Adobe XD چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ طراحی‌های جذاب با XDAdobe XD چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ طراحی‌های جذاب با XDAdobe XD چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ طراحی‌های جذاب با XDAdobe XD چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ طراحی‌های جذاب با XDAdobe XD چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ طراحی‌های جذاب با XDAdobe XD چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ طراحی‌های جذاب با XDAdobe XD چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ طراحی‌های جذاب با XDAdobe XD چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ طراحی‌های جذاب با XDAdobe XD چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ طراحی‌های جذاب با XD

Adobe XD چیست؟ طراحی سایت با Adobe XD

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 2 خرداد 1402
باید لاگین کنید!

امروزه، پیشرفت در مسائل مختلف، سرعت بیشتری از قبل به خود گرفته است. نرم‌افزارهای مختلفی برای راحتی کار انسان، طراحی شده است که هر یک در حوزه خود، کاربرد دارد. Adobe XD نیز یکی از جدیدترین نرم‌افزارهای طراحی می‌باشد که توانسته با ارائه قابلیت‌های عالی در زمان کم، توجه طرفداران زیادی را به خود جلب نماید. در این مطلب از سری مقالات آموزش UI و UX قصد داریم درباره اینکه Adobe XD چیست و چه قابلیت‌هایی دارد، توضیحات جامعی ارائه دهیم. با وبکیما همراه باشید.

Adobe XD چیست؟

برای درک بهتر پاسخ سوال Adobe XD چیست، ابتدا دیدگاه 3 تا از بزرگان این حوزه را بیان می‌کنیم.

 • راجشواری کلوسکار، طراح UX در Lollypop Design در پاسخ به این سوال اینگونه اظهار نظر می‌کند: ” Adobe X، برنامه‌ای یک مرحله‌ای از ابتدا تا انتهای کار توسعه‌دهندگان می‌باشد.”
 • PHILLIPE CHAMBON ، طراح تعامل در Behavior Interactive در پاسخ به Adobe XD چیست اینگونه بیان کرده است: “با استفاده از Adobe XD هر کسی می‌تواند طراحی را آغاز کرده و بلافاصله درک کند که تجربه نهایی چه حسی دارد.”
 • راچل ولز، مدیر خلاق در MullenLowe Group انگلستان نیز درباره این موضوع اینگونه بیان کرده است: “Adobe XD ما را قادر می سازد تا بسیار کارآمدتر کار کنیم و به طور موثرتری با تیم و مشتریان خود همکاری کنیم.”

حال که به درک نسبی درباره Adobe XD چیست، رسیدید، باید کامل‌تر بگوییم که ادوبی ایکس‌دی، در واقع یک نرم‌افزار کامل و جامع برای طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری است. از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به سرعت زیاد و قدرتمند بودن آن اشاره نمود.

Adobe XD، به کاربران خود کمک می‌کند که ایده‌های خود را به سرعت به واقعیت تبدیل کنند. این نرم‌افزار دارای ابزاهایی است که به شما کمک می‌کند تا وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها، اپلیکیشن‌ها و … را بدون دردسر و در کمترین زمان ممکن، طراحی کنید.


ویژگی‌های Adobe XD چیست؟

ویژگی‌های زیادی در نرم‌افزار ادوبی ایکس‌دی وجود دارد که با استفاده از هر یک از آن‌ها، می‌توان به واقعیت نزدیک‌تر شد. Adobe XD، مجهز به قدرتمندترین ابزارها برای انجام بهترین کارهاست. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های Adobe XD عبارت است از:

طراحی در یک بعد جدید با نرم‌افزار XD

می‌توانید به صفحه جدید و جادویی XD به صورت سه‌بعدی وارد شوید؛ به این صورت که اشیا را در فضا، حرکت دهید و بچرخانید و کار خود را برای دیگران به نمایش بگذارید. این کار با ابزارهای بصری این نرم‌افزار، امکان‌پذیر است.

طراحی 3 بعدی با نرم‌افزار XD - نرم‌افزار XD چیست؟
طراحی 3 بعدی با نرم‌افزار XD

چگونه کار می‌کند؟

 • یک مولفه انتخاب کنید: تبدیل‌های سه‌بعدی را روی مولفه‌ها، لایه‌ها و گروه‌های جداگانه، اعمال کنید.
 • ابزار مربوطه را فعال نمایید: برای فعال‌سازی مجموعه ابزار، روی نماد مکعب سه‌بعدی در Property Inspector کلیلک نمایید. با این کار یک کنترل جدید روی بوم شما ظاهر خواهد شد.
 • چرخش و حرکت: برای چرخش اشیا در جهات مختلف از کنترل بوم، استفاده نمایید.

جلوگیری از انجام کارهای تکراری در XD

منظور از ویژگی جلوگیری از انجام کارهای تکراری در نرم‌افزار Adobe XD با استفاده از عناصر طراحی قابل استفاده مجدد در این نرم‌افزار، می‌توان از انجام کارهای تکراری، جلوگیری کرد. به این صورت که می‌توانید، یک شی را تنها یک‌بار ایجاد کنید و در بخش‌های مختلف از آن استفاده کنید. این کار موجب صرفه‌جویی در انرژی و زمان خواهد شد. می‌توانید از یک کتابخانه استفاده نمایید و مولفه‌های مختلفی را در سیستم‌های طراحی به اشتراک بگذارید.

نمونه ای از طراحی UI Component در نرم‌افزار Adobe XD چیست
نمونه ای از طراحی UI Component در نرم‌افزار Adobe XD

چطور کار میکند؟

 • یک عنصر UI را طراحی کنید: برای طراحی دکمه‌ها، مدل‌ها، منوها و موارد دیگر از اشکال، متن و ابزار طراحی استفاده کنید.
 • یک کامپوننت درست کنید: لایه‌ها را روی بوم خود انتخاب کنید، روی انتخاب خود کلیک راست کرده و گزینه Make Component را بزنید.
 • حالت‌ها را اضافه کنید: با انتخاب یک مولفه، روی “+” کلیک کنید تا حالت‌های دیگری را برای تعاملات مختلف اضافه کنید.

متحرک‌سازی خودکار در نرم‌افزار XD

یکی دیگر از قابلیت‌های نرم‌افزار طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری Adobe XD، این است که با استفاده از ابزارهای آن می‌توان، طرح‌ها را به حرکت درآورد. تمامی این کارها با چندین کلیک، امکان‌پذیر است. از این امکان ادوبی ایکس‌دی برای جذاب‌سازی صفحات مختلف وب استفاده می‌شود.

به حرکت درآوردن المان‌ها در نرم افزار XD
به حرکت درآوردن المان‌ها در نرم افزار XD

سرعت زیاد تغییرات

می‌توانید تغییراتی را که مدنظر دارید با سرعت زیادی اعمال کنید. هم‌چنین طراحی و ویرایش مولفه‌های مختلف نیز به سادگی امکان‌پذیر است. با استفاده از ابزارهای کنترل هوشمندی که در این نرم‌افزار طراحی وجود دارد، می‌توانید تنظیمات خود را انجام دهید. هم‌چنین با استفاده از ابزار Content-Aware Layout که در Adobe XD وجود دارد می‌توانید ویرایش‌های کوچک را اعم از جابجایی و تغییر اندازه اجزاء داخل صفحه را به خود نرم‌افزار بسپارید تا به صورت خودکار این کارها را انجام دهد و شما خیلی درگیر جزئیات نشوید.


قابلیت استفاده از ابزارهای مختلف

یکی دیگر از بهترین ویژگی‌ها و قابلیت‌های نرم‌افزارهای طراحی این است که با برخورداری از ابزارهای کشیدن، کارهای دستی را به اتوماتیک تبدیل سازد و زمان کمتری را از کاربر بگیرد. یکبار تغییراتی موردنظر خود را اعمال کنید و در جاهای مختلف از آن استفاده نمایید.


انتشار و اشتراک‌گذاری prototype

یکی دیگر از ویژگی‌های این نرم‌افزار طراحی، ساخت لینک‌ است. اما کاربرد این ویژگی در Adobe XD چیست؟ با استفاده از این قابلیت، می‌توانید نظرات دیگر افراد را درباره طراحی خود دریافت کنید. این ویژگی بسیار عالی برای بهبود طراحی‌های مختلف است، زیرا می‌توانید درباره نظرات مختلف دیگر افراد، تصمیم‌گیری کنید.


به‌روزرسانی مداوم

از دیگر ویژگی‌های Adobe XD، این است که به طور مداوم در حال تکامل و رو به پیشرفت است. با هر نسخه، ویژگی‌های جدید به آن اضافه می‌شود که کار را خیلی راحت‌تر از قبل برای استفاده کاربران خود می‌کند.

آخرین به‌روزرسانی این نرم‌افزار طراحی در January 12, 2021 به نام XD36 می‌باشد. از قابلیت‌های جدید که به این ورژن اضافه شده است می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 1. متحرک‌سازی خودکار
 2. گزینه‌های نمایش جدید برای برنامه‌های موبایلی
 3. بهبود کتابخانه‌های CC

اکنون با استفاده از قابلیت جدیدی که در این نرم‌افزار تحت عنوان متحرک‌سازی خودکار، افزوده گشته است، می‌توان از گزینه Auto-Animate برای این کار استفاده کرد.

هم‌چنین با قابلیت جدیدی که برای برنامه‌های تلفن همراه طراحی شده است، می‌توان نمونه‌های اولیه طراحی را ایجاد کرد و متناسب با ارتفاع و عرض هر صفحه، مقیاس‌بندی را انجام داد.

تبدیل رویا به واقعیت

Adobe XD با بیش از 20 ابزار طراحی و خدمات که به طور یکپارچه در کنار هم کار می‌کنند، این امکان را برای کاربران خود فراهم ساخته است که بتوانند رویاهای طراحی خود را به واقعیت تبدیل سازند.


پلاگین‌های Adobe XD

در رابطه با پلاگین‌های XD Adobe باید بگوییم که پلاگین‌های مختلفی در این نرم‌افزار طراحی اعم از پلاگین‌های طراحی، انیمیشن و … وجود دارد. پلاگین‌های مختلفی که در این نرم‌افزار وجود دارد، امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار داده است. Adobe XD این قابلیت را دارد که صفحه نمایش را به طور خودکار برای دستگاه‌های مختلف اعم از تلفن همراه و لپتاپ تنظیم نماید. هم‌چنین می‌توان عکس‌ها و اشیاء را در اندازه‌های مختلفی طراحی و تنظیم نمود.

بخش افزودن پلاگین‌ها به نرم‌افزار Adobe XD | نرم‌ افزار Adobe XD چیست؟
بخش افزودن پلاگین‌ها به نرم‌افزار Adobe XD

از دیگر پلاگین‌های ادوبی ایکس‌دی می‌توان به این مورد اشاره کرد که کاربران می‌توانند لیست اسامی، گالری عکس و … را کپی کنند. جالب است بدانید که Adobe XD برای انتقال راحت‌تر فایل‌ها دربین دیگر نرم‌افزارهای Adobe، امکان ذخیره‌سازی فایل‌ها را با فرمت PDF فراهم ساخته است.


مزایای استفاده از Adobe XD چیست؟

نرم‌‌افزارهای مختلفی برای طراحی رابط کاربری وجود دارد، اما بسیاری از طراحان، استفاده از Adobe XD را به دیگر نرم‌افزارهای طراحی، ترجیح می‌دهند. دلیل آن چیست؟ یکی از دلایل عمده محبوبیت این نرم‌افزار در میان سایر نرم‌افزارها، محیط کاربری آن است. محیط کاربری ادوبی ایکس‌دی، برای استفاده بسیار آسان است.

لازم به ذکر است در عین آسانی کار با این نرم‌افزار، بسیار کاربردی نیز است. همچنین برنامه‌ای سبک است. از دیگر مزایای Adobe XD می‌توان به این مورد اشاره کرد که یادگیری کار با آن بسیار راحت است و تمامی افراد می‌توانند آموزش‌های لازم برای کار با آن را ببینید و در کمترین زمان ممکن، شروع به کار کنند.

نمونه‌ای از یک طراحی در نرم‌افزار Adobe XD

محیط کاربری Adobe XD چگونه است؟

حال که پاسخ Adobe XD چیست را درک کردید و با پلاگین‌ها، ویژگی‌ها و مزایای آن آشنا شدید، وقت آن است که با محیط کاربری آن نیز آشنا شوید تا در صورت تمایل به استفاده از این نرم‌افزار برای طراحی، بتوانید کار با آن را راحت‌تر آموزش ببینید.

دو بخش مختلف در این نرم‌افزار وجود دارد. این دو بخش عبارت است از:

 • Design (طراحی)
 • Prototype (نمونه اولیه)

کاربران در بخش طراحی این نرم‌افزار، می‌توانند آرت‌بردها را مشاهده کنند و هر کدام را به دلخواه با کلیک روی آن، انتخاب کنند. این کار موجب انتقال شما به لایه‌های طراحی آن صفحه خاص می‌شود.

در بخش Prototype در این نرم‌افزار، می‌توانید صفحات را به یکدیگر لینک دهید. هم‌چنین با کلیک روی منو به صفحه دیگر، منتقل خواهید شد. لازم به ذکر است که این می‌تواند برای کار شما، بهترین پیش‌نمایش باشد.

هم‌چنین با استفاده از قابلیتی که Adobe XD از آن برخوردار است، می‌توانید با استفاده از اکانت Creative cloud، پیش‌نمایشی را که تهیه نموده‌اید را بر روی تلفن همراه هوشمند خود نیز مشاهده کنید.


دانلود نرم‌افزار Adobe XD

برای دانلود نرم‌افزار Adobe XD نیازی نیست که نسخه‌های کرک شده را دانلود کنید! بله خیالتان راحت برای استفاده از این نرم‌افزار فوق‌العاده فقط باید ویندوز 10 نصب داشته باشید، همچنین حتما باید یک نرم‌افزار تغییر آی‌پی هم فعال داشته باشید چون شرکت Adobe ایران را تحریم کرده است.

در قدم بعدی از وب‌سایت اصلی Adobe نرم‌افزار > Adobe Creative cloud را دانلود کنید و در قدم بعدی از داخل نرم‌افزار Adobe Creative cloud به صورت کاملا اورجینال از سرورهای اصلی خود شرکت Adobe، نرم‌افزار Adobe XD را با خیال راحت نصب کنید.


جمع بندی

ما در این مطلب، سعی کردیم تمام نکات مربوط به نرم‌افزار Adobe XD و دیدگاه‌های مختلفی از سخن بزرگان را نیز بیان کنیم. امیدواریم به شما عزیزان در درک این موضوع و سوال Adobe XD چیست، کمک کرده باشیم. شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید. ممنون از این‌که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید 😉

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!