Figma چیست؟ معرفی و آموزش نصب نرم‌افزار فیگما

Figma چیست؟ معرفی و آموزش نصب نرم‌افزار فیگما

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 2 خرداد 1402

Figma چیست؟ Figma ابزاری مبتنی بر ابر و نمونه‌سازی برای پروژه‌های دیجیتالی است. این نرم‌افزار ساخته شده است تا کاربران بتوانند در هر پروژه ای همکاری کنند و در کنار هم کار کنند.

در حالی که این ابزار شباهت زیادی به گزینه‌های نمونه‌سازی دیگر دارد، اما تمایز اصلی آن، توانایی کار با تیم‌ها در پروژه‌ها است. فیگما یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای طراحی تا به امروز است. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات مربوط به نرم‌افزار فیگما را بیان کنیم و پاسخ سوال Figma چیست را نیز به صورت کامل بدهیم. با این مقاله از سری مقالات آموزش UI و UX از وبکیما همراه باشید.

Figma چیست؟

به بیان دیگر باید برای پاسخ به Figma چیست بگوییم که Figma ابزاری برای طراحی و نمونه‌سازی دیجیتال است. این یک برنامه طراحی UI و UX است که می‌توانید از آن برای ایجاد وب‌سایت، برنامه یا مولفه‌های کوچک‌تر رابط کاربری استفاده کنید که می‌توانند در پروژه‌های دیگر ادغام شوند.

یکی از بزرگان این حوزه، فیگما را اینگونه توصیف می‌کند:

“فیگما به تیم‌ها کمک می‌کند تا از ابتدا تا انتها، طرح‎های بهتری ایجاد، آزمایش و ارسال کنید. فیگما همراه با ویژگی‌های طراحی موردعلاقه شما به علاوه اختراعات بی‌نظیر مانند ابزار Arc و شبکه‌های برداری به شما کمک می‌کند تا ایده‌های خود را ارائه دهید.”

فیگما چیست؟
فیگما چیست؟

Figma درواقع ابزاری مبتنی بر بردار است که در فضای ابری زندگی می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد در هر مکانی از طریق یک مرورگر کار طراحی خود را انجام دهند. فیگما یک ابزار ظریف است که برای طراحی، نمونه سازی، همکاری و سیستم‌های طراحی سازمانی ساخته شده است.

مانند بسیاری از ابزارهای دیگر، Figma توسط جامعه طراحان و توسعه‌دهندگانی پشتیبانی می‌شود که افزونه‌هایی را برای افزایش عملکرد و سرعت بخشیدن به گردش کار به اشتراک می‌گذارند. لازم به ذکر است که هرکسی می‌تواند در جامعه فیگما مشارکت کند و موارد مختلف را به اشتراک بگذارد.

فیگما توسط برخی از برندهای بزرگ از جمله Slack ،Twitter ،Zoom ،Dropbox و Walgreens استفاده می‌شود. این اسامی به تنهایی نشان می‌دهد که این ابزار به اندازه کافی قدرتمند است و می‌توان با استفاده از آن هر پروژه‌ای را انجام داد.


چه کسانی از Figma استفاده می‌کنند؟

نرم‌افزار طراحی گرافیک فیگما یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارها در زمینه طراحی گرافیک است، این نرم‌افزار یک نسخه رایگان برای استفاده طراحان قرار داده است که همه می‌توانند از این نرم‌افزار به صورت کاملا رایگان استفاده کنند، بنابراین به تمامی افرادی که در زمینه‌های مختلف گرافیک و طراحی کار می‌کنند، حتی طراحان سایت، پیشنهاد می‌شود که حتما یک بار این ابزار فوق‌العاده را تست کنند.

به طور کلی، افرادی که به‌صورت تیم‌ همکاری می‌کنند، بیشتر از نرم‌افزار فیگما استقبال می‌کنند. سایر ابزارهای طراحی و نمونه‌سازی فاقد این ویژگی اصلی برای استفاده در پروژه‌های همکاری هستند. این ویژگی به تنهایی می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت طراحان و اجرای روان پروژه‌ها شود.

قیمت‌گذاری Figma به چه صورت است؟

فیگما بسته به حجم کاری که انجام می‌دهید و همچنین ویژگی‌های همکاری برتر، برنامه‌های رایگان و پولی دارد.

جداول قیمت نرم‌افزار فیگما
جداول قیمت نرم‌افزار فیگما

جزئیات کامل قیمت گذاری Fifma:

افراد برای شروع کار خود با Figma می‌توانند از نسخه رایگان آن استفاده کنند. به این صورت که می‌توانند از حداکثر دو ویرایشگر و سه پروژه در 30 روز مهلتی که دارند، استفاده نمایند.

افزاد حرفه‌ای باید برای کار با Figma و انجام پروژه‌های نامحدود، نسخه‌های نامحدود، پرونده‌های شخصی و مجوزهای کاربر و … به صورت ماهیانه، مبلغی را پرداخت نمایند.

سازمان‌های مختلف نیز برای استفاده از این نرم‌افزار طراحی به صورت حرفه‌ای، پلاگین‌های خصوصی، مدیریت پلاگین، ورود به سیستم و امنیت پیشرفته و … باید به صورت ماهیانه، مبلغی را پرداخت کنند.

البته لازم به ذکر است که Figma، قیمت‌های کمتری را برای پرداخت سالانه در مقابل ماهانه ارائه می‌دهد و دارای قیمت‌های دانشجویی نیز است.


مزایای استفاده از Figma چیست؟

 • سریع و قدرتمند: فیگما همراه با ویژگی‌های طراحی موردعلاقه شما به علاوه اختراعات بی‌نظیری مانند ابزار Arc و شبکه‌های برداری، به شما کمک می‌کند تا ایده‌های خود را به واقعیت، تبدیل کنید. برایان هاگرتی، مدیر ارشد طراحی در توییتر درباره نرم‌افزار طراحی Figma این‌گونه اظهار نظر کرده است: “فیگما سریع است. پرونده‌ها همیشه به‌روز هستند. به اشتراک گذاشتن طرح‌ها در سازمان آسان است، بنابراین همکاری آسان است”
 • همکاری: برای پیشرفت سریع‌تر در پروژه‌ی خود می‌توانید از Figma استفاده کنید و تیم تشکیل دهید تا کارها با سرعت بیشتری پیش رود. نرم‌افزار فیگما Figma به کاربران خود این امکان را می‌دهد که در هر کجا که باشند با دیگر افراد، همکاری خود را آغاز کنند. بدین منظور که پرونده‌های طراحی و نمونه‌های اولیه را می‌توان از طریق این نرم‌افزار به اشتراک گذاشت تا در دسترس دیگر همکاران نیز قرار بگیرد.
 • ایجاد سیستم طراحی مقیاس‌پذیر: می‌توانید با استفاده از قابلیت‌ها و امکانات Figma یک سیستم طراحی مقیاس‌پذیر که برای سازمان شما، قابل دسترسی باشد، ایجاد نمایید تا راحت‌تر بتوانید مدیریت کارها را به دست بگیرید.
 • لیلی نگوین، مهندس طراحی در Uber درباره نرم‌افزار Figma اینگونه بیان می‌کند: “با Figma، ما اساساً می‌توانیم با دو کلیک، نمونه جدیدی از سیستم طراحی خود را برای هر طراح، در این شرکت مستقر کنیم.”
 • هم‌چنین مت گوتشالک، رئیس بخش طراحی در مخابرات انگلیس درباره فیگما اینگوه اظهار نظر کرده است: با استفاده از Figma، همه افراد می‌توانند برای دستیابی به یک هدف مشترک از نزدیک کار کنند. این نرم‌افزار، تیم‌ها را قادر به ارسال سریع‌تر محصولات و ویژگی‌های جدید کرده و نسبت به تصمیمات خود اطمینان بیشتری دارند.
 • اشتراک‌گذاری آسان: یکی از بهترین مزایای استفاده از Figma این است که این نرم‌افزار به کاربران خود اجازه می‌دهد تا به راحتی بتوانند فایل‎‌های مختلف را به اشتراک بگذارند. این امکان به این صورت است که پیوند اشتراک‌گذاری در یک قاب از صفحه ایجاد شده و افراد مختلف می‌توانند با کلیک بر روی آن، نسخه‌ای از فیگما را بر روی مرورگر سیستم خود باز کرده و آن را دانلود نمایند. این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد که هر آنچه را که نیاز است به راحتی با دیگران به اشتراک بگذارند.

ویژگی‌های فیگما چیست؟

 • فیگما یک نرم‌افزار برداری است: Figma ابزاری برای طراحی برداری و بسیار مقیاس‌پذیر است. این موضوع برای پروژه‌های فردی و همچنین تلاش‌های گسترده تیمی، کاربرد دارد. طراحی مبتنی بر مرورگر به اندازه کافی هوشمند است که می‌تواند در هنگام کار باعث صرفه‌جویی در کار شما شود و حتی اگر لحظه‌ای اتصال به اینترنت قطع شود، می‌توانید به محض وصل شدن ادامه کار خود را انجام دهید.
 • اجرا بر روی سیستم‌عامل‌های مختلف: یکی از ویژگی‌های فیگما این است که بر روی سیستم‌عامل‌های مختلف اعم از ویندوز، مک و لینوکس قابل استفاده است. افراد می‌توانند فایل‌های فیگما را در سیستم‌های مختلف و با سیستم‌‌عامل‌های متنوع، اشتراک‌گذاری کرده و از آن‌ها استفاده نمایند.
 • همکاری آسان: اگر بپرسید که بارزترین ویژگی Figma چیست؟ می‌توانیم به همکاری آسان با استفاده از این نرم‌افزار، اشاره کنیم. اما منظور از همکاری آسان چیست؟ از آنجایی که فیگما، مبتنی بر مرورگر کار می‌کند، اعضای یک تیم می‌توانند حتی از راه دور نیز با هم همکاری داشته باشند. افرادی که در حال مشاهده و یا ویرایش یک فایل از طریق Figma هستند، توسط دیگر افراد دیده می‌شوند. لازم به ذکر است که برای پیگیری انجام وظایف توسط هر فرد می‌توان از مکان‌نماهایی که به نام اعضای تیم است، استفاده نمود.
 • مدیریت پروژه توسط مدیر پروژه: فیگما این امکان را برای کاربران و تیم‌های طراحی فراهم آورده است که در حین انجام یک کار توسط یکی از اعضای گروه، رئیس نیز بر کار او نظارت داشته باشد و به محض اینکه متوجه شود که هر یک از اعضا، کار خود را به اشتباه انجام می‌دهد، می‌تواند ادامه کار را به دست بگیرد.
 • ارتباط تیمی با فیگما: هم‌چنین اعضای یک تیم در فیگما با استفاده از ابزاری به نام Slack با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. به این صورت که هر فردی که در فایل پروژه، تغییری ایجاد می‌کند، این تغییرات در دیگر نمونه‌هایی که در پرونده تعبیه شده‌اند نیز اعمال می‌شود و تمامی تغییرات بررسی خواهند شد.
 • امکان دریافت نظرات: یکی دیگر از ویژگی‌های استفاده از Figma این است که می‌توان از نظرات سایرین، استفاده کرد. افراد تیم می‌توانند با استفاده از این قابلیت درباره کار خود، بحث کنند و نظرات را بر روی پروژه خود اعمال کنند.

ویژگی‌های طراحی Figma چیست؟

باید بر اساس شرایط خود، طراحی کنید. Figma تنها پلتفرمی است که ویژگی‌های طراحی قدرتمندی را گردهم آورده است.

طراحی آسان برای وب

Figma برای آینده وب ساخته شده است. به همین دلیل ویژگی‌هایی را خواهید دید که در دیگر نرم‌افزارها وجود ندارد. قابلیت طرح‌های قوس فوری در این نرم‌افزار جود دارد که می‌توانید با استفاده از ابزار Arc به راحتی ساعت‌ها، صفحه‌های تماشا یا نمودارهای دایره‌ای را طراحی کنید.

طراحی پاسخگو با طرح‌بندی خودکار

منظور از طرح‌بندی خودکار در Figma چیست؟ باید بگوییم که این امکان در این نرم‌افزار وجود دارد که لیست‌ها می‌توانند به صورت خودکار، مرتب شوند. هم‌چنین امکان تغییر سایز اندازه متن نیز به صورت خودکار وجود دارد. طراحی از توسعه صحبت می‌کند؛ بدین منظور که تنظیمات padding، جهت و فاصله Auto Layout مستقیماً به کد تبدیل می‌شوند و این مزیت، کار را برای توسعه‌دهندگان تا حد زیادی آسان کرده است.

کار با Plugins‌های فیگما

بخش دانلود و مدیریت پلاگین‌های فیگما
بخش دانلود و مدیریت پلاگین‌های فیگما
نمونه‌ای از یک طراحی با نرم‌افزار طراحی رابط کاربری فیگما

از انجام کارهای تکراری بپرهیزید. می‌توانید برای تمامی موارد اعم از قابلیت دسترسی به رنگ، نمودارها، نمادها، تصاویر و … از پلاگین‌های Figma استفاده نمایید. هم‌چنین مشتریان یک سازمان می‌‌توانند افزونه‌های خصوصی را در شرکت، ایجاد و توزیع نمایند.

الن بلدنر، رئیس طراحی محصول در StitchFix درباره اینکه Figma چیست و چه کاربردی دارد، اینگونه اظهار نظر کرده است:

“من می‌خواهم تیم من به جای تکرار بی فکر کار شلوغ، وقت خود را برای حل مشکلات سطح بالای UX بگذارند. فیگما به آنها در انجام این کار کمک می کند.”

الن بلدنر، رئیس طراحی محصول در StitchFix

ویژگی‌های نمونه‌سازی اولیه در Figma

در هنگام طراحی، حتما یک نمونه اولیه داشته باشید و برعکس. ایده‌های خود را در نمونه‌های اولیه، زنده کنید. مفاهیم را زودتر و بیشتر آزمایش کنید. طرح بهتری برای توسعه ایجاد کنید.

ایجاد نمونه‌های اولیه مانند تجربه‌ی واقعی

می‌توانید به سادگی با استفاده از قابلیت‌های فیگما، عناصر UI را به هم متصل کرده و تعاملات و انیمیشن‌های خود را انتخاب کنید.

انجام همه کارها در Figma

منظور از انجام همه کارها در Figma چیست؟ این عنوان به این معناست که دیگر نیازی به استفاده از نرم‌افزارهای مختلف برای انجام یک طراحی نیست. تمامی کارها اعم از طراحی، ساخت نمونه اولیه، اشتراک‌گذاری و جمع‌آوری بازخوردها با استفاده از فیگما، امکان‌پذیر است.

می‌توانید بین پرونده طراحی خود و نمونه اولیه طراحی خود جابجا شوید و تمامی ویرایش‌های طراحی، بلافاصله در نمونه اولیه آن ظاهر خواهد شد.

بث هورن، محقق ارشد در Bulb نظر خود درباره نرم‌افزار Figma را اینگونه بیان کرده است:

“ما یک فرایند طراحی واقعا سریع انجام می‌دهیم. ما به طور مداوم در حال ساخت، آزمایش و تکرار هستیم. توانایی جمع‌آوری نمونه اولیه در Figma به این راحتی و سرعت برای ما بسیار شگفت‌انگیز است.”

بث هورن، محقق ارشد در Bulb

دانلود و نصب نرم‌افزار فیگما

دانلود و نصب نرم‌افزار فیگما
دانلود و نصب نرم‌افزار فیگما

برای دانلود و نصب نرم‌افزار فیگما اصلا کار سختی را در پیش ندارید! فقط کافیست به وب‌سایت اصلی فیگما مراجعه کنید و با توجه به سیستم عامل خود، جدیدترین نسخه نرم‌افزار فیگما را دانلود و نصب کنید، برای نصب نرم‌افزار باید یک حساب رایگان هم در سایت اصلی فیگما ایجاد کنید که با داشتن یک ایمیل به سادگی می‌توانید این کار را انجام دهید، توجه داشته باشید که مراحل نصب هیچ کار سختی ندارد و فقط باید بعد از دانلود فیگما، آن را اجرا کنید و صبر کنید تا مراحل نصب انجام شود.


جمع بندی

اگر ابزاری مبتنی برابر می‌خواهید و می‌خواهید یک تیم طراحی را برای یک پروژه هدایت کنید، فیگما گزینه مناسبی برای شماست. این نرم‌افزار به لطف رابط کاربری ابری بر روی Mac و PC کار می‌کند و عملکردی مشابه Sketch و Adobe XD دارد. ما در این مطلب، سعی کردیم تمام نکات مربوط به نرم‌افزار فیگما و دیدگاه‌های مختلفی از سخن بزرگان را نیز بیان کنیم، همچنین تلاش کردیم تا پاسخ Figma چیست را به صورت کامل و شفاف بدهیم. امیدواریم به شما عزیزان در درک این موضوع، کمک کرده باشیم.

هرگونه سوالی در رابطه با نرم‌افزار فیگما دارید می‌توانید در پایین همین مقاله و در بخش نظرات سایت سوال و نظر خود را بیان کنید تا ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم. ممنون از همراهی شما تا انتهای این مقاله 😉

4.2/5 - (11 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

 1. alawy میگوید:

  سلام ببخشید من هنگام باز کردن فایل برام ارور KERNEL32dll می اید باید چه کار کنم ؟؟؟

  • پشتیبانی میگوید:

   سلام، راجع به برطرف کردن این خطا در گوگل تحقیق کنید، آموزش های مفید بسیار زیادی پیدا خواهید کرد.

 2. ستاره میگوید:

  سلام برای ذخیره سازی با پسوند fig باید چکار کنیم؟

  ذخیره سازی با پسوندش ربطی به نسخه تحت وب یا فایل نصبیش داره؟

  • پشتیبانی میگوید:

   سلام، وقتی خود فایل اصلی را در کامپیوترتان ذخیره کنید با پسوند fig ذخیره می‌شود و تفاوتی بین نسخه وب و فایل نصب شده وجود ندارد.

 3. مهدیه میگوید:

  سلام. روزتون بخیر. برای نصب پروتوتایپ نرم افزار figma بهتر هست یا axure?

  • پشتیبانی میگوید:

   باسلام، نرم‌افزار فیگما خیلی بهتر است، دقت کنید که می‌توانید نرم‌افزار Adobe Xd را نیز نصب کنید.

 4. mobin میگوید:

  سلام وقتتون بخیر
  منبع این مقاله کدام سایت خارجی است، لطفا بفرمایید
  ممنونم

  • پشتیبانی میگوید:

   سلام، این مقاله از بین چندین مقاله فارسی و انگلیسی جمع‌آوری و نوشته شده است، برای دسترسی به منابع انگلیسی خوب می‌توانید به زبان انگلیسی سرچ کنید.

 5. Sajad میگوید:

  سلام ممنون بابت مطلب خوبتون برای استفاده از پلاگین های فیگما باید نسخه پولی اون رو تهیه کرد؟

  • پشتیبانی میگوید:

   سلام، برخی از پلاگین‌های فیگما رایگان هستند و برخی دیگر پولی که باید بر اساس نیاز خود از آن‌ها استفاده کنید.

 6. ... میگوید:

  وقت بخیر ممنون از راهنمایی های ارزشمندتون.
  من طبق راهنماییتون به سایت فیگما رفتم . حساب تشکیل دادم و نرم افزارو دانلود کردم اما نصب نمیشه و مدام ارور میزنه. پیش نیاز خاصی باید روی سیستم باشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • پشتیبانی میگوید:

   اگر نمی‌توانید نرم‌افزار فیگما را نصب کنید، از نسخه تحت وب آن در خود سایت فیگما استفاده کنید، به حسابی که ایجاد کردید مراجعه کنید و روی گزینه Design File کلیک کنید تا بتوانید فیگما را به صورت آنلاین و در مرورگر خود استفاده کنید، دقت کنید که نرم‌افزار فیگما هم در زمان استفاده باید به اینترنت متصل باشد.

   • ... میگوید:

    ممنون از پاسخگویی و راهنماییتون.

 7. امیرصدرا اتحاد میگوید:

  سلام
  نرم‌افزار جالبی بود.
  ممنون

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!