آخرین بروزرسانی در تاریخ : ۱۶, دی, ۱۳۹۸

افزودن ابزارک به قالب وردپرس یکی از مهم ترین کارهایی است که هر وردپرس کاری باید یاد داشته باشد. امروز می خواهیم در این آموزش از آکادمی کسب و کار اینترنتی وبکیما ببینیم چجوری می تونیم افزودن ابزارک به قالب وردپرس رو انجام بدیم . پس اگه دوست دارید امکانات و قابلیت های جدیدی با استفاده از افزودن ابزارک به قالب وردپرس خود اضافه کنید تا انتهای این آموزش همراه ما باشید.  

آموزش افزودن ابزارک به قالب وردپرس

برای اضافه کردن یک ابزارک جدید به قالب وردپرس باید از پنل وردپرس ، از قسمت نمایش => ویرایشگر پوسته رو انتخاب کنید تا به صفحه ویرایشگر قالب وردپرس منتقل شوید.  اما قبل از آن باید ببینید که قالب سایت تان از ابزارک ها پشتیبانی می کند یا خیر.

برای اینکه مطمئن شوید که هم اکنون قالب وردپرس سایت تان از ابزارک ها پشتیبانی می کند، پیشخوان وردپرس را باز کنید و از منوی نمایش چک کنید که گزینه ای به نام ابزارک ها وجود دارد یا خیر ، اگر وجود داشت به این معنی است که قالب شما از ابزارک ها پشتیبانی می کند و دیگر نیازی به ادامه مراحل ندارید.

اما اگر گزینه ابزارک ها در منوی نمایش وجود نداشت به این معنی است که قالب وردپرس شما از ابزارک ها پشتیبانی نمی کند، پس برای افزودن ابزارک به قالب وردپرس ادامه مراحل را طی کنید.

پشتیبانی نکردن برخی قالب ها از ابزارک ها

توجه کنید که برخی از قالب های وردپرس از ابزارک ها پشتیبانی نمی کنند که در این مطلب بهتون یاد میدیم که چجوری قالبی که اصلا از ابزارک پشتیبانی نمی کنه رو ابزارک هاش رو فعال کنیم.  

انتخاب فایل فانکشن برای افزودن ابزارک به قالب وردپرس

بعد از وارد شدن به صفحه ویرایشگر پوسته از بین فایل های قالب سایت ، فایل فانکشن ( functions.php ) رو انتخاب کنید و کدهای زیر رو در یک جای مناسب از فایل functions.php قرار دهید.  

قرار دادن کدها بین تگ PHP

توجه کنید که کدهارو باید بین تگ PHP قرار بدید. ( <? —-کدهای شما—– ?php> )  

کد افزودن ابزارک به قالب وردپرس

بعد از اینکه جای مناسبی برای کدها در فایل فانکشن قالب وردپرس پیدا کردید کدهای زیر رو کپی کرده و در مکان مورد نظر قرار دهید.  (توجه داشته باشید که معمولا مناسب ترین مکان برای قرار دادن کدها در پایان کدهای مربوط به خود قالب است.)

<?php
if ( function_exists('register_sidebar') )
register_sidebar(array(
'name'     => '',
'description'  => '',
'before_widget' => '',
'after_widget' => '',
'before_title' => '',
'after_title'  => '',
));
؟>

  بعد از افزودن کد بالا به فایل فانکشن ، قالب سایت از ابزارک ها پشتیبانی خواهد کرد.   خب حالا بریم ببینیم که تنظیمات این کدها رو چجوری باید انجام بدیم که در انتها اضافه کردن ابزارک در قالب وردپرس رو انجام داده باشیم.  

پیکربندی تنظیمات کد افزودن ابزارک در قالب وردپرس

 • name : در این قسمت نام ابزارک خود را بنویسید که می تونید از نام فارسی هم استفاده کنید.
 • description : توضیح کوتاهی از ابزارک تون که بعدا در صفحه تنظیمات ابزارک ها  قسمت ابزارکی که الان دارید می سازید نمایش داده میشه که می تونید فارسی هم بنویسید.
 • before_widget : این قسمت باید کدی که قبل از ابزارک که از قبل آماده کردید رو قرار دهید.
 • after_widget : این قسمت باید کدی که بعد از ابزارک که از قبل آماده کردید رو قرار دهید.
 • before_title : در این بخش تگ هایی که قبل از عنوان ابزارک هستند رو انتخاب کنید.
 • after_title : در این بخش تگ هایی که بعد از عنوان ابزارک هستند رو انتخاب کنید.

مثالی از کدهای افزودن ابزارک به قالب وردپرس

خب بعد از افزودن کدهای بالا ابزارک های سایت شما فعال میشه. در ادامه کدی به عنوان مثال براتون گذاشتم که می تونید استفاده کنید.  

<?php
if ( function_exists('register_sidebar') )
register_sidebar(array(
'name'     => 'ستون کناری',
'description'  => 'ابزارک ستون کناری سایت',
'before_widget' => '<div class="newsbox">',
'after_widget' => '</div>',
'before_title' => '',
'after_title'  => '',
));
؟>

قسمت دوم : افزودن ابزارک به قالب وردپرس

حالا برای اینکه ابزارکی که ایجاد کردیم کار کند باید یک قطعه کد دیگر در فایل فانکشن در زیر کدهای بالا قرار بدیم که برای مثالی که زدیم باید به شکل زیر کد رو اصلاح کنیم:  

<?php 
if ( !function_exists('dynamic_sidebar') || !dynamic_sidebar('ستون کناری') ) : ?>
<?php endif; ?>

فعال کردن ابزارک روی سایت

بعد از انجام مراحل بالا از پیشخوان وردپرس از منوی نمایش => ابزارک ها رو انتخاب می کنیم تا صفحه ابزارک ها در وردپرس نمایش داده شود. حال ابزارکی که ایجاد کردید در این صفحه قابل مشاهده است و می تونید به راحتی ازش استفاده کنید.  

جمع بندی

در انتها امیدوارم که کد افزودن ابزارک به قالب وردپرس به دردتون خورده باشه و بتونید باهاش ابزارک های زیبایی رو برای سایت خود بسازید، پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ابزارک ها در وردپرس به لینک Widgetizing Themes که منبع اصلی سایت وردپرس است، مراجعه کنید و اگه در رابطه با این آموزش سوالی دارید در بخش دیدگاه های سایت با ما در تماس باشید. ممنون از همراهیتون 😉  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *