20 بهترین سایت های جایگزین سایت الکسا

20+ بهترین سایت های جایگزین سایت الکسا

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 23 اردیبهشت 1403
باید لاگین کنید!

در این مقاله از سری مقالات آموزش سئو می‌خواهیم بهترین سایت‌ها و ابزارهای جایگزین ابزار یا همان سایت الکسا را معرفی کنیم.

چند دهه پیش، شرکتی به نام کتابخانه اسکندریه تأسیس شد. این شرکت، الکسا اینترنت، زندگی خود را به عنوان یک موتور توصیه محتوا آغاز کرد. امروزه به این سایت ها موتورهای جستجو می‌گویند! آنها عادات مرور کاربران را مشاهده کردند و از طریق یک نوار ابزار، پیشنهادات و توصیه هایی را برای کاربران ارائه کردند که در ادامه باید آنها را بررسی کنند. در سال 1996، در روزهای غرب وحشی اینترنتی، این نوع چیزها هیجان انگیز و جذاب بود.

الکسا ضمن ارائه این پیشنهادات، اطلاعاتی را نیز در مورد آنها جمع آوری کرد تا در اختیار کاربر قرار دهد تا شما را در جریان قرار دهد. این اطلاعات شامل افرادی بود که سایت را ثبت کرده اند، چند صفحه دارد، چند بک لینک دارد، و مالک چند بار آن را به روز نگه می دارد.

در طول سال‌های بعد، الکسا یک آرشیو از محتوا را در سراسر وب منتشر کرد. این آرشیو به کتابخانه کنگره اهدا شد و ماشین راه اندازی بایگانی اینترنتی را راه اندازی کرد. برای اطاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله سئو و بهینه سازی سایت چگونه شروع شد؟ را مطالعه کنید.

در سال 1999، جف بیزوس مالک آمازون Alexa.com را خرید و آن را به یک نیروگاه تحلیلی تبدیل کرد. آنها مستقیماً با Google، DMOZ، آرشیو اینترنت و انواع دیگر ارائه دهندگان تجزیه و تحلیل کار کردند. آنها همچنین رتبه بندی جهانی وب سایت ها را بر اساس تعداد ترافیک وب سایت ارائه کردند. “رتبه الکسا” چندان مفید نبود، اما نظارت بر آن جالب بود.

مانند هر سرویس بزرگی که متعلق به یکی از مگا کورپ های مدرن امروزی است، الکسا در طول سال ها تغییرات زیادی کرده است. در نهایت موتور جستجوی آنها بسته شد و آرشیو خود را کاهش دادند. در سال 2009 یا حدود آن، آمازون اعلام کرد که الکسا به  طور کامل بر روی تجزیه و تحلیل  رو به جلو متمرکز خواهد شد.

و چه پلتفرم تحلیلی بود! الکسا داده های بسیار خوبی را ارائه کرد و API آنها ابزارها و برنامه های مختلف را در سراسر اینترنت قدرت می دهد. از این رو، ویرانگرتر است که در دسامبر سال 2021، آمازون اعلام کرد که الکسا فعالیت های خود را تعطیل می کند.


جزئیات بسته شدن سایت الکسا

جزئیات بسته شدن سایت الکسا

API های الکسا – که بسیاری از برنامه ها و ابزارهای تحلیلی دیگر را به صورت آنلاین نیرو می دهند – تا 15 دسامبر 2022 به کار خود ادامه می دهند. مشترکین فعلی الکسا می توانند تا 1 می 2022 به استفاده از این پلت فرم ادامه دهند. ثبت نام کاربر جدید قبلاً متوقف شده است و کاربران می توانند حساب های جدید ایجاد نکنید در صورت تمایل می‌توانید داده‌های الکسا را ​​صادر کنید، اگرچه این داده‌ها تنها زمانی که رشد و بیات شدن آن‌ها افزایش می‌یابد بسیار مفید خواهد بود.

جایگزین های سایت الکسا Alexa.com

با خاموش شدن قریب الوقوع تجزیه و تحلیل الکسا، احتمالاً در موقعیت دشواری گیر کرده اید. برای بهبود سئو – سئو چیست – سایت خود قطعا به ابزارهایی شبیه به سایت الکسا نیاز دارید.

اگر صاحب کسب‌ و کار اینترنتی هستید و از الکسا برای ردیابی رتبه‌بندی سایت، معیارها و موقعیت‌های SERP خود استفاده می‌کنید، باید جایگزینی بیابید که هر آنچه را که نیاز دارید فراهم کند. این فرآیند آنقدرها هم سخت نیست – ده‌ها پلتفرم تحلیلی با کیفیت‌های متفاوت وجود دارد – اما این تغییری است که باید در آن پیمایش کنید.

از سوی دیگر، اگر آژانس یا ارائه‌دهنده ابزاری هستید که از داده‌های الکسا در قسمت پشتی محصول برای برچسب سفید خود استفاده می‌کنید، خوب است. با قطع شدن این داده ها، باید یک API جایگزین برای استفاده یا بستن ابزار خود پیدا کنید. متأسفانه، تعداد نسبتاً کمی از پلتفرم‌های تحلیلی که در زیر فهرست می‌کنم دارای APIهایی هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید، بنابراین این یک ترتیب بلندتر خواهد بود. حداقل آمازون تقریباً یک سال کامل به شما فرصت داده است تا این تغییر را به جای پنج ماه اطلاع رسانی به کاربران عادی کسب و کار انجام دهید.

من 20 مورد از بهترین جایگزین هایی را که می توانید برای الکسا در تجزیه و تحلیل وب استفاده کنید، شناسایی کرده ام. بسیاری از اینها دسترسی API را با هزینه اضافی فراهم می کنند، بنابراین اگر به طور خاص به دنبال آن هستید، مطمئن شوید که صفحه API آنها را جستجو کنید. برخی از این سرویس ها استفاده از API خود را بسیار آسان می کنند و برخی دیگر آن را در پشت فرم تماس پنهان می کنند. اگر پیشنهادی دارید، آن را در نظرات بنویسید تا بررسی کنم.

بنابراین، بهترین جایگزین های الکسا که میتوانید استفاده کنید چیست؟

سایت Ahrefs

Ahrefs یکی از بزرگترین و بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل و سئو در بازار است. آنها صدها پتابایت اطلاعات ذخیره و تحلیل شده دارند و دائماً در حال خزیدن در وب هستند تا از این داده ها استفاده کنند، آن را به روز نگه دارند و تجزیه و تحلیل های درجه یک ارائه دهند.

Ahrefs

ممیزی سایت آنها توصیه های بهینه سازی را به شما می دهد. شما می توانید رقبای خود را ببینید و سپس در صفحات برتر آنها در موتورهای جستجو جستجو کنید. این یکی از ابزارهای مورد علاقه من برای تجزیه و تحلیل ترافیک است و ارزش پذیرش برای بازاریابان محتوا را دارد. تنها نقطه ضعف آن، قیمت بالای 99 دلار در ماه برای خدمات سطح اولیه است. Ahrefs مشابه Semrush و Moz است که تا چند لحظه دیگر در مورد هر دو صحبت خواهم کرد.


سایت Semrush جایگزین سایت الکسا

Semrush یکی دیگر از موارد مورد علاقه من از نظر پلتفرم های تحلیلی است. به اندازه الکسا در رتبه بندی مقایسه ای کار نمی کند، اما همچنان یک ابزار قدرتمند است، به خصوص اگر به تجزیه و تحلیل می خواهید.

Semrush

به طور خاص، نظارت بر بک لینک و ردیابی رتبه بسیار خوب است. متأسفانه، مشابه Ahrefs، قیمت شروع کاملاً تند 120 دلار در ماه است.


سایت Similarweb

تقریباً در هر بحثی درباره الکسا، Similarweb احتمالاً مطرح می شود. این دو شرکت به قدری شبیه هستند که اعلام تعطیلی الکسا باعث شد تا  یک پست وبلاگی منتشر کنند که به این موضوع اختصاص داده شده بود که چگونه در حالی که رقیب آنها بسته می شود، آنها بیش از هر زمان دیگری روی ابزارهای جمع آوری داده، تجزیه و تحلیل و رتبه بندی خود سرمایه گذاری می کنند.

Similarweb

مهمتر از آن، آنها در حال راه اندازی یک API هستند تا سعی کنند افرادی را جذب کنند که با از دست دادن API الکسا، به چیزی برای جایگزینی آن نیاز دارند. در نهایت، آن‌ها ویژگی‌های جالبی دارند که الکسا نداشت، مانند ابزار تجزیه و تحلیل مخاطبان. این ابزار به شما امکان می دهد تا اطلاعات جمعیتی بازدیدهای صفحه خود (یا رقبای خود) را بهتر درک کنید. این بسیار تمیز است، اما من تعجب می کنم که چگونه می توانند صحت آن داده ها را تأیید کنند.


سایت Moz جایگزین الکسا

Moz Pro یکی دیگر از پلتفرم‌های تحلیلی است که اغلب برای مدیران وب ذکر می‌شود، اگرچه کاملاً قابل مقایسه با الکسا نیست. دامنه و مقیاس تمرکز آن متفاوت است. هدف از آن این است که شما را قادر سازد به جای نگاه کردن به داده‌های مربوط به «تصویر بزرگ» اینترنت به‌عنوان یک کل، تصمیم‌های محلی‌سازی شده‌تری در سئو بگیرید.

Moz

همچنین از نظر هزینه با Ahrefs برابری می کند و ارزان ترین طرح از 100 دلار در ماه شروع می شود. من فکر می کنم پایگاه داده بک لینک Moz و سرعت آن می تواند کمی بهبود داشته باشد، به خصوص در مقایسه با Ahrefs و Semrush. با این حال، خوب است، فقط در بالای خط نیست.


سایت Serpstat

Serpstat خود را به‌عنوان یک پلت‌فرم سئو در یک سیستم با بیش از 30 ابزار متصل برای کمک به مدیران وب‌سایت در تجزیه و تحلیل موقعیت‌های خود و تصمیم‌گیری معرفی می‌کند. آنها برای رتبه بندی جستجو، تحقیق و ردیابی کلمات کلیدی، تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی و موارد دیگر عالی هستند.

Serpstat

آنها همچنین یک ابزار رایگان دارند که می توانید قبل از خرید آن را امتحان کنید، اگرچه برای انجام این کار باید یک حساب کاربری ثبت کنید. قیمت گذاری ارزان تر از بسیاری دیگر در این لیست، با 55 دلار در ماه شروع می شود، اما دسترسی API تنها 120 دلار در هر ماه است.


سایت Ubersuggest جایگزین سایت الکسا

ابزار توصیه کلمه کلیدی نیل پاتل ساده و بسیار قدرتمند است. Ubersuggest ویژگی های بسیاری از جمله ردیابی رتبه را ارائه می دهد که می توانید در محدوده محدودی به صورت رایگان آنها را امتحان کنید. بزرگترین ناراحتی من این است که داده ها کمی تأخیر دارند و ممکن است اطلاعاتی درباره محتوای محبوب اخیر به شما نشان ندهند.

Ubersuggest

حداقل ارزان‌تر است، 30 دلار در ماه برای شروع، اگرچه نیل همچنین یک “خرید مادام العمر” را برای ابزار ارائه می دهد که از 300 دلار شروع می شود.


سایت Spyfu

Spyfu ابزار قدرتمندی است که برای تجزیه و تحلیل رقبا استفاده می شود، که یکی از خدمات اصلی الکسا است که به نظر من بسیار مفید است. این جامع ترین یا قوی ترین ابزار موجود در بازار نیست، اما یک گزینه قانع کننده است.

Spyfu

Spyfu ابزار قدرتمندی است که برای تجزیه و تحلیل رقبا استفاده می شود، که یکی از خدمات اصلی الکسا است که به نظر من بسیار مفید است. این جامع ترین یا قوی ترین ابزار موجود در بازار نیست، اما یک گزینه قانع کننده است.


سایت Kissmetrics

Kissmetrics یکی از آن پلتفرم‌های تحلیلی است که برای سال‌ها وجود داشته است. این در لیست همه است، اما هرگز در میان چند نفر برتر نیست. شما نوع را می شناسید. خوب، مستحکم، با ارزش، اما نه به گونه ای عالی که قابل توجه باشد.

Kissmetrics

آنها به خوبی به عنوان تجزیه و تحلیل وب سایت و تجزیه و تحلیل مقایسه ای، از کسب و کار کوچک تا سطح سازمانی کار می کنند. با این حال، آنها داده های زیادی دارند و قیمت آنها نسبت به آنچه ارائه می دهند کاملاً معقول است (اگرچه باید سالانه پرداخت کنید، نه ماهانه).


سایت Authoritas

اتوریتاس یک شرکت تحلیلی و پایش داده نسبتاً قوی مستقر در بریتانیا است که از سال 2009 فعالیت خود را آغاز کرده است. من قبلاً در مورد آن چیزی نشنیده بودم، اما بیشتر به این دلیل است که این شرکت یکی از اعضای اصلی اروپایی ها بوده است، نه جمعیت من در اینجا در ایالات متحده.

Authoritas

خدمات آنها بسیار قوی است و یک API ارائه می دهند، اما قیمت آن نسبتاً تند است. آنها همچنین برای ارزش ارز تعدیل نمی کنند. ارزان ترین طرح 99 دلار یا 99 پوند است که 134 دلار است.


سایت Comscore جایگزین الکسا

یکی از قوی‌ترین ابزارهایی که الکسا ارائه کرد، فهرست رتبه‌بندی وب‌سایت آن‌ها بود، که ظاهراً وب‌سایت‌ها را بر اساس ترافیک وب در سراسر صفحه رتبه‌بندی می‌کرد و فهرستی از سایت‌هایی را که بیشترین بازدید آنلاین را دارند ارائه می‌کرد. این یک حیله بود و آنقدرها هم مفید نبود، اما بسیاری از مردم آن را دوست داشتند.

Comscore

Comscore با انواع رتبه بندی های مختلف، همین کار را انجام می دهد. آنها همچنین روی حریم خصوصی تمرکز کرده اند، که دیدن آن از یک شرکت داده خوب است. متأسفانه، آنها عمدتاً بر روی فیلم ها و تجزیه و تحلیل تلویزیون تمرکز می کنند، که معمولاً در حوزه بحث ما به عنوان بازاریابان جستجو و وبلاگ نویسان نیست.


سایت Tranco List

متاسفانه   دستکاری در لیست رتبه بندی وب سایت الکسا کار آسانی نبود. آنها نیز در برابر آن دستکاری محافظت چندانی نداشتند، بنابراین به غیر از برآوردهای گسترده، چندان مفید نبود. ارزش واقعی الکسا از دیگر ابزارهای داده آنها بود. اگر می خواهید یک لیست رتبه بندی وب سایتی داشته باشید که دستکاری آن بسیار دشوارتر باشد، Tranco List را امتحان کنید.

Tranco List

بنیانگذاران آن را به طور خاص برای مقابله با لیست الکسا ساختند و یک مقاله سفید مفصل در  مورد ایرادات متدولوژی الکسا و نحوه حل آنها نوشتند . نمودارها بسیار شبیه به الکسا هستند. آنها کار بسیار خوبی را برای ساخت این کار انجام دادند. بهترین بخش این است که می توانید چندین وب سایت را به طور همزمان مقایسه کنید تا ببینید رتبه آنها چگونه مقایسه می شود.


سایت Quantcast

Quantcast یک پلتفرم تحلیلی است که در درجه اول بر ارائه اطلاعات در مورد مخاطبان شما متمرکز است. آنها داده های زنده را ارائه می دهند، از یادگیری ماشینی استفاده می کنند و تلاش می کنند اطلاعات کاربر را خصوصی نگه دارند.

Quantcast جایگزین سایت الکسا

علاوه بر این، آنها در خط مقدم فشار آوردن به یک الگوی اینترنتی هستند که استفاده از کوکی ها را به نفع روش های ردیابی قوی تر، انعطاف پذیرتر و کمتر مداخله جویانه تر می کند. عادت کردن به روشی که آنها کارها را انجام می دهند کمی سخت است، اما وقتی این کار را انجام دهید، ممکن است از اینکه چگونه می توانید بدون آن کار کنید شگفت زده شوید.


سایت Website Informer

Website Informer یک وب سایت بسیار کوچکتر از سایر وب سایت های موجود در این لیست است، اما این لزوماً یک نقطه ضعف نیست. گاهی اوقات، داشتن یک جایگزین کوچکتر، ارزان یا رایگان همیشه بد نیست. متأسفانه، سایت احتمالاً در این مورد مدت زیادی برای این دنیا نیست.

Website Informer

من آن را به منظور تکمیل اضافه می کنم، اما داده های آنها در درجه اول از جستجوی WHOIS و از (منتظر آن…) الکسا می آیند. وقتی الکسا API خود را بازنشسته کرد، تصور می کنم این سایت تا می شود. اگر نه، جالب است که ببینیم آنها برای داده های خود به کجا مراجعه می کنند.


سایت WatchThemLive

WatchThemLive یک برنامه تحلیلی برای وب سایت شما است که اساساً رفتار کاربر را در صورت وقوع ثبت می کند و به شما نشان می دهد. آنها ضبط و پخش مجدد جلسه، ردیابی نقشه حرارتی، ردیابی هدف، تجزیه و تحلیل عمومی و موارد دیگر را انجام می دهند.

WatchThemLive جایگزین سایت الکسا

همه اینها بسیار جالب است، اما کاملاً قابل مقایسه با داده های الکسا نیست، و آنها یک API برای جمع آوری داده ها برای استفاده شما در جاهای دیگر ندارند. این یک ابزار تجزیه و تحلیل رقابتی نیست، اما همچنان می تواند برای برخی از اهداف بازاریابی دیجیتال شما مفید باشد.


سایت Majestic

زمانی که گوگل بازنشسته شد، Majestic مدعی اصلی جایگزینی PageRank بود و این معیار را به بازاریابان نشان داد. معیارهای اعتماد و استناد آنها قوی است و تجزیه و تحلیل مقایسه ای آنها مفید است.

Majestic

آنها همچنان در حال حمل و نقل هستند، و تجزیه و تحلیل آنها بسیار خوب است، اما آنها از آخرین فرصت خود آنطور که می توانستند استفاده نکردند. شاید آنها با تاشو الکسا. چه کسی می داند.


سایت Cisco Umbrella

Cisco Umbrella قبلا OpenDNS بود که بسیاری از مصرف کنندگان ممکن است آن را تشخیص دهند. سیسکو به عنوان بخشی از بسیاری از خدمات مختلفی که ارائه کرده است، فهرست رتبه بندی وب سایت از میلیون ها سایت برتر آنلاین را تقویت کرده است.

Cisco Umbrella

این کمی بهتر از فهرست برتر الکسا است – برای مثال، ترافیک تکراری یک IP را فیلتر می‌کند، بنابراین نمی‌توانید F5 را در یک صفحه برای بالا بردن رتبه آن چکش کنید – اما هنوز هم  فقط  یک لیست سایت‌های برتر است. اگر لیست چیزی بود که به آن اهمیت می‌دادید مفید است، اما کار دیگری جز این نمی‌کند.


سایت Cloudflare Radar

Cloudflare بسیاری از اینترنت را با محافظت از DDoS، خدمات DNS، حفاظت WHOIS و خدمات CDN نیرو می دهد. من مانند بسیاری از مشتریانم از آن استفاده می کنم. این قدرتمند است و به کاربران امکان دسترسی به حجم زیادی از رفتار کاربر و داده های ترافیکی را می دهد.

Cloudflare Radar جایگزین الکسا

رادار بخش خوبی از این داده ها را برای مطالعه به شما ارائه می دهد، از جمله فهرست سایت های برتر، تعداد ترافیک به طور کلی، و حتی نقشه بلادرنگ حملات سایبری که در سراسر جهان اتفاق می افتد.


سایت SERanking

مدت کوتاهی پس از اینکه الکسا اعلام کرد که درهای خود را می بندد، SERanking را پیدا کردم. به نظر می رسد داده ها کاملاً قابل مقایسه با الکسا هستند، و تخمین های اصلی کلمات کلیدی آنها از دقیق ترین مواردی بود که من دیده ام.

SERanking

من متوجه شدم که آن بخش در الکسا بسیار دقیق است، بنابراین برای کسانی از شما که به دنبال جایگزینی آن عملکرد هستید، SERanking بسیار نزدیک است. بهترین از همه این است که برای حداکثر 10 جستجو در روز رایگان است. آنها یک API نیز دارند.


سایت Internet Traffic Report جایگزین الکسا

این سایت تجزیه و تحلیل از یک نوار متفاوت است. هدف تجاری گزارش ترافیک اینترنت نشان دادن یک دید کلی از عملکرد خوب اینترنت در کشورها و قاره‌های مختلف است.

سایت Internet Traffic Report جایگزین الکسا

این قابل مقایسه با فهرست برتر الکسا است که کنجکاوی جالبی است و نه چیزهای دیگر. من آن را صرفاً به این دلیل مطرح می کنم که در چند سایتی که پیدا کردم به عنوان جایگزین الکسا ذکر شده است، اما صادقانه بگویم، من از آن استفاده نمی کنم.


سایت Amazon Quicksight

آمازون صاحب یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های تحلیل مقایسه‌ای در جهان است؛ چرا باید آن را ببندند؟ اگر این سوال را پرسیده اید، خب، شما خوش شانس هستید. آمازون احتمالاً می خواست نام الکسا در بین دستگاه ها و تجزیه و تحلیل ها تقسیم نشود. تغییر نام تجاری آن ها برای آنها آسان تر از مهندسی مجدد سیستم خانه هوشمند الکسا بود! خب این شما و این هم جایگزین جدید سایت الکسا!

Amazon Quicksight

این بدان معنا نیست که آمازون به طور کامل بازی تحلیلی را کنار گذاشته است. Quicksight بخشی از مجموعه تجزیه و تحلیل کسب و کار آنها است و احتمالاً بسیاری از اطلاعات و قدرت الکسا به این سرویس منتقل می شود.


جمع بندی:

در این مقاله سعی کردیم تا لیستی از بهترین سایت ها و ابزارها را معرفی کنیم تا شما عزیزان بتوانید از این ابزارها بجای ابزار الکسا استفاده کنید. برای ما کامنت کنید که شما از کدام ابزار بجای الکسا استفاده می‌کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!