پیشوند جدول وردپرس چیست؟

پیشوند جدول وردپرس چیست؟

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 18 اسفند 1401

پیشوند جدول وردپرس چیست؟ سلام دوستان و کاربران عزیز آکادمی وبکیما امروز هم در قسمت مقالات آموزش وردپرس، با یک موضوع آموزشی دیگه در خدمت شما عزیزان هستیم، موضوع مقاله امروز ما پیشوند جدول وردپرس است که باید به سوال پیشوند جدول وردپرس چیست؟ پاسخ دهیم، پس اگه دوست دارید بدونید که پیشوند جدول وردپرس چیست، تا انتهای این مقاله رو مطالعه کنید.

پیشوند جدول وردپرس چیست؟

ابتدا یک توضیح کلی درباره پایگاه داده یا دیتابیس خدمتون عرض کنم، تمامی اطلاعات سایت ما اعم از اطلاعات کاربران سایت، اطلاعات فروشگاه سایت، اطلاعات مربوط به محتواهای سایت و کلاً هر اطلاعات متنی در سایت، درون یک پایگاه داده یا دیتابیس ذخیره می‌شود، پایگاه داده‌های گوناگونی وجود دارند که در سایت‌های مختلف استفاده می‌شود اما وردپرس از پایگاه داده MySQL استفاده می‌کند.

پس نتیجه می‌گیریم که تمامی سایت‌هایی که با وردپرس ساخته می‌شوند، از پایگاه داده MySQL پشتیبانی می‌کنند، خوبی استفاده از این مدل ذخیره‌سازی اطلاعات این است که اطلاعات ذخیره‌شده به‌صورت جدول‌بندی و منظم است که همین کار بازخوانی دیتابیس را ساده و سریع می‌کند.

درباره پیشوند جدول پایگاه داده

هر وب‌سایت وردپرس دارای مجموعه‌ای از جداول پیش‌فرض است که همه اطلاعات مانند کاربران ، پست‌ها و گزینه‌ها در آن ذخیره می‌شوند. این جداول در پایگاه داده با پیشوندی نامگذاری می شوند که قبل از نام این جدول های پیش فرض اضافه شده است. به طور پیش فرض این پیشوند تنظیم شده است wp_ که جداول را به نام wp_userswp_postswp_options و غیره می سازد.

پیشوند استفاده شده توسط جداول پایگاه داده باید با پیشوند موجود در فایل wp-config مطابقت داشته باشد.

یک مثال ساده از استفاده دیتابیس در وردپرس

خب برای توضیح کامل پیشوند جدول وردپرس چیست، یک مثال ساده بیان می‌کنم: زمانی که شما یک نوشته در وردپرس انتشار می‌دهید، تمامی اطلاعات آن شامل: متن نوشته، آدرس‌های تصاویر و محتویات آن، آدرس نوشته منتشرشده، تاریخ انتشار، تاریخ آخرین به‌روزرسانی، نویسنده نوشته و … که درون جداول دیتابیس سایت ذخیره می‌شوند که این جداول به هم ارتباط دارند.

خب حالا زمانی که یکی از کاربران سایت به آن نوشته مراجعه می‌کند، اول باید اطلاعات نوشته که در دیتابیس ذخیره‌شده کنار هم قرار بگیرند تا یک داده جامع از نوشته تشکیل‌شده و درنهایت صفحه نوشته را تشکیل دهد.

راهنمای پیشوند جدول در وردپرس

اطلاعات دیتابیس سایت‌های وردپرسی داخل جداولی (Table) که با پیشوند _wp شروع می‌شوند ذخیره می‌شوند، هرکدام از جدول‌ها وظیفه ذخیره‌سازی قسمتی از داده‌های سایت رو بر عهده‌دارند برای نمونه جدول wp_posts متن‌های نوشته‌های سایت را ذخیره می‌کند یعنی متن این نوشته‌ای که در حال خواندن آن هستید در این جدول ذخیره‌شده است، یا جدول wp_users که اطلاعات همه‌ی کاربران سایت شامل کاربران عادی، نویسندگان سایت، مدیر سایت و …  را ذخیره می‌کند.

پیشوند جدول وردپرس چیست
تصویری از پایگاه داده یک سایت وردپرسی

جداول پایگاه داده دارای ردیف و ستون هستند که در هر ستون یک نوع داده ذخیره می‌شود، همچنین اولین ردیف هر ستون با همان ستون یک عنوان دارد. هرکدام از ردیف‌ها یک رکورد نامیده می‌شوند. اگر با استفاده از phpMyAdmin وارد بخش دیتابیس سایت خود شوید کاملاً متوجه خواهید شد.

خب حالا که با طرز کار جداول وردپرس آشنا شدید بریم ببینیم که
پیشوند جدول وردپرس چیست؟

پس متوجه شدید که هرکدام از جدول‌های دیتابیس دارای یک نام است که این نام یک پیشوند دارد که به‌صورت پیش‌فرض _wp می‌باشد که در ابتدای تمامی جداول وردپرس هست که دقیقاً به همین خاطر بهش میگیم پیشوند جدول وردپرس! که در زمان نصب وردپرس در صفحه واردکردن اطلاعات سایت می‌توانید آن را تغییر دهید.

خب همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم پیشوند جدول وردپرس به‌صورت پیش‌فرض _wp است، خب وقتی‌که من و شما اینو می دونیم هکرها هم این اطلاعات سایت رو دارند! پس آگه در زمان نصب وردپرس پیشوند جدول را تغییر ندهیم مثل این است که با دست خودمان اطلاعات مهم سایت را در اختیار هکرها قرار داده‌ایم!

اما آگه سایت خود را ساخته‌اید و پیشوند جداول آن را تغییر نداده‌اید نگران نباشید در مقاله بعدی آموزش تغییر پیشوند جدول وردپرس را آموزش داده‌ایم بهتر است که حتماً این مقاله را مطالعه کرده و پیشوند جداول سایتتان را تغییر دهید تا امنیت سایت خود را بالا ببرید.

جمع بندی نهایی

امیدواریم که مقاله پیشوند جدول وردپرس چیست را تا انتها خوانده باشید و به علم خود افزوده باشید. اگر در رابطه با این مقاله سوالی دارید در بخش دیدگاه‌های سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

نظرات در “پیشوند جدول وردپرس چیست؟

  1. آرش عبدی میگوید:

    «اما آگه سایت خود را ساخته‌اید و پیشوند جداول آن را تغییر نداده‌اید نگران نباشید در مقاله بعدی آموزش تغییر پیشوند جدول وردپرس را آموزش داده‌ایم بهتر است که حتماً این مقاله را مطالعه کرده و پیشوند جداول سایتتان را تغییر دهید تا امنیت سایت خود را بالا ببرید»

    خب این مقالهٔ بعدی کجاست؟ چطوری پیداش کنم؟ 😁😁

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین ساعات جشنواره بلک فرایدی! ... تا 90 درصد تخفیف روی تمامی دوره‌ها ...تخفیف‌تو بگیر!
+
آموزش‌های ویدیویی جدید در یوتیوب