آموزش نصب AMP در وردپرس

آموزش نصب AMP در وردپرس

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 16 تیر 1402
باید لاگین کنید!

AMP یکی از بهترین تکنولوژی‌هایی است که در طراحی وب استفاده می‌شود و با استفاده از آن می‌توان سرعت سایت را تا چندبرابر افزایش داد، این تکنولوژی در حال حاضر توسط سایت‌های بسیار بزرگی در حال استفاده است و شما هم با استفاده از آن می‌توانید سرعت سایت خود را در نسخه موبایل تا چندبرابر افزایش دهید، اگر از این تکنولوژی در سایت خود استفاده نکنید و سرعت سایت شما در نسخه موبایل کم باشد، بر روی سئو سایت شما هم تاثیر خواهد گذاشت، در مقاله آموزش نصب AMP در وردپرس از سری مقالات آموزش سئو با ما همراه باشید تا به شما توضیح دهیم که چطور می‌توانید از این تکنولوژی در سایت وردپرسی خود استفاده کنید و سرعت نسخه موبایل سایت خود را تا چندبرابر افزایش دهید.

نصب AMP در وردپرس

برای نصب  AMP در وردپرس می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید و افزونه‌هایی در این زمینه وجود دارد که به شما کمک خواهند کرد خیلی ساده این قابلیت را در سایت خود داشته باشید. در این مقاله ما قصد داریم به شما توضیح دهیم که چگونه می‌توانید با استفاده از افزونه AMP وردپرس قابلیت AMP را برای سایت خود نصب کنید و با استفاده از آن سرعت سایت خود را افزایش دهید.

افزونه AMP در وردپرس کاملا رایگان است و شما می‌توانید به‌سادگی آن را در مخزن وردپرس پیدا کنید و بعد با نصب کردن آن در سایت خود از آن استفاده کنید و به‌صورت حرفه ای این قابلیت را در سایت خود فعال کنید تا با استفاده از آن سرعت سایت خود را در نسخه موبایل افزایش دهید.

افزونه AMP در حال حاضر از مخزن وردپرس بیش از 500 هزار نصب فعال دریافت کرده است که می‌توان گفت به‌عنوان محبوب‌ترین افزونه AMP در وردپرس است و شما برای این امکانات اصلا محدود نخواهید بود، توجه داشته باشید که این افزونه تنظیمات خیلی پیچیده‌ای هم ندارد و اگر در ادامه با ما همراه باشید دقیقا به شما تنظیمات آن را ارائه خواهیم داد.

برای شروع آموزش شما باید این افزونه از طریق مخزن وردپرس برای سایت خود نصب کنید، برای نصب افزونه هم به بخش افزونه‌ها و نصب افزونه بروید تا با سرچ کردن نام افزونه در مخزن وردپرس بتوانید به‌سادگی آن را در سایت خود نصب کنید. (آموزش نصب افزونه وردپرس)

آموزش نصب AMP در وردپرس
آموزش نصب AMP در وردپرس

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، افزونه‌های زیادی در این زمینه برای وردپرس وجود دارند که هرکدام قابلیت‌های متفاوتی دارند، اما در حال حاضر ما با افزونه AMP کار داریم و باید این افزونه را نصب کنیم که در تصویر بالا هم مشخص کردیم تصویر این افزونه کدام است.


تنظیمات افزونه AMP

بعد از نصب این افزونه یک بخش در منو پیشخوان وردپرس شما ایجاد خواهد شد با نام AMP که می‌توانید با استفاده از آن این افزونه را کنترل کنید و تنظیمات آن را انجام دهید.

آموزش نصب AMP در وردپرس - تنظیمات افزونه AMP
آموزش نصب AMP در وردپرس – تنظیمات افزونه AMP

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید ما به بخش تنظیمات این افزونه رفته‌ایم تا بتوانیم از همین اول کار افزونه را در سایت خود تنظیم کنیم و بعد به استفاده از آن بپردازیم و به بخش‌های دیگر بپردازیم؛ برای تنظیمات بهتر این افزونه بهتر است از طریق بالای این صفحه بر روی دکمه open wizard کلیک کنیم تا بتوانیم با استفاده از این دکمه تنظیمات افزونه را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.

آموزش نصب AMP در وردپرس - شروع تنظیمات افزونه AMP وردپرس
آموزش نصب AMP در وردپرس – شروع تنظیمات افزونه AMP وردپرس

طبق تصویر بالا ما به بخش تنظیمات این افزونه رفته‌ایم تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن است افزونه را تنظیم کنیم توجه داشته باشید که این بخش یک سری قسمت‌های خاص دارد که با استفاده از هر قسمت می‌توانیم بخش‌های مختلف را تنظیم کنیم و به‌صورت حرفه‌ای‌تر پیش برویم.

تنظیمات بخش تکنیکالی افزونه AMP
تنظیمات بخش تکنیکالی افزونه AMP

اگر بر روی دکمه بعدی کلیک کنید، با تصویر بالا مواجه خواهید شد و به بخش Technical Background خواهید رفت، در این بخش شما باید مشخص کنید که یک توسعه‌دهنده یا همان برنامه‌نویس هستید، یا باید مشخص کنید که یک فرد آماتور و فقط یک پیش‌زمینه فنی از قبل در این زمینه دارید هستید، این موارد کمک می‌کند که بهتر تنظیمات را انجام دهید و خیلی برای تنظیمات سختی نداشته باشید.

تنظیم حالت های قالب افزونه AMP - اموزش amp
تنظیم حالت های قالب افزونه AMP – اموزش amp

بخش بعدی در واقع بخش حالت‌های قالب است که می‌توانید با استفاده از این بخش، یک سری تنظیمات مربوط به حالت بهینه‌سازی و نکات بهینه‌سازی AMP را در سایت خود مشخص کنید که تعیین شود دقیقا این تکنولوژی در سایت شما چه مواردی را بهینه‌سازی کند.

هرکدام از این حالت‌هایی که در این بخش وجود دارد می‌تواند کمک کند که بهتر موضوع سایت خود را مشخص کنید و طبق فعالیت خود در سایت این قابلیت را داشته باید چرا که یک سایت فروشگاهی نمی‌تواند با همان حالت یک سایت شرکتی این قابلیت را در خود فعال کند و باید به این موردتوجه ویژه‌ای داشته باشید تا بتوانید با استفاده از آن بهترین حالت فعال‌سازی AMP را در سایت تعیین کنید.

ما برای بهتر پیش رفتن این روند تنظیمات آن را به بر روی استاندارد قرار دادیم، این حالت در واقع بهترین حالت است که شما می‌توانید برای وب‌سایت خود داشته باشید و اگر قصد دارید برای سایت خود به‌صورت گیاه این قابلیت را فعال کنید بهتر است آن را بر روی استاندارد قرار دهید تا بتوانید این روند را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید.

تنظیم بخش مرور در افزونه AMP وردپرس - آموزش amp گوگل
تنظیم بخش مرور در افزونه AMP وردپرس – آموزش amp گوگل

در قسمت بعدی یعنی مرور شما می‌توانید برای خود تنظیماتی که انجام داده‌اید به‌صورت کلی مرور کنید و قالبی هم که در سایت استفاده می‌کنید در این بخش به شما نمایش داده خواهد شد و شما می‌توانید از این طریق متوجه شوید که قالب برای وب‌سایت شما مناسب است یا خیر، این مورد خیلی مهم است چرا چه قالب رابطه مستقیمی با افزایش سرعت سایت شما دارد و شما اگر یک قالب سنگین داشته باشید از نظر سرعت با مشکل مواجه خواهید شد.

اتمام تنظیمات افزونه AMP - آموزش amp گوگل
اتمام تنظیمات افزونه AMP – آموزش amp گوگل

در آخر هم که با این پیام تصویر بالا مواجه شدید به این معنی است که این تنظیمات به‌صورت درست انجام شده و این قابلیت در سایت شما به‌خوبی فعال شده است، دیگر نیاز نیست که کاری برای آن کنید و افزونه به‌درستی برای سایت شما کار می‌کند.

همان‌طور که مشاهده کردید این تنظیمات خیلی ساده بودند و نیاز نیست که خیلی تخصص زیادی در این زمینه داشته باشید و به‌سادگی می‌توانید آن ها را انجام دهید، با انجام این تنظیمات برای سایت شما AMP فعال خواهد شد و شما خیلی ساده می‌توانید ازاین‌ پس سایت خود را با سرعت بیشتری در اختیار کاربران قرار دهید.

توجه داشته باید که شما از طریق Advanced setting می‌توانید مشخص کنید که کدام بخش‌های سایت شما از AMP استفاده کنند، برای مثال شاید شما نخواهید برای بخش برگه‌های سایت خود از AMP استفاده کنید و برای این مورد هم می‌توانید از این طریق این بخش را در افزونه غیرفعال کنید تا افزونه از این بخش کناره‌گیری کند.


افزونه‌های دیگر AMP برای وردپرس

یک سری افزونه دیگر هم برای نصب AMP در وردپرس وجود دارد که با استفاده از آن ها می‌توانید این قابلیت را با امکانات بیشتری در سایت خود داشته باشید، در این بخش از مقاله یک سری دیگر از این افزونه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید با استفاده از آن ها هم این قابلیت را برای وب‌سایت خود فعال کنید.

برخی از سایت‌ها هستند که با این افزونه معرفی شده در این مقاله سازگار نیستند و باید از افزونه‌های دیگر استفاده کنند و به همین دلیل ما هم آن ها را به شما معرفی می‌کنیم.

افزونه AMP for Wp

با استفاده از این افزونه شما می‌توانید به‌سادگی برای وب‌سایت خود تکنولوژی AMP را فعال کنید که بسیار قابلیت‌های خوبی دارد و شما قادر خواهید بود با بهترین شکل ممکن این قابلیت را رد سایت خود داشته باشید، البته توجه داشته باشید که این افزونه به‌صورت رایگان در دسترس نیست و شما برای استفاده از آن باید اول آن را خریداری کنید.


افزونه WeeblrAMP

این افزونه در دو نسخه رایگان و پولی عرضه شده است که شما می‌توانید با استفاده از نسخه پولی قابلیت‌های بسیار عالی را داشته باشید، البته نسخه رایگان هم کارآمد است و شما با استفاده از این نسخه هم می‌توانید AMP را در سایت خود داشته باشید اما یک سری محدودیت‌ها دارد که ممکن است برای شما آزاردهنده باشد.


افزونه Better AMP

اگر قصد دارید گزارش‌های مربوط به AMP را در گوگل آنالیتیکس هم داشته باشید و یک افزونه داشته باشید که با آنالیتیکس سازگاری داشته باشد، بهترین افزونه برای شما Better AMP که می‌توانید با استفاده از آن قابلیت‌های بسیار عالی در این زمینه داشته باشید و به بهترین شکل ممکن این تکنولوژی را در سایت خود فعال‌سازی کرده و سرعت سایت را افزایش دهید.


جمع‌بندی

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کافی را نسبت به موضوع این مقاله کسب کرده باشید، ما در این مقاله قصد داشتیم به‌صورت کامل به شما توضیح دهیم که چطور می‌توانید برای سایت خود AMP را فعال کنید و با استفاده از آن سرعت سایت را در نسخه موبایل افزایش دهید. در ضمن شما هر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید از طریق نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید تا سریعا پاسخ شما را بدهیم و شما را راهنمایی کنیم.

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

 1. رضا اسماعیل پور میگوید:

  سلام خسته نباشید .
  چند روز مطالب سایت من ایندکس نمیشن .
  توسط سرچ کنسول بررسیشون کزدم زده بود که موبایل فرندلی نیست و ارورهایی شامل ( text too small read ,,, content wider then screen ,,, clicable elements to close together) افزونه amp رو نصب کردم این خطاها رفع شد ولی بازم مطالبم ایندکس نشد .
  و اینکه من تمام قوانین و الگوریتم های گوگل رعایت کردم مطمئنم سایتم پنالتی نشده
  از robots.txt هم اصلا استفاده نکردم
  ب نظرتون مشکل کجاس
  ممنون میشم کمکم کنید

  • نبی عبدی میگوید:

   سلام، دقت کنید که بحث موبایل فرندلی بودن با بحث AMP کاملا جداست، وب‌سایت شما به احتمال بسیار زیاد مشکل طراحی دارد.

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!