تاثیر UI و UX بر SEO

تاثیر UI و UX بر سئو (SEO)

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 18 اسفند 1402
باید لاگین کنید!

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در طراحی سایت به آن دقت بسیار زیادی داشته باشید و آن می‌تواند کمک کند که سایت شما زیباتر باشد، رعایت UI و UX در طراحی سایت است که بسیار می‌تواند تاثیر زیادی را بر روی ذهنیت کاربران داشته باشد و در واقه هر چقدر سایت شما زیباتر باشد هم کاربران می‌توانند بهتر از سایت استفاده کنند و هم خود شما سایت را بیشتر دوست خواهید داشت، در این که UI و UX خیلی مهم است اصلا شکی نیست و همه ما اهمیت ما آن را می‌دانیم، اما تاکنون فکر کرده‌اید که رابط کاربری و تجربه کاربری بر روی سئو هم تاثیر‌گذار است یا خیر؟

 بسیاری از افراد هستند که سایت را طراحی می‌کنند و اصلا به ظاهر آن اهمیت نمی‌دهند و فقط می‌خواهد با رعایت دیگر موارد سئو، سایت خود را رشد دهند و رتبه آن‌را افزایش دهند اما این مورد اصلا درست نیست و در واقع برای شما اصلا نمی‌تواند مناسب باشد چرا که یکی از اصول مهم سئو همین طراحی سایت شما است و بسیار هم مهم می‌باشد که باید حتما به آن توجه داشته باشید.

البته دقت کنید که اگر سایت شما زیبا نباشد و در واقع استفاده کردن از آن کار ساده‌ای نباشد، اگر در گوگل و دیگر موتور‌های جستجو رتبه بگیرید هم برای شما هیچ ارزشی نخواهد داشت چرا که کاربر بعد از مراجعه به سایت سریعا آن‌را ترک کرده و دیگر ممکن است به سایت شما مراجعه نکند.

خودتان را در نظر بگیرید، اگر استفاده از یک سایت برای شما سخت باشد و در واقع طراحی آن سایت به‌صورتی باشد که شما را در سایت سردرگم کند، باز هم حاظر هستید در آن سایت بمانید و به خواسته خود برسید، قطعا خیر چرا که می‌توانید به سایت‌های دیگر مراجعه کنید و آن نیازی که دارید را خیلی سریع رفع کنید.

توجه: کاربرانی که در گوگل به دنبال یک محتوا خاص هستند و یا می‌خواهند درباره موضوعی تحقیق کنند، اگر به سایت شما مراجعه کنند و دسترسی به محتوا برای آن افراد سخت باشد، در کمتر از چند ثانیه سایت شما را ترک خواهند کرد و به دنبال سایت‌های دیگر می‌روند، امروزه سایت‌های بسیار زیادی در هر زمینه کاری مختلف فعالیت دارند و به همین دلیل شما باید بتوانید بهترین باشید و اطلاعات را به کاربران خود خیلی ساده و خوب ارائه دهید که یکی از مهم‌ترین بخش‌های این ارائه اطلاعات UI و UX سایت شما می‌باشد.

تاثیر UI و UX

نمی‌توان گفت که تجربه کاربری و رابط کاربری سایت می‌توانند به‌صورت مستقیم بر روی سئو تاثیر داشته باشند چرا که این تاثیر به‌صورت غیر‌مستقیم است، اما اصلا نباید این را دست کم بگیرید چرا که همین تاثیر غیر مستقیم هم می‌تواند تاثیر مثبت و منفی بسیار زیادی را بر روی سئو سایت شما داشته باشد پس حتما باید به آن توجه داشته باشید.

اگر بخواهید سایت خود را طراحی کنید قطعا می‌توانید از قالب‌های زیادی استفاده کنید و این قالب‌ها با طرح و رنگ‌های مختلفی هم عرضه می‌شوند و شما باید آن‌ها را هم شخصی سازی کنید، این شخصی سازی قالب برای سایت شما بسیار مهم و حساس است چرا که دقیقا همان UI و UX سایت شما خواهد بود که اگر به آن دقت نداشته باشید ممکن است کاربران زیادی را از دست بدهید و همین موضوع در نهایت باعث می‌شود که ترافیک بسیار زیادی نابود شود.

تاثیر UI و UX بر SEO
تاثیر UI و UX بر SEO

این که توضیح دادیم اثر Ui و UX بر روی سئو غیر مستقیم است، در واقع این به شکل است که شما باید با استفاده از این قوانین و اصول طراحی سایت، به شکلی سایت خود را اجرا کنید که کاربر بتواند خیلی ساده و خوب با سایت تعامل داشته باشد و همین تعامل در نهایت باعث می‌شود که سئو سایت بسیار بهتر پیش برود، البته دقت داشته باشید که برای این ایجاد تعامل روش‌های بسیار زیاد دیگری هم هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها UI و UX است.

در طراحی وب سایت خود باید سعی داشته باشید که طبق چهارچوب پیش بروید چرا که افراد در سایت‌های مختلف المان‌ها را شناسایی کرده‌اند و می‌دانند دقیقا منو سایت، لوگو، محتوا‌ها و… در چه بخش‌هایی از سایت وجود دارند، به همین منظور شما اگر می‌خواهید تغییراتی را اعمال کنید باید دقیقا طبق قوانین UI و UX باشد تا بعد از طراحی ترافیک شما کاهش نداشته باشد.

اگر بخواهیم یک مثال هم برای شما بزنیم باید بگوییم که در صفحه نوشته‌های سایت، شما باید بدنه محتوا را قرار دهید و در انتهای آن هم یک کادر نظرسنجی داشته باشید و یا المان‌های دیگر را اضافه کنید که البته این مورد فقط یک مثال ساده‌ای بود، اما اگر بخواهید همین صفحه را کاملا برعکس طراحی کنید و یعنی نظرات در اول صفحه باشد و بعد کاربر بتواند محتوا سایت را مشاهده کند، قاعدتا کاربر سایت شما را ترک خواهد کرد و همین باعث افزایش نرخ بانس ریت (Bounce rate) شما خواهد شد در نهایت هم تمام این موارد می‌تواند یک تاثیر بسیار منفی بر روی سئو سایت شما باشد، پس با دقت زیادی باید وقت بگذارید و سایت را برای خود طراحی کنید و در غیر این‌صورت شما این فاکتور مهم از سئو را از دست می دهید.

نکات بسیار زیادی وجود دارد که شما باید آن‌ها را در سایت خود رعایت کنید و بسیار هم تاثیر زیادی دارند، این نکته‌ها دقیقا مطابق با قوانین UI و UX است که اگر آن‌ها را در نظر نگیرید اصلا سایت زیبایی نخواهید داشت.

برخی از نکاتی که باید در UI و UX سایت در نظر بگیرید

همان‌طور که گفته شد نکات بسیار زیادی وجود دارد که شما می‌توانید با در نظر گرفتن آن‌ها خیلی ساده کاربران بیشتری را به مشتری تبدیل کنید و سئو سایت خود را هم بهتر پیش ببرید، برخی از این نکات می‌توانند خیلی ساده باشند اما باید به همه آن‌ها توجه کنید و آن‌ها را در سایت خود رعایت کنید.

بهینه سازی UI و UX در سایت

بسیاری از افراد هستند که در طراحی سایت خود المان‌های بسیار زیادی را مورد استفاده قرار می‌دهند و در واقع افکت‌ها و ترنزیشن‌های بسیار زیادی در سایت آن‌ها وجود دارد و همین موضوع باعث خواهد شد سرعت سایت بسیار افت داشته باشد و در نهایت هم بر روی سئو تاثیر منفی خواهد گذاشت.

شما باید تا حد امکان سعی داشته باشید طراحی سایت را به‌صورتی انجام دهید که سایت سبک باشد و وقتی که کاربر سایت را مشاهده می‌کند افکت‌های زیادی برای کاربر نمایش داده نشود تا در نهایت سرعت سایت شما کاهش نداشته باشد و تاثیر UI و UX بر SEO مثبت باشد.

البته این بدان معنا نیست که بخاطر سرعت کاملا طراحی خود را تغییر دهید و زیبایی را فدای سرعت کنید و این کاملا اشتباه است، شما باید سعی داشته باشید که هم زیبایی سایت را حفظ کنید و هم با حذف افکت‌های اضافه سایت خود را خیلی پر سرعت تر کنید.

طراحی عنوان های H1 تا H6

شما قطعا در سایت خود یک سری محتوا دارید که این محتوا‌ها می توانند به‌صورت آموزشی، خبری و یا محصول باشند، هر کدام از این محتوا‌ها نیاز به تیتر‌ها و عنوان‌هایی دارند که شما در طراحی سایت باید دقت داشته باشید که ظاهر این تیتر‌ها را به خوبی مشخص کنید و ظاهر زیبایی داشته باشند.

بسیاری از افراد هستند که این مورد را اصلا جدی نمی‌گیرند و به همین دلیل محتوا آن‌ها اصلا خوانده نمی‌شود در نهایت هم باعث خواهد شد که کاربر دیگر به وب سایت‌ها اصلا مراجعه نکند، در کد‌های CSS سایت خود باید سعی داشته باشید که این عنوان‌ها را کمی زیباتر کنید تا کاربر با جذابیت بیشتری مقاله شما را مطالعه کند.

طراحی عنوان های H1 تا H6
طراحی عنوان های H1 تا H6

البته دقت داشته باشید که نیاز نیست این عنوان‌ها را خیلی سنگین کنید و استایل‌های خیلی زیادی به آن‌ها دهید و باید سعی داشته باشید که در عین حال ساده باشند و کاربر هم خیلی بهتر بتواند آن‌ها را در مقاله شما مطالعه کند.

کاربر را در سایت درگیر کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که شما باید در طراحی UI و UX سایت به آن دقت داشته باشید، این است که با بخش‌های جذاب سایت خود باید سعی داشته باشید که کاربر را درگیر کنید و سعی کنید که کاربر دیرتر از سایت شما خارج شود، این موضوع باعث می‌‌شود وقتی که کاربر از گوگل به سایت شما مراحعه می‌کند و بیشتر در سایت شما می‌ماند گوگل متوجه خواهد شد سایت شما ارزشمند است و به همین دلیل به مراتب رتبه بهتری خواهید داشت.

حتی با پیشنهاد‌هایی در محتوا سایت خود و یا بخش‌های سایت می‌توانید کاربر را به سمت صفحات دیگر سایت هم ببرید و همین باعث خواهد شد که نرخ CTR شما افزایش پیدا کند که این در نهایت باعث تاثیر UI و UX بر SEO سایت خواهد بود.

اطلاعات را ساده به کاربر ارائه دهید

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که کاربران شما خیلی سریع سایت را ترک می‌کنند، این است که اطلاعات را به شیوع‌های اشتباه به کاربر ارائه می‌دهید و در واقع صفحه‌ای که برای این ارائه اطلاعات ایجاد کردید خیلی نمی‌تواند برای کاربر شما مفهومی باشد در نهایت هم کاربر سایت را ترک می‌کند.

صفحه محصولات و محتوا سایت شما بسیار مهم است و باید دقت ویژه‌ای به آن داشته باشید چرا که کاربران وقتی از گوگل سایت شما را پیدا می‌کنند و می‌خواهند مطلبی از شما بخوانند یا محصولی از سایت شما مشاهده کنند، انتظار دارند که خیلی واضح و ساده آن اطلاعات را به او ارائه دهید، اگر طراحی سایت به‌صورتی باشد که کاربر اصلا متوجه محتوا و یا محصول شما نشود در کمترین زمان ممکن سایت شما را ترک می‌کند و به این صورت است که تاثیر UI و UX بر SEO منفی خواهد بود.

ارائه ساده اطلاعات در طراحی UI و UX
ارائه ساده اطلاعات در طراحی UI و UX

قوانین بسیار زیادی از UI و UX سایت وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از این قوانین بر روی سئو سایت خود هم تاثیر بسیار مثبتی داشته باشید، دقت کنید که باید سایت شما زیبا باشد و نباید فقط سئو را در نظر بگیرید چرا که اگر فقط سئو ملاک طراحی سایت شما باشد کاربران از شما ناراضی خواهند بود و در نهایت هم شکست خواهید خورد.

تاثیر UI و UX بر SEO می‌تواند بسیار مثبت باشد، اگر شما به قوانین دقت داشته باشید و آن‌ها را در سایت خود اجرا کنید قطعا می‌توانید این تاثیر مثبت را دریافت کنید و اما برعکس اگر شما این فوانین را اصلا در نظر نگیرید و بدون هیچ چهارچوبی سایت خود را طراحی کنید، قطعا تاثیر UI و UX بر SEO برای سایت شما به‌صورت منفی خواهد بود.


جمع بندی

در این مقاله قصد داشتیم اطلاعاتی را درباره تاثیر UI و UX بر SEO به شما ارائه دهیم تا با این موضوع بسیار مهم آشنا شوید، دقت داشته باشید که تاثیر UI و UX بر SEO بسیار زیاد است و فقط بستگی به این موضوع دارد که بخواهید تاثیر مثبتی از آن بگیرید و یا تاثیر منفی آن را تجربه کنید، حتما باید برای دریافت تاثیر مثبت طبق چهارچوب پیش بروید و در غیر این‌صورت سایت شما اصلا نمی‌تواند رتبه خوبی را دریافت کند.

4/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!