طراحی تعاملی چیست ؟

طراحی تعاملی چیست ؟ interactive design چگونه کار می کند ؟

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 22, خرداد, 1400

طراحی تعاملی یکی از بخش های مهم و اساسی در چتر بزرگ تجربه کاربری است. در این مقاله از سری مقالات آموزش UI و UX، تشریح می کنیم که طراحی تعاملی چیست ، برخی از مدل های مفید را بررسی می کنیم و همچنین به طور خلاصه توصیف می کنیم که طراحی تعاملی عموما چه کاری را انجام می دهد. با استفاده از این مقاله ی آکادمی وبکیما می توانید طراحی تعاملی را برای پروژه های طراحی سایت خود بکار گیرید.

درکی ساده و مفید از طراحی تعاملی

طراحی تعاملی را می توان در یک مفهوم و شرایط ساده ( و نه اینکه ذاتا ساده باشد ) فهمید . طراحی تعاملی نوعی از طراحی است که از تعاملات بین کاربران و محصولات پدید می آید . خیلی وقت ها که آدم ها در مورد طراحی های تعاملی صحبت می کنند ، در واقع تمایلشان بیشتر به محصولات و خدمات نرم افزاری دیجیتال مثل وب سایت ها و اپلیکیشن ها می باشد .

هدف طراحی تعاملی ساخت محصولاتی است که قادر هستند تا کاربر را برای رسیدن به اهداف خود در بهترین مسیر و روش ممکن هدایت و راهنمایی کند ( کمک به دستیابی هر چه بیشتر اهداف )  

گستردگی طراحی تعاملی

اگر این تعریف و توضیح گستردگی خود را دارد به این دلیل است که طراحی تعاملی رشته و حوزه ای نسبتا خیلی وسیعی است : تعاملات بین یک کاربر و یک محصول اغلب شامل المان هایی مثل المان های زیبا شناختی ، حرکات ، صداها و فضاهای کاری و المان های زیاد دیگریست. و البته هر کدام از این المانها هم خودشان می توانند شامل فیلد ها و بخش های خاص بیشتری باشند ، مثل طراحی صدای هایی که برای تعامل با کاربر مورد نیاز است.

همان طور که از قبل تر می دانید ، یک هم پوشانی خیلی بزرگی بین طراحی تجربه کاربری وجود دارد . بعد از همه این ها ، طراحی ux در مورد شکل دادن به تجربه هایی که از یک محصول استفاده می شود صحبت می کند ، و قسمت بیشتری از این تجربه ها شامل برخی تعاملات بین کاربر و محصول و یا خدمات می شود .

اما طراحی تجربه کاربری خیلی بیشتر از طراحی تعاملی است به طوری که می شود گفت : شامل تحقیقات کاربری ( پیدا کردن کسانی که واقعا کاربران ما در وهله اول هستند )، ساخت پرسنای کاربری ( چرا و در چه شرایطی و چطور از محصول استفاده می کنند ) ، انجام انواع تست های کاربری و تست های دسترس پذیری و کاربردپذیری و خیلی چیزهای دیگر هم می شود .  

“هنگام ایجاد محتوا ، بیشتر از همه چیز دلسوز باشید . سعی کنید زندگی مخاطبان خود را زندگی کنید . ”

_ رند فیشکین ، موسس Moz

پنج بعد طراحی تعاملی

پنج بعد طراحی تعاملی یک مدل مفید برای این است که بتوان فهمید طراحی تعاملی شامل چه چیزهایی می شود . Gillian Crampton smith  یک مدرس در آکادمی طراحی تعامل ، اولین تعریف مفهوم چهاربعدی از زبان طراحی تعاملی را ارائه کرده است و بعدا از او ، Kevin Silver طراح ارشد طراحی تعاملی در لابراتور IDEXX ، پنجمین بعد از این مفاهیم را به آن اضافه کرد .  

پیشنهاد می کنم حتما مقاله ۲8+ منبع برای دانلود رایگان وکتورهای گرافیکی جذاب را مطالعه کنید.

اولین بعد : واژه ها و عبارات و اصطلاحات

متون و عبارات و واژه ها __ مخصوصا آنهایی که در تعاملاتی مثل برچسب های دکمه ها استفاده می شوند_ با معنا و ساده باشند تا سریع و ساده فهمیده شوند . آنها باید اطلاعات را به کاربران معرفی کنند و ارتباط دهند ، اما نه آنقدر اطلاعات را زیاد کنند که دقت و فهم کاربر کم شود .  

دومین بعد : ارائه های بصری

این بعد مربوط به عناصر گرافیکی مانند تصاویر ، تایپوگرافی و آیکون ها می شود که کاربران با آنها در تعامل هستند . این ها معمولا به عنوان مکمل بعد ( عبارات و واژه ها ) برای ارتباط دهی و تکمیل اطلاعات استفاده می شوند . به عنوان یک گونه بسیار بصری گرا ، انسان ها تصاویر بسیار ارزشمندی هستند: نه تنها به این دلیل که طراحی های غنی و با ظرافتی در انسان وجود دارد و باعث می شود که تجربه کاربری راحت تر و آرام تر درک شود ،بلکه به دلیل آن است که یک تصویر دارای بسیاری از کلمات است ؛ در واقع یک داستان گران قیمت است ، دلیل این موضوع گرایش کاربران به عدم صبر داشتن می باشد .  

what-is-interactive-design

سومین بعد : اشکال فیزیکی یا فضای کاری

از چه طریقی اشکال فیزیکی و کاربران با هم در تعاملند ؟ یک لپ تاپ ، با موس یا تاچ پد ؟ یا یک اسمارت فون ، یا انگشتان دست کاربران ؟ و در چه نوع فضای فیزیکالی این کار را انجام می دهند ؟ برای مثال ، آیا کاربرانی که در قطاری پر ازدحام ایستاده اند در حالی که با اسمارتفون خود از اپلیکشن یا وب سایت ( محصول / سرویس ) در حال استفاده اند ، یا حتی روی نیمکت یا صندلی یا حتی پشت میزی که در دفتر کار خود نشسته و در حال گشت و گذار در دنیای دیجیتال هستند ، چه رفتاری دارند و چطوری هستند ؟ همه این ها بر تعاملات بین کاربر و محصولات تاثیر می گذارند .

چهارمین بعد : زمان

شاید این بعد کمی انتزاعی بنظر برسد ، این بعد بیشتر به رسانه هایی که با زمان در حال تغییرند اشاره می کند ( انیمیشن ها و ویدئو و صدا ها ) حرکت و صدا ها نقش مهمی را در ارائه فیدبک صدا و تصویر برای کاربر ایفا می کنند . البته یک نگرانی هم این است که مقدار زمانی که کاربر برای تعامل با محصول صرف می کنند .

البته یک نگرانی هم این است که مقدار زمانی که کاربر برای تعامل با محصول صرف می کنند هم در نظر گرفته شود : آیا کاربران فرایند های خودشان را می توانند پیدا کنند و به اهدافشان برسند ؟ یا بعدا می توانند برخی از تعاملاتشان را دوباره از سر بگیرند و ادامه دهند ؟

در یک دوره پر از اطلاعات و جایی که کاربران می توانند احساس نیاز شدید به اطلاعات داشته باشند و می توانند در اطلاعات غرق شوند ، درک چگونگی مصرف زمان در تجارب کاربر، بسیار حیاتی است .  

طراحی تعاملی = بعد پنجم : رفتار ها

این بعد هم شامل مکانیسمی از یک محصول می باشد : کاربران در وبسایت چطور اقدامات لازم خود را انجام می دهند ؟ و کاربران چطور محصول را مدیریت می کنند ؟ به عبارت دیگر ، چگونگی ابعاد گفته شده را در تعامل با محصول را بررسی می کنند . همچنین شامل واکنش هایی از کاربران و محصول هستند مثل فیدبک های احساسی ، سوالات مهم و اساسی که طراحان تعاملی ممکن است بیشتر بپرسند.

در این پنج بعد نامبرده شده چطور طراحان تعاملی مشغول به کارند تا تعاملات مفید و قابل درکی را ایجاد کنند ؟ این بعد همچنین شامل واکنش ها می شود ، به عنوان مثال : پاسخ های احساسی یا بازخورد از کاربران در مورد محصول . در حالی که بعد چهارم بسیار حیاتی می باشد ، پنجمین بعد بر جنبه عمیق تر قلمرو انسان در UX تاکید دارد و می تواند نقاط قوت جدی و همچنین نقایص را به نمایش بگذارد .  

سولات مهمی که طراحان تعاملی می پرسند

سولات مهمی که طراحان تعاملی می پرسند

چگونه طراحان تعامل با پنج بعد بالا کار می کنند تا تعاملات معنا داری ایجاد کنند ؟ برای درک این موضوع ، می توانیم به برخی سوالات مهم نگاهی بیاندازیم که طراحان تعامل در هنگام استفاده از وب سایت  Usability . gov با آن برخورد می کنند:

 1. کاربر با انگشت موس ( رابط لمسی ) یا موس خود را به طور مستقیم چه کاری را با رابط کاربری محصول می تواند انجام دهد ؟ این سوال به ما کمک می کند تا تعریف بهتری از تعاملات کاربر با محصول داشته باشیم .
 2. کاربر در مورد ظاهر ( رنگ ، شکل ، اندازه و هر چیز مرتبط دیگر ) و چگونگی عملکرد آنها چه می گوید ؟ این سوال به ما کمک می کند تا سرنوشت کاربران را درباره اینکه چه رفتارهایی امکان پذیر است ، را ارائه دهیم .
 3. آیا نشان دادن پیغام های خطا راه خوبی برای رفع مشکل یا توضیح اینکه چرا این اتفاق افتاده است به کاربر است ؟ این مساله هم به ما امکان پیش بینی و کاهش خطا و اشتباهات را می دهد .
 4. کاربر عملی را که انجام می دهد چه بازخوردی دریافت می کند ؟ این مساله هم به ما اجازه می دهد تا مطمئن شویم که سیستم فیدبک لازم را در یک زمان معقولانه و قابل قبول از عملکرد کاربر ارائه می کند .
 5. آیا المان های رابط کاربری اندازه قابل قبولی برای تعاملات لازم با آنها را دارند ؟ سوالاتی از این قبیل به ما کمک می کنند تا بطور استراتژی وار در مورد هر المانی که در محصول مورد استفاده قرار می گیرد فکر کنیم .
 6. آیا فرمت های آشنا یا استاندارد های لازم و موجود مورد استفاده قرار می گیرند ؟ آیا المان ها و فورمت های استاندارد برای سادگی و افزایش قابلیت یادگیری محصول مورد استفاده قرار می گیرند .  

خب حالا طراحان تعاملی چه کار می کنند ؟

خب جواب دادن به این سوال به موارد زیادی بستگی دارد…!! مثلا ، اگر شرکتی به اندازه ای بزرگ است و منابع عظیمی در اختیار دارد ، ممکن است بخش هایی شغلی جدایی برای طراح یو ایکس و طراح تعاملی در نظر بگیرد . در تیم های طراحی بزرگ هم ، ممکن است محقق یو ایکس ( UX researcher ) ، یک معمار ( information architect ) ، یک طراح تعاملی ( interaction designer ) و یک طراح بصری ( visual designer ) را جداگونه انتخاب کنند .

اما در تیم ها و شرکت هایی کوچکتر ، بیشتر مشاغل طراحی یو ایکس ممکن است که توسط یک یا دو نفر انجام شود ، کسی که ممکن است بخش کوچکی از طراحی تعاملی را بر عهده داشته باشد و ممکن هم هست که کاری با آن نداشته باشد . با این حال یک سری از وظایف و کارهایی که یک طراح تعاملی در طی کار خود ممکن است انجام دهد را نام می بریم .  

طراحی استراتژی

این بخش با اهداف کاربر مرتبط است ، و به نوبه خود برای تعاملات و رسیدن به این اهداف لازم و ضروری است . بسته به شرکت و تیم ، طراحان تعامل ممکن است مجبور باشند تا تحقیقات کاربری را خودشان اداره کنند تا قبل از طراحی استراتژی که آن را به تعاملات لازم تبدیل کنند ، چیزهایی که جزء اهداف کاربر هستند را خود پیدا کنند .  

وایر فریم و نمونه اولیه

این هم به توصیف شغلی در تیم و شرکت بستگی دارد ، اما بیشتر طراحان تعاملی وظیفه ساخت وایر فریم هایی را دارند که خروجی و تعاملات را در محصول را نمایش می دهند . بعضی اوقات هم ، طراحان تعاملی ممکن است نمونه اولیه یا یک high-fidelity پر تعامل و کاربردی تر را ایجاد کنند که واقعا شبیه وب سایت یا اپلیکیشن اصلی به نظر می رسد .  

طراحی تعاملی چیست ؟

جمع بندی مقاله طراحی تعاملی

طراحی تعامل در مورد رابط کاربری بین کاربران و یک محصول یا خدمات است . این شامل طیف وسیعی از عناصر ، مانند زیبایی شناسی ، حرکت و صدا و … است . اما ما می توانیم آن را به پنج بعد طراحی تعامل طبقه بندی کنیم :

 • بعد اول : واژه ها و عبارات و اصطلاحات
 • بعد دوم : ارائه های بصری
 • بعد سوم : اشکال فیزیکی یا فضای کاری
 • بعد چهارم : زمان
 • بعد پنجم : رفتار ها

درک صحیح طراحی تعاملی

ما به عنوان طراح تعاملی ، به طور کلی یا بازخورد ها و کاربردپذیری محصولات در ارتباط هستیم ؛ با این وجود ، ما هم ممکن است مسئولیت های کلی و جزئی طراح تجربه کاربری محصول را داشته باشیم . دامنه کاری ما وابسته به نیاز های شرکت است ، و می تواند از محدوده طراحی استراتژی تا وایر فریمینگ و پروتوتایپینگ مورد استفاده قرار گیرد.

درک صحیح این ابعاد به شناسایی نیازهای دقیق سازمان هایی که در آنها خدمت می کنیم نیاز دارد و همچنین به عنوان پیشرفت در حرفه کاریمان ، به ما کمک خواهد کرد، در نتیجه می توانیم خروجی مناسبی تولید کنیم ، که در طی آن با گروه های مختلف کاربران مواجه خواهیم شد .

ایجاد یک طراحی تعاملی در یک سطح وسیع نیازمند هماهنگی و تطبیق این ۵ بعد با اصل روانشناسی در مورد کاربرانتان است . هنگامی که زمان بندی انیمیشن ها خود را برای قابلیت های شناختی مغزمان تنظیم می کنیم ، یک طراحی تاثیر گذار را تولید می کنیم . طراحی شما ممکن است به جای تحریک کردن ، بیشتر باعث اصطکاک و سرخوردگی شود . در مورد همپوشانی بین انسان و طراحی تعاملی ، و نحوه ایجاد تعاملاتی که به تنهایی کار اصلی را انجام می دهند ، چیزهای بیشتری یاد بگیرید .  

اگر به طراحی تعاملی علاقه مندید مقاله انگلیسی What is Interaction Design را هم مطالعه کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 4 =