بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز | فروش با گوگل ادوردز (قسمت نهم)

بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز | فروش با گوگل ادوردز (قسمت نهم)

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 18, آذر, 1398

بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز :
در ادامه مقاله فروش با گوگل ادوردز در قسمت نهم به بحث بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز رسیدیم در این مبحث می خواهیم ببینیم که چگونه تبلیغات و صفحه فرود تبلیغات و همچنین سایت را برای شروع تبلیغات گوگل ادوردز بهینه کنیم.

نکته مهمدوست خوبم مقاله فـــروش با گـــوگـــل ادز دارای ۱۴ قست است و شما در حال مطالعه قسمت نهـــم هستید اگر هنوز هشـــت قسمت اول را مطالعه نکردید پیشنهاد می کنم حتما ابتدا اون هشـــت قسمت رو مطالعه کنید سپس به قسمت نهـــم مراجعه کنید. از طریق لینک های زیر می توانید به هشـــت قسمت اول مقاله فــــروش با گــــوگــــل ادز دسترسی داشته باشید:
قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم => چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت سوم = > گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهارم = > آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنجم = > ساختار تبلیغ در گوگل ادز چگونه است؟
قسمت ششم = > کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتم = > متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتم = > هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

مقدمه قسمت نهم

بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز

پایانی برای بهتر شدن نیست !
تا اینجا چیزهای زیادی را با هم بررسی کردیم و چیزهای زیادی را هم یاد گرفتیم. دیدیم که گوگل ادوردز چگونه کار می کند، چگونه کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنیم، متن تبلیغ به چه صورت نوشته می شود، تبلیغ در گوگل چه ساختاری دارد، چه روش هایی برای قیمت گذاری داریم و …

اما (باز هم اما) همراهان عزیز، نمی دانم بگویم خوشبختانه یا متاسفانه، تازه همه چیز شروع شده است! به عبارتی دیگر، راه اندازی تبلیغات گوگل تازه آغاز ماجراجویی شماست و هنوز راه بسیاری را باید طی کنید.

اتفاقا کار شما بیشتر و احتمالا کمی پیچیده تر خواهد شد. مهم ترین کاری که پس از شروع تبلیغ بایستی انجام دهید این است که به طور مداوم تبلیغ خود را بررسی و تا جایی که ممکن است آن را بهینه کنید.

بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز

در اهمیت بهینه سازی همین قدر بدانید که این کار در کاهش هزینه های شما تاثیر فوق العاده ای خواهد گذاشت. پس اگر به دنبال فروش بیشتر هستید، اگر می خواهید هزینه های خود را هدفمندتر کنید و اگر می خواهید جلوی هزینه های اضافی را بگیرید، باید به فکر بهینه سازی تبلیغ باشید.

حالا قبل از آنکه بخواهم توضیح دهم که چگونه می توانیم تبلیغ خود را بهینه تر کنیم، اجازه دهید ابتدا به این سوال پاسخ دهم که: چرا بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز می تواند به ما کمک کند؟

بخش ۱

چرا باید کمپین گوگل ادوردز خود را بهینه سازی کنیم؟

واقعیت این است که به اعتقاد شخص من، همیشه راهی برای بهتر انجام دادن کارها وجود دارد. همیشه می شود یک کار را با هزینه مالی و زمانی کمتری انجام داد. اتفاقا چند وقت پیش در یک کتاب خواندم که همه مسائل، راه حل هایی آسان تر از خود آن مسئله دارند و با روش بهتری می توان آنها را حل کرد!

چرا باید کمپین گوگل ادوردز خود را بهینه سازی کنیم؟

خود شما که به احتمال زیاد در حال حاضر صاحب کسب و کار اینترنتی هستید یا در جایی مشغول به کارید، به خوبی با تغییرات دائمی و گاهی سریع بازار آشنا هستید. واقعیت این است که تغییرات در بازار دیجیتال خیلی سریع تر از بازارهای سنتی اتفاق می افتد و همه چیز دائما در حال پیشرفت و تغییر است.

بنابراین به عنوان افرادی که می خواهیم در این بازار رقابت کنیم و کسب و کار خود را توسعه دهیم، باید تلاش کنیم تا بر قطار پیشرفت و توسعه سوار شویم و از رقبایمان عقب نمانیم.

البته از پای منبر که بخواهم پایین بیایم، بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز با ۳ هدف انجام می شود که در ادامه هر یک را برایتان توضیح می دهم.

هماهنگی با آخرین تغییرات گوگل ادوردز و بهره بردن از آنها

گوگل ادوردز دائما در حال پیشرفت و توسعه است و ما همیشه شاهد این حرکت رو به جلو بوده ایم. گوگل ادوردزی که الان می بینیم، با گوگل ادوردز ۱ سال قبل تفاوت های بسیار زیادی دارد. این سیستم همواره در حال توسعه و بهینه سازی است هر از چندگاهی ابزارهای جدیدی را به ما معرفی می کند.

بنابراین لازم است همواره در جریان آخرین تغییرات باشیم تا با استفاده از آنها بتوانیم کمپین خود را بهینه تر کنیم. در این مدتی که با گوگل ادوردز آشنا شدم، ابزارها و امکانات جدید و زیادی برای کاربران فراهم شده است که استفاده از آنها هزینه هاای مالی و زمانی شما را کاهش می دهد.

بررسی وضعیت انواع مولفه ها و متغیرهای کمپین

رقبای شما همواره در حال تغییر قیمت ها و امتیازهای خود هستند. در واقع، بازار شما بازار ثابتی نیست و در این بازار پر تلاطم و خروشان لازم است دائما کمپین خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید سوراخی در کشتی شما ایجاد نشده است!

اگر بخواهم به صورت موردی اشاره کنم، بررسی دائمی کمپین به ما کمک می کند تا:

 • در صورت نیاز، قیمت کلمات کلیدی را کاهش یا افزایش دهیم.
 • از روند هزینه ها، تعداد کلیک، تعداد نمایش و صدها متغیر دیگر مطلع شویم.
 • مطمئن شویم تبلیغ ما فعال است و مشکلی برای نمایش ندارد.
 • میزان فروش خود را به دقت بررسی کنیم.
 • از وضعیت امتیاز کیفی تبلیغ مطلع شویم و در صورت نیاز آن را بهتر کنیم.
 • و…..

اینطور به قضیه نگاه کنید که شما باید از گوگل ادوردز حساب پس بکشید و دقیقا بدانید هزینه های شما را چگونه مصرف می کند!

جلوگیری از ضررهای احتمالی در گوگل ادوردز

این ضرب المثل را هم همه شنیده ایم و به احتمال زیاد همه ما پذیرفته ایم که هر زمان جلوی ضرر را بگیریم، منفعت است! بخصوص اگر این ضرر مالی باشد! در گوگل ادوردز این مسئله بسیار پر رنگ تر است، زیرا گوگل بر سر هزینه ها هیچ تعارفی با هیچ کسی ندارد و کمی بی رحم است!

البته منظورم از بی رحم بودن، بیشتر این است که هر چند گوگل ادوردز همواره به ما توصیه می کند تا برای بهینه تر شدن هزینه ها تلاش کنیم و انصافا راهکارهای خوبی هم در اختیار ما قرار می دهد، اما در نهایت خیلی هم برایش مهم نیست که شما هزینه های تبلیغ را به چه دشواری فراهم می کنید.

بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز

بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز به شما کمک می کند تا اگر دیدید کلماتی برای شما سود و فروشی نداشته اند، اگر نوع کلمه شما مناسب نیست و به طور کلی اگر در مسیر اشتباهی قدم برداشته اید، خیلی سریع جلوی آن را بگیرید.

در غیر این صورت، شاید روزی بخواهید به داد کمپین خود برسید که دیگر خیلی دیر شده است!

بخش ۲

بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز چگونه انجام می شود؟

به طور کلی از ۳ طریق می توانید بهینه سازی کمپین تبلیغات در گوگل ادوردز را انجام دهید که در ادامه هر سه مورد را با هم بررسی می کنیم. البته توجه داشته باشید که برای بهینه سازی، ابتدا لازم است به حساب گوگل ادوردز خود دسترسی داشته باشید.

در غیر این صورت، می توانید از فرد یا آژانســـی که تبلیغات گوگل شما را مدیریت می کند، بخواهید تغییرات مد نظر شما را اعمال کند. برای اطمینان از تغییرات انجام شده نیز می توانید گزارش آخرین تغییرات را از آنها بخواهید.

بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز چگونه انجام می شود؟
بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز چگونه انجام می شود؟
بخش ۳

بهینه سازی و بهبود کلمات کلیدی

همانگونه که بارها هم در این مقاله به آن اشاره کرده ام، کلمات کلیدی مهم ترین و اصلی ترین دارایی شما در تبلیغات گوگل ادوردز است! زیرا همه چیز شما حول این کلمات می چرخد. به همین دلیل، باید بیش از هر چیز دیگری، به این کلمات توجه داشته باشید و مطمئن شوید که در بهترین وضعیت قرار دارند.

با توجه به توضیحاتی که خدمت شما عرض کردم، یکی از اولین کارهایی که برای بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز خود بایستی انجام دهید، بررسی مداوم کلماتی کلیدی است. مهم ترین مزیت این کار هم هدفمندتر شدن هر چه بیشتر هزینه های شما است. در ادامه انواع تغییراتی که می توانیم روی کلمات کلیدی انجام دهیم را مورد بررسی قرار می دهیم.

حذف، ویرایش و افزودن کلمات کلیدی جدید

حذف، ویرایش و افزودن کلمات کلیدی جدید

سوالی که اینجا باید از خود بپرسید این است که: آیا کلماتی که تا الان برای کمپین خود استفاده کرده ام، مناسب هستند؟ آیا توانستم همه کلمات هدفمند را پوشش بدهم؟ آیا کلمه دیگری نمانده که از قلم افتاده شده باشد؟

خب، طبق تجربه به احتمال زیاد کلماتی هستند که در شروع کمپین به آنها توجه نکردیم و شاید از وجودشان بی اطلاع بودیم. اما این مسئله طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

ما معمولا در شروع راه اندازی یک کمپین، سعی می کنیم تا کلمات محدودی را انتخاب کنیم، کلماتی که مطمئن هستیم کاملا هدفمند هستند. اما در ادامه کار، ممکن است ببینیم این کلمات بازدهی کافی را نداشته اند. حتی ممکن است کلمات کلیدی دیگری را پیدا کنیم که اضافه کردن آنها می تواند بازدهی تبلیغ ما را افزایش دهد.

گاهی هم ممکن است کلماتی که اضافه کرده ایم را مناسب نیابیم و تصمیم بگیریم برخی از آنها را حذف کنیم. یعنی ببینیم که روی این کلمات کلیدی هیچ فروشی حاصل نشده و جز افزایش هزینه، دستاورد دیگری برای ما نداشته اند. در گوگل این کار به راحتی قابل انجام است و شما می توانید با چند کلیک ساده کلماتی را حذف، فعال یا موقتا متوقف نمایید.

به عنوان مثال فرض کنیم شما شرکت تعمیرات موبایل دارید و کلمات «تعمیر گوشی اپل» و «تعمیر گوشی سامسونگ» را هدفگیری کرده اید. اما مهندسی که مسئول تعمیر گوشی های سامسونگ است، قرار است چند روز به مرخصی برود.

در این صورت، با توجه به اینکه شما موقتا این خدمات را ارائه نمی دهید، می توانید کلمات مرتبط با تعمیر گوشی سامسونگ را متوقف نمایید و پس از بازگشت مهندس خود، دوباره آن را فعال نمایید.

افزودن کلمات منفی (NEGATIVE KEYWORDS)

افزودن کلمات منفی (NEGATIVE KEYWORDS) برای بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز

اگر بخواهم خیلی ساده برای شما توضیح دهم، کلمات منفی آنهایی هستند که شما به گوگل می گویید روی آنها تبلیغ شما را نمایش ندهد! استفاده از کلمات کلیدی منفی اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند کمپین شما را هدفمندتر کند.

اما چه زمانی باید از کلمات کلیدی استفاده کنیم؟ قبلا در قسمت ۶ انواع کلمات کلیدی گوگل ادوردز را به شما معرفی کردیم. پس حالا دیگر می دانید که کلمات کلیدی ما می توانند در یکی از حالت های تطبیق دقیق، تطبیق گسترده و تطبیق عبارتی قرار داشته باشند.

فرض کنیم کلمه کلیدی «خرید رمان ایرانی» باشد و نوع این کلمه را تطبیق گسترده (BROAD MATCH) تعیین کرده باشیم. در این صورت، هر عبارتی که کاربر جستجو کند و گوگل فکر کند که مرتبط با کلمه کلیدی ما است، تبلیغ ما را به او نمایش می دهد.

به عنوان مثال، اگر کاربری عبارت «کتاب آموزشی رانندگی» را هم جستجو کند، می تواند تبلیغ شما را ببینید (نوع کلمه شما تطبیق گسترده است). اما آیا این کلمه برای شما مناسب است؟ آیا این کاربر به دنبال خرید یکی از کتاب های رمان شماست؟ قطعا خیر!

البته این همه ماجرا نیست. زیرا ممکن است تبلیغ شما روی خیلی از کلمات نامرتبط دیگر هم نمایش داده شود. به عنوان مثال شاید روی کلماتی مثل کتاب درسی، رمان های خارجی، کتب دانشگاهی و صدها کلمه کلیدی دیگر نیز تبلیغ شما نمایش داده شود. فاجعه نیست؟!

حالا باید چه کنیم؟ خب، اگر زود دست به کار شوید، خیلی هم جایی برای نگرانی وجود ندارد. اولین کاری که باید انجام دهیم، این است که این عبارات جستجو شده توسط کاربران را پیدا کنیم. از کجا؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با مفهوم SEARCH TERMS آشنا شویم.

عبارات جستجو (SEARCH TERMS)

خبر خیلی خوب برای شما (به خصوص اگر از نوع کلمات کلیدی تطبیق گسترده یا کلمه ای استفاده می کنید) این است که گوگل ادوردز از تمامی عبارتی که کاربران جستجو می کنند و تبلیغ شما را روی این کلمات می بینند، یک لیست به نام تهیه SEARCH TERMS REPORT ایجاد می کند.

عبارات جستجو (SEARCH TERMS)

برای اینکه بتوانید این لیست را مشاهده کنید، باید به حساب کاربری خود در گوگل ادوردز دسترسی داشته باشید. در غیر این صورت، می توانید از فرد یا شرکتی که تبلیغات گوگل شما را انجام می دهد، درخواست کنید که از این لیست خروجی بگیرد و برای شما ارسال کند.

حالا شما لیستی از تمامی عبارت هایی که کاربران جستجو کرده اند و گوگل تبلیغ شما را به آنها نمایش داده است، در اختیار دارید. مرحله بعد این است که لیست را به طور کامل بررسی کنید و ببینید دقیقا روی چه کلماتی ورودی گرفته اید. سپس کلماتی که هدفمند نیست را انتخاب کنید.

حالا اگر به پنل گوگل ادوردز خود دسترسی دارید، می توانید همانجا این کلمات را به عنوان کلمات منفی به کمپین خود اضافه کنید. در غیر این صورت، می توانید از شرکتی که تبلیغات گوگل شما را انجام می دهد، بخواهید که این کلمات را از کمپین شما حذف کند.

با این کار مطمئن خواهید شد که کمپین شما هدفمند است و جلوی هزینه های اضافی را خواهید گرفت. دقت داشته باشید که لازم است به صورت مداوم این لیست را بررسی کنید، زیرا ممکن است روی کلمات جدیدی ورودی بگیرید که برای شما هدفمند نباشند.

بخصوص اگر کلمات شما در حالت تطبیق گسترده (BROAD MATCH) قرار دارند، بهتر است حداقل روزانه چند بار SEARCH TERMS را چک کنید، زیرا در این حالت احتمال اینکه روی کلمات نامرتبط زیادی ورودی بگیرید بالاست.

حالا بیابید بار دیگر به سراغ مثال ابتدای این بخش برویم. کلمه کلیدی ما «خرید رمان ایرانی» بود. اما پس از آنکه لیست SEARCH TERMS را بررسی کردیم، متوجه شدیم که سایت ما روی کلماتی مانند: کتاب درسی، رمان های خارجی، کتب دانشگاهی و حتی خرید کتاب الکترونیکی هم ورودی گرفته است. قطعا این کلمات برای ما هدفمند نیستند. در نتیجه باید به لیست کلمات منفی ما اضافه شوند.

پس از انجام این کار، گوگل تبلیغ ما را روی این عبارت ها نمایش نخواهد داد. به عنوان مثال، اگر کاربری عبارت «کتب دانشگاهی» را جستجو کند، دیگر تبلیغ ما را نخواهد دید، زیرا ما به گوگل گفته ایم که این کلمه را در لیست کلمات منفی کمپین قرار دهد.

عبارات جستجو و بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
عبارات جستجو و بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز

تنظیم قیمت کلمات کلیدی در گوگل ادوردز

همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردم، نرخ کلمات کلیدی شما در گوگل ادوردز عدد ثابتی نیست و به عوامل زیادی مانند قیمت پیشنهادی رقبا و امتیاز کیفی شما بستگی دارد. رقبای شما دائما قیمت کلمات کلیدی را تغییر می دهند. بنابراین لازم است حداقل روزی یک بار نرخ کلمات خود را بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را کاهش یا افزایش دهید.

البته زمانی نیاز به تغییر قیمت دارید که از قیمت گذاری دستی استفاده کنید. زیرا با استفاده از استراتژی های اتوماتیک، گوگل ادوردز قیمت کلمات شما را به صورت خودکار تغییر خواهد داد. در مورد استراتژی های قیمت گذاری به طور مفصل در قسمت ۸ صحبت کرده ایم.

چه زمانی قیمت کلمات کلیدی را افزایش دهیم؟

افزایش قیمت کلمات معمولا به ۲ دلیل اصلی انجام می شود.

فعال کردن کلمه کلیدی: گاهی برخی از کلمات کلیدی بدلیل پایین بودن قیمت پیشنهادی شما غیر فعال می شوند و در حالت پایین تر از حد لازم برای قرارگیری در صفحه اول (BELOW FIRST PAGE BID) قرار می گیرند. در این شرایط، برای اینکه تبلیغ شما روی آن کلمه به کاربر نشان داده شود، لازم است قیمت کلمه را افزایش دهید.

بالاتر بردن جایگاه تبلیغ: گاهی ممکن است بخواهید تبلیغ خود را در جایگاه بالاتری از نتایج گوگل نمایش دهید. برای رسیدن به این هدف می توانید قیمت کلمات کلیدی خود را افزایش دهید. البته توصیه می کنیم افزایش قیمت را تا جایی اعمال کنید که برای شما صرفه اقتصادی داشته باشد.

چه زمانی قیمت کلمات کلیدی را کاهش دهیم؟

چه زمانی قیمت کلمات کلیدی را کاهش دهیم؟

گاهی هم لازم است قیمت کلمه کلیدی خود را کاهش دهید. به عنوان مثال، ممکن قیمت پیشنهادی که روی یک کلمه کلیدی تنظیم کرده اید، ۱/۵ درهم و تبلیغ شما با این قیمت در بالای صفحه نمایش داده شود.

در صورتی که ممکن است با ۱/۲ درهم نیز در همان رتبه نمایش داشته باشید. پس بهتر است قیمت این کلمه کلیدی را کاهش دهید تا هزینه های شما به صرفه تر باشد.

بخش ۴

بهینه سازی و بهبود امتیاز کیفی در گوگل ادوردز

در این مقاله بارها به شما توضیح داده ام که چرا کیفیت تبلیغ برای گوگل اهمیت زیادی دارد. درست است که گوگل به فکر کسب درآمد است، اما باید توجه داشته باشیم تا زمانی که رضایت مخاطبانش را جلب نکند، درآمدی هم نخواهد داشت! بنابراین هر چقدر کیفیت کار شما به عنوان تبلیغ دهنده بالاتر باشد، رضایت مخاطبان بیشتر جلب می شود.

در نتیجه، گوگل به حیات خود ادامه می دهد و به پاس زحمات شما، با هزینه کمتری و در جایگاه بالاتری تبلیغ شما را نمایش خواهد داد.

قبلا در قسمت ۳ در مورد چگونگی امتیاز دهی گوگل ادوردز صحبت کردیم و دانستیم که گوگل با توجه به ۳ معیار نرخ کلیک، مرتبط بودن و تجربه کاربر از صفحه فرود، به ازای هر کلمه کلیدی از ۱۰ نمره به شما امتیاز می دهد.

اما امتیازی که می گیرید ثابت نیست و ممکن است در طول زمان کاهش یا افزایش یابد. به عنوان مثال ممکن است شما روی یک کلمه کلیدی در ابتدا امتیاز ۸ از ۱۰ بگیرید اما پس از گذشت چند روز، امتیاز شما روی همان کلمه به ۶ از ۱۰ کاهش پیدا کند.

در اینجا، ما باید تلاش کنیم که تا جای ممکن امتیازهای خودمان را افزایش دهیم. در ادامه مهم ترین کارهایی که باید انجام دهیم تا امتیاز کیفی بالاتری داشته باشیم را مورد بررسی قرار می دهیم.

متن تبلیغ خود را بهتر کنید

متن تبلیغ اولین لحظه آشنایی شما با مشتری است. در واقع متن تبلیغ اولین و حتی مهم ترین چیزی است که کاربران می بینند. بنابراین باید سعی کنیم تا بهترین متن تبلیغ را داشته باشیم.

به عبارتی دیگر یکی از مهم ترین راه های بهینه سازی، بهبود متن تبلیغ است. یعنی اینکه شما متن تبلیغ خود را هم از نظر جذاب بودن و هم از نظر پوشش کلمات کلیدی بهتر کنید.

این کار موجب می شود تا امتیاز شما در شاخص های مرتبط بودن و نرخ کلیک افزایش پیدا کند و در نتیجه هزینه های شما را کاهش خواهد یافت.

بگذارید حقیقتی را بگویم؛ مسئله این است که هر چه تبلیغ شما کلیک بیشتری جذب کند، گوگل هم راضی تر است، زیرا گوگل با استفاده از کلیک شما کسب درآمد می کند. پس گوگل متن هایی کلیک بیشتری جذب می کنند؟ برای اینکه متن ما بهتر شود چه کنیم؟

قبل از آنکه به سوالات بالا پاسخ دهم، از شما می خواهم که همین حالا کلمه «طراحی سایت» را در گوگل جستجو کنید. نگاهی به متن های تبلیغ بیاندازید. کدام را انتخاب می کنید؟ دلیل انتخاب شما چه بوده است؟ قطعا چیزی در متن بوده که توانسته نظر شما را جلب نماید و شما آن را بیش از سایر متن ها دوست داشته اید.

بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز

اینطور به قضیه نگاه کنید که متن تبلیغ شما همچون قلاب ماهی گیری است ماهی های درشتی بگیرد!

پس لازم است از کرم ها و طعمه های جذابی استفاده کنید تا نظر ماهی های محترم را جلب نمایید. به یاد داشته باشید که شما تنها ماهیگیر این دریاچه نیستید و ماهیگیران زیادی در حال رقابت با شما هستند و برخی هم از طعمه های چاق و چله تری استفاده می کنند!

در ادامه قرار است به شما ماهیگیری را یاد بدهیم تا شما هم بتوانید طعمه های خوشمزه تری برای ماهی های ارزشمند خود فراهم کنید!

از کلمه جذاب استفاده کنید

استفاده از کلمات قدرت یا کلماتی مانند رایگان، فوری، بهترین، ارزان ترین و…. باعث می شود متن تبلیغ شما جذاب تر شود. در نتیجه نظر کاربران بیش از پیش جلب می شود و احتمال اینکه از بین متن های تبلیغ موجود، متن شما را انتخاب کنند، افزایش می یابد.

ما در تجربه دیده ایم که افزودن کلمه «رایگان» چه تاثیر بالایی در افزایش نرخ کلیک تبلیغ دارد.

استفاده از کلمات جذاب برای بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
استفاده از کلمات جذاب برای بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز

مزیت های کسب و کار خودتان را به متن تبلیغ اضافه کنید

همان طور که قبلا هم گفتیم، مزیت هایی که شما نسبت به سایر کسب و کارها دارید، می تواند از مهمترین دلایل استفاده مشتری از محصولات یا خدمات شما باشد.

اگر از شما بپرسیم که چرا فلان محصول را از فلان فروشگاه اینترنتی خریداری کرده اید، چه پاسخی دارید؟ ممکن است در جواب بگویید: چون معتبر است، ارسال رایگان دارد، چون تضمین بازگشت وجه می دهد، چون پشتیبانی دائمی و رایگان دارد و …

هرچند ممکن است دلیل شما صرفا داشتن ارسال رایگان یا پشتیبانی دائمی نباشد، اما قطعا این موارد انگیزه بیشتری برای خرید به شما می دهد. اینطور فکر کنیم که یک کالای مشابه در ۲ فروشگاهی اینترنتی وجود داشته باشد. یک فروشگاه علاوه بر ارسال رایگان، تا ۷ روز تضمین بازگشت وجه می دهد و در مقابل فروشگاه دوم هیچکدام از این دو مزیت را ندارد. بدیهی است که شانس فروش فروشگاه اول خیلی بیشتر است!

مزیت های کسب و کار خودتان را به متن تبلیغ اضافه کنید

البته بین داشتن مزیت و اعلام کردن آن تفاوت زیادی وجود دارد! گاهی ممکن است شما مزایایی داشته باشید که فقط خودتان بدانید و این مزیت ها را همچون رازی سر به مهر در سینه خود نگهداری کنید!

اما دوستان، نه تنها باید مزیت های تان را به اطلاع همه برسانید، بلکه باید آن ها را در گوش مشتری فریاد بزنید! اینکه شما پشتیبانی شبانه روزی دارید وبرای داشتن آن هزینه می کنید، نباید از دید مشتریان شما پنهان بماند. پس بهترین کار این است که مزیت های خودتان را در متن تبلیغات خود اعلام کنید.

با استفاده از این کار می توانید نظر مخاطبان را جلب کنید و در نتیجه هم فروش شما افزایش می یابد و هم به واسطه افزایش امتیاز نرخ کلیک، هزینه تبلیغات شما کاهش خواهد یافت.

از فراخوان عمل (CALL TO ACTION) استفاده کنید

فراخوان عمل یعنی اینکه از کاربران خود بخواهید یک کاری را انجام دهند! این مورد را شخصا بارها تجربه کرده ام که استفاده از یک فراخوان عمل در متن تبلیغ، چه تاثیری بر جذب کاربران دارد.

در این قسمت خوبه که یک داستان را برای شما تعریف کنم. یکی از مشتریان ما خدمات تخلیه چاه ارائه می کرد. مشکل بسیار بزرگ دوستانی که در حوزه تخلیه چاه از تبلیغات گوگل استفاده می کردند، این بود که نرخ کلیک بسیار پایینی داشتند. یعنی معمولا کاربران روی متن تبلیغ شان کلیک نمی کردند.

دلیلش هم این بود که این دوستان عزیز در متن تبلیغات خود ، شماره تماس خود را قرار می دادند و کلی هم خوشحال بودند که کاربران پس از دیدن شماره تماس ، بدون اینکه روی تبلیغ کلیک کنند و هزینه ای از حساب گوگل ادوردزشان کسر شود، با آنها تماس می گیرند، اما این یک اشتباه مرگ آور بود ! چرا ؟!

اولین دلیل

اول آنکه استفاده از شماره تماس در متن تبلیغ بر خلاف تبلیغات گوگل است. گوگل محل مشخصی برای استفاده شماره تماس دارد که به آن افزونه تماس (CALL EXTENSION) گفته می شود. غیر از این افزونه ، هر قسمت دیگری از متن تبلیغات تان که شماره تماس درج کنید، بر خلاف قوانین گوگل است و اگر گوگل متوجه این مسئله بشود ، سریعا تبلیغ شما را متوقف کرده و حتی ممکن است به جرم دور زدن قوانین گوگل ، حساب گوگل ادوردز تان هم مسدود شود!

دومین دلیل

مسئله دوم این است که شاید تصور کنید که اگر کاربران روی متن تبلیغ کلیک نکنند، به نفع شماست، چون هزینه ای از حساب شما کسر نمی شود. اما این باور به صورت کامل اشتباه است. چون با این کار نرخ کلیک تبلیغ شما کاهش پیدا می کند.

در نتیجه امتیاز تبلیغات شما در شاخص نرخ کلیک کاهش می یابد و در نهایت هزینه های شما سر به فلک خواهد کشید! به عبارتی دیگر ، نه تنها کلیک نکردن کاربران روی تبلیغ اصلا خوب نیست ، بلکه کاملا به ضرر شماست.

دلیل سوم

مسئله سوم این است که قسمت های مختلف متن تبلیغ برای آن هستند که شما محتوای جذاب و مرتبط در آن ها قرار دهید. یعنی بتوانید از کلمات کلیدی و محتوای جذاب استفاده کنید. نه اینکه تعدادی عدد پشت سرهم ردیف کنید که از نظر گوگل هیچ معنایی هم ندارد! این کار باعث می شود امتیاز شما در شاخص مرتبط بودن کاهش یابد و در نتیجه هزینه های شما افزایش یابد.

حالا برگردیم به مثالی که ابتدا برای شما آوردم. دوستان عزیزی که در حوزه تخلیه چاه فعالیت می کردند، به خاطر عدم رعایت ۳ نکته بالا، کاری کردند که قیمت کلمات کلیدی شان افزایش یابد و به دست خودشان بازارشان را گران کردند.

از فراخوان عمل (CALL TO ACTION) استفاده کنید

ما که از این مسائل با خبر بودیم ، پس از کلی رایزنی، عرق ریزی و اجتهاد! توانستیم رضایت این مشتری را جلب و شماره تماسش را متن تبلیغ حذف کنیم.

علاوه بر آن ، چون می دانستیم که نرخ کلیک پایین یکی از بزرگ ترین مشکلات تبلیغ دهندگان در این صنف است. در متن تبلیغ یک فراخوان عمل بسیار ساده قرار دادیم با این عنوان که : برای مشاهده تعرفه ها کلیک کنید!

با همین دو تغییر ساده ، به طرز بسیار جالبی امتیازهای نرخ کلیک و مرتبط بودن تبلیغ این مشتری افزایش پیدا کرد و در نتیجه ، هزینه ها کاهش چشمگیری یافت! و البته مشتری ما هم بسیار خوشحال شد.

داستا بالا به همه ما نشان داد که استفاده از فراخوان عمل در متن تبلیغات چه تاثیر فوق العاده ای دارد. پس همین الان دست به کار شوید و با اندکی تغییر در متن تبلیغ امتیاز های خود را افزایش دهید.

بخش ۵

صفحات سایت خود را بهبود دهید

یکی از معیارهای مهم امتیاز دهی که قبلا هم در مورد آن صحبت کردیم ، تجربه کاربر از صفحه فرود است. صفحه فرود همان صفحه از سایت شماست که کاربر پس از کلیک روی تبلیغ وارد آن می شود. هرچقدر کیفیت این صفحه بالاتر باشد، کاربر شما راضی تر خواهد بود.

کیفیت سایت و صفحه فرود برای گوگل بسیار با اهمیت است. تا جایی که گاهی به برخی از مشتریان پیشنهاد دادیم که سایت خودشان را به صورت کامل تغییر دهند. زیرا متوجه شدیم که به احتمال زیاد کاربری که وارد این سایت می شود، نه تنها خرید نمی کند، بلکه برای برداشتن کلاهش هم به آن سایت بر نمی گردد!

در صورتی که در این شاخص امتیاز کافی نگرفته اید، بهتر است تلاش کنید تا رابط کاربری سایت خود را بهتر کنید. برای بهتر شدن سایت تان پیشنهاد می کنم اقداماتی که در ادامه می خوانید را انجام دهید.

محتوای سایت را مرتبط تر و جذاب تر کنید

سعی کنید محتوای مرتبط با تبلیغات گوگل ادوردز را به سایت تان اضافه کنید. هرچقد محتوای سایت شما جذاب تر و مرتبط تر باشد، شانس ماندگاری مخاطب در سایت بیشتر می شود. همچنین گوگل ادوردز هم مطمئن می شود که محتوای سایت شما با محتوای تبلیغ و کلمات کلیدی همخوانی دارد و در نتیجه روی شما بیشتر حساب باز می کند.

به عنوان مثال خوب استکه کلمات کلیدی شما در محتوای صفحه فرود نیز وجود داشته باشد تا گوگل متوجه ارتباط میان کلمه کلیدی و صفحه فرود شود. به علاوه، بهتر است که در مورد محصولات و خدمات خود کامل و شفاف توضیح دهید. این کار به ماندگاری و جلب اعتماد کاربر کمک می کند و در نهایت شانس فروش شما را افزایش خواهد داد.

مطمئن شوید که سرعت سایت تان مناسب است

مطمئنا هیچ چیزی به اندازه سرعت پایین باز شدن یک سایت اعصاب خود کن نیست ! اینطور نیست!؟ من خودم هر وقت با همچین سایتی برخورد می کنم سعی می کنم هر چه سریعتر سایت را ببندم و فرار کنم!

پس دوستان عزیز، اگر می بینید که سایت شما به دلیل مشکلات فنی سرعت پایینی دارد هر چه سریعتر دست به کار شوید و مشکل را برطرف سازید. زیرا نه خدا از سایت کند خوشش می آید، نه خلق خدا و نه گوگل ادوردز!

بالابردن سرعت سایت برای بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
بالابردن سرعت سایت برای بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز

اگر کیفیت و سرعت سایت شما خیلی پایین است یا طراحی آن قدیمی است، پیشنهاد می کنیم کلا سایت خود را تغییر دهید. اگر هم طراحی سایت جدید برای شما دشوار و هزینه بر است، می توانید از تیم طراح سایت آکادمی وبکیما استفاده کنید.

بچه های طراحی سایت وبکیما خیلی زود یک سایت کاملا حرفه ای و مطابق با نیاز های شما و البته گوگل ادوردز ! برایتان طراحی می کنند آن هم با هزینه ای بسیار کم که خودتان شگفت زده خواهید شد! تنها کافیست به صفحه سفارش طراحی سایت مراجعه کنید و فرم درخواست طراحی سایت را پر کنید. و خیلی زود سایت حرفه ای و زیبای خود را تحویل بگیرید.

مطمئن شوید سایت تان ریسپانسیو است

ریسپانسیو بودن یک سایت یعنی اینکه در تمامی دستگاه های موبایل و تبلت با سایزهای مختلف به صورت کامل و صحیح نمایش داده شود.

امروزه بیشتر کابران اینترنت را کاربران موبایل ها تشکیل می دهند. بنابراین گوگل اهمیت بسیار زیادی را برای کاربران موبایل قائل است. اگر سایت شما نمایش مناسبی در موبایل ندارد، بهتر است هر چه سریع تر به فکر چاره باشید. در غیر این صورت ممکن است مشتریان زیادی را از بدهید.

البته تا زمانی که این مشکل برطرف شود، می توانید نمایش تبلیغ را روی دستگاه موبایل ببندید. در این صورت تبلیغ شما تنها برای کاربرانی نمایش داده می شود که از دستگاه های تبلت و دسکتاپ برای جستجو در گوگل استفاده می کنند.

مطمئن شوید کاربران را به صفحه درستی هدایت می کنید

به خاطر داشته باشید که هر چقدر کاربران را هدفمندتر به صفحات سایت خود بفرستید، امتیاز بالاتری می گیرید و رضایت کاربر و شانس خریدش هم افزایش خواهد یافت. این مسئله کاملا بدیهی است.

گاهی به سایت مشتری نگاه می کنیم و می بینیم همه محصولاتش را تنها در یک صفحه معرفی کرده است. این مسئله می تواند منجر به کاهش رضایت کاربران شود. به عنوان مثال، فرض کنیم شما به دنبال خرید هندزفری سامسونگ هستید. اما پس از کلیک روی تبلیغ به صفحه ای هدایت می شوید که در آن لوازم جانبی تمامی برندها وجود دارد. قطعا پیدا کردن هندزفری سامسونگ میان این همه محصول دشوار است. حتی گاهی شاید تصور کنید که این سایت محصول مورد نظر شما ندارد.

بنابراین به شما توصیه می کنیم که تا جای ممکن، به ازای هر دسته محصول یا خدمات، صفحه جداگانه در سایت خود ایجاد کنید و به جای اینکه همه کاربران را به صفحه اصلی سایت خود هدایت کنید، هر کاربر را متناسب با نیازی که دارد، به صفحه داخلی همان محصول بفرستید.

استفاده از گواهی SSL هم توصیه می شود

با استفاده از این گواهی (که از سرویس هاستینگ خود می توانید آن را دریافت کنید)، دامنه سایت شما از HTTP به HTTPS تغییر می کند. البته بدون داشتن این گواهی همچنان می توانید در گوگل تبلیغ کنید، اما گوگل ادوردز توصیه می کند که تبلیغ دهندگان حتما گواهی SSL را دریافت کنند و به سایت هایی که فاقد این گواهی هستند، اخطار می دهد. پیشنهاد می کنم مقاله ۱۰ شرکت برتر هاستینگ ایران را برای خرید بهترین هاست از آکادمی وبکیما از دست ندهید.

بخش ۶

تقسیم حساب به چند کمپین و گروه تبلیغاتی

همانطور که قبلا هم گفتم، اگر به دنبال این هستید که گوگل ادوردز امتیاز خوبی به تبلیغ شما بدهد، لازم است یک ارتباط منطقی میان کلمات کلیدی، متن تبلیغ و سایت خود ایجاد کنید.

تقسیم حساب به چند کمپین و گروه تبلیغاتی

بر این اساس، باید تلاش کنیم که تا جای ممکن از کلمات کلیدی خود در متن تبلیغ استفاده کنیم. به چه دلیل؟ خب طبیعی است که کاربر در متن تبلیغ شما به دنبال چیزی باشد که جستجو کرده است. به عنوان مثال، اگر کاربری در گوگل عبارت «خرید کتاب دانشگاهی» را جستجو کند، قطعا دوست دارد در متن تبلیغ شما ببیند که شما کتاب دانشگاهی می فروشید. در واقع، اگر این کاربر در متن تبلیغ ببیند که شما کتاب رمان دارید، به احتمال خیلی زیاد روی تبلیغ شما کلیک نخواهد کرد.

پس اینکه از کلمات کلیدی خود در متن تبلیغ استفاده کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورتی که ردپایی از کلمات کلیدی شما در متن تبلیغ وجود نداشته باشد، هم شانس شما برای فروش کاهش می یابد و هم امتیاز کمتری از گوگل دریافت می کنید. زیرا از نظر گوگل کلمات کلیدی شما با متن تبلیغ مرتبط نیستند.

ولی مساله اینجاست که متن تبلیغ شما محدود است. یعنی شما از تعداد کاراکترهای محدودی می توانید در متن تبلیغ خود استفاده کنید. (به طور مفصل در قسمت ۷ به این موضوع پرداخته ایم.)

حالا این را تصور کنید که شما حدود ۲۰۰ کلمه کلیدی را هدف گرفته اید. آیا در متن تبلیغی که تعداد کاراکترهای محدودی را می توانیم در آن بنویسیم، امکان نوشتن تمامی این ۲۰۰ کلمه وجود دارد؟ آیا می توان تمامی کلمات کلیدی را در متن تبلیغ جای داد؟ خب، کاملا بدیهی است که همچنین چیزی ممکن نیست.

پس چه کنیم؟ چگونه از همه این کلمات در متن تبلیغ استفاده کنیم؟ تعداد کلمات را کم کنیم؟! خب، دوستان عزیز، شما راهکار ساده ای برای این مسئله دارید. کافی است به جای اینکه به هر قیمتی کلمات کلیدی خود را متن تبلیغ بگنجانید، آنها را دسته بندی کنید!

سپس برای دسته بندی های اصلی خود چندین کمپین ایجاد کنید. مثلا یک کمپین برای کتاب های درسی و یک کمپین برای کتاب های ادبی.

سپس برای دسته های زیر مجموعه هر کدام یک گروه تبلیغاتی (AD GROUP) جداگانه ایجاد کنید، مثلا کتاب های درسی پیش دانشگاهی، دانشگاهی و… همانطور که قبلا گفتیم، یک گروه تبلیغاتی می تواند دارای متن تبلیغ و صفحه فرود جداگانه ای باشد. بنابراین می توانید خیلی راحت به کسانی که عبارت کتاب دانشگاهی را جستجو می کنند یک تبلیغ کاملا مرتبط نمایش دهید و آنها را دقیقا به صفحه مربوط از سایت خود بفرستید.

راه اندازی گروه های تبلیغاتی مختلف برای بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
راه اندازی گروه های تبلیغاتی مختلف برای بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز

مثالی دیگر در رابطه با گروه بندی تبلیغات در گوگل ادوردز

برای آنکه بهتر متوجه موضوع بشوید، اجازه دهید یک مثال دیگر هم برای شما بزنم. فرض کنیم یک سایت فروش ظروف پلاستیکی داشته باشیم.

ما چند کلمه کلیدی مختلف برای تبلیغ خود در نظر گرفته ایم که عبارتند از: خرید ظروف پلاستیکی، خرید اینترنتی ظروف پلاستیکی، خرید بشقاب پلاستیکی، خرید لیوان پلاستیکی، قیمت لیوان پلاستیکی، قیمت پلاستیکی و…..

به کلمات بالا نگاه کنید. قطعا نمی توانیم همه این کلمات را در یک متن تبلیغ قرار دهیم. راهکار چیست؟ ما باید کلمات را دسته بندی کنیم. البته شاید ساخت ۳ کمپین متفاوت برای این مثال کمی زیاده روی باشد. برای همین می توانیم زیر کمپین اصلی خود، ۳ گروه تبلیغاتی بسازیم که ۳ کلمه کلیدی ظرف، لیوان و بشقاب را به صورت جداگانه هدف بگیرند. به این ترتیب می توانیم ۳ متن تبلیغاتی متفاوت هم بنویسیم.

به نظر شما این کار بهتر نیست؟ تازه با این کار قضیه جالب تر هم می شود. زیرا وقتی شما کلمات کلیدی خود را دسته بندی می کنید، می توانید به جای اینکه همه کاربران را به صفحه اصلی سایت خود بفرستید، هر کاربر را دقیقا به صفحه همان محصولی هدایت کنید که جستجو کرده است.

به عنوان مثال، می توانید کاربرانی که کلمه خرید لیوان پلاستیکی را جستجو می کنند را مستقیما به صفحه دسته بندی لیوان های پلاستیکی خود هدایت کنید.

با دسته بندی مناسب کلمات کلیدی، هم کمپین شما ساختار بهتری پیدا می کند، هم امتیاز کیفی تبلیغ شما افزایش می یابد و هم هزینه های شما کاهش می یابد. مهم تر اینکه کاربر رضایت بیشتری از سایت شما خواهد داشت و در نتیجه، شانس فروش شما افزایش می یابد.

در نظر داشته باشید که هر چه شما بتوانید سایت خود را هدفمندتر تبلیغ و کاربر را دقیقا به آنچه که می خواهد برسانید، قطعا بازدهی تبلیغ شما بیشتر خواهد بود.

پس اگر تا الان کلمات خود را دسته بندی نکرده اید، آستین هایتان را بالا بزنید. یک بار دیگر لیست کلمات کلیدی خود را ببینید. سعی کنید کلمات را به طور منطقی دسته بندی کنید و در صورت نیاز برای هر دسته یک تبلیغ جداگانه بزنید.

نکته مهمطبق اعلام گوگل ادوردز ۱۰ الی ۱۵ کلمه کلیدی برای هر گروه تبلیغاتی کافی است و اگر تعداد کلمات یک تبلیغ بیش از این است، بهتر است کلمات را دسته بندی کرده و در گروه های تبلیغاتی جدیدی قرار دهیم تا به بهترین شکل بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز را انجام داده باشیم.

پایان قسمت نهم

منبع : کتاب فروش با گوگل ادز از حامد رضوی – آژانس نوین

نکته مهمتوجه : این مقاله دارای ۱۴ قسمت است و شما می توانید از طریق لینک های زیر به دیگر قسمت های آموزش فروش با گوگل ادوردز دسترسی داشته باشید:

قسمت اول =>  آشنایی با تبلیغات در گوگل
قسمت دوم =>  چرا تبلیغات جستجوی گوگل
قسمت ســـوم => گوگل ادز چگونه کار می کند؟
قسمت چهــارم => آماده سازی سایت برای تبلیعات در گوگل
قسمت پنـجــم => ساختار تبلیغ در گوگل ادز
قسمت شـشــم =>  کلمات کلیدی در گوگل ادز
قسمت هفتـــم =>  متن تبلیغ در گوگل ادوردز
قسمت هشتــم =>  هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت نـهــــم =>  بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز
قسمت دهــــم => انواع تنظیمات در گوگل ادوردز
قسمت یازدهــم =>  تحلیل و بررسی وضعیت کمپین در گوگل ادوردز
قسمت دوازدهـم =>  مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادوردز
قسمت سیزدهـم => قوانین و چارچوب های گوگل ادوردز
قسمت چهاردهم => مهمترین سوالاتی که مشتریان از ما می پرسند

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات در “بهینه سازی تبلیغات در گوگل ادوردز | فروش با گوگل ادوردز (قسمت نهم)

 1. وفا زرینە میگوید:

  سلام وخستە نباشید بە خودتان وتیم حرفەی وبکیما واقعا مقالات جالبی هستند استفادە کردیم

  • پشتیبانی میگوید:

   باسلام، خوشحالیم که آموزش‌ها و مقالات برای شما مفید واقع شده‌اند، با تشکر از همراهی شما.

 2. وحید میگوید:

  سلام . من یک کمپین ادوردز از طریق شرکت نوین راه اندازی کردم الان حدود دو هفته هست که فعال کردم اما همچنان به من میگن کلمات توسط گوگل تایید نشده، بنظرتون غیر عادی نیست که هنوز بعد از دوهفته فعال نشده کمپین من؟
  میگن در حال حاضر قیمت تنها دو کلمه کلیدی مشخص شده است. به طور معمول آنالیز گوگل ۲ الی ۳ روز زمان می‌برد اما در بعضی موارد این زمان بیشتر هم خواهد شد.

  • نبی عبدی میگوید:

   سلام آقا وحید ، تیم نوین در تبلیغات گوگل ادوردز بسیار حرفه ای هستند، به شرکت نوین اعتماد داشته باشید، کارشان را بلدند!

 3. جمشید ضیافتی میگوید:

  این مقالات فروش با گوگل ادوردز فوق العاده اس واقعا ممنونم از تیم تولید محتوای وبکیما برای تهیه همچین مقالات آموزشی …

  • نبی عبدی میگوید:

   خواهش می کنم آقا جمشید، نظرات شما به ما انگیزه بیشتر میده، ممنون از اینکه نظر خودتان را ثبت کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش ویژه... بیش از 70 درصد تخفیف روی تمامی دوره‌ها...تخفیف‌تو بگیر!
+