آموزش افزونه Wordfence Security

آموزش افزونه Wordfence Security

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 19 مرداد 1402

امنیت وب سایت یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید دقت زیادی به آن داشته باشید و در واقع اگر آن را دست کم بگیرید و خیلی به آن اهمیتی ندهید ممکن است به کلی سایت خود را از دست دهید، یکی از مشکلاتی که اغلب افراد دارند و فکر می‌کنند مهم نیست همین امنیت وب سایت است و در واقع اول کار ممکن است چیز ساده‌ای به نظر برسد اما وقتی که سایت بزرگ‌تر می‌شود قطعا دچار مشکلات امنیتی بزرگ‌تری هم خواهد شد، پس بهتر است همین اول کار خیلی به این مبحث دقت داشته باشید که بتوانید به بهترین شکل ممکن امنیت سایت خود را کنترل کنید.

با توجه به این که امنیت سایت خیلی مهم واقع شده است در مقاله آموزش افزونه wordfence security از سری مقالات آموزش امنیت وردپرس قصد داریم یک از بهترین افزونه‌های امنیتی را یعنی افزونه wordfence را به شما معرفی کنیم و آن را آموزش دهیم تا با قابلیت‌های بسیار عالی که این افزونه دارد بتوانید امنیت سایت خود را تامین کنید.

افزونه wordfence security

افزونه وردفنس یکی از بهترین افزونه‌ های امنیتی وردپرس است که با استفاده از آن می‌توانید خیلی ساده امنیت سایت خود را تامین کنید، البته دقت داشته باشید که افزونه‌های زیادی هم برای افزایش امنیت وردپرس وجود دارد که با استفاده از آن‌ها هم می توانید امنیت سایت خود را افزایش دهید، اما این افزونه دلیل قابلیت‌های بسیار زیادی که دارد باعث شده که خیلی ساده بتوانید امنیت را حفظ کنید و به نسبت افزونه‌های دیگر هم کارایی بهتری را دارد.

این افزونه در دو نسخه ارائه شده است که یکی نسخه رایگان است و در مخزن وردپرس وجود دارد و یک نسخه پرو هم دارد که باید آن‌را خریداری کنید، البته نسخه پولی آن خیلی قابلیت‌های عالی دارد که می‌توانید امنیت بیشتری را برای سایت خود داشته باشید. در کل این افزونه خیلی عالی است و پیشنهاد می‌کنیم که حتما یا از نسخه رایگان و یا اگر می‌توانید از نسخه پولی استفاده کنید و تا انتهای این مقاله هم با ما همراه باشید تا به صورت کامل آموزش این افزونه را به شما توضیح دهیم.

نکته: ما در این مقاله آموزش نسخه رایگان افزونه وردفنس را داریم و باید شما هم طبق همین آموزش نسخه رایگان را نصب کنید.


آموزش افزونه wordfence security

خیلی خوب از این بخش به بعد آموزش افزونه وردفنس را پیش خواهیم برد تا بتوانید با استفاده از این آموزش یک سری تنظیمات نسبت به این افزونه داشته باشید، پس قبل از شروع آموزش باید از طریق مخزن وردپرس این افزونه را نصب و راه‌اندازی کنید.

آموزش افزونه wordfence
آموزش افزونه wordfence security

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید این افزونه از طریق مخزن وردپرس قابل دسترسی است و به صورت رایگان هم عرضه شده فقط باید آن‌را در سایت نصب و راه اندازی کنید، برای نصب این افزونه می‌توانید از ویدیوی آموزش نصب افزونه وردپرس کمک بگیرید. بعد از این که افزونه در سایت شما نصب می‌شود از طریق منو پیشخوان وردپرس یک گزینه را به عنوان wordfence در دسترس دارید که می‌توانید با استفاده از آن افزونه را مدیریت کنید و خیلی ساده تنظمیات را انجام دهید.

آموزش تنظیمات افزونه wordfence security

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، یک بخش جدید به سایت ما اضافه می‌شود که در واقع اولین گزینه‌های آن هم داشبورد است که به صورت کلی می‌توانید وضعیت امنیتی سایت را چک کنید.

از سمت چپ تصویر اگر شروع کنیم می‌توانیم به مدیریت فایروال این افزونه مراجعه کنیم که در واقع خیلی ساده با کلیک بر روی گزینه manage firewall کلیک کنید تا بتوانید فایروال را در سایت خود مدیریت کنید که بسیار مهم است.

از طریق گزینه وسط یعنی scan می‌توانید وضعیت کلی را سایت از نظر امنیتی چک کنید که به صورت درصدی به شما نمایش خواهد داد، الان در تصویر بالا مشاهده می‌کنید که امنیت سایت به صورت 60 درصد تامین شده است اما باز هم نیاز به یک سری نکات دارد و باید آن‌ها را رعایت کنیم و افزونه را تنظیم کنیم تا بتوانیم امنیت را به 100 درصد برسانیم.

از طریق Wordfence Central Status یک قابلیت بسیار عالی را در دسترس دارید که می‌توانید یک اکانت را در سایت اصلی وردفنس برای خود ایجاد کنید و از طریق پنل کاربری که در اختیار شما قرار می‌گیرد می‌توانید خیلی ساده چندین سایت را در آن مدیریت کنید، دقت داشته باشید که باید همه سایت‌های خود را به آن پنل کاربری متصل کنید تا بتوانید گزارشات را از طریق یک پنل به صورت کامل مشاهده کنید.

این قابلیت بسیار عالی و تقریبا می‌توان گفت افزونه‌های دیگر این قابلیت را ندارند و همین مزیت باعث شده است که این افزونه متمایز‌تر به نسبت افزونه‌های دیگر باشد و در واقع مدیریت امنیت چند سایت را به‌صورت یک‌جا فعال خواهد کرد.

آموزش بخش firewall افزونه wordfence
آموزش بخش firewall افزونه wordfence

در بخش دوم این افزونه یعنی فایروال خیلی ساده می‌توانید فایروال خود را مدیریت کنید، البته دقت داشته باشید که این بخش اکثر گزینه‌هایی که دارد غیر‌فعال هستند و نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، که اگر قصد داشته باشید همه آن‌ها را برای استفاده در دسترس داشته باشید می‌توانید خیلی ساده نسخه پولی آن‌را از مارکت‌های فروش افزونه خریداری کنید و در سایت خود نصب کنید.

البته دقت داشته باشید که از طریق blocking این بخش می‌توانید خیلی ساده یک‌سری آی‌پی‌های خاص را بلاک کنید و یا اگر ip شما از قبل بلاک شده است را می‌توانید خیلی ساده خارج کنید و محدودیتی برای استفاده از سایت نداشته باشید، این بخش برای امنیت وب سایت بسیار مفید است اما متاسفانه به دلیل این که در نسخه رایگان محدودیت‌های زیادی دارد نمی‌توانیم خیلی بر روی آن تمرکز داشته باشیم و باید حتما نسخه پولی را خریداری کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید.

آموزش تنظیمات scan افزونه firewall
آموزش تنظیمات scan افزونه firewall

از طریق بخش scan می‌توانید خیلی ساده یک‌سری قابلیت‌ها داشته باشید که بخش‌های مختلف امنیتی سایت خود را اسکن کنید، توجه داشته باشید که این بخش خیلی عالی است و حتی می‌توانید با استفاده از آن نوع سختی اسکن را هم تعیین کنید که به‌صورت استاندارد باشد و یا یک اسکن خیلی تخصصی بر روی امنیت سایت داشته باشید.

برای این که بتوانید تست امنیت سایت را بگیرید فقط کافی است بر روی دکمه آبی رنگ start new scan کلیک کنید تا افزونه به صورت کامل را از نظر امنیتی مورد بررسی قرار دهد، البته دقت داشته باشید که این بررسی و تست امنیت ممکن است کمی به طول بی‌انجامد.

آموزش login security در افزونه وردفنس
آموزش login security در افزونه وردفنس

با استفاده از گزینه login security می‌توانید امکاناتی را برای بخش وارد شدن به سایت فعال کنید که این موضوع هم بسیار مهم است، در واقع با استفاده از این بخش می‌توانید تعیین کنید نوع تایید دو مرحله‌ای را در سایت داشته باشید یا خیر، با استفاده از تایید دو مرحله‌ای می توانید امنیت سایت را خیلی بیشتر افزایش دهید و بسیار برای امنیت سایت شما تاثیر گذار است.

پیشنهاد می‌کنیم این قابلیت را حتما در سایت به درستی تنظیم کنید و آن را راه‌اندازی کنید، البته دقت داشته باشید که این موضوع را باید با دقت انجام دهید چرا که اشتباه در آن ممکن است مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.

آموزش تنظیمات all options در افزونه وردفنس
آموزش تنظیمات all options در افزونه وردفنس

در ادامه آموزش تنظیمات افزونه وردنفس باید به بخش all options اشاره کنیم که در واقع ادامه تنظیمات مربوط به وردفنس است و بقیه امکاناتی که در این افزونه وجود دارد، در این بخش می‌باشد که اکثرا به صورت پریمیوم عرضه شده‌اند و در نسخه رایگان نمی‌توانید به خوبی آن‌ها را در دسترس داشته باشید و از آن‌ها استفاده کنید.

در ادامه آموزش تنظیمات افزونه وردنفس باید به بخش all options اشاره کنیم که در واقع ادامه تنظیمات مربوط به وردفنس است و سایر امکاناتی که در این افزونه وجود دارد، در این بخش می‌باشد که اکثرا به صورت پریمیوم عرضه شده‌اند و در نسخه رایگان نمی‌توانید به خوبی آن‌ها را در دسترس داشته باشید و از آن‌ها استفاده کنید، در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم و کاربرد‌های آن‌ها را به صورت خلاصه توضیح خواهیم داد پس در ادامه با ما همراه باشید.

 • Wordfence License: با استفاده از این گزینه می‌توانید لایسنس افزونه وردفنس را مشاهده کنید که کاربرد خاصی ندارد و تنها در زمانی که بخواهید به نسخه پرو مهاجرت کنید می‌توانید این لایسنس را تغییر دهید.
 • View Customization: با استفاده از این گزینه می‌توانید آیتم‌هایی که می‌خواهید به صورت گزارش در داشبورد به شما نمایش داده شوند را تعیین کنید که اگر نسخه پریمیوم این افزونه را داشته باشید در این بخش آیتم‌های بسیار بیشتری هم در دسترس خواهید داشت.
 • General Wordfence Options: با استفاده از این بخش می‌توانید یک سری تنظیمات کلی را داشته باشید و یا اگر نیاز داشته باشید قابلیت‌هایی را در افزونه فعال کنید و یا محدودیت‌هایی برای آن اعمال کنید.
 • Dashboard Notification Options: با استفاده از این گزینه یک‌سری قابلیت‌ها را برای نوتیفیکیشن می‌توانید داشته باشید که می‌توانید تعیین کنید دقیقا چه مواردی را از طریق نوتیفیکیشن برای شما ارسال کند.
 • Email Alert Preferences: یک‌سری هشدار‌ها را با استفاده از این افزونه می‌توانید دریافت کنید که به صورت لحضه‌ای برای شما ایمیل خواهد کرد، در این بخش می‌توانید تعیین کنید که دقیقا چه نوع هشدار‌هایی را برای شما ارسال کند و شما را مطلع کند، البته بخش هم در نسخه پرو قابلیت‌های بسیار بیشتری دارد.
 • Activity Report: اگر قصد دارید گزارش فعالیت دوره‌ای از این افزونه دریافت کنید می‌توانید با استفاده از این گزینه آن‌را تنظیم کنید.

تنظیمات بخش Firewall Options

بخش فایروال این افزونه بسیار قابلیت‌های خوبی دارد که در همین نسخه رایگان هم می‌توانید بسیاری از امکانات را داشته باشید تا امنیت سایت را خیلی بیشتر افزایش دهید.

تنظیمات بخش Firewall Options در افزونه وردفنس
تنظیمات بخش Firewall Options در افزونه وردفنس

در بخش firewall options هم 5 گزینه و تنظیمات متفاوت دارید که در این بخش آن‌ها را به شما توضیح خواهیم داد.

 • Basic Firewall Options: با استفاده از این گزینه می‌توانید تنظیمات پایه این افزونه را انجام دهید، که البته در نسخه رایگان کاربرد خاصی ندارد و حتما نیاز است نسخه پرو را خریداری کنید.
 • Advanced Firewall Options: اگر قصد داشته باشید تنظیمات پیشرفته را در بخش فایروال افزونه داشته باشید می‌توانید از این گزینه استفاده کنید و یک سری محدودیت‌های خاصی را برای افزونه تعریف کنید.
 • Brute Force Protection: با استفاده از این گزینه می‌توانید تنظیماتی مربوط به جلوگیری از حملات brute force را داشته باشید تا این حملات سایت شما را نابود نکنند.
 • Rate Limiting: در این بخش می‌توانید محدودیت‌هایی که وجود دارد را خیلی ساده کنترل کنید.
 • Allowlisted URLs: اگر قصد دارید محدودیت لینک‌های مختلف را برای خود کنترل کنید می‌توانید از این بخش استفاده کنید.

تنظیمات بخش scan options در افزونه وردفنس

اسکن کردن در افزونه‌های امنیتی بسیار مهم است و باید دقت ویژه به آن داشته باشیم، یکی از قابلیت‌های بسیار عالی وردفنس همین قابلیت اسکن کردن است که بسیار می‌تواند به شما کمک کند تا امنیت وب سایت خود را بسنجید.

تنظیمات بخش scan options در افزونه وردفنس
تنظیمات بخش scan options در افزونه وردفنس

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید بخش‌های مختلفی هم در این قسمت افزونه وجود دارد و می‌توانید با استفاده از آن‌ها اسکن کردن افزونه را خیلی بهتر کنترل کنید.

 • Scan Scheduling: یکی از قابلیت‌های بسیار جالب این افزونه در اسکن این است که می‌توانید زمان‌بندی داشته باشید که افزونه طی یک زمان‌بندی مشخص اسکن را انجام دهد و گزارش آن‌را برای ایمیل شما ارسال کند که این موضوع باعث می‌شود خیلی عالی از برخی مشکلات احتمالی پیش‌گیری کنید.
 • Basic Scan Type Options: از طریق این گزینه می‌توانید نوع سختی اسکن را مشخص کنید که به صورت استاندارد باشد و یا به صورت خیلی ساده و یا خیلی حرفه‌ای انجام شود، حتی می‌توانید به صورت انحصاری هم یک‌سری تنظیمات داشته باشید تا فقط بخش‌های مورد تایید خودتان را بررسی کند.
 • General Options: یک‌سری گزینه‌های عمومی برای اسکن وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را فعال و یا غیرفعال کنید که می‌توانند برخی از آن‌ها کاربردی باشند.
 • Performance Options: از طریق این گزینه می‌توانید نوع عملکرد اسکن این افزونه را دست‌کاری کنید و به نسبت نیاز خود یک‌سری تنظیمات انحصاری داشته باشید.
 • Advanced Scan Options: در این گزینه دو کادر خیلی ساده وجود دارد که می‌توانید محدودیت‌هایی را برای آن اعمال کنید.

تنظیمات بخش Tool Options در افزونه وردفنس

قسمت آخری که در این بخش وجود دارد، بخش tool و یا همان ابزار‌های افزونه است که خیلی بخش ساده اما کاربردی است و می‌توانید به خوبی از آن استفاده کنید.

تنظیمات بخش Tool Options در افزونه وردفنس
تنظیمات بخش Tool Options در افزونه وردفنس

این بخش هم همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید واضح است که قرار است با آن چه‌کاری انجام دهید و قابلیت‌های خوبی هم می‌توانند باشند.

 • Live Traffic Options: اگر قصد داشته باشید که یک‌سری امکانات برای امنیت بیشتر کاربران آنلاین سایت داشته باشید و وقتی که کاربران سایت خیلی زیاد شدند بتوانید امنیت را حفظ کنید می‌توانید از طریق این بخش تنظیماتی را در این زمینه داشته باشید.
 • Import/Export Options: با استفاده از این گزینه می‌توانید از تنظیمات خود خروجی بگیرید و یا اگر نیاز داشته باشید از سایت‌های دیگری که خروجی گرفته‌اید از این طریق وارد سایت خودتان کنید تا نیاز نباشد که خیلی برای این تنظیمات وقت بگذارید.
 • Login Security Options: با استفاده از این گزینه هم می‌توانید تنظیماتی مربوط به امنیت ورود و خروج در سایت داشته باشید که در نسخه رایگان امکانات زیادی ندارد و بهتر است که نسخه پرو آن را خریداری کنید.

جمع بندی

در این مقاله قصد داشتیم درباره این افزونه امنیتی یک‌سری اطلاعات ارائه دهیم و پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این افزونه و یا دیگر افزونه‌های امنیتی کار کنید تا حتما بتوانید امنیت سایت خود را از اول کار تامین کنید و از این بابت مشکلی نداشته باشید.

در کل افزونه‌های امنیتی خیلی می‌توانند بر روی امنیت شما تاثیر مثبت داشته باشند و باید حتما یکی از آن‌ها را در سایت داشته باشید، فرقی نمی‌کند که کدام افزونه را نصب کنید اما باید سعی داشته باشید که بهترین افزونه را با بیشترین قابلیت‌ها در سایت داشته باشید تا از همه امکانات جهت افزایش امنیت سایت استفاده کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!