تجسم اطلاعات چیست ؟

تجسم اطلاعات چیست؟ مقدمه کوتاه بر مفهوم تجسم اطلاعات

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 3 خرداد 1402
باید لاگین کنید!

مقدمه ای کوتاه بر تجسم اطلاعات

تجسم اطلاعات چیست؟ آیا تا به حال فکر کرده اید که هر روز چه مقدار اطلاعات از سوی هر یک از ما در زندگی روزمره جریان دارد؟ این اطلاعات می تواند از روزنامه ای که شما در هنگام صبحانه می خوانید، ایمیل هایی که در طول روز دریافت می کنید، اظهارنامه های بانکی در زمانی که قصد برداشت پول خود یا خرج کردن آن را دارید، یا از گفتگو های روزمره و غیره به وجود آید.

در هر صورت شما کاملا از منشا دقیق این اطلاعات، مبنی بر اینکه آیا این موج از داده های با هر جنبه ای از زندگی ما ارتباط دارد یا خیر اطمینان دقیقی ندارید. این همان چیزی است که در اینجا در بعضی موارد ( علاوه بر اطلاعات شخصی ) جالب تر و احتمالا خسته کننده تر می باشد. با این حال، این اطلاعات تقریبا در هر جنبه ای از زندگی قابل دسترسی هستند.

اگر کارتان طراحی سایت یا طراحی تجربه کاربری است و درباره تجسم اطلاعات ، اطلاعاتی ندارید پیشنهاد می کنم حتما این مقاله از سری مقالات آموزش UI و UX را از آکادمی وبکیما مطالعه کنید.  

تجسم اطلاعات

تحول ذخیره و بازیابی اطلاعات با اینترنت

در طول چند دهه ی گذشته، اینترنت در ایجاد کردن، ذخیره و بازیابی اطلاعات در مورد این تغییرات ناگهانی انقلابی به پا کرده است. اقتصاد جهانی و ارتباطات فوری از طریق برنامه های پیام رسان (مانند تلگرام) ، انفجاری را در حجم داده هایی که ما در معرض آن قرار گرفته ایم، ایجاد کرده است. در همان زمان، میزان زیادی از داده ها به سردرگمی احتمالی و فلج تحلیلی منجر می شود ( داده هایی که حجم زیادشان ما را گیج می کنند ).

در اینجا در مورد داده های بیشتر، با قابلیت دسترسی بالاتری نسبت به آنچه ما می توانیم به راحتی پردازش کنیم وجود دارد. تجسم اطلاعات، هنر بازنمایی داده های به شیوه ای که به راحتی قابل درک و دستکاری باشد، می تواند به ما درک اطلاعات کمک کند، در نتیجه در زندگی ما مفید و کاربردی خواهند بود. از تصمیم گیری در کسب و کارهای اینترنتی تا ناوبری یک مسیر ساده در وب سایت، و یا یک نیاز عظیم و رو به رشد، در همه شرایط برای طراحان ارائه داده ها به معنی ارائه یک ارزش است.  

نمونه ای از تجسم اطلاعات روزمره

این نقشه در نقشه های گوگل تولید شده و دو روش ساده را برای مسیر چپاونگ مای در شمال تایلند به طرف بانکوک پایتخت تایلند در مرکز نشان می دهد.  

تجسم اطلاعات چیست
نمونه ای از تجسم اطلاعات روزمره

  نقشه در قالب کلمه و تصویر _ ارزش بیشتری را برای کاربرد نوع خاصی از کاربران دارد، در حالی که برای کاربری دیگر، نوع دیگری از نحوه ارائه ی اطلاعات مفید است و این موضوع عمدتا با هدف هر کاربر مرتبط می باشد. اولین بازنمایی شامل دستورالعمل های نوشته شده در مورد چگونگی رفتن از چپاونگ مای به بانکوک می باشد ( همانطور که می بینید، با این نقشه می توان رانندگی راحتی داشت _ با این حال، نکته ی قابل توجه این است که اگر ما قصد قصد تردد بین نقاط خاص در هر شهر را داشته باشیم این کار پیچیده تر خواهد بود ).

بازنمایی دوم تصویر مسیری است که به خودی خود یک نقشه ی کامل است. هر دو این مدل ها برای افراد مختلف ارزش های خاصی را نشان می دهند. در مورد اول دستورالعمل های نوشته شده ارزش بسیار بالایی برای افرادی دارد که قصد دارند به طور مستقیم از چپاونگ مای به بانکوک بروند ( مثلا مقصد یک تاجر برای رسیدن به جلسه ی کاری ) از سوی دیگر در مرحله ی دوم نقشه شامل داده هایی است که می تواند برای گردشگری که تمایل ندارد به طور مستقیم از نقطه ی A به نقطه ی B برود مفید باشد.

کاربر می خواهد بداند ” چه چیزی را در مسیر حرکتش می بیند؟ ” این موضوع به گردشگر اجازه می دهد تا نقاطی با جاذبه ی گردشگری را در سفر خود جستجو کند.  


نمونه هایی از تجسم اطلاعات

هر دو این بازنمایی ها نمونه هایی از تجسم اطلاعات هستند. اولی بر روی دستورالعمل های بسیار ساده و صریح تمرکز کرده که به حداقل محتوای گرافیکی متکی است و مجموعه ی ساده ای از دستورالعمل های کارآمد است. این موضوع ب همان اندازه سریع و دقیق است که خواسته های یک تاجر مشخص هستند. دومی به نسبت داده های بیشتری دارد و در قالب بصری انتقال می یابند که پردازش شناختی سریعی را برای کاربر در پیش دارد و همچنین ما را قادر می سازد تا اطلاعاتی را که به سرعت می بینیم، تحلیل نماییم. در عین حال، تخیل وارد می شود تا در این اطلاعات دقیق گردد و به آهستگی اطلاعات را پردازش کند.  

کاربرد های بسیار متداول برای تجسم اطلاعات

کاربردهای بسیار متداولی برای تجسم اطلاعات وجود دارد که شامل موارد زیر می گردد :  

ارائه ( برای درک کردن یا متقاعد ساختن کاربران )

” اطلاعات در قالب تصویر ارزشی برابر با هزار کلمه را دارد ”

تس فلاندر، روزنامه نگار و سردبیر سیراکوز پست استاندارد، ۱۹۱۱

  دیر زمانی است که روزنامه نگاران به عنوان افرادی شناخته شده اند و بر این باورند که برخی از ایده ها به سادگی برای برقراری ارتباط در قالب کلمات بسیار پیش و پا افتاده هستند. این بازنمایی های بصری می تواند به بعضی از افراد کمک کند تا مفاهیمی را که توضیح آنها غیرممکن است را به راحتی درک کنند.

یکی از معروف ترین تجسم اطلاعات در جهان، نقشه ی زیرزمینی لندن است. این فقط یک ” نقشه ” در ساده ترین سطح درک از یک کلمه است که با نقشه ی جغرافیای روی سطح زمین بسیار متفاوت است، به نحوی که در نقشه ی زیرزمینی نمود می یابد. با این حال، این نقشه قادر است تا حد زیادی به درک هر فرد در سریع ترین راه ممکن در یافتن حرکت از یک نقطه در لندن با استفاده از سیستم حمل و نقل زیرزمینی کمک کند.

به عبارات ساده، نقشه زیرزمینی داده های پیچیده ای را برای درک اطلاعات فراهم می کند تا مفید و کارآمد باشد. این موضوع مهم نیست که Thames در نقشه یک رودخانه غیرممکن به نظر برسد. زیرا، کاربران از قطارهای زیرزمینی برای کشف رودخانه استفاده نمی کنند.  

تجسم اطلاعات چیست
نقشه ی زیرزمینی لندن

درک اطلاعات و تجسم اطلاعات

در یک نگاه اجمالی، ممکن است تصور کردن نقشه ی سیستم زیرزمینی لندن به منظور توانایی دریافت ماهیت پایتخت در چنین راه شسته و رفته ای دشوار به نظر آید. با این حال، فقط کاربران می خواهند از نحوه ی دسترسی به مکان های باستانی، قدیمی و منحصر به فرد آگاه باشند؛ آنها نمی خواهند این ویژگی بر روی نقشه نشان داده شود.

جنبه ی ” نامشخصی ” در ارائه ی اطلاعات به منظور درک اطلاعات و برای متقاعد کردن کاربران وجود دارد. همانطور که گفته شده که ۳ نوع دروغ وجود دارد: ” دروغ های عادی، شاخدار و آماری ” (این سخن معمولا به مارک تو این نسبت داده شده است). با در نظر گرفتن اطلاعاتی که برای نشان دادن در اختیار داریم و اطلاعاتی که برای خروجی گرفتن به کار می گیریم، اکنون ” دروغ عادی، دروغ شاخدار و تجسم اطلاعات ” وجود دارد.  

information-visualization

طراحان و تجسم اطلاعات

طراحان برای تصمیم گیری در مورد این که مرزهای اخلاقی مردم را از طریق تجسم اطلاعات برآورده کنند، تصمیم می گیرند. به عنوان مثال، شما می توانید نموداری را نشان دهید که بیان کننده ی این موضوع می باشد: ” ۷۰ درصد افرادی است که از هومئوپاتی استفاده می کنند، احساس بهتری نسبت به افرادی دارند که هومئوپاتی را تجربه نکرده اند “اما این واقعیت را نباید نادیده گرفت که ” ۷۰ درصد از افرادی که تحت درمان از نوع پلاسبو هستند احساس بهتری نسبت به آنهایی دارند که تحت درمان با پلاسو را قرار ندارند.

( هومئوپاتی ، ( به انگلیسی : Homeopathy ) یا همسان درمانی یک شیوه درمانی یک شیوه ی پزشکی جایگزین که ساموئل هانمن در سال ۱۷۹۶ ابداع کرد. ) ” دروغ به طور خود به خود در شما حس گمراه شدن از واقعیت را ایجاد می کند (مانند تقلبی بودن پول های قدیمی ). ” مهمترین چیز آگاهی از تفاوت و نحوه ی تردد از نزدیک ترین مسیر به مسیرهایی که می تواند برای کاربران شما و کاربردهایی که در نظر دارند، مفید باشد. ( سعی کنید برای جلوگیری از دروغ گفتن به کاربر راه های متفاوتی را برای رسیدن به هدفشان در نظر بگیرید )  


تحلیل اکتشافی

تجسم اطلاعات چیست

  یک تصویر جغرافیایی می تواند داده های مهمی را در مورد وقوع بیماری در خود داشته باشد. در یک نگاه، ما می توانیم خوشه هایی با فرکانس بالا را ببینیم و اهمیت آن را در مورد علل احتمالی، عوامل مشارکت و غیره بدست آوریم. تصویر بالا میزان فراوانی سرطان ریه را در ایالات متحده به صورت منطقه ی جغرافیایی نشان می دهد.

نقشه برداری از داده های بیماری مانند نمونه ی فوق، محققان را قادر به بررسی ارتباط بین یک بیماری و منطقه ی جغرافیایی می سازد. مهم است که به این نکته ی توجه داشته باشیم که این داده ها و نمودارها دلیل افزایش سرطان در جنوب شرقی ایالات متحده را توضیح نمی دهند اما حاکی از آن است که در بعضی نواحی احتمال ایجاد شدن بیماری وجود دارد و این موضوع ارزش تحقیق بیشتری را می طلبد.

تجزیه و تحلیل اکتشافی از طریق تجسم اطلاعات به شما اجازه می دهد تا ببینید که در داده ها ممکن است روابطی وجود داشته باشد. زیرا شما می توانید به کشف عوامل، پیوندها و دلایل آن براساس واقعیت های موجود بپردازید.  


تجزیه و تحلیل به روش تایید کردن

ما همچنین می توانیم از تجسم اطلاعات برای کمک به تایید درک و تجزیه و تحلیل اطلاعات خود استفاده کنیم. به عنوان مثال، چنانچه شما به روابط بین دو قیمت سهام پی ببرید طرح کلی داده ها را ترسیم کرده و ارتباط بین آن دو را مشاهده کنید.  

تجسم اطلاعات چیست
تجزیه و تحلیل به روش تایید کردن

  برای تجزیه و تحلیل به روش تاییدی، ما از تجسم اطلاعات با پیگیری و ردیابی یک جفت از رفتارهای نمونه و مقایسه ی آنها به منظور ایجاد ارتباط و پیوند استفاده کنیم. ما ممکن است از این نمودار (بالا) برای نشان دادن شباهت های حرکت براونین بین مجموعه ای از ذرات استفاده کنیم، یا ما می توانیم از آن برای بررسی شکاف در رابطه با انتهای یک نمودار استفاده کنیم. به عنوان مثال، امکان دارد که ما رو آزمایش را پیش بینی نماییم؛ که در هر یک از آنها گروهی از ذرات گرد و خاک از طریق سیلندر حاوی متان با دو غلظت متفاوت جریان دارد.

هر دو جریان ذرات گرد و غبار شامل برخورد آنها با مجموعه ی بیشتری از ذرات کوچکتر متان می باشد، سپس همه ی آنها با سرعت های مختلف و ظاهرا در جهت های تصادفی در حال حرکت هستند. در این جریان ذرات گرد و غبار به طور نامنظم حرکت می کنند ( همانطور که در خطوط ناهموار نشان داده شده است ).

در آزمایش اول ( خط سبز ) آنها متان کمتری برای مقابله دارند_ با این وجود در هر دو آزمایش ذرات گرد وغبار حداقل تا پایان جریان با نسبت های گاز موجود در اطراف آنها مطابقت بیشتر یا کمتری دارند. ما ممکن است بخواهیم آنچه را که در آزمایش دوم اتفاق افتاده است را بررسی کنیم به طوری که مشاهده کنیم که چرا ذرات گرد و غبار مجبور به حرکت به شکلی متفاوت در جهت دور از سیلندر هستند.  

information-visualization

جمع بندی

تجسم اطلاعات طراحی شده است که به ما کمک می کند تا داده ها را به سرعت محاسبه کنیم. ما می توانیم از آن برای کشف روابط بین داده ها، تایید ایده هایی که در مورد داده ها می توانیم داشته باشیم، یا برای توضیح داده ها در یک روش آسان برای جذب استفاده کنیم. ما همچنین ممکن است از آن تا زمانی استفاده کنیم، که به وظایف اخلاقی خود توجه داشته باشیم و به متقاعد کردن افراد برای تایید داده ها کمک کنیم.

همانطور که حجم داده های موجود برای ما به طور چشمگیری در هر زمینه ای از تلاش ها و فعالیت ها در حال افزایش می باشد، به کاربردن تجسم اطلاعات یک مهارت در محل کار و دانشگاه نیز در حال افزایش است.

این موضوع به این خاطر است که شما باید چنین بازنمایی هایی را با دقت در طرح های خود و برای آسایش نسبی کاربران و به منظور کمک به فرآیندهای تصمیم گیری آنها در برابر ملاحظات، هدف قرار دهید. یعنی آنچه آنها به دنبال دستیابی به آن هستند و چگونگی تحلیل شما می تواند به آنها کمک کند.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!