تنظیمات قالب وردپرس کجاست؟ تنظیمات قالب وردپرس چیست؟

تنظیمات قالب در وردپرس کجاست؟ تنظیمات قالب وردپرس چیست؟

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 22 فروردین 1402

تنظیمات قالب وردپرس: اگر از کابران تازه کار وردپرس باشید به احتمال بسیار زیاد تا به حال سوال‌های تنظیمات قالب وردپرس چیست؟ و تنظیمات قالب وردپرس کجاست؟ برای‌ تان پیش آمده است!

بنابراین اگر می‌خواهید با استفاده از تنظیمات قالب وردپرس سایت خود آن را مطابق با نیاز‌های خود شخصی سازی کنید، اما نمی‌توانید گزینه تنظیمات قالب خود را پیدا کنید، در این مقاله از سری مقالات آموزش وردپرس بیشتر به آن می‌پردازیم. بنابراین آن را با دقت مطالعه کنید تا از این به بعد هر قالب وردپرسی که روی سایت نصب کردید، بدون استفاده از هیچ نقشه‌ای (!!!) بتوانید خیلی سریع گزینه تنظیمات قالب وردپرس خود را پیدا کنید.

تنظیمات قالب وردپرس چیست؟

برای توضیح ساده‌تر این موضوع اجازه دهید تا با یک مثال بسیار ساده این موضوع را بیان کنیم، شما به احتمال بسیار زیاد یک موبایل هوشمند دارید،‌ این موبایل در منوی خود یک گزینه به نام تنظیمات دارد که با توجه به نوع و مدل موبایل می‌توانید در این بخش برخی از موارد را مطابق با نیاز و یا سلیقه خود شخصی سازی کنید، برای مثال می‌توانید زبان موبایل خود را انتخاب کنید و برای صفحه اصلی موبایل یک تصویر پس زمینه شخصی قرار دهید.

تنظیمات قالب وردپرس هم دقیقا به همین صورت است، با توجه به نوع و پیشرفته بودن قالب، شما در بخش تنظیمات قالب می‌توانید بخش‌های متنوعی از وب‌سایت خود را سفارشی ‌سازی و کاستومایز کنید، برای مثال بسیاری از قالب‌های وردپرس به ما این امکان را می‌دهند که نوع فونت سایت را تنظیم کنیم، یا می‌توانیم هدر سایت خود را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنیم.

خلاصه به تمامی این بخش‌ها که با استفاده از آن‌ها می‌توانید قالب سایت خود را شخصی سازی کنید، پنل تنظیمات قالب وردپرس یا تم‌آپشن ـ Theme Options می‌گویند.

تظیمات قالب وردپرس کجاست

توجه داشته باشید که برای پاسخ به سوال تنظیمات قالب وردپرس کجاست، باید چند مورد مهم را مد نظر خود داشته باشید:

  1. اول اینکه تمام قالب‌های وردپرس بخش تنظیمات ندارند، یعنی اگر از قالب‌های وردپرس رایگان که در مخزن وردپرس به ثبت رسیده‌اند استفاده می‌کنید، احتمال دارد که اصلا بخش تنظیمات قالب نداشته باشد و شما اصلا نتوانید بخش‌هایی از آن را ویرایش و شخصی سازی کنید.
  2. مورد دوم اینکه اگر از قالب‌های رایگان مخزن وردپرس استفاده می‌کنید، ممکن است آن قالب ۲ نسخه داشته باشد، یک نسخه رایگان که بدون بخش تنظیمات قالب وردپرس است و یک نسخه پرمیوم که بعد از تهیه و نصب آن به بخش تنظیمات قالب وردپرس دسترسی خواهید داشت.
  3. مورد سوم که باید در نظر داشته باشید، هر قالب وردپرسی بسته به سلیقه طراح قالب، ممکن است که تنظیمات قالب وردپرس را در بخشی متفاوت قرار داده باشد، بنابراین نباید انتظار داشته باشید که بخش تنظیمات تمامی قالب‌ها یکسان باشد و در یک محل خاص از پیشخوان وردپرس قرار داشته باشد.

حال که این موارد را متوجه شدید، اجازه دهید تا در ادامه مقاله بررسی کنیم که تنظیمات قالب وردپرس کجاست و اینکه معمولا بخش تنظیمات قالب را در کدام بخش از پیشخوان وردپرس می‌توان پیدا کرد.

شایع‌ترین قسمت برای تنظیمات قالب وردپرس کجاست؟

در ابتدا اجازه بدید که شایع‌ترین بخشی که تنظیمات قالب وردپرس قرار دارد را بررسی کنیم، معمولا 70 الی 80 درصد قالب‌های وردپرس بخش پنل تنظیمات خود را در پشخوان وردپرس و در منوی سمت راست قرار می‌دهند، همانند قالب وودمارت، قالب BeTheme، قالب انفولد و بسیاری از قالب‌های وردپرس دیگر، بنابراین اولین بخشی که باید برای پیدا کردن تنظیمات قالب وردپرس سایت تان بگردید، منوی اصلی پیشخوان وردپرس در سمت راست است.

محل تنظیمات قالب‌های: انفولد، وودمارت، بی‌تم | تظیمات قالب وردپرس کجاست
محل تنظیمات قالب‌های: انفولد، وودمارت، بی‌تم

دومین محل تنظیمات قالب وردپرس

اگر منوی اصلی و سمت راست پیشخوان را با دقت بررسی کردید اما گزینه‌ تنظیمات قالب را پیدا نکردید، بخش دومی که باید مشاهده کنید، ادمین بار بالای سایت است، در سایت‌های وردپرسی یک ادمین بار در قسمت بالای سایت وجود دارد که به محض این‌که با اکانت مدیریت وارد سایت می‌شوید، می‌توانید ادمین بار را در تمامی صفحات و حتی در بخش فرانت سایت هم مشاهده کنید، معمولا افزونه‌های صفحه‌ساز، و افزونه‌های کش و بهینه‌سازی سرعت سایت، و افزونه‌های امنیت سایت، منوی تنظیمات خود را به این بخش اضافه می‌کنند.

حال ممکن است قالبی که نصب کرده‌اید بخش تنظیمات آن در ادمین بار وردپرس باشد، برای مثال قالب‌ فلت‌سام، قالب سون، قالب آوادا از این دست قالب‌ها هستند که بخش تنظیمات آن‌ها در ادمین بار وردپرس است:

محل تنظیمات قالب‌های: سون، فلت سام، آوادا
محل تنظیمات قالب‌های: سون، فلت سام، آوادا

سومین محل تنظیمات قالب وردپرس

در نهایت اگر در دو محل قبلی، محل تنظیمات قالب وردپرس خود را پیدا نکردید، به سومین محلی که برخی از طراحان قالب وردپرس، تنظیمات قالب خود را در آن‌جا قرار می‌دهند، مراجعه کنید.

برای این کار به از پیشخوان سایت وردپرس خود گزینه نمایش را انتخاب کنید، حال زیر مجموعه‌های گزینه نمایش را با دقت بررسی کنید و به دنبال تنظیمات قالب وردپرس باشید، قالب‌هایی که محل تنظیمات شان در این بخش است، کم نیستند برای مثال قالب آسترا و قالب پاراکس از جمله قالب‌هایی هستند که گزینه تنظیمات قالب آن‌ها در زیر مجموعه منوی نمایش وردپرس است.

محل تنظیمات قالب‌های آسترا و پاراکس
محل تنظیمات قالب‌های آسترا و پاراکس

آخرین محل تنظیمات قالب وردپرس

و در آخر اگر در هیچ یک از بخش‌های بالا نتوانستید گزینه پنل تنظیمات قالب وردپرس خود را پیدا کنید، از منوی اصلی پیشخوان وردپرس گزینه نمایش > سفارشی سازی را انتخاب کنید، بسیاری از قالب‌های وردپرس تنظیمات اصلی قالب را با بخش سفارشی سازی وردپرس ادغام کرده‌اند، بنابراین با رفتن به این بخش هم به تنظیمات شخصی سازی پیش‌فرض وردپرس دسترسی خواهید داشت و هم به بخش تنظیمات قالب وردپرس خود، دسترسی پیدا خواهید کرد.

رفتن به قسمت سفارشی کردن قالب وردپرس
بخش نمایش > سفارشی‌سازی در وردپرس

بسیاری از قالب‌ها علاوه بر داشتن یک گزینه مجزا برای دسترسی به بخش پنل تنظیمات، می‌توانید با کلیک روی گزینه نمایش > سفارشی سازی به بخش تنظیمات آن‌ها دسترسی داشته باشید، برای مثال قالب فلت سام و قالب مارکتیکا و قالب تم پلیس از دست از قالب‌ها هستند، برای اطلاعات بیشتر در رابطه با کار با بخش نمایش در وردپرس، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های سفارشی کردن قالب وردپرس و نمایش در وردپرس را نیز مطالعه بفرمایید.

جمع‌بندی

در انتها امیدواریم که این مقاله هم برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد، اگر با مطالعه این مقاله همچنان در پیدا کردن بخش پنل تنظیمات قالب وردپرس خود ناموفق بوده‌اید، سوال و مشکل خود را در پایین همین مقاله و در بخش دیدگآ‌ه‌های سایت برای ما ارسال کنید، تا بتوانیم به شما در حل این مشکل کمک کنیم.

5/5 - (4 امتیاز)

نظرات در “تنظیمات قالب در وردپرس کجاست؟ تنظیمات قالب وردپرس چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین ساعات جشنواره بلک فرایدی! ... تا 90 درصد تخفیف روی تمامی دوره‌ها ...تخفیف‌تو بگیر!
+
آموزش‌های ویدیویی جدید در یوتیوب