Rankmath یا Yoast؛ کدام یک بهتر است

Rankmath یا Yoast؛ کدام یک بهتر است؟

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 2 مرداد 1402
باید لاگین کنید!

وقتی صحبت از افزونه های سئوی وردپرس می شود، سه افزونه اصلی وجود دارد که معمولا یاد آنها می افتیم.

 • یواست (Yoast SEO)
 • آل این وان (All in One SEO Pack)
 • رنک مث (Rank Math)

برای مبتدیان، تصمیم گیری در مورد اینکه از کدام افزونه استفاده شود، بسیار دشوار است. پلاگین یواست مدت ها است که رقیبی را پیش روی خود نمی بیند و با بیش از 5 میلیون نصب فعال پایگاهی قدرتمند را ایجاد کرده است. همین آمار نشان می دهد که Yoast بهترین افزونه بازار است.

در طرف دیگر، پلاگین Rank Math وجود دارد که به نوعی جدید محسوب می شود و بسیاری از کاربران در حال بررسی نقاط قوت این افزونه هستند. البته این نکته را یادآور شوم که ویژگی های این افزونه باعث شده تا به سرعت در حال رشد باشد. حالا به نظر شما کدام یک از این افزونه ها بهتر هستند؟ قطعا شما هم مثل من جواب را نمی دانید و این باعث سردرگمی شما می شود که بهترین افزونه سئو برای وبسایت وردپرس کدام است؟ پس برای پیدا کردن پاسخ این سوال در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزش سئو همراه آکادمی وبکیما باشید.

Rankmath یا Yoast؛ کدام یک بهتر است؟

در اینجا می خواهیم به بررسی موارد زیر بپردازیم:

 • افزونه چگونه به وبسایت وردپرس کمک می کند؟
 • مقدمه ای بر Yoast SEO
 • مقدمه ای بر RankMath
 • اولین مقایسه – تنظیمات پیکربندی
 • دومین مقایسه – رابط کاربری
 • سومین مقایسه – اختصاص کلید واژه
 • چهارمین مقایسه – مقایسه عملکرد
 • پنجمین مقایسه – قیمت گذاری
 • ششمین مقایسه – ادغام کنسول جستجوی گوگل
 • هفتمین مقایسه – ادغام نقشه سایت XML
 • انتخاب به عهده شماست

افزونه چگونه به وب سایت وردپرس کمک می کند؟

افزونه های سئو برای حفظ استراتژی کلی SEO کافی نیست. این افزونه ها هنگام ایجاد محتوا فقط به ایجاد کننده محتوا کمک می کنند. دستورالعمل های اساسی مانند متن عنوان، توضیحات متا، تراکم کلمه کلیدی، خوانایی محتوا، طول محتوا و موارد دیگر. در اصل، افزونه های سئو به شما در بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو مانند Google، Bing و Yandex کمک می کند تا از رقبای خود در سئوی صفحه پیشی بگیرید.

این افزونه ها همچنین به ایجاد یک فایل ضروری مانند robots.txt ، sitemap.xml کمک می کنند. افزونه های اتوماتیک سئو وردپرس به شما در بهینه سازی پست ها و در نتیجه رنکینگ بالاتر کمک می کند.

اطلاعاتی درباره افزونه یواست سئو
افزونه یواست سئو یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس

مقدمه ای بر Yoast SEO

افزونه Yoast SEO در حال حاضر یکی از بهترین افزونه های سئوی وردپرس است. این افزونه به شما در بهینه سازی موتور جستجو کمک می کند. از زمان شروع به کار در سال 2008 این افزونه به میلیون ها نفر در سراسر جهان کمک کرده است. Yoast تمام تلاش خود را انجام می دهد تا رضایت بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو را حفظ کند.

یک تیم اختصاصی از توسعه دهندگان، آزمایش کنندگان، معماران و کارشناسان سئو روزانه برای بهبود افزونه در تلاش هستند. اساساً افزونه Yoast برای صاحبان مشاغل، وبلاگ نویسان حرفه ای، ایجاد کنندگان محتوا، یک توسعه دهنده یا یک متخصص SEO است. این به شما کمک می کند تا وب سایت خود را به شکل کاملی حفظ کنید.

ویژگی های اصلی پلاگین Yoast SEO

 • تجزیه و تحلیل سئو
 • تجزیه و تحلیل خوانایی
 • پیش نمایش Snippet برای دسکتاپ و موبایل
 • پیشرفته ترین عملکرد نقشه سایت XML با فشار یک دکمه
 • کنترل کامل بر breadcrumbs سایت
 • URL کانونی برای جلوگیری از محتوای تکراری
 • پیش نمایش های اجتماعی
 • ابزار بینش برای کلمه کلیدی/ عبارت کلیدی
 • بهینه سازی مقاله برای مترادف ها و کلمات کلیدی مرتبط
 • لینک داخلی خودکار و موارد دیگر

جوانب مثبت و منفی پلاگین SEO Yoast

افزونه Yoast SEO انعطاف پذیری زیادی را به محتوای شما ارائه می دهد. برای هر پست و صفحه می توانید عناوین، توضیحات متا و اطلاعات به اشتراک گذاری رسانه های اجتماعی را تنظیم کنید. یکی از بهترین موارد در مورد این افزونه ویژگی های سازگار برای مبتدیان است. با این حال، سازندگان برای تسهیل استفاده افراد تازه وارد از Yoast، همه گزینه های پیشرفته را پنهان کرده اند و این امر باعث می شود که شما به صورت دستی گزینه های دلخواه را فعال کنید.

علاوه بر این، توصیه های SEO و خوانایی Yoast شما را وادار به پر کردن کلمات کلیدی می کند ولی به اهمیت LSI توجهی نمی کند. اگر از کاربران این افزونه هستید، به خصوص به عنوان مبتدی وردپرس، توصیه می کنم که تنها پیشنهادات را انجام دهید.

افزونه رنک مث RankMath یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس
افزونه رنک مث RankMath یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس

مقدمه ای بر RankMath

RankMath افزونه دیگری برای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) در سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. توسعه دهنده این افزونه ادعا می کند که Rank Math مانند چاقوی همه کاره سوئیسی برای سئو وردپرس عمل می کند.

ویژگی های اصلی پلاگین RankMath

 • راه اندازی آسان به صورت ویزارد
 • رابط کاربری تمیز و ساده
 • فریم ورک های ماژولار
 • کد بهینه سازی شده سریع
 • پشتیبانی عالی
 • ویرایش آسان عناوین و توضیحات کلیه مطالب

تنظیمات پیکربندی

راه اندازی اولین اقدامی است که بعد از نصب هر نرم افزاری باید انجام دهیم. بیایید پیش از هرچیزی نگاهی به تنظیمات و راه اندازی هرکدام از این افزونه ها داشته باشیم:

تصویری از تنظیمات پیکربندی افزونه RankMath
تصویری از تنظیمات پیکربندی افزونه RankMath

RankMath

نصب RankMath مانند بسیاری از پلاگین ها بسیار آسان است. پس از نصب RankMath باید پنج مرحله را به صورت ویزارد پیش ببرید. می توانید اکانت گوگل، فیس بوک و … بسازید اما اجباری به انجام این کار نیست. بعد شما باید نام سایت، جزئیات سرچ کنسول، پیکربندی نقشه سایت، بهینه سازی پیشرفته و تایید تنظیم را ثبت کنید. بعد از تمام شدن تنظیمات، می توانید تغییرات بیشتری را اعمال کنید.

تصویری از تنظیمات پیکربندی افزونه Yoast SEO
تصویری از تنظیمات پیکربندی افزونه Yoast SEO

Yoast SEO

Yoast، در طرف دیگر قرار دارد. راه اندازی این پلاگین هشت مرحله دارد که در آن شما باید تنظیمات اساسی مانند نوع سایت، نوع سازمان، دید موتور جستجو، نویسندگان، تنظیم عنوان و غیره را تنظیم کنید. تا اینجا مراحل شبیه به هم هستند و تفاوت ها جزئی دارند. یک ویژگی خوب پلاگین Yoast وجود یک راهنمای ویدئویی است که می تواند برای مبتدیان مفید باشد.

من فکر می کنم راه اندازی هر دو افزونه تجربه کاربری خوبی را ارائه می دهد. Rank Math گزینه های بیشتری مانند سرچ کنسول، نقشه سایت و گزینه بهینه سازی SEO را ارائه می دهد که به خودکارسازی برخی از کارهای سئو شما مانند ایجاد پیوندهای خارجی بدون پیگیری و هدایت صفحات پیوست کمک می کند.


رابط کاربری

رابط کاربری قسمت اساسی هر نرم افزاری است. رابط کاربری شفاف و مینیمالیستی افراد بیشتری را به خود جلب می کند و برای کاربران ارزش ایجاد می کند. بیایید آن را باهم بررسی کنیم.

تصویری از رابط کاربری افزونه یواست سئو
تصویری از رابط کاربری افزونه یواست سئو

Yoast SEO

تا آنجا که به UI مربوط می شود، پلاگین یواست بیشتر روی کارایی تمرکز دارد تا زیبایی شناسی. مطمئناً، شما می توانید همه کارها را با تمام گزینه هایی که به طور مرتب در زیر دسته های کاملاً تعریف شده سازماندهی شده است، انجام دهید. اما هیچ چیزی نمی تواند این واقعیت را کتمان کند که UI این افزونه کمی ناپسند است و طرفدار کمی دارد.

تصویری از رابط کاربری افزونه RankMath
تصویری از رابط کاربری افزونه RankMath

RankMath

در عوض RankMath یک رابط کاربری شفاف و واضح را به شما ارائه می دهد. به راحتی می توانید ویژگی های مختلف را یک به یک فعال کنید. هر ویژگی به وضوح در باکس خود قرار دارد که وضعیت آن نیز شرح داده شده است. RankMath رابط کاربری بهتری دارد و استفاده از آن آسان تر است. اما Yoast نیز قابل قبول است.


اختصاص کلید واژه

این ویژگی به شما امکان می دهد کلمات کلیدی را انتخاب کنید، عنوان و توضیحات متا را بنویسید، لینک ها و کلمه کلیدی اصلی محتوا را تنظیم کنید. این یک بخش اساسی از تنظیمات سئو برای جستجوگرها است و بدون حفظ صحیح این تنظیمات، نمی توانید فقط صفحه یا پست خود را بهینه کنید. هر دو افزونه به شما امکان می دهد کلمات کلیدی، عنوان، متا و روش های مختلفی را در اختیار بگیرید تا به شما نشان دهد که محتوای شما در صفحه گوگل چگونه به نظر می رسد. تصویر زیر رابط اختصاصی کلمه کلیدی هر دو افزونه را نشان می دهد.

تصویری از قسمت وارد کردن کلیدواژه ها در افزونه یواست سئو
تصویری از قسمت وارد کردن کلیدواژه ها در افزونه یواست سئو

Yoast SEO

نسخه رایگان Yoast به شما امکان می دهد حداکثر یک کلمه کلیدی را به محتوای خود اختصاص دهید. اگر می خواهید بهینه سازی را برای چندین کلمه کلیدی انجام دهید، باید نسخه پریمیوم را خریداری کنید. Yoast سطح بهینه سازی محتوا را به عنوان سیگنال سبز، نارنجی و قرمز نشان می دهد. می توانید نمره سئو، نمره خوانایی و پیش نمایش صفحه گوگل (هم دسکتاپ و هم موبایل) را تجزیه و تحلیل کنید. ابزارهای اختصاص دادن کلمات کلیدی بسیار آسان است.

تصویری از قسمت وارد کردن کلیدواژه ها در افزونه رنک مث
تصویری از قسمت وارد کردن کلیدواژه ها در افزونه RankMath

RankMath

به همین ترتیب، Rank Math به شما امکان می دهد حداکثر پنج کلمه کلیدی را برای بهینه سازی اختصاص دهید، اما باید حساب کاربری رایگان را ایجاد کنید. تنظیم عنوان، متا و پیوند ثابت دقیقاً مشابه Yoast کار می کند و همچنین پیش نمایش (هم موبایل و هم دسکتاپ) صفحه گوگل را نشان می دهد. Rank Math نمره را از شماره 0-100 نشان می دهد. به طور کلی، اگر نمره شما بالاتر از 80 باشد، به رنگ های سبز تبدیل می شود. بنابراین، شما باید محتوای خود را بهینه کنید تا نمره شما به رنگ سبز تبدیل شود.

علاوه براین، Rank Math می تواند بلافاصله پس از شروع تایپ کردن کلمه کلیدی در متن « focus keyword » بلافاصله به شما پیشنهادات کلیدی بدهد. گزینه اختصاص کلید واژه برای هر دو افزونه کار بسیار خوبی را انجام می دهد. Rank Math به شما یک سیستم امتیاز دهی می دهد و Yoast سیگنال رنگی به شما می دهد. حالا تصمیم در مورد استفاده از هرکدام از افزونه ها با شماست.

تصویری از پیشنهاد کلمات کلیدی LSI توسط افزونه Rank Math

نکته خوب در مورد Rank Math اینست که به طور خودکار شروع به پیشنهاد کلمات کلیدی مختلف و همچنین کلمات کلیدی طولانی بر اساس پیشنهادات کلمات کلیدی گوگل می کند که در تصویر بالا نشان داده شده است. در حالی که Yoast فاقد این ویژگی است.


مقایسه عملکرد

مقایسه عملکرد دو افزونه Rank Math و Yoast Seo
مقایسه عملکرد دو افزونه Rank Math و Yoast Seo

وقتی صحبت از عملکرد می شود، نمی توان به طور واضح تعیین کرد که کدام افزونه بهتر است. پلاگین RankMath خود ادعا می کند کد بسیار سبک، سریع و کارآمدی دارد. به عنوان یک کاربر، شما در این مورد تفاوتی در آن را حس نمی کنید.


قیمت گذاری

وقتی صحبت از قیمت گذاری در مورد این دو افزونه می شود RankMath یک افزونه کاملا رایگان است. در حالی که Yoast SEO freemium است، به این معنی که برای دسترسی به برخی از ویژگی های آن باید هزینه پرداخت کنید. RankMath ممکن است بعد از مدتی نسخه پریمیوم خود را ایجاد و وارد بازار کند اما همین حالا می توانید به صورت رایگان از ویژگی های کامل آن استفاده کنید.


ادغام کنسول جستجوی گوگل

وقتی صحبت از ادغام Seach Console می شود، Rank Math این کار را بسیار ساده تر انجام می دهد. شما می توانید سرچ کنسول را در طی مراحل ساده ای ادغام کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که حساب Gmail خود را وارد کرده، تأیید کنید تا داده های کنسول جستجوی مرتبط در داشبورد وردپرس شما بارگیری شود.
Yoast SEO همچنین به شما امکان می دهد تا کنسول جستجو را ادغام کنید. اما رابط کاربری فراهم نمی کند که بتوانید سوابق کنسول جستجو خود را مستقیماً مشاهده کنید.


ادغام نقشه سایت XML

سایت مپ در هنگام ایندکس کردن، بخش مهمی از هر وب سایت را تشکیل می دهد. بدون نقشه سایت، سایت شما نمی تواند توسط crawler گوگل ردیابی شود. هر دو افزونه Yoast و Rank Math نقشه سایت وب سایت شما را بطور خودکار تولید می کنند. URL نقشه سایت برای هر دو افزونه متفاوت خواهد بود، اما در سایت تأثیر نمی گذارد. در هر دو افزونه، می توانید یک بار نقشه های سفارشی تولید کنید که انواع پست های مربوطه در سایت شما موجود باشد، مانند نقشه سایت خبری، نقشه سایت تصویر و غیره.


انتخاب به عهده شماست

بین این افزونه ها تفاوت معنی داری وجود ندارد، به طوری که نمی توانیم مستقیماً یک افزونه خاص را پیشنهاد کنیم. می توانید هر افزونه را انتخاب کنید. انتخاب شخصی من Rank Math است چرا که رابط کاربری بهتری دارد و استفاده از آن آسان تر است. البته ممکن است نظر شما با من تفاوت داشته باشد.

Yoast مدت هاست که در بازار است اما Rank Math در مقایسه با Yoast جدید است. بنابراین، اعتماد بیشتری نسبت به Yoast در کاربران وجود دارد. پیشنهاد من این است که اگر از نسخه پریمیوم Yoast استفاده می کنید، به این کار ادامه داده و به سراغ Rank Math نروید. اما اگر از Yoast رایگان استفاده می کنید، می توانید هردو را امتحان کرده و بعداً تصمیم بگیرید.

جمع بندی

اگر شما هم قصد دارید تا وب سایتتان را راه اندازی کنید و روی سئوی وب سایتتان با افزونه RankMath یا Yoast SEO کار کنید، یکی از مواردی که نیاز دارید، خرید هاست می باشد. ایران سرور یکی از وب سایت های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب می باشد که با ارائه هاست وردپرس پرسرعت و خدمات ثبت دامنه و پشتیبانی 24 ساعته حرفه ای، می تواند شما را در این مسیر یاری کند.

همچنین اگر تجربه کار با این دو افزونه را دارید خوشحال می شویم که با ما هم این تجربه خودتان را به اشتراک بذارید، اگر هم سوالی در رابطه با این مقاله دارید در پاین همین صفحه و در قسمت دیدگاه های سایت مطرح کنید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشیم، ممنون از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید 😉

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

 1. سینا میگوید:

  سلام و درود الان در اواسط سال 2023 پیشنهادتون از بین این دو افزونه در نسخه رایگان کدام هست؟

  • پشتیبانی میگوید:

   درود، این بستگی به شما و تیم سئو شما دارد، اما یواست به دلیل سابقه بیشتر پیشنهاد می شود.

 2. وفا زرینە میگوید:

  با سلام ممنون از آموزش خوبتان در سایت
  ایا پلاگین all on seo با RANK MATE فرقی دارد یا یکی هستند

  • پشتیبانی میگوید:

   باسلام، بله این دو افزونه کاملا متفاوت هستند و کارایی و عمکرد کاملا متفاوتی دارند.

 3. ر میگوید:

  سلام
  اگر رنک م رایگانه چرا برخی اون را می فروشند؟

  • پشتیبانی میگوید:

   سلام، افزونه رنک‌مث هم‌اکنون در دو نسخه رایگان و پرمیموم عرضه می‌شود.

 4. ابی میگوید:

  با تشکر از این مقایسه.
  میتونم بپرسم افزونه مورد استفاده شما چیست؟

  • پشتیبانی میگوید:

   با تشکر از توجه شما، ما در سایت های مختلف هر ۲ افزونه را تست گرفته ایم و افزونه یواست سئو به نظر بهتر است، و خود ما هم از یواست سئو استفاده می کنیم.

 5. اشکان میگوید:

  سلام، میشه یک آموزش برای ساخت بیزینس در گوگل هم قرار بدید؟ خیلی برای همه ماها که سایت داریم مهم هست این مورد چون به خاطر تحریم نمی تونیم اکانت مای بیزینس گوگل رو بسازیم. ممنون

  • پشتیبانی میگوید:

   سلام آقا اشکان عزیز، بله حتما این مورد را پیگیری می کنیم و اگر امکانش وجود داشت یک آموزش کامل توی سایت قرار خواهیم داد.

 6. mehdibinam میگوید:

  من از جفتشون استفاده کردم و رنک مث بسیار بهتره. فقط اگر قابلیت ساخت لوکال مپ داشت با وجود تحریم گوگل بهتر بود

  • پشتیبانی میگوید:

   بله حق با شماست، به زودی در دوره سئو آموزش کامل انتقال سایت از یواست سئو به رنک مث را آموزش خواهیم داد.

 7. احمدرضا میگوید:

  سلام. مقاله مفید و خوبی بود. از زحمتی که برای آماده سازی این مطلب کشیدید تشکر می کنم.
  اما تبلیغ آخر متن جالب نیست.
  بهرحال موفق باشید.

  • پشتیبانی میگوید:

   با سلام آقا رضای عزیز، قسمت انتهایی مقاله به هیچ عنوان تبلیغ نیست! هر کسب و کار اینترنتی موفقی نیاز به یک هاست قدرتمند دارد، به همین دلیل هم در این مقاله استفاده از هاست های قدرتمند ایران سرور توصیه شده است، ممنون از شما که با ثبت نظرات سازنده خودتون ما را همراهی می کنید.

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!