۱۲ نکته برای بدست آوردن امتیاز ۱۰۰% در سلامت سایت وردپرس

آموزش بررسی سلامت سایت وردپرس

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 9 اردیبهشت 1402

سلامت سایت وردپرس: وردپرس در نسخه ۵٫۱ یک قابلیت جدید به نام سلامت سایت به بخش ابزارهای وردپرس اضافه کرده است و در وردپرس نسخه ۵٫۲ بخش سلامت سایت وردپرس بهبودیافته تا به دارندگان سایت‌های وردپرسی در نگهداری و سلامت سایت کمک کند و اشکالات سایت را گوش زد کرده و نکاتی را برای بهبود عملکرد سایت و همچنین از همه مهم‌تر برای بهبود امنیت وردپرس پیشنهاد می‌دهد.

نکات مهم برای بدست آوردن بهترین امتیاز سلامت سایت وردپرس

بسیاری از کاربران در مورد چگونگی استفاده صحیح از این ویژگی جدید وردپرس سؤال داشته‌اند، خوب یک خبر خوب واستون دارم که ما قرارِ در این مقاله به شما نشان دهیم که چگونه می‌توانید نمره‌ی ۱۰۰% در سلامت سایت وردپرس خود کسب کنید همچنین به برخی از سؤالات کاربران سایت در مورد ویژگی‌های سلامت سایت پاسخ خواهیم داد. پس اگر می‌خواهید سلامت سایت خود را به ۱۰۰ درصد برسانید این مقاله آموزش وردپرس را به‌هیچ‌عنوان از دست ندهید.

امتیاز بررسی سلامت سایت وردپرس چیست؟

WordPress Site Health یا سلامت سایت وردپرس یک ویژگی جدید در سیستم مدیریت محتوای وردپرس است که به دنبال مشکلات عملکرد و امنیت سایت‌های وردپرس است و بر اساس تست‌های مختلف نمره بررسی سلامت را به شما می‌دهد. شما می‌توانید از پیشخوان وردپرس و از منوی ابزارها > سلامت سایت نمره یا امتیاز سلامت سایت وردپرسی خود را به درصد مشاهده کنید.  

برگه سلامت سایت وردپرس
برگه سلامت سایت وردپرس

دلیل ساخته شدن ویژگی سلامت سایت در وردپرس

بیش از ۳۴ درصد کل سایت‌های جهان را سایت‌های وردپرسی تشکیل می‌دهند و تعداد بسیار زیادی از مدیران این سایت‌ها اصلاً با تکنولوژی و تنظیمات مختلف و اصول طراحی سایت آشنا نیستند و شاید اصلاً نتوانند مشکلات سایت‌های خود را تشخص دهند، ویژگی امتیاز بررسی سلامت یا Site Health با استفاده از یک سری آزمایشات و بررسی ویژگی‌های نرم‌افزار سرور به این صاحبان این سایت‌ها در رفع ایرادات سایت خود بسیار کمک خواهد کرد.  

چگونه امتیاز خوب سلامت سایت می تواند به سایت وردپرس شما کمک کند؟

ویژگی سلامت سایت وردپرس مجموعه‌ای از آزمایشات را برای جستجوی مشکلات معمول در عملکرد و امنیت در سایت وردپرس انجام می‌دهد. بزارید یک مثال از این آزمایشات را برایتان بزنم: یکی از این آزمایشات، آزمایشی است که بررسی می‌کند وب‌سایت شما آخرین نسخه از PHP را اجرا می‌کند.

استفاده از نسخه‌های قدیمی‌تر PHP سایت شما حداقل ۳۰ درصد کندتر عمل خواهد کرد و بسیاری از افزونه‌های جدید وردپرس هم با استفاده از نسخه‌های جدید PHP طراحی شده‌اند و اگر نسخه PHP که روی سایت شما در حال اجرا است، نسخه‌ای قدیمی باشد این افزونه‌ها به‌درستی عمل نخواهند کرد. گرفتن امتیاز بالای ویژگی سلامت سایت، تضمین می‌کند که وب‌سایت شما در شرایط بهینه کار می‌کند.

حالا بیایید باهم بررسی کنیم که چگونه می‌توانیم در بررسی سلامت سایت نمره ۱۰۰% را کسب کنیم و از این طریق از عملکرد صحیح سایتمان اطمینان حاصل کنیم.  

خرید هاست خوب برای سلامت سایت وردپرس تان

هیچ چیز بیشتر از سرویس میزبانی وب و خرید یک‌هاست خوب روی عملکرد سایت و سلامت سایت وردپرس شما تأثیر نمی‌گذارد. این مهمترین تصمیمی است که برای بهبود عملکرد یک وب‌سایت می‌گیرید. استفاده از هاست های ارزان قیمت و غیرقابل اعتماد می‌تواند از بسیاری جهات روی سلامت سایت وردپرس شما تأثیر منفی بگذارد.

هاست های ارزان قیمت و نامعتبر از نرم‌افزارهای قدیمی و از رده خارج شده استفاده می‌کنند تا هزینه‌هایشان کاهش یابد، از همه مهم‌تر اینکه تمام ماژول‌های PHP را نصب نمی‌کنند و هیچ راهی آسان برای رفع این مشکلات برای کاربران این شرکت‌های هاستینگ وجود ندارد. اما شما می‌توانید با انتخاب یک شرکت هاستینگ معتبر و با سابقه اثبات شده، بستر محکمی را برای ساخت وب‌سایت خود فراهم کنید.

توصیه ما آینه که  از  شرکت‌های هاستینگ معتبر که در مقاله بهترین‌هاست ایران معرفی کرده‌ایم استفاده کنید. این ۳ شرکتی که نام بردیم رسماً ارائه دهنده‌هاست مخصوص وردپرس و بزرگ‌ترین و معتبرترین هاست های ایرانی هستند. اگر می‌خواهید یک‌هاست خوب و مطمئن برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی خود تهیه کنید حتماً مقاله راهنمای جامع خرید بهترین‌هاست را که در بالا معرفی کردیم مطالعه کنید.  

نصب SSL / HTTPS در سایت

SSL با استفاده از رمزگذاری در انتقال داده ها از سمت سرور به مرورگرهای کاربران ، از وب سایت شما و اطلاعات کاربر محافظت می کند. در سایت هایی که SSL آن ها فعال شده باشد URL های خود به جای استفاده از پروتکل HTTP از HTTPS استفاده می کنند و در کنار آدرس اینترنتی در نوار آدرس یک تصویر قفل قابل مشاهده است.  

نصب SSL برای سلامت سایت وردپرس
نصب SSL برای سلامت سایت وردپرس

برای اینکه بتوانید از پروتکل HTTP به HTTPS جابه‌جا شوید باید یک گواهی SSL را روی سایت خود نصب کنید، نگران نباشید این اصلاً کار پیچیده و سختی نیست! درواقع شما قرار نیست هیچ کاری انجام دهید اگر از یک شرکت معتبرهاست سایت خود را خریده باشید همین‌الان می‌توانید یک تیکت به پشتیبان‌هاست خود ارسال کرده و تقاضای گواهی SSL رایگان بدید. اگر هم‌هاست حرفه‌ای ندارید به‌زودی مقاله‌ای خواهیم داشت در رابطه بااینکه چگونه با استفاده از تنها یک افزونه در وردپرس، گواهی SSL سایت خود را فعال کنید.  

وردپرس را به صورت منظم بروز رسانی کنید

بروزرسانی وردپرس برای بهبود سلامت سایت وردپرس
بروزرسانی وردپرس برای بهبود سلامت سایت وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس یک نرم‌افزار منبع باز یا همان اوپن سورس است که به‌طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود. هر نسخه جدید وردپرس ویژگی‌های جدید، رفع اشکالات مختلف و بهبود عملکرد را به همراه دارد و امنیت وب‌سایت شما را بهبود می‌بخشد. بسیاری از تازه‌کاران و مبتدیان وردپرس از بروز رسانی هسته وردپرس به دلیل اینکه نکند سایتشان خراب شود یا به هم بریزد ترس دارند و معمولاً نسخه‌های جدید و بروز رسانی‌های وردپرس را انجام نمی‌دهند و سلامت سایت وردپرس شان را در معرض تهدیدات امنیتی قرار می‌دهند. همیشه و در همه حال مطمئن شوید که در حال استفاده از آخرین نسخه وردپرس هستید این برای امنیت سایتتان بسیار اهمیت دارد.  

استفاده از جدیدترین نسخه های افزونه ها و قالب های وردپرس

بروزرسانی افزونه ها و قالب های وردپرس برای بهبود سلامت سایت وردپرس
بروزرسانی افزونه ها و قالب های وردپرس برای بهبود سلامت سایت وردپرس

درست مانند هسته وردپرس، که همیشه به‌روزرسانی می‌شود قالب وردپرس و افزونه وردپرس هم به‌صورت  مرتب به‌روزرسانی می‌شوند. برای  اینکه سایت خود را همیشه بروز نگه‌دارید و سلامت سایت وردپرس خود را حفظ کنید باید از جدیدترین نسخه افزونه‌ها و قالب‌های وردپرس استفاده کنید.

افزونه‌ها و قالب‌های وردپرس برای ارائه ویژگی‌های جدید، رفع اشکالات و بهبود مشکلات امنیتی از به‌روزرسانی ها استفاده می‌کنند. معمولاً بعد از به‌روزرسانی های امنیتی هکرها از همین باگ‌ها استفاده کرده و سایت‌هایی که بروز رسانی‌ها را به موقع انجام نمی‌دهند را مورد هدف قرار می‌دهند البته این موضوع بیشتر برای هسته وردپرس صادق است در هر صورت شما باید اطمینان داشته باشید که وب سایت شما در برابر هر مسئله امنیتی شناخته‌شده آسیب‌پذیر نیست. برای بروز رسانی قالب‌ها و پلاگین های وردپرس، به مقاله آموزش نحوه صحیح آپدیت قالب و افزونه وردپرس مراجعه کنید.  

از آخرین نسخه MySQL یا MariaDB استفاده کنید

از آخرین نسخه MySQL یا MariaDB استفاده کنید

وردپرس تمام محتوای وب‌سایت شما را در یک پایگاه داده ذخیره می‌کند. به‌صورت پیش‌فرض وردپرس از نرم‌افزارهای مدیریت پایگاه داده مانند MySQL و MariaDB (چنگال MySQL) پشتیبانی می‌کند. با استفاده از آخرین نسخه MySQL یا MariaDB مطمئن باشید که وردپرس با خیال راحت می‌تواند داده‌های وب‌سایت شما را ذخیره کند.

استفاده از نسخه قدیمی  MySQL و MariaDB ممکن است باعث شود وب‌سایت شما به طور غیرمنتظره رفتار کند. شما باید مطمئن شوید که وب‌سایت شما از آخرین نسخه پایدار MySQL / Maria را استفاده می‌کند. با مراجعه به برگه اطلاعات در سلامت سایت می‌توانید اطلاعات مربوط به نسخه نرم‌افزار پایگاه داده خود را مشاهده کنید.  

سلامت سایت وردپرس
سلامت سایت وردپرس

اگر وب‌سایت شما از نسخه قدیمی MySQL یا MariaDB استفاده می‌کند، باید با پشتیبان‌هاست وردپرس خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید که آن را به‌روزرسانی کنند.  

از آخرین نسخه PHP استفاده کنید

از آخرین نسخه PHP استفاده کنید
از آخرین نسخه PHP استفاده کنید

وردپرس با زبان برنامه‌نویسی PHP نوشته‌شده است، زبان PHP یک زبان برنامه‌نویسی سمت سرور است، به این معنی که در سرور میزبان شما اجرا می‌شود تا به‌صورت پویا صفحات وردپرس را تولید کند. استفاده از آخرین نسخه PHP باعث افزایش کارایی وب‌سایت شما و بهبود عملکرد آن می‌شود.

همچنین سازگاری با ویژگی‌های جدید افزونه‌های وردپرس را فراهم می‌کند که ممکن است به آخرین نسخه PHP برای کار صحیح نیاز داشته باشند. اگر وب‌سایت شما از نسخه قدیمی PHP استفاده می‌کند، باید از ارائه‌دهنده‌ هاست خود بخواهید تا آن را برای شما بروز رسانی کند. برخی از شرکت‌های میزبان هم به شما امکان تغییر نسخه PHP را از کنترل پنل هاست می‌دهند.  برای اطلاعات بیش‌تر از نسخه php سایت خود مقاله فهمیدن نسخه php سایت را مطالعه کنید.

به روزرسانی های خودکار وردپرس را فعال کنید

به روزرسانی های خودکار وردپرس را برای سلامت سایت وردپرس فعال کنید
به روزرسانی های خودکار وردپرس را برای سلامت سایت وردپرس فعال کنید

وردپرس باقابلیت داخلی برای به‌روزرسانی خودکار و نصب آخرین نسخه‌های امنیتی همراه است. این به‌روزرسانی ها جزئی و کوچک هستند اما برای بهبود عملکرد و مخصوصاً امنیت وب‌سایت شما بسیار مهم هستند. بااین‌حال، وردپرس امکانی را فراهم کرده تا دارندگان سایت بتوانند به‌روزرسانی های خودکار وردپرس را خاموش کنند.

این کار با استفاده از افزونه مدیر به‌روزرسانی یا اضافه کردن قطعه کدی در پرونده wp-config.php انجام می‌شود. این به‌روزرسانی ‌های امنیتی به‌طور خودکار در میلیون‌ها وب‌سایت نصب می‌شوند. اطمینان حاصل کنید که به‌روزرسانی های خودکار در سایت وردپرس شما فعال است تا سایت شما با این به‌روزرسانی ها به‌موقع ایمن شود.  

افزونه ها و قالب های بدون استفاده حذف کنید

سلامت سایت وردپرس با حذف افزونه های بلا استفاده
سلامت سایت وردپرس با حذف افزونه های بلا استفاده

  ازنظر فنی، شما می‌توانید از هر تعداد افزونه وردپرس در وب‌سایت خود استفاده کنید تا زمانی که کد نویسی خوب و استانداردی داشته باشد. شما می‌توانید هر تعداد افزونه غیرفعال را در سایت وردپرس خود داشته باشید. افزونه‌های غیرفعال در کارایی سایت شما هیچ تأثیری ندارند چون اصلاً فعال نیستند و توسط وردپرس بارگذاری نشده‌اند.

اما به‌شدت توصیه می‌شود که پلاگین های غیرفعال سایت خود را حذف کنید. این افزونه‌ها به‌غیراز اینکه فضای هاست شمارا اشغال می‌کنند مکان بسیار خوبی برای مخفی کردن بدافزارها هستند و همچنین زمان اسکن‌های امنیتی سایت را به‌شدت افزایش می‌دهند و از همه مهم‌تر اینکه امکان دارد شما به‌صورت اتفاقی آن‌ها را فعال کنید.  

API Rest را فعال کنید

API Rest برای سلامت سایت وردپرس
API Rest برای سلامت سایت وردپرس

  REST API در وردپرس به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به‌صورت ایمن از درخواست‌های HTTP برای انجام اقدامات در سایت وردپرس استفاده کنند. بسیاری از دارندگان سایت برای محافظت از وب سایت‌های خود در برابر حملات brute force بورت فورث، API REST را غیرفعال می‌کنند. بااین‌حال، سلامت سایت غیرفعال بودن آن را توصیه نمی‌کند زیرا امکان دارد شما برای استفاده از برنامه‌های شخص ثالث یا برخی افزونه‌های وردپرس به REST API نیاز داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که REST API برای بهبود نمره سلامت سایت وردپرس شما فعال باشد. توجه: ما API REST را در سایت‌های خود غیرفعال می‌کنیم تا از حملات brute force جلوگیری شود.  

مطمئن شوید که ماژول های PHP مورد نیاز نصب شده اند

مطمئن شوید که ماژول های PHP مورد نیاز نصب شده اند
مطمئن شوید که ماژول های PHP مورد نیاز نصب شده اند

ماژول‌ها و افزونه‌های PHP کتابخانه‌های دیگری هستند که امکانات زبان برنامه‌نویسی PHP را گسترش می‌دهند. وردپرس برای بهینه شدن عملکرد سایت توصیه کرده است که چندین ماژول PHP نصب شود. لیستی از این ماژول‌ها و افزونه‌های PHP را می‌توانید در وب‌سایت وردپرس پیدا کنید.

برخی از این ماژول‌ها ضروری و موردنیاز است و برخی دیگر تنها توصیه شده‌اند که اگر نصب باشد بهتر است اما لازم نیست. حال چگونه یک ماژولی که روی هاست تان نصب نیست را نصب کنید؟ شما باید از پشتیبان‌هاست وردپرس خود بخواهید که این ماژول‌های PHP را روی‌هاست شما نصب کنند.

برخی از ارائه‌دهندگان میزبانی وب به شما امکان می‌دهند تا ماژول‌های موردنیاز را از داشبوردهاست خود نصب کنید (به دنبال بسته‌های PHAR PEAR). بااین‌حال، شما هنوز هم باید آنها را در پرونده php.ini پیکربندی کنید که شاید برای مبتدیان کار ساده‌ای نباشد، بنابراین توصیه می‌شود این کار را به پشتیبان‌هاست خود بسپارید.  

حالت اشکال زدایی در وردپرس را غیرفعال کنید

حالت اشکال زدایی در وردپرس را غیرفعال کنید
حالت اشکال زدایی در وردپرس را غیرفعال کنید

  حالت اشکال‌زدایی یا همان دیباگ وردپرس یا wp_debug  یک ابزار در وردپرس است که توسعه‌دهندگان و برنامه نویسان وردپرس با استفاده از آن کدهای خود را دیباگ و رفع اشکال می‌کنند و کاربران عادی که سایت‌هایشان درحال‌توسعه نیست به این قابلیت نیازی ندارند.

درواقع به‌هیچ ‌عنوان حالت دیباگ وردپرس نباید در سایت‌های آنلاین فعال باشد، چون امکان دارد خطاها و هشدارهایی را در سمت کاربر نشان دهد که هم ازنظر تجربه کاربری اصلاً جالب نیست و هم امنیت سایت به خطر می‌افتد. پس مطمئن شوید که حالت دیباگ در سایت وردپرسی شما غیرفعال باشد.

مطمئن شوید که وردپرس می تواند کارهای برنامه ریزی شده را انجام دهد

سلامت سایت وردپرس
سلامت سایت وردپرس با انجام کارهای برنامه‌ریزی شده

  وب‌سایت وردپرس شما نیاز به انجام کارهای برنامه‌ریزی شده مانند بررسی به‌روزرسانی ها دارد. این وظایف  و کارهای برنامه‌ریزی شده از سیستمی به نام cron jobs استفاده می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است محیط میزبانی شما مانع از اجرای برنامه‌ها شود یا حتی ممکن است به‌طور اتفاقی cron jobs وردپرس را متوقف کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که وردپرس می‌تواند این وظایف برنامه‌ریزی شده را برای بهبود نمره سلامت سایت شما به‌درستی انجام دهد.  

سوالات متداول در مورد ویژگی سلامت سایت وردپرس

ویژگی سلامت سایت در وردپرس پیشنهادات و توصیه های بسیار خوبی را ارائه می دهد. با این وجود هنوز سؤالاتی وجود دارد که ممکن است در ذهن شما بوجود بیاید، در این بخش ما سعی کرده ایم به برخی از این سؤالات پاسخ دهیم.  

آیا باید نمره بررسی سلامت سایت در سایت من ۱۰۰% باشد ؟

خیر! ، نیازی به دریافت نمره ۱۰۰٪ بررسی سلامت سایت ندارید. هر نمره‌ای بالاتر از ۸۰٪ برای اجرای یک وب سایت وردپرس بدون داشتن مشکلات قابل توجه کافی است و نمره قابل قبولی محسوب می شود. با این حال، اگر بتوانید نمره ۱۰۰٪ سلامتی سایت را برای سایت خود کسب کنید بسیار فوق العاده خواهد بود و این طوری معلوم می شود که هیچ یک از توصیه های امنیتی وردپرس را از قلم نیانداخته اید.  

کدام یک از گزینه های سلامت سایت اهمیت بیشتری دارند؟

آزمایشات سلامت سایت به سه دسته زیر تقسیم می شود:

  • خوب (تست های قبولی)
  • توصیه می شود (تغییرات توصیه می شود اما لازم نیست)
  • بحرانی (موارد خیلی مهم و قابل توجه است که باید در نظر بگیرید)

گزینه های بحرانی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار هستند و باید اول از همه آن ها را در نظر داشته باشید.  

آیا نمره سلامت سایت مناسب به این معنی است که وب سایت وردپرس من ایمن است؟

خیر ، نمره سلامت سایت نشان می دهد که هسته وردپرس شما از تنظیمات پیشنهادی وردپرس استفاده می کند. برای محافظت از وب سایت خود در برابر تهدیدهای متداول ، همچنان باید امنیت وردپرس را بهبود بخشید .  

چگونه می توانم یک سایت وردپرس را عیب یابی کنم؟

ویژگی سلامت سایت همچنین اطلاعات اشکال‌زدایی یا همان دیباگ در وردپرس امکان عیب‌یابی سایت وردپرس را برای شما فراهم می‌کنند و می‌توانند برای عیب‌یابی وردپرس استفاده شوند. به‌سادگی به برگه اطلاعات بروید و ازآنجا می‌توانید اطلاعات دقیقی درباره پیکربندی وردپرس خود پیدا کنید. به‌عنوان‌ مثال، می‌توانید نسخه PHP که در حال حاضر در سایت شما در حال استفاده است را مشاهده کنید یا محدودیت استفاده از حافظه در سایت شما چقدر است.  

جمع بندی

در انتها امیدواریم که بامطالعه این مقاله یاد گرفته باشید که چگونه سلامت سایت خود را بالا ببرید و بتوانید نمره ۱۰۰% سلامت سایت را به‌دست بیاورید. اگر سؤال یا اشکالی در رابطه با ویژگی سلامت سایت دارید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما همراهان خوب سایت آکادمی وبکیما باشیم.

5/5 - (3 امتیاز)

نظرات در “آموزش بررسی سلامت سایت وردپرس

  1. نوید فارابی میگوید:

    سلامت سایت در وردپرس یک بحث جدیده و خیلی از سایت های آموزش وردپرس هنوز یک مقاله درست و حسابی راجع بهش ننوشته اند ممنون از شما که برای این موضوع مهم مقاله ای به این جامعی تهیه کرده اید. خداقوت

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین ساعات جشنواره بلک فرایدی! ... تا 90 درصد تخفیف روی تمامی دوره‌ها ...تخفیف‌تو بگیر!
+
آموزش‌های ویدیویی جدید در یوتیوب