انواع تنظیمات در گوگل ادوردز | فروش با گوگل ادز (قسمت ۱۰)

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 18, آذر, 1398

انواع تنظیمات در گوگل ادوردز :
در قست نهم مقاله فروش با گوگل ادوردز با بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز آشنا شدید حالا در قسمت دهم می خواهم کمی در رابطه با انواع تنظیمات در گوگل ادوردز بحث کنیم. پس با ادامه مقاله فروش با گوگل ادز همراه آکادمی وبکیما باشید.

نکته مهمدوست خوبم مقاله فـــروش با گـــوگـــل ادز دارای ۱۴ قست است و شما در حال مطالعه قسمت دهـــم هستید اگر هنوز نــــه قسمت اول را مطالعه نکردید پیشنهاد می کنم حتما ابتدا اون نـــه قسمت رو مطالعه کنید سپس به قسمت دهـــم مراجعه کنید. از طریق لینک های زیر می توانید به نـــه قسمت اول مقاله فــــروش با گــــوگــــل ادز دسترسی داشته باشید:
قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم => چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت سوم = > گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهارم = > آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنجم = > ساختار تبلیغ در گوگل ادز چگونه است؟
قسمت ششم = > کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتم = > متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتم = > هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت نهم => بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز

مقدمه قسمت دهم

با تنظیمات گوگل، دقیق تر بخواهید!

خب، تا اینجا با سیستم بسیار جالب گوگل ادوردز آشنا شدیم و قابلیت های فوق العاده آن را بررسی کردیم. اما بد نیست بدانید که گوگل ادوردز هنوز ویژگی های جالب دیگری نیز دارد که تا اینجا برای شما رو نکرده ایم!

همه تلاش گوگل این است که بتواند به هدفمندترین شکل ممکن، دست تبلیغ دهنده را در دست مشتری قرار دهد و پیوندشان را مبارک کند! به همین دلیل، امکانات متنوعی در اختیار شما قرار می دهد تا به هدفمندترین شکل ممکن بتوانید تبلیغ خود را مدیریت کنید.

به عنوان مثال، شما می توانید زمان نمایش، مکان نمایش، بودجه روزانه و تنظیمات بی شمار دیگری را برای کمپین خود اعمال کنید تا کنترل و مدیریت بهتری رو هزینه های خود داشته باشید.

آشنایی شما با این امکانات و آموزش نحوه استفاده درست از آنها قطعا موجب افزایش هدفمندی تبلیغ و بهینه شدن هزینه هایتان خواهد شد.

بخش ۱

زمان نمایش تبلیغ را تنظیم کنید

زمان نمایش تبلیغ را در گوگل ادوردز تنظیم کنید

تکلیف کسب و کارهای سنتی که کاملا مشخص است. هر زمانی که بخواهند به مسافرت بروند یا اگر ایام تعطیلاتی داشته باشند، کافی است کرکره مغازه خود را پایین بکشند و یک قفل بزرگ بر آن بزنند و جانمی جان گویان راهی مقصد شوند.

اما تکلیف شمایی که کسب و کار اینترنتی دارید و در دنیای دیجیتال محصولات خود را می فروشید چیست؟ آیا حق ندارید تعطیلات داشته باشید؟ معلوم است که دارید. گوگل ادوردز به شما اجازه می دهد که هر روز و هر ساعتی که می خواهید، بتوانید تبلیغ خود را فعال نگه دارید و هر زمان که اراده کنید، تبلیغ را متوقف کنید و کرکره را پایین بکشید!

به عنوان مثال شما می توانید به گوگل بگویید که تبلیغ شما را هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر نمایش بدهد، سپس نمایش را متوقف و مجددا از ساعت ۱۵ تا ۲۲ نمایش آن را فعال کند. شما حتی می توانید در ساعاتی از روز شدت نمایش تبلیغ را کم و زیاد کنید!

به عنوان مثال می توانید میزان نمایش در بازه صبح تا ظهر تبلیغ خود را ۲ برابر میزان نمایش در شب تنظیم کنید. بر این اساس گوگل بودجه روزانه شما را در بازه صبح تا ظهر متمرکز می کند. بنابراین شما می توانید هر محدودیتی که از نظر زمانی مد نظرتان هست را برای نمایش تبلیغ خود را اعمال کنید.

معمولا یکی از سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند این است که چه زمانی برای نمایش تبلیغ بهتر است؟ پاسخ ما هم این است که هر زمان که شما پاسخگو هستید و می توانید از درخواست های مشتریان خود پشتیبانی کنید.

یعنی اگر شما یک دفتر مشاوره تحصیلی داشته باشید و قرار باشد مشتری با شما تماس بگیرد، در این صورت می توانید نمایش تبلیغ را به ساعات اداری محدود کنید. اما اگر کاربر شما برای خرید نیازی به تماس گرفتن ندارد، پس نیازی به محدودیت نیست.

بخش ۲

هدفگیری جغرافیایی تبلیغ را تنظیم کنید

هدفگیری جغرافیایی تبلیغ را در گوگل ادوردز تنظیم کنید

از ویژگی های عالی تبلیغات در گوگل ادوردز این است که به شما اجازه می دهد تا هر جایی که می خواهید را هدفگیری کنید. یعنی شما می توانید تبلیغ خودتان را بر اساس هدفگیری مکانی و جغرافیایی نمایش دهید.

به عنوان مثال می توانید به گوگل بگویید که تنها در یکی از منطقه های شهر نیویورک تبلیغ شما را نشان دهد یا اینکه در فلان مناطق به هیچ وجه تبلیغ شما را نمایش ندهد.

اما متاسفانه به دلیل تحریم ها، نمی توانیم به طور مستقیم ایران یا منطق شهری مختلف در ایران را هدفگیری کنیم. بنابراین، عملا نمی توانیم از این مزیت استفاده کنیم.

اما از این ویژگی گوگل هم دست خالی بر نمی گردیم، زیرا به اصل استفاده حداکثری از امکانات حداقلی اعتقاد راسخ داریم! بر این اساس، هر چند نمی توانیم به طور مستقیم ایران را مورد هدفگیری قرار دهیم، می توانیم نمایش تبلیغات را برای کشورهایی مانند افغانستان و تاجیکستان متوقف کنیم. زیرا ممکن است شهروندان این کشورها به زبان فارسی کلمات کلیدی ما را جستجو کنند.

بدین ترتیب تقریبا مطمئن خواهیم بود که کاربران ایرانی را جذب می کنیم. زیرا قطعا فردی که در سوئیس زندگی می کند، به فارسی دنبال خرید لوازم آرایش نمی گردد!

البته در گذشته نه چندان دور، نمایش تبلیغ را تقریبا برای تمامی کشورهای خارجی متوقف می کردیم تا خود به خود تبلیغ در کشور ایران نمایش داده شود. اما پس از فیلترینگ تلگرام و افزایش میزان استفاده از فیلترشکن، به این نتیجه رسیدیم که بستن کشورهای خارجی چندان هم منطقی نیست. زیرا IP کاربران برای کشورهای خارجی ثبت می شود و بستن تبلیغ برای کشورهای خارجی یعنی از دست دادن تعداد زیادی از مشتریان که از فیلتر شکن استفاده می کنند!

بخش ۳

جمعیت هدف خود را تنظیم کنید

یکی از مشتریان عزیز ما وام میلیاردی ارائه می داد و برای افزایش ورودی سایت خود از تبلیغات گوگل ادوردز استفاده می کرد.

درخواست او این بود که کاری کنیم تا به هیچ وقت خانم های خانه دار و جوان های زیر ۲۵ سال با او تماس نگیرند، چون این افراد یا به دنبال وام نیستند یا اینکه به دنبال وام های چند میلیونی هستند که اصلا باب طبع ایشان نبود!

جمعیت هدف خود را در گوگل ادوردز تنظیم کنید

کاری که ما برایش انجام دادیم این بود که نمایش تبلیغ برای خانم ها را متوقف کردیم.

در واقع گوگل ادوردز بر اساس جنسیت ورودی های سایت شما را تفکیک می کند و به شما اجازه می دهد تا هزینه خود را روی یکی از این دسته ها متمرکز کنید. بنابراین اگر مخاطبان شما فقط خانم یا آقا هستند، به راحتی می توانید نمایش تبلیغتان را برایش محدود کنید.

همچنین امکان محدود کردن سن مخاطبان شما نیز وجود دارد و می توانید بازه های سنی متفاوتی را هدفگیری کنید. در خصوص این مشتری گرامی، ما نمایش تبلیغ را برای کاربران پایین تر از ۲۸ سال متوقف کردیم.

البته لازم به ذکر است که همواره جنسیت و سن بخش قابل توجهی از ورودی ها برای گوگل قابل شناسایی نیست و در بین آنهایی که گوگل شناسایی کرده هم ممکن است خطایی وجود داشته باشد. بنابراین شاید این مسئله هدفمندتری ۱۰۰ درصدی نداشته باشد. هر چند که این مشتری ما از تغییرات انجام شده راضی بود.

بخش ۴

بر اساس دستگاه، کاربر را هدف گیری کنید

یکی دیگر از امکانات خیلی خوبی که گوگل در اختیار شما قرار می دهد این است که نمایش تبلیغ خود را روی دستگاه هایی که کاربر ممکن است در آنها به جستجو بپردازد، محدود کنید.

در واقع شما می توانید از بین ۳ دستگاه موبایل، تبلت و دسکتاپ، هر کدام را که می خواهید انتخاب کنید تا تبلیغ شما تنها به کاربران آن دستگاه نمایش داده شود. گاهی تنظیم این مورد اهمیت بسیار زیادی دارد.

تجربه و آمار به ما نشان داده که کاربران موبایل بسیار بیشتر از کاربران دو دستگاه دیگر است. مسئله جالبی که برای یکی از مشتریان ما اتفاق افتاد این بود که وب سایت این مشتری در گوشی های موبایل نمایش خوبی نداشت.

هدفگیری بر اساس دیواس کاربران در گوگل ادوردز
هدفگیری بر اساس دیواس کاربران در گوگل ادوردز

پس از بررسی مشخص شد که بیشتر ورودی های این مشتری از طریق موبایل بوده اما نداشتن رابط کاربری مناسب در بستر موبایل باعث شده بود که بر خلاف ورودی های زیاد، نرخ تبدیل ورودی به مشتری به شدت کم باشد.

به همین دلیل (با هماهنگی ایشان) نمایش تبلیغ را در بستر موبایل را متوقف کردیم. مشتری محترم ما پس از مدتی وب سایت خود را برای نمایش در دستگاه موبایل آماده کرد و سپس مجددا نمایش در موبایل را برای او فعال کردیم.

به خاطر داشته باشید که کاربران موبایل اهمیت بسیار زیادی برای گوگل دارند، زیرا معمولا بیشترین ورودی های سایت شما را تشکیل می دهند. بنابراین حتما مطمئن شوید که سایت شما نمایش درستی در دستگاه های موبایل و تبلت دارد و اصطلاحا واکنش گرا (RESPONSIVE) است.

بخش ۵

سایر تنظیماتی که در گوگل ادوردز دسترس شماست

علاوه بر ۳ تنظیمی که تا به اینجا گفته شد و خیلی هم به کار شما می آیند، چندین قابلیت دیگر نیز در اختیار شما خواهد بود که در ادامه معرفی می کنیم.

شما می توانید زبان مرورگر کاربر را انتخاب کنید

شما می توانید زبان مرورگر کاربر را در گوگل ادوردز انتخاب کنید

شما می توانید زبان مرورگر کاربر را تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر شما زبان عربی را انتخاب کنید، تبلیغ شما تنها برای کاربرانی نمایش داده می شود که زبان مرورگرشان عربی است.

البته نمی توانیم مرورگر با زبان فارسی را به صورت مستقیم هدفگیری کنیم. همچنین از آنجایی که ممکن است کاربران زیادی از فیلترشکن استفاده کنند و زبان مرورگرشان خارجی باشد، بهتر است نمایش تبلیغ خود را برای تمامی زبان ها فعال نگه داریم.

می توانید بودجه روزانه خود را تنظیم کنید

شما هر زمان که بخواهید می توانید بودجه روزانه کمپین خود را تغییر دهید. معمولا در ابتدای راه اندازی با بودجه کم (به عنوان مثال با روزانه ۱۰ درهم)، کار را شروع می کنیم.

در ادامه، اگر بودجه روزانه کافی بود، مشکلی برای ادامه تبلیغ وجود نخواهد داشت. در صورتی هم که بودجه روزانه کمپین شما ناکافی بود، نمایش تبلیغ شما محدود خواهد شد. البته برای برداشتن این محدودیت کافی است بودجه روزانه کمپین را افزایش دهید.

می توانید استراتژی قیمت گذاری کمپین خود را تغییر دهید

معمولا در شروع کار و برای تعیین قیمت کلمات کلیدی از استراتژی قیمت گذاری دستی (MANUAL BIDDING) استفاده می کنیم. با انتخاب این استراتژی، قادر خواهیم بود تا قیمت تک تک کلمات کلیدی را خودمان تعیین کنیم. اما گوگل ادوردز به ما اجازه می دهد هر زمانی که خواستیم، استراتژی قیمت گذاری کمپین را تغییر دهیم.

به عنوان مثال می توانیم استراتژی اتوماتیک به حداکثر رساندن تعداد کلیک (MAXIMIZE CLICKS) را انتخاب کنیم. در این صورت، گوگل قیمت کلمات ما را به گونه ای تغییر می دهد تا بیشترین میزان ورودی را با توجه به بودجه ای که تعیین کرده ایم، دریافت کنیم.

در قسمت ۸، به طور کامل انواع استراتژی های قیمت گذاری را مورد بررسی قرار دادیم.

بخش ۶

تغییراتی که اعمال کردیم را کجا ببینیم؟

شاید همه ما در زندگی بارها آرزو کرده ایم که ای کاش یک ساعت زمان یا چیزی شبیه به آن را داشتیم و می توانستیم زمان را به عقب بازگردانیم تا اشتباهی که انجام داده ایم را جبران کنیم. اما بدبختانه هیچ وقت نمی توانیم به گذشته برگردیم!

تا اینجا که سیستم گوگل ادوردز را شناختید (البته خیلی مانده تا با همه چیز آن آشنا شوید!)، دانستید که سیستم نسبتا پیچیده ای است و جزئیات فراوانی دارد. به همین دلیل احتمال اینکه دچار اشتباه شوید و ناخواسته تغییراتی ایجاد کنید، زیاد است. این اشتباهات حتی توسط ما که ادعایی در تبلیغات گوگل داریم هم پیش می آید!

اما گوگل ادوردز مهربان امکانی برای ما فراهم کرده است که بتوانیم اشتباهات خود را جبران کنیم. خوشبختانه هر گونه تغییری که شما در حساب کاربری خود را ایجاد می کنید، در پنل گوگل ادوردز ثبت می شود. بنابراین کافی است وارد بخش سابقه تغییر (CHANGE HISTORY) شوید تا تک تک تغییرات را دقیقا در روز و ساعتی که انجام شده است، مشاهده بفرمایید.

نکته مهمتوجه داشته باشید که تنها برخی از تغییراتی که اعمال کرده اید قابلیت برگشت (UNDO) دارند و برخی از آنها را می توانید به حالت قبل بازگردانید.

بنابراین اگر جایی در تغییرات اشتباه کردید (به عنوان مثال قیمت کلمات را بیش از حد افزایش داده اید)، می توانید با استفاده از بخش سابقه جستجو، تنظیمات را به حالت قبل برگردانید.

پایان قسمت دهم

منبع: کتاب فروش با گوگل ادز از حامد رضوی – آژانس نوین

نکته مهمتوجه : این مقاله دارای ۱۴ قسمت است و شما می توانید از طریق لینک های زیر به دیگر قسمت های آموزش فروش با گوگل ادوردز دسترسی داشته باشید:

قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم =>  چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت ســـوم => گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهــارم => آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنـجــم => ساختار تبلیغ در گوگل ادز
قسمت شـشــم =>  کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتـــم =>  متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتــم =>  هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت نـهــــم =>  بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت دهــــم => انواع تنظیمات در گوگل ادوردز
قسمت یازدهــم =>  تحلیل و بررسی وضعیت کمپین در گوگل ادوردز
قسمت دوازدهـم =>  مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز
قسمت سیزدهـم => قوانین و چارچوب های گوگل ادوردز
قسمت چهاردهم => مهمترین سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند

4.7/5 - (3 امتیاز)

نظرات در “انواع تنظیمات در گوگل ادوردز | فروش با گوگل ادز (قسمت ۱۰)

  1. کریمی میگوید:

    واقعا عالی بود ممنون از شما بابت این مقاله کاربردی و زیبا

    • نبی عبدی میگوید:

      خواهش می کنم، خوشحالم از اینکه مقاله جامع فروش با گوگل ادز مورد قبول شما واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ویژه... بیش از 70 درصد تخفیف روی تمامی دوره‌ها...تخفیف‌تو بگیر!
+