فروش با گوگل ادز | ساختار تبلیغ در گوگل ادز

فروش با گوگل ادز | ساختار تبلیغ در گوگل ادز چگونه است ؟

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 18, آذر, 1398

ساختار تبلیغ در گوگل ادز :
با سری مقالات فروش با گوگل ادز در خدمت شما همراهان آکادمی کسب و کار اینترنتی وبکیما هستیم در قسمت های قبل فروش با گوگل ادز تا اونجا پیش رفتیم که سایت یا صفحه فرود رو برای شروع تبلیغات در گوگل ادوردز ( Google AdWords ) آماده کنیم. حالا در این قسمت از مقاله فروش با گوگل ادز می خواهیم راجع به ساختار تبلیغ در گوگل ادز صحبت کنیم. پس با قسمت پنجم فروش با گوگل ادوردز همراه ما باشید.

نکته مهمدوست خوبم مقاله فروش با گوگل ادز دارای ۱۴ قست است و شما در حال مطالعه قسمت پنجم هستید اگر هنوز ۴ قسمت اول را مطالعه نکردید پیشنهاد می کنم حتما ابتدا اون ۴ قسمت رو مطالعه کنید سپس به قسمت پنجم مراجعه کنید. از طریق لینک های زیر می توانید به ۴ قسمت اول مقاله فروش با گوگل ادز دسترسی داشته باشید:
قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم => چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت سوم = > گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهارم = > آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل

مقدمه قسمت پنجم

وقتی هر چیزی یک ساختار دارد!

یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای حل مشکلات بشر از گذشته تا به امروز این بوده است که یک مسئله بزرگ را به قسمت های کوچکتری تقسیم کند تا حل آن ساده تر باشد.

فرض کنیم شما یک فروشگاه اینترنتی با کلی محصول، صفحه و کلمات کلیدی دارید و تصمیم گرفته اید در گوگل تبلیغ کنید. قبل از شروع هر کاری، باید بدانید که قرار است کدام محصول را هدفگیری کنید؟ کاربران را به کدام صفحه سایت بفرستید؟ کاربری که فلان کلمه را جستجو کرد، به کدام صفحه از سایت هدایت شود؟

گوگل از همان فلسفه تقسیم مسئله بزرگ به قسمت های کوچکتر استفاده می کند و به شما اجازه می دهد بر اساس ساختار سایت خود تبلیغات را راه اندازی کنید. حالا چگونه می توانیم ساختار درست را بشناسیم و آن را در گوگل ادز ایجاد کنیم؟در این فصل خواهید فهمید.

تنظیم ساختار تبلیغات در گوگل ادز
تنظیم ساختار تبلیغات در گوگل ادز
بخش اول

ساختار تبلیغات ما در گوگل ادز چگونه است؟

همانطور که گفتیم، سیستم گوگل ادز به گونه ای طراحی شده که شما بتوانید یک ساختار منطقی برای هدفگیری محصولات خود بچینید. در این فصل قصد داریم ساختار تبلیغ در گوگل ادز را با هم بررسی کنیم. شناخت این ساختار به مدیریت هر چه بهتر کمپین تبلیغاتی شما کمک خواهد کرد.

سطح حساب کاربری (ACCOUNT LEVEL)

سطح حساب کاربری (ACCOUNT LEVEL)
سطح حساب کاربری (ACCOUNT LEVEL) ساختار تبلیغ در گوگل ادز

اولین و بالاترین سطحی که در تبلیغات گوگل با آن سر و کار داریم، سطح حساب کاربری است. هر تبلیغ دهنده در گوگل یک حساب کاربری دارد که از طریق آن می تواند تبلیغات خود را مدیریت کند و کمپین های تبلیغاتی مختلف بسازد.

به طور کلی می توان گفت که هر حساب کاربری در گوگل ادز دارای مولفه های زیر است:

 • پرداخت های شما (Biling& payments) از طریق این حساب انجام می شود.
 • هر حساب متصل به یک ایمیل اختصاصی است و با استفاده از رمز عبور برای شما قابل دسترسی خواهد بود.
 • هر حساب کاربری یک کد شناسایی مشتری (Customer ID) دارد که در سیستم گوگل با آن شناسایی می شوید.

البته الان دیگر در جریان هستید که گوگل ادز ایران را تحریم کرده است. به همین دلیل، متاسفانه نمی توانید از ایران برای خود یک حساب کاربری ایجاد و آن را شارژ کنید. البته جای نگرانی نیست، زیرا همچنان می توانید یک حساب کاربری برای خود داشته باشید و در گوگل تبلیغ کنید. در قسمت های آینده و در بخش هزینه های گوگل ادز روش های شارژ حساب را برای شما توضیح می دهم.

سطح کمپین (CAMPAIGN LEVEL)

سطح کمپین (CAMPAIGN LEVEL) | ساختار تبلیغ در گوگل ادز
سطح کمپین (CAMPAIGN LEVEL) | ساختار تبلیغ در گوگل ادز

پس از آنکه حساب کاربری شما ایجاد شد، وقت آن می رسد که کمپین های تبلیغاتی سایت خود را ایجاد کنید. شما می توانید هر تعداد کمپینی که مدنظرتان است ایجاد کنید. این کمپین ها می توانند دسته های اصلی سایت شما را مشخص کنند.

برای مثال، اگر شما یک فروشگاه محصولات دیجیتال داشته باشید، می توانید کمپین های مختلفی برای گوشی، لپ تاپ و … ایجاد کنید.

در ضمن، اگر شما ۲ وب سایت مختلف دارید که قصد دارید روی آنها تبلیغ کنید، باز هم می توانید از کمپین ها استفاده کنید. البته، این امکان که ۲ حساب کاملا جدا بسازید هم وجود دارد.

به طور کلی هر کمپین دارای ویژگی های زیر است:

 • بودجه روزانه (Daily budget) که مشخص کننده حداکثر هزینه مصرفی شما در هر ۲۴ ساعت است.
 • تنظیماتی مانند زمان نمایش، مکان نمایش، دستگاه های مورد هدفگیری (دسکتاپ، موبایل و تبلت) و استراتژی های قیمت گذاری (Bid stategy).
 • هر کمپین شامل یک تا چند گروه تبلیغاتی (Ad groups) است.
 • هر کمپین تبلیغاتی می تواند افزونه های تبلیغاتی مختص به خودش را داشته باشد.

هر مبلغی که شما در حساب کاربری خود شارژ نموده اید، با توجه به بودجه روزانه ای که برای هر کمپین تعریف کرده اید مصرف می شود.

در واقع، مهمترین مساله ای که هنگام ساخت کمپین باید در نظر بگیرید، هدفی است که از راه اندازی آن کمپین دارید. شما می توانید به ازای هر هدفی که دارید، نوع کمپین متناسب با آن را ایجاد کنید.

در نهایت به این نکته توجه کنید که کمپین های مختلفی که در یک حساب کاربری راه اندازی می شوند، نباید کلمات کلیدی یکسانی داشته باشند. به عنوان مثال اگر شما ۲ سایت مشاوره حقوقی دارید و می خواهید تبلیغ هر دو سایت را برای کلمه «مشاوره حقوقی» فعال کنید، باید هر کمپینی را در حساب جداگانه ای ایجاد کنید. مگر اینکه کلمات مشابهی نداشته باشند.

البته وجود کلمات مشابه موجب مسدود شدن تبلیغ شما نمی شود. بلکه گوگل بین کلمات مشابه، تبلیغ شما را روی کلمه ای نمایش می دهد که از نظر خودش عملکرد بهتری دارد. بنابراین، کمپین های شما با یکدیگر رقابت خواهند کرد و هر بار تنها یک تبلیغ نمایش داده خواهد شد.

سطح گروه تبلیغاتی یا AD GROUP LEVEL

تا اینجای کار، شما یک حساب کاربری و سپس کمپین تبلیغاتی خود را ایجاد کرده اید. حالا نوبت به آن رسیده که گروه های تبلیغاتی خود را ایجاد کنید.

هر کمپین تبلیغاتی یک تا چند گروه تبلیغاتی (Ad group) داشته باشد.

در مثال، ما برای محصولات دیجیتال شما چند کمپین مختلف از جمله گوشی موبایل ساختیم.

حالا اگر دو دسته محصول سامسونگ و اپل در سایت شما موجود می باشند، بهتر است دو گروه تبلیغاتی جداگانه برای کمپین گوشی های خود راه اندازی کنید.

سطح گروه تبلیغاتی یا AD GROUP LEVEL
هر گروه تبلیغاتی شامل این موارد می شود:
 • یک یا چند متن تبلیغ (Ad text) مرتبط با محصول یا خدماتی که در سایت داریم.
 • یک صفحه فرود (Landing Page) از سایت که همان صفحه مورد هدف است.
 • تعدادی کلمات کلیدی (Keywords) مرتبط با هر محصول و خدماتی که هدف گرفته اید.
 • افزونه های تبلیغاتی مختص به خود گروه تبلیغاتی.

نکته مهمدر واقع شما به ازای هر صفحه فرود از سایت خود، می توانید یک گروه تبلیغاتی مجزا داشته باشید. توصیه می کنیم تا جایی که امکان دارد، از گروه های تبلیغاتی جداگانه استفاده کنید.

زمانی که شما خدمات/ محصولات مختلف سایت خود را با گروه های تبلیغاتی جدا کنید، قطعا امتیاز شما افزایش می یابد و در نتیجه آن، هزینه های شما کاهش خواهد یافت. زیرا هدف گیری شما دقیق تر شده است و کاربر راحت تر به چیزی که می خواهد دسترسی پیدا می کند.

بنابراین پیشنهاد می کنم به جای آنکه صدها کلمه کلیدی را تنها با یک متن تبلیغ به صفحه اصلی سایت خود ارسال کنید، چند گروه تبلیغاتی مجزا داشته باشید که هر کدام با کلمات کلیدی مرتبط، صفحه مرتبطی از سایت شما را هدف گیری کنند.

خب، همان طور که توضیح دادیم، هر گروه تبلیغاتی از ۳ مولفه متن تبلیغ، کلمات کلیدی و صفحه فرود تشکیل می شود. در ادامه این ۳ مورد را هم مورد بررسی قرار می دهیم.

صفحه فرود (LANDING PAGE)

صفحه فرود آدرسی از سایت شما است (URL) که کاربر پس از کلیک روی متن تبلیغ، وارد آن می شود.

به عبارتی دیگر هر صفحه ای که شامل محصول یا خدمات شماست و قصد دارید محصولات آن صفحه را تبلیغ کنید، یک صفحه فرود محسوب می شود. شما می توانید به ازای هر صفحه فرود در سایت، یک گروه تبلیغاتی داشته باشید.

صفحه فرود (LANDING PAGE) | ساختار تبلیغ در گوگل ادز

متن تبلیغ (AD TEXT)

متن تبلیغ (AD TEXT) | ساختار تبلیغ در گوگل ادز

هر متن تبلیغ نوشته ای است که کاربر پس از جستجوی کلمه کلیدی خود آن را مشاهده می کند و پس از کلیک روی آن، می تواند وارد سایت شما شود. در واقع متن تبلیغ اولین نقطه تماس شما با مشتریان بالقوه است.

هر گروه تبلیغاتی می تواند یک یا چند متن تبلیغ مختلف داشته باشد. اما گوگل در هر بار نمایش، تنها یک متن تبلیغ را انتخاب و به کاربر نمایش می دهد. در واقع اگر شما برای یک گروه تبلیغاتی ۳ متن تبلیغ داشته باشید، گوگل بین این ۳ متن هر بار یک متن را نمایش می دهد.

من واقعا به شما پیشنهاد می کنم که برای هر گروه تبلیغاتی خود چند متن تبلیغ متفاوت داشته باشید. این کار به شما کمک می کند متن تبلیغ جذاب تر (که نرخ کلیک بیشتری نسبت به سایرین پیدا کرده) را پیدا کنید.

فعلا همینقدر اطلاعات کافی است. با توجه به اینکه متن تبلیغ مبحث بسیار گسترده ای است، اجازه دهید در یک قسمت جداگانه به طور کامل به آن بپردازیم و قسمت های مختلف آن را به شما معرفی کنیم.

کلمات کلیدی (KEYWORDS)

آخرین و مهم ترین سطح تحلیل در گوگل ادز، کلمات کلیدی است. شما می توانید برای هر گروه تبلیغاتی، کلمات کلیدی جداگانه ای داشته باشید.

به عنوان مثال، می توانید کلمات مرتبط با گوشی سامسونگ را به گروه تبلیغاتی سامسونگ و کلمات مرتبط با گوشی اپل را به گروه تبلیغاتی اپل خود اضافه کنید.

در این صورت افرادی که کلمات کلیدی سامسونگ را جستجو می کنند، متن تبلیغ مرتبط با گوشی سامسونگ را مشاهده کرده و پس از کلیک بر روی آن، وارد صفحه سامسونگ خواهند شد.

کلمات کلیدی (KEYWORDS) | ساختار تبلیغ در گوگل ادز

باید سعی کنیم که تا جای ممکن مرتبط ترین کلمات کلیدی را با متن تبلیغ و صفحه فرود انتخاب کنیم تا علاوه بر دریافت امتیاز بالاتر، شاهد کاهش هزینه ها نیز باشیم.

نکته مهمرمز موفقیت در گوگل ادز : ایجاد ارتباط مناسب و منطقی بین کلمات کلیدی با متن تبلیغ و صفحه فرود کاربر

مطمئن باشید رعایت این نکته ساده اما بسیار پر اهمیت، در کاهش هزینه های شما معجزه می کند و از تبلیغات خود نتیجه خیلی خوبی می گیرید.. البته در قسمت بعد به طور کامل کلیدی را مورد بررسی قرار می دهیم.

خلاصه ساختار یک کمپین تبلیغاتی در سیستم گوگل ادز

در شکل زیر تصویر کلی از ساختار یک کمپین تبلیغاتی در سیستم گوگل ادز را مشاهده می کنیم:

در پایان لازم است بار دیگر یادآوری کنم که هر چقدر شما بتوانید ساختار مناسب تری برای تبلیغات خود ایجاد کنید، کیفیت تبلیغ شما افزایش و هزینه های آن کاهش می یابد. همچنین با شناخت ساختار تبلیغات در گوگل ادز مدیریت آن نیز برای شما آسان تر خواهد بود.

قبل از شروع تبلیغات، حتما برنامه ریزی کنید.

اهمیت این مسئله تا جایی است که گاهی به مشتریان پیشنهاد می دهیم تا تغییراتی را در سایت خود اعمال کنند و حتی اگر نیاز است، صفحات یا دسته بندی های جدیدی را اضافه کنند تا در نهایت بهتر نتیجه بگیرند.

در انتهای قسمت پنجم لینک یک مقاله از سایت wordstream را برای تان قرار می دهم، اگر دوست دارید راجع به ساختار تبلیغ در گوگل ادز اطلاعات بیشتری کسب کنید حتما به این صفحه از این سایت مراجعه کنید و مقاله را مطالعه کنید.

پایان قسمت پنجم

منبع : کتاب فروش با گوگل ادز از حامد رضوی – آژانس نوین

نکته مهمتوجه : این مقاله دارای ۱۴ قسمت است و شما می توانید از طریق لینک های زیر به دیگر قسمت های آموزش فروش با گوگل ادوردز دسترسی داشته باشید:

قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم =>  چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت ســـوم => گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهــارم => آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنـجــم => ساختار تبلیغ در گوگل ادز
قسمت شـشــم =>  کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتـــم =>  متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتــم =>  هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت نـهــــم =>  بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت دهــــم => انواع تنظیمات در گوگل ادوردز
قسمت یازدهــم =>  تحلیل و بررسی وضعیت کمپین در گوگل ادوردز
قسمت دوازدهـم =>  مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز
قسمت سیزدهـم => قوانین و چارچوب های گوگل ادوردز
قسمت چهاردهم => مهمترین سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بلک فرایــــدی... تا 90 درصد تخفیف روی تمامی دوره‌ها...تخفیف‌تو بگیر!
+