فروش با گوگل ادز | کلمات کلیدی در گوگل ادز

فروش با گوگل ادز | کلمات کلیدی در گوگل ادوردز (قسمت ششم)

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 18, آذر, 1398

کلمات کلیدی در گوگل ادز :
در قسمت پنجم از مقاله فروش با گوگل ادز با ساختار تبلیغات در گوگل ادوردز تا جایی که نیاز بود آشنا شدید همانطور که بهتون در قول داده بودم در این قسمت می خوام به صورت کامل راجع به کـلـمـــات کلیــــدی در گــــوگــــل ادز با هم بحث کنیم ، پس اگه دوست دارید مبحث کلمات کلیدی در گوگل ادز رو به صورت کامل یاد بگیرید قسمت ششم از مقاله فروش با گوگل ادز رو از دست ندهید.

نکته مهمدوست خوبم مقاله فـــروش با گـــوگـــل ادز دارای ۱۴ قست است و شما در حال مطالعه قسمت شـــشـــم هستید اگر هنوز پنـــج قسمت اول را مطالعه نکردید پیشنهاد می کنم حتما ابتدا اون پنـــج قسمت رو مطالعه کنید سپس به قسمت ششـــــم مراجعه کنید. از طریق لینک های زیر می توانید به پنـــــج قسمت اول مقاله فــــروش با گــــوگــــل ادز دسترسی داشته باشید:
قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم => چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت سوم = > گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهارم = > آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنجم = > ساختار تبلیغ در گوگل ادز چگونه است؟

مقدمه قسمت ششم

راهنمای مطالعه:

وقتی کلمات کلیدی در گوگل ادز ، هر قفلی را باز می کنند!

همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردم، کلمات کلیدی اساس کار تبلیغات گوگل ادز هستند. تبلیغات در جستجوی گوگل در کل بر اساس کلمات کلیدی کار می کند. قرار است مشتریان شما با جستجوی همین کلمات کلیدی، تبلیغ شما را پیدا کنند و سپس وارد سایت شما بشوند.

انتخاب درست کلمات کلیدی آنقدر مهم است که می تواند شما را در تبلیغات گوگل موفق کند یا برعکس، اشتباه در انتخاب آنها می تواند موجب شکست شما شود و تمام هزینه های شما را هدر بدهد.

با این تفاسیر، مسئله اینجاست که واقعا چه کلماتی برای کسب و کار ما مناسب هستند؟ اصلا چگونه این کلمات را پیدا کنیم؟ از کجا بدانیم مشتری های بالقوه ما، چگونه و چه چیزی را جستجو می کنند؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا در ادامه به پاسخ تمامی این سوالات برسید.

فروش با گوگل ادز | کلمات کلیدی در گوگل ادز
رمز موفقیت در انتخاب صحیح کلمات کلیدی در گوگل ادز است
بخش ۱

چگونه کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنیم؟

در این بخش قصد داریم به این سوال اساسی پاسخ دهیم که: چگونه و با چه ابزارهایی می توانیم کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنیم؟

قبل از پاسخ به این سوال، لازم می دانم شما را با مفهومی به نام تحقیق کلمات کلیدی (KEYWORD RESEARCH) آشنا کنم.

همانطور که از نام آن هم می شود حدس زد، تحقیق کلمات کلیدی یعنی اینکه بفهمیم مشتریان بالقوه (کسانی که ممکن است روزی به مشتری ما تبدیل شوند)، برای پیدا کردن محصولات و خدمات ما چه کلماتی را جستجو می کنند.

چگونه کلمات کلیدی در گوگل ادز مناسب را پیدا کنیم؟

به خاطر داشته باشید که تحقیق کلمات کلیدی بدون اغراق مهم ترین کاری است که باید قبل از شروع تبلیغات خود انجام دهید (قضیه خیلی جدی تر از تبلیغات گوگل و این حرف ها است و حتی لازم است قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی تان، کلمات کلیدی مناسب و مرتبط را تحقیق کنید تا ببینید که آیا این کسب و کار، بازار مناسبی برای رشد و فروش دارد یا خیر).

خبر خیلی خوب این است که ابزارهای مختلف و حرفه ای زیادی برای این کار وجود دارد. در ادامه این بخش، خواهید دید که چطور با کمک ابزار خود گوگل (و همینطور یک ابزار دیگر) می توانید کار تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید.

استفاده از ابزار KEYWORD PLANNER

KEYWORD PLANNER یا به فارسی کی ورد پلنر ابزار اصلی شما برای تحقیق کلمات کلیدی است و به شما در مسیرتان کمک زیادی خواهد کرد. اصلا گوگل این ابزار را منحصرا با هدف پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای تبلیغ شما طراحی کرده است.

 ابزار KEYWORD PLANNER ( کی ورد پلنر ) برای انتخاب کلمات کلیدی در گوگل ادز
ابزار KEYWORD PLANNER ( کی ورد پلنر ) برای انتخاب کلمات کلیدی در گوگل ادز

این ابزار می تواند به شما بگوید که کلمات کلیدی شما به طور متوسط چه میزانی در ماه جستجو می شود و چه میزانی رقابت بر سر آنها وجود دارد. همچنین کلمات مشابه را نیز به شما پشنهاد خواهد داد. (به تصویر دقت کنید. ما عبارت پنل پیامکی را در این ابزار وارد کرده ایم و عبارت هایی مثل «پنل اس ام اس» و «سامان پیامکی» هم به ما پیشنهاد شده اند).

نکته مهمعلاوه بر آن ابزار کی‌وردپلنر می گوید که برای هر کلمه متوسط چه میزانی باید هزینه کنید. البته این عدد به صورت تخمینی است و ممکن است با واقعیت کمی فاصله داشته باشد.

اگر می خواهید از این ابزار استفاده کنید، بایستی حتما یک حساب کاربری در گوگل ادز ایجاد نمایید. شما می توانید این حساب را خودتان بسازید یا از یک آژانس تبلیغات گوگل (مثل وبکیما) حساب کاربری دریافت کنید. سپس به قسمت KEYWORD PLANNER بروید و عبارت مد نظر خود را وارد نمایید.

البته گوگل به حساب های تازه وبدون شارژ، آمار خیلی دقیقی از کلمات کلیدی نمی دهد و فقط می گوید تعداد جستجوی یک عبارت کلیدی در چه بازه ای قرار می گیرد (مثلا بین ۱۰ تا ۱۰۰ جستجو). اما بعد از اینکه تبلیغ شما راه افتاد و کمی از آن گذشت، آمار شما دقیق خواهد شد.

استفاده از ابزار KWFINDER

ابزار KWFINDER یکی دیگر از ابزارهایی است که با استفاده از آن می توانید کلمات مرتبط با کسب و کار اینترنتی خود را پیدا کنید. این ابزار به شما اجازه می دهد تا ۲ بار در روز کلمات کلیدی خود را جستجو کنید. اما برای اینکه جستجوهای بیشتری داشته باشید، لازم است که یک حساب پرمیوم در KWFINDER خریداری کنید. البته اگر هدف شما فقط تبلیغات گوگل است، اینکار لازم نیست. چرا که ابزار خود گوگل هر آنچه بخواهید را به شما خواهد گفت.

استفاده از ابزار KWFINDER
ابزار KWFINDER برای انتخاب کلمات کلیدی در گوگل ادز

این ابزار هم می تواند لیستی از کلمات مرتبط و مشابه با کلمه مورد نظرتان را در اختیار شما قرار دهد. همچنین می تواند میزان رقابت یک عبارت کلیدی در تبلیغات گوگل و تعداد جستجوی ماهیانه کلمات کلیدی را هم مشخص کند.

علاوه برآن، قیمت حدودی کلمه به ازای هر کلیک را هم مشخص می کند (واحد دلار) که البته کاملا تخمینی است و به احتمال زیاد قیمت نهایی کلمات شما نخواهد بود.

توجه داشته باشید که ابزار KWFINDER علاوه بر آمار و هزینه هر کلیک تبلیغات گوگل، به شما اطلاعات سئو هم می دهد که شاید برای سئوی سایت تان به کارتان بیاید.

بخش ۲

چه کلماتی برای تبلیغ ما در گوگل ادز مناسب هستند؟

دوستان و همراهان عزیز، تا اینجا ابزارهای مختلف را برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب معرفی کردیم. حالا می خواهیم به این سوال اساسی پاسخ دهیم که اصلا چه کلماتی برای تبلیغ ما مناسب هستند؟

طبق روال همیشگی اجازه دهید با یک مثال به این سوال پاسخ دهم. فرض کنیم شما یک فروشگاه اینترنتی موبایل دارید. برای شما کلمات کلیدی مختلف و متنوعی وجود دارد. کلماتی مثل موبایل، خرید گوشی، قیمت موبایل، خرید اینترنتی گوشی سامسونگ و صدها کلمه کلیدی دیگر که هر کدام از آنها می تواند جزو کلمات کلیدی شما باشند.

اما آیا همه این کلمات برای شما مناسب هستند؟ تفاوت میان کلمه ای مثل «گوشی» با کلمه ای مانند «خرید اینترنتی گوشی سامسونگ S8» در چیست؟ بهتر است کدام کلمه را برای تبلیغ خود انتخاب کنیم؟

خوشبختانه این مسئله آنقدرها هم پیچیده نیست و خیلی راحت می توانید کلمات مناسب کمپین خود را انتخاب کنید. برای این کار، دست به دامن ۳ معیار بسیار مهم می شویم که با استفاده از آنها می توانیم کلمات مناسب را از کلمات نامناسب سوا کنیم. این ۳ معیار عبارتند از:

 • هدفمندی کلمه کلیدی (KEYWORD INTENTION)
 • میزان جستجوی کلمه کلیدی در ماه (KEYWORD SEARCH VOLUME)
 • میزان رقابت بر روی کلمه کلیدی (KEYWORD COMPETITION)

در ادامه هر کدام از موارد بالا را مورد بررسی قرار می دهیم.

هدفمندی کلمه کلیدی (KEYWORD INTENTION)

هر کدام از کلمات کلیدی که برای تبلیغ خود انتخاب می کنید، میزان هدفمندی متفاوتی دارد.

فرض کنیم شما آژانس مسافرتی دارید و می خواهید کلمات مناسب، برای فروش بلیط هواپیما را انتخاب کنید. شما با استفاده از ابزارهایی که در ابتدای این بخش معرفی کردیم، ۳ کلمه «خرید بلیط»، «بلیط» و «خرید اینترنتی بلیط هواپیما» را پیدا کرده اید.

هدفمندی کلمه کلیدی (KEYWORD INTENTION)

حالا مسئله این است که کدام یک از کلمات بالا را باید انتخاب کنیم؟ همه؟ یا هیچکدام؟! خب، برای پاسخ به سوالات بالا، بیابید سناریوی هر یک از عبارت های مورد هدف خود را بررسی کنیم:

سناریوی ۱: کاربری که کلمات «بلیط» را جستجو می کند:
این کار به دنبال بلیط است. مشخص نیست که دقیقا به دنبال چه بلیطی است. بلیط قطار می خواهد یا بلیط هواپیما یا بلیط بازی فوتبال؟! می خواهد بلیط بخرد یا فقط می خواهد قیمت بگیرد؟

سناریوی ۲: کاربری که «قیمت بلیط قطار» را جستجو می کند:
این کاربر به دنبال بلیط است. مشخص کرده که بلیط قطار می خواهد. همچنین در عبارت جستجو مشخص کرده که هدفش قیمت بلیط است. اما معلوم نیست که در نهایت از ما بلیط بخرد یا صرفا به دنبال گرفتن قیمت است.

سناریوی ۳: کاربری که «خرید اینترنتی بلیط هواپیما» را جستجو می کند:
این کاربر به دنبال بلیط است. مشخص کرده که بلیط هواپیما می خواهد. همچنین هدفش را از این جستجو گفته: او قصد دارد به صورت اینترنتی بلیط خود را بخرد.

خب، با توجه به بررسی این ۳ کلمه، به نظر شما کدام کلمه برای تبلیغ شما مناسب تر است؟ همان طور که با هم دیدیم، سومین عبارت یعنی «خرید اینترنتی بلیط هواپیما» هدفمندتر از سایر کلمات کلیدی است. در واقع کاربر دقیقا مشخص نموده که به دنبال چیست و چه می خواهد. و البته هدف او با هدف شما که فروش بلیط است، کاملا همخوانی دارد، پس این کلمه ارزش بسیار بالایی برای شما دارد.

به عنوان یک قانون کلی، هر چه عبارت جستجو شده توسط کاربر دقیق تر باشد و هدف او بیشتر به هدف شما نزدیک باشد، ارزش کلمه برای شما بیشتر است.

تعداد جستجوی کلمه در ماه (SEARCH VOLUME)

هر کدام از کلمات کلیدی که قصد دارید تبلیغ خود را روی آن فعال کنید، در ماه توسط تعدادی کاربر جستجو می شود.

اینکه بدانید کلمات کلیدی شما چه میزان در ماه جستجو می شوند، به شما نشان می دهد که چه بازاری در انتظار شماست!

تعداد جستجوی کلمه در ماه (SEARCH VOLUME)

به عنوان مثال ممکن است کلمه ای مانند «بلیط» ۸۰۰۰ بار در ماه جستجو شود. یعنی حدودا ۸۰۰۰ کاربر در ماه این کلمه را در گوگل جستجو می کنند. این عدد نشان می دهد که بازار بلیط، تعداد متقاضیان زیادی دارد و با حجم بالایی از مخاطبان سر و کار خواهید داشت.

شما با استفاده از ابزارهایی که ابتدای این قسمت از مقاله فروش با گوگل ادز معرفی کردیم، می توانید تعداد جستجوی کلمات کلیدی مختلف را پیدا کنید. (در نظر داشته باشید که عدد واقعی جستجو معمولا ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از عددی است که ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی به شما می دهند.)

طبیعتا هر چقدر کلمات کلیدی انتخابی شما هدفمندتر و طولانی تر باشند، تعداد جستجوی کمتری در ماه خواهند داشت. به عنوان مثال، قطعا میزان جستجوی عبارتی مانند «خرید اینترنتی بلیط هواپیما» خیلی کمتر از کلمه «بلیط» است.

میزان رقابت هر کلمه کلیدی (KEYWORD COMPETITION)

میزان رقابت هر کلمه کلیدی (KEYWORD COMPETITION)

در نهایت برای ما مهم است که یک عبارت کلیدی چقدر رقابت دارد. یعنی اینکه چند نفر روی آن کلمه تبلیغ دارند.

همانطور که پیش از این فهمیدیم، هر چقدر رقابت روی یک عبارت کلیدی بیشتر باشد، هزینه ما هم بالاتر خواهد بود و کار دشوارتری در پیش خواهیم داشت.

از آن طرف هر چقدر رقابت بر سر یک کلمه کمتر باشد، یعنی تعداد افراد کمتری روی آن کلمه تبلیغ دارند و در نتیجه کار ما راحت تر و هزینه ما کمتر خواهد بود.

البته گاهی هم پیش می آید که در یک بازار، رقابت زیادی بر سر کلمات کلیدی وجود داشته باشد. اما هزینه ها پایین باشد و برعکس، در یک بازار رقابت کم باشد اما قیمت کلمات خیلی بالا برود. دلیل این مسئله آن است که قیمت کلمات بازار را ما و رقبا تعیین می کنیم و گوگل هیچ قیمتی را از طرف خودش مشخص نکرده است. به عبارت دیگر، رفتار ما تبلیغ دهندگان است که قیمت کلمات را مشخص می کند نه میزان رقابت!

این مورد را من شخصا تجربه کرده ام. بازاری مثل فروش موبایل هر چند رقابت شدیدی دارد، اما هزینه کلمات کلیدی بسیار پایین است. چرا که تبلیغ دهندگان این بازار، قیمت پایینی را برای کلمات کلیدی خود پیشنهاد می دهند.

در عوض، کلمات کسب و کاری مانند کارتن سازی، با اینکه رقابت بسیار کمی دارد، اما چند برابر کلمات موبایل است. چون افراد کمی که در این بازار وجود دارند، و قیمت های بالایی را پیشنهاد داده اند.

معمولا هر چقدر افراد یک بازار، آگاهی بیشتری نسبت به نحوه کار گوگل ادز داشته باشند، بازار ارزان تری خواهند داشت. اما بازاری که تبلیغ دهندگان آن آشنایی چندانی با گوگل ادز ندارند و اصرار دارند که حتما باید در لینک ۱ قرار بگیرند، معمولا گران تر است.

مسئله بسیار مهم در اینجا این است که لینک ۱ بودن، به تنهایی منجر به فروش و سود شما نمی شود. مهم این است که چه هزینه ای برای شما می صرفد. به این مساله خوب فکر کنید. اینکه تبلیغ شما در لینک ۱ باشد و به ازای هر کلیک ۲ درهم هزینه کنید و در روز ۵ ورودی بگیرید بهتر است یا اینکه تبلیغ شما با ۰/۲ درهم پایین صفحه قرار بگیرد و در روز ۵۰ ورودی؟! من شخصا گزینه دوم را انتخاب می کنم.

کلمات کلیدی در گوگل ادز
کلمات کلیدی در گوگل ادز
بخش ۳

افزایش تعداد ورودی یا افزایش کیفیت ورودی؟

تا اینجا ابزارهای مختلف برای کلمات کلیدی مناسب را به شما معرفی کردیم. سپس معیارهای مختلف، برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب را بررسی کردیم و فهمیدیم هر کلمه کلیدی، تعدادی جستجو در ماه دارد. همچنین در مورد تفاوت میان کلمات دقیق و هدفمند با کلمات کلی و عمومی تر بحث کردیم.

افزایش تعداد ورودی یا افزایش کیفیت ورودی؟ | کلمات کلیدی در گوگل ادز

حالا، می خواهیم به یک سوال اساسی پاسخ دهیم. اینکه تعداد ورودی برای ما بهتر است یا هدفمند بودن کلمات؟

شاید کلمه ای مانند «بلیط» جستجوی بسیار زیادی داشته باشد و ورودی های زیادی را به سایت شما بیاورد؟ اما این کلمه چه میزان هدفمند است؟ چه تعداد از این افراد به دنبال خرید بلیط هستند؟ اصلا چه تعداد به دنبال خرید بلیط هواپیما هستند؟

در مقابل، کلمه ای مانند «خرید اینترنتی بلیط هواپیما» را در نظر بگیرید. شاید تعداد جستجوی این عبارت یک دهم کلمه «بلیط» باشد، اما کاملا هدفمند است. یعنی کاربری که این کلمه را جستجو می کند، دقیقا مشخص کرده به دنبال چه چیزی است.

بنابراین هر چند این عبارت کلیدی تعداد کمتری از کاربران را به سایت شما هدایت می کند، اما هدفمندتر است و شانس شما برای فروش به این کاربر بیشتر خواهد بود.

نکته مهم مهم این است که تعدادی از ورودی های شما به مشتری نهایی تبدیل می شوند. به عبارتی دیگر، همواره در تبلیغات گوگل ادز در نظر داشته باشید که در درجه اول، تعداد ورودی مهم نیست، بلکه مهم کیفیت ورودی هاست. بنابراین در انتخاب کلمات کلیدی خود دقت بسیار داشته باشید تا هزینه های شما کاملا هدفمند باشند. این یعنی موفقیت در فروش با گوگل ادز.

انتخاب بهترین کلمات کلیدی در گوگل ادز رمز موفقیت شما

در نهایت همان گونه که در شکل مقابل هم مشاهده می کنید، بهترین کلمات کلیدی آنهایی هستند که علاوه بر هدمندی، به میزان کافی جستجو شوند و در عین حال رقابت زیادی نداشته باشند. یادتان نرود که هر چند نمی شود هم خدا را خواست و هم خرما را، اما می توان کلماتی را انتخاب کرد که هم به خدا نزدیک باشند و هم به خرما!

در نهایت دقت داشته باشید که انتخاب کلمات به هدف شما از تبلیغات هم بستگی دارد. گاهی ممکن است هدف شما تنها افزایش ترافیک سایت و برندینگ باشد. در این صورت می توانید از کلمات عمومی تر نیز استفاده کنید. اما در صورتی که هدف شما صرفا افزایش فروش است و تعداد ورودی اهمیت چندانی برای تان ندارد، لازم است از هدفمندترین کلمات کلیدی استفاده نمایید.

انتخاب بهترین کلمات کلیدی در گوگل ادز رمز موفقیت شما

نکته مهمهر چه کلمات کلیدی شما هدفمندتر باشند، هزینه شما کمتر خواهد بود و نرخ تبدیل کاربر به مشتری بیشتر است.

این نکته را هم بخاطر داشته باشید که کلمات کلیدی مناسب برای تبلیغات گوگل با کلمات مناسب برای سئو و تولید محتوا تفاوت دارد. معمولا در تبلیغات گوگل تمرکز اصلی بر فروش محور بودن کلمات است. در حالی که در سئو و تولید محتوا، معمولا میزان جستجوی کلمات نقش تعیین کننده تری دارد.

بخش ۴

آموزش انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز

در بخش قبلی به شما توضیح دادیم که انتخاب درست کلمات کلیدی چقدر در بهینه بودن هزینه های شما تاثیرگذار است. اما مسئله به اینجا ختم نمی شود و خیلی جدی تر از این حرف هاست! شما پس از آنکه کلمات کلیدی خود را تحقیق کردید، باید نوع آن را هم در گوگل ادز مشخص نمایید.

منظور من از نوع کلمه کلیدی دیگر چیست؟ نگران نباشید، چیز پیچیده ای نیست. مطمئن هستم اگر ادامه این بخش را مطالعه بفرمایید، کاملا متوجه زیر و بم کلمات کلیدی در گوگل ادز خواهید شد.

چند نوع کلمات کلیدی در گوگل ادز داریم؟

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که افراد تازه کار در حین راه اندازی تبلیغات گوگل ادز مرتکب می شوند، بی توجهی و استفاده نامناسب از انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز است.

مسئله خیلی ساده است. فرض کنیم شما کلمات کلیدی خود را تحقیق و از میان آنها بهترین ها را انتخاب کرده اید. زمانی که می خواهید کمپین خود را راه اندازی کنید، گوگل ادز از شما می خواهد که نوع هر کلمه را نیز مشخص نمایید. منظور گوگل از نوع کلمه چیست؟

خب، به طور کلی ۴ نوع کلمات کلیدی در گوگل ادز وجود دارد:

 1. کلمات کلیدی تطبیق گسترده (BROAD MATCH)
 2. کلمات کلیدی تطبیق گسترده با کنترل گر (BROAD MATCH WITH MODIFIER)
 3. کلمات کلیدی تطبیق عبارتی (PHRASE MATCH)
 4. کلمات کلیدی تطبیق دقیق (EXACT MATCH)

در ادامه هر یک از این کلمات را با یکدیگر بررسی می کنم و به شما خواهم گفت که چرا استفاده درست از این کلمات کلیدی برای موفقیت کمپین شما اهمیت زیادی دارد.

کلمات کلیدی تطبیق گسترده (BROAD MATCH)

از همین ابتدا بگویم که کلمات کلیدی BROAD MATCH می تواند برای شما دردسرساز شود! کلمات کلیدی تطبیق گسترده نوعی از کلمات کلیدی هستند که می توانند بیشترین میزان ورودی را به سایت شما بیاورند. اما فقط خدا می داند چه میزان از این ورودی ها هدفمند هستند! چرا؟ در ادامه توضیح می دهم.

فرض کنیم شما یک سایت فروش لباس دارید و پس از تحقیق کلمات کلیدی، به این نتیجه رسیدید که عبارت «خرید کلاه زنانه» برایتان مناسب و هدفمند است. حالا چه اتفاقی می افتد اگر نوع کلمه کلیدی خود را تطبیق گسترده انتخاب کنید؟ تبلیغ شما برای کاربرانی که عبارات «خرید کلاه دخترونه» ، «شال زنانه» یا «لباس زنانه» را جستجو می کنند هم نمایش داده می شود!

جالب تر آنکه حتی ممکن است تبلیغ شما برای کلمه «کلاه برداری» هم نمایش داده شود!

در واقع گوگل تبلیغ شما را در هر عبارتی که احساس کند مرتبط است نمایش خواهد داد.

کلمات کلیدی تطبیق گسترده همچون سیاهچاله ای هستند که می توانند تبلیغ شما را روی کلمات بی ربط نمایش بدهند و هزینه های شما را ببلعند!

کلمات کلیدی تطبیق گسترده (BROAD MATCH) | کلمات کلیدی در گوگل ادز

به طور کلی، با انتخاب نوع تطبیق گسترده تبلیغ شما در یکی از حالات زیر به کاربران نمایش داده می شود:

 • دقیقا کلمه کلیدی شما جستجو شود.
 • کلمات نزدیک به کلمه کلیدی شما جستجو شود.
 • کلمات مترادف و هم معنا با کلمه کلیدی شما جستجو شود.
 • قبل، بعد و وسط کلمات کلیدی شما کلمه دیگری قرار بگیرد.

نکته مهمتوجه داشته باشید که نوع کلمات کلیدی گوگل ادز به طور پیش فرض بر روی BROAD MATCH تنظیم شده اند.

اما اصلا چرا باید این نوع از کلمه را انتخاب کنیم؟ کلماتی که تا این حد بی ربط هستند چه کمکی به ما می کنند؟ در یک کلام؛ بهتر است به کل از این نوع کلمه کلیدی استفاده نکنید! تنها کاربردی که این نوع کلمه برای شما دارد، این است که کار شما را برای اضافه کردن کلمات کلیدی راحت تر می کند. زیرا دیگر نیازی به پیدا کردن کلمات مرتبط نخواهید داشت. اما این راحتی موقتی است! زیرا اگر کمپین شما روی این نوع کلمات ادامه پیدا کند، چیزی جز هدر رفتن هزینه ها عایدتان نخواهد شد.

بنابراین هر چند کلمات کلیدی تطبیق گسترده به شما کمک می کنند تا به بیشترین تعداد مخاطب دست پیدا کنید، اما از آنجایی که بیشتر این ترافیک، نامرتبط است، بازدهی چندانی برایتان نخواهد داشت و در اکثر موارد، تنها هزینه های شما را افزایش می دهد.

 زمانیکه نوع کلمات کلیدی گوگل ادز بر روی BROAD MATCH تنظیم شده باشد
زمانیکه نوع کلمات کلیدی در گوگل ادز بر روی BROAD MATCH تنظیم شده باشد

البته این مشکل هم راه حل دارد. همانطور که شما می توانید به گوگل بگویید تبلیغ شما را روی چه کلماتی نمایش دهد، می توانید بگویید که آن را روی چه کلماتی ندهد!

به عبارتی دیگر، شما می توانید از کلمات کلیدی منفی (NEGATIVE KEYWORD) استفاده کنید. کلمات منفی به شما اجازه می دهند تا کلمات نامرتبطی که از طریق آنها ورودی می گیردید را از تبلیغ خود حذف کنید. در قسمت بهینه سازی متن تبلیغ بیشتر درباره این کلمات توضیح خواهم داد.

نکته مهماستفاده از نوع کلمه BROAD MATCH برای شمایی که هدفتان فقط افزایش فروش است، یعنی آتش زدن هزینه!

در پایان لازم است بدانید که استفاده از این کلمه هیچ علامتی در سیستم گوگل ادز ندارد. در واقع راه تشخیص این نوع کلمه از سایر انواع کلمات این است که هیچ علامتی در دو طرف این نوع کلمات وجود ندارد.

کلمات کلیدی تطبیق گسترده با کنترلگر (BROAD MATCH WITH MODIFIER)

خب، با نوع کلمه کلیدی گسترده در قسمت قبل آشنا شدید (و دانستید که استفاده از این کلمه تا چه حدی می تواند ویرانگر هزینه های شما باشد!) حالا برویم سراغ نوع دوم کلمات.

کلمات «تطبیق گسترده با کنترلگر» BROAD MATCH WITH MODIFIER هم مانند کلمات تطبیق گسترده هستند، با این تفاوت که به شما کنترل بیشتری روی بازه کلمات ورودی می دهند.

در این نوع از کلمات، شما می توانید از گوگل بخواهید زمانی تبلیغ شما را نمایش دهد که در عبارت جستجو شده، حتما بخشی از کلمه مورد نظر شما وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، فرض کنیم کلمه کلیدی شما همان «خرید کلاه زنانه» باشد. شما می توانید نوع این کلمه را تطبیق گسترده انتخاب کنید، اما از گوگل بخواهید تنها به این شرط تبلیغ شما را نمایش دهد که در عبارت جستجوی گوگل حتما کلمه «کلاه» وجود داشته باشد.

برای این کار کافی است قبل از کلمه «کلاه» یک علامت + قرار دهید. در واقع کلمه کلیدی شما به این صورت در می آید: خرید + کلاه زنانه.

در این صورت، تبلیغ شما می تواند روی عبارت هایی مانند: «قیمت کلاه زنانه، خرید کلاه دخترانه و فروش کلاه برند» نمایش داده شود. دقت کنید که در همه عبارت های بالا، کلمه «کلاه» وجود دارد. زیرا قبل از آن علامت + را اضافه کرده ایم.

با این کار شما می توانید کنترل بیشتری روی کلمات ورودی سایت خود داشته باشید. اما همچنان احتمال دارد که روی کلمات نامرتبط زیادی ورودی بگیرید. به همین دلیل استفاده از این نوع کلمات کلیدی را هم چندان توصیه نمی کنم.

کلمات کلیدی تطبیق عبارتی (PHRASE MATCH)

تبلیغ بر حسب عبارت یا PHRASE MATCH ، کنترل خوبی به شما می دهد و می توانید روی کلمات هدفمندتری ورودی بگیرید. در صورت انتخاب این نوع از کلمه کلیدی، تبلیغ شما در یکی از حالات زیر به کاربران نمایش داده می شود:

 • کاربر دقیقا کلمات کلیدی شما را جستجو کند.
 • کاربر کلمات نزدیک به کلمه شما را جستجو کند.
 • کاربر کلماتی قبل و بعد از کلمه کلیدی شما اضافه کند.

به عنوان مثال، فرض کنیم کلمه کلیدی شما «خرید دوچرخه» باشد. اگر نوع این کلمه را تطبیق کلمه ای انتخاب کنید، تبلیغ شما روی کلماتی مانند خرید دوچرخه اصل، خرید دوچرخه و سایت خرید دوچرخه هم نمایش داده می شود.

کلمات کلیدی تطبیق عبارتی (PHRASE MATCH) | کلمات کلیدی در گوگل ادز

این نوع از کلمات داخل کاراکتر “” قرار می گیرند. برای مثال “خرید گوشی” به این معنی است که این عبارت تطبیق عبارتی است.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در این حالت باز هم ممکن است روی کلمات نامرتبط ورودی بگیرید. به عنوان مثال، فرض کنیم کلمه کلیدی شما « طراحی سایت » است.

در این حالت اگر کاربری عبارت «آموزش طراحی سایت» را هم جستجو کند، می تواند تبلیغ شما را ببیند. در حالیکه این کلمه برای گرفتن سفارش طراحی سایت چندان هدفمند و مناسب نیست و بعید است منجر به گرفتن سفارش بشود. در عوض این کلمه کلیدی برای سایت های آموزشی که آموزش طراحی سایت هم شامل محصولات شان می شود خوب خواهد بود.

این نوع از کلمات نه به قدری گسترده و باز هستند که نشود آنها را کنترل کرد و نه آنقدر هدفمند که کنترل ۱۰۰% روی ورودی ها داشته باشیم.

پس حواستان را خوب جمع کنید تا روی کلمات کلیدی غیر مرتبط ورودی نگیرید. راه حل جلوگیری از این ورودی های نامرتبط همان استفاده از کلمات منفی است که در قسمت بهینه سازی تبلیغ کامل در مورد آن توضیح می دهم.

کلمات تطبیق دقیق (EXACT MATCH)

کلمات کلیدی تطبیق دقیق یا EXACT MATCH ، محدودترین و کنترل شده ترین انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز هستند. اگر از این کلمات کلیدی استفاده کنید، تبلیغ شما تنها در صورتی به کاربران نمایش داده می شود که عبارت جستجوی آنها دقیقا منطبق بر کلمه کلیدی شما باشد.

برای مثال اگر کلمه کلیدی مورد نظر شما «رزرو هتل» باشد، تبلیغ شما فقط برای جستجوی «رزرو هتل» نمایش داده می شود و برای جستجوهایی مانند «رزرو هتل ارزان» یا «بهترین هتل تهران» نمایش داده نخواهد شد. البته اگر کاربری کلمه «هتل رزرو» را جستجو کند هم می تواند تبلیغ شما را ببیند. زیرا از نظر گوگل (و البته کاربر)، «رزرو هتل» با «هتل رزرو» تفاوتی ندارد.

البته توجه داشته باشید که اگر از این نوع کلمه استفاده کنید، ترافیک ورودی به سایت شما کاهش می یابد (که در بحث تبلیغات گوگل ادز لزوما چیز بدی نیست). اما در عوض، خیالتون راحت است که دقیقا روی کلمات کلیدی هدفمند و درآمدزا ورودی می گیرید. در واقع، کیفیت ورودی های شما افزایش پیدا می کند. علاوه بر آن، هزینه های شما بهینه تر خواهد بود.

این نوع کلمات داخل علامت [] قرار می گیرند. به عنوان مثال [خرید دوربین] یعنی عبارت خرید دوربین در حالت تطبیق دقیق قرار دارد.

بخش ۵

کدام نوع از کلمات کلیدی گوگل ادز برای ما مناسب تر است؟

کدام نوع از کلمات کلیدی در گوگل ادز برای ما مناسب تر است؟

خب، در بخش قبل با انواع کلمات کلیدی گوگل ادز آشنا شدیم و دیدیم که انتخاب درست هر یک از این کلمات چگونه می تواند هزینه های شما را کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که انتخاب نوع کلیدی حکم انتخاب میان مرگ و زندگی را برای کسب و کار اینترنتی شما دارد!

بارها دیده ایم که برخی از مشتری ها توصیه های ما را قبول نکردند و تنها به خاطر اشتباه در انتخاب نوع کلمه کلیدی، میلیون ها تومان از هزینه های خود را به هدر داده اند.

به عنوان مثال، یکی از تورهای هواپیمایی که نوع کلمات کلیدی خودش را تطبیق گسترده انتخاب کرده بود، در عرض ۱ هفته حدود ۳۰۰ هزار تومان روی کلمه بلیط اتوبوس هزینه کرد. کلمه ای که به هیچ وجه هدفمند نیست و قطعا هیچ فروشی روی آن حاصل نخواهد شد.

نکته مهمبه صورت پیش فرض تمامی کلمات شما در حالت BROAD MATCH قرار دارند. بنابراین حتما پس از راه اندازی کمپین، نوع کلمات خود را تغییر دهید.

اینکه کدام نوع از کلمات برای شما مناسب تر هستند، تا حدود زیادی به هدف شما از تبلیغات بستگی دارد. اگر هدف اصلی شما صرفا افزایش فروش محصولات و خدمات است، بهترین حالت استفاده از کلمات نوع تطبیق دقیق (EXACT MATCH) است.

زیرا برای فروش، باید مطمئن شویم که روی هدفمندترین کلمات کلیدی ورودی می گیریم. همچنین اگر بودجه شما محدود است، بهتر است از این نوع استفاده کنید. در این حالت نظارت بهتری بر هزینه های خود خواهید داشت و مطمئن خواهید بود که تنها به ازای کلمات کلیدی محدود و هدفمند هزینه می کنید.

از سوی دیگر، در صورتیکه هدف شما بیشتر افزایش ترافیک و بازدیدکننده سایت است، می توانید از انواع تطبیق کلمه ای (PHRASE MATCH) و حتی تطبیق گسترده (BROAD MATCH) استفاده نمایید. در این حالت ها، تبلیغات شما روی عبارت های بیشتری نمایش داده می شود و ورودی های بیشتری دریافت می کنید. البته در این صورت بهتر است توجه بیشتری به کمپین خود داشته باشید و به صورت مداوم ورودی های خود را چک کنید تا روی کلمات کلیدی نامرتبط کلیک نگیرید.

آیا می توان یک کلمه را به چند نوع مختلف هدف گرفت؟

سوال دیگری که ممکن است برای شما پیش آمده باشد این این است که: آیا می توانم همزمان برای یک کلمه کلیدی از چند نوع متفاوت استفاده کنیم؟ بله می توانید. اجازه دهید با یک مثال برای شما توضیح دهم.

فرض کنیم کلمه کلیدی شما خرید میوه باشد. شما می توانید همزمان از این کلمه در حالت تطبیق دقیق یعنی به صورت {خرید میوه} و تطبیق کلمه ای یعنی به صورت “خرید میوه” استفاده کنید.

حالا گوگل روی کدامیک از این کلمات تبلیغ شما را نمایش می دهد؟ اگر کاربر دقیقا عبارت خرید میوه را جستجو کند، گوگل تبلیغ شما را روی {خرید میوه} نمایش می دهد. اما اگر عبارت خرید میوه خشک را جستجو کند، گوگل تبلیغ را روی “خرید میوه” نمایش می دهد (یعنی اگر کاربر عبارت خرید میوه خشک را جستجو کند و سپس با کلیک روی تبلیغ شما وارد سایت شود، در پنل گوگل ادز مشاهده می کنید که “خرید میوه” یک ورودی برای شما گرفته است).

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که شما هر زمانی بخواهید، اجازه دارید نوع کلمات کلیدی خود را تغییر دهید و برای تغییر آن هیچ محدودیتی نخواهید داشت. تغییر نوع کلمات کلیدی به سادگی در پنل گوگل ادز امکان پذیر است.

آیا می توانم همزمان برای یک کلمه کلیدی از چند نوع متفاوت استفاده کنیم؟

در پایان از شما می خواهم به جدول زیر توجه داشته باشید. در این جدول سعی کرده ام انواع کلمات کلیدی را در کنار هم قرار دهم تا بتوانید به صورت یکجا همه کلمات را ببینید و با هم مقایسه کنید. در این جدول، عبارت کلیدی «کلاه زنانه» را در حالت های مختلف بررسی کرده ایم.

نمونه از انتخاب نوع کلمات کلیدی در گوگل ادز
نمونه از انتخاب نوع کلمات کلیدی در گوگل ادز

همانطور که در جدول بالا مشاهده می فرمایید، کلمات تطبیق گسترده بیشترین میزان ورودی و کمترین میزان هدفمندی را دارند. کلمات تطبیق دقیق هم دارای کمترین میزان ورودی و بیشترین میزان هدفمندی هستند.

پس اگر هدف شما افزایش ترافیک و برندینگ باشد، می توانید از کلمات گسترده تر استفاده کنید و هر چقدر هم بخواهید به فروش نزدیک تر شوید و هزینه های شما بهینه باشد، باید نوع محدودتری از کلمات کلیدی را انتخاب کنید.

کلماتی هم که در میان تطبیق گسترده و تطبیق دقیق قرار دارند، می توانند ترکیبی از اهداف بالا را پوشش دهند. این کلمات نه رومی روم هستند و نه زنگی زنگ! یکی به نعل می زنند و یکی به میخ و کلی ضرب المثل جالب دیگر که می توان در این شرایط استفاده کرد!

بخش ۶

کدام کلمات کلیدی در گوگل ادز منجر به فروش می شوند؟

این هم یکی از سوالات بسیار مهمی است که در تبلیغات گوگل باید از خود بپرسید! فرض کنیم شما از میان صدها کلمه کلیدی، ۲۰ کلمه مناسب و هدفمند را انتخاب کرده اید. همچنین نوع تمامی کلمات را هم تطبیق دقیق تعیین کرده اید تا مطمئن شوید که تنها به ازای کلمات کلیدی هدفمند ورودی می گیرید.

حالا، مسئله این است که: از میان این ۳۰ کلمه، کدام یک منجر به فروش می شوند؟! آیا همه این کلمات به یک اندازه برای ما مشتری می آورند؟ اصلا از کجا بدانیم فردی که محصولی از ما خریده، چه کلمه ای را در گوگل جستجو کرده است؟

خب، در اینجا، شما را با یکی دیگر از امکانات نجات بخش و عالی گوگل ادز آشنا می کنم: آقایان و خانم ها، این شما و این هم نرخ تبدیل! (دست، جیغ و هورا فراموش نشود).

قضیه از چه قرار است؟ شما می توانید با کمی تنظیمات و به راحتی هر چه تمام تر، از گوگل بخواهید تا کلماتی که منجر به فروش نهایی شما شده اند را پیدا کند و به شما نمایش دهد.

شاید در حال حاضر مسئله برای شما کمی پیچیده و مبهم به نظر برسد. به همین دلیل، از شما اجازه می خواهم تا ابتدا کمی بیشتر در مورد نرخ تبدیل توضیح بدهم.

کدام کلمات کلیدی در گوگل ادز منجر به فروش می شوند؟

نرخ تبدیل (CONVERSION RATE) چیست؟

در یک تعریف بسیار ساده، نرخ تبدیل یعنی اینکه شما به چند نفر از مخاطبانتان محصولات یا خدمات تان را فروخته اید! البته ممکن است هدف شما صرفا فروش نباشد. ممکن است هدف شما این باشد که کاربر پس از ورود به سایت با شما تماس بگیرد، فرم مشاوره شما را پر کند یا حتی از صفحه خاصی بازدید کند.

با این تفاسیر، نرخ تبدیل یعنی چند نفر از افرادی که وارد سایت شما شده اند، عمل مورد نظر شما و هدف شما را انجام داده اند.

نرخ تبدیل (CONVERSION RATE) چیست؟

اجازه دهید با یک مثال توضیح دهم. فرض کنیم شما یک سایت روانشناسی دارید. هدف شما این است که وقتی کاربران روی تبلیغ شما کلیک کردند و وارد سایت شدند، فرم درخواست مشاوره شما را پر کنند. شما در فرم خود یک دکمه «ثبت درخواست مشاوره» ایجاد کرده اید که اگر کاربر روی آن کلیک کند، درخواستش برای شما ارسال می شود.

در واقع، هدف شما این است که کاربر پس از ورود به سایت، فرم مشاوره را پر کند و درخواستش را برای شما ارسال نماید. در این صورت کاربری که این کار را انجام داده است، تبدیل به مشتری نهایی شما شده است. زیرا به خواسته شما عمل کرده است.

حالا، مسئله اصلی ما این است: کاربری که روی دکمه «ثبت درخواست مشاوره» کلیک کرده است، چه کلمه ای را در گوگل جستجو کرده و با چه کلمه ای تبلیغ ما را در گوگل دیده است؟

با پاسخ به این سوال می توانیم بفهمیم که کدام کلمات برای ما مشتری نهایی ایجاد می کنند. به لطف امکانات گوگل ادز، به راحتی می توان این کار را انجام داد. در ادامه چگونگی آن را توضیح می دهیم.

چگونه نرخ تبدیل را برای حساب گوگل ادز خود فعال کنیم؟

تا اینجا مفهوم نرخ تبدیل را برای شما توضیح و مزایای استفاده از آن را مورد بررسی قرار دادیم. حالا وقت آن رسیده که به فکر فعال سازی آن باشیم.

توجه داشته باشید که گوگل باید بداند که چه عملی مد نظر ماست و کاربر چه کاری را باید در سایت ما انجام دهد. در واقع باید به گوگل بگوییم که چه چیزی برای ما نرخ تبدیل محسوب می شود.

به همین منظور، گوگل ادز کدهایی (تگ) در اختیار شما قرار می دهد که مخصوص حساب کاربری شماست. کافی است شما این کدها را به سایت خود اضافه کنید تا گوگل ادز به کمک آن بتواند نرخ تبدیل را رصد (TRACK) کند.

اما ۲ راه برای دریافت این کدها دارید. اول آنکه اگر خودتان به پنل گوگل ادز دسترسی دارید، می توانید دست به کار شده و در منوی CONVERSION این کدها را به طور مستقیم دریافت کنید.

در صورتی هم که دسترسی به پنل خود ندارید، می توانید از فرد یا شرکتی که خدمات تبلیغ در گوگل ادز را به شما ارائه می دهد، درخواست کنید تا این کدها را در اختیار شما قرار دهد.

اما این کدها دقیقا چه هستند و چه شکلی دارند؟ به طور کلی برای رصد کردن نرخ تبدیل ۳ نوع کد داریم که لازم است با توجه به نیاز خود، آنها را به سایت اضافه کنیم. در ادامه هر یک را به صورت مختصر توضیح می دهم.

کد اصلی گوگل ادز (GLOBAL SITE TAG)

کد اصلی گوگل ادز است که قبل از هر کاری باید به سایت خود اضافه کنید تا بتوانید نرخ تبدیل را رصد کنید. علاوه بر آن، گوگل ادز با استفاده از این کد می تواند لیستی از افرادی که وارد سایت شما شده اند، ایجاد کند (بعدها در ریمارکتینگ می توانید از این لیست استفاده کنید).

برای شروع لازم است این کد را به تگ HEAD صفحه اصلی سایت خود اضافه کنید. این کد همانند شکل زیر است (ممکن است اعدادی که در کد شما قرار دارند، با این تصویر متفاوت باشند، زیرا این کد برای هر حساب کاربری به صورت اختصاصی ایجاد می شود).

کد اصلی گوگل ادز (GLOBAL SITE TAG) | کلمات کلیدی در گوگل ادز
کد اصلی گوگل ادز (GLOBAL SITE TAG)

پس از اضافه کردن کد بالا به هد سایت، لازم است نوع عملی که قرار است کاربر انجام دهد را هم مشخص کنید. به صورت کلی، نرخ تبدیل در یکی از حالات زیر اتفاق می افتد:

 1. کاربر صفحه مشخصی از سایت ما را ببیند.
 2. کاربر روی دکمه یا لینک مشخصی کلیک کند.

برای هر حالت بالا، لازم است کد جداگانه ای به سایت خود اضافه کنید. در ادامه هر حالت را توضیح می دهیم.

کد گوگل ادز برای بازدید از صفحه (PAGE VIEW EVENT)

شما می توانید به گوگل بگویید زمانی ورودی سایت شما به مشتری تبدیل شود که از صفحه خاصی از سایت شما بازدید کند. برای این کار کافی است «کد بازدید» را به صفحه مورد نظر خود، بلافاصله پس از کد اصلی گوگل ادز (GLOBAL SITE TAG) اضافه کنید.

نمونه ای از این کد را در شکل زیر مشاهده می فرمایید. البته اعدادی که در کد حساب شما قرار می گیرند، متفاوت خواهند بود.

کد گوگل ادز برای بازدید از صفحه (PAGE VIEW EVENT)
کد گوگل ادز برای بازدید از صفحه (PAGE VIEW EVENT)

به عنوان مثال، فرض کنیم کاربر پس از اتمام خرید یک محصول، وارد صفحه ای می شود که در آن موفقیت آمیز بودن سفارش را اعلام کرده اید. کافی است کد بازدید را در این صفحه به سایت خود اضافه کنید. در این صورت کاربری که پس از خرید وارد این صفحه شد، یک مشتری نهایی برای شما محسوب می شود.

کد گوگل ادز برای کلیک روی دکمه یا لینک (CLICK EVENT)

شما می توانید به گوگل بگویید زمانی کاربر سایت را به عنوان مشتری نهایی در نظر بگیرد که روی دکمه یا لینک مشخصی از سایت شما کلیک کند. برای این کار کافی است «کد کلیک» را به دکمه یا لینک مورد نظر خود اضافه کنید.

کد گوگل ادز برای کلیک روی دکمه یا لینک (CLICK EVENT) | کلمات کلیدی در گوگل ادز
کد گوگل ادز برای کلیک روی دکمه یا لینک (CLICK EVENT)

شکل بالا نمونه ای از این کد است. پس از آنکه کد بالا را (که مقادیر آن برای حساب کاربری شما متفاوت است) در قسمت HEAD سایت خود و بلافاصله پس از کد اصلی گوگل ادز (GLOBAL SITE TAG) اضافه کردید، لازم است تابع GTAG_REPORT_CONVERSION را روی دکمه یا لینک مورد نظر فراخوانی کنید.

با این کار هر زمانی که کاربر پس از ورود به سایت روی این دکمه یا لینک کلیک کرد، یک مشتری نهایی برای شما محسوب می شود.

نرخ تبدیل در گوگل ادز چه کمکی به شما می کند؟

به جرات می توان گفت که فعال سازی نرخ تبدیل مهم ترین کاری است که باید پس از راه اندازی کمپین خود انجام دهید.

با این کار متوجه می شوید که دقیقا روی چه کلماتی فروش دارید و چه کلماتی منجر به فروش نمی شوند. در نتیجه می توانید هزینه ها را روی کلماتی متمرکز کنید که فروش بیشتری دارند و کلماتی که فقط برای شما هزینه بر هستند و هیچ فروشی از آنها حاصل نمی شود را متوقف کنید. واقعا فوق العاده است!

همچنین شما می توانید ارزش هر تبدیل را تعیین کنید. یعنی به گوگل بگویید که به عنوان مثال، هر فروش شما چه ارزش و سودی برای شما دارد. سپس از گوگل بخواهید که قیمت کلمات را به گونه ای تنظیم و بهینه کند که بیشترین سود فروش را داشته باشید.

البته برای این کار، لازم است استراتژی قیمت گذاری خود را تغییر دهید و یکی از استراتژی های هدفگیری بر اساس نرخ بازگشت سرمایه (TARGET ROAS BIDDING) یا هدفگیری برای به حداکثر رسیدن نرخ تبدیل (MAXIMIZE CONVERSIONS) را انتخاب کنید. در قسمت ۸ انواع این استراتژی ها را توضیح خواهیم داد. فعلا در همین حد بدانید که چیزهای خیلی خفنی هستند!

نرخ تبدیل در گوگل ادز چه کمکی به شما می کند؟ | کلمات کلیدی در گوگل ادز
کلمات کلیدی در گوگل ادز

تا یادم نرفته یه ویدیوی باحال از تیم گوگل ادز واستون پیدا کردم اگه دوست داشتید حتما یه سری بزنید و با دقت نگاه کنید. اینم لینک = > Pick The Right Keywords

پایان قسمت ششم

منبع : کتاب فروش با گوگل ادز از حامد رضوی – آژانس نوین

نکته مهمتوجه : این مقاله دارای ۱۴ قسمت است و شما می توانید از طریق لینک های زیر به دیگر قسمت های آموزش فروش با گوگل ادوردز دسترسی داشته باشید:

قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم =>  چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت ســـوم => گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهــارم => آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنـجــم => ساختار تبلیغ در گوگل ادز
قسمت شـشــم =>  کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتـــم =>  متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتــم =>  هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت نـهــــم =>  بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت دهــــم => انواع تنظیمات در گوگل ادوردز
قسمت یازدهــم =>  تحلیل و بررسی وضعیت کمپین در گوگل ادوردز
قسمت دوازدهـم =>  مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز
قسمت سیزدهـم => قوانین و چارچوب های گوگل ادوردز
قسمت چهاردهم => مهمترین سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بلک فرایــــدی... تا 90 درصد تخفیف روی تمامی دوره‌ها...تخفیف‌تو بگیر!
+