۷ تکنیک تحقیقاتی بی نظیر تجربه کاربری یا UX

۷ تکنیک تحقیقاتی بی نظیر تجربه کاربری یا UX

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 3 خرداد 1402
باید لاگین کنید!

تکنیک های تجربه کاربری آیا به چگونگی تحقیق در مورد کاربران خود فکر می کنید؟ می خواهید بدانید با کدام تکنیک بهترین و مفیدترین نتیجه UX را خواهید داشت؟ پس دیگر دنبال آن نگردید که در این مقاله از سری مقالات آموزش UI و UX از آکادمی وبکیما به آن به صورت مفصل پرداخته‌ایم شما می توانید از این تکنیک های تجربه کاربری برای پروژه های طراحی سایت خود هم بهره ببرید.

” آنچه بهترین طرح را سبب می شود فرآیند است نه محصول “

جرید سینکلر، طراح و توسعه دهنده در بلو گلووین

۷ تکنیک تحقیقاتی بی نظیر تجربه کاربری یا UX

مرتب کردن کارت

در اصل مرتب کردن کارت خیلی قبل‌تر از آنکه در ” تحقیقات UX ” مطرح باشد در تحقیقات روانشناسی از آن استفاده می‌شد. مفهوم آن ساده است: کلمات و عبارات را روی تعدادی کارت می‌نویسید، سپس از کاربر می‌خواهید کارت‌ها را دسته‌بندی کند. ممکن است از کاربر بخواهید دسته‌بندی خود را برچسب گذاری کند.

کلمات و عباراتی که روی کارت‌ها می‌نویسید بستگی به اطلاعاتی دارد که می‌خواهید از کاربران خود به‌دست آورید. برای مثال، اگر می‌خواهید بدانید، ساختار اطلاعاتی وب سایت شما یا طریقه راه اندازی آن، به سادگی قابل فهم است، می‌توانید نام صفحات مختلف وب سایت را روی کارت‌ها بنویسد و از یک کاربر بخواهید آن را به دسته‌های مختلف مرتب کند.

از طرف دیگر، اگر می‌خواهید طرز فکر کاربران را در مورد برنامه ریزی‌های مالی بسنجید، می‌توانید فعالیت‌های مختلف را روی کارت‌ها بنویسید. (“سپرده گذاری در بانک”، “مسافرت سالانه”، “منتظر پیشنهاد بودن” و غیره) و از کاربران خود بخواهید آنها را با توجه به اولویت‌های خود مرتب کنند. تکنیک‌های ” دسته‌بندی کارت ” زیادی وجود دارد، مهم این است که درست‌ترین تکنیک را انتخاب کنید. 

بهتر از آن اینکه، ابزارهای دسته‌بندی آنلاین زیادی وجود دارد که برای شما این امکان را فراهم می‌آورد که از راه دور کار مرتب کردن کارت‌ها را انجام دهید، که این کار به شما اجازه می‌دهد از این تکنیک به‌صورت جهانی و نه فقط به‌صورت محلی استفاده کنید.  

چرا مرتب سازی کارت روش خوبی است؟

 • از آنجایی که ابزارهای آنلاین چهره به چهره ممکن است گران باشد، این روش، یک فرم تحقیقاتی ارزان است.
 • همچنین فهم این تکنیک برای کاربران و مشتریان بسیار آسان است.
 • این یک روش خیلی ساده برای به‌دست آوردن ورودی کاربر (یا حتی برای به‌دست آوردن اعتبار کاربر) در ابتدای یک پروژه UX می‌باشد.
 • فراهم کردن یک بررسی مرتب‌سازی کارت نیاز به هیچ تلاشی ندارد.
7 تکنیک تحقیقاتی عالی و بی نظیر UX
تکنیک های تجربه کاربری

نظریه کارشناس

نظریه‌های کارشناس شامل یک قدم زدن ساده کارشناس از طریق یک محصول به‌وسیله رابط کاربر (UI) و در مورد موضوعاتی مانند طراحی، در دسترس بودن و کاربردی بودن محصول می‌باشد. هیچ فرایند ثابتی برای دنبال کردن وجود ندارد و نظریه کارشناس از یک کارشناس به یک کارشناس و از یک محصول به محصول دیگر متفاوت و گوناگون می‌باشد. هر چه نظریه دهنده مهارت بیشتری در کاربردپذیری و طراحی تجربه کاربری داشته باشد، ورودی شخص با ارزش‌تر خواهد بود. (در اکثر موارد)  

چرا نظریه کارشناس یک تکنیک خوب است؟

 • این تکنیک سریع آسان و ارزان است. و این زمانی که شما آن را با روش‌های آزمون رسمی کاربردپذیری مقایسه می‌کنید مضاعف می‌شود.
 • فقط یک کارشناس لازم است تا یک نظریه کارشناسی ایجاد شود.
 • این تکنیک یک روش عالی برای آگاهی از تحقیقات بیشتر UX می‌باشد. اما، شما باید زمانی که نظریه کارشناسی را انجام می‌دهید دقت کنید ارزش چهره (زیبایی فردی)، مانع از آزمایش کاربران بیشتر نشود؛ بجای آن، عمیق‌تر کاوش کنید و ببینید چگونه می‌توانید بصیرت بیشتری دست یابید.

پیگیری حرکت چشم

دانستن آنکه کاربران شما زمانی که از سیستم شما استفاده می‌کنند به کجا می‌نگرند می‌تواند به شما بگوید چقدر طرح شما مؤثر است. پیگیری حرکت چشم به طراحی Ul کمک می‌کند و همچنین به دانستن چگونگی اولویت‌بندی انواع مختلف مفاهیم کمک می‌کند. در ابتدا این تکنیک برای تحقیقات دانشگاهی توسعه یافت. این تکنیک در وسعت زیاد در تحقیقات پزشکی استفاده می‌شود به‌اندازه زیاد محبوب و از نظر هزینه مناسب برای گسترش یافتن در تیم‌های UX است.  

چرا پیگیری حرکت چشم تکنیکی خوب است؟

 • با توجه به وضعیت در حال پیشرفت هنر در فن آوری، پیشرفت‌های این زمینه از مدت‌ها پیش در مسیر بهبود سیستم‌های ردیابی حرکات چشم و تکنیک‌های چشم تهاجمی باقی مانده‌اند.
 • با همکاری در توسعه آن، پیشرفت تکنولوژی ” Eye Tracking ” به‌طور افزایشی توسعه‌یافته است. EMT اگرچه ممکن است متناسب با بودجه خیلی از پروژه‌ها نباشد اما هزینه آن اغلب به‌اندازه همه پول‌های یک بانک نیست!
 • تکنولوژی برای آنکه نتایج به‌دست آمده دوباره تولید شود و برای اینکه ما به‌عنوان محقق بتوانیم به خروجی به‌دست آمده اعتماد کنیم، به‌اندازه کافی قابل‌اطمینان شده است.
 • مشتریان طراحی UX، تکنیک حرکت چشم را بسیار دوست می‌دارند. یک روش عالی برای نشان دادن اینکه چرا آنها بخواهند در آزمایش‌های کاربردی بیشتری سرمایه‌گذاری کنند، می‌باشد.
تکنیک های تجربه کاربری
تکنیک های تجربه کاربری

تحقیقات میدانی

این تکنیک درواقع تعدادی از تکنیک‌های تحت یک عنوان وسیع‌تر می‌باشد. در این تکنیک شما بیرون می‌روید و کاربران خود را در دنیای واقعی مشاهده می‌کنید، به‌طوری که ما می‌توانیم رفتار کاربران را در زمینه استفاده از یک محصول واقعی اندازه‌گیری کنیم. تحقیقات میدانی شامل تحقیقات قوم‌نگاری (جمعیتی)، مصاحبه، مشاهدات و پرس‌وجوهای متنی می‌باشد.  

چرا تحقیقات میدانی یک تکنیک خوب است؟

 • هیچ روش تحقیقاتی قوی‌تر از این وجود ندارد که شما رفتار کاربران را در هنگام استفاده از محصول خود مشاهده می‌کنید. محققین به این تکنیک‌ها بسیار علاقه‌مند می‌باشند و اغلب مشتاق هستند مشتریان خود را متقاعد کنند تا آنها را در جریان کار قرار دهند.
 • وقتی تکنیک تحقیق میدانی به خوبی هدایت شود، خروجی‌های آن عمیق‌ترین دیدگاه از کاربران مختلف را فراهم می‌سازد و راه‌های روبروی روش‌های ممکن را نمایان می‌سازد.

آزمایش کاربردپذیری

تکنیک آزمایش کاربردپذیری بسیار موردعلاقه محققان است و تاریخ طولانی و معتبری در تحقیق UX دارد. این تکنیک مشاهده کاربرانی است که سعی در انجام وظایفی در زمان استفاده از محصول را دارند. این تست می‌تواند متمرکز بر یک فرایند واحد باشد و یا محدوده پهناورتری از فرایندها را در برگیرد.  

چرا آزمایش کاربردپذیری یک تکنیک خوب است؟

 • آیا می‌توانید به روش بهتری برای فهم کاربران از مشاهده آنها حین اجرای کار، فکر می‌کنید؟ البته شما باید به‌درستی کاربران را انتخاب کنید. لازم است آنها نماینده خوبی از میان مجموع کاربران باشند. تقریباً این تنها الزام این تکنیک است.
 • آزمایش‌های کاربردپذیری نتایج ویژه‌ای تولید می‌کنند که به فعالیت‌های ویژه‌ای منجر می‌شود. از آن اینکه، برای مردم مختلف با تصمیم‌ها بر پایه این آزمایش‌ها بسیار سخت است و تقریباً انکار شواهد رفتار کاربر غیرممکن است.
 • شما می‌توانید به‌راحتی مشتریان خود را به‌عنوان مشاهده‌کننده در آزمایش کاربردی شرکت دهید. این کار اشتیاق آنها را برای انجام چنین آزمایشاتی افزایش می‌دهد و به‌وضوح نشان می‌دهد چرا چنین آزمایش‌هایی باارزش هستند.
تکنیک های تجربه کاربری
تکنیک های تجربه کاربری

آزمایش کاربردپذیری از راه دور

این تکنیک همان تکنیک آزمایش کاربردپذیری است اما نیازی به حضور کاربران در محیط آزمایشگاهی شما نیست. این تکنیک زمانی پیچیده و گران بود اما تکنولوژی پیشرفت کرده است و در حال حاضر راه‌اندازی آن بسیار ساده است و مقدار هزینه آن معقول است.  

چرا آزمایش کاربردی از راه دور یک تکنیک خوب است؟

 • این تکنیک در مقایسه با آزمایش در لابراتوار ازنظر زمان و هزینه به‌صرفه است و ازآنجایی‌که نیازی به حضور کاربران در لابراتوار نیست امکان حضور تعداد وسیع‌تری از شرکت‌کننده‌ها را فراهم می‌سازد.
 • نتایج این تکنیک نزدیک‌تر به آزمایش‌های میدانی است. ازآنجایی‌که آزمایش‌ها در محیط کاربران هدایت می‌شود و نه در محیط آزمایشگاهی مصنوعی، این تکنیک در بیشتر موارد نتایج بهتری از انجام آزمایش در محیط آزمایشگاه به همراه دارد.
تکنیک های تجربه کاربری
تکنیک‌های تجربه کاربری

پرسنا کاربر (Persona)

پرسنا کاربران، نمایندگان ساختگی از کاربران ایده آل هستند. آنها بر اهداف کاربر، ویژگی‌های فردی و رفتارهایی که کاربر نشان می‌دهد، تمرکز می‌کنند. آنها همچنین آنچه که کاربران از محصول انتظار دارند را در مورد آزمایش قرار می‌دهند. ما پرسنا کاربر را از فرم‌های دیگر تحقیق کاربر ایجاد کنیم.

بنابراین آنها یک نمای عمیق واقعی و واضح را پیشنهاد می‌کنند که به ذهن سپردن آن برای کل تیم در هنگام طراحی محصولات آسان است. هر پرسنا کاربر یک نام و یک پیش‌زمینه دارد. علاوه بر آن، پرسنا ها به ذهنیت‌ها اهام می‌بخشند و تمرکز بر کاربر را حفظ می‌کنند.  

چرا پرسنا کاربر یک تکنیک خوب است؟

 • آنها یک مرحله فراتر از پروفایل قدیمی کاربر هستند و نگاه عمیق و ویژه‌ای از یک کاربر ایجاد می‌کنند.
 • آنها برای افرادی که می‌خواهیم با آنها ارتباط داشته باشیم آسان هستند، و آنها بخشی از اعضای تیم می‌شوند در حالی که اعضای تیم به‌طور مرتب در مورد آنها طی انجام پروژه صحبت می‌کنند.
 • آنها بسیار سرگرم‌کننده و جالب هستند، بکار گماشتن آن برای مردم آسان است و نسبت به خروجی تحقیقات دیگر خاطره‌انگیزتر می‌باشند.
7 تکنیک تحقیقاتی عالی و بی نظیر UX
تکنیک های تجربه کاربری

جمع بندی

تکنیک‌های زیادی در مورد تحقیق کاربر وجود دارد، اما این هفت تکنیک سال‌هاست در خیلی از پروژه‌های UX  و با نتایج عالی مورداستفاده قرار می‌گیرند. هر تکنیک خروجی متفاوتی دارد بنابراین شما باید از هرکدام برای رسیدن به یک هدف مشخص استفاده کنید.  

به‌طور خلاصه تکنیک‌های تجربه کاربری عبارت‌اند از:

 1. مرتب‌سازی کارت
 2. نظر کارشناس
 3. پیگیری حرکت چشم
 4. تحقیقات میدانی
 5. آزمایش کاربردپذیری
 6. آزمایش کاربردپذیری از راه دور
 7. پرسنا کاربر

همچنان که تعداد طراحان به‌عنوان محققین دو برابر می‌شود، گزینه‌های زیادی را در دستور کار خود برای قرن بیست و یکم داریم، گزینه‌هایی که از زمینه‌های سنتی و نامرتبط و یا آنهایی که با تکنولوژی‌هایی رشد کرده‌اند که همیشه با آنها در ارتباط بوده‌ایم ناشی می‌شوند. همچنان که هنر ابزارهای ما را قدرتمند کرده است، قیمت آنها کاهش‌یافته است. درنتیجه، هیچ بهانه‌ای برای استفاده ترکیبی از تکنیک‌ها برای رسیدن به بهترین طراحی وجود ندارد.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه و پرسش

 1. ams میگوید:

  سلام اقای عبدی
  استاد می تونم بپرسم بعد از دوره وردپرس میشه دوره طراحی ui و ux رو ضبط کنید یا خیر؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • پشتیبانی میگوید:

   با سلام و احترام خدمت شما کاربر عزیز، بله به دلیل درخواست بسیار زیاد دانشجویان دوره های طراحی سایت، بزودی دوره آموزش ui و ux ضبط و منتشر خواهد شد، ممنون از توجه شما.

آموزش‌های ویدیویی جدید فقط در یوتیوب منتشر می‌شود!

بزن بریــم!