ارور 500 در سایت وردپرس | رفع خطا internal server error 500

ارور 500 در سایت وردپرس | رفع خطا internal server error 500

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 29 فروردین 1402
باید لاگین کنید!

ارور 500 در سایت وردپرس: وقتی اتفاق می‌افتد که سرور سایت با مشکل خاصی مواجه می‌شود و دیگر نمی‌تواند کارش را به درستی انجام دهد و خطای داخلی سرور در وردپرس اتفاق می افته که HTTP 500 Internal Server هم بهش میگن. هر وردپرس کار تازه کار با دیدن ارور ۵۰۰ در وردپرس هول میکنه و با خودش میگه سایتم از دست رفت! که در حقیقت اینطور نیست و نحوه رفع خطا internal server error 500 در وردپرس خیلی ساده تر از این حرفاست و فقط باید از چندتا فوت کوزه گری کمک گرفت! اینم بگم که به وجود اومدن ارور ۵۰۰ در وردپرس اصلا خوشایند نیست و میتونه منجر به از دست دادن کاربران سایت و پایین آمدن فروش سایت بشه که هیچکس اینو نمیخواد.

چگونه ارور ۵۰۰ در وردپرس را برطرف کنیم؟

پس اگه می خواین که نحوه رفع خطا internal server error 500 در وردپرس رو یاد بگیرید و خیلی زود سایت تون رو از ارور ۵۰۰ در وردپرس نجات بدید خواهش میکنم که تا انتهای این مقاله رو که از سری مقالات آموزش وردپرس است رو با حوصله مطالعه کنید و مطالب رو سرسری نخونید چون امکانش هست که با بد متوجه شدن موضوع نه تنها مشکل برطرف نخواهد شد بلکه شاید به مشکلات سایت هم اضافه کنید، پس خواهشمندم با حوصله مطالعه کنید.  

چرا ارور ۵۰۰ در وردپرس نمایش داده میشه؟

آموزش نحوه رفع ارور 500 در وردپرس

خطای ۵۰۰ در وردپرس یک ارور سروری بصورت عمومی است و تنها مختص وردپرس نیست و در هر سیستم مدیریت محتوایی ممکن است رخ دهد. مشکلات مختلفی باعث به وجود اومدن ارور ۵۰۰ در وردپرس میشن که ما در اینجا قصد داریم هر کدام از مشکلات را شناسایی و روش حل مشکل را هم بررسی کنیم.  

چرا به جای اینکه ارور اصلی نمایش داده شود، خطای ۵۰۰ نمایش داده می‌شود؟

سرور ها باید طوری کانفیگ شوند که به جای اینکه خطای اصلی را نمایش دهند، خطا internal server error 500 را برای نمایش بزارن چون امکانش هست که در برخی از این مشکلاتی که باعث ارور ۵۰۰ در وردپرس شده شامل باگ های امنیتی باشند و توسط هکرها شناسایی شده و باعث هک شدن سرور و سایت شود. اینکه خطای internal server error 500 نمایش داده شود یا خطای اصلی نمایش داده بشه توسط وب سرور قابل تنظیم است.  

چگونه بجای نمایش ارور ۵۰۰ در وردپرس خطای اصلی را ببینیم؟

برای اینکه سرور به جای نمایش ارور ۵۰۰ در وردپرس خطای اصلی که باعث بوجود اومدن مشکل شده را نمایش بده باید از طریق پشتیبانی سرور سایت پیگیری کنید که تنظیمات display_errors را در وب سرور شما تغییر دهند. مقدار display_errors در وب سرور سایت باید برابر on باشد تا سرور خطای اصلی را بجای ارور internal server error 500 نمایش دهد.

به غیر از برابر on قرار دادن display_errors باید دیباگ وردپرس را هم فعال کنید تا مشکلات هسته وردپرس هم نمایش داده بشه. حالا اگه به هر دلیلی نخواستید که از این روش استفاده کنید چندتا روش میانبر رو در ادامه بهتون یاد میگم که می تونید استفاده کنید و مشکل ارور ۵۰۰ در وردپرس را برطرف کنید.  

راه های برطرف کردن ارور ۵۰۰ در وردپرس

در ادامه مقاله راه های برطرف کردن ارور ۵۰۰ در وردپرس را خدمتان عرض می کنم که مرحله به مرحله گزینه های زیر رو انجام بدید و در هر قسمتی که مشکل برطرف شد دیگه نیازی به انجام دادن باقی گزینه ها نیست.  

بررسی فایل htaccess.

فایل htaccess. یکی از فایل های مهم هر سایت است که با وجود کوچکترین ایراد در این فایل ممکن است کل سایت بهم بریزد و با مشکلات عجیب و غریبی روبرو شوید ، پس در اولین قدم از برطرف کردن ارور ۵۰۰ در وردپرس باید این فایل را بررسی کنیم. برای این کار به هاست خود وارد شده و فایل htaccess. را در حالت ویرایش قرار دهید.

سپس از تمامی کدهای داخل آن یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.(تمامی کدهای داخل htaccess. را کپی کرده و داخل یک فایل txt داخل کامپیوترتان ذخیره کنید) بعد از تهیه نسخه پشتیبان تمامی کدهای htaccess. را پاک کرده و ذخیره کنید.

حال به سایت مراجعه کرده و چک کنید که مشکل برطرف شده یا خیر، اگه مشکل برطرف شده بود که اشکال از فایل htaccess. بوده و حالا باید کدها رو خط به خط اضافه کنید تا متوجه بشید که مشکل از کدام کد بوده است. اگر هم ارور ۵۰۰ در وردپرس همچنان باقی است نگران نباشید و باقی مراحل رو انجام بدید.  

بررسی فایل wp-config.php برای رفع ارور ۵۰۰ در وردپرس

این فایل هم گاهی اوقات باعث بروز ارور ۵۰۰ در وردپرس می شود که با مشاهده error logs می تونید ارور های این فایل را خیلی ساده برطرف کنید. اگر در قسمت error logs نتوانستید ارور را برطرف کنید فایل wp-config.php را در حالت ویرایش قرار داده و کدهایی که به نظرتان اضافی هستند را حذف کنید. 

توجه: اگر با فایل wp-config.php و کدهای آن آشنایی ندارید به هیچ عنوان کدی را حذف نکنید.  

رفع ارور ۵۰۰ وردپرس با بررسی افزونه های نصب شده در سایت

برخی مواقع یک افزونه مخرب باعث به وجود آمدن خطاهای گوناگونی از جمله ارور ۵۰۰ در وردپرس میشه که با این ترفندها به غیر از ارور ۵۰۰ می تونید خطاهای دیگه ای هم که مربوط به افزونه ها میشه رو خطایابی کنید.

برای اینکه در ابتدا متوجه بشید که اصلا مشکل از افزونه ها هست یا نه از پیشخوان وردپرس منوی افزونه ها > افزونه های نصب شده را انتخاب کنید سپس تمامی افزونه ها را انتخاب کرده و غیر فعال کنید و سایت رو بررسی کنید اگه مشکل برطرف شده بود افزونه ها را یک به یک فعال کنید تا افزونه مخرب را پیدا کرده و حذف یا جایگزین کنید.

حالا شاید بگید که من اصلا به پیشخوان وردپرس هم دسترسی ندارم و ارور ۵۰۰ در وردپرس روی پیشخوان وردپرس هم هست خب در اینجا باید از طریق هاست به پوشه افزونه ها مراجعه کرده و نام پوشه افزونه ها را تغییر دهید تا کل افزونه ها از کار بیوفته.

حالا دوباره چک کنید اگه مشکل برطرف شده بود پس مشکل از افزونه هاست و برای اینکه بفهمید از کدوم یکی از افزونه ها باعث بروز ارور ۵۰۰ در وردپرس شده کافیه که این دفعه یکی یکی نام افزونه ها رو تغییر بدید تا افزونه مخرب رو پیدا کنید.  

رفع ارور با افزایش مموری وردپرس

بعضی اوقات به دلیل کم بودن رم سایت با ارور ۵۰۰ در وردپرس روبرو می شویم که برای رفع این مشکل به شکل زیر عمل کنید: ابتدا فایل wp-config.php را روی حالت ویرایش قرار دهید. سپس قطعه کد زیر را در ابتدای این فایل قرار دهید:

define('WP_MEMORY_LIMIT', '512M');

با قرار دادن این کد میزان رم وردپرس را به ۵۱۲ مگابایت افزایش دادید، که در بیشتر مواقع ارور ۵۰۰ در وردپرس رو برطرف می کند. اگه باز هم مشکل همچنان باقی بود با پشتیبانی هاست خود تماس گرفته و بخواهید که میزان Max PHP Memory را با استفاده از فایل php.ini افزایش بدن.  

رفع ارور ۵۰۰ در وردپرس با بررسی قالب نصب شده در سایت

گاهی اوقات ارور ۵۰۰ در وردپرس به دلیل کدهای مشکل دار قالب وردپرس به وجود میاد که برای اینکه ببینید مشکل از قالب سایت هست یا خیر مراحل زیر رو دنبال کنید: از پیشخوان وردپرس و از منوی نمایش > پوسته ها ، قالب سایت را به قالب پیشفرض وردپرس تغییر داده و سایت رو مجدد چک کنید.

اگر قالب های پیشفرض وردپرس را پاک کرده بودید می تونید از قالب های مخزن وردپرس استفاده کنید. اگر با انجام این کار ارور ۵۰۰ در وردپرس برطرف شده بود پس اشکال کار در قالب وردپرس تان است. اگر برای قالب آپدیت جدیدی در دسترس است حتما به جدیدترین ورژن آپدیت کنید و از کمک پشتیبانی سایتی که قالب را تهیه کردید برای حل مشکل استفاده کنید.  

بررسی برای مجوزهای ناقص پرونده

مجوز های ناقص پرونده و اجرا نشدن برخی از فایل های PHP باعث به وجود آمدن ارور ۵۰۰ در وردپرس می شود که باید برای حل این مشکل ، باید سطح دسترسی و مجوز های آن فولدر تغییر یابد. این قسمت در هاست و با تغییر سطح دسترسی های پوشه مورد نظر امکان پذیر است.  

بارگذاری دوباره فایل های هسته وردپرس برای رفع ارور ۵۰۰ در وردپرس

در نهایت اگه با تمامی گزینه های بالا همچنان مشکل ارور ۵۰۰ در وردپرس پابرجا بود بهترین کار اینه یک بار تمامی فایل های هسته وردپرس را با جدیدترین نسخه وردپرس جایگزین کنیم. برای اینکار جدیدترین نسخه وردپرس را از صفحه دانلود وردپرس فارسی دانلود کنید.

سپس فایل zip هسته وردپرس را داخل کامپیوتر تان از حالت فشرده خارج کنید و پوشه wp-content و فایل wp-config.php را از داخل آن حذف کنید. در مرحله بعد تمام فایل های باقی مانده وردپرس را از داخل پوشه wordpress با کلید های ترکیبی Ctrl+A انتخاب کرده و مجدد بصورت فایل zip درآورید.

در فشرده سازی فایل دقت کنید که فایل ها رو از پوشه wordpress خارج و به مسیر اصلی فایل zip منتقل کنید. حالا این فایل رو به روت اصلی سایت خود آپلود کنید و جایگزین فایل های قدیمی کنید.

اگر ارور ۵۰۰ در وردپرس به دلیل اشکالاتی در هسته وردپرس بوده باشه با این کار شما هم هسته وردپرس تون رو آپدیت کردید هم ارور internal server error 500 در وردپرس رو برطرف کردید. توجه: درصد بسیار کمی ممکن است که ارور ۵۰۰ در وردپرس بخاطر فایل های هسته وردپرس باشد.  

آخرین کار برای رفع ارور ۵۰۰ در وردپرس

اگر تمامی مراحل بالا رو انجام دادید و هیچکدام سازگار نبود و همچنان خطای internal server error 500 به قوت خودش باقی بود باید با پشتیبانی هاست خود تماس بگیرید و بخواهید که مشکل را برطرف کنند. اگر از یک هاست خوب و مطمعن استفاده کنید هیچ وقت از این مشکلات نخواهید داشت، برای اطلاع از بهترین شرکت های هاستینگ ایرانی و خرید یک هاست مطمعن مقاله بهترین هاست ایران را مطالعه بفرمایید.  

جمع بندی

در انتها امیدوارم که این آموزش هم واستون مفید واقع شده باشه و بتونید باهاش ارور ۵۰۰ در وردپرس تان را برطرف کنید. اگر در رابطه با این آموزش و نحوه رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس سوالی داشتید در بخش دیدگاه های سایت با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

 1. حسین شریعت میگوید:

  من وقتی افزونه نصب میکنم ارور ۵۰۰ میده راه حل چیه
  با افزونه Ultimate Member

  • پشتیبانی میگوید:

   افزونه‌ای که نصب می‌کنید با دیگر افزونه‌ها و یا قالب نصب شده در سایت شما تداخل دارد، به همین دلیل این خطا را مشاهده می‌کنید.

 2. alikhani میگوید:

  درود و شادباش
  من این سوال رو در خصوص خطای ۵۰۰ در قسمت آموزش المنتور پرسیدم
  ضمن تشکر و قدردانی فراوان بابت محتوای ارزنده در این سایت قوی و غنی شما جناب عبدی عزیز
  من در حال طراحی سایت گام به گام با آموزش المنتور شما هستم
  مدتیست با این خطا مواجه شدم و این مسئله ساز شده برای من
  از هاست مشکلی نبود
  گویا مربوط به المنتور هست حالا چطوری حلش کنم ؟؟؟؟

  • پشتیبانی میگوید:

   با سلام، افزونه المنتور را از کجا تهیه کرده اید؟

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!