کاربر چه اطلاعاتی را از شما دریافت می‌کند. توجه داشته باشید که آن چیزی را که کاربر نیاز دارد را باید در اختیارش قرار دهید. ساختار صحیح و دسته بندی منظم در سایت، اینجا اهمیت پیدا می‌کند که شما بتوانید شرایطی فراهم کنید که کاربران با توجه به نیازهای خود به گزینه‌های مورد نظر دسترسی داشته باشند.

در رعایت این اصل باید توجه داشته باشید، تنها اطلاعاتی را در اختیار مخاطب قرار دهید که نسبت به آن‌ها احساس نیاز کند. ارائه گزینه‌ها و اطلاعاتی که باعث اتلاف وقت کاربران شود و آن‌ها را به هدف خود در سایت نرساند، می‌تواند در بلند مدت اثرات مخربی را برای سایت به همراه داشته باشد.

اصل بازخورد و ارائه اطلاعاتی به کاربر در طراحی UI

سیستم‌های کامپیوتری همگی قابل تغییر هستند، بنابراین شما هم باید خود را برای هر گونه تغییر آماده کنید. در زمان فعالیت شما احتمال می‌رود که سیستم دچار خطاهایی شود و وضعیت را دچار تغییراتی کند. در چنین شرایطی باید این موضوع را به اطلاع کاربران برسانید و به طور شفاف او را راهنمایی کنید و بگویید که به چه دلایلی این خطاها رخ داده‌است.

اصل انعطاف پذیری در طراحی رابط کاربری چیست؟

شاید بپرسید انعطاف پذیری در UI چه منظوری دارد و بیانگر چه چیزی است؟ پیرامون اصل انعطاف پذیری، بهتر است طراح UI، در مرحله اول رابط کاربری را طوری طراحی کند که دچار کمترین خطا و اشتباه شود. البته اگر خطایی ایجاد شد می‌توانید با تعامل با کاربر موضوع را بررسی کنید. طراحی سیستم شما باید به گونه‌ای باشد که توانایی مقابله با انواع خطاها و اشتباهات را داشته باشد. معمولاً سیستم‌هایی که روی آن‌ها گزینه Undo طراحی شده است، احساس بهتری را به کاربر منتقل می‌کنند.

آموزش طراحی UI

تا به این‌جای مقاله درباره طراحی UI و اصل‌های مهم آن نکاتی را به شما توضیح دادیم، اکنون در این بخش می‌خواهیم به مراحل انجام طراحی UI بپردازیم.

مراحل انجام طراحی UI

شما به عنوان طراح UI باید تمامی ابعاد پروژه را بررسی کنید و ببینید که این پروژه، چه نیازهایی دارد؟ در مرحله بررسی رابط کاربری سایت بهتر است که مخاطبان را بشناسید و ببیند اغلب کاربران چه سلیقه‌ای دارند. زمانی طراحی کاربری شما بهتر می‌شود که نسبت به مخاطبان شناخت بهتر و بیشتری داشته باشید. اگر می‌خواهید وضعیت کسب و کار و مخاطبان خود را به خوبی بشناسید، بهتر است سایت‌های رقبا را مورد سنجش قرار دهید. یکی از ابزارهای مهمی که می‌توانید با استفاده از آن رفتارهای مخاطبان را بشناسید گوگل آنالیتیکس است.

منظور از طرح اولیه در طراحی UI

در مرحله اول از طراحی UI باید اتود اولیه را طراحی کنید و آن را به مشتری نشان دهید، شما باید در این مرحله، طرح اولیه سایت را تهیه کنید تا همه عناصر تشکیل دهنده طرح مشخص شوند، محل قرارگیری المان‌ها، دکمه‌ها و … را می‌توانید با همکاری مشتری انتخاب کنید و با توجه به خواسته او تغییرات مورد نیاز را انجام دهید. بعد از این‌که تغییرات را اعمال کردید، باید سراغ رنگ بندی و طراحی گرافیک آن بروید. شاید این موارد را در ابتدای کار رعایت کرده باشید، اما بهترین گزینه برای انجام موارد مرتبط با زیبایی سایت، طراح گرافیست است.

چگونه UI طراحی کنیم؟

در ادامه مقاله طراحی رابط کاربری چیست، به این می‌پردازیم که چگونه UI طراحی کنیم؟ در حقیقت می‌خواهیم بررسی کنیم که چگونه طراحی UI یک وب‌سایت یا یک اپلیکیشن را انجام دهیم، پس با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

مهارت‌ها و تخصص‌های لازم در طراحی UI

شما برای انجام طراحی UI باید مهارت‌های متنوعی را یاد بگیرید. بخشی از این مهارت‌ها به کار با ابزارهایی مثل فتوشاپ و ایلاستریتور بستگی دارد. البته باید دقت کنید که از همان شروع پروژه نیازی به کار با این ابزارها نیست. ابزارهای طراحی اولیه یا وایر فریم برای ابتدای پروژه مناسب است. طرح پیشنهادی خود را ابتدا روی کاغذ بیاورید. در این جا وایر فریم شما یک برگه کاغذ است، در حالی که می‌توانید از ابزارها و نرم افزارهای دیجیتال هم استفاده کنید.

در برخی از مواقع تنها یک نفر به عنوان طراح سایت، می‌تواند طراحی UI را انجام دهد. در هر صورت اگر می‌خواهید طراحی UI را دنبال کنید، بهتر است که نسبت به طراحی سایت و جوانب مختلف آن اطلاعات نسبی داشته باشید.


جمع بندی

در این مقاله به سؤال طراحی UI چیست؟ پاسخ جامعی دادیم و گفتیم که هدف از طراحی UI چیست و چه اهمیتی دارد. طراح UI می‌تواند تمامی عناصر سایت را سر جای خود قرار دهد و رابط کاربری سایت را مطابق با نیازهای کاربران طراحی کند. اگر طراح UI همه اصول را در طراحی رابط کاربری رعایت کند، قطعاً می‌تواند سئوی سایت را تحت تأثیر قرار دهد. سایتی که رابط کاربری ساده‌تری داشته باشد، مخاطبان بیشتری را جذب می‌کند و باعث افزایش ترافیک ورودی سایت و همچنین بهبود رتبه سایت می‌شود.

در پایان از شما می‌خواهیم سؤالات خود را پیرامون طراحی رابط کاربری UI بپرسید. ما از هم‌فکری و ایده‌پردازی شما در مورد موضوعات مطرح شده استقبال می‌کنیم، خوشحال می‌شویم که تجربیات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های سایت به اشتراک بگذارید.

4.2/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!