آخرین بروزرسانی در تاریخ : ۱۹, بهمن, ۱۳۹۸

دسترسی به پیشخوان وردپرس تنها توسط مدیر کل سایت ، یکی از راه های مهم برای جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به پیشخوان وردپرس است. برای سایت هایی که از چند نویسنده برای انتشار مطالب خود استفاده می کنند بهتر است که از قابلیت های خود قالب وردپرس برای این کار استفاده کنند تا بتوانند ورود به پیشخوان وردپرس را محدود به مدیر سایت کرده تا از این طریق امنیت وردپرس خود را بالا ببرند.  

محدودیت ورود به پیشخوان وردپرس

زمانی که پیشخوان وردپرس را تنها به مدیر سایت محدود کنید تنها نقش کاربری مدیر کل در وردپرس اجازه دسترسی به پیشخوان وردپرس خواهد داشت و از دسترسی دیگر نقش های کاربری جلوگیری خواهد شد. در این مقاله از سری مقالات هک و توابع وردپرس شما را با یک کد آشنا می کنیم که می توانید با آن پیشخوان وردپرس را تنها به مدیر سایت محدود کنید.  

کد ایجاد محدودیت دسترسی به پیشخوان وردپرس

خب برای اینکار تنها کافیست قطعه کد زیر را در فایل  functions.php  قالب وردپرس خود قرار دهید:  

<?php
 add_action ( 'init' , 'blockusers_mw_init');
 
 function blockusers_mw_init()
 {
 if (is_user_logged_in())
 {
 $user_info = get_userdata($userid);
 $user_role = implode(',' , $user_info->roles);
 
 if($user_role != 'administrator')
 {
 wp_redirect(home_url());
 exit;
 }
 }
 }
?>

توضیحات کد 

زمانی که این قطعه کد را در فایل  functions.php سایت قرار دهید، در زمان ورود یک کاربر به سیستم چک می کند که کاربر مورد نظر از چه نقش کاربری در سایت برخوردار است سپس اگر کاربر مورد نظر دارای نقش کاربری مدیر کل باشد اجازه ورود به پیشخوان وردپرس خواهد داشت. حالا اگر کاربر لاگین شده نقشی به غیر از مدیر سایت داشته باشد به صورت خودکار به صفحه اصلی سایت منتقل خواهد شد و اجازه دسترسی به پیشخوان وردپرس را نخواهد داشت. توجه داشته باشید که توابع استفاده شده در کد از توایع موجود در هسته وردپرس می باشد.  

نکات استفاده از کد دسترسی به پیشخوان وردپرس

برای استفاده از قطعه کد بالا باید نکات زیر را حتما انجام بدید:

  • ابتدا قبل از هر کاری از فایل  functions.php یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.
  • کد ها را در انتهای فایل  functions.php قرار دهید تا در قسمت های دیگر سایت مشکل ایجاد نشود.

جمع بندی

در انتها امیدوارم که از مقاله دسترسی به پیشخوان وردپرس فقط توسط مدیر سایت استفاده کامل را برده باشید. اگر به مباحث امنیت وردپرس علاقمند هستید پیشنهاد می کنم حتما از مقاله های حذف نسخه وردپرس و جلوگیری از هک وردپرس با حفاظت از فایل wp-config و پیشگیری از هک وردپرس با مخفی کردن نویسنده ها دیدن فرمایید.

هرگونه سوال و یا مشکلی در استفاده از این آموزش دارید در بخش دیدگاه های سایت با ما در ارتباط باشید، همچنین با نظرات و پیشنهادات خود ما را یاری کنید 😉  

مقاله به زبان انگلیسی برای مطالعه بیشتر = How to Limit Access to Your WordPress Dashboard

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *