تکنیک های تجربه کاربری

تکنیک های تجربه کاربری | ۷ تکنیک تحقیقاتی عالی و بی نظیر UX

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 3, اسفند, 1398

تکنیک های تجربه کاربری

تکنیک های تجربه کاربری آیا به چگونگی تحقیق در مورد کاربران خود فکر می کنید؟ می خواهید بدانید با کدام تکنیک بهترین و مفیدترین نتیجه UX را خواهید داشت؟ پس دیگر دنبال آن نگردید که در این مقاله از آکادمی کسب و کار اینترنتی وبکیما به آن به صورت مفصل پرداخته ایم شما می توانید از این تکنیک های تجربه کاربری برای پروژه های طراحی سایت خود هم بهره ببرید.

” آنچه بهترین طرح را سبب می شود فرآیند است نه محصول “

جرید سینکلر ، طراح و توسعه دهنده در بلو گلووین

تکنیک های تجربه کاربری = ۱ . مرتب کردن کارت

در اصل مرتب کردن کارت خیلی قبلتر از آنکه در ” تحقیقات UX ” مطرح باشد در تحقیقات روانشناسی از آن استفاده می شد. مفهوم آن ساده است : کلمات و عبارات را روی تعدادی کارت می نویسید ، سپس از کاربر می خواهید کارت ها را دسته بندی کند . ممکن است از کاربر بخواهید دسته بندی خود را برچسب گذاری کند.

کلمات و عباراتی که روی کارت ها می نویسید بستگی به اطلاعاتی دارد که می خواهید از کاربران خود بدست آورید . برای مثال ، اگر می خواهید بدانید ، ساختار اطلاعاتی وب سایت شما یا طریقه راه اندازی آن ، به سادگی قابل فهم است ، می توانید نام صفحات مختلف وب سایت را روی کارت ها بنویسد و از یک کاربر بخواهید آن را به دسته های مختلف مرتب کند.

از طرف دیگر ، اگر می خواهید طرز فکر کاربران را در مورد برنامه ریزی های مالی بسنجید، می توانید فعالیت های مختلف را روی کارت ها بنویسید. ( ” سپرده گذاری در بانک ” ، ” مسافرت سالانه ” ، ” منتظر پیشنهاد بودن ” و غیره ) و از کاربران خود بخواهید آنها را با توجه به اولویت های خود مرتب کنند . تکنیک های ” دسته بندی کارت ” زیادی وجود دارد ، مهم این است که درست ترین تکنیک را انتخاب کنید.

بهتر از آن اینکه ، ابزارهای دسته بندی آنلاین زیادی وجود دارد که برای شما این امکان را فراهم می آورد که از راه دورکار مرتب کردن کارت ها را انجام دهید ، که این کار به شما اجازه می دهد از این تکنیک بصورت جهانی و نه فقط بصورت محلی استفاده کنید .  

چرا مرتب سازی کارت کارت روش خوبی است؟

 • از آنجایی که ابزارهای آنلاین چهره به چهره ممکن است گران باشد ، این روش ، یک فرم تحقیقاتی ارزان است.
 • همچنین فهم این تکنینک برای کاربران و مشتریان بسیار آسان است.
 • این یک روش خیلی ساده برای بدست آوردن ورودی کاربر ( یا حتی برای بدست آوردن اعتبار کاربر ) در ابتدای یک پروژه UX می باشد.
 • فراهم کردن یک بررسی مرتب سازی کارت نیاز به هیچ تلاشی ندارد.
7 تکنیک تحقیقاتی عالی و بی نظیر UX
تکنیک های تجربه کاربری

تکنیک های تجربه کاربری = ۲ . نظریه کارشناس

نظریه های کارشناس شامل یک قدم زدن ساده کارشناس از طریق یک محصول بوسیله رابط کاربر (UI) و در مورد موضوعاتی مانند طراحی ، در دسترس بودن و کاربردی بودن محصول می باشد . هیچ فرایند ثابتی برای دنبال کردن وجود ندارد و نظریه کارشناس از یک کارشناس به یک کارشناس و از یک محصول به محصول دیگر متفاوت و گوناگون می باشد . هر چه نظریه دهنده مهارت بیشتری در کاربردپذیری و طراحی تجربه کاربری داشته باشد ، ورودی شخص با ارزش تر خواهد بود . (در اکثر موارد)  

چرا نظریه کارشناس یک تکنیک خوب است ؟

 • این تکنیک سریع آسان و ارزان است . و این زمانی که شما آن را با روش های آزمون رسمی کاربردپذیری مقایسه می کنید مضاعف می شود.
 • فقط یک کارشناس لازم است تا یک نظریه کارشناسی ایجاد شود.
 • این تکنیک یک روش عالی برای آگاهی از تحقیقات بیشتر UX می باشد . اما ، شما باید زمانیکه نظریه کارشناسی را انجام می دهید دقت کنید ارزش چهره (زیبایی فردی) ، مانع از آزمایش کاربران بیشتر نشود ؛ بجای آن ، عمیق تر کاوش کنید و ببینید چگونه می توانید بصیرت بیشتری دست یابید.

تکنیک های تجربه کاربری = ۳ . پیگیری حرکت چشم

دانستن آنکه کاربران شما زمانی که از سیستم شما استفاده می کنند به کجا می نگرند می تواند به شما بگوید چقدر طرح شما موثر است . پیگیری حرکت چشم به طراحی Ul کمک می کند و همچنین به دانستن چگونگی اولویت بندی انواع مختلف مفاهیم کمک می کند . در ابتدا این تکنیک برای تحقیقات دانشگاهی توسعه یافت . این تکنیک در وسعت زیاد در تحقیقات پزشکی استفاده می شود به اندازه زیاد محبوب و از نظر هزینه مناسب برای گسترش یافتن در تیم های UX است .  

چرا پیگیری حرکت چشم تکنیکی خوب است ؟

 • با توجه به وضعیت در حال پیشرفت هنر در فن آوری ، پیشرفت های این زمینه از مدتها پیش در مسیر بهبود سیستم های ردیابی حرکات چشم و تکنیک های چشم تهاجمی باقی مانده اند.
 • با همکاری در توسعه آن ، پیشرفت تکنولوژی ” Eye Tracking ” بطور افزایشی توسعه یافته است . EMT اگرچه ممکن است متناسب با بودجه خیلی از پروژه ها نباشد اما هزینه آن اغلب به اندازه همه پول های یک بانک نیست !
 • تکنولوژی برای آنکه نتایج بدست آمده دوباره تولید شود و برای اینکه ما به عنوان محقیق بتوانیم به خروجی بدست آمده اعتماد کنیم ، به اندازه کافی قابل اطمینان شده است.
 • مشتریان طاحی UX ، تکنیک حرکت چشم را بسیار دوست می دارند . یک روش عالی برای نشان دادن اینکه چرا آنها بخواهند در آزمایش های کاربردی بیشتری سرمایه گذاری کنند ، می باشد.
تکنیک های تجربه کاربری
تکنیک های تجربه کاربری

تکنیک های تجربه کاربری = ۴ . تحقیقات میدانی

این تکنیک در واقع تعدادی از تکنیک های تحت یک عنوان وسیع تر می باشد . در این تکنیک شما بیرون می روید و کاربران خود را در دنیای واقعی مشاهده می کنید ، به طوری که ما می توانیم رفتار کاربران را در زمینه استفاده از یک محصول واقعی اندازه گیری کنیم . تحقیقات میدانی شامل تحقیقات قوم نگاری (جمعیتی) ، مصاحبه ، مشاهدات و پرس و جوهای متنی می باشد.  

چرا تحقیقات میدانی یک تکنیک خوب است ؟

 • هیچ روش تحقیقاتی قوی تر از این وجود ندارد که شما رفتار کاربران را در هنگام استفاده از محصول خود مشاهده می کنید. محققین به این تکنیک ها بسیار علاقه مند می باشند و اغلب مشتاق هستند مشتریان خود را متقاعد کنند تا آنها را در جریان کار قرار دهند .
 • وقتی تکنیک تحقیق میدانی بخوبی هدایت شود ، خروجی های آن عمیق ترین دیدگاه از کاربران مختلف را فراهم می سازد و راههای روبروی روشهای ممکن را نمایان می سازد.

تکنیک های تجربه کاربری = ۵ . آزمایش کاربردپذیری

تکنیک آزمایش کاربردپذیری بسیار مورد علاقه محققان است و تاریخ طولانی و معتبری در تحقیق UX دارد. این تکنیک مشاهده کاربرانی است که سعی در انجام وظایفی در زمان استفاده از محصول را دارند . این تست می تواند متمرکز بر یک فرایند واحد باشد و یا محدوده پهناورتری از فرایندها را در برگیرد.  

چرا آزمایش کاربردپذیری یک تکنیک خوب است ؟

 • آیا می توانید به روش بهتری برای فهم کاربران از مشاهده آنها حین اجرای کار ، فکر می کنید ؟ البته شما باید بدرستی کاربران را انتخاب کنید . لازم است آنها نماینده خوبی از میان مجموع کاربران باشند . تقریبا این تنها الزام این تکنیک است .
 • آزمایش های کاربردپذیری نتایج ویژه ای تولید می کنند که به فعالیتهای ویژه ای منجر می شود . از آن اینکه ، برای مردم مختلف با تصمیم ها بر پایه این آزمایش ها بسیار سخت است و تقریبا انکار شواهد رفتار کاربر غیر ممکن است .
 • شما می توانید به راحتی مشتریان خود را به عنوان مشاهده کننده در آزمایش کاربردی شرکت دهید . این کار اشتیاق آنها را برای انجام چنین آزمایشاتی افزایش می دهد و به وضوح نشان می دهد چرا چنین آزمایش هایی با ارزش هستند .
تکنیک های تجربه کاربری
تکنیک های تجربه کاربری

تکنیک های تجربه کاربری = ۶ . آزمایش کاربردپذیری از راه دور

این تکنیک همان تکنیک آزمایش کاربردپذیری است اما نیازی به حضور کاربران در محیط آزمایشگاهی شما نیست . این تکنیک زمانی پیچیده و گران بود اما تکنولوژی پیشرفت کرده است و در حال حاظر راه اندازی آن بسیار ساده است و مقدار هزینه آن معقول است .  

چرا آزمایش کاربردی از راه دور یک تکنیک خوب است ؟

 • این تکنیک در مقایسه با آزمایش در لابراتور از نظر زمان و هزینه به صرفه است و از آنجایی که نیازی به حضور کاربران در لابراتور نیست امکان حضور تعداد وسیع تری از شرکت کننده ها را فراهم می سازد .
 • نتایج این تکنیک نزدیکتر به آزمایش های میدانی است . از آنجایی که آزمایش ها در محیط کاربران هدایت می شود و نه در محیط آزمایشگاهی مصنوعی ، این تکنیک در بیشتر موارد نتایج بهتری از انجام آزمایش در محیط آزمایشگاه به همراه دارد .

تکنیک های تجربه کاربری = ۷ . پرسنا کاربر ( Persona )

پرسنا کاربران ، نمایندگان ساختگی از کاربران ایده آل هستند . آنها بر اهداف کاربر ، ویژگی های فردی و رفتارهایی که کاربر نشان می دهد ، تمرکز می کنند . آنها همچنین آنچه که کاربران از محصول انتظار دارند را در مورد آزمایش قرار می دهند . ما پرسنا کاربر را از فرم های دیگر تحقیق کاربر ایجاد کنیم.

بنابراین آنها یک نمای عمیق واقعی و واضح را پیشنهاد می کنند که به ذهن سپردن آن برای کل تیم در هنگام طراحی محصولات آسان است . هر پرسنا کاربر یک نام و یک پیش زمینه دارد . علاوه بر آن ، پرسنا ها به ذهنیت ها اهام می بخشند و تمرکز بر کاربر را حفظ می کنند .  

چرا پرسنا کاربر یک تکنیک خوب است ؟

 • آنها یک مرحله فراتر از پروفایل قدیمی کاربر هستند و نگاه عمیق و ویژه ای از یک کاربر ایجاد می کنند .
 • آنها برای افرادی که می خواهیم با آنها ارتباط داشته باشیم آسان هستند ، و آنها بخشی از اعضای تیم می شوند در حالیکه اعضای تیم بطور مرتب در مورد آنها طی انجام پروژه صحبت می کنند .
 • آنها بسیار سرگرم کننده و جالب هستند ، بکار گماشتن آن برای مردم آسان است و نسبت به خروجی تحقیقات دیگر خاطره انگیزتر می باشند.
7 تکنیک تحقیقاتی عالی و بی نظیر UX
تکنیک های تجربه کاربری

جمع بندی تکنیک های تجربه کاربری

تکنیک های زیادی در مورد تحقیق کاربر وجود دارد ، اما این هفت تکنیک سالهاست در خیلی از پروژه های UX  و با نتایج عالی مورد استفاده قرار می گیرند . هر تکنیک خروجی متفاوتی دارد بنابراین شما باید از هر کدام برای رسیدن به یک هدف مشخص استفاده کنید .  

بطور خلاصه تکنیک های تجربه کاربری عبارتند از :

 1. مرتب سازی کارت
 2. نظر کارشناس
 3. پیگیری حرکت چشم
 4. تحقیقات میدانی
 5. آزمایش کاربردپذیری
 6. آزمایش کاربردپذیری از راه دور
 7. پرسنا کاربر

همچنانکه تعداد طراحان به عنوان محققین دو برابر می شود ، گزینه های زیادی را در دستور کار خود برای قرن بیست و یکم داریم ، گزینه هایی که از زمینه های سنتی و نامرتبط و یا آنهایی که با تکنولوژیهایی رشد کرده اند که همیشه با آنها در ارتباط بوده ایم ناشی می شوند . همچنانکه هنر ابزارهای ما را قدرتمند کرده است ، قیمت آنها کاهش یافته است . در نتیجه، هیچ بهانه ای برای استفاده ترکیبی از تکنیک ها برای رسیدن به بهترین طراحی وجود ندارد.

اگر به سری مقالات آموزش طراحی سایت علاقمندید، مقاله های طراحی سایت چیست و تفکر طراحی چیست و طراحی سایت مشهد را نیز حتما مطالعه بفرمایید.

اگر به تکنیک های تجربه کاربری علاقه مندید مقاله انگلیسی Techniques for Effective UX Research را هم می توانید مطالعه کنید.  

نظرات در “تکنیک های تجربه کاربری | ۷ تکنیک تحقیقاتی عالی و بی نظیر UX

 1. ams میگوید:

  سلام اقای عبدی
  استاد می تونم بپرسم بعد از دوره وردپرس میشه دوره طراحی ui و ux رو ضبط کنید یا خیر؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • پشتیبانی میگوید:

   با سلام و احترام خدمت شما کاربر عزیز، بله به دلیل درخواست بسیار زیاد دانشجویان دوره های طراحی سایت، بزودی دوره آموزش ui و ux ضبط و منتشر خواهد شد، ممنون از توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جشنواره عید فطـــر آغاز شد! از 30 تا 65٪ تخفیف ویژه...!بزن بریم!
+