تغییر دامنه از http به https

آموزش جامع تغییر دامنه از http به https

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 31 تیر 1401
باید لاگین کنید!

داشتن گواهینامه امنیتی یا همان ssl یکی از مهم‌ترین مواردی است که برای سایت خود باید اقدام به دریافت آن کنید چرا که می‌تواند بر روی امنیت وب سایت تاثیر زیادی داشته باشد و در واقع با استفاده از آن سایت شما اعتبار بیشتری خواهد داشت، اما گاهی اوقات ممکن است شما همان اول کار خود این ssl را نصب نکرده باشید که در این صورت همه آدرس‌های شما با http شروع خواهد شد و بعدا که بخواهید آن‌ها را تغییر دهید باید یک‌سری اقدامات را پیش ببرید و به‌صورت کلی ممکن است یک سری چالش‌ها برای شما وجود داشته باشد، در این مقاله ما می‌خواهیم دقیقا به همین مورد بپردازیم و به شما آموزش تغییر دامنه از http به https را ارائه دهیم که خیلی ساده نحوه تغییر دامنه از http به https در گوگل وبمستر بعد از نصب ssl را هم انجام دهید و از این بابت دیگر چالشی نداشته باشید.

بسیاری از افراد هستند که در این مورد بسیار مشکل دارند و در واقع نمی‌توانند به خوبی این انتقال آدرس‌ها را از http به https انجام دهند که البته بسیار مبحث حساسی هم است و باید در انجام آن دقت کافی را داشته باشید تا بعدا به مشکل بر نخورید و این آدرس‌ها اگر به درستی تغییر نکنند اگر در گوگل رتبه داشته باشید به‌صورت کامل‌تر به خود را از دست خواهید داد.

نکته: شما اگر از ssl های رایگان و یا پولی استفاده می‌کنید هیچ تفاوتی ندارد و باید حتما این مراحل تغییر آدرس‌ها را انجام دهید تا تمامی آدرس‌ها با لینک جدید قابل دسترس باشند.

چگونه می‌توانیم ssl دریافت کنیم؟

بهتر است که این مقاله را از نکات پایه شروع کنیم و به اولین سوال یعنی نحوه گرفتن https پاسخ دهیم، گواهینامه‌های امنیتی سایت به‌صورت کلی پولی هستند و باید آن‌ها را مانند دامنه برای خود به‌صورت سالانه خریداری کنید که قیمت‌های متفاوتی هم نسبت به نوع خود دارند و باید این موضوع را مورد نظر داشته باشید.

اما سرویس‌هایی هستند که این گواهینامه امنیتی را به‌صورت رایگان اما به‌صورت 3 ماهه عرضه می‌کنند که شما می‌توانید آن‌ها را دریافت کنید و بدون هزینه برای خود ssl داشته باشید، دقت کنید که این ssl های رایگان را برخی از خود شرکت‌های هاستینگ هم ارائه می‌دهند و شما دیگر نیاز نیست خودتان درگیر این موضوع باشید.

 چگونه می‌توانیم ssl دریافت کنیم؟
چگونه می‌توانیم ssl دریافت کنیم؟

اگر می‌خواهید برای سایت خود ssl رایگان دریافت کنید و هزینه‌ای را برای این مورد نمی‌خواهید بپردازید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله و ویدیو (آموزش فعال سازی SSL رایگان) را در وبکیما مطالعه کنید و خیلی ساده با استفاده از آموزشی که به شما ارائه دادیم برای خود یک ssl رایگان فعال سازی کنید و وب سایت خود را ایمن‌تر کنید.

البته اگر سازمان بزرگی دارید و سایت شما توسط افراد زیادی دیده می‌شود و در واقع سایت محبوبی هستید بهتر است که از ssl های پولی استفاده کنید که اعتبار بیشتری دارند و در واقع برای سازمان‌های بزرگ استفاده می‌شود.

توجه: حتما گواهی امنیتی یعنی ssl را برای وب سایت خود تهیه کنید چرا که اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد و اگر یک فروشگاه اینترنتی هستید می‌توانید با استفاده از ssl اعتبار بیشتری بین افراد و خریداران داشته باشید که بسیاری از فروشگاه‌‌های اینترنتی به این نکته دقت ندارند و همین موضوع باعث می‌شود که افراد دیگر کمتر به آن‌ها اعتماد کنند.

آموزش تغییر دامنه از http به https

بعد از این که برای خود ssl دریافت کردید باید تمام لینک‌‌‌های سایت خود را هم تغییر دهید چرا که لینک‌های سایت به‌صورت http هستند و شما باید آن‌ها را به https تبدیل کنید تا صفحات سایت شما 404 نشوند که اگر این اتفاق بی‌افتد بر روی سئو سایت شما تاثیر بسیار منفی خواهد داشت.

البته کار به همین سادگی‌ها هم نیست چرا که ممکن است سایت شما در پلتفرم‌های مختلفی ثبت شده باشد و به همین دلیل باید تمامی آن‌ها را تغییر دهید، اما ما می‌خواهیم در ادامه هم این آدرس را در وردپرس تغییر دهیم و هم تغییر دامنه از http به https را در گوگل کنسول انجام دهیم تا بتوانید با استفاده از این آموزش ssl را در سایت خود به بهترین شکل ممکن و بدون مشکل فعال سازی کنید.

تغییر دامنه از http به https در وردپرس

خیلی خوب اولین موردی که باید حتما آن را انجام دهید، این است که از طریق پیشخوان وردپرس آدرس‌ها را به‌صورت کامل از http به https تغییر دهید، این کار را ما می‌خواهیم با استفاده از یک افزونه بسیار فوق‌العاده انجام دهیم که بسیار کاربردی است و خیلی هم استفاده از آن آسان است پس حتما با ما همراه باشید.

افزونه Really Simple SSL

یکی از بهترین افزونه‌هایی که شما با استفاده از آن می‌توانید خیلی ساده ssl را در سایت وردپرسی خود فعال کنید، افزونه Really Simple SSL است که کاربرد بسیار زیادی دارد و عین حال تنظیمات آن هم اصلا پیچیده نیست و شما می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن ssl را در وردپرس فعال کنید.

این افزونه به‌صورت رایگان در مخزن وردپرس در دسترس است که تا‌کنون هم بیش از 5 میلیون نصب فعال دریافت کرده است که همین آمار نشان دهنده بی‌نظیر بودن آن است، البته دقت داشته باشید که این افزونه خیلی تنظیمات پیشرفته‌ای ندارد و صرفا برای این مورد استفاده می‌شود که ssl را در سایت وردپرسی خود فعال کنید.

نکته: برای این که بتوانید با استفاده از این افزونه ssl را در سایت فعال کنید، باید از قبل ssl در هاست شما فعال شده باشد تا این کار با افزونه هم انجام شود و در غیر این‌صورت نمی‌توانید تغییر دامنه از http به https را انجام دهید، پس به همان آموزشی که گفتیم در وبکیما سر بزنید و با استفاده از آن ssl را در سایت خود فعال کنید.

افزونه Really Simple SSL
افزونه Really Simple SSL

بعد از نصب افزونه دقیقا با تصویر بالا مواجه خواهید شد که اگر ssl در هاست شما فعال نشده باشد یک هشدار به شما خواهد داد و شما باید اول ssl را در هاست خود فعال کنید و بعد از نصب ssl در هاست باید به افزونه بازگردید و از طریق دکمه ssl را فعال کنید، این ssl خود را در سایت فعال کرده و به سادگی تغییر دامنه از http به https در وردپرس انجام دهید.

البته دقت داشته باشید که این افزونه رایگان یک نسخه حرفه‌ای هم دارد که امکانات بیشتری به شما ارائه می‌دهد که در صورت نیاز می‌توانید به فروشگاه‌های فروش افزونه مراجعه کنید و آن‌را برای خود خریداری کنید.

آموزش تنظیمات افزونه Really Simple SSL
آموزش تنظیمات افزونه Really Simple SSL

اگر کمی صفحه را به پایین اسکرول کنید با تصویر بالا مواجه خواهید شد که می‌توانید تنظیمات بیشتری را نسبت به این افزونه داشته باشید و خیلی بهتر ssl را در سایت خود فعال کنید، البته این تنظیمات به‌صورت پیش‌فرض بر روی حالت استاندارد قرار دارد و اگر می‌خواهید بدون دردسر تغییر دامنه از http به https را انجام دهید نیاز به این تنظیمات نخواهید داشت.

خیلی خوب تا این بخش به‌صورت کامل متوجه شدید که چگونه می‌توانید ssl را در سایت خود فعال‌سازی کنید که در واقع بعد از فعال کردن ssl در سایت باید به سراغ گوگل کنسول بروید و از آن طریق هم آدرس سایت را تغییر دهید تا از نظر ایندکس گوگل هم با مشکل مواجه نشوید.

نحوه تغییر دامنه از http به https در گوگل وبمستر بعد از نصب ssl

خیلی خوب بعد از این که تغییر دامنه از http به https را در وردپرس انجام دادیم نوبت به این رسیده است که این آدرس را در گوگل وبمستر یا همان گوگل کنسول هم تغییر دهیم که بخش بسیار مهمی است و باید شما حتما این کار را انجام دهید چرا که ممکن است از نظر آمار‌های که از این ابزار دریافت می‌کنید با مشکل مواجه شوید و یا در کل بر روی سئو سایت شما تاثیر منفی بگذارد.

نحوه تغییر دامنه از http به https در گوگل وبمستر بعد از نصب ssl
نحوه تغییر دامنه از http به https در گوگل وبمستر بعد از نصب ssl

برای این که تغییر این آدرس را در گوگل کنسول انجام دهید، باید به پنل گوگل کنسول خود مراجعه کنید و مانند تصویر بالا به بخش settings بروید.

تغییر دامنه در گوگل کنسول
تغییر دامنه در گوگل کنسول

بعد از مواجه شدن با تصویر بالا، باید بر روی گزینه Change of address کلیک کنید تا از این طریق بتوانید آدرس را در گوگل کنسول تغییر دهید، دقت داشته باشید که با استفاده از این گزینه شما اگر دامنه خود را به‌صورت کامل تغییر داده باشید هم می‌توانید آدرس دامنه جدید را وارد کنید تا آمارهای شما به دامنه جدید منتقل شود و به‌صورت کامل این پنل گوگل کنسول به دامنه جدید متصل خواهد شد.

 تغییر دامنه از http به https در گوگل کنسول
تغییر دامنه از http به https در گوگل کنسول

بعد از تمامی مراحل شما با بخشی مانند تصویری بالا مواجه خواهید شد که می‌توانید از طریق کادر مشخص شده آدرس جدید سایت را با https وارد کنید و این آدرس را در گوگل کنسول تغییر دهید و در نهایت هم نیاز است که بر روی دکمه Validate & update کلیک کنید تا این دامنه به عنوان دامنه جدید شما ثبت شود.

تایید هویت دامنه جدید در گوگل کنسول
تایید هویت دامنه جدید در گوگل کنسول

در نهایت هم گوگل کنسول به تایید دامنه شما می‌پردازد و اگر تایید هویت آن‌را تکمیل کرده باشید خیلی ساده این کار برای شما انجام شده است و دیگر نیاز نیست که کار دیگری انجام دهید و به همین سادگی توانستید تغییر دامنه از http به https را هم در وردپرس و هم در گوگل کنسول انجام دهید.

جمع بندی

همان‌طور که در طول این مقاله چند‌بار به این ‌مورد اشاره کردیم که ssl مهم است و شما باید حتما به سراغ دریافت ssl برای سایت خود بروید، در واقع ssl می‌تواند کمک کند که سایت شما امنیت و اعتبار بیشتری داشته باشد، در این مقاله سعی داشتیم به شما آموزش تغییر دامنه از http به https را ارائه دهیم تا بتوانید با استفاده از این آموزش به بهترین شکل ممکن ssl را در سایت خود فعال کنید و  لینک‌های خود را به‌صورت https کنید که بسیار عالی است و باید حتما به آن توجه کنید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کاملی را نسبت به موضوع مقاله کسب کرده باشید، در ضمن هر سوالی دارید می‌توانید از طریق نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید تا سریعا شما را راهنمایی کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!