url فارسی یا انگلیسی!! مسئله این است

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 19 مرداد 1402

سئو، دغدغه اصلی وب‌مستر‌های ایرانی!! در واقع اکثر وب‌مستر‌ها و مدیران سایت بسیار بر روی سئو حساس هستند و اما این حساسیت هم می‌تواند مناسب باشد چرا که سئو بسیار مهم است و باید بر روی آن تمرکز داشته باشید، در واقع سئو یک‌سری قوانین و فاکتور‌هایی است که توسط موتور‌های جستجو در سایت شما بررسی می‌شود که اگر آن‌ها را رعایت کنید می‌توانید در موتور‌های جستجو نتایج بسیار بهتری را داشته باشید.

یکی از فاکتور‌هایی که ممکن است در سایت شما هم مهم باشد، لینک صفحات و محتوا‌های سایت شما است که به صورت انگلیسی باشد یا خیر، در واقع پیوند یکتا فارسی باشد یا انگلیسی یکی از دغدغه‌های افرادی شده است که خیلی با سئو آشنایی زیادی ندارند، در مقاله url فارسی یا انگلیسی از سری مقالات آموزش سئو با ما همراه باشید تا به صورت کامل به شما توضیح کامل دهیم که لینک صفحات شما به صورت انگلیسی یا فارسی باشد.

من سال‌ها قبل فکر می‌کردم لینک اصلا تاثیری ندارد و اگر فارسی یا انگلیسی باشد به هر حال توسط گوگل ایندکس می‌شود و رتبه خوبی هم خواهد گرفت و همیشه سعی داشتم که خود محتوا را بسیار با کیفیت بنویسم تا گوگل در هر شرایطی به آن رتبه خوبی دهد، اما این مشکل که url انگلیسی باشد یا فارسی هم برای من پیش آمد و بعد از تحقیقات بسیار زیادی توانستم به درستی از آن استفاده کنم، البته دقت داشته باشید همان‌طور که گفته شد سئو دارای بیش از 200 فاکتور مجزا است که همین لینک صفحات هم می‌تواند یکی از این فاکتور‌های تاثیر‌گذار در رتبه باشد، برای اطلاعات بیشتر در این رابطه مقاله 200 فاکتور سئو را مطالعه کنید.

url مقالات فارسی یا انگلیسی باشد؟

ما هر وقت که می‌خواهیم محتوا تولید کنیم همیشه سعی داریم بر روی کیفیت بسیار تمرکز کنیم و خیلی هم جامعیت را در نظر می‌گیریم، همین موضوع وقت ما را بسیار خواهد گرفت و در واقع ممکن است حوصله ما از انجام دادن این کار سر برود، اما فکر می‌کنید بعد از انجام دادن فرایند تولید محتوا طولانی و جامع چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بعد از این که محتوا سایت شما به صورت کامل تولید می‌شود و می‌خواهید آن‌ را منتشر کنید اصلا حوصله ندارید که لینک خوبی را برای آن ایجاد کنید چرا که وقت زیادی از شما برده است و سریعا فقط می‌خواهید آن‌ را انتشار دهید، اما این کار اشتباه است و باید 2 موضوع اصلی را بررسی کنید تا بتوانید پیوند یکتا را در سایت به صورت فارسی قرار دهید و یا انگلیسی، این موارد خیلی مهم هستند و ممکن است با انجام ندادن آن‌ها محتوا‌های سایت شما ایندکس نشود و با مشکل مواجه شوید.

لینک مقالات سایت انگلیسی باشد یا فارسی
لینک مقالات سایت انگلیسی باشد یا فارسی

اگر بخواهیم این مسئله را از نظر گوگل بررسی کنیم باید بگوییم که خود گوگل اعلام کرده است که لینک‌های غیر انگلیسی هم توسط ربات‌های گوگل بررسی و ایندکس می‌شوند پس از این بابت هیچ مانعی وجود ندارد، پس به همین دلیل هم ما محدودیتی برای این موضوع نداریم و خیلی ساده می‌توانیم از آن استفاده کنیم، اما فقط همین مهم نیست و باید موارد دیگر هم بررسی کنیم تا انتخاب درستی در بین لینک‌های انگلیسی و فارسی داشته باشیم.

اما گوگل این موضوع را هم بیان کرده است که باید لینک صفحه شما برای کاربر بهینه شده باشد و در واقع کاربر خیلی ساده بتواند به لینک شما دسترسی داشته باشد و از اطلاعاتی که ارائه داده‌اید استفاده کند، اگر لینک شما خیلی طولانی و یا خیلی از کلمات بدی استفاده شده باشد قطعا مخالف قوانین گوگل است و دچار مشکل خواهید شد که ممکن است اصلا در گوگل و دیگر موتور‌های جستجو ایندکس نشوید.

لینک رقبای خود را بررسی کنید!!

در زمینه کاری شما که دارید برای آن محتوا تولید می‌کنید و انتشار می‌دهید، هزاران سایت دیگر هم وجود دارد که دقیقا همین موارد را ارائه می‌دهند و شما هم می‌توانید خیلی ساده از استراتژی آن‌ها استفاده کنید و در واقع آزمون و خطا خوبی را از این بابت داشته باشید.

url فارسی یا انگلیسی - لینک رقبای خود را بررسی کنید!!
url فارسی یا انگلیسی – لینک رقبای خود را بررسی کنید!!

یکی از بهترین کار‌هایی که قبل از انتشار مقاله خود می‌کنید، این است که می‌توانید بررسی کنید رقبا درباره همین موضوعی که نوشته‌اید چه نوع لینکی را ایجاد کرده‌اند که توانسته‌اند رتبه خوبی را بگیرند، بعد از بررسی که متوجه شدید کدام نوع لینک مناسب است، می‌توانید خیلی ساده شما هم از همین استراتژی استفاده کنید و لینک‌های سایت خود را به همان صورت ایجاد کنید.

پیشنهاد یواست سئو

افزونه یواست سئو یکی از بهترین افزونه‌ها و ابزار‌های سئو وردپرس است که با استفاده از آن می‌توانید خیلی ساده تنظیمات سئو سایت خود را داشته باشید و با این ابزار قدرتمند محتوا‌های سایت خود را به بهترین شکل ممکن سئو کنید، جالا این افزونه هم پیشنهاد می‌دهد که از کلمات کلیدی در لینک هم استفاده کنیم که باز هم باید بررسی کنید رقبای شما برای این موضوع چه کاری انجام داده‌اند.

 پیشنهاد یواست سئو برای url فارسی یا انگلیسی
پیشنهاد یواست سئو برای url فارسی یا انگلیسی

من اگر تجربه شخصی خودم را بخواهم بگویم، این است که برای این موضوع در یواست سئو اهمیت قائل نشدم و در لینک از کلمه کلیدی استفاده نکردم و اغلب لینک‌هایی که برای سایت ایجاد می‌کنم به صورت انگلیسی است که به نظر من بهترین لینک برای استفاده کاربر است.

در کل باید دقت داشته باشید که از این لینک کاربر قرار است استفاده کند و گوگل هم با توجه به این که خیلی بر روی رضایت کاربر تاثیر دارد باید بهترین لینک را برای دسترسی ساده‌تر کاربران ایجاد کنید.

پیشنهاد وبکیما برای لینک مقالات

اگر می‌خواهید با پیشنهاد ما این مورد را تنظیم کنید، باید بگوییم که خود ما در وبکیما از url های انگلیسی استفاده می‌کنیم، چرا که این نوع لینک‌ها خیلی ساده تر توسط کاربران درک می‌شود و کاربران هم ساده‌تر می‌توانند از طریق آن‌ها به سایت ما وارد شوند.

ما در لینک‌ها همیشه سعی داریم موضوع را به صورت انگلیسی ترجمه کنیم و خیلی ساده آن‌را در سایت قرار دهیم، البته دقت داشته باشید که می‌توانید در بین کلمات از علائمی مانند ( – ) استفاده کنید و یا می‌توانید از اعداد هم بر ای لینک‌های خود استفاده کنید که از این بابت محدودیتی وجود ندارد.

چرا می گوییم url انگلیسی بهتر از فارسی است؟!

قطعا برای این که خودمان هم از پیوند یکتا انگلیسی استفاده می‌کنیم، یک سری دلیل خاص داریم که همین موارد باعث شده‌اند ما ترغیب به استفاده از آن‌ها شویم، در این بخش از مقاله به برخی از مواردی که نشان می‌دهند لینک‌های انگلیسی بهتر هستند اشاره می‌کنیم.

برتر بودن url انگلیسی از نظر سئو

یکی از مواردی که همیشه بر روی آن باید کار کنیم سئو است، اما اگر مقاله را با دقت خوانده باشید ما توضیح دادیم که گوگل هم گفته است هیچ تفاوتی بین زبان لینک‌ها نیست و می‌توانید از هر زبانی برای لینک‌های خود استفاده کنید، اما اصلی‌ترین چیزی که گوگل به آن آشاره کرده بود کاربر پسند بودن و در واقع بهینه بودن لینک برای کاربر است، به همین دلیل باید از لینک های انگلیسی استفاده کنید تا کاربران ساده‌تر بتوانند از طریق آن به سایت شما مراجعه کنند.

چرا می گوییم url انگلیسی بهتر است؟!
چرا می گوییم url انگلیسی بهتر است؟!

در تصویر بالا 2 نمونه لینک فارسی و انگلیسی را مشاهده می‌کنید، لینک اول فارسی است و به دلیل این که کلمات آن فارسی تایپ شده گوگل به صورت خودکار لینک را به اعداد و علائم تبدیل می‌کند و این موضوع باعث خواهد شد لینک خیلی طولانی شود و هیچ کاربری هم نیست بتواند به آن خیلی ساده دسترسی داشته باشد.

در لینک پایین که از سایت وبکیما است url به صورت انگلیسی تایپ شده که این موضوع هم باعث شده است خیلی لینک کوتاه‌تر و مفهومی‌تر باشد و همین موضوع هم توانسته به خوبی برای کاربر خوانا‌تر باشد و کاربران به آن دسترسی ساده‌تری دارند.

ایندکس شدن ساده تر

یکی دیگر از دلایلی که باید از url های انگلیسی استفاده کنید، ایندکس سریع‌تر است و همین موضوع هم باعث می‌شود که از نظر سئو بهتر پیش بروید، در واقع هر چقدر که سریع‌تر این صفحات سایت ایندکس شوند شما هم ساده‌تر می‌توانید محتوا خود را به نمایش بگذارید و به زبان ساده افراد بیشتری محتوا شما را خواهند دید.

گزارش‌گیری سخت‌تر در ابزار های آنالیز

ابزار‌های آنالیز مانند گوگل آنالیتیکس بسیار عالی هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید به بهترین شکل ممکن گزارشات سایت خود را در دسترس داشته باشید، اگر لینک‌های شما انگلیسی باشد خیلی ساده‌تر این گزارش را در دسترس خواهید داشت، اما وقتی که گزارشات با لینک‌های فارسی ارائه داده شوند شما باید تک به تک لینک‌ها را مشاهده کنید تا متوجه شوید لینک مورد نظر مربوط به چه صفحه‌ای بوده است.

برای مثال الان خیلی ساده می‌توان متوجه شد که لینک webkima.com/domain-change مربوط به تغییر دامنه است اما وقتی این لینک فارسی باشد تا وقتی که به آن صفحه مراجعه نکنید متوجه نخواهید شد صفحه به چه چیزی مربوط است.


به فکر درک ربات‌های گوگل هم باشید!!

شاید فکر کنید که ربات‌های گوگل هیچ درکی ندارند اما اصلا این‌طور نیست و در واقع آن ربات‌ها هم می‌توانند از طریق کلمات تشخیص‌هایی داشته باشند، اگر دقت داشته باشید لینک‌های انگلیسی مرتبط با موضوع در اکثر کلمه کلیدی‌ها رتبه بهتری دارند و در واقع این نشان دهنده درک بالای ربات‌های گوگل است.

همیشه سعی دشته باشید که لینک‌های انگلیسی سایت خود را به طوری ایجاد کنید که با موضوع مرتبط باشد تا گوگل هم بتواند آن‌را درک کند و رتبه بهتری را به شما بدهد، برخی از افراد فکر می‌کنند چون لینک را فارسی می نویسند خیلی ساده‌تر می‌توانند رتبه بگیرند چرا که گوگل کلمات لینک را به صورت فارسی بررسی می‌کند، اما اصلا این‌طور نیست و در واقع گوگل دقیقا تمام کلمات فارسی را به اعداد و علائم تبدیل می‌کند که این موضوع برای سئو شما هیچ تاثیر نخواهد داشت.

نکته: در ایجاد لینک‌های سایت خود همیشه سعی داشته باشید کوتاه‌ترین لینک را انتخاب کنید تا کاربران ساده آن را به خاطر بسپارند، اگر لینک انگلیسی هم برای خود انتخاب کرده‌اید باید سعی داشته باشید از علائم و اعداد اضافی استفاده نکنید و دقیقا به صورت خیلی مختصر در چند کلمه نامک صفحه یا همان لینک را انتخاب کنید.


جمع بندی

در مقاله پیوند یکتا فارسی باشد یا انگلیسی سعی داشتیم به صورت کامل درباره لینک‌های سایت توضیحاتی داشته باشیم تا بتوانید تصمیم بگیرید پیوند‌های یکتا شما انگلیسی باشد یا فارسی، دقت داشته باشید که این مورد بسیار مهم است و باید دقت زیادی به آن داشته باشید، در ضمن حتما به نکات دقت داشته باشید تا لینک‌های سایت خود را خیلی بهتر کنید.

4.4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!