هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز | فروش با گوگل ادوردز

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز | فروش با گوگل ادوردز

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 18, آذر, 1398

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز :
در قسمت های قبل با بخش های مختلف تبلیغات در گوگل ادوردز آشنا شدید و در قسمت هفتم مقاله فروش با گوگل ادز با متن تبلیغات در گوگل ادوردز به خوبی آشنا شدید، حال در این قسمت می خواهیم هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم ، در ادامه مقاله فروش با گوگل ادز با آکادمی کسب و کار اینترنتی وبکیما همراه باشید.

نکته مهمدوست خوبم مقاله فـــروش با گـــوگـــل ادز دارای ۱۴ قست است و شما در حال مطالعه قسمت هشتـــم هستید اگر هنوز هفـــت قسمت اول را مطالعه نکردید پیشنهاد می کنم حتما ابتدا اون هفـــت قسمت رو مطالعه کنید سپس به قسمت هشتـــــم مراجعه کنید. از طریق لینک های زیر می توانید به هفـــت قسمت اول مقاله فــــروش با گــــوگــــل ادز دسترسی داشته باشید:
قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم => چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت سوم = > گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهارم = > آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنجم = > ساختار تبلیغ در گوگل ادز چگونه است؟
قسمت ششم = > کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتم = > متن تبلیغ در گوگل ادوردز

مقدمه قسمت هشتم

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز ! دغدغه ای برای تمام فصول!

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر است؟ این سوالی است که اکثر مشتریان از ما می پرسند و به احتمال زیاد مهم ترین سوال شما هم هست. کاملا هم حق دارید که بدانید قرار است سرمایه شما چگونه مصرف شود و چه بازخوردی برای شما خواهد داشت.

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

به خصوص در بازار این روزهای ایران که برای پول خرج کردن به احتیاط زیادی نیاز داریم.

اما خبر خوش برای شما این است که گوگل ادوردز سیستم بسیار جالبی برای مدیریت هزینه ها در اختیار شما قرار می دهد. به طوری که می توانید کنترل کاملی روی هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز خودتان داشته باشید.

همانطور که قبلا هم خدمت شما عرض کرده ام، مدیریت هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز مبحث بسیار حساسی است و کوچک ترین اشتباه در آن ممکن است فاجعه آمیز باشد. به خصوص اگر تجربه زیادی در این روش تبلیغاتی ندارید و بودجه شما هم محدود است.

بنابراین توصیه می کنم که اگر می خواهید خودتان مدیریت کمپین تان را بر عهده بگیرید، قبل از هر چیزی ابتدا سیستم گوگل ادوردز را به خوبی بشناسید. در غیر این صورت، مدیریت آن را به یک آژانس حرفه ای تر و با تجربه در زمینه تبلیغات گوگل ادوردز بسپارید.

در ادامه این قسمت مهم ترین مسائل مرتبط با بحث هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز را مورد بررسی قرار می دهیم.

بخش ۱

چگونه حساب گوگل ادوردز خود را شارژ کنیم؟

چگونه حساب گوگل ادوردز خود را شارژ کنیم؟

قبل از آنکه بخواهید کمپین خود را راه اندازی کنید، باید حساب کاربری خود را شارژ نمایید. البته حتما در جریان هستید که دسترسی به سرویس گوگل ادوردز در ایران مسدود شده و شما نمی توانید از داخل ایران به صورت مستقیم پرداختی داشته باشید.

اما هیچ جای نگرانی نیست. زیرا همچنان می توانید در گوگل ادوردز تبلیغ کنید. به طور کلی برای پرداخت به گوگل ادوردز دو راه داریم که در ادامه هر کدامشان را مورد بررسی قرار می دهیم.

پرداخت با استفاده از حساب شخصی در خارج از کشور

اگر تصمیم گرفته اید خودتان حساب کاربری گوگل ادوردز را شارژ نمایید، لازم است در یکی از بانک های خارج از کشور، حساب بانکی داشته باشید (داشتن حساب بانکی خارج از کشور هم ملزومات و دردسرهای خودش را دارد).

البته اصلا این روش را به شما پیشنهاد نمی کنم، زیرا گوگل به مسئله پرداخت حساسیت بالایی دارد و اگر شک کند که شما مقیم ایران هستید، حساب شما را مسدود می سازد. حساب های کاربری زیادی را دیده ام که به دلیل مشکلات پرداختی از طرف گوگل ادوردز مسدود شده اند.

خبر بسیار بد هم این است که گوگل هیچ پولی را به شما پس نمی دهد و برایش فرقی ندارد که چه میزان شارژ در حساب کاربری خود دارید.

پرداخت با استفاده از آژانس های تبلیغاتی واسط

شرکت های زیادی در ایران وجود دارند که می توانند کار پرداخت را برای شما انجام دهند. به عنوان مثال، ما در کشور امارات شرکتی را ثبت کرده و پرداخت مشتریان را از طریق آن انجام می دهیم.

در واقع، ما معادل تومانی که مشتری به ما پرداخت می کند را به صورت ارز درهم امارات در حساب او شارژ می کنیم. البته بدیهی است که برخی هزینه ها مانند هزینه حواله، مدیریت و راه اندازی حساب هم برای شما منظور شود. به همین دلیل هزینه ای که شما پرداخت می کنید، با نرخ روزانه درهم متفاوت خواهد بود.

پرداخت هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز توسط آژانس های واسط

مهم ترین مزیت استفاده از یک آژانس تبلیغاتی واسط این است که خیال تان از بابت پرداخت ها راحت خواهد بود و هیچ مشکلی از این نظر برای حساب شما بوجود نخواهد آمد.

زیرا این شرکت ها نزد گوگل دارای اعتبار هستند و همکار آن محسوب می شوند. در نتیجه گوگل اعتماد بیشتری به آنها دارد و حساسیت کمتری از خود نشان می دهد. البته، با اینکه ما همکار گوگل محسوب می شویم، اما همچنان احتیاط می کنیم تا هیچ مشکلی برای مشتریان ما ایجاد نشود.

حساسیت این مسئله تا جایی است که ما برای پرداخت های خود از یک سرور مجازی (vps) استفاده می کنیم تا گوگل حتی به IP پرداخت کننده ما هم مشکوک نشود.

بار دیگر یادآوری می کنم که گوگل ادوردز حساسیت بسیار زیادی برای بحث پرداخت ها قائل است و کوچک ترین شک و تردید کافی است تا حساب شما را ببندد و هیچ تعهدی برای بازگشت وجه قائل نخواهد بود.

بخش ۲

به ازای هر کلمه کلیدی چقدر پرداخت کنیم؟

همان طور که قبلا به طور مفصل برایتان توضیح دادم، تبلیغ شما در شبکه جستجوی گوگل بر اساس کلمات کلیدی نمایش داده می شود. کلماتی که کاربران در سایت گوگل جستجو می کنند. در قسمت ششم هم برای شما توضیح دادم که شما می توانید کلمات کلیدی مختلفی را برای تبلیغات گوگل ادوردز خود انتخاب کنید.

به ازای هر کلمه کلیدی چقدر به گوگل ادوردز پرداخت کنیم؟

همچنین، تا اینجا می دانید که هزینه پرداختی شما به ازای هر کلیک است. به عبارتی دیگر، هر زمان کاربری کلمه کلیدی شما را جستجو و پس از کلیک روی تبلیغ وارد سایتتان شود، مبلغ مشخصی به گوگل می پردازید.

حالا سوال اینجاست که چه مبلغی؟ به ازای هر کلیک چقدر باید هزینه کنیم؟ آیا قیمت هر کلمه متفاوت است یا اینکه همه آنها قیمت یکسانی دارند؟ این قیمت را چه کسی تعیین می کند؟ در این بخش، همه این سوالات را پاسخ می دهیم.

اولین نکته مهمی که باید بدانید این است که هر کلمه کلیدی، قیمت خودش را دارد و ممکن است با قیمت سایر کلمات متفاوت باشد. چرا؟ چون این شما هستید که قیمت هر کلمه را تعیین می کنید. یعنی شما و البته رقبایی که دارید، به گوگل می گویید که حاضرید به ازای دریافت کلیک روی هر کلمه کلیدی، چه میزانی هزینه کنید.

پس گوگل ادوردز برای هیچ کلمه ای از جانب خودش قیمت گذاری نمی کند. بلکه شما و رقبایی که دارید، بازار خود را ایجاد کرده و تعیین کننده نرخ کلمات هستید. حالا از آنجا که هر تبلیغ دهنده می تواند قیمت متفاوتی برای هر کلمه کلیدی پیشنهاد دهد، پس نرخ هر کلمه هم می تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال، اگر فردی بخواهد روی کلمه «آموزش سئو» تبلیغ کند، پیشنهاد قیمت خود را به گوگل می دهد. همزمان با او، رقبای دیگر هم قیمت خود را پیشنهاد داده اند. فرض کنیم یک نفر ۱ درهم به ازای هر کلیک، یکی ۲ درهم و دیگری ۳ درهم به گوگل قیمت می دهند.

یعنی افرادی که در این بازار هستند به طور متوسط حاضرند ۲ درهم به ازای هر کلیک برای کلمه « آموزش سئو » هزینه کنند. در حقیقت این شما و رقبای تان هستید که بازار رقابتی خود را ایجاد می کنید. حالا ممکن است قیمت کلمات در یک بازار با توجه به پیشنهادات شما و رقبایی که دارید در حد ۰/۰۴ یا ۰/۵ درهم باشد یا اینکه تا ۱۰ درهم به ازای هر کلیک هم افزایش پیدا کند!

نکته مهمبرخی از بازارها رقابت زیادی دارند و هزینه های کلمات در آن گران است. برخی بازارها رقابت کمتری دارند و نرخ کلمات در آنها پایین تر می باشد. پس هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز کاملا وابسته به بازار شماست.

مهمترین شاخص هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

همچنین، یکی دیگر از مهم ترین شاخص های تعیین قیمت کلمات و هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز که قبلا در معرفی سیستم گوگل ادز توضیح دادیم، امتیازی است که شما به ازای هر کلمه کلیدی از گوگل دریافت می کنید. هر چقدر امتیاز شما به ۱۰ نمره نزدیک تر باشد، گوگل تمایل بیشتری به نشان دادن تبلیغ شما دارد و با هزینه کمتری، جایگاه بالاتری پیدا خواهید کرد.

به عنوان مثال، فرض کنیم شما روی کلمه کلیدی «آموزش وردپرس» به ازای هر ورودی ۱ درهم پیشنهاد داده اید و امتیاز شما ۹ از ۱۰ می باشد. رقیب شما هم ۴ درهم روی این کلمه قیمت گذاری کرده است و امتیازش از ۱۰ نمره ۲ می باشد.

در اینجا تبلیغ شما با هزینه کمتری بالاتر از رقیب تان قرار خواهد گرفت. در واقع، امتیاز کیفی شما، تاثیر مستقیمی روی هزینه هر کلمه کلیدی دارد. هر چقدر کیفیت کار شما بالاتر باشد، هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز شما کمتر خواهد شد.

شروع تبلیغات در گوگل ادوردز با حداقل هزینه

ما همواره به همه توصیه می کنیم که کار تبلیغات خود را با حداقل هزینه شروع کنند. معمولا هم برای مشتریان خودمان، همه کلمات کلیدی را با ۰/۰۴ درهم شروع می کنیم (حداقل میزان لازم برای هر کلمه در شروع تبلیغات). سپس حداقل تا ۲ روز قیمت هیچ کلمه ای را افزایش نمی دهیم. زیرا گوگل برای برآورد امتیاز کیفی و نرخ کلمات به زمان نیاز دارد.

پس از مشخص شدن قیمت کلمات و امتیاز کیفی، اگر دیدیم سایت مشتری با همان ۰/۰۴ درهم ورودی می گیرد، به همان شکل کار را ادامه می دهیم. در صورتی هم که دیدیم کلمات نیاز به افزایش قیمت دارند یا مشتری اصرار دارد که حتما برخی کلمات در رتبه های بالاتری قرار بگیرد، نرخ کلمات را افزایش می دهیم.

البته ما به هیچ عنوان نمی توانیم بفهمیم که رقبای ما چه میزانی هزینه می کنند و گوگل اطلاعاتی در این خصوص به ما نمی دهد. اما به طور کلی، ۳ قیمت متفاوتی را به ما اعلام می کند که با استفاده از آنها می توانیم برای افزایش یا کاهش قیمت ها بهتر تصمیم بگیریم. در ادامه هر مورد را جداگانه بررسی می کنیم.

تخمین قرارگیری در صفحه اول (FIRST PAGE ESTIMATE)

تخمین قرارگیری در صفحه اول (FIRST PAGE ESTIMATE)

FIRST PAGE ESTIMATE حداقل میزان هزینه ای است که باید در نظر داشته باشید تا کلمه کلیدی مورد نظر شما در صفحه اول نتایج گوگل قرار بگیرد.

هر مبلغی که پایین تر از این مقدار پرداخت کنید، گوگل تبلیغ شما را نمایش نخواهد داد و کلمه کلیدی شما اصطلاحا در حالت پایین تر از حداقل نرخ لازم برای قرارگیری در صفحه اول (BELOW FIRST PAGE BID) قرار می گیرد.

به عنوان مثال، فرض کنیم برای کلمه کلیدی «کسب و کار اینترنتی» مبلغ ۰/۰۸ درهم به گوگل پیشنهاد داده اید. اما حداقل قیمت لازم برای فعال بودن این کلمه ۰/۲۳ درهم باشد.

در این حالت کلمه کلیدی شما غیرفعال است و برای فعال سازی آن کافی است قیمت پیشنهادی خود را حداقل به ۰/۲۳ درهم افزایش دهید.

توجه داشته باشید که این مقدار بر اساس امتیاز کیفی شما و میزان هزینه رقبای شما به ازای هر کلمه کلیدی تعیین می شود. به عنوان مثال، ممکن است شما روی کلمه «کسب و کار اینترنتی» امتیاز ۷ از ۱۰ بگیرید و حداقل قیمت لازم برای فعال بودن این کلمه ۰/۳۰ درهم باشد. در حالیکه شاید اگر امتیاز ۱۰ از ۱۰ می گرفتید، ممکن بود بتوانید با ۰/۱۰ درهم نیز کلمه خود را فعال کنید.

تخمین قرارگیری در بالای صفحه اول (TOP OF PAGE BID ESTIMATE)

TOP OF PAGE BID ESTIMATE میزان هزینه ای است که باید پرداخت کنید تا کلمه کلیدی شما در بالای صفحه جستجوی گوگل (بالای نتایج طبیعی جستجو) نمایش داده شود. به خاطر داشته باشید که گوگل در صفحه اول نهایتا ۸ تبلیغ (در بیشتر مواقع نهایتا ۷ تبلیغ) را نمایش می دهد.

از این تعداد، چند تبلیغ در بالای صفحه ( بالای نتایج طبیعی) و چند تبلیغ در انتهای صفحه اول (پایین نتایج طبیعی) نمایش داده می شوند.

تخمین قرارگیری در بالای صفحه به شما می گوید که حدودا چه میزانی باید هزینه کنید تا تبلیغ شما بالاتر از نتایج طبیعی و جزو چند لینک اول تبلیغات قرار بگیرد. البته همانطور که از نامش هم پیدا است، گوگل تنها می تواند این هزینه را تخمین بزند و قیمت نهایی ممکن است متفاوت باشد.

بنابراین ممکن است گاهی هزینه پیشنهادی شما کمتر از این میزان باشد و تبلیغ شما همچنان جزو چند لینک بالاتر قرار بگیرد و گاهی ممکن است از این میزان بیشتر هزینه کنید اما تبلیغ شما در پایین صفحه نمایش داده شود.

این مقدار هم بر اساس امتیاز کیفی شما و میزانی هزینه رقبای شما به ازای هر کلمه کلیدی تعیین می شود. هر چقدر امتیاز شما بالاتر باشد، با هزینه کمتری می توانید تبلیغ خود را لینک های بالاتر نمایش دهید و بالعکس.

تخمین قرارگیری در لینک اول (FIRST POSITION BID ESTIMATE)

FIRST POSITION BID ESTIMATE میزان هزینه ای است که باید پرداخت کنید تا کلمه کلیدی شما در لینک اول صفحه اول و بالاتر از نتایج طبیعی و تبلیغ سایر رقبا قرار بگیرد. همانند دو حالت قبل، این مقدار هم به ازای هر کلمه کلیدی، بر اساس امتیاز کیفی شما و میزانی هزینه ای که رقبای شما پیشنهاد می دهند تعیین می شود.

این مقدار هم کاملا تخمینی است و گوگل تضمینی در این خصوص به شما نمی دهد. بنابراین ممکن است شما هزینه بالاتری از این میزان پیشنهاد دهید اما تبلیغ شما در لینک ۱ قرار نگیرد و گاهی هم با مبلغ کمتر از این میزان در رتبه اول نمایش داده می شود.

لینک ۱ گوگل بودن همیشه هم خوب نیست !

شاید اینکه تبلیغ شما در لینک ۱ نمایش داده شود، جذاب باشد و حس خوبی به شما بدهد. اما دوستان عزیز، مهم تر از همه این ها، این است که آیا چنین هزینه ای برای شما می صرفد یا نه؟

ما بارها با اصرار مشتریان مواجه شدیم که دوست دارند تبلیغشان همیشه و هر زمان در لینک ۱ نمایش داده شود.

حتی یکی از مشتری ها به ما گفت که می دانید تبلیغ در گوگل یعنی چه؟ یعنی لینک یک! (تا آن روز من و همکارانم انقدر عمیق با مفهوم تبلیغات در گوگل ادوردز آشنا نشده بودیم!). جالب اینجاست که علاوه بر اینکه برخی از مشتریان ما می خواهند در لینک ۱ باشند، همزمان اعتراض دارند که چرا هزینه ها انقدر بالا است؟!

مهمتر از لینک ۱ بودن هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز است!

واقعیت این است که چند سال تجربه به شخص من ثابت کرده رمز موفقیت در تبلیغات گوگل ادوردز لینک ۱ بودن نیست. فقط سایت هایی که در لینک ۱ هستند فروش ندارند. مشتریان زیادی را دیدیم که تبلیغشان در پایین صفحه بوده و با هزینه بسیار پایین، بهترین نتیجه را گرفته اند.

بنابراین نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که واقعا چه هزینه ای برای ما به صرفه است. آیا قرار گرفتن در لینک اول با توجه به هزینه بالایی که دارد، حاشیه سودی و بازگشت سرمایه ای هم برای ما دارد یا فقط یک دلخوشی گذرا است؟!

بخش ۳

بودجه روزانه تبلیغات را چگونه تعیین کنیم؟

بودجه روزانه تبلیغات در گوگل ادوردز را چگونه تعیین کنیم؟

بودجه روزانه در یک تعریف ساده یعنی اینکه شما قصد دارید که حداکثر چه میزانی در روز هزینه کنید.

فرض کنیم که شما ۱۰۰ درهم در حساب خود شارژ کرده اید. زمانی که کمپین تبلیغاتی خود را راه اندازی می کنید، گوگل از شما می خواهد تا بودجه روزانه را مشخص کنید. در واقع باید به گوگل بگویید که چگونه باید این ۱۰۰ درهم شارژ شما را مصرف کند.

به عبارت دیگر، شما می توانید به گوگل بگویید که هر روز نهایتا تا چه میزانی اجازه دارد تا ۱۰۰ درهم شما را مصرف کند. به عنوان مثال بودجه روزانه ۱۰ درهم یعنی اینکه شما به گوگل اجازه داده اید روزانه تا سقف ۱۰ درهم از ۱۰۰ درهم شما را خرج کند.

البته به خاطر داشته باشید که گوگل به خود اجازه می دهد با توجه به قیمت های پیشنهادی رقبا و ظرفیت جستجوی روزانه کاربران، تا ۲ برابر بیش تر از بودجه روزانه شما را مصرف کند. به عنوان مثال ممکن است سقف بودجه روزانه خود را ۱۰ درهم تعیین کرده باشید، اما گوگل ادوردز یک روز تا ۲۰ درهم مصرف کند و روز بعد با توجه به شرایط، مصرف را تا ۵ درهم کاهش دهد.

اما جای نگرانی نیست. گوگل ادز متعهد است که بودجه روزانه شما را در طول یک ماه به گونه ای مصرف کند که در پایان ماه، معادل همان ۱۰ درهم روزانه هزینه کنید. بنابراین اگر روزی دیدید که گوگل بیش تر از بودجه روزانه شما را مصرف کرده است، نگران نشوید و خیال تان از رعایت سقف بودجه بندی روزانه راحت باشد.

حالا برویم سر مبحث بعدی یعنی نحوه مصرف. به طور کلی، گوگل ادز به ۲ روش (DELIVERY METHOD) می تواند بودجه روزانه ما را مدیریت کند که در ادامه هر یک را توضیح می دهم.

روش مصرف استاندارد (STANDARD)

در این روش، شما می توانید به گوگل بگویید که بودجه روزانه شما را در بازه های مساوی در طول یک روز تقسیم کند. به عنوان مثال، اگر بودجه روزانه خود را ۲۴ درهم تعیین کنید، گوگل ساعتی ۱ درهم مصرف می کند تا در طول ۲۴ ساعت بودجه شما مصرف شود.

با استفاده از این روش، شما مدیریت و کنترل بیشتری روی هزینه های روزانه خود خواهید داشت. به خصوص اگر بودجه تبلیغات شما محدود است، توصیه می کنم حتما از این روش استفاده کنید. در صورت استفاده از این روش، بودجه شما می تواند در ۲ وضعیت قرار بگیرد که در ادامه هر کدام را توضیح می دهم.

زمانی که بودجه روزانه شما کافی است

در این حالت، بودجه روزانه ای که تعیین کرده اید، کافی است. در واقع، اگر بودجه روزانه شما در این وضعیت قرار داشته باشد، کلمات کلیدی شما در طول روز محدودیتی برای نمایش نخواهند داشت. یعنی با توجه به تعداد، هزینه و میزان جستجوی روزانه کلمات کلیدی، این بودجه کفایت می کند.

زمانی که بودجه روزانه شما محدود شده (LIMITED BY BUDGET)

گاهی هم ممکن است بودجه روزانه ما کافی نباشد. در این حالت گوگل نمایش تبلیغ ما را محدود می کند. همانطور که قبلا هم توضیح دادم، در حالت استاندارد گوگل سعی می کند بودجه شما را به بازه های مساوی در طول روز تقسیم کند.

اما گاهی ممکن است ظرفیت جستجوی کاربران افزایش پیدا کند یا اینکه شما قیمت کلمات کلیدی را بالا ببرید. در این صورت، بودجه روزانه شما محدود می شود. یعنی گوگل نمایش تبلیغ شما را کاهش می دهد تا مطمئن شود که بودجه شما تا پایان روز باقی بماند.

برای آنکه تبلیغ شما از این حالت خارج شود، یا باید تعداد کلمات کلیدی خود را کاهش دهید، یا در صورت امکان قیمت کلمات را پایین بیاورید یا اینکه بودجه روزانه خود را افزایش دهید.

مدیریت هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
مدیریت هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

در مثال بالا، بودجه فعلی کمپین ۱۰ درهم است. اما از نظر گوگل این ۱۰ درهم کافی نیست و برای آنکه کمپین به حداکثر ظرفیت نمایش برسد، لازم است بودجه روزانه را افزایش دهیم. حالا با توجه به اینکه گوگل ادز نسبت به میزان جستجو و ترافیک روزانه آگاهی دارد، برای افزایش بودجه پیشنهاداتی به شما می دهد.

در شکل بالا، گوگل بودجه های ۱۴ و ۱۸ درهم را پیشنهاد داده است. اگر بودجه روزانه را ۱۸ درهم انتخاب کنیم، تبلیغ ما حدودا ۱۲۰ کلیک در هفته بیشتر می گیرد. همچنین هزینه هفتگی ما هم تقریبا ۸ درهم افزایش می یابد. انتخاب با شماست!

روش مصرف پر شتاب (ACCELERATED)

در این روش، گوگل دیگر اهمیتی نمی دهد که بودجه روزانه شما در ۱ ساعت مصرف شود یا ۲۴ ساعت. در واقع، گوگل بودجه روزانه شما را در یک بازه زمانی مشخص تقسیم نمی کند. بلکه اجازه می دهد هز میزانی که نیاز بود، بودجه شما مصرف شود. در این حالت، ممکن است ۱۰ درهم شما در همان ساعات اولیه روز به پایان برسد و از این نظر اصلا بهینه نیست.

به همین دلیل این روش را خیلی توصیه نمی کنم. بخصوص اگر در تبلیغات گوگل ادوردز تازه کار هستید و بودجه محدودی دارید. این روش برای افرادی مناسب است که می خواهند سریع ترین زمان ممکن، بیشترین ورودی را بگیرند. چرا که در این حالت ممکن است بودجه روزانه شما به پایان برسد و پس از آن تبلیغ نمایشی نداشته باشد.

در روش پر شتاب هم ممکن است بودجه روزانه شما در ۲ حالت قرار بگیرد. حالت اول زمانی است که بودجه شما کافی باشد که در قسمت قبل توضیح دادیم. حالت دوم زمانی است که بودجه شما به پایان برسد.

زمانی که بودجه روزانه شما به پایان رسیده (EXHAUSTED)

در این حالت نمایش تبلیغ شما به طور کامل متوقف می شود و باید تا ساعت ۱۲ نیمه شب صبر کنید تا روز بعدی فرا برسد و مجددا بودجه روزانه شما شارژ شود.

مدیریت نامناسب هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
مدیریت نامناسب هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
بخش ۴

چه روش هایی برای قیمت گذاری کلمات کلیدی داریم؟

تا اینجا دانستیم که می توانیم به ازای هر کلمه کلیدی، یک قیمت به گوگل پیشنهاد دهیم. یعنی می توانیم به گوگل بگوییم که اگر کاربری این کلمه کلیدی را جستجو کرد، تبلیغ ما را دید و پس از کلیک روی آن وارد سایت ما شد، حاضریم انقدر به تو پول بدهیم.

خب، این کار یعنی قیمت گذاری روی کلمات کلیدی. به طور کلی ما ۲ استراتژی (روش) قیمت گذاری روی کلمات کلیدی داریم که عبارتند از:

  • قیت گذاری دستی (MANUAL BIDDING STRATEGY)
  • قیمت گذاری اتوماتیک (AUTOMATED BID STATEGY)

در ادامه این بخش هر دوی این روش ها را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

قیمت گذاری دستی در تبلیغات گوگل ادوردز (MANUAL BIDDING STRATEGY)

MANUAL BIDDING STRATEGY : در یک تعریف ساده، با استفاده از این استراتژی می توانید قیمت تک تک کلمات را به صورت دستی تنظیم کنید. در این روش شما بیشترین میزان کنترل را روی هزینه کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل ادوردز خود خواهید داشت.

البته برای شروع، لازم است یک قیمت پایه (به عنوان مثال ۰/۰۴ درهم) برای کلمات کلیدی خود تعیین کنید. بهتر است قیمت پایه شما حداقل میزان ممکن باشد. زیرا هنوز گوگل نتوانسته امتیاز کیفی شما را برآورد کند و در نتیجه انتخاب قیمت بالا چندان بهینه نخواهد بود.

به عنوان مثال، ممکن است قیمت کلمه ای را ۱ درهم تعیین کنیم، اما پس از مشخص شدن امتیاز کیفی، متوجه شویم که با ۰/۰۲ درهم نیز می توانستیم همان نتیجه را بگیریم. به همین دلیل، بهتر است با یک قیمت پایین کار را شروع کنیم. در ادامه پس از آنکه کمپین ما روی روال افتاد، می توانیم قیمت هر کلمه را هر زمان که خواستیم تغییر دهیم.

ما معمولا برای مشتری هایمان از این روش قیمت گذاری استفاده می کنیم. زیرا کنترل کامل روی هزینه ها خواهیم داشت. به شما هم توصیه می کنم برای شروع از این روش قیمت گذاری استفاده کنید.

البته در صورت استفاده از این روش، لازم است به صورت مداوم قیمت کلمات کلیدی خود را بررسی کنید. زیرا قیمت ها دائما در حال تغییر هستند و گاهی ممکن است روی یک کلمه کلیدی با قیمت پایین تر هم بتوانید تبلیغ خود را نمایش دهید. گاهی هم ممکن است کلمه کلیدی شما حداقل میزان لازم برای نمایش را نداشته باشد (BELLOW FIRST PAGE BID) که در این صورت لازم است قیمت کلمه کلیدی را افزایش دهید.

قیمت گذاری دستی در تبلیغات گوگل ادوردز (MANUAL BIDDING STRATEGY)
قیمت گذاری دستی برای بهینه کردن هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

قیمت گذاری اتوماتیک در تبلیغات گوگل ادوردز (AUTOMATED BIDDING STRATEGY)

AUTOMATED BID STATEGY : گاهی ممکن است حال و حوصله ای برای قیمت گذاری تک تک کلمات نداشته باشید! خبر خوب این است که گوگل ادوردز برای شما روش های قیمت گذاری جذابی فراهم کرده است. البته، از شوخی که بگذریم، این روش ها امکانات بی نظیری را در اختیار شما قرار می دهند که با استفاده از آنها می توانید نتایج بسیار جالبی از هزینه تبلیغات گوگل ادوردز خود بگیرید.

قیمت گذاری اتوماتیک در تبلیغات گوگل ادوردز (AUTOMATED BIDDING STRATEGY)

با استفاده از روش های قیمت گذاری اتوماتیک، تنها کاری که باید انجام دهید، این است که به گوگل بگویید چه هدفی از تبلیغات دارید، روی صندلی راحتی خود لم دهید و همه چیز را به گوگل بسپارید!

سیستم گوگل ادوردز اطلاعات اولیه لازم را از شما می گیرد و سپس با استفاده از یادگیری ماشین و الگوریتم های هوش مصنوعی، سعی می کند قیمت کلمات را طوری تنظیم کند تا شما در بهینه ترین حالت به نتیجه دلخواه و مورد انتظارتان برسید.

البته گوگل به زمان نیاز دارد تا بتواند هزینه های شما را در بهینه ترین حالت ممکن تنظیم کند و ممکن است در ابتدای کار، هزینه های شما چندان هم بهینه نباشد!

بنابراین، در صورتی که قصد دارید از استراتژی های اتوماتیک استفاده کنید، باید به گوگل فرصت بدهید تا به مرور زمان کمپین شما را بهینه کند. حتی گاهی ممکن است گوگل به ۱ هفته زمان نیاز داشته باشد.

اما استراتژی های اتوماتیک انواع مختلفی دارند که ما با توجه به نیازمان، می توانیم یکی از آنها را انتخاب کنیم. در ادامه به طور مختصر هر کدام از این روش ها را توضیح می دهیم.

هدفگیری هزینه پرداختی به ازای عمل کاربر (TARGET CPA BIDDING)

اجازه دهید با یک مثال این روش قیمت گذاری را توضیح دهم. فرض کنیم شما یک فرم مشاوره در سایت خود دارید. هدف شما این است که کاربر پس از ورود به سایت، روی گزینه «ثبت درخواست مشاوره» کلیک کند.

هدفگیری هزینه پرداختی به ازای عمل کاربر (TARGET CPA BIDDING) برای بهینه سازی هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

در اینجا، شما می توانید به گوگل بگویید که به ازای هر کلیک روی این دکمه، حاضرید چقدر هزینه کنید. در واقع، ارزش کلیک کاربر روی این دکمه (COST_PER_ACQUISITION) را تعیین می کنید.

پس از این کار، گوگل ادوردز با استفاده از فرایندهای یادگیری ماشین، به گونه ای قیمت کلمات شما را تعیین می کند تا با توجه به CPA اعلام شده، بیشترین نرخ تبدیل را دریافت کنید.

یعنی گوگل ادوردز هزینه ها را روی کلماتی متمرکز می کند که شانس بیشتری برای تبدیل ورودی به مشتری نهایی داشته باشند و در عین حال، به طور متوسط به ازای هر کلیک به میزانی که تعیین کرده اید هزینه شود.

به عنوان مثال، فرض کنیم شما CPA کمپین خود را ۱ درهم تعیین کرده اید. گوگل ادوردز بر این اساس طوری قیمت کلمات کلیدی شما را تنظیم می کند که به طور متوسط به ازای هر تبدیل ۱ درهم مصرف شود. البته گاهی ممکن است گوگل بیشتر از هزینه اعلامی شما مصرف کند، اما همواره تلاش می کند تا قیمت هر کلیک را به CPA اعلامی شما نزدیک کند.

توجه داشته باشید که قبل استفاده از این روش، باید نرخ تبدیل را برای کمپین خود فعال کنید. در قسمت ۶ به طور کامل در مورد نرخ تبدیل و روش فعال سازی آن صحبت کرده ایم.

هدفگیری بر اساس نرخ بازگشت (TARGET ROAS BIDDING)

اگر به خاطر داشته باشید، قبلا در قسمت ۶ توضیح دادم که نرخ تبدیل، یعنی اینکه چند نفر از افرادی که وارد سایت شما شدند، به مشتری نهایی شما تبدیل می شوند.

هدفگیری بر اساس نرخ بازگشت (TARGET ROAS BIDDING) | هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

امکان بسیار جالب دیگری که گوگل دارد، این است که به شما اجازه می دهد تا ارزش هر تبدیل را هم مشخص کنید! به عنوان مثال می توانید به گوگل بگویید که کلیک هر کاربر روی دکمه «ثبت سفارش» چقدر برای شما ارزش دارد (یعنی چه میزان هزینه می کنید و در ازای آن هزینه چه سودی عاید شما می شود).

پس از آنکه ارزش هر تبدیل (CONVERSION VALUE) را تعیین کردید، گوگل قیمت کلمات شما را به گونه ای تنظیم می کند تا علاوه بر رسیدن به بیشترین تعداد مشتری نهایی (CONVERSION)، به بیشترین حاشیه سود هم دست پیدا کنید.

اجازه دهید برای شما مثالی بزنم تا بهتر متوجه این روش قیمت گذاری بشوید. تصور کنید کاربر وارد سایت شما شده و محصولاتی را به سبد خرید خود اضافه کرده است. فرض کنیم هدف شما این باشد که با ازای هر ۱۰۰۰ تومان هزینه تبلیغات، ۵۰۰۰ تومان حاشیه سود داشته باشید (همان ارزش تبدیل CONVERSION VALUE).

در این صورت، شما به دنبال نرخ بازگشت سرمایه (ROAS).( 500%) درصد هستید. یعنی اینکه می خواهید ۵ برابر هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز، سود داشته باشید.

بر این اساس، گوگل ادوردز به صورت اتوماتیک نرخ کلیک کلمات شما را تغییر می دهد تا شما به بیشترین نرخ تبدیل دست پیدا کنید و در عین حال به بازگشت سرمایه ۵۰۰% برسید. در واقع گوگل هزینه های شما را روی کلماتی متمرکز می کند که شانس بیشتری برای رساندن شما به این میزان سود داشته باشند.

به حداکثر رساندن تعداد کلیک (MAXIMIZE CLICKS BIDDING)

به حداکثر رساندن تعداد کلیک (MAXIMIZE CLICKS BIDDING) | هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

MAXIMIZE CLICKS BIDDING : ساده ترین روش قیمت گذاری روی کلمات در گوگل ادوردز است. در این روش، تنها کاری که باید انجام دهید این است که بودجه روزانه کمپین را تنظیم کنید. گوگل باقی کارها را خودش انجام می دهد.

در این روش همانطور که از عنوانش هم مشخص است، گوگل با توجه به بودجه روزانه ای که تعیین کرده اید، سعی می کند قیمت کلمات را به نحوی تغییر دهد (کاهش یا افزایش دهد) تا بیشترین میزان کلیک را دریافت کنید.

البته برای آنکه بهتر بتوانید هزینه ها را کنترل کنید، می توانید برای حداکثر میزانی که گوگل اجازه دارد به ازای هر کلیک هزینه کند، سقف تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر سقف مصرف به ازای هر کلیک را ۱ درهم تعیین کنید، گوگل قیمت کلمات شما را بالاتر از ۱ درهم نمی برد.

توجه داشته باشید که گوگل برای رسیدن به بهینه ترین هزینه هر کلیک، به زمان نیاز دارد. پس ممکن است در ابتدای کار، هزینه های شما خیلی بهینه نباشد. اما به مرور زمان گوگل هزینه ها را بهینه تر خواهد کرد. البته در گذشته نه چندان دور، این روش را با نام قیمت گذاری اتوماتیک (AUTOMATIC BIDDING) می شناختند.

حداکثر رساندن تعداد تبدیل (MAXIMIZE CONVERSION BIDDING)

MAXIMIZE CONVERSION BIDDING : در این روش هوشمندهزینه تبلیغات در گوگل ادوردز قیمت کلمات کلیدی شما را به گونه ای تنظیم می کند تا با توجه به بودجه روزانه، به بیشترین نرخ تبدیل برسید.

حداکثر رساندن تعداد تبدیل (MAXIMIZE CONVERSION BIDDING) هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

البته لازمه استفاده از این روش هم این است که ابتدا دریافت نرخ تبدیل را برای کمپین خود فعال کنید. در خصوص فعال سازی نرخ تبدیل در انتهای قسمت کلمات کلیدی در گوگل ادوردز صحبت کرده ایم.

در نتیجه این کار، گوگل سعی می کند تمرکز هزینه های شما را روی کلماتی بگذارد که منجر به فروش در سایت شما شده اند. در واقع، گوگل با تحلیل آماری و با توجه به سابقه کمپین شما، نتیجه می گیرد که چه کلماتی فروش بیشتری برای شما داشته اند.

به خاطر داشته باشید که در این روش قیمت گذاری، گوگل سعی می کند تا کل بودجه روزانه شما را مصرف کند. بنابراین اگر میزان مصرف شما تا قبل استفاده از این روش، کمتر از سقف بودجه روزانه شما بود، الان نباید از اینکه گوگل کل بودجه روزانه شما را مصرف کند، متعجب شوید.

هدفگیری مکان صفحه (TARGET SEARCH PAGE LOCATION BIDDING)

TARGET SEARCH PAGE LOCATION BIDDING : در این روش، گوگل قیمت کلمات شما را به گونه ای تنظیم می کند (کاهش یا افزایش می دهد) تا تبلیغ شما بالای نتایج طبیعی یا در صفحه اول گوگل نمایش داده شود.

اگر این روش را انتخاب کنید، پس از چند دقیقه تا چند ساعت، قیمت های شما بروزرسانی می شود. همچنین نرخ کلمات شما چندین و چندبار در طول روز تغییر خواهد کرد. به طور کلی هم شما می توانید یکی از گزینه های زیر را هدفگیری کنید:

  • تبلیغ شما بالای صفحه اول نمایش داده می شود
  • تبلیغ شما هر جایی در صفحه اول نمایش داده می شود

هر کدام از گزینه های بالا را انتخاب کنید، گوگل قیمت کلمات شما را بر همان اساس تعیین می کند. البته این روش قیمت گذاری تنها در کمپین هایی قابل اجرا است که در شبکه جستجوی گوگل پیاده سازی شده اند.

نکته مهمگوگل برای در لینک یک نمایش دادن تبلیغات شما تضمینی نمی دهد! بلکه فقط تلاش می کند تا شما به هدف خود برسید.

این مسئله را هم به خاطر داشته باشید که لینک ۱ بودن، لزوما منجر به فروش نمی شود. در واقع، مهم این است که چه هزینه ای برای شما منطقی و بصرف است.

هدفگیری کسب رتبه بهتر (TARGET OUTRANKING SHARE BIDDING)

TARGET OUTRANKING SHARE BIDDING : یکی از روش های قیمت گذاری است که به شما کمک می کند تبلیغ خود را بالاتر از سایت رقیب تان نمایش دهید!

هدفگیری کسب رتبه بهتر (TARGET OUTRANKING SHARE BIDDING) هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

در این روش شما دامنه سایت رقیب خود را به گوگل می دهید و از او می خواهید تا قیمت کلمات را به گونه ای تعیین کند (کاهش یا افزایش دهد) تا تبلیغ شما از رقیب تان بالاتر قرار بگیرد. البته شما می توانید سقف هزینه را هم تعیین کنید.

به عنوان مثال، به گوگل بگویید که نهایتا تا ۳ درهم به ازای هر کلمه هزینه کند و اگر بیش از آن برای بالاتر قرار گرفتن از رقیب هزینه لازم بود، افزایش قیمت اعمال نشود.

این روش قیمت گذاری تنها در کمپین هایی قابل اجرا است که در شبکه جستجوی گوگل پیاده سازی شده اند. همچنین شما تنها می توانید ۱ رقیب (دامنه) را هدفگیری کنید و تبلیغ خود را بالاتر از او نمایش دهید.

در این صورت، گوگل سعی می کند تا تبلیغ شما را بالاتر از تبلیغ سایت هدف شما نمایش دهد. توجه داشته باشید که این استراتژی قصد ندارد تبلیغ شما را در لینک مشخصی قرار دهد. بلکه هدف این است که تبلیغ شما در رتبه بالاتری نسبت به تبلیغ رقیب شما قرار بگیرد. حالا فرقی ندارد که تبلیغ رقیب شما در چه جایگاهی باشد.

نکته مهمهر چند گوگل تلاش می کند تا تبلیغ شما را بالاتر از رقیبتان نمایش دهد، اما همچنان امتیاز کیفی شما، نقش تعیین کننده تری در رتبه تبلیغ تان دارد.

به یاد داشته باشید که گوگل به بیش از ۱ روز زمان نیاز دارد تا بتواند قیمت کلمات شما را بروزرسانی کند. البته گاهی ممکن است تا ۷ روز زمان ببرد تا بهترین نتیجه را بگیرید و بتوانید تغییرات را لمس کنید.

هدفگیری سهم نمایش (TARGET IMPRESSION SHARE)

هدفگیری سهم نمایش (TARGET IMPRESSION SHARE) هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

TARGET IMPRESSION SHARE : در این روش، گوگل ادوردز قیمت کلمات شما را به گونه ای تعیین می کند تا تبلیغ شما در مکان های مختلف صفحه اول بیشترین میزان نمایش را داشته باشد.

با استفاده از این روش، به عنوان مثال می توانید به گوگل بگویید که ۶۵% از سهم نمایش در بالای صفحه را می خواهید. در این صورت، گوگل قیمت کلمات را طوری تنظیم می کند تا به این درصد از نمایش تبلیغ (با توجه به بودجه روزانه و قیمت پرداختی رقبا) در بالای صفحه برسید.

البته شما می توانید حداکثر میزانی که حاضرید به ازای هر کلیک پرداخت کنید را هم تعیین کنید تا گوگل بیش از آنچه که مدنظر شماست مصرف نکند.

روش قیمت گذاری بهینه شده (ENHANCED CPC)

ENHANCED CPC : این استراتژی همچون حد واسطی میان قیمت گذاری دستی و قیمت گذاری اتوماتیک عمل می کند. در این روش، شما قیمت هر کلمه کلیدی را مشخص می کنید (MANUAL BIDDING)، اما به گوگل اجازه می دهید که برای گرفتن بیشترین میزان نرخ تبدیل، قیمت کلمات را تغییر دهد (AUTOMATED BIDDING).

در این صورت، گوگل ادز قیمت کلمات کلیدی شما را کاهش یا افزایش می دهد تا بیشترین میزان مشتری نهایی (نرخ تبدیل) را داشته باشید.

قبلا در مورد استراتژی هدفگیری بر اساس عمل کاربر (TARGET CPA) گفتیم که گوگل بر اساس هزینه پیشنهادی شما (CPA) قیمت کلمات کلیدی را تنظیم می کند. اما در استراتژی ENHANCED CPC، گوگل به حداکثر هزینه ای که حاضرید به ازای هر ورودی (MAX CPC) روی هر کلمه کلیدی پرداخت کنید دقت می کند و اگر احساس کند با افزایش این رقم می تواند نرخ تبدیل را بیشتر کند، اینکار را انجام می دهد و برعکس .

نکته مهمالبته به یاد داشته باشید که برای استفاده از این روش قیمت گذاری، لازم است حتما نرخ تبدیل کمپین خودتان را فعال کنید.

بخش ۵

کدام استراتژی قیمت گذاری گوگل ادوردز برای ما مناسب تر است؟

دوستان عزیز، تلاش من این بود که به ساده ترین شکل ممکن انواع روش های قیمت گذاری در گوگل ادوردز را به شما معرفی کنم. امیدوارم مباحث این فصل خیلی برای شما پیچیده نشده باشد.

اما شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که کدام یک از این استراتژی ها برای ما مناسب تر است؟ خب، در خصوص استراتژی قیمت گذاری به صورت دستی که تکلیف تا حدود زیادی مشخص است. این روش تقریبا برای همه مناسب است. بخصوص آنهایی که بودجه محدودی دارند یا می خواهند کنترل کاملی روی هزینه کلماتشان داشته باشند.

اما وضعیت برای استراتژی های اتوماتیک شاید کمی پیچیده تر باشد و دقیقا ندانید که کدام روش برای شما مناسب تر است. البته اصلا نگران نباشید. زیرا در جدولی که برای شما آماده کرده ام، می توانید به راحتی همه این روش ها را باهم مقایسه کنید و ببینید کدامشان با توجه به هدفی که دارید، مناسب تر هستند.

جدول انتخاب استراتژی مناسب برای مدیریت هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
جدول انتخاب استراتژی مناسب برای مدیریت هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

به خاطر داشته باشید که شما می توانید هر کدام از استراتژی های بالا را انتخاب کنید. البته برخی از این استراتژی ها به تنظیمات و ملزوماتی نیاز دارند که ابتدا باید آنها را فراهم کنید. همچنین شما هر زمانی که خواستید، می توانید استراتژی خود را تغییر دهید و حالت های مختلف را آزمایش کنید.

پایان قسمت هشتم

منبع : کتاب فروش با گوگل ادز از حامد رضوی – آژانس نوین

نکته مهمتوجه : این مقاله دارای ۱۴ قسمت است و شما می توانید از طریق لینک های زیر به دیگر قسمت های آموزش فروش با گوگل ادوردز دسترسی داشته باشید:

قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم =>  چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت ســـوم => گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهــارم => آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنـجــم => ساختار تبلیغ در گوگل ادز
قسمت شـشــم =>  کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتـــم =>  متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتــم =>  هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت نـهــــم =>  بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت دهــــم => انواع تنظیمات در گوگل ادوردز
قسمت یازدهــم =>  تحلیل و بررسی وضعیت کمپین در گوگل ادوردز
قسمت دوازدهـم =>  مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز
قسمت سیزدهـم => قوانین و چارچوب های گوگل ادوردز
قسمت چهاردهم => مهمترین سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ویژه... بیش از 70 درصد تخفیف روی تمامی دوره‌ها...تخفیف‌تو بگیر!
+