مدرس دوره

نبی عبدی

زمان ویدیو

04:37 دقیقه

برو به دیگر جلسات

کار با پلاگین‌های وردپرس

برای دانلود ویدیو

وارد شوید

غیر فعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 11 شهریور 1401
باید لاگین کنید!

غیر فعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس: با یکی دیگر از سری جلسات آموزش وردپرس در خدمت شما همراهان گرامی آکادمی وبکیما هستیم، در این جلسه می خواهیم به شما عزیزان نحوه تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به کلاسیک در وردپرس را آموزش دهیم، پس اگر می خواهید در وردپرس به جای ادیتور گوتنبرگ از ادیتور کلاسیک استفاده کنید، این جلسه را از دست ندهید.

گوتنبرگ یکی از صفحه ساز‌هایی است که خود وردپرس آن‌ را توسعه داد و بعد از نسخه 5 به وردپرس اضافه کرد و آن‌ را به جای ویرایشگر کلاسیک قرار داد، در واقع این صفحه ساز تمام بلوکی گوتنبرگ باعث شد که بخش اضافه کردن نوشته‌ها و برگه‌ها در وردپرس تغییر کند و این تغییر ناگهانی باعث شد خیلی از افرادی که با ویرایشگر کلاسیک کار کرده بودند به سادگی نتوانند از گوتنبرگ هم استفاده کنند و سرعت عمل آن‌ها بسیار کمتر شده بود.

غیر فعال کردن گوتنبرگ

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که به ویرایشگر کلاسیک وردپرس عادت دارید و با آن کار کرده‌اید، حتما تا آخر مقاله غیر فعال کردن گوتنبرگ در وردپرس از سری مقالات آموزش وردپرس را با ما همراه باشید تا به شما توضیح دهیم، چگونه می‌توانید ویرایشگر گوتنبرگ را در سایت خود غیر‌فعال کنید و دوباره ویرایشگر کلاسیک را به وردپرس بازگردانید.

ویرایشگر گوتنبرگ چیست؟

قبل از این که بخواهیم توضیح دهیم که چگونه می‌توانید گوتنبرگ را در سایت غیر‌فعال کنید، بهتر است درباره همین ویرایشگر به شما توضیحاتی را ارائه دهیم و با آن آشنا شوید، در واقع گوتنبرگ یک نوع ویرایشگر وردپرسی است که بعد از نسخه 5 وردپرس به بعد تماما حالت کلاسیک نوشته‌ها و برگه‌ها در پیشخوان تغییر کرد و به گوتنبرگ مجهز شد، این ویرایشگر به کلی نوع نوشتن محتوا و قرار دادن آن‌ها را در سایت تغییر داد و همین موضوع باعث شده بود که افراد به فکر راه حلی باشند تا آن‌را غیر‌فعال کنند و به همان ویرایشگر کلاسیک خود بازگردند.

محیط ویرایشگر گوتنبرگ
غیر فعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس – محیط ویرایشگر گوتنبرگ

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

تصویر بالا نمونه ویرایشگر گوتنبرگ است و همان‌طور که مشاهده می‌کنید به صورت بلوکی است و می‌توانید المان‌های مختلف را انتخاب کنید و از آن‌ها برای بخش‌های مختلف محتوا خود استفاده کنید، این ویرایشگر خیلی کامل‌تر از نسخه قبلی یعنی کلاسیک است اما برای همه افراد کار کردن با آن ساده نیست و ویرایشگر کلاسیک خیلی ساده‌تر از گوتنبرگ است.

غیر فعال کردن گوتنبرگ - محیط ویرایشگر کلاسیک وردپرس
غیر فعال کردن گوتنبرگ – محیط ویرایشگر کلاسیک وردپرس

همان‌طور هم که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید ویرایشگر کلاسیک خیلی ظاهر ساده‌تری دارد و می‌تواند که کمک کند بهتر بتوانید محتوا‌های خود را در سایت قرار دهید و به صورت کلی از این مورد مشکلی نداشته باشید، اگر جزو دسته افرادی باشید که خیلی وقت است با وردپرس کار می‌کنید قطعا با ویرایشگر کلاسیک راحت‌تر هستید چرا که این ویرایشگر چندین سال است به همین شکل بوده کار کردن با آن به مراتب ساده تر است.

غیر فعال کردن گوتنبرگ و نصب ویرایشگر کلاسیک در وردپرس

خیلی خوب برای غیر فعال کردن گوتنبرگ در وردپرس و تبدیل آن به ویرایشگر کلاسیک، می‌توانید افزونه ویرایشگر کلاسیک را در سایت خود نصب کنید، در واقع وردپرس بعد از این که گوتنبرگ را اجرا کرد به این فکر بود که چگونه ویرایشگر کلاسیک را هم در اختیار افراد قرار دهد، در واقع به همین دلیل یک افزونه با عنوان ویرایشگر کلاسیک را عرضه کرد تا بتوانید ویرایشگر بلوکی و گوتنبرگ را در سایت غیر‌فعال کنید و ویرایشگر کلاسیک را داشته باشید.

افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس

برای نصب این افزونه فقط کافی است به مخزن وردپرس مراجعه کنید و این افزونه را به صورت کاملا رایگان در دسترس داشته باشید و آن‌را در سایت خود نصب کنید، دقت داشته باشید که این افزونه توسط سایت‌های زیادی نصب شده و جزو محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرسی است، اگر نمی‌دانید افزونه وردپرس را چگونه نصب کنید به آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

نصب ویرایشگر کلاسیک در وردپرس
نصب ویرایشگر کلاسیک در وردپرس برای غیر فعال کردن گوتنبرگ

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، می‌توانید از طریق مخزن وردپرس خیلی ساده این افزونه را پیدا کنید و آن‌را نصب کنید، دقت داشته باشید که این افزونه بیش از 5 میلیون نصب فعال دریافت کرده و این بدان معنا است که خیلی از کاربران وردپرس سعی دارند از همان ویرایشگر کلاسیک استفاده کنند و مثل این که ویرایشگر کلاسیک خیلی کاربرد ساده‌تر و بهتری دارد.

تغییر ویرایشگر در وردپرس

البته دقت داشته باشید که هیچ اجباری هم در استفاده از این ویرایشگر کلاسیک نیست و اگر بخواهید می‌توانید از هر کدام آن‌ها استفاده کنید اما در کل کار کردن با ویرایشگر کلاسیک مزیت‌ها و معایب خود را دارد و برای گوتنبرگ هم دقیقا همین موضوع صدق می‌کند و یک سری مزیت‌ها و معایب را باید برای ان هم در نظر بگیرید؛ در ضمن بعد از این که افزونه را نصب کنید از طریق تنظیمات هم می‌توانید خیلی به صورت جرئی آن‌را تنظیم کنید.

تنظیمات ویرایشگر کلاسیک در وردپرس
تنظیمات ویرایشگر کلاسیک در وردپرس

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید از طریق تنظیمات می‌توانید بر روی زیر منو نوشتن کلیک کنید که همان اول صفحه دو گزینه جدید به وجود آمده است، با استفاده از کادر اول می توانید تعیین کنید که برای همه کاربران، برای مثال نویسندگان یا مدیران سایت که در بخش‌های مختلف کار می‌کنند به صورت پیش‌فرض ویرایشگر گوتنبرگ فعال باشد و یا ویرایشگر کلاسیک که این موضوع بستگی به نیاز شما دارد و می‌توانید نسبت به نیاز خود آن‌را رفع کنید.

با استفاده از کادر دوم می‌توانید اجازه تغییر ویرایشگر را به خود کاربر هم دهید و کاربر می‌تواند خیلی ساده انتخاب کند که از کدام ویرایشگر می‌خواهد استفاده کند که این مورد را هم می‌توانید نسبت به نیاز خود انتخاب کنید.

غیر فعال کردن گوتنبرگ با افزونه Disable Gutenberg

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن گوتنبرگ را غیر‌فعال کنید و از این بابت مشکلی نداشته باشید یا به هر دلیلی هم نتوانستید افزونه قبلی را نسبت کنید، می‌توانید از افزونه Disable Gutenberg استفاده کنید، این افزونه خیلی قابلیت‌های خاصی ندارد و صرفا برای این مورد عرضه شده است که بتوانید گوتنبرگ را در سایت خود غیر‌فعال کنید.

غیرفعال کردن گوتنبرگ با افزونه Disable Gutenberg
غیر فعال کردن گوتنبرگ با افزونه Disable Gutenberg

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید این افزونه هم به صورت رایگان در مخزن وردپرس وجود دارد و می‌توانید خیلی ساده آن‌را دانلود و رد سایت خود نصب کنید تا به صورت خودکار افزونه گوتنبرگ در سایت شما غیر‌فعال شود.

البته دقت داشته باشید که این افزونه بعد از آپدیت‌هایی که از خود ارائه داد یک سری امکانات را اضافه کرد که به نحوه خود می‌تواند کاربردی باشد، در واقع این افزونه از طریق تنظیمات یک سری قابلیت اضافه کرد تا بتوانید گوتنبرگ را فقط برای یک سری از کاربران غیر‎فعال کنید و برای برخی از کاربران فعال باشد و یا حتی یک سری محدودیت‌هایی هم اضافه کرد تا حداکثر انتظار شما را رفع کند.

چی یاد گرفتیم؟

در مقاله غیر فعال کردن گوتنبرگ قصد داشتیم به صورت کامل درباره غیر‌ فعال سازی گوتنبرگ در وردپرس اطلاعاتی را ارائه دهیم تا بتوانید این ویرایشگر بلوکی را در سایت خود غیرفعال کنید و به همان حالت اولیه و ویرایشگر کلاسیک بازگردانید که بسیار ساده‌تر است، امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کاملی را از این بابت دریافت کرده باشید، در ضمن هر سوالی در این باره دارید می‌توانید از طریق نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید تا سریعا شما را راهنمایی کنیم.

دانلود افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس

در ادامه لینک دانلود افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس را برای شما عزیزان قرار داده ایم که می‌توانید از آن برای غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ استفاده کرده و به جای آن ویرایشگر کلاسیک وردپرس را فعال کنید.


5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

  1. کمال میگوید:

    سلام
    اگر درست فهمیده باشم : اول ویرایشگر کلاسیک اومد – بعد ویرایشگر گوتنبرگ و سوم هم المنتور درست فهمیدم ؟

    • پشتیبانی میگوید:

      سلام، بله، فقط المنتور ارتباطی به دو ویرایشگر دیگر که نام بردید ندارد.

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!