چگونه UI/UX کار شویم؟ مراحل تبدیل شدن به طراح تجربه و رابط کاربری

چگونه UI/UX کار شویم؟ طراح تجربه و رابط کاربری شدن

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 31 اردیبهشت 1402
باید لاگین کنید!

چگونه طراح تجربه و رابط کاربری شویم؟ همان‌طور که می‌دانید، در بازار کار امروز، افراد زیادی هستند که در حوزه طراحی وب‌سایت فعالیت می‌کنند، در مقابل هستند کسانی که دائما سؤال می‌کنند برای ورود به این بازار باید چه کنیم؟ اگر می‌خواهید مباحث طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری یا همان UI و UX را یاد بگیرید، باید به اصول طراحی سایت تسلط کافی داشته باشید. در ادامه توضیحاتی درباره این‌که چگونه UI/UX کار شویم؟ ارائه خواهیم داد.

البته پیش ازآن‌که به موضوع اصلی اشاره‌کنیم، مختصر توضیحی درباره طراحیUI/UX به شما ارائه می‌کنیم، پس اگر می‌خواهید طراح ui و ux شوید با ادامه این مقاله از سری مقالات آموزش UI و UX با آکادمی وبکیما همراه باشید.

طراحی تجربه کاربری چیست؟

طراحی تجربه کاربری یا User experience design که به اختصار UX نامیده می‌شود، اگر بخواهیم طراحی تجربه کاربری را به صورت ساده و مختصر توضیح دهیم، می‌توانیم بگوییم که: به مجموعه‌ای از کارها که روی یک وب‌سایت، اپلیکیشن یا هر نوع محصولی انجام می‌شود تا رضایت کاربر یا مشتری را افزایش دهد، طراحی تجربه کاربری یا UX می‌گویند، این روند از راه بهبود قابلیت استفاده و سهولت در استفاده از محصول انجام می‌شود.

طراحی رابط کاربری چیست؟

طراحی رابط کاربری یا همان طراحی UI وظیفه زیباسازی و بهبود ظاهر سایت را بر عهده دارد و محیطی را برای کاربر فراهم می‌کند که او احساس خوبی داشته باشد و بتواند به ساده‌ترین شکل ممکن به محتواهای موردنظر خود دسترسی داشته باشد. کاربر هنگام ورود به سایت تنها ظاهر سایت را مشاهده می‌کند مانند چیدمان عناصر، المان‌ها، دکمه‌ها، جزئیات صفحات و … اما کدهای اجراشده و اقداماتی را که در پشت سایت انجام می‌شود را نمی‌بیند. برای اطلاعات بیش‌تر مقاله طراحی UI چیست؟ + اصول اصلی طراحی UI را بدانید! را مطالعه کنید. حالا چگونه طراح تجربه و رابط کاربری شویم؟

وظایف یک طراح UX چیست؟

 • بررسی اهداف اصلی یک محصول
 • تحلیل رفتار کاربر در تعامل با محصول
 • شناسایی نیازهای اصلی کاربر برای تعامل بهتر با محصول
 • آنالیز حرفه‌ای رقبا در آن حوزه
 • ساخت یک نمونه از طرح اولیه و آزمایش آن
 • بررسی داده‌های ورودی و خروجی از سمت کاربر و یا مشتری
 • تدوین استراتژی‌ برای ارتباط هرچه بهتر کاربران با محصول
 • و ….

وظایف یک طراح UI چیست؟

 • بررسی اهداف اصلی پروژه و نیاز مخاطب
 • طراحی و استراتژی حرفه‌ای برندسازی
 • تحقیقات در حوزه رنگ‌بندی و تایپوگرافی
 • تمامی طراحی‌های بصری و گرافیکی
 • طراحی سازمانی
 • و…

چگونه طراح تجربه و رابط کاربری شویم؟ طراح UI/UX شدن در ایران چگونه است؟

چگونه طراح تجربه و رابط کاربری شویم؟
چگونه طراح تجربه و رابط کاربری شویم؟

در طراحی سایت بر اساسی موضوعاتی که وجود دارد، طراحان رابط کاربری به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول طراحانی هستند که با بررسی سایت‌های رقبا، کدهای آن‌ها را دریافت می‌کنند و پس از ایجاد تغییر در آن‌ها، کدهای شخصی شده را روی سایت خود پیاده‌سازی می‌کنند. این دسته از طراحان سایت که می‌خواهند از کدهای سایت‌های دیگر استفاده کنند، معمولاً چند نمونه از سایت‌های خارجی را انتخاب می‌کنند.

گاهی اوقات در این کار با مشکل مواجه می‌شوند، چراکه طراحان آن سایت‌ها، امکان دسترسی به کدها را از کاربران گرفته‌اند و در حقیقت کدهای سایت خود را قفل کرده‌اند. آن‌ها با ناخوانا نوشتن کدهای سایت می‌توانند جلوی دست‌کاری کد نویسان رقبا را بگیرند. کسانی که می‌پرسند چگونه باید طراح رابط کاربری شوم؟ حتماً مطلب مرتبط با طراحان دسته دوم را با دقت بیشتری مطالعه کنند.

طراحان سایتی که در دسته دوم قرار می‌گیرند، می‌توانند از طرح‌های مختلفی برای سایت مشتری استفاده کنند. آن‌ها با استفاده از نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ و Adobe XD می‌توانند سفارش مشتری را مطابق با خواسته او طراحی و پیاده‌سازی کنند و به مشتری تحویل دهند.

شمایی که به طراحی سایت علاقه دارید و می‌خواهید فعالیت خود را آغاز کنید، باید بتوانید در حوزه مرتبط با آن مهارت‌های لازم را کسب کنید. بعدازآن طراحی و اجرای هر پروژه‌ای برایتان آسان خواهد شد.

ممکن است در آینده یک مشتری بخواهد سایتی برایش طراحی کنید که مطابق نمونه خارجی موردنظر او باشد و یا در فتوشاپ، و یا نرم‌افزار Adobe XD، وایرفریم موردنظر خود را به شما نشان دهد و بخواهد که همان را اجرایی کنید. در این حالت شما می‌توانید دو پروژه را به‌راحتی انجام دهید.

برای طراح رابط کاربری شدن چه مهارت‌هایی لازم است؟

شما برای اینکه به یک طراح رابط کاربری حرفه‌ای تبدیل شوید، باید با مبانی کد نویسی و اصول آن آشنایی کافی داشته باشید. مهارت شما درزمینه کد نویسی با زبان‌های HTML و CSS می‌تواند باعث پیشرفت بیشتر کار شما شود. یکی از راه‌هایی که می‌توانید مهارت‌های کد نویسی را به‌دست آورید، حضور در دوره‌های آموزشی HTML/CSS می‌باشد. بعد از کسب مهارت‌های لازم در مورد این دو زبان برنامه‌نویسی، می‌توانید با در نظر گرفتن کدهای جاوا اسکریپت، جی‌کوئری در صفحه خود، هوش مصنوعی ایجاد کنید.

مراحل تبدیل شدن به یک طراح UI/UX

در این بخش از مقاله کمی تخصصی‌تر به موضوع نگاه می‌کنیم. طراحی رابط کاربری یکی از مهم‌ترین زیرشاخه‌های طراحی تجربه کاربری یا همان UX می‌باشد که باعث می‌شود کاربران به خوبی با یک محصول تعامل برقرار کنند. طراحان UI به هنگام طراحی سایت، نرم‌افزار و … ازلحاظ بصری اقداماتی انجام می‌دهند که مورد رضایت کاربران قرار بگیرد.

مراحل تبدیل شدن به یک طراح UI/UX
مراحل تبدیل شدن به یک طراح UI/UX

به‌طورکلی طراحی UI مناسب باعث می‌شود، کاربران در سایت عملکرد راحتی داشته باشند. درواقع کاربران با دیدن فضای جالب و هیجان‌انگیز سایت، دچار سردرگمی نمی‌شوند و با توجه به اصولی که در سایت پیاده‌ شده است به وب گردی خود ادامه می‌دهند. شما می‌توانید با یادگیری اصول و قواعد طراحی UI و سایر موضوعات پیرامون آن، در کوتاه‌ترین زمان به یک طراح UI حرفه‌ای تبدیل شوید.


اصول اساسی طراحی رابط کاربری را یاد بگیرید

پیش ازآن‌که خود را برای طراح رابط کاربری شدن، آماده کنید، باید علم و آگاهی موردنیاز را درباره اصول مهم طراحی کاربری را به‌دست آورید. پیشنهاد می‌کنیم از رنگ‌بندی و راهنمای استفاده از رنگ‌های مهم شروع کنید. اصول رنگ‌بندی، تعادل و تقارن، میزان کنتراست و تایپوگرافی از مسائل مهم و مرتبط با اصول اساسی طراحی رابط کاربری است.

شما در زمان مطالعه اصول رنگ‌بندی، متوجه تفاوت بین طرح‌های مختلف خواهید شد. بعدازآن می‌توانید بفهمید که کدام رنگ‌ها مشابه و کدام رنگ‌ها مکمل یکدیگرند. همچنین می‌توانید تشخیص دهید که کدام رنگ‌ها بیشترین استفاده را در طرح‌های مختلف و روانشناسی دارند.

مطالعه آثار دیگر طراحان رابط کاربری می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید طراحان موفق رابط کاربری چگونه به طرح‌های خود زیبایی می‌دهند و از جلوه‌های زیبایی‌شناختی استفاده می‌کنند. شما می‌توانید این مفاهیم را در زمان‌های مختلف یاد بگیرید؛ بنابراین پیش ازآن‌که اطمینان حاصل نمایید، اصول طراحی کاربری را به خوبی یاد گرفته‌اید، به سراغ جنبه‌های فنی و سخت‌تر آن نروید.

تجربه لازم را کسب کنید، در فرآیند طراحی خلاق باشید

تجربه لازم را کسب کنید، در فرآیند طراحی خلاق باشید

برای طراحی رابط کاربری باید مراحل خاصی را پشت سر بگذارید. خلاقیت و ایده پردازی لازمه اجرای فرآیند طراحی UI است. کشف، تعریف، توسعه و تحویل جزء چهار مرحله‌ای هستند که شما برای تبدیل‌شدن به یک طراح رابط کاربری حرفه‌ای باید از آن استفاده کنید. شما برای این‌که در مرحله کشف و تعریف بهترین عملکرد را داشته باشید، باید از یک موضوع الهام بگیرید و درباره یک ایده تحقیق کنید. پس‌ازآن می‌توانید ایده خود را به مرحله اجرا برسانید.

سومین مرحله، توسعه است که باید به تست کردن و آزمایش نمونه‌های طراحی‌شده بپردازید. در این مرحله تمامی ایده‌ها و نمونه‌های اولیه طرح موردبررسی قرار می‌گیرند. سپس در آخرین مرحله یعنی تحویل، محصول نهایی یا پایانی به یک طرح زیبا و جذاب تبدیل می‌شود.


مطالعه خود را در مورد کتاب‌ها و مقاله‌های طراحی UI افزایش دهید

مطالعه، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که برای تبدیل‌شدن به یک طراح رابط کاربری حرفه‌ای باید در برنامه روزانه خود قرار دهید. یادگیری استراتژی‌های پیچیده و اصول ابتدایی طرح می‌تواند قدمی برای شروع کار باشد. از مشورت با افراد متخصص و حرفه‌ای و باتجربه در این زمینه فراموش نکنید. اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنید و مهارت‌های بیشتری در مورد طراحی رابط کاربری یاد بگیرید. شاید باور نکنید، اما مطالعه می‌تواند تسلط شما به موضوعات جدیدتر را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد.


ثبت نام در دوره‌های آموزشی آنلاین

در آموزشگاه‌های متعدد و حتی دانشگاه‌ها برنامه‌های آموزشی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها نرم‌افزارهای تخصصی و مهارتی هستند. اگر می‌خواهید طراح رابط کاربری تأثیرگذاری شوید باید از طریق شرکت در دوره‌های آنلاین، مهارت‌های طراحی گرافیک را یاد بگیرید. شما هم‌اکنون می‌توانید در دوره آموزش طراحی UI و UX آکادمی وبکیما شرکت کنید، در این دوره از صفرتاصد مهارت تجربه و رابط کاربری را یاد می‌گیرید، برای اطلاعات بیشتر به صفحه دوره آموزش پروژه محور طراحی تجربه و رابط کاربری مراجعه کنید.


طراح رابط کاربری به چه نوع مهارت‌هایی نیاز دارد

برای اینکه در طراحی رابط کاربری، عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته باشید، باید تخصصی‌تر اصول طراحی گرافیک را باید بگیرید. باید بتوانید مهارت‌ها و ویژگی‌های رفتاری خوب خود را بررسی کنید. تا جایی که امکان دارد، مهارت‌های خود را توسعه دهید و برای این کار زمان بگذارید. عکاسی و طراحی می‌تواند در کار شما مؤثر واقع شوند. با دیگران همکاری را تجربه کنید و بیشتر ایده پرداز و خلاق باشید.

با ثبت‌نام در دوره‌های آنلاین آموزش طراحی، می‌توانید مهارت‌های خود را تا میزان قابل‌توجهی ارتقا دهید و با استفاده از خلاقیت‌ها و ایده پردازی که دارید، تمامی مشکلاتی را که مشتریان با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، را به‌سادگی حل کنید. اگر می‌خواهید توانایی خود را در همکاری با دیگران بهبود ببخشید، می‌توانید داوطلب شوید که در یک شرکت به‌صورت مستقل کار کنید و با سایر اعضای شرکت همکاری کنید.

از ابزارهای طراحی UI و UX استفاده کنید

از ابزارهای طراحی UI و UX استفاده کنید

با استفاده از ابزارهای طراحی رابط کاربری می‌توانید به‌عنوان بهترین طراح UI شناخته شوید و بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارید. طراحی UI با در نظر گرفتن اصول طراحی می‌تواند در محیط دیجیتال به بهترین شکل انجام شود. طراحی گرافیک نقش بسیار مهمی در پیاده‌سازی طرح رابط کاربری شما دارد. پرکاربردترین و مهم‌ترین ابزارهای طراحی UI عبارت‌اند از Adobe XD, Figma, Sketch, Axure. برای این‌که از ابزارهای طراحی رابط کاربری بخواهید به خوبی استفاده کنید باید برای خود مینی پروژه تعریف کنید که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم.

ایجاد پروژه‌های کوچک برای نمونه کارهای خود

برای انجام اولین پروژه خود در این زمینه، باید به طراحی گرافیک اهمیت دهید و استارت اولیه را به انجام کارهایی کوچک انجام دهد. موارد جزئی پیرامون محیط خود را به پروژه تبدیل کنید و با استفاده از مراحل طراحی، آن‌ها را جلو ببرید.


با سایر طراحان همکاری کنید

همکاری با دیگر طراحان برای یادگیری مهارت‌های تجربه و رابط کاربری
همکاری با دیگر طراحان برای یادگیری مهارت‌های تجربه و رابط کاربری

برای این‌که در انجام پروژه‌های خود موفق عمل کنید، می‌توانید به گزینه همکاری با سایر برندها فکر کنید. توجه به فرصت‌های همکاری در زمانی‌ که ابتدای کار هستید به یادگیری بیشتر شما و تقویت مهارت‌های خود کمک می‌کند. اگر قصد همکاری با طراحان حرفه‌ای رابط کاربری رادارید، و دفاتر زیادی را نمی‌شناسید، می‌توانید تنها با یک سرچ در گوگل هم‌صنف‌های خود را پیدا کنید. گروه‌ها و تیم‌های مختلفی از طراحان وجود دارند که می‌توانید برای همکاری در پروژه‌های مختلف با آن‌ها وارد تعامل شوید.


مربی یا راهنمای همیشگی داشته باشید

اگر کسی را داشته باشید که درزمینه طراحی گرافیک شمارا راهنمایی کند، قطعاً نتایج بسیار خوبی را رقم خواهید زد. شما می‌توانید از همکاران و آدم‌های اطراف خود چیزهای زیادی در مورد طراحی گرافیک یاد بگیرید. تا وقتی‌که یک شبکه حرفه‌ای و معتبری ایجاد نشده است، پیدا کردن یک مربی ثابت و ساده امری دشوار تلقی می‌شود. شما می‌توانید در چنین شرایطی بهترین کار را انجام دهید و از همکاران و طراحان بخواهید که راهنمای شما باشند.


کارآموز باشید و تجربیات خود را افزایش دهید

اگر می‌خواهید از فرآیند استخدام در شرکت موردنظر خود به‌عنوان یک طراح رابط کاربری حرفه‌ای اطمینان حاصل کنید، باید به مهارت‌های خود را بیفزایید. تجربیات خود را افزایش دهید و اگر شرایط استخدام رسمی را ندارید، می‌توانید به‌صورت کارآموزی فعالیت خود را آغاز کنید.


بهترین رزومه و مهم‌ترین نمونه کارهای خود را ارائه کنید

یکی از پاسخ‌های ما به سؤال چگونه طراح رابط کاربری شویم؟ ارائه بهترین نمونه‌های کار طراحی است. شما با ارائه نمونه کارهای خود می‌توانید توانایی‌ها و مهارت‌های خود را به کارفرما نشان دهید. ممکن است شما تجربه کار نداشته باشید، اما با دیدن نمونه کارهای شما می‌توانند تشخیص دهند که می‌توانید کارهای باکیفیت و درجه‌یکی را طراحی کنید.

حضور آنلاین داشته باشید

حضور آنلاین برای یادگیری مهارت‌های UI و UX
حضور آنلاین برای یادگیری مهارت‌های UI و UX

اگر در شبکه‌های اجتماعی حضورداشته باشید، می‌توانید نمونه کارها، تجربیات و توانایی‌ها خود را به‌روزرسانی کنید. به‌عنوان مثال با حضور در شبکه اجتماعی لینکدین می‌توانید در دسترس کارفرمایان قرار بگیرید. این فضا بستر خوبی برای ارائه نمونه کارهای شما است پس اگر پروفایل لینکدین ندارید همین‌الان دست‌به‌کار شوید و یک پروفایل کامل در شبکه اجتماعی لینکدین بازکنید.


جمع بندی

یادگیری و مبانی طراحی رابط کاربری، شناسایی رنگ‌ها، ایجاد تعادل و هماهنگی میان عناصر سایت، یادگیری کار با ابزارهای طراحی UI و ایجاد خلاقیت با تایپوگرافی و استفاده ویرایشگرهای مختلف می‌تواند به شما کمک کند تا به یک طراح UI کارآمد تبدیل شوید. امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات و آگاهی شمارا درباره مهارت‌های موردنیاز طراح UI رابط کاربری افزایش پیداکرده باشد. در پایان به شما می‌گوییم که منتظر نظرات و تجربیات شما هستیم. شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را با مشاورین وبکیما در میان بگذارید.

شما می‌توانید تمامی سؤالات و چالش‌های خود را در مورد طراحی رابط کاربری و موضوعات پیرامون آن با ما در وبکیما مطرح کنید، چراکه ما به شما کمک می‌کنیم که هر سریع به اهداف خود در کسب‌وکارتان دست پیدا کنید.

دوره جامع آموزش UI و UX

790 هزار تومان

در دوره جامع طراحی تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری یا همان UI و UX، طراحی از صفرتاصد UI و UX وب سایت ها و اپلیکیشن ها را به صورت پروژه محور یاد می گیرید و با گذراندن این دوره هم می توانید کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید و هم می توانید در بهترین استارت آپ های ایران و حتی جهان مشغول به کار شوید، هم می توانید به صورت فریلنسری به کسب درآمد ریالی و حتی دلاری بپردازید…

مشاهده دوره

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!