تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست ؟ (follow and nofollow links)

تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟ (nofollow چیست)

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 7 فروردین 1402
باید لاگین کنید!

تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟ لینک های فالو Dofollow و نوفالو Nofollow یکی از فاکتورهای مهم در سئو و بهینه سازی سایت ها هستند. در این مقاله از سری مقالات آموزش سئو می خواهیم ببینیم که تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست ؟ پس تا انتهای این مقاله همراه باشید.

همان گونه که می دانید سئو (SEO مخفف Search Engine Optimization) و یا همان بهینه سازی وب سایت از دو بخش کلی با نام های سئو خارجی(Off-Page SEO) و سئو داخلی(On-Page SEO) تشکیل شده است. همان گونه که از نام این دو بخش پیدا است، سئو داخلی به مجموعه فعالیت هایی که در داخل سایت برای بهینه سازی وب سایت انجام می شود گفته شده و در مقابل سئو خارجی به مجموعه مواردی که در خارج سایت صورت می پذیرد اطلاق می گردد.

به عنوان مثال، اصلاح ساختار لینک های داخلی ها و URL ها در داخل سایت، در محدوده سئو داخلی به حساب می آید. این در حالی است که در مقابل، خرید بک لینک برای وب سایت شما، در قلمرو سئو خارجی محسوب می گردد. توجه به این نکته بسیار ضروری است که برای انجام خدمات سئو برای یک وب سایت به بهترین نحو ممکن، لازم است که به هر دو مورد به صورت تمام توجهی ویژه صورت پذیرد. اما در این میان نکته ی بسیار مهم، این جاست که هیچ کدام از این دو بخش به تنهایی موثر واقع نخواهد شد.

بک لینک چیست؟

تعریف بک لینک: به طور کلی هر لینکی که از یک سایت به یک سایت دیگر داده می شود ، بک لینک نام دارد. مثال رایج در مورد بک لینک ها این است که در واقع، اگر سئو را به یک صفحه شطرنج تشبیه کنیم، بک لینک ها همانند مهره ها خواهند بود. در حدی که بسیاری از سئوکاران حرفه ای بر این باور هستند که سئو بدون بک لینک هیچ است!

نکته: همان گونه که در تعریف بالا گفتیم بک لینک، باید از یک سایت به سایتی دیگر منتهی شود. یعنی لینک های داخلی یک سایت، بک لینک به حساب نیامده و به آن ها لینک داخلی یا internal links گفته می شود که البته این لینک ها نیز برای سئو سایت بسیار مفید هستند.

نکته مهم: بر اساس تعریف بالا، بک لینک ها و یا لینک هایی که به سایت شما از سایت های دیگر داده می شوند، در حوزه سئو خارجی(Off-Page SEO) قرار می گیرند.

یادتان نرود که بک لینک ، مهم ترین جزء سئو است . در حقیقت باید بگوییم که اثر بک لینک آن قدر زیاد است که حتی کسانی که آشنایی زیادی با سئو ندارند ، در برخی موارد نادر تنها با خرید بک لینک از سایت های معتبر  توانسته اند که جایگاه سایت را در نتایج گوگل ارتقا بخشند. با این حال ، اگر شما می خواهید سئو را به صورت حرفه ای و کامل انجام دهید ، می بایست از موارد دیگر ، مثل محتوای خوب و سئو داخلی سایت نیز غافل نشوید. شکل زیر به صورت شماتیک ، سهم بک لینک ها را در سئو نشان می دهد:

 با توجه به این که اثر بک لینک ها بسیار زیاد است ، از بدو تولد بک لینک ها ، گوگل با آن ها به مشکل خورد. چرا که بسیاری بک لینک ها را خرید و فروش می کردند و بسیاری دیگر نیز برای دستکاری نتایج گوگل ، از آن با تکنیک های خاصی سوء استفاده می کردند. این ها همه و همه سبب شد تا گوگل الگوریتم خود را به مرور زمان تغییر دهد و تا حدی از اثر بک لینک ها بکاهد. با این حال هنوز هم بک لینک ، تاثیر فوق العاده ای در سئو و بهینه سازی سایت دارد.

انواع بک لینک های اصلی

در ابتدا ، لینک ها یا همان بک لینک ها همه تنها از یک نوع بودند ، اما به مرور پیچیده و پیچیده تر شدند و به مرور زمان واقعا حالت بسیار پیچیده ای به خود گرفتند . با این حال می توان گفت که در حال حاضر ، به صورت کلی بک لینک ها دو نوع دارند که این دو نوع ، انواع اصلی بک لینک محسوب می گردند. این انواع عبارتند از :

 • بک لینک فالو
 • بک لینک نوفالو

تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟

این دو نوع بک لینک در ظاهر هیچ فرقی ندارند. در حقیقت تفاوت این ها در کد اچ تی ام ال – html این دو نوع بک لینک است . اگر به سورس این دو بک لینک نگاهی بیندازید مشاهده می کنید که عبارت خاصی در بک لینک نوفالو وجود دارد و آن هم عبارت rel=”nofollow” است.

 اگر بخواهیم تاریخی به موضوع نگاه کنیم ، این بک لینک (یعنی بک لینک نوفالو) ، ابتکار گوگل بود. در واقع گوگل با توجه به این که زمانی همه سایت ها دائم به هم لینک می دادند و بازار خرید و فروش بک لینک و تبادل آن به شدت رونق گرفته بود، این نوع بک لینک را معرفی کرد تا بک لینک های بی ارزش از بک لینک های با ارزش بالا مشخص شوند.

تاثیر لینک های فالو بیش تر است یا نوفالو؟

تقریبا هر سئوکاری با اندکی سابقه می داند که تاثیر بک لینک فالو ، بسیار بسیار بیش تر از بک لینک نوفالو است . البته مقالات زیادی درباره تاثیر بک لینک های نوفالو نوشته شده است. در برخی مقالات سئو گفته شده است که عده بسیاری توانسته اند ، با همین بک لینک های نوفالو سایت را حتی به صفحه اول گوگل بیاورند. اما متاسفانه اخیرا ، گوگل از تاثیر و قدرت آن ها کاسته است. چرا که این بک لینک ها نسبت به لینک های فالو راحت تر به دست می آیند و به همین نسبت هم ارزش آن ها نسبت به لینک های فالو کمتر است.

کد HTML لینک نوفالو چگونه است؟

همان گونه که گفتیم ، بک لینک دو نوع دارد : فالو و نوفالو ، بک لینک فالو همان گونه بک لینک عمومی است که در همه سایت ها ایجاد می کنیم.

همچنین، برای ایجاد بک لینک نوفالو ، باید در کد اچ تی ام ال (HTML) عبارت rel=nofollow را قرار دهیم . اما در سایت های خرید و فروش بک لینک چیزی می بینیم که ممکن است برای بسیاری ، عجیب به نظر برسد. آن هم بک لینک Dofollow است . در واقع در این نوع بک لینک ها ، شما عبارت rel=dofollow را در کد اچ تی ام ال خواهید دید.

کلا dofollow به معنای این است که : “دنبال کن” یعنی در این عبارت ، شخص به گوگل تاکید می کند که لینک سایت را بسیار قبول دارد و به گوگل می گوید که آن را دنبال کند.

کد html لینک فالو به صورت زیر است:

<a rel="dofollow" href="https://webkima.com/">آکادمی وبکیما</a>
یا 
<a href="https://webkima.com/">آکادمی وبکیما</a>

کد html لینک نوفالو به صورت زیر است:

<a rel="nofollow" href="https://webkima.com/">آکادمی وبکیما</a>

چگونه تشخیص دهیم که یک لینک فالو است یا نوفالو ؟

برای اینکه بتوانید به سادگی فالو یا نوفالو بودن لینک ها را تشخیص دهید کافیست که بر روی لینک مورد نظر راست کلیک کرده و بر روی گزینه inspect کلیک کنید. سپس کلید های ترکیبی ( Cntrl+Shift+C ) را از روی کیبورد فشار دهید، حال اشاره گر موس را روی لینک مورد نظر قرار دهید. سپس از قسمت Elements و از داخل کدهای html ببینید که به لینک مورد نظر rel=nofollow اضافه شده است یا خیر .

چگونه تشخیص دهیم که یک لینک فالو است یا نوفالو ؟
چگونه تشخیص دهیم که یک لینک فالو است یا نوفالو ؟
 • اگر rel=nofollow روی لینک مورد نظر وجود داشت، لینک نوفالو است.
 • اگر rel=dofollow روی لینک مورد نظر وجو داشت، لینک فالو است.
 • اگر اتریبیوت rel روی لینک مورد نظر اصلا وجود نداشت بازهم لینک فالو است.

لینک فالو بگیریم یا لینک نوفالو؟

باید توجه داشته باشید که هرچند لینک های فالو از نظر گوگل ارزش بیشتری دارند ولی خب شما به عنوان مدیر یک سایت باید از هر دو مدل لینک فالو و نوفالو استفاده کنید. یعنی اگر تمامی لینک های سایت تان فالو باشد به هیچ وجه خوب نیست چون نشان از غیر طبیعی بودن لینک های سایت دارد. به صورت کلی باید بین لینک های فالو و نوفالو تعادل برقرار کرد.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

 1. مرتضی میگوید:

  سلام. توی صفحاتم لینک خارجی دادم و nofollow کردم. در صورتی که اون لینکهای خارجی از بین بره و ارور 404 بده علیرغم نوفالو بودن، آیا تاثیر منفی روی سئو سایتم ایجاد میشه؟

  • پشتیبانی میگوید:

   سلام، بله فرقی نداره، لینک هایی که به صفحات 404 هدایت میشوند باید از روی سایت حذف شوند.

 2. hami میگوید:

  سپاس از شما و سایت خوبتون

 3. hami میگوید:

  سلام وقت بخیر
  در سایت زیر من صفحه هات سایتم را چک کردم متوجه شدم بعضی از صفحات داخلی محصولات nofollow است چطور میشه صفحات داخلی را فالو یا نوفالو کرد و آیا فالو یا آنفالو بودن صفحات داخلی روی سئو تاثیر داره ؟

  • نبی عبدی میگوید:

   با درود خدمت شما، به صورت کلی تمامی لینک ها را چه داخلی و چه خارجی می توان با افزودن => rel=nofollow به صورت نوفالو قرار داد، حالا اینکه چگونه برخی از صفحات داخلی محصولات سایت شما به صورت نوفالو قرار گرفته اند باید کدهای سایت را بررسی کنید، و حتما این کار را انجام دهید چون لینک های داخلی سایت به هیچ عنوان نباید نوفالو باشند چون برای سئو تاثیر منفی خواهد داشت.

   • hami میگوید:

    خواهش می کنم راهنمایی کنید چطور باید لینک های داخلی خودم رو نوفالو کنم ، منظورم کد کدام فایل رو تغییر بدم

   • نبی عبدی میگوید:

    سوالتان را برعکس پرسیدید، اگر منظورتان این است که چگونه لینک های داخلی سایت تان را به صورت فالو قرار دهید بنده عرض کردم که بسته به نوع وب سایت تان متغییر است و شما باید relهای نوفالو را از لینک ها حذف کنید.

   • hami میگوید:

    درسته من برای اینکه صفحات داخلی رو به فالو تبدیل کنم باید rel ها اون صفحه هات تغییر کنه ، ولی چطور باید اینکار رو بکنم؟
    سایت من اینه:***
    اگر بتونید راهنماییم کنید هزینه وقتی که برای رفع مشکل بنده میزارید هم به حساب شما میزنم

   • نبی عبدی میگوید:

    دوست عزیز، سایت تان را چک کردیم و موردی برای نگرانی وجود ندارد، صفحاتی که در سایت چکر به عنوان لینک های نوفالو تشخیص داده می شوند در واقع لینک های داخلی همان صفحات و بخش نظرات مشتریان هستند و هیچگونه مشکلی در سایت شما از این بابت وجود ندارد.

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!