مهم ترین سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند | آموزش فروش با گوگل ادوردز

مهم ترین سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند | آموزش فروش با گوگل ادوردز

منتشر شده در تاریخ : 28, آبان, 1398

پاسخ به مهمترین سوالات مشتریان در رابطه با تبلیغات در گوگل ادوردز :
در آخرین قسمت از مقاله جامع آموزش فروش با گوگل ادوردز می خواهیم به مهمترین سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند پاسخ دهیم. پس با قیمت آخر از مقاله فروش با گوگل ادوردز با آکادمی وبکیما همراه باشید.

نکته مهمدوست خوبم مقاله فـــروش با گـــوگـــل ادز دارای ۱۴ قست است و شما در حال مطالعه قسمت چهاردهـــم هستید اگر هنوز ۱۳ قسمت اول را مطالعه نکردید پیشنهاد می کنم حتما ابتدا اون ۱۳ قسمت رو مطالعه کنید سپس به قسمت چهاردهـــم مراجعه کنید. از طریق لینک های زیر می توانید به ۱۳ قسمت اول مقاله فــــروش با گــــوگــــل ادز دسترسی داشته باشید:
قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم => چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت سوم = > گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهارم = > آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنجم = > ساختار تبلیغ در گوگل ادز چگونه است؟
قسمت ششم = > کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتم = > متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتم = > هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت نهم => بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت دهم => انواع تنظیمات در گوگل ادوردز
قسمت یازدهم => تحلیل و بررسی وضعیت کمپین در گوگل ادوردز
قسمت دوازدهم = > مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز
قسمت سیزدهم = > قوانین و چارچوب های گوگل ادوردز

مقدمه قسمت چهاردهم

تبلیغات گوگل ادوردز؟! ای بابا؛ دل خوش سیری چند؟

تبلیغات در گوگل ادوردز

مشتریان ما حق دارند بدانند. آنها حق دارند نسبت به هزینه های خود حساس باشند و در مورد تبلیغات هر سوالی که دارند بپرسند و این وظیفه ماست که شفاف باشیم و در کامل آرامش و دقت به سوالاتشان پاسخ دهیم.

این رویکردی است که ما نه تنها در تیم وبکیما داریم، بلکه سعی ما این است که در تمامی بخش های خدماتی خود به این شعار پایبند باشیم که: شفاف باشید، متفاوت باشید.

در طول مدتی که با گوگل ادز کار کردم، به صدها مشتری در زمینه راه اندازی تبلیغات گوگل مشاوره داده ام و کاملا با مهم ترین دغدغه هایشان آشنا هستم.

به همین دلیل تصمیم گرفتم در قسمت پایانی مقاله به ۹ سوال اساسی که معمولا از ما پرسیده می شود پاسخ دهم. سوالاتی که ممکن است دغدغه های اصلی شما هم باشند. البته اگر مطالب مقاله را تا اینجا مطالعه کرده باشید، پاسخ تمامی این سوالات را می دانید.

سوال ۱

چقدر زمان می برد تا گوگل ادوردز تبلیغ مرا نشان دهد؟

همواره قبل از شروع تبلیغات به مشتریان توصیه می کنیم که برای لینک ۱ آمدن تبلیغات عجله نکنند و کمی صبور باشند. زیرا گوگل ادز به زمان نیاز دارد تا بتواند نرخ حدودی کلمات کلیدی شما را تخمین بزند و مهم تر از آن، امتیاز کیفی تبلیغ شما را مشخص کند.

چقدر زمان می برد تا گوگل ادوردز تبلیغ مرا نشان دهد؟

در واقع بهتر است اجازه دهید تا کمی از راه اندازی کمپین شما بگذرد و به اصطلاح کمپین شما جا بیافتد. معمولا ۲۴ الی ۴۸ ساعت زمان مناسبی است. البته شما بلافاصله پس از تایید تبلیغ توسط گوگل می توانید تبلیغ خود را در صفحه اول گوگل نمایش دهید، منتها در این صورت ممکن است هزینه های شما بهینه نباشد. به عنوان مثال ممکن است کلمه ای را با ۱ درهم در صفحه اول نمایش دهید، در صورتیکه فردای آن روز متوجه شوید که این کلمه با ۰/۲۰ درهم نیز می توانست در صفحه اول نمایش داشته باشد.

بنابراین ما به شما پیشنهاد می دهیم که برای شروع، تمامی کلمات کلیدی خود را روی ۰/۰۴ درهم – که حداقل هزینه یک کلمه کلیدی در گوگل ادز است – تنظیم و ۱ الی ۲ روز صبر کنید تا هم قیمت پیشنهادی رقبای شما مشخص شود و هم امتیازی که گوگل به تبلیغ تان می دهد.

سوال ۲

چرا تبلیغ گوگل ادوردز ما در جای ثابتی نمایش داده نمی شود؟!

در پاسخ به این سوال بایستی خدمت شما عرض کنم که تبلیغات در گوگل ادوردز، جایگاه ۱۰۰ درصد ثابتی ندارد. زیرا بازار متغیر است و نرخ کلمات کلیدی در لحظه تغییر می کند. بنابراین گوگل برای نشان دادن جایگاه تبلیغ شما از مفهومی تحت عنوان جایگاه متوسط (AVERAGE POSITION) استفاده می کند.

در حقیقت، جایگاه نمایش شما در صفحه اول گوگل به طور نسبی تعیین می شود. بنابراین هر چه هزینه بالاتری پیشنهاد دهید و هر چه امتیاز بالاتری کسب نمایید، تبلیغات شما در جایگاه های بالاتری نمایش داده می شود.

یعنی سهم شما از نمایش تبلیغ در رتبه های بالا افزایش یافته و با ثبات بیشتری در نتایج اول تبلیغات گوگل قرار می گیرید.

البته نکته دیگری را هم در نظر داشته باشید. وقتی شما یک کلمه کلیدی را چند بار در مرورگر خود جستجو و تبلیغ خود را می بینید اما روی آن کلیک نمی کنید، گوگل به این نتیجه می رسد که احتمالا تبلیغ برای شما مناسب نبوده و پس از چند بار نمایش، ممکن است تبلیغ را به شما نشان ندهد یا در جایگاه های پایین تری نمایش دهد.

بنابراین لازم است قبل از جستجو، حتما سابقه جستجوی مرورگر خود را حذف نمایید. پیشنهاد ما این است که از ابزار GOOGLE INCOGNITO (در کروم خود کلیدهای CTRL+SHIFT+N را فشار دهید.) برای این کار استفاده و حتما قبل از جستجو HISTORY آن را غیر فعال نمایید. در این صورت می توانید نتایج دقیق جایگاه تبلیغ خود را مشاهده نمایید. البته همچنان این روش را پیشنهاد نمی کنیم. بهترین راهکار برای مشاهده تبلیغ استفاده از ابزار خود گوگل ادز یعنی AD PREVIEW AND DIAGNOSIS می باشد.

سوال ۳

تا چه زمانی تبلیغات گوگل ادوردز من فعال باقی می ماند؟

تبلیغ شما تا زمانی فعال خواهد ماند که در حساب خود شارژ داشته باشید. چرا که در تبلیغات گوگل اصلا بحث بر سر چند روز و چند هفته نیست.

بحث بر سر این است که:

  1. چند کاربر به صورت روزانه کلمات کلیدی شما را جستجو می کنند و به دنبال خدمات و محصولات شما هستند؟
  2. بازار رقابتی شما چگونه است و رقبای شما چه هزینه ای را به ازای کلمات کلیدی شما پرداخت می کنند؟
  3. هزینه ای که شما حاضرید به ازای کلمات کلیدیتان پرداخت کنید چقدر است؟

بنابراین ممکن است شما یک آژانس هواپیمایی داشته باشید که در روزهای آخر تابستان به دلیل قیمت های بالا و رقابتی، روزانه ۵۰۰ درهم هزینه کند و ممکن است کارخانه تولید دستگاه پی وی سی داشته باشید و با ۵۰ درهم بتوانید تا ۱ ماه تبلیغ کنید.

تا چه زمانی تبلیغات من در گوگل ادوردز فعال باقی می ماند؟

البته استراتژی هزینه ای شما هم اهمیت دارد. به عنوان مثال اگر حتما می خواهید روی کلمات خود لینک ۱ باشید، قطعا هزینه و ورودی بیشتری خواهید داشت و شارژ شما سریع تر به پایان می رسد.

در حالی که می توانید با هزینه کمتری در پایین صفحه اول گوگل به مدت بیشتری تبلیغات خود را به کاربران نمایش دهید. قطعا در این حالت هزینه های شما بهینه تر خواهد بود.

سوال ۴

آیا می توان تبلیغ گوگل ادز را تنها در شهر یا منطقه خاصی نمایش داد؟

آیا می توان تبلیغ گوگل ادوردز را تنها در شهر یا منطقه خاصی نمایش داد؟

گوگل ادز مکان بسیار قدرتمندی برای هدف گیری شهری و ناحیه ای دارد و اساسا یکی از مهم ترین برتری های آن، امکان هدف دقیق مکان نمایش تبلیغ است.

در واقع شما می توانید تبلیغ خودتان را در هر نقطه از دنیا که می خواهید نمایش دهید. همچنین می توانید به گوگل بگویید که تبلیغ شما را در چه مکان هایی (کشور، شهر، منطقه و…) نمایش ندهد.

اما این ویژگی به دلیل تحریم ها در ایران قابل استفاده نیست و تبلیغ شما در همه جای ایران و البته جهان نمایش داده نمی شود! ولی همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، می توانید نمایش تبلیغ را در کشورهایی مانند تاجیکستان و افغانستان متوقف کنید. زیرا ممکن است شهروندان این کشورها، در گوگل به زبان فارسی جستجو کنند.

نکته مهم با توجه به توضیحات بالا ، کاملا مشخص است که در نقشه گوگل (GOOGLE MAP) هم نمی توانیم در ایران تبلیغ کنیم.

سوال ۵

آیا می توانم در متن تبلیغ گوگل ادوردز شماره تماس بگذارم؟

در این مورد معمولا بحث زیادی بین ما و مشتریان شکل می گیرد. البته تصمیم نهایی با مشتری است، اما هدف ما انجام درست ترین کار ممکن است. کار درست چیست؟ اینکه شما برای قرار دادن شماره تماس خود از افزونه CALL استفاده نمایید.

آیا می توانم در متن تبلیغ گوگل ادز شماره تماس بگذارم؟

گوگل و البته ما مخالف استفاده از شماره تماس در متن تبلیغ هستیم. اما برای این مخالفت دلایلی داریم. اول آنکه استفاده از شماره تماس در متن تبلیغ از نظر گوگل ممنوع است و در صورت تشخیص تبلیغات شما را مسدود می کند.

البته با برخی ترفندها می توان شماره تماس را به متن تبلیغ اضافه کرد. به عنوان مثال می توان پس از ۰۹۱۲ یک خط فاصله گذاشت و باقی اعداد را بعد آن نوشت. اما این کار فریب سیستم گوگل ادز محسوب می شود و اگر گوگل متوجه این مساله شود (همانطور که در فصل ۱۳ توضیح داده ایم)، شما را جریمه و به احتمال زیاد حساب کاربری شما را مسدود می کند.

اما مسئله فقط قوانین گوگل نیست. زمانی که شما شماره تماس را در متن می گذارید، شاید بر روی متن شما کلیکی انجام نشود و هزینه ای را هم در بر نداشته باشد، اما در دراز مدت این ضرر شما خواهد شد.

زیرا وقتی تبلیغ شما نمایش داده شود اما کلیک کمی دریافت کند، همانگونه که قبلا هم توضیح دادیم، نرخ کلیک شما پایین آمده و در نهایت امتیاز کمی از گوگل دریافت خواهید کرد و نتیجه این امتیاز پایین، افزایش هزینه های شما خواهد بود.

نکته مهم توصیه می کنیم از قوانین گوگل ادوردز پیروی کنید. زیرا در نهایت به نفع شما خواهد بود و عدم رعایت آن، تبلیغ و حساب شما را در معرض خطر قرار می دهد.

سوال ۶

چقدر هزینه کنم تا کلمات در لینک اول گوگل ادز نمایش داده شوند؟

چقدر هزینه کنم تا کلمات در لینک اول گوگل ادز نمایش داده شوند؟

در پاسخ به این سوال، همیشه به مشتریان عزیز می گویم که مهم تر از اینکه چقدر قرار است هزینه کنید، این است که چه هزینه ای برای شما می صرفد و در نتیجه تبلیغات، چه میزانی سود عاید شما می شود!

به عنوان مثال آیا هزینه ۳ درهم به ازای هر کلیک در لینک اول برای شما منطقی است؟ یا اینکه تبلیغ شما با ۰/۰۸ درهم به ازای هر کلیک در انتهای صفحه گوگل قرار داشته باشد؟

درست است که هر چه رتبه تبلیغ شما بالاتر باشد، شانس نمایش و جذب مخاطب شما هم بیشتر می شود، اما در نظر داشته باشید که برای کسب جایگاه بالاتر، باید هزینه بیشتری بپردازید و شارژ حساب شما هم زودتر تمام خواهد شد و در نهایت تعداد ورودی کمتری در سایت می گیرید.

پس اینکه برای لینک اول بودن چقدر هزینه کنید و اینکه اصلا این هزینه را انجام بدهید یا نه، بستگی به این دارد که آیا این هزینه برای شما توجیه اقتصادی دارد یا نه.

نکته مهم همواره سعی کنید با کمترین هزینه، بیشترین ورودی را به صورت هدفمند بگیرید و تنها زمانی به سراغ لینک ۱ بروید که هزینه آن برای شما به صرفه باشد.

سوال ۷

چگونه هزینه ها، ورودی ها و سایر اطلاعات گوگل ادوردز را بررسی کنم؟

قبلا هم خدمت شما توضیح دادیم که یکی از ویژگی های فوق العاده سیستم گوگل ادز مکان دریافت انواع گزارشات از وضعیت تبلیغات شما است و حتما به شما توصیه می کنیم که گزارشات مصرف خود را بررسی کنید تا در جریان آخرین روند هزینه ها قرار بگیرید.

البته این موارد را در قسمت های قبلی نیز توضیح دادم. اما به صورت کلی، می توان گفت که شما ۳ راه برای دسترسی به روند کمپین تبلیغاتی خود در گوگل ادز دارید:

دریافت گزارشات روزانه و دوره ای گوگل ادوردز

شما می توانید از آژانسی که تبلیغات گوگل خود را سفارش داده اید، بخواهید که به صورت روزانه یا دوره ای گزارشات مستقیم تبلیغات را به ایمیل شما ارسال کنند.

این گزارشات در قالب انواع فایل PDF و اکسل در اختیار شما قرار می گیرند. ستون هایی که در گزارش خود مشاهده می کنید، قابل اضافه شدن یا حذف شدن نیز هستند.

به عنوان مثالا اگر ستون امتیاز کیفی (QUAL.SCORE) را در گزارش خود مشاهده نمی کنید، از فرد یا شرکتی که تبلیغات گوگل خود را به آنها سفارش داده اید، درخواست کنید که این ستون را به گزارش شما اضافه کند.

دسترسی مستقیم به پنل کاربری گوگل ادز

دسترسی مستقیم به پنل کاربری گوگل ادز

شما علاوه بر درخواست گزارشات روزانه می توانید از آژانسی که قصد دارید خدمات گوگل ادز را تهیه نمایید، درخواست کنید که به شما دسترسی مستقیم به پنل کاربری گوگل ادز بدهد.

در این صورت شما با استفاده از یک آدرس جیمیل، می توانید به طور مستقیم به پنل گوگل ادز دسترسی داشته باشید و از روند تغییرات کمپین خود با خبر شوید. این دسترسی در سطوح مختلفی قابل ارائه است. برای آنکه خودتان هم بتوانید در کمپین خود تغییرات لازم را اعمال کنید، لازم است در سطح استاندارد (STANDARD) به حساب خود دسترسی داشته باشید.

استفاده از ابزارهای تحلیل

به غیر از پنل گوگل ادز، ابزارهای دیگری هم وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید وضعیت تبلیغات گوگلی خودتان را بررسی کنید. به عنوان مثال، شما می توانید حساب کاربری گوگل ادز خود را به حساب کاربری گوگل آنالیتیکس خود متصل کنید و با استفاده از پنل آنالیتیکس خود، آخرین تغییرات کمپین خودتان را مورد بررسی قرار دهید.

البته برای انجام اینکار لازم است به طور همزمان به حساب گوگل آنالیتیکس و گوگل ادز خود در سطح مدیریت (ADMIN ACCESS LEVEL) دسترسی داشته باشید.

به غیر از آنالیتکس، ابزارهای دیگری هم وجود دارند (THIRD PARTIES) که می توانید اطلاعات حساب گوگل ادز خود را در آنها وارد کنید و تحلیل های مورد نیاز خود را روی اطلاعات انجام دهید. مهم ترین این ابزار عبارتند از: فایربیس (FIREBASE)، ادجاست (ADJUST) و سیلزفورس (SALESFORCE).

سوال ۸

چگونه از کلیک عامدانه رقبا در گوگل ادز جلوگیری کنیم؟

گوگل سیستمی است که حداقل در طی ۱۰ سال توسعه یافته و هچنان خود را توسعه می دهد. بنابراین راهکارها و الگوریتم هایی برای شناسایی کلیک های نامرتبط ایجاد کرده است.

هر چند گوگل ادز برای آنکه دست خود را رو نکند، توضیح چندانی در مورد این الگوریتم نداده است. اما اطمینان داده که همواره از ورود ترافیک نامعتبر به سایت شما جلوگیری می کند. البته سیستم گوگل ادز امکانی دارد که با استفاده از آن می توانید نمایش تبلیغ خود را برای IP های مدنظرتان غیر فعال کنید.

نکته مهم گوگل متعهد است هر زمان که متوجه ورودی حجم ترافیک نامرتبط به سایت شد، در پایان هر ماه هزینه های آن را به حساب کاربری شما بازگرداند.

به خاطر داشته باشید گوگل اهمیت بسیار بالایی برای ورودی های سایت شما قائل است و همواره تلاش می کند تا از ورودی های نامرتبط، کلیک هایی که توسط برنامه های نرم افزاری و ربات ها انجام می شود و همچنین کلیک های عامدانه و پی در پی رقبای شما جلوگیری کند.

 گوگل متعهد است هر زمان که متوجه ورودی حجم ترافیک نامرتبط به سایت شد، در پایان هر ماه هزینه های آن را به حساب کاربری شما بازگرداند.
سوال ۹

چند نفر از ورودی های گوگل ادز مشتری می شوند؟ شما تضمینی دارید؟

چند نفر از ورودی های گوگل ادز مشتری می شوند؟ شما تضمینی دارید؟

قبلا توضیح داده ام که تبلیغات گوگل هدفمندترین راه برای حذف مخاطب است. اما سوال اصلی این است که: چند نفر از این ورودی ها قرار است به مشتری نهایی ما تبدیل شوند؟ خب، گوگل تضمینی در این خصوص نمی دهد.

در واقع میزان تاثیرگذاری تبلیغات به سایت شما، جذابیت خدمات و ارزش و دلایلی که به مشتریان می دهید بستگی دارد.

هر چقدر شما بتوانید نظر مخاطب را بیشتر به سایت خود جالب نمایید و به او انگیزه برای خرید بدهید، شانس تبدیل او به مشتری افزایش پیدا می کند. به همین دلیل است که بخش زیادی از این مقاله آموزشی را به بهتر کردن سایت قبل از شروع تبلیغات گوگل ادز اختصاص دادیم، پس اگر قسمت های قبلی مقاله جامع آموزش فروش با گوگل ادوردز را به صورت کامل و با دقت مطالعه نکرده اید، پیشنهاد می کنم کمی وقت بذارید و این سری مقالات را از ابتدا و با حوصله مطالعه کنید تا بتوانید یک تبلیغ حرفه ای و اثرگذار و پر سود در گوگل ادوردز داشته باشید.

پایان مقاله جامع آموزش فروش با گوگل ادوردز

نکته مهمتوجه : این مقاله دارای ۱۴ قسمت است و شما می توانید از طریق لینک های زیر به دیگر قسمت های آموزش فروش با گوگل ادوردز دسترسی داشته باشید:

قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم =>  چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت ســـوم => گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهــارم => آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنـجــم => ساختار تبلیغ در گوگل ادز
قسمت شـشــم =>  کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتـــم =>  متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتــم =>  هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت نـهــــم =>  بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت دهــــم => انواع تنظیمات در گوگل ادوردز
قسمت یازدهــم =>  تحلیل و بررسی وضعیت کمپین در گوگل ادوردز
قسمت دوازدهـم =>  مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز
قسمت سیزدهـم => قوانین و چارچوب های گوگل ادوردز
قسمت چهاردهم => مهمترین سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ویژه... بیش از 70 درصد تخفیف روی تمامی دوره‌ها...تخفیف‌تو بگیر!
+