با جف بیزوس ثروتمندترین مرد دنیا و دنیای او یعنی آمازون آشنا شوید

با جف بیزوس مالک آمازون آشنا شوید

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 4 آبان 1402
باید لاگین کنید!

جف بیزوس یکی از ثروتمندترین مردان دنیا: قطعا خواندن زندگینامه یک شخص موفق در حوزه کسب و کار می‌تواند از نظر روحیه‌ای، تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روح و روان افراد بگذارد. مخصوصا وقتی که زندگی خودتان و شرایطی که در آن هستید را با آن شخص مقایسه می‌کنید، متوجه می‌شوید که بسیاری از مشکلاتی که او پشت سرگذاشته را شما حتی یکبار هم از نزدیک مشاهده نکردید.

قطعاً با فروشگاه بزرگ آمازون آشنایی دارید، همان فروشگاهی که بصورت اینترنتی برای بسیاری از مشتریانش محصولات مورد نظر را تهیه و به دست آنها می‌رساند. اما مؤسس این مجموعه بزرگ و ثروتمند را هم می‌شناسید؟ خب بگذارید در ادامه این موضوع را روشن‌تر بیان کنیم.

جف بیزوس مالک آمازون

در این مقاله از سری مقالات کسب و کار اینترنتی ما قصد داریم تا جناب جفری پرستون بِیْزوس (به انگلیسی: Jeffrey Preston Bezos) یا به صورت خلاصه جف بیزوس، بنیانگذار فروشگاه اینترنتی آمازون و همچنین دارنده امتیاز روزنامه واشنگتن را به شما معرفی کنیم. بسیاری از افراد هستند که اعتقاد دارند نباید از زندگی کسی الگوبرداری کرد؛ زیرا شرایط با شرایط متفاوت است و در نتیجه نباید راجب زندگی فردی کنجکاوی کرد.

خب این درست است اما خیلی‌ها هم مشتاق هستند تا در مورد زندگی ثروتمندترین فرد دنیا بیشتر بدانند، هدف تقلید شیوه زندگی نیست بلکه منظور ما از نوشتن این مقاله این است که خواننده به دیدی تازه‌تر و دنیایی بهتر اعتقاد پیدا کند. پس در ادامه با وبکیما همراه باشید تا بیشتر با زندگینامه جف بیزوس، فعالیت‌ها و دلایل موفقیت او بیشتر آشنا شوید.

سال‌های ابتدایی زندگی جف بیزوس

جف بیزوس در تاریخ 12 ژانویه سال 1964 در ایالت نیومکزیکو آمریکا با نام کامل جفری پرستون یورگنسن متولد شد. پدر او صاحب یک مغازه دوچرخه فروشی و مادرش نیز یک دانش آموز 17 ساله دبیرستانی بود. پس از مدتی کوتاه مادر جف از پدر او یعنی تد یورگنسن جدا می‌شود و با یک مهاجر کوبایی بنام میگل مایک بیزوس ازدواج می‌کند، در نتیجه نام جفری به جف بیزوس تغییر پیدا می‌کند. شاید یکی از شانس‌هایی که در خانه جف را زد، بازنشستگی زود هنگام پدربزرگش بود، پدربزرگ جف یکی از مدیران کمیسیون انرژی اتمی ایلات متحده بود که پیش از موعد توانست از آنجا بازنشسته شود و در نتیجه به کار در مزرعه‌ای که متعلق به خانواده خودش بود مشغول به کار شد.

تصاویری از سال‌های ابتدایی زندگی جف بیزوس
تصاویری از سال‌های ابتدایی زندگی جف بیزوس

جف بیزوس دوران نوجوانی و جوانی خودش را در این مزرعه سپری کرد و در نهایت توانست مزرعه و اطراف آن را خریداری کند و در نتیجه یک مزرعه 25 هزار هکتاری را به 300 هزار هکتار تبدیل کند. خانواده جف به میامی – فلوریدا مهاجرت کردند و بزوس در آنجا به کار در یکی از فروشگاه‌های مک دونالد مشغول شد. با نمرات عالی و به عنوان دانش آموز ممتاز از یکی از دبیرستان‌های میامی فارغ التحصیل و برنده شوالیه نقره‌ای روزنامه میامی شود. او در سخنرانی جشن فارغ التحصیلی گفت که “آرزو دارم انسان‌ها بتوانند از روی زمین خارج شوند و در سیاره دیگری به زندگی ادامه بدهند”. در همین حال در یکی از رشته‌های علوم دانشگاهی در دانشگاه فلوریدا مشغول به تحصیل شد.

جف بیزوس توانست در سال 1986 در رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر مدرک خود را اخذ کند و به عضویت در انجمن فی بتا کاپا در بیاید. جالب اینجاست که دومین شانس بزوس نیز در اینجا جرقه می‌زند، زیرا این انجمن فقط به برترین دانشجویان آمریکا اجازه عضویت می‌دهد. انگار که دیگر پنجره‌ای از موفقیت‌ها بر روی جف بیزوس گشوده شده بود، زیرا در همین حین او توانست علاوه بر کاپا، در بین اعضاء یکی از قدیمی‌ترین انجمن‌های افتخاری مهندسی جهان نیز قرار بگیرد. تا اینجای مقاله با ابتدای زندگی جف تا موفقیت‌های پی در پی او را مطالعه کردید، بیاید تا سری هم به زندگی شخصی او بزنیم.

زندگی شخصی جف بیزوس

پس از آن جف در یکی از شرکت‌های معتبر آمریکا یعنی D.E Shaw مشغول به کار شد و در همانجا نیز با همسرش خانم مکنزی تاتل آشنا شد. مکنزی یک رمان نویس بود و به عنوان یکی از اعضای تیم تحقیق و توسعه در این شرکت فعالیت می‌کرد. پس از حدود یکسال، جف و مکنزی با یکدیگر ازدواج کردند و در سال 1994 به سیاتل نقل مکان کردند.

تصویری از همسر و فرزندان جف بیزوس
تصویری از همسر و فرزندان جف بیزوس

حاصل این ازدواج سه پسر و یک دختر است که او را زوجین به سرپرستی قبول کردند. البته به دلیل برخی حاشیه‌هایی که برای این زوج بوجود آمد، سرانجام آنها پس از 25 سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شده و حدود 25 درصد از سهام شرکت آمازون به مکنزی تعلق گرفت. اما بیشتر از این وارد زندگی شخصی جف بیزوس نشویم برویم سراغ اصلی‌ترین موضوع، یعنی جایی که زنگ فعالیت آمازون به صدا درآمد.

فعالیت‌های جف بیزوس که موجب شد تا آمازون شکل بگیرد

خب خیلی باید کوشا و خوش شانس باشید تا در حین تحصیل از سوی شرکت‌های معتبر به شما پیشنهاد همکاری داده شود. جف بیزوس نیز یکی از این افراد خوش شانس بود که از سمت شرکت‌های مطرح آمریکایی مانند اینتل، اکسنچر و آزمایشگاه بل پیشنهاداتی را دریافت کرده بود، اما به هیچکدام از آنها جواب مثبت نداد زیرا هدف او در ابتدا فعالیت در یک استارت آپ فعال در حوزه فناوری مالی بود، پیشینه موفق جف بیزوس و همچنین فعالیت‌های موثرش در طول این بازه، باعث شد تا به عنوان مدیر بخش خدمات پس از فروش این استارآپ فعال مشغول شود.

فعالیت‌های جف بیزوس که موجب شد تا آمازون شکل بگیرد
فعالیت‌های جف بیزوس که موجب شد تا آمازون شکل بگیرد

اما پایدار نماند و جف بیزوس سپس وارد حوزه بانکی شد و به عنوان مدیر محصول در Bankers Trust که متعلق به دویچه بانک بود، مشغول به کار شد. در نهایت از سال 1990 به شرکت D.E Shaw که یک صندوق پوشش ریسک که با تمرکز بر داده‌های ریاضی اداره می‌شد پیوست، در نتیجه توانست در سن 30 سالگی به عنوان چهارمین مدیر عامل در این شرکت انتخاب شود. و اما آمازون رویایی که جف بیزوس آن را در بین راه با همسرش طرح کرد.

آمازون؛ یک برنامه جاده‌ای

پس از اینکه بزوس از این راه به اون راه رفت در نتیجه در اواخر سال 1993 از شرکت D. E Shaw & Co استعفا داد و دقیقا در 5 جولای سال 1994 استارت تاسیس یک فروشگاه آنلاین در گاراژ خانه‌اش را زد. این فروشگاه همان آمازون نام داشت که او و مکنزی در هنگام انتقالشان از نیویورک به سیاتل برایش برنامه ریخته بودند. خب آمازون در ابتدا که آمازون نام نداشت، برای شروع جف بیزوس اسم آن را کادبرا انتخاب کرده بود که بعدا نام آن را به دلیل رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی به آمازون تغییر داد. نکته جالب دیگر هم این بود که حرف اول آمازون با A شروع می‌شد و دلیل دیگری بر انتخاب این نام برای آمازون بود.

تصاویری از جف بیزوس در سال های اولیه راه اندازی آمازون
تصاویری از جف بیزوس در سال های اولیه راه اندازی آمازون

داشتن یک پشتیبان در زندگی بسیار ارزشمند است، از این رو جف بیزوس با کمک 300 هزار دلاری خانوده‌اش توانست آمازون را تاسیس کند،در حالی که بسیاری از شرکت‌ها و افراد مایل به سرمایه گذاری در این شرکت بودند و به او هشدار می‌دادند به احتمال 70 درصد طرح و ایده او با شکست مواجه می‌شود. خب خوشبختانه پس از گذشت 3 سال، جف بیزوس توانست عرضه اولیه سهام آمازون را آغاز کند که در این بین شاهد بازخوردهای انتقادی از سوی مجلات فورچون و Barron’s بود.

در سال‌های ابتدایی بیزوس با فروش کتاب‌های آنلاین در آمازون سر و صدای زیادی به پا کرد به طوری که درباره فروش کتاب به صورت آنلاین گفت:«به زودی با گسترش اینترنت و همه گیر شدن آن در بین مردم، فروشگاه‌های کتاب فروشی مانند Barnes و Borders Nobels از رقابت خارج خواهند شد.» اما بیایید در ادامه به صورت دقیق‌تری به بررسی بزرگترین شرکت اینترنتی بپردازیم.

آمازون، یک ابر قدرت فراتر از زمان

یکی از دلایلی که باعث شده آمازون، آمازون شود این بود که زمان برای جف بیزوس محدودیت نداشت. او توانست از تمام موقعیت‌ها برای پیشرفت استفاده کند و در نهایت یکی از بزرگترین خرده‌فروشان اینترنتی در دنیا شود. همانطور که با داستان جالب تاسیس این شرکت آشنا شدید، این شرکت بزرگ که توسط جف در سال 1995 تاسیس شد کار خودش را با فروش کتاب‌های اینترنتی شروع کرد.

علی‌رغم اینکه والدین او توصیه کردند که کار خود را در شرکت D.E Shaw رها نکند؛ اما او اعتقاد داشت که اگر در راه اندازی یک استارت آپ شکست بخورد خیلی بهتر از این است که هیچ حرکتی و قدمی برای زندگی بر ندارد و در نهایت پشیمان شود.

دلیل تغییر نام کادبرا به آمازون

در بالا به اولین نام آمازون که Cadabra بود اشاره کردیم اما دلیل تعویض این اسم را بیان نکردیم. خب جالب است بدانید که جف بیزوس به این دلیل که یک وکیل اسم این شرکت را “جسد” تلفظ کرده بود نام آن را به آمازون تغییر داد. دلیل اینکه بیزوس آمازون را برای استارت آپ خود برگزید این بود که قصد داشت کسب و کارش را به اندازه رود آمازون بزرگ کند و در واقع اعتقاد داشت که ایده او یکی از متفاوت‌ترین و عجیب‌ترین ایده‌ها خواهد شد.

تصویری از لوگوی شرکت آمازون
تصویری از لوگوی شرکت آمازون

لوگوی این شرکت در سال 2000 طراحی شد و همانطور که قابل مشاهده است یک فلش به صورت لبخند از A تا Z کشیده شده که این نشان از این دارد که در این فروشگاه اینترنتی همه چیز پیدا می‌شود و در نهایت لبخند نشانه رضایت مشتری از محصول است.

جف بیزوس؛ یک آینده‌نگر موفق

یکی از حقایقی که جالب است در رابطه با پیشرفت چشمگیر این برند معتبر بدانید این است که جف تصمیم گرفت تا لیستی از 20 محصولی که در آینده بصورت آنلاین می‌تواند جایگاه خوبی در بازار داشته باشد را تهیه کند. اما تماما این 20 عنوان تهیه شده را در لیست نهایی قرار نداد و در نهایت 5 تای آنها یعنی «دیسک‌های فشرده، سخت افزار، نرم افزار، ویدئو و کتاب» را انتخاب کرد. کتاب همواره جزء جدایی ناپذیر این شرکت اینترنتی بود، زیرا جف بیزوس اعتقاد داشت که در آینده تقاضای مردم برای خرید کتاب با قیمت کمتر، بیشتر خواهد شد.

آمازون که فعالیت خودش را در گاراژ جف بیزوس شروع کرد، به همراه تعداد اندکی کارگر دست به توسعه نرم‌افزار زد. این شرکت بعد از چند ماه به یک خانه با دو اتاق منتقل شد و در نهایت با استفاده یک آزمون استخدامی توانست 300 نفر را به این شرکت جذب کند. در نهایت در سال 1995، این شرکت بطور رسمی آغاز به کار کرد و یک ایده جالب این بود که افراد این استارتاپ برای اینکه متوجه خرید مشتری شوند یک زنگ به دفتر نصب کرده بودند، که با هربار خرید یک مشتری به صدا در می‌آمد و باعث می‌شد اعضاء از خرید مشتری و خود مشتری مطلع شوند. در هفته‌های بعد تعداد خریدها آنقدر افزایش یافت که جف بیزوس و تیمش مجبور شدند که آن زنگ را از کار بیاندازند.

جف بیزوس و آب گل آلودی که ماهی داشت

طرح اولیه این شرکت کمی برای کارکنان آن غیر معمول بود، چون آنها مطمئن نبودند که بتوان در 4 یا 5 سال ابتدایی بازدهی بالایی از این شرکت دریافت کنند. اما با آغاز سال 2000 و ترکیدن حباب‌ سهام‌های بیزینس‌های اینترنتی وقتی که بسیاری از شرکت‌های فعال در این حوزه با شکست مواجه شدند، آمازون از این شکست جان سالم به در برد و توانست نام جف بیزوس را به عنوان مرد سال و آمازون را به عنوان یکی از محبوب‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه خرید آنلاین تبدیل کند.

در تاریخ 12 می سال 1997 شرکت Brannes & Nobels از آمازون شکایت کرد، آنها ادعا داشتند که آمازون نه تنها یک فروشگاه اینترنتی آنلاین نیست بلکه یک دلال کتاب است. البته این موضوع خارج از حیطه دادگاه حل شد، اما موضوع دیگر نیز شکایت شرکت Walmart است که این شرکت نیز در سال 1998 از جف بیزوس شکایت کرد، زیرا آنها هم ادعا داشتند که این شرکت با استخدام مدیران اسبق Walmart از اطلاعات آنها در حوزه کسب و کار و تجارت استفاده کرده است که این موضوع هم در خارج از مطرح شدن در دادگاه حل شد، اما باعث شد که آمازون محدودیت‌هایی را برای نقل و انتقالات با شرکت Walmart در نظر بگیرد.

یک ترمز و استارت دوباره

خب فعالیت آمازون تنها به فروش کتاب ختم نمی‌شد و توانست در سال 1998 علاوه بر فروش کتاب به فروش آنلاین موسیقی و ویدئو نیز بپردازد. اما این موفقیت به اینجا هم ختم نشد و تا اواخر سال 98 جف توانست کالاهای مصرفی را هم به ردیف فروشگاه آنلاین خود اضافه کند. اما این زیاده خواهی جف بیزوس باعث شد که در اواخر سال 2002 با توجه به صرف هزینه‌های کلان در شرکت، سود و بازدهی مناسبی برای او و سرمایه گذاران آن نداشته باشد و در نتیجه به مشکل بر بخورد.

 تنها راه حلی که بیزوس آن را اجرایی کرد اخراج حدود 14 درصد از کارکنان شرکت و همچنین بستن مراکز پخش بود. نتیجه اینکار این شد که در سال 2003 آمازون توانست این خسارت را جبران کند و چیزی حدود 400 میلیون دلار سود را برای شرکت به ارمغان آورد. تا اینجای کار فقط با قسمتی از موفقیت و فعالیت‌های جف یعنی بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان آشنا شدید.

بسته بندی و چگونگی نگهداری وسایل در آمازون

آمازون دارای یک انبار با فضایی بزرگ است که از قفسه‌های کوچک پر از محصول ایجاد شده است. جالب است بدانید در سال‌های اولیه این شرکت، کارگران با قدم زدن بین قفسه‌ها محصول مورد نظر مشتری را پیدا می‌کردند اما امروزه اینکار توسط ربات‌ها انجام می‌شود.

بسته بندی و چگونگی نگهداری وسایل در آمازون
بسته بندی و چگونگی نگهداری وسایل در آمازون

بسته بندی اجناس مورد نظر، هنوز توسط کارگران کوشای آمازون صورت می‌گیرد و پس از در کنار هم قرار گرفتن و وزن شدن برای ارسال به نقاط مختلف جهان آماده می‌شود.

یک نقل قول جالب از جف بیزوس

“برند یک شرکت، آبرو و اعتبار یک شرکت است. هرچه در کارهای سخت و مشکل موفق‌تر عمل کنید، نزد دیگران با آبروتر خواهید شد و در نتیجه اعتبارتان بیشتر می‌شود.”

جف بیزوس

جف بیزوس و پایه گذاری بلو اوریجین (Blue Origin)؛ تحقق یک رویا

اگر از ابتدا به خاطر داشته باشید اشاره کرده بودیم که جف آرزو داشت تا انسانها بتوانند خارج از سیاره ما نیز به زندگی کردن ادامه دهند، همین موضوع سرآغازی شد تا بیزوس بلو اوریجین را که یک استارت آپ فعال در حوزه هوافضا است را تاسیس کند. او همواره به این موضوع اشاره می‌کرد که دوست دارد هتل و مراکز تفریحی در فضا بسازد و همچنین از نابودی بیش از حد زمین جلوگیری کند.

جف بیزوس و پایه گذاری بلو اوریجین (Blue Origin)؛ تحقق یک رویا
جف بیزوس و پایه گذاری بلو اوریجین (Blue Origin)؛ تحقق یک رویا

 اورجین تا سال 2006 فعالیت چندانی نداشت و پس از آن یک قطعه زمین را به عنوان فعالیت‌های فضایی و پرتاب موشک در غرب تگزاس خریداری کرد. در سال 2015 این موسسه توانست یک فضاپیما را به فضا پرتاب کند که این پرتاب موفقیت آمیز بود، در نتیجه این فعالیت‌ها جف قصد دارد تا گروهی از انسان‌ها را به یک گردش فضایی اعزام کند. این شرکت قصد دارد تا در سال 2023، اولین مسافران خود را بر روی فضا پیاده کند.

فراز و نشیب فعالیت‌های جف بیزوس

 • در 16 سالگی به عنوان کارگر مک دونالد مشغول به کار شد
 • در 23 سالگی در z.shop فعالیت می‌کرد
 • در 28 سالگی این شرکت با شکست مواجه شد
 • در 30 سالگی آمازون را تاسیس کرد
 • در 33 سالگی توانست نتیجه این ریسک موفقیت آمیز را با فروش سهام مشاهده کند
 • در 35 سالگی میلیاردر شد
 • در 36 سالگی بلو اوریجین را تاسیس کرد
 • در 49 سالگی بخشی از امتیاز روزنامه واشنگتن پست را خریداری کرد
 • در نهایت در 55 سالگی به عنوان ثروتمندترین فرد دنیا شناخته شد
برخی از جوایزی که جف بیزوس مفتخر به دریافت آنها شد
برخی از جوایزی که جف بیزوس مفتخر به دریافت آنها شد

برخی از جوایزی که جف بیزوس مفتخر به دریافت آنها شد

 • دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه کارنگی ملون
 • برگزیده شدن به عنوان یکی از موفق‌ترین رهبران آمریکا از سوی دو مجله U.S News  و World Report
 • برگزیده شدن به عنوان یکی از برترین افراد جهان در حوزه کسب و کار در مجله فورچون در سال 2012
 • بهترین مدیر عامل از سوی نشریه Harvard Retail Federation
 • دریافت جایزه اکتشافات فضایی

17 جمله الهام بخش که توسط جف بیزوس گفته شد

 1. در ارتباط با رضایتمندی: یک شرکت نباید همواره در اوج باشد چون که موفقیت و در اوج بودن همیشگی نیست.
 2. نوآوری در عمل: وقتی مجبور شوید با کمترین امکانات دست به انجام یک کار بزنید اینجاست که نوآوری در عمل به وجود می‌آید. باید از یک جعبه تنگ و تاریک راهی برای خروج و روشنایی پیدا کنید.
 3. پیشروی و رقبا: اگر بخواهید تمام تمرکزتان را بر روی رقبایتان بگذارید، در نتیجه باید بنشینید و آهسته آهسته به پیشرفت و عملکردهای آنها نگاه کنید. باید تمام تمرکزتان را بر روی نیاز مشتریان معطوف کنید زیرا مشتری مداری باعث می‌شود تا پیشروی کنید.
 4. ارزش‌هایی که باید درباره تاسیس شرکت خود بدانید: ارزش‌هایی که می‌توانید در حین فعالیت برای شرکت بدست بیاورید، تجاربی است که در طول مسیر کسب می‌کنید. این فعالیت‌ها و درس‌ها است که ارزش شرکت شما را تعیین می‌کند.
 5. نوآوری در ایده: سعی کنید از ایده‌های نو پیروی کنید. گاهی خوش اقبالی افراد باعث می‌شود که به طور غیر منتظره‌ای دست به کشف ایده‌های نو بزنند.
 6. چگونه منتقدان را فعال نکنیم: اگر می‌خواهید که منتقدان ساکت بمانند محض رضای خدا پشت هم دست به کارهای جدید نزنید و به روال قبلی ادامه دهید.
 7. انگیزش: نمایندگی‌های یک شرکت نتایج بهتری بدست می‌آورند زیرا آنها کارها را منطقی‌تر دنبال می‌کنند و آن را یک انجام وظیفه تلقی نمی‌کنند.
 8. دوست یابی: زندگی خیلی کوتاه‌تر از آن است که بخواهید آن را با افراد بی‌درایت بگذرانید.
 9. ترفندهای شیطانی: چیزی که باعث ناراحتی می شود این است که وقتی از کنار یک عابر بانک عبور می‌کنم، آگهی‌هایی را مشاهده می‌کنم که مردم را مجبور می‌کنند برای مبالغ غیر ضروری ملک و داراییشان را در رهن بانک قرار بدهند و وام بگیرند، این یک ترفند شیطانی است.
 10.  ایده‌های بزرگ: سه ایده بزرگ باعث شد تا به آمازن وفادار بمانیم “مشتری مداری، نوآوری و شکیبایی”
 11. جوان بمانید: هر کسب و کاری باید تازه بماند و پا به پای نیاز مشتری شکل بگیرد.
 12.  کم نیاورید: اگر صبر و حوصله و پشتکار نداشته باشید، کارها را در ابتدا رها خواهید کرد و اگر عجول باشید در هنگام مواجه با مشکلات و سرسختی‌ها سر خودتان را به دیوار خواهید کوبید و نمی‌بینید که چه راه حل‌هایی برایتان وجود دارد.
 13.  180 درجه بچرخید: در زمان گذشته شما باید 30 درصد زمان خودتان را صرف این می‌کردید که کالا و خدمات را به بازار و مشتری ارائه کنید و 70 درصد را هم صرف تبلیغات، اما در دنیای امروز باید دقیقا برعکس آن عمل کنید.
 14. مشتری مداری: دو نوع شرکت وجود دارد؛ یکی اینکه سعی می‌کند تا با استفاده از هزینه بیشتر مشتری را راضی کند، دسته دیگر با مطالبات کمتر نیاز مشتری را برطرف می‌کند. خوشبختانه آمازون جزء دسته دوم است.
 15. سود اندک: کم کردن سود و بازدهی در فعالیت‌های مختلف آمازون باعث شد تا پیشنهادات و فرصت‌های خیلی بیشتری به این شرکت داده شود.
 16.  جلب توجه: ممکن است که دارای بهترین تکنولوژی و بهترین نمونه کسب و کار باشید اما بیان درستی از برند خود نداشته باشید و این باعث می‌شود تا توجه‌ها را به سوی خود جلب نکنید.
 17. فضا دادن: وقتی گروه من قصد انجام کاری را داشته باشد به آنها نه نمی‌گویم و اگر قصد نداشته باشد کاری انجام دهد خودم خواسته آنها را خواهم پذیرفت. اینکار باعث می‌شود که ریسک پذیری گروه بالاتر برود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا از جف بیزوس،شناخت بهتری پیدا کنیم. اینکه او چه کسی بود و چه کسی شد و اکنون در چه جایگاهی قرار دارد. او اکنون ثروتمندترین فرد جهان است و با ایده‌های نو زندگی را ادامه می‌دهد. امید است که شما هم با مطالعه این زندگینامه از جف بیزوس، بیشتر به داشتن یک زندگی نو و خلاقانه امیدوار شوید و رویایهای خود را تا مرز بی‌کران ادامه دهید. تا زمانی که آنها را به واقعیت تبدیل نکردید از آنها دست نکشید.

منابع: ویکی پدیا ، forbes

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

 1. mehdibinam میگوید:

  استاد عبدی سلام لطفا درباره خودتون هم بنویسید بیشتر آشنا بشیم 🙂

  • نبی عبدی میگوید:

   سلام آقا مهدی عزیز، بزودی در این رابطه ویدیویی منتشر خواهیم کرد؛ اما همین الان شما می توانید با مراجعه به صفحه => درباره ما کمی بیشتر راجع به آکادمی وبکیما و شخص بنده اطلاعات کسب کنید😉

 2. میکاییل کوین میگوید:

  عالی مثل همیشه

  • پشتیبانی میگوید:

   ممنون از همراهی شما

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!