مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز | آموزش فروش با گوگل ادز

مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز | آموزش فروش با گوگل ادز

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 18, آذر, 1398

مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز :
در ادامه مقاله آموزش فروش با گوگل ادوردز در قسمت دوازهم می خواهیم با مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز آشنا شویم، پس با ادامه مقاله آموزش فروش با گوگل ادز همراه آکادمی وبکیما باشید.

نکته مهمدوست خوبم مقاله فـــروش با گـــوگـــل ادز دارای ۱۴ قست است و شما در حال مطالعه قسمت دوازدهـــم هستید اگر هنوز ۱۱ قسمت اول را مطالعه نکردید پیشنهاد می کنم حتما ابتدا اون ۱۱ قسمت رو مطالعه کنید سپس به قسمت دوازدهـــم مراجعه کنید. از طریق لینک های زیر می توانید به ۱۱قسمت اول مقاله فــــروش با گــــوگــــل ادز دسترسی داشته باشید:
قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم => چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت سوم = > گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهارم = > آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنجم = > ساختار تبلیغ در گوگل ادز چگونه است؟
قسمت ششم = > کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتم = > متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتم = > هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت نهم => بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت دهم => انواع تنظیمات در گوگل ادوردز
قسمت یازدهم => تحلیل و بررسی وضعیت کمپین در گوگل ادوردز

مقدمه قسمت دوازدهم

چگونه رابطه بهتری با گوگل ادوردز داشته باشیم!

برای آنکه بتوانید سیستم گوگل ادوردز را بهتر بشناسید و راحت تر بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید، لازم است معنای مفاهیم و اصطلاحات نسبتا زیاد آن را بدانید.

چگونه رابطه بهتری با گوگل ادوردز داشته باشیم!

از طرفی دیگر، زمانی که خدمات تبلیغات گوگل را از شرکت دیگری دریافت می کنید، باید بتوانید گزارشات مختلفی که به شما ارائه می دهند رابررسی کنید.

شناخت این اصطلاحات به شما کمک خواهد کرد تا روند کمپین خود را به دقت مشاهده نمایید و بتوانید هزینه ها را بهتر مدیریت کنید. علاوه بر آن، آشنایی با مفاهیم جدید می تواند نگرش تازه ای به تبلیغات گوگل در شما ایجاد کند و سرنخی باشد که شما را بیش از پیش به موفقیت نزدیک کند.

تمامی اصطلاحات و مفاهیمی که در این قسمت مورد بررسی قرار داده ایم به طور مستقیم از واژه نامه گوگل ادوردز ترجمه کرده ایم. بنابراین خیالتان از بابت صحت وسقم این اطلاعات راحت باشد!

بخش ۱

مهم ترین و پرکاربردترین مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز

در این بخش، مفهوم مهم ترین و پرکاربردترین اصطلاحات گوگل ادوردز برای شما توضیح می دهیم.

این اصطلاحات برای کمپین های جستجوی گوگل (SEARCH NETWORK) مورد استفاده قرار می گیرند و به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده اند. البته برخی از مفاهیم و اصطلاحات در سایر انواع کمپین ها نیز قابل استفاده هستند.

ACTUAL COST-PER-CLICK

نشان دهنده هزینه واقعی است که به ازای هر کلیک از شارژ شما کم می شود. در واقع، شما معمولا کمتر از میزانی که به ازای هر کلمه کلیدی به گوگل پیشنهاد می دهید، هزینه پرداخت می کنید.

به عبارتی دیگر، بیشترین میزانی که شما به ازای هر کلیک پرداخت می کنید، کمترین هزینه ای است که باید پرداخت کنید تا بتوانید رتبه خود را نسبت به فردی که در مزایده پایین تر از شما قرار دارد، حفظ نمایید.

AD RELEVANCE

یکی از شاخص های امتیازدهی در گوگل ادوردز است. این شاخص، مرتبط بودن کلمات کلیدی با متن تبلیغ و محتوای سایت را نشان می دهد.

این امتیاز به ۳ صورت زیر به ازای هر کلمه کلیدی تخصیص می یابد:

 • بالای متوسط (ABOVE AVERAGE)
 • متوسط (AVERAGE)
 • پایین متوسط (BELOW AVERAGE)

هر چقدر کلمات کلیدی شما ارتباط بیشتری با متن تبلیغ شما داشته باشد، امتیاز مرتبط بودن شما نیز بیشتر خواهد بود.

AD EXTENSIONS

افزونه هایی هستند که می توانید به متن اصلی تبلیغ خود اضافه کنید تا اطلاعات بیشتری را به مشتریان خود ارائه دهید. استفاده از این افزونه ها می تواند کیفیت تبلیغ شما را افزایش و هزینه های شما را کاهش دهد.

مهم ترین این افزونه ها عبارتند از:

 • افزونه لینک سایت (SITE LINK EXTENSION)
 • افزونه شماره تماس (CALL EXTENSION)
 • افزونه اعلام مزایا (CALLOUT EXTENSION)
 • افزونه توضیحات ساختاری (STRUCTURED SNIPPET EXTENSION)
 • افزونه پروموت (PROMOTION EXTENSION)
 • افزونه اپلیکیشن (APPLICATION EXTENSION)

AD FORMATS

AD FORMATS اصطلاحات گوگل ادوردز

به معنای فرمت تبلیغ است. تبلیغ شما از ۲ بخش اصلی و افزونه ها تشکیل می شود. فرمت تبلیغ تمامی چیزی است که مشتری شما پس از جستجوی کلمه کلیدی در گوگل مشاهده می کند.

هر چقدر استفاده بهتری از این امکانات داشته باشید و کیفیت متن تبلیغ شما بالاتر باشد، گوگل تمایل بیشتری به نشان دادن تبلیغ شما خواهد داشت و هزینه های شما نیز به همان نسبت کاهش می یابد.

AD PREVIEW AND DIAGNOSIS TOOL

یکی از ابزارهای گوگل ادوردز است که از طریق آن می توانید وضعیت نمایش خود را روی هر کدام از کلمات کلیدی کمپین خود بررسی کنید. با استفاده از این ابزار می توانید دلیل یا دلایل عدم نمایش تبلیغ را پیدا و جهت برطرف کردن آن اقدام کنید.

AD RANK

نشان دهنده رتبه نمایش تبلیغ شماست. به طور کلی رتبه تبلیغ شما به عوامل زیر بستگی دارد:

 • هزینه پرداختی
 • امتیاز کیفی (شامل نرخ کلیک، مرتبط بودن تبلیغ و کیفیت صفحه فرود)
 • زمینه سرچ (مکان، دستگاه، زمان و سایر مقادیر ارسالی از سمت کاربر)
 • میزان استفاده از افزونه ها و فرمت تبلیغ

البته رتبه تبلیغ شما عددی ثابت نیست و تبلیغ شما به ازای هر باری که وارد رقابت با دیگران می شود، رتبه جدیدی پیدا می کند.

ADVERTISING POLICIES

ADVERTISING POLICIES اصطلاحات گوگل ادوردز

مجموعه ای از قوانین و چارچوب هایی است که گوگل ادز تعیین کرده و در صورتی که کلمات کلیدی، محتوای تبلیغاتی یا سایت شما آنها را رعایت نکنند، تبلیغ شما نمایش داده نمی شود.

گاهی هم ممکن است بدلیل عدم رعایت این قوانین، حساب شما توسط گوگل به صورت کامل مسدود شود. در این شرایط، معمولا گوگل هزینه های شما را بازگشت نمی دهد. بخصوص اگر متوجه شود که شما یک تبلیغ دهنده ساکن در ایران هستید.

APPROVED

یکی از وضعیت هایی است که گوگل برای متن تبلیغ شما تعیین می کند. در این حالت، کمپین تبلیغاتی شما مشکل و محدودیتی برای نمایش ندارد و با تمامی قوانین گوگل سازگار است.

(APPROVED (LIMITED

یکی از حالت هایی است که ممکن است گوگل برای متن تبلیغ شما در نظر بگیرد. در این حالت نمایش تبلیغ شما محدود خواهد شد.

به عنوان مثال، ممکن است تبلیغ مشروبات الکلی در کشورهای زیادی ممنوع باشد. در این شرایط، تبلیغ شما محدود شده و تنها در کشورهایی نمایش داده می شود که منعی برای تبلیغ مشروبات الکلی ندارند.

تبلیغ دارو، شرکت های معتبر، قمار و….. هم دیگر عوامل محدود کننده تبلیغ می باشند.

AUCTION

هر زمان که کاربر عبارتی را جستجو می کند، گوگل باید تصمیم بگیرد که کدام تبلیغ برای این عبارت جستجو نمایش داده شود و هر تبلیغی در چه جایگاهی باید قرار بگیرد. به این فرایند مزایده یا AUCTION گفته می شود. به طور کلی مزایده در ۳ مرحله زیر اتفاق می افتد:

 مزایده یا AUCTION در تبلیغات گوگل ادوردز
مزایده یا AUCTION در تبلیغات گوگل ادوردز

زمانی که کسی جستجو می کند، گوگل ادوردز تمامی تبلیغاتی که از کلمات کلیدی مرتبط با عبارت جستجو شده استفاده کرده اند را پیدا می کند.

از میان این تبلیغات، سیستم گوگل ادز آنهایی که قابلیت نمایش ندارند را جدا می کند (مانند تبلیغ هایی که مکان های دیگری را هدفگیری کرده اند یا بنا به دلایلی مسدود شده اند).

از میان تبلیغات باقی مانده، تنها آنهایی که رتبه تبلیغ (AD RANK) قابل قبولی دارند نمایش داده می شوند. رتبه تبلیغ به امتیاز کیفی، مبلغ پرداختی، زمینه جستجوی کاربر و فرمت تبلیغ او بستگی دارد.

نکته مهمتوجه داشته باشید که از آنجایی که فرایند مزایده در گوگل ادوردز به ازای هر جستجو اجرا می شود، نتایج مزایده می تواند در هر بار جستجو کاملا متفاوت باشد.

به خاطر داشته باشید که هر چقدر کیفیت تبلیغ شما بالاتر باشد، با هزینه کمتری به جایگاه بالاتری در مزایده می یابید.

AUTOMATIC PAYMENT

تنظیماتی است که می توانید برای روش پرداخت خود در گوگل ادز استفاده کنید. با انتخاب این روش، گوگل ادز پس از اتمام شارژ، به صورت خودکار مبلغ مشخصی را از حساب شما کم می کند. بنابراین اگر می خواهید کنترل بیشتری روی پرداخت های خود داشته باشید، بهتر است از روش پرداخت دستی (MANUAL PAYMENT) استفاده بفرمایید.

البته تنها در صورتی نیاز به انجام عملیات پرداختی دارید که خودتان بتوانید پرداخت انجام دهید. در غیر اینصورت، آژانس هایی که خدمات تبلیغات گوگل ادز ارائه می دهند، عملیات پرداختی شما را انجام خواهند داد.

AVERAGE CPA

متوسط هزینه ای است که شما به ازای هر تبدیل (کاربری که از طریق تبلیغات گوگل ادز وارد سایت شما شده و اقدام مورد نظر شما را انجام داده است) پرداخت می کنید.

(AVERAGE POSITION (AVG.POS

همانگونه که قبلا هم توضیح دادیم، لزوما جایگاه نمایش تبلیغ شما روی کلمات مختلف ثابت نیست. زیرا بازار شما بازار متغیری است. بنابراین گوگل به طور متوسط جایگاه تبلیغ شما را نمایش می دهد.

به عنوان مثال ممکن است برای یکی از کلمات عدد ۲/۲ نمایش داده شود. این عدد یعنی احتمالا تبلیغ شما روی این کلمه به صورت میانگین در لینک دوم و تا حدی در لینک سوم در صفحه اول نمایش داده شده است.

در نهایت می توان گفت به طور کلی برایندی از هزینه و امتیاز کیفی که از گوگل دریافت می کنید، تعیین کننده جایگاه تبلیغ شما خواهد بود.

برایندی از هزینه و امتیاز کیفی گوگل، تعیین کننده جایگاه تبلیغ
برایندی از هزینه و امتیاز کیفی گوگل، تعیین کننده جایگاه تبلیغ

BROAD MATCH

یکی از انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل ادز است. در صورت استفاده از این نوع کلمه، تبلیغ شما روی هر عبارتی که کاربر جستجو کند و شامل قسمتی از کلمات کلیدی شما باشد یا تنها قرابت معنایی با کلمه کلیدی شما داشته باشد، گوگل تبلیغ شما را نمایش خواهد داد.

به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی «خرید آب معدنی» باشد، ممکن است تبلیغ شما روی عبارت «آب گرمکن» هم نمایش داده شود. این نوع کلمات هیچ علامتی ندارند.

BULK EDITS

روشی است که از طریق آن می توانید در حساب کاربری گوگل ادز خود بیش از یک چیز را در یک زمان تغییر دهید. استفاده از این ویژگی به شما در صرفه جویی زمان و مدیریت بهتر کمپین کمک می کند. به عنوان مثال شما می توانید قیمت همه کلمات کلیدی خود را افزایش یا کاهش دهید.

همچنین شما با استفاده از این ویژگی می توانید اطلاعات کمپین خود را دانلود کنید، به صورت آفلاین تغییراتی در آن ایجاد کنید و سپس آن را بارگذاری کنید. در این صورت تمامی تغییرات شما در کمپین اعمال خواهد شد.

CAMPAIGN

مجموعه ای از گروه های تبلیغ (AD GROUP) است که تنظیمات مشترکی دارند. معمولا کمپین ها برای دسته بندی کلی خدمات و محصولات شما مورد استفاده قرار می گیرند. شما در هر حساب خود می توانید یک یا چند کمپین متفاوت داشته باشید.

هر کمپین از یک تا چند گروه تبلیغاتی تشکیل می شود و تمامی تنظیمات بودجه، زبان نمایش، مکان نمایش و … در این سطح اعمال می شوند.

CHANGE HISTORY

تمامی اقداماتی که در حساب گوگل ادز خود انجام می دهید، در سابقه تغییر حساب شما درج می شود. برخی از اقداماتی که انجام داده اید قابل بازگشت است و برخی هم بازگشت پذیر نیست.

(CLICKTHROUGH RATE (CTR

(CLICKTHROUGH RATE (CTR در گوگل ادوردز

نرخ کلیک یکی از شاخص هایی است که گوگل بر اساس آن به شما امتیاز می دهد. نرخ کلیک نشان دهنده نسبت کلیکی است که روی تبلیغ شما می شود به تعداد نمایش تبلیغ شما.

به بیانی دیگر، نرخ کلیک یعنی چندبار تبلیغ شما نمایش داده شده به کاربران و از این تعداد چند نفر روی آن کلیک کرده اند.

هر چقدر نرخ کلیک شما بالاتر باشد، گوگل امتیاز بیشتری به شما می دهد، زیرا به این نتیجه می رسد که تبلیغ شما نسبت به تبلیغ رقبا، جذاب تر و مرتبط تر است.

CONVERSION RATE

نرخ تبدیل نشان دهنده تعداد دفعاتی است که کاربران پس از ورود به سایت، عمل مورد نظر شما را انجام می دهند. به عنوان مثال، فرض کنیم شما یک فروشگاه اینترنتی موبایل دارید. شما می توانید روی دکمه «افزودن به سبد خرید» سایت خود کد مشخصی اضافه کنید تا به ازای هر کلیک کاربر روی آن، یک تبدیل برای شما ثبت شود.

در این صورت، نرخ تبدیل ۱۰ درصد یعنی به ازای ۱۰۰ نفری که از طریق گوگل ادز وارد سایت شما شده اند، ۱۰ نفر بر روی دکمه «افزودن سبد خرید» کلیک کرده اند.

نکته مهم برای فعال سازی نرخ تبدیل، لازم است تگ های دریافتی از پنل کاربری گوگل ادوردز را به سایت خود اضافه کنید.

(COST-PER-CLICK (CPC

یکی از استراتژی های قیمت گذاری در سیستم گوگل ادز می باشد. در صورت انتخاب این استراتژی به گوگل می گویید که حاضرید به ازای هر کلیک روی تبلیغات خود، هزینه ای پرداخت کنید.

در واقع به ازای هر کلیک روی تبلیغ شما، هزینه ای مشخص از حساب شما کم می شود. این نوع استراتژی قیمت گذاری یکی از مهم ترین و پرکاربردترین روش های تبلیغ در گوگل ادز می باشد و در کمپین های سرچ و نمایش گوگل مورد استفاده قرار می گیرد.

(COST-PER-VIEW (CPV

یکی از استراتژی های قیمت گذاری در سیستم گوگل ادز است که برای کمپین های ویدیویی مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت، شما به ازای هر نمایش ویدیو، هزینه ای به گوگل پرداخت می کنید.

CSV FILE

یکی از فرنت های نوشتاری فایل است که با استفاده از آن می توانید داده ها را در ساختار جدولی ذخیره سازی کنید. معمولا گزارشاتی که از طرف گوگل به ایمیل شما ارسال می شوند، دارای این فرمت هستند.

همچنین برای استفاده از عملیات های BULK به صورت آفلاین، لازم است اطلاعات کمپین را در این فرمت دانلود و پس از اعمال تغییرات در کمپین بارگذاری کنید.

DAILY BUDGET

میزان هزینه روزانه ای است که شما برای هر کمپین تبلیغاتی تعیین می کنید. گوگل با استفاده از این مقدار، متوجه می شود که چه میزانی اجازه دارد تا تبلیغ شما را به جستجوکنندگان نمایش دهد. زمانی که بودجه روزانه شما مصرف شد، نمایش تبلیغ شما متوقف می شود.

البته ممکن است گاهی از بودجه ای که در نظر گرفته اید، کمتر یا بیشتر مصرف کنید. در واقع، ممکن است گوگل در یک روز بخاطر حجم بالای جستجوهای روی کلمات کلیدی شما، بودجه روزانه را تا ۲ برابر حد تعیین شده افزایش دهد، اما در روزهای دیگر بودجه روزانه شما را کاهش می دهد.

نکته مهم گوگل ادوردز متعهد است بودجه شما را به صورتی مدیریت کند که در پایان به اندازه بودجه روزانه ای که تعیین کرده اید، هزینه شود.

DISAPPROVED

DISAPPROVED در گوگل ادوردز

یکی از حالت هایی است که ممکن است برای متن تبلیغ شما ایجاد شود. تبلیغی که رد شده، یکی از قوانین گوگل را رعایت نکرده است.

در صورتی که وضعیت تبلیغ شما DISAPPROVED بود، یعنی گوگل تبلیغ شما را تایید نکرده و لازم است جهت رفع آن اقدام کنید تا گوگل بار دیگر تبلیغ شما را مورد بازبینی قرار دهد و در صورت برطرف شدن مشکل، بار دیگر تبلیغ شما را مورد تایید قرار دهد.

DISPLAY NETWORK

مجموعه ای شامل بیش از ۲ میلیون وب سایت، ویدیو و اپلیکیشن است که می توانید تبلیغات خود را در آنها نمایش دهید. با استفاده از شبکه نمایش گوگل، شما می توانید انواع محتوای گرافیکی خود را برای مخاطبان مورد نظرتان نمایش دهید.

DRAFT & EXPERIENCE

DRAFT & EXPERIENCE در گوگل ادوردز

یکی از امکانات بی نظیر گوگل ادز است که با استفاده از آن می توانید A/B تست انجام بدهید.

فرض کنیم شما دو صفحه فرود مختلف در سایت خود دارید و نمی دانید که تبلیغ روی کدام صفحه نتیجه بهتری برای شما دارد.

با استفاده از این امکان، می توانید دو کمپین کاملا همسان را با صفحه فرودهای متفاوت به صورت هم زمان اجرا کنید. سپس آمار هر دو کمپین را بررسی کنید و کمپینی که بازخورد بهتری داشت را فعال نگه دارید.

ELIGIBLE

یکی از وضعیت های تبلیغ و کلمات کلیدی شما در سیستم گوگل ادز می باشد. در صورتی که تبلیغ و کلمات شما در این وضعیت قرار داشته باشند، یعنی مشکلی برای نمایش تبلیغ وجود ندارد. البته این وضعیت دائمی نیست و ممکن است بنا به شرایطی، نمایش تبلیغ، کلمات کلیدی یا افزونه های شما متوقف شود.

(ENHANCED CPC (ECPC

یکی از استراتژی های قیمت گذاری در گوگل ادز می باشد. این استراتژی ترکیبی از قیمت گذاری دستی (MANUAL BIDDING) و قیمت گذاری اتوماتیک (SMART BIDDING) است و قیمت پیشنهادی کلمات شما را به گونه ای مدیریت می کند تا نرخ تبدیل تبلیغ شما به حداکثر میزان ممکن برسد.

EXACT MATCH

یکی از انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل ادز است. در صورت استفاده از این نوع کلمه، تبلیغ شما تنها به ازای جستجوی دقیق عبارت مد نظرتان نمایش داده می شود. به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی شما «آب معدنی» باشد، تبلیغ شما تنها روی عبارت «آب معدنی» نمایش داده شود. در دو طرف این عبارت علامت { } قرار می گیرد.

FINAL URL

آدرسی از سایت شماست که کاربران پس از کلیک روی آن، وارد سایت شما خواهند شد. البته این لینک به طور کامل روی متن تبلیغ شما نمایش داده نمی شود و کاربر تنها آدرس اصلی سایت شما را مشاهده می کند.

GOOGLE ADS SCRIPTS

GOOGLE ADS SCRIPTS در گوگل ادوردز

اسکریپت ها به شما اجازه می دهند تا بتوانید عملیات مورد نظر خود را به صورت خودکار و با استفاده از کدنویسی انجام دهید. برای استفاده از این ویژگی لازم است کد عملیات مورد نظرتان را به زبان جاوا اسکریپت (JAVA SCRIPT) بنویسید و در قسمت (SCRIPT) در پنل گوگل ادز اضافه و آن را اجرا کنید.

به عنوان مثال، شما از طریق اسکریپت می توانید به گوگل بگویید که هر ساعت قیمت کلمات شما را بررسی و تغییر دهد. در مجموع شما می توانید تمامی تغییراتی که در پنل گوگل ادز انجام پذیر است را توسط اسکریپت ها انجام بدهید.

اسکریپت ها در بهترین حالت ۱ بار در ساعت اجرا می شوند. همچنین برای فعال سازی آن باید حداقل به پنل گوگل ادز دسترسی در سطح استاندارد داشته باشید.

IMAGE AD

نوعی فرمت تبلیغ است که در آن از محتوای گرافیکی استفاده می شود. این نوع محتوا جهت تبلیغ در شبکه نمایش گوگل (DISPLAY NETWORK) مورد استفاده قرار می گیرد.

شما می توانید بنر تبلیغاتی خود را پس از طراحی در کمپین گوگل خود بارگذاری کنید و با مشخص کردن اهداف مناسب، خدمات و محصولاتی خود را به کاربران نمایش دهید.

(IMAPRESSIONS (IMPR

تعداد دفعاتی است که محتوای تبلیغاتی شما به کاربران نمایش داده شده است. در واقع، هر بار که کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می کند و تبلیغ شما را می بیند، یک نمایش برای تبلیغ شما محاسبه می شود.

INVALID CLICKS

به کلیک هایی که از نظر گوگل معتبر نیستند INVALID CLICKS می گویند. این کلیک ها معمولا توسط ربات ها، بدافزارها و افرادی که عمدا روی تبلیغ کلیک می کنند انجام می شود. سیستم گوگل ادز به لطف الگوریتم های هوشمند خود از وقوع اینگونه کلیک ها جلوگیری می کند.

KEYWORDS

کلماتی که حاضرید اگر کاربری آنها را در گوگل جستجو کرد، گوگل تبلیغ شما را نمایش دهد. البته تبلیغ شما تنها در شرایطی به کاربر نمایش داده می شود که عبارت جستجو شده توسط او با یکی از کلمات کلیدی شما اشتراک داشته باشد. کلمات کلیدی بیشتر در کمپین های جستجوی گوگل (SEARCH NETWORK) استفاده می شوند.

LANDING PAGE EXPERIENCE

یکی از شاخص های امتیاز دهی در گوگل ادز است. این شاخص میزان رضایت کاربر از صفحه فرود تبلیغ را نشان می دهد. این امتیاز به ۳ صورت زیر به ازای هر کلمه کلیدی تخصیص می یابد:

 • بالای متوسط (ABOVE AVERAGE)
 • متوسط (AVERAGE)
 • پایین متوسط (BELOW AVERAGE)

امتیاز صفحه فورد به ازای هر کلمه کلیدی شما تعیین می شود.

هر چقدر سایت شما سرعت بارگذاری مناسبی داشته باشد، نمایش مناسبی در موبایل داشته باشد و بتواند مدت زمان بیشتری کاربر را در سایت نگه دارد، امتیاز شما نیز بیشتر خواهد بود.

LANDING PAGE

صفحه فرود تبلیغ شماست. در واقع آدرسی از سایت است که کاربر پس از کلیک روی تبلیغ شما، وارد آن صفحه می شود. شما به ازای هر صفحه ای که در سایت دارید می توانید یک تبلیغ مجزا داشته باشید.

LIMITED BY BUDGET

زمانی که بودجه روزانه شما کمتر از میزان لازم برای نمایش حداکثری تبلیغ در بازه های زمانی معین باشد، کمپین شما در حالت LIMITED BY BUDGET قرار می گیرد. در این حالت، نمایش تبلیغ شما محدود می شود، زیرا گوگل باید بودجه روزانه شما در طول روز مدیریت کند.

LOW SEARCH VOLUME

یکی از وضعیت های کلمات کلیدی است. به خاطر داشته باشید که همه کلمات قابلیت نمایش در سیستم گوگل ادز را ندارند. در واقع شما تنها می توانید از آن کلمات کلیدی استفاده کنید که به میزان کافی در ماه توسط کاربران جستجو شوند.

کلماتی که خیلی طولانی یا تخصصی هستند و جستجوی کافی در ماه ندارند، در این حالت قرار می گیرند و تبلیغی روی آنها نمایش داده نمی شود. البته این وضعیت همیشگی نیست.

به عنوان مثال، کلمه «تور نوروزی ۱۴۰۰» در حال حاضر LOW SEARCH VOLUME است، زیرا کسی این کلمه را جستجو نمی کند. اما ممکن است در اواخر سال ۱۳۹۹ از این حالت خارج شود. زیرا در آن مدت جستجوی این کلمه افزایش خواهد یافت.

MANUAL CPS BIDDING

یکی از استراتژی های قیمت گذاری روی کلمات کلیدی در گوگل ادز می باشد. انتخاب این استراتژی به شما اجازه می دهد تا قیمت تک تک کلمات را خودتان تعیین کنید.

در این روش شما بالاترین میزان کنترل روی کلمات را خواهید داشت، اما لازم است به طور مداوم قیمت کلمات را بررسی کنید تا در بهینه ترین حالت هزینه ای قرار داشته باشند.

MANUAL PAYMENT

تنظیماتی است که می توانید برای روش پرداخت خود در گوگل ادز اعمال کنید. در صورتی که این تنظیمات را انتخاب کنید، هر زمان که شارژ حساب شما به پایان رسید، کمپین های شما متوقف می شود و برای فعالسازی مجدد لازم است با استفاده از کارت های اعتباری خود مبلغ مورد نظرتان را پرداخت کنید.

البته تنها در صورتی نیاز به انجام عملیات پرداختی دارید که خودتان پرداخت را انجام دهید. در غیر اینصورت، آژانس هایی که خدمات گوگل ادز ارائه می دهند، عملیات پرداختی شما را انجام خواهند داد.

MAXIMIZE CLICKS

یکی از استراتژی های قیمت گذاری خودکار است. در این روش گوگل ادز به صورت خودکار قیمت های شما را تغییر می دهد تا کمپین شما با توجه به بودجه ای که در نظر گرفته اید، به بیشترین تعداد کلیک برسد.

MAXIMUM CPS BID

حداکثر میزان هزینه ای است که شما حاضرید به ازای هر کلیک روی تبلیغ به گوگل پرداخت کنید. البته معمولا هزینه ای که پس از کلیک روی تبلیغ از شما کم می شود، کمتر یا مساوی این مقدار است.

در واقع فرض کنیم شما روی عبارت «خرید میوه خشک» به گوگل کلیکی ۱ درهم پیشنهاد دهید. در صورتی که کاربر این کلمه را جستجو و روی تبلیغ شما کلیک کند، لزوما ۱ درهم از شما کم نمی شود، بلکه شما به اندازه ای پرداخت می کنید که از نفر پایینی خود در مزایده کمی بالاتر قرار بگیرید. بنابراین به عنوان مثال ممکن است از شارژ شما تنها ۰/۴۰ درهم کاسته شود.

نکته مهم شما تنها به اندازه ای پرداخت می کنید تا جایگاه تبلیغ تان نسبت به نفر پایینی در مزایده حفظ گردد.

NEGATIVE KEYWORD

NEGATIVE KEYWORD در گوگل ادوردز

به همان صورت که می توانیم کلمات کلیدی را برای کمپین خودمان تنظیم کنیم و هدفگیری را بر اساس آنها انجام دهیم، می توانیم به گوگل بگوییم که روی چه کلماتی تبلیغ ما را نمایش ندهد.

با اضافه کردن کلمات منفی می توانیم کنترل بیشتری روی هزینه های خود داشته باشیم. به خصوص اگر کلمات کلیدی ما در حالت های تطبیق گسترده و تطبیق کلمه ای قرار داشته باشند.

PAYMENT METHOD

روشی است که از طریق آن حساب گوگل ادز خود را شارژ می کنید. به عنوان مثال، هر کارت اعتباری (CREDIT یا DEBIT) یک روش پرداخت برای شما محسوب می شود.

البته تنها در صورتی با روش پرداخت سر و کار خواهید داشت که خودتان کار شارژ حساب را بر عهده داشته باشید. در غیر این صورت، این تنظیمات توسط فرد یا آژانسی انجام می شود که خدمات گوگل ادز را به شما ارائه می دهد.

PHRASE MATCH

یکی از انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل ادز است. این کلمه چیزی میان BROAD و EXACT است. در صورت استفاده از این نوع کلمه، تبلیغ شما در صورتی نمایش داده می شود که کلمه کلیدی شما در عبارت جستجو شده توسط کاربر وجود داشته باشد.

به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی شما «آب معدنی» باشد، تبلیغ شما روی عبارت های «خرید آب معدنی» یا «آب معدنی گوارا» هم نمایش داده می شود. در دو طرف این عبارت علامت ” ” قرار می گیرد.

QUALITY SCORE

امتیاز کیفی شماست. گوگل به ازای هر کلمه کلیدی، از ۱۰ نمره به شما امتیاز می دهد. این امتیاز بر اساس ۳ شاخص زیر تعیین می شود:

 • نرخ کلیک
 • مرتبط بودن تبلیغ
 • تجربه کاربر از صفحه فرود

نکته مهم هر چقدر امتیاز کیفی بالاتری از گوگل ادوردز دریافت کنید، هزینه های شما کاهش می یابد و با هزینه کمتری در رتبه های بالاتری قرار می گیرید.

در واقع، هر چقدر کیفیت کار شما بالاتر باشد، گوگل تمایل بیشتری دارد تا تبلیغ شما را نسبت به رقبا بالاتر نشان دهد، آن هم با هزینه کمتر.

RECOMMENDED DAILY BUDGET

شما می توانید برای کمپین خود بودجه روزانه تنظیم کنید. به عنوان مثال می توانید به گوگل بگویید که در روز بیشتر از ۱۰ درهم مصرف نکند. اما گاهی ممکن است کمپین شما به چیزی بیشتر از ۱۰ درهم نیاز داشته باشد.

در واقع، با توجه به قیمت کلمات و میزان جستجویی که دارند، ممکن است به بودجه روزانه بیش از ۱۰ درهم نیاز داشته باشید. در این شرایط گوگل نمایش تبلیغ شما را محدود خواهد کرد، زیرا باید ۱۰ درهم شما را در طول روز مدیریت کند.

در این صورت گوگل به شما پیشنهاداتی می دهد، به عنوان مثال ممکن است بگوید که بودجه روزانه خود را به ۲۰ درهم در روز به ۲۰ درهم در روز افزایش دهید تا تبلیغات شما می تواند به حداکثر ظرفیت نمایش روزانه برسد.

REMARKETING

REMARKETING در گوگل ادوردز

ریمارکتینگ یا بازاریابی مجدد یکی از قابلیت های فوق العاده گوگل ادز است که به شما اجازه می دهد ت تبلیغات خود را برای افرادی نمایش دهید که قبلا یک بار از سایت شما بازدید کرده اند.

برای استفاده از این روش، ابتدا باید که ریمارکتینگ را از سیستم گوگل ادز دریافت و سپس به سایت خود اضافه کنید. گوگل ادز با استفاده از این کد، لیستی از کاربرانی که وارد سایت شما می شوند، ایجاد می کند.

در نهایت، شما می توانید تبلیغات خود را برای این لیست نمایش دهید. با این کار، می توانید بار دیگر محصولات و خدمات خود را برای این سرنخ های ارزشمند تبلیغ کنید.

همچنین، اگر به خاطر داشته باشید، در ابتدای مقاله توضیح دادم که شما نمی توانید از تبلیغات در شبکه نمایش گوگل استفاده کنید، زیرا امکان هدفگیری کاربران ایرانی وجود ندارد. اما به لطف ریمارکتینگ، می توانید یک بنر تبلیغاتی جذاب ایجاد و با استفاده از کمپین های DISPIAY، تبلیغ خود را روی لیست جمع آوری شده نمایش دهید.

به عبارتی دیگر، شما با استفاده از کمپین جستجوی گوگل از ورودی های سایت خود لیست ایجاد می کنید و با استفاده از کمپین نمایش گوگل، بنر تبلیغاتی خود را برای این لیست به نمایش می گذارید.

کاربران پس از کلیک روی این بنر وارد سایت شما خواهند شد. این بنر در بسترهای مختلفی به افراد موجود در لیست شما نمایش داده می شود. به عنوان مثال ممکن است مخاطب شما در حال بازی کردن در موبایل خود باشد و بنر تبلیغاتی شما را ببیند. یا حتی ممکن است در یوتیوب ویدیویی تماشا کند که در ابتدای آن، گوگل بنر شما را به این کاربر نمایش دهد.

(RETURN ON INVESTMENT (ROI

نشان دهنده میزان حاشیه سودی است که با محاسبه هزینه تبلیغات عاید ما می شود. فرض کنیم هزینه تولید یکی از محصولات شما ۱۰۰ هزار تومان و قیمت فروش آن ۲۰۰ هزار تومان باشد. در صورتی که شما ۶ عدد از این محصول را به فروش برسانید، مبلغ نهایی فروش شما ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

حالا فرض کنیم هزینه تبلیغات گوگل ادز شما برای فروش این تعداد محصول ۲۰۰ هزار تومان باشد. نرخ بازگشت سرمایه شما به این صورت محاسبه می شود:

(۱٫۲۰۰٫۰۰۰ – (۶۰۰٫۰۰۰ + ۲۰۰٫۰۰۰)) / (۶۰۰٫۰۰۰ + ۲۰۰٫۰۰۰) * ۱۰۰ = ۵۰

با محاسبه فرمول بالا به این نتیجه می رسیم که نرخ بازگشت سرمایه شما در این تبلیغات معادل ۵۰% می باشد.

SEARCH NETWORK

مجموعه ای از نتایجی است که کاربر پس از جستجو در گوگل (سایت گوگل، نقشه گوگل و همکاران گوگل) مشاهده می کند. شما می توانید تبلیغ خودتان را در کنار نتایج نمایش جستجو قرار دهید.

SEARCH PARTNERS

سایت هایی در شبکه جستجوی گوگل هستند که همکار گوگل به حساب می آیند و تبلیغ شما امکان نمایش در این سایت ها را دارد. در واقع گوگل اجازه دارد تبلیغات شما را در این سایت ها نمایش دهد.

به عنوان مثال سایت آمازون یکی از سایت های همکار گوگل است و ممکن است در صورتی که عبارتی را در آمازون جستجو کنید، تبلیغات سرچ گوگل نیز برای شما در نتایج جستجو نمایش داده شود.

SEARCH TERMS

در صورتی که کلمات شما در حالت های تطبیق گسترده (BROAD MATCH) و تطبیق عبارتی (PHRASE MATCH) قرار داشته باشند، تبلیغ شما روی کلمات کلیدی گسترده تری نمایش داده می شود. به عنوان مثال اگر شما از کلمه «خرید گوشی» در حالت BROAD استفاده کنید، ممکن است کاربری که عبارت «تعمیر گوشی» را هم جستجو کرده است، تبلیغ شما را ببیند و روی آن کلیک کند.

به این عبارات که توسط کاربران جستجو می شود، SEARCH TERMS گفته می شود. شما می توانید این کلمات را در سیستم گوگل ادز مشاهده کنید و در صورت نیاز، آنها را از کمپین خود حذف کنید یا به صورت NEGATIVE KEYWORDS در نظر بگیرید تا تبلیغ شما روی این کلمات نمایش داده نشود.

TARGET CPA BIDDING

یکی از استراتژی های خودکار قیمت گذاری در سیستم گوگل ادز است. در صورتی که این استراتژی را انتخاب کنید، گوگل به صورت خودکار به گونه ای قیمت کلمات کلیدی شما را تعیین و بهینه سازی می کند تا بتوانید علاوه بر رسیدن به بیشترین نرخ تبدیل (CONVERSION RATE) ، حاشیه سود مناسبی هم داشته باشید.

نکته مهم در صورتی می توانید از این استراتژی استفاده کنید که «دریافت نرخ تبدیل» برای کمپین گوگل ادوردز شما فعال باشد.

TEXT AD

یکی از فرمت های تبلیغاتی است که با استفاده از آن می توانید پیام تبلیغاتی خود را به مخاطبان نمایش دهید. این نوع پیام متنی است و بیشتر در شبکه جستجوی گوگل مشاهده می شود.

البته می توان گفت که پیام متنی در تمامی روش های تبلیغاتی گوگل ادز وجود دارند، اما شکل و شیوه نمایش آنها متفاوت است. به خاطر داشته باشید که متن های تبلیغاتی برای کاربرانی نمایش داده می شود که زبان یکسانی با زبان نگارش متن تبلیغ دارند (البته در صورتی که شما زبان تبلیغ را از قبل مشخص نمایید).

TRACKING TEMPLATE

TRACKING TEMPLATE در گوگل ادوردز

گاهی ممکن است بخواهید وضعیت ورودی، کلیک و سایر اطلاعات کمپین خود را خارج از سیستم گوگل ادز مشاهده و تحلیل کنید.

با استفاده از این ویژگی، شما می توانید اطلاعات مورد نظرتان را به لینک تبلیغ (URL) اضافه کرده و در یکی از ابزارهای تحلیل مانند گوگل آنالیتیکس آن اطلاعات را دریافت کنید.

در واقع وقتی کاربر روی لینک تبلیغ شما کلیک می کند، اطلاعات اضافه تری همراه با لینک تبلیغ برای سایت شما ارسال می شود که قابل استفاده در سایر ابزارهای تحلیل سایت می باشد.

با این کار به عنوان مثال شما می توانید بررسی کنید که کلیک های ورودی سایت شما دقیقا از چه دستگاهی بوده است، یا اینکه چه میزان از ورودی های شما از طریق شبکه جستجوی گوگل بوده و چه میزانی از طریق شبکه نمایش گوگل کلیک گرفته اید.

UNDER REVIEW

تبلیغ شما در گوگل ادز قبل از فعال سازی باید مورد تایید قرار بگیرد تا بر خلاف قوانین و چارچوب های تعیین شده گوگل ادز نباشد. همچنین هر تغییری که شما پس از ایجاد تبلیغ اعمال می کنید، باید توسط گوگل تایید شود.

در این شرایط، تبلیغ شما مجددا توسط گوگل ادز بازبینی خواهد شد. بیشتر تبلیغات نهایتا ظرف یک روز تایید می شوند. اما گاهی ممکن است بازبینی تبلیغ شما بیشتر طول بکشد.

همچنین امکان دارد که گوکل پس از بازبینی، به این نتیجه برسد که تبلیغ شما از قوانین و چارچوب های گوگل ادز پیروی نمی کند. در این صورت، گوگل تبلیغ شما را تا زمان بر طرف سازی مشکل متوقف می کند.

در مقاله بعدی، به طور کامل در مورد این قوانین صحبت می کنیم.

پایان قسمت دوازدهم

نکته مهمتوجه : این مقاله دارای ۱۴ قسمت است و شما می توانید از طریق لینک های زیر به دیگر قسمت های آموزش فروش با گوگل ادوردز دسترسی داشته باشید:

قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم =>  چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت ســـوم => گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهــارم => آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنـجــم => ساختار تبلیغ در گوگل ادز
قسمت شـشــم =>  کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتـــم =>  متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتــم =>  هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت نـهــــم =>  بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت دهــــم => انواع تنظیمات در گوگل ادوردز
قسمت یازدهــم =>  تحلیل و بررسی وضعیت کمپین در گوگل ادوردز
قسمت دوازدهـم =>  مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز
قسمت سیزدهـم => قوانین و چارچوب های گوگل ادوردز
قسمت چهاردهم => مهمترین سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ویژه... بیش از 70 درصد تخفیف روی تمامی دوره‌ها...تخفیف‌تو بگیر!
+